specializant

Igralka Emily VanCamp drugič mama: Dobrodošla Rio Rose
15. 04. 2024 18.51Zvezdnica serij Maščevanje in Specializant je drugič mama. Igralca Emily VanCamp in Josh Bowman sta družino povečala za hčerko Rio Rose, ki je na svet prijokala 12. marca. Deklice se je razveselila tudi njena dveletna sestrica Iris.

Nepravilnosti pri obravnavi in zapleti vodili v smrt 49-letne pacientke
12. 03. 2024 09.50V Splošni bolnišnici Ptuj in UKC Maribor sta bila zaradi smrti pacientke opravljena izredna zunanja strokovna nadzora, ki sta pokazala več nepravilnosti pri obravnavi. 49-letnica, ki so jo zdravili zaradi vnetja žolčnih kanalov in žolčnih kamnov, je po številnih zapletih umrla zaradi zastoja srca. Strokovna komisija je ugotovila, da je najverjetneje doživela septični šok, ki ga zdravnica v mariborskem kliničnem centru ni prepoznala.

80-letni kirurg se po 56 letih v medicini še vedno veseli dela
08. 02. 2024 07.00Bi verjeli, da nekateri ljudje nimajo v svojem življenju niti enega dne, ko ne bi bili veseli odhoda v službo? Eden takšnih je specialist splošne kirurgije in travmatologije Franci Koglot, nekoč tudi uradni zdravnik Jugoslovanske smučarske reprezentance, ki v medicini dela že 56 let, a se je še ni naveličal. Pa ne zaradi denarja, pravi 80-letnik, ampak ker ljudem rad pomaga. Koglot je povedal, kako dobri so slovenski zdravniki, zakaj smo se znašli v družbeni krizi, pa tudi, kaj človeka ohranja mladega in zakaj se Jure Franko ni maral fotografirati.

Kako omiliti vse bolj razširjeno osamljenost?
04. 02. 2024 12.47Je ena večjih, pogosto še vedno spregledanih in podcenjenih težav sodobnega načina življenja. Stiska, ki lahko resno zamaje človekovo psihično in fizično zdravje. Tako nevarna kot kajenje, debelost ali alkoholizem. Osamljenost. Nekateri nevroznanstveniki in raziskovalci govorijo o pravi epidemiji, ki jo je še poglobila pandemija covida-19. Osamljeni dandanes še zdaleč niso le starejši in tisti, ki živijo sami. Doleti lahko vsakogar, ne glede na starost, spol in družbeno-ekonomski status. O tem nocoj v rubriki 24UR Fokus.

'Zdravniki smo v stiski tako kot pacienti. Delamo preveč, prekomerno'
09. 01. 2024 11.38Opozorilni stavki zdravnikov in zobozdravnikov se po ocenah predstavnikov Fidesa v UKC Ljubljana in Maribor ter nekaterih bolnišnicah pridružuje velika večina zdravnikov. Delo v skladu s stavko poteka v omejenem obsegu, nekaj operacij je bilo odpovedanih. Se je pa zgodilo, da se zaradi stavke kakšen bolnik ni udeležil naročenega pregleda.

Hrvaški kirurg pravi, da ne sodeluje z našimi klinikami, objava na spletu izginila
01. 10. 2023 15.25Hrvaški estetski kirurg Matija Miletić, ki ga več kot ducat žensk obtožuje, da jim je z nestrokovno izvedenimi lepotnimi posegi iznakazil obraze, je za 24ur.com sporočil, da gre za neresnične obtožbe nezadovoljnih pacientk. Pohvalil se je, da je svoje znanje o plastični kirurgiji pridobival na Hrvaškem, v Srbiji, Italiji, Avstriji, Grčiji, ZDA, Gruziji in Romuniji, pa tudi v Sloveniji. Kot pravi, ne sodeluje z nobeno slovensko kliniko. Iz mariborskega medicinskega centra medtem sporočajo, da mu oddajajo prostore za konzultacije in ga podpirajo. Očitki so konstrukt osebne in ljubezenske narave, s katerim mu ženske želijo škoditi, so prepričani. Ga pa ne promovirajo več na svoji spletni strani.

