spletno nasilje

Dan rožnatih majic: 'Prevečkrat se zgodi, da smo priče nasilja tiho'

26. 02. 2025 10.04

Obeležujemo dan rožnatih majic (Pink Shirt Day) oziroma dan boja proti ustrahovanju, ki je namenjen ozaveščanju o škodljivih posledicah medvrstniškega nasilja. Svojo podporo so izrazili tudi naši novinarji in uredniki. Številni so pri svojem delu govorili tako z žrtvami kot nasilneži, nekateri so se v času osnovne šole tudi sami znašli v vlogi žrtve, tretji na problematiko gledajo z očmi zaskrbljenih staršev, vsi pa so prepričani, da je treba o tej tematiki več govoriti in se postaviti za šibkejše.

Vzpon 'spletnih kultov': mlade radikalizirajo in vodijo v hude zločine

20. 02. 2025 11.33

Europol opozarja na porast spletnih kultnih skupnosti, namenjenih izjemno nasilni zlorabi mladoletnikov. Podobno kot običajni kulti, ki so oblikovani okoli karizmatičnih voditeljev, tudi tovrstne skupine žrtve manipulirajo v izvajanje tudi hudih zločinov, kot so na primer umori. Žrtve tovrstnih skupin so predvsem ranljivi mladoletniki, LGBTIQ+ osebe, rasne manjšine in osebe s težavami v duševnem zdravju.

Med otroki je vse več nasilja, starši pa v šole prihajajo z odvetniki

17. 01. 2025 15.15

Na posvetu o zagotavljanju pravice do varnega in vzpodbudnega učnega okolja v organizaciji komisije državnega sveta za izobraževanje in združenja ravnateljev so udeleženci izpostavili nujnost sistemskih sprememb, ki bi šolam omogočile učinkovitejše reševanje izzivov, povezanih z vse pogostejšim psihičnim, fizičnim in spletnim nasiljem.

'Začelo se je z izločanjem iz skupine'

07. 12. 2024 07.00

Zbadljivke, žaljivke, grožnje in fizični napadi. Medvrstniškega nasilja je v živo in na spletu vse več in dogaja se povsod. Vso osnovno šolo je bil žrtev tudi 15-letni Filip Golob iz Novega mesta. Zato se tega za večino otrok lepega obdobja spominja z bolečino, tudi solzami, pravi. Uteho je med drugim našel v borilnih veščinah, z letošnjim vstopom v srednjo šolo pa je končno normalno zaživel. Kot pravi, so za njim najlepši tedni, kar jih je doživel.

Ravnateljeva hči: Ko sem izgubila očeta, sem šele zares spoznala moč besed

01. 12. 2024 11.14

Avtorica knjige Ravnateljeva hči Ana Kamenik je na dogodku Klik stran od obUPA spregovorila o svoji pretresljivi zgodbi. Izkušnja jo je na krut način naučila, kakšno moč imajo lahko besede. Poudarila je, da spletno nasilje ni le problem posameznikov, ampak odraz družbe.

Najstniki: 'Razočarani smo, če ne pridete za nami in hkrati jezni, če pridete'

13. 10. 2024 10.03

Pogosto razmišljamo in govorimo o tem, kaj bi bilo najbolje za naše otroke in za nove generacije, a zdi se, da po mnenju premalokrat vprašamo njih. Pri Zvezi Anita Ogulin in ZPM so zato besedo dali prav mladim, ki pravijo, da je duševno zdravje žal še vedno tabu tema. Zakaj večkrat rečejo, da so okej, čeprav niso? Zakaj se lažje zaupajo sovrstnikom kot staršem? Kako pogosto se srečujejo z nasilneži? Kako so si pomagali, da so okrepili svoje duševno zdravje?

Več kot 370 milijonov deklic in deklet posiljenih ali spolno zlorabljenih

10. 10. 2024 11.54

V svetu je bilo posiljenih ali žrtev spolnega napada več kot 370 milijonov deklet in deklic, so sporočili iz Sklada ZN za otroke (Unicef) pred mednarodnim dnevom deklic. Prva globalna ocena Unicefa glede spolnega nasilja nad mladoletniki pomeni, da je vsaka osma deklica žrtev spolnega nasilja. Če v oceni upoštevamo spletno in verbalno nasilje, število žrtev med deklicami po svetu naraste na 650 milijonov oz. na vsako peto deklico in dekle.

Na dan prihajajo nove podrobnosti: 'Ali si res užaljena, ker sem te davil?'

09. 09. 2024 07.44

Na dan prihajajo nove informacije o grozljivkah, ki so se pripetile ženskam v rokah bratov Tate. Tokrat sta se oglasili dve ženski, ki pravita, da ju je Andrew Tate, kontroverzni vplivnež, posiljeval in dušil, enako naj bi storil tudi njegov brat Tristan. Oba obtožbe odločno zanikata, čeprav sta v Romuniji že obtožena trgovine z ljudmi in oblikovanja organizirane skupine za spolno izkoriščanje žensk.

Več kot polovica osnovnošolcev že doživela spletno nasilje

24. 08. 2024 16.00

Nova raziskava Točke osveščanja o varni rabi interneta Safe.si, ki deluje v sklopu Fakultete za družbene vede Univerze v Ljubljani, je pokazala, da se je obseg spletnega nasilja med osnovnošolci v zadnjih šestih letih občutno povečal. Vsaj eno obliko spletnega nasilja je že doživelo kar 65 odstotkov osnovnošolk in 55 odstotkov osnovnošolcev zadnjega triletja osnovne šole.

Trump začel zbirati denar za kampanjo na račun ponesrečenega atentata

15. 07. 2024 06.32

Ameriški republikanci so po sobotnem poskusu atentata na predsedniškega kandidata Donalda Trumpa začeli nacionalno konvencijo v Milwaukeeju, v četrtek pa bodo republikanci predvidoma Trumpa že tretjič od leta 2016 potrdili za predsedniškega kandidata. Trump je sicer v nedeljo popoldne svojim podpornikom že poslal sporočilo s prošnjo za nakazila za svojo predsedniško kampanjo, ki vsebuje fotografijo ponesrečenega atentata. S poskusom atentata služijo tudi druge organizacije in podjetja. Joe Biden je medtem pozval k znižanju politične temperature.

Zaščita žrtev: EU s prvo zakonodajo o preprečevanju nasilja nad ženskami

13. 06. 2024 15.12

V Evropski uniji je v veljavo stopila prva zakonodaja o preprečevanju nasilja nad ženskami in v družini, ki med drugim uvaja smernice za kazniva dejanja na spletu, žrtvam pa omogoča boljši dostop do pravnega varstva. Članice morajo nova pravila prenesti v nacionalno zakonodajo v treh letih, do 14. junija 2027, so sporočili iz Bruslja.

Prva zakonodaja EU o boju proti nasilju nad ženskami dokončno potrjena

07. 05. 2024 16.57

Države članice EU so dokončno potrdile prva evropska pravila na področju boja proti nasilju nad ženskami in nasilju v družini, ki med drugim uvajajo smernice za kazniva dejanja na spletu, žrtvam pa bodo omogočila boljši dostop do pravnega varstva. Opredelitve posilstva zakonodaja ne vključuje.

Evropski parlament podprl zakonodajo o preprečevanju nasilja nad ženskami

24. 04. 2024 15.45

Evropski parlament je podprl prva pravila EU na področju boja proti nasilju nad ženskami in nasilju v družini, ki med drugim uvajajo smernice za kazniva dejanja na spletu, žrtvam pa bodo omogočila tudi boljši dostop do pravnega varstva. Ker med državami članicami ni bilo dogovora, nova pravila ne vključujejo opredelitve posilstva.

Sedmerica v Celju pretepla in poškodovala dva mladoletnika

18. 04. 2024 13.23

Celjski policisti so bili 3. februarja v jutranjih urah obveščeni o pretepu na Ljubljanski cesti v Celju. Z ogledom kraja dejanja, zbiranjem obvestil ter pridobljenimi posnetki videonadzornih sistemov so ugotovili, da je sedem oseb, od tega šest mladoletnih, napadlo dve mladoletni osebi, pri čemer so enega huje poškodovali, enega pa lažje.

Izjemen porast vrstniškega nasilja na spletu, a starši ga pogosto spregledajo

14. 04. 2024 17.50

Digitalni prostor nikakor ni več nekaj abstraktnega. Je prostor, v katerem živimo, se informiramo, komuniciramo. Pa tudi prostor, v katerem lahko postanemo žrtve ali nasilneži. In če raziskave kažejo upad fizičnega nasilja, pa se po drugi strani povečuje prav spletno nasilje, na kar so opozorili tudi gostje okrogle mize o preprečevanju medvrstniškega nasilja in sovražnega govora na spletu. Pa tovrstno nasilje sploh znamo prepoznati? Podatki niso vzpodbudni. Če namreč o nasilju poroča 30 odstotkov mladih, pa ga starši zaznajo v le treh odstotkih. Kaj torej storiti, kako ga preprečiti? Odrasli morajo predvsem vzgajati z zgledom, so opozorili strokovnjaki. "Vse se začne pri nas. Pozabljamo, da smo mi tisti, ki otroke učimo," poudarja profesor na Fakulteti za varnostne vede Aleš Bučar Ručman.

'Zgodovinski korak' pri preprečevanju medvrstniškega nasilja na spletu

10. 04. 2024 14.15

Kako preprečiti medvrstniško nasilje in sovražni govor na spletu? Vprašanje, ki je ob vse bolj napredni tehnologiji še kako pomembno in terja odgovor ter rešitve. "Spletno nasilje je kompleksen problem, zato smo letos moči združili z več ministrstvi in tudi številnimi organizacijami," pravi ministrica za digitalno preobrazbo Emilija Stojmenova Duh. Šest ministrstev je zdaj naredilo zgodovinski korak na področju preprečevanja tovrstnega nasilja. Podpisali so namreč skupni memorandum, s katerim se zavezujejo, da stopajo na pot k sistemskim ukrepom.

Mesec boja proti medvrstniškemu nasilju na spletu

18. 03. 2024 13.14

Ministrstvo za digitalno preobrazbo s partnerji začenja kampanjo z naslovom Mesec boja proti medvrstniškemu nasilju in sovražnemu govoru na spletu. Njen namen je mlade, šolnike in starše ozaveščati o varnem in odgovornem vedenju na spletu ter kako se odzvati v primerih spletnega nasilja, so predstavili na novinarski konferenci.

Bodeča neža za najbolj seksistično izjavo psihologu Bojanu Zalarju

08. 03. 2024 11.03

Kolektiv Rdeče zore in uredništvo spletnega portala spol.si sta v četrtek podelila nečastni naziv bodeča neža za najbolj seksistično izjavo leta 2023/24. Prejel ga je direktor psihiatrične klinike v Ljubljani Bojan Zalar za izjavo, ki po mnenju ocenjevalcev izraža vnaprejšnji dvom o resničnosti prijav spolnega nasilja.

Nekoč žrtev spletnega nasilja, danes žari od veselja in blesti v športu

24. 02. 2024 11.46

Včasih se zgodi, da so otroci in mladostniki žrtve svojih vrstnikov, še posebej, ko gre za spletno nasilje. Raziskava Safe.si je denimo pokazala, da so že dobra polovica osnovnošolcev in skoraj dve tretjini srednješolcev doživele vsaj eno obliko spletnega nasilja. Najbolj pogosta razloga sta izključenost iz skupine sošolcev na družbenem omrežju in norčevanje iz njih na spletu. Prav to se je zgodilo takrat 12-letni Evi, ki pa je moč in pogum našla v športu.

'Žrtev res ne stoji pred tabo, a tudi za sliko je bil nekje zlorabljen otrok'

10. 12. 2023 15.45

Ne le posilstvo, zalezovanje, spolni napad ... tu so tudi druga kazniva dejanja zoper spolno nedotakljivost, ki pa ne dobijo toliko pozornosti in se jih pogosto celo podcenjuje. Primer tega so zlorabe prek spleta in posedovanje pornografskega gradiva. "Da lahko nekdo kupi določeno fotografijo ali video, je nekje nek otrok zlorabljen. A širših posledic pogosto ne vidimo. Pred nami namreč ni neposredne žrtve, ni konkretnega otroka. Namesto tega so na slikah morda otroci z drugega konca sveta," opozarja državna sekretarka na notranjem ministrstvu Helga Dobrin, ki dodaja, da dodatno komponento igra tudi razvoj digitalnih omrežij. "Mladi so tu brez zavor, a za to smo odgovorne tudi starejše generacije. Me smo odprle to Pandorino skrinjico, otroci pa čutijo posledice."

'Tisti, ki se spravijo na šibkejše, na ta račun krepijo svojo samozavest'

17. 11. 2023 16.25

Da velik del krivde za brezobzirna ravnanja otrok nosijo mobilni telefoni, je že opozorila Leonida Zalokar, ki se že desetletja ukvarja s problematičnimi otroki. Kakšne posledice torej mobilne naprave pustijo otrokom? Sociologinja Jasna Podreka pravi: "Tisti, ki se spravijo na šibkejše, na ta račun krepijo svojo samozavest."

Izpoved 14-letnice, žrtve nasilja: Sošolec me je zagrabil in vrgel na tla

15. 11. 2023 17.05

Je medvrstniško nasilje, ki naj bi ga po podatkih Unicefa doživljala več kot polovica mladostnikov, le odraz odnosov med odraslimi? Objavljamo izpoved najstnice, žrtve medvrstniškega nasilja, ki so jo že kot 6-letno deklico starejši fantje zaprli v temo ali pa so jo kasneje sošolci vlačili po tleh. A bolj kot modrice, je pripovedovalo dekle, so jo bolele besede. Na telefonu za otroke in mladostnike TOM opažajo porast medvrstniškega in spletnega nasilja. Mladi so v stiski, čakalne dobe predolge, samoplačniške psihoterapevtske pomoči pa si marsikdo ne more privoščiti. In kje je rešitev?

Trboveljčan med finalisti: Počnem, kar si želim, da bi počeli moji profesorji

14. 10. 2023 09.49

Uroš Ocepek se je uvrstil v ožji izbor tekmovanja za najboljšega učitelja na svetu. Zanimalo nas je, kako je sedeti v njegovi učilnici, zato smo se odpravili na Srednjo tehniško in poklicno šolo Trbovlje. In ni nas pustil ravnodušnih. Po pogovoru z nekaj dijaki in ravnateljico smo lahko hitro ugotovili, da je veliko več kot le učitelj. Zakaj so njegove ure tako zanimive, kako z dijaki odkrivajo virtualno resničnost in umetno inteligenco, kaj bi storil z milijonom dolarjev, ki ga bo dobil, če bo izbran za najboljšega učitelja na svetu in zakaj je k pouku prišel oblečen v Pikačuja?

Pogovoriti se moramo o ... pornografiji

12. 08. 2023 14.56

Vsako minuto najbolj popularne pornografske spletne strani obišče vsaj 2,5 milijona ljudi. Med pandemijo je obiskanost tovrstnih portalov tako narasla, da bi se veljalo takrat pogovarjati tudi oporndemiji, pa se – na žalost – nismo. Zakaj na žalost? Pornografske vsebine namreč ne predstavljajo nedolžne zabave svobodnega izražanja strasti in želje, ampak lahko (še posebno med mladimi) z nerealističnimi podobami spolnih aktov negativno vplivajo na formiranje intimnih odnosov, upravičujejo objektivizacijo žensk in zlorabo ženskih teles ter prispevajo k vzdrževanju najbolj tradicionalnih stereotipnih predstav o spolnosti, užitku in spolih, ne nazadnje tudi k ohranjanju nadzora nad žensko seksualnostjo in ženskim užitkom.

Do pornografije na spletu dostopajo tudi že devetletniki

03. 08. 2023 13.02

Spletna pornografija je preprosto dostopna vsem uporabnikom interneta. Da je spletno pornografijo že gledalo 44 odstotkov osnovnošolskih najstnikov in 62 odstotkov srednješolcev, je pokazala anketa, ki so jo izvedli na Točki osveščanja o varni rabi interneta Safe.si. Tretjina najstnikov je s spletno pornografijo v stik prišla med 9. in 11. letom.

Rice pred dvobojem s Fiorentino: To bo največja tekma v moji karieri

06. 06. 2023 11.35

Angleški West Ham in italijanska Fiorentina se bosta v sredo v Pragi na stadionu Eden Arena pomerila v finalu Konferenčne lige, najmlajšega tekmovanja Evropske nogometne zveze (Uefa). Evropski lovoriki obeh klubov imata že dolgo brado, saj je Fiorentina leta 1961 osvojila pokal pokalnih zmagovalcev, West Ham pa štiri leta pozneje.

Ministrstvo ni naklonjeno nižanju starostne meje kazenske odgovornosti

19. 05. 2023 18.26

Po oceni policije se je število prijav medvrstniškega nasilja v zadnjih letih nekoliko povečalo, pravosodno ministrstvo pa kljub temu ne vidi potrebe po nižanju starostne meje kazenske odgovornosti. Tudi predstavniki drugih ministrstev so na skupni seji odborov DZ ocenili, da so normativni okviri ustrezni, več poudarka pa bi dali preventivi.

Kako bomo vzgojili generacije, ki bodo oblikovale drugačno družbo?

18. 05. 2023 18.04

Izbruhi nasilja med mladimi so dejanja in zločini, ki najbolj bolijo. In prav zaradi medvrstniškega nasilja, ki je izbruhnilo v Celju, in krutih dejanj v Beogradu, ki so pretresla ves Balkan, POP TV v ponedeljek ob 20. uri pripravlja posebno oddajo z imenom NEnasilje. Kako bomo vzgojili generacije, ki bodo oblikovale drugačno družbo, družbo strpnih in nenasilnih? Družbo čutečih oseb, ki spoštujejo meje?

Bo zgodba pokojne Coco pripomogla k zakonskemu pregonu spletnega nasilja?

11. 05. 2023 12.44

V Evropskem parlamentu je potekala razprava o vplivu različnih oblik spletnega nasilja nad mladimi, kar je v luči trenutnih dogajanj po svetu še kako aktualna zadeva. Evropska ljudska stranka evropskim poslancem predlaga, da spletno ustrahovanje postane kaznivo dejanje v kazenskih zakonikih vseh držav Evropske unije. Poslance je nagovorila tudi Jackie Fox, mama 21-letne Coco, ki je po letih spletnega nadlegovanja obupala in naredila samomor.

Felda: Če obstaja utemeljen sum, se šolsko torbo lahko pregleda

10. 05. 2023 06.00

Po napadih v Srbiji bo tudi v Sloveniji v petek potekal dan nenasilja. Več o tem je v oddaji 24UR ZVEČER povedal minister za vzgojo in izobraževanje Darjo Felda. "Zagotovo policija v šole ne sodi," meni, prav tako rešitve ne vidi v povečanem številu varnostnikov. Spregovoril je tudi o pooblastilih učiteljev in pojasnil, da se torbo, če obstaja utemeljen sum, lahko pregleda. "Ne tako, da se jo učencu iztrga iz rok, ampak se ga povabi, da sam pokaže, kaj je v torbi," je povedal.