spletni goljufi

Klemen Slakonja je obraz izobraževalne kampanje "Pazi.se, izobrazi se!" Združenja bank Slovenije.
04. 04. 2025 00.15V teh dneh smo poročali, da je priljubljeni pevec in igralec postal žrtev spletne goljufije, ki naj bi ga stala skoraj 10.000 evrov. Zdaj Slakonja in Združenje bank Slovenije razkrivata, da je šlo za spretno zasnovan medijski manever in uvod v obširno izobraževalno kampanjo ozaveščanja javnosti glede spletnih in plačilnih goljufij "Pazi.se, izobrazi se!"

Slakonje niso ogoljufali, gre za izobraževalno kampanjo 'Pazi.se, izobrazi se!'
02. 04. 2025 15.27Na prvi april smo poročali, da je priljubljeni pevec in igralec postal žrtev spletne goljufije, ki naj bi ga stala skoraj 10.000 evrov. Zdaj Slakonja in Združenje bank Slovenije razkrivata, da je šlo za spretno zasnovan medijski manever in uvod v obširno izobraževalno kampanjo ozaveščanja javnosti o spletnih in plačilnih goljufijah "Pazi.se, izobrazi se!".

Igralcu Klemnu Slakonji goljufi izpraznili račun
01. 04. 2025 06.00Igralec in pevec Klemen Slakonja je po naših informacijah zaradi spletne goljufije utrpel škodo v višini skoraj 10.000 evrov. Informacijo smo preverili tudi pri Slakonji, ki je finančno oškodovanje potrdil, zaenkrat pa ne želi dajati izjav za medije, dokler je primer še v preiskavi.

Prejela več sporočil o nepooblaščenih transakcijah, izgubila skoraj 600 evrov
25. 03. 2025 15.18Z Goriške poročajo o dveh primerih spletne goljufije. Na tolminskem je neznana oseba žensko, ki je prek spleta prodajala glasbeni instrument, z zlorabo bančnega računa oškodovala za slabih 600 evrov. Dan kasneje pa so spletni prevaranti skušali ogoljufati tudi eno od goriških podjetij. Na elektronsko pošto so najprej prejeli sporočilo o nadgradnji njihove spletne banke, nato pa se jim je goljuf prek telefona predstavil kot uslužbenec banke ter jih s tem zavedel, da je prejel dostop do bančnega računa. Na banki so sicer nakazilo v višini več tisoč evrov še pravočasno blokirali.

Kraja kriptovalut: za naivnost 'plačal' več deset tisoč evrov
21. 03. 2025 14.57Tolminski policisti so obravnavali spletno goljufijo, ki je oškodovanca stala več deset tisoč evrov. Ta je namreč nasedel klicatelju, ki se je predstavljal za zaposlenega na borzi kriptovalut, in po njegovih navodilih preusmeril kripto sredstva iz ene platforme na račun kripto denarnice druge platforme. Istega dne so spletno goljufijo obravnavali tudi idrijski policisti.

Nasedel goljufu in ostal brez več deset tisoč evrov
19. 03. 2025 15.10Ajdovski policisti so obravnavali primer spletne goljufije. Neznanec – menda s češkim naglasom – je žrtev poklical po telefonu in ji prodal zgodbo o dobičku pri trgovanju s kriptovalutami. Pogovor je potekal v začetku tega tedna, klicatelj pa se je predstavil kot uslužbenec banke, ki se ukvarja s kriptovalutami.

Spletni goljufi mariborsko podjetje oškodovali za kar 21.000 evrov
13. 03. 2025 08.34Mariborski policisti obravnavajo primer spletne goljufije v podjetju na območju Maribora, pri čemer gre po prvih informacijah za poneverbo računa. S plačilom na drug transakcijski račun so bili v podjetju oškodovani za približno 21.000 evrov.