Kako izobraženi so strokovnjaki, ki v Sloveniji izvajajo psihoterapijo?
24. 09. 2023 07.00Zlasti zadnje čase poslušamo, da je področje psihoterapije v Sloveniji povsem neurejeno – poklic psihoterapevta ni uradno priznan. Psihoterapijo tako lahko izvaja pravzaprav vsak, prav zato je treba paziti, na koga se obrnemo. In kako izvajalci psihoterapije pridobijo kompetence? Psihiatri po Medicinski fakulteti opravijo specializacijo iz psihiatrije, psihologi po končani Filozofski fakulteti opravijo specializacijo za klinično psihologijo, magistri zakonskih in družinskih študijev zaključijo program na Teološki fakulteti, magistri psihoterapevtske znanosti pa na Univerzi Sigmunda Freuda.

Izbirnega postopka na razpisu za specializacije družinske medicine vendarle ne bo
22. 06. 2023 07.39Na spomladanskem razpisu zdravniških specializacij so številna razpisana mesta za specializacijo družinske medicine pri zdravstvenih domovih ostala prazna. Na 13 razpisanih mest na nacionalnem razpisu družinske medicine pa se je prijavilo 14 kandidatov. Ker je ministrstvo za zdravje število mest nekoliko spremenilo, izbirni postopek ne bo potreben.

V ZD Ljubljana bodo odprli sedem ambulant za neopredeljene
11. 01. 2023 09.12V ZD Ljubljani bodo odprli sedem ambulant v šestih enotah za neopredeljene zavarovane osebe. Za delo se je prijavilo 39 zdravnikov. V Celju pa bo ambulanta za neopredeljene začela z delom predvidoma 16. januarja. V Zdravstvenem domu Ravne na Koroškem, kjer je ministrstvo za zdravje predvidelo kar pet ambulant za bolnike brez izbranega družinskega zdravnika, za zdaj ne bodo vzpostavili nobene, do predlaganih rešitev so tudi kritični.

Stavka zdravnikov in zobozdravnikov bo 11. januarja
20. 12. 2022 06.11Glavni stavkovni odbor Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides je določil datum stavke, ki bo 11. januarja. Vodja Fidesove pogajalske skupine Gregor Zemljič je pojasnil, da bo stavka enodnevna, in sicer kot opozorilo na nevzdržne razmere. Dodal je, da bodo, če zahtevam ne bo ugodeno, zadeve sicer prisiljeni zaostriti. Kot pravi, bodo na dan stavke oskrbljeni le mlajši od 18 let in starejši, ostali nenujni bolniki pa bodo prenaročeni. Dodal je še, da ureditev plačnih nesorazmerij pričakujejo do najkasneje 1. aprila.

Knjižne uspešnice zdravnikov
13. 12. 2022 19.01V službi zdravniki, v prostem času pisatelji. In to zelo uspešni. Trije zdravniki – imunolog Alojz Ihan, infektolog in pediater Marko Pokorn ter specializant infektologije David Zupančič – dokazujejo, da so lahko tudi zdravniki pisateljske zvezde, covid-19 pa tema za uspešnice, kljub temu, da bi pričakovali, da o tem res ne želimo več govoriti ali brati.

Nekdanji zdravnik, ki je izgorel: Upam, da boste nehali poniževati zdravnike, ki še vztrajajo
10. 12. 2022 09.26Mladi zdravniki so objavili pismo, ki ga je napisal nekdanji družinski zdravnik v ZD, potem ko je prebral izjavo ministrice za upravo, ki ga je razburila. Kot so zapisali, je kolega podrobno razkril svojo osebno zgodbo o poti od nenehnega požrtvovanja do bolezni, ki je zgodba mnogih izmed njih: "Zato nas hujskaške izjave visokih državnih funkcionarjev še posebej prizadenejo in ne moremo razumeti, kaj naj bi bil njihov namen. K ohranitvi javnega zdravstva zagotovo ne pripomorejo."

Izpoved mlade zdravnice: Dihaj, saj boš preživela še ta službeni dan
04. 12. 2022 07.00Mladi zdravniki Slovenije so objavili pismo sobne zdravnice v zdravstvenem domu, ki je bila po dveh tednih uvajanja, ko so vse specialistke v dotičnem zdravstvenem domu dale odpoved ali odšle na bolniško, vržena v ambulanto družinske medicine. Kot pravijo, tam vladajo kaotične razmere, prehude tudi za izkušene specialiste. "Ideje o reševanju primarnega zdravstva s prisilnim delom najmlajših zdravnikov v ambulantah družinske medicine, ki so se v zadnjih dneh pojavile v javnosti, so nevarne in nesprejemljive tako za paciente kot za mlade zdravnike," opozarjajo.

Izzivi pediatrije: veliko upokojitev in usmeritev v 'sodobne' bolezni
02. 12. 2022 06.00V Sloveniji manjka več kot tisoč zdravnikov, da bi dosegli njihovo povprečno število na 1000 prebivalcev v Evropski uniji. Pomanjkanje čutijo tudi na področju pediatrije, vendar pa razlog za to ni majhen interes za to specializacijo ali odhodi pediatrov v tujino. Je pa slabo načrtovanje v zdravstvu povzročilo, da na področju pediatrije ni bilo kontinuitete – premalo razpisanih mest za specializacijo je povzročilo primanjkljaj čez leta, opozarja predsednica Razširjenega strokovnega kolegija za pediatrijo dr. Nataša Bratina. Ta izpostavlja, da težavo predstavlja tudi velik delež upokojitev pediatrov. "Treba je nadoknaditi upokojene zdravnike in povečevati število zaposlenih na primarnem in hospitalnem nivoju," je jasna. Ob tem pa je vse večja tudi potreba po pediatrih, ki se spoznajo na "sodobne" bolezni otrok.

'Preusmerjajo nas v ZD Fužine, a telefoni zvonijo v prazno'
30. 11. 2022 08.39Medtem ko zdravniški sindikat in vlada še vedno nista dosegla dogovora, stavka pa še visi v zraku, zdaj nekatere paciente, zaradi kadrovskega manjka, iz ZD Polje začasno premeščajo k zdravnikom v ZD Fužine. Kljub zagotovilom ZD Ljubljana, da bodo z združevanjem lažje zagotovili dostopnost do zdravstvenih storitev, pa očitno temu ni tako. Predvsem starejši pacienti namreč tožijo, da telefoni zvonijo v prazno.

Bešič Loredan: Ponudili smo, kar smo lahko, denarja ni veliko
25. 10. 2022 19.29Po številnih pogajanjih vlade s sindikati zdravstva in ločenih pogajanjih s Fidesom so prvič za skupno mizo sedli vsi podpisniki kolektivne pogodbe za zdravnike in zobozdravnike. Čeprav so v ponedeljek popoldne dobili nov vladni protipredlog, so se po skoraj treh urah pogajanj dogovorili le, da se bodo čez dva tedna ponovno sestali, saj da je ponudba vlade daleč od pričakovanj sindikatov, posebej Fidesa. Zdravstveni minister odgovarja: "Ponudili smo to, kar smo lahko, denarja ni veliko".

Hrvaškega zdravnika, ki je pretepel medicinsko sestro, izpustili na prostost
20. 10. 2022 20.30Hrvaško je te dni pretresel primer fizičnega napada na medicinsko sestro. 55-letnico je v zdravstveni ustanovi napadel njen sodelavec, 36-letni zdravnik specializant. Najprej jo je zmerjal in žalil, nato pa jo je pričel daviti, jo zrušil na tla in ji zlomil roko. Policisti so zdravnika po napadu prijeli, a ga obtožili le kršenja javnega reda in miru ter nato izpustili. Zdravnika so kasneje na "podlagi novih informacij" ponovno prijeli, a je tudi drugič odšel na prostost.

Zdravstvenega kadra ni, zanimanja zanj pa zaradi slabih pogojev še manj
31. 05. 2022 18.42Za intenzivno krajšanje čakalnih vrst v zdravstvu bi potrebovali dodaten kader. A če delovno mesto zaradi plačila in slabih pogojev dela ni privlačno, ne moremo pričakovati, da bo zanimanja za dotičen poklic veliko, pravi stroka. Čeprav je dvig plač v zdravniških vrstah že skoraj ugledal luč sveta, je kasneje odločitev razveljavilo Ustavno sodišče. Nekoliko bolje so se zahteve realizirale za negovalni kader, ko so nekateri, predvsem tisti na najbolj kritičnih covidnih deloviščih, novembra 2021 dobili nekaj plačnih razredov višjo plačo. A za ves preostali zdravstveni kader je ostalo le pri obljubah. Do končnega dogovora ni nikoli prišlo, 16. februarja so zato zdravstveni delavci svoje nezadovoljstvo pokazali s stavko. Kakšni so njihovi delovni pogoji in kakšne so njihove zahteve za novo vlado?

Kako privabiti zdravnike na primarno raven in jih tam tudi obdržati?
19. 01. 2022 17.40Vse več primerov izgorelosti, razmišljanje o lažjih in bolje plačanih delovnih mestih, odhodi v tujino ... Zdravniška zbornica Slovenije s skupino Mladi zdravniki opozarja na prekomerno obremenjenost zdravnikov na primarni ravni. Kot so poudarili, so bili zdravniki obremenjeni že pred epidemijo covida-19, zaradi nje pa se je količina dela še povečala.

Katere vitamine jesti med okužbo, koliko počivati in ali lahko telovadimo?
08. 01. 2022 19.34V Sloveniji je trenutno aktivno okuženih več kot 30.000 ljudi, kar je največ od začetka epidemije. V bolnišnicah se zdravi 538 covidnih bolnikov, okuženi izolacijo prestajajo doma. Pri tem je ključno, da z zdravimi člani istega gospodinjstva nimajo stikov oziroma da v skupnih prostorih ves čas nosijo masko in se razkužujejo. Kaj še svetuje stroka? Katere vitamine jesti in koliko počivati? Lahko med okužbo telovadimo? In kdaj je skrajni čas, da poiščemo pomoč?

Nadure, delovni vikendi: kako praznike preživljajo tisti v prvih bojnih linijah?
08. 12. 2021 19.35December je čas, ko se bolj zbližamo in še raje družimo – pravzaprav mesec, ki se ga številni vsako leto razveselijo. Lansko in tudi letošnje leto smo praznični čas morda čakali še nekoliko nestrpneje. S peko piškotov, sankanjem in krašenjem doma si namreč vsaj za nekaj časa odženemo misel na vse skrbi okoli koronavirusa, ki nas pesti že leto in skoraj devet mesecev. Kako pa ta mesec preživljajo tisti, ki so že ves čas v prvih bojnih linijah? Dnevno lahko pred njihovimi očmi umrejo številni, njihovi delovniki so se z osem raztegnili tudi na 12 ur, prostih vikendov skorajda ne poznajo več.

'Da bi imeli zdravniki nižje plačilo kot mnogi drugi profili, je unikum v svetu'
18. 11. 2021 14.54"Najdete nas vsepovsod, vidni pa večinoma nismo," pravijo Mladi zdravniki, ki so bili "ekstremno prizadeti" ob novici, da so izključeni iz dogovora o dvigu plač. Poudarjajo, da so novo nastala plačna nesorazmerja povsem absurdna. Kot primer navedejo diplomirano babico, ki bo imela 116 evrov višjo plačo od zdravnika specialista. Tudi predsednik Fidesa Kuštrin se strinja, da se zdravniki upravičeno počutijo izigrane. V Sindikatu zdravstva in socialnega varstva se že pripravljajo na drugi krog pogajanj.

Potočnik: Vpoklicani študentje imajo boljšo plačo kot nekateri zdravniki v urgentnih centrih
18. 11. 2021 06.00Že tretjič ta mesec je bilo potrjenih novih okužb več kot 4000. V slovenskih bolnišnicah je položaj izjemno resen, na kar opozarja tudi specializant infektologije Federico Potočnik. Zdravniki so izgoreli, število zdravnikov pa ni neskončno, pravi in ob tem prosi ljudi, naj jim pomagajo. "Nujno je treba zmanjšati število okužb," trdi in dodaja, da lahko s preventivnim obnašanjem k temu pripomore prav vsak posameznik. Ob tem imajo zdravniki v prvih bojnih linijah tudi eno izmed najnižjih plač, še izpostavlja.

V Ljubljani prostih še deset intenzivnih postelj, v Mariboru še sedem
16. 11. 2021 10.35Bolnišnice pokajo po šivih. Sinoči naj bi v celjski bolnišnici že zmanjkalo postelj na intenzivni negi, na pomoč so jim nato priskočili v Ljubljani, a tudi tam so skoraj že na robu zmogljivosti. Trenutno je zasedenih 75 od 85 intenzivnih postelj v UKC Ljubljana in 42 od 49 intenzivnih postelj v UKC Maribor. Koordinator za bolnišnične postelje Robert Carotta medtem poudarja, da največja težava še vedno ostaja pomanjkanje kadra. "Trenutno najbolj primanjkuje delavcev zdravstvene nege tako na covidnih kot tudi na necovidnih oddelkih," pravijo v največji slovenski bolnišnici. Dobrodošla bi bila tudi pomoč iz tujine, dodajajo.

Carotta: Najbolj črn scenarij predvideva tudi zaustavitev onkoloških operacij
15. 11. 2021 22.50V Sloveniji je pozitivnih več kot 50 odstotkov testov PCR, vse bolj polne so tudi bolnišnice. V javnost je prišla celo informacija, da je intenzivnih postelj zmanjkalo. Da je zadeva zdaj že pod kontrolo, zagotavlja koordinator za bolniške postelje Robert Carotta, ki dodaja, da bodo v torek dobili še dodatnih 30 intenzivnih postelj. A stiska je kljub temu velika, glede na najbolj črn scenarij bi namreč potrebovali 330 intenzivnih postelj, kar pomeni, da imamo 30 postelj premalo. Kot pravi Carotta, se bodo o tem, kje dobiti manjkajoče postelje, z bolnišnicami pogovarjali še ta teden.

Dva zdravnika, specializanta infektologije, na družbenih omrežjih odgovarjata na vprašanja o covidu
12. 11. 2021 18.52Nekateri zdravstveni delavci v teh težkih časih opravljajo dvojno delo: na eni strani delajo v bolnišnicah in pomagajo bolnikom, na drugi pa še ozaveščajo, učijo, se izpostavljajo – ker jim ni vseeno, ker ne želijo, da prevlada glasna destruktivna manjšina, ker so vsi ostali tiho. Med takšne zdravstvene delavce sodita dva mlada zdravnika, specializanta infektologije. Eden je dejaven na Twitterju, drugi na Instagramu, kljub napornemu delu pa sta sledilcem na voljo tudi z odgovori na zelo težka vprašanja.

Igralka Emily VanCamp ob fotografiji moža in dojenčice: 'Imava srečo'
29. 10. 2021 08.44Zvezdnica serije Maščevanje in Specializant je pred dvema mesecema rodila punčko Iris. Igralka je sedaj na družbenem omrežju Instagram s svojimi oboževalci delila fotografijo moža, ki dojenčico nese v kengurujčku, v zapisu pa sporočila, da so srečna družina. Emily in njen mož, prav tako igralec Josh Bowman, v teh dneh praznujeta 10. obletnico zveze.

Sodišče potrdilo diskriminacijo v slabši oceni kandidatke za specializacijo ginekologije
20. 10. 2021 11.23Zdravniška zbornica Slovenije je po presoji sodišča ravnala v nasprotju z zakonom o varstvu pred diskriminacijo pri podeljevanju specializacij s področja ginekologije in porodništva. Kandidatki, ki je napovedala ugovor vesti za opravljanje splava in vstavljanje materničnega vložka, je podelila manj točk s ciljem, da bi bile njene možnosti za izbor na razpisu za specializacijo čim manjše. Sodba je pravnomočna.

Zakaj čakamo nevzdržno dolgo na preglede in operacije?
12. 10. 2021 06.00Leto in pol čakanja na revmatološki pregled, več kot pol leta za prvi pregled pri kardiologu, na drugi strani prej kot v enem letu ne boste na vrsti za operacijo gležnja, kolena, kolka, za operacijo hrbtenice boste čakali v povprečju celo dobri dve leti. Nekateri krivijo ZZZS, ker ne plačuje dovolj programa v bolnišnicah. A ZZZS odgovarja: krivda je na strani zdravstvene politike.

Potočnik: Toliko izgorelih mladih zdravnikov še nisem videl
18. 09. 2021 07.06"Virus obstaja, dokazi za njegov obstoj so neizpodbitni," je dejal zdravnik, dr. Federico Potočnik, specializant infektologije