Spletna goljufija: lažni oglasi za merilnik glukoze v krvi, ki sploh ne obstaja
08. 03. 2025 06.00Pozor. Po spletu krožijo lažni oglasi za 'revolucionarni' merilnik glukoze v krvi. Merilnik naj bi sladkor v krvi meril na neinvaziven in neboleč način brez igel. Nikar ne nasedajte. Sistem iz oglasa ni preverjen za merjenje glukoze in ni v klinični uporabi in ni validiran v kliničnih raziskavah. V podjetju Siemens pa poudarjajo, da gre za zlorabo njihove blagovne znamke.

Vdrli v spletno banko in ukradli 3000 evrov
28. 02. 2025 06.00Kako nas goljufi ulovijo v past? Klemna Magajno so prek elektronskega sporočila, češ da ima blokirano kartico in je ostal brez treh tisočakov. Ano so goljufi našli prek oglasa na Bolhi in ji nastavili past z dostavno službo. Kdaj je čas za alarm? Kako torej preprečiti napade? Predvsem pa, kdaj in komu nikakor ne smemo dajati podatkov?

Spletna prevara: '24.000 evrov je v momentu izginilo'
27. 02. 2025 06.00Bančne, romantične, investicijske goljufije, pa tiste s spletnimi trgovinami, so v izjemnem porastu in jih je trikrat več kot pred petimi leti. Samo lani so goljufi Slovencem ukradli rekordnih 30 milijonov evrov. In kako so se ujeli v past? Goljufi običajno pošljejo elektronsko ali SMS-sporočilo, lahko pa vas pokličejo. V porastu so goljufije na področju kriptovalut, ljudje izgubijo tudi 100.000 evrov prihrankov. In rekord? Poskus prevare za 369.500 evrov.

Zavedli osebje dveh podjetij, z bančnih računov ukradli več tisoč evrov
26. 02. 2025 11.20Policija poroča o več primerih spletnih prevar. Goljufi so v dveh primerih oškodovali podjetji na območju Gorenjske in Severne Primorske. Osebju družb so se neznanci predstavili kot predstavniki banke, na ta način zavedli osebje ter z bančnih računov ukradli večjo količino denarja. V še enem primeru pa so spletni goljufi za več deset tisoč evrov oškodovali občana. Na Policijski upravi Kranj ob tem opozarjajo, da so v zadnjem obdobju obravnavali večje število spletnih goljufij, ki se začnejo s klici lažnih bankirjev, trgovcev s kriptovalutami oz. z lažno e-pošto v imenu bančnih ustanov.

Spletni goljufi na delu: zlorabijo naslov banke
14. 02. 2025 12.34"Vedno preverite pošiljatelja in upoštevajte, da banka od vas nikoli ne bo zahtevala pošiljanja občutljivih podatkov prek povezav v e-pošti," opozarjajo v zvezi potrošnikov. Ob tem še dodajajo, da je lažna spletna pošta vsak dan bolje oblikovana in lahko potrošnike hitro zavede.

Lažni bankirji spet na delu: tarča so samostojni podjetniki in podjetja
07. 02. 2025 17.05Policija opozarja na ponoven pojav 'lažnih bankirjev', ki kličejo pravne osebe in samostojne podjetnike. Njihove telefonske številke in e-poštne naslove spletni goljufi zlahka najdejo, saj so javno objavljeni na spletu. Letos so prejeli že 17 prijav, skupna škoda pa presega milijon evrov.

Znova krožijo lažna elektronska sporočila v imenu Policije
10. 01. 2025 16.41Policija ponovno prejema prijave o širjenju lažnega dopisa, ki ga v imenu Policije pošiljajo spletni goljufi. Zato znova opozarjajo na previdnost. Na tovrstna sporočila se ne odzivajte.

Nov primer spletne goljufije: podjetje ostalo brez 150.000 evrov
17. 12. 2024 15.06Mariborski policisti so bili v ponedeljek obveščeni o spletni goljufiji, zaradi katere je bilo podjetje z območja Slovenske Bistrice oškodovano za kar 150.000 evrov. V Postojni pa so goljufi ogoljufali občanko, ki je preko spleta prodaja izdelek.

Nakazali več tisoč evrov, a ostali brez elektronskih naprav
12. 12. 2024 12.15Novogoriški policisti obravnavajo še en primer goljufije. Ena od gospodarskih družb je ob nakupu večjega števila elektronskih naprav nakazala več tisoč evrov, a ostala praznih rok.

Spletni prevarant podjetju z območja Maribora ukradel 46.000 evrov
11. 12. 2024 11.38Mariborski policisti znova opozarjajo na spletne goljufije. Kot kaže, se je v kremplje prevaranta tokrat ujelo podjetje z območja Maribora, ki je storilcu, ki se je predstavil kot uslužbenec banke, omogočilo dostop do elektronske naprave. Podjetju je nepridiprav ukradel dobrih 46.000 evrov.

Neznanec prek spleta skušal zlorabiti transakcijski račun goriškega podjetja
06. 12. 2024 12.50Neznani storilec je s spletno goljufijo skušal zlorabiti transakcijski račun enega od podjetij na severnem Primorskem, so sporočili iz novogoriške policijske uprave. Neupravičeno je poskušal pridobiti do 60.000 evrov, a je banka zaradi poskusa goljufije spletni dostop do računa pravočasno preklicala in blokirala, so zapisali.

Naivnost stane: v nekaj tednih 1,4 milijona, letos že 28 milijonov škode
05. 12. 2024 15.29Policija beleži vedno več primerov spletne goljufije, ko goljufi prek spletnih bank oškodovancev na račune v tujini nakažejo ukradeni denar. V preteklih tednih je bilo 18 tovrstnih primerov s skupnim oškodovanjem 1,4 milijona evrov. Od teh je policija v 10 primerih zaradi hitre prijave uspela zavarovati skupno milijon evrov.

Spletne goljufije: slovenska policija v tujini prestregla milijon evrov
04. 12. 2024 17.37Policija je v zadnjem mesecu v boju proti spletnim goljufom obravnavala več kot 15 primerov goljufij s skupno škodo več kot dva milijona evrov, so sporočili z Generalne policijske uprave (GPU). Ob tem je Policija uspešno odkrila in zavarovala preko milijon evrov denarnih sredstev v tujini.

Ugodno je lahko izjemno drago: pasti črnega petka
13. 11. 2024 06.00Črni petek, dan velikih popustov in nakupovalne evforije, je tik pred vrati! Trgovci že vabijo z izjemnimi ponudbami, obljubljajo prihranke na vse, od elektronike in gospodinjskih aparatov do oblačil in pohištva. A zares ugoden nakup zahteva nekaj previdnosti.

S pajdaši ogoljufal 40.000 ljudi, najemal zasebna letala, kupoval avtomobile
27. 10. 2024 09.44Deželno sodišče v Celovcu je na petletno zaporno kazen obsodilo 27-letnega finančnega goljufa, ki je z obljubami o zaslužku s kriptovalutami preslepil več kot 40.000 ljudi. To je storil tudi s sklicevanjem na lažno podjetje s sedežem v Ljubljani. Obsojeni so bili tudi nekateri drugi akterji v prevari.

Za ogled stanovanja je zahteval sliko dokumenta, nato se ni več oglasil
13. 10. 2024 14.59Na nepremičninskem trgu vlada divji zahod – cene neukrotljivo rastejo, iskalci stanovanj pa dobijo čedalje manj. In čeprav naj bi se stanje po nekaterih napovedih začelo počasi stabilizirati, pa je povpraševanje še vedno višje od ponudbe. Zato ni čudno, da ob ugodnem oglasu stanovanja, ki je za povrh še čisto ter urejeno, marsikdo nemudoma skoči in povpraševanje poda, še preden natančno preveri vse navedene informacije. S tem pa postanejo tudi lahka tarča za morebitne prevarante. Na oglas, ki je sicer že odstranjen, je med množico drugih nasedla tudi naša sogovornica Ana, ki mora zdaj iz varnostnih razlogov zamenjati osebni dokument.

Naučite se prepoznati spletne prevare in se pred njimi zaščitite
25. 09. 2024 00.15Spletne prevare in goljufije so postale vsakodnevna grožnja. Spoznajte najpogostejše vrste spletnih prevar in kako se jim izogniti.

Goljufi dve uri po telefonu nagovarjali 76-letnico, ki je nato ostala brez prihrankov
03. 09. 2024 12.3176-letnica z območja Trebnjega je ostala brez nekaj deset tisoč evrov prihrankov, potem ko so jo neznanci po telefonu po dvournem klicu prepričali, da so se ji sredstva, ki naj bi jih pred leti vložila v neko podjetje, oplemenitila. Policija opozarja: spletni goljufi vam lahko izpraznijo račun, zato jim nikoli ne posredujte uporabniškim imen in gesel.

Policija: Goljufi izkoriščajo združitev Nove KBM in SKB
30. 08. 2024 14.54Policija je prejela prijave oškodovancev, ki so bile tarče spletnih goljufij, pri katerih so goljufi izkoristili združitev bank Nova KBM in SKB v OTP banko. Na policiji ob tem poudarjajo, da slovenske banke ne kličejo svojih komitentov in v zvezi z združitvijo ne zahtevajo nikakršnih podatkov ali gesel.

'Bojim se, da bodo začeli reklamirati zdravila za čudežno zdravljenje raka'
26. 07. 2024 07.00Da gredo nekateri za zaslužek čez meje vsega, tudi zdravja, dokazuje najnovejša spletna prevara oziroma kraja identitete enemu najbolj znanih borcev proti korupciji v zdravstvu, doktorju Eriku Breclju, ki med ljudmi uživa izjemno veliko stopnjo zaupanja. Spletni goljufi so mu ukradli identiteto in z njegovo fotografijo oziroma izmišljenim intervjujem oglašujejo izdelek za čiščenje žil. "To so lahko nevarni izdelki, sploh če jih zamenjamo za prava zdravila," opozarja Brecelj.

Nasedla na spletni oglas in ostala brez 40.000 evrov
22. 07. 2024 08.52Mariborski policisti so sporočili, da obravnavajo primer spletne goljufije, kjer se je žrtev odzvala na spletni oglas, pri tem pa ostala brez 40.000 evrov. Policisti ob tem svarijo pred goljufijami, ki jih prevaranti izvajajo tudi v imenu Policije. Z neznanci ne delite osebnih informacij in po navodilih neznancev ne nalagajte aplikacij na svoje naprave.

Policija opozarja na lažna e-sporočila: Na njih ne odgovarjajte!
04. 07. 2024 15.23Policija v zadnjih dneh ponovno zaznava povečano število lažnih obvestil, ki krožijo po elektronski pošti. Gre za lažna obvestila, znana kot "spam pošta", ki naj bi jih pošiljala policija oziroma Europol. Državljanom svetujejo, da na prejeto pošto te vrste ne odgovarjajo oziroma jo blokirajo, so sporočili s policije.

Vedno več prevar: pod krinko objavijo privlačen, a lažen oglas
28. 06. 2024 09.54Čas uživanja na počitnicah je tukaj, a ravno v tem času so najbolj aktualne t. i. booking prevare. Na SI-CERT že zaznavajo povečano število prevar pri rezervacijah počitniških nastanitev. Goljufive prakse se pojavljajo tako prek legitimnih kot prek lažnih oglasov na znani platformi za rezervacije. Preverite nekaj napotkov, da ne postanete tarča prevarantov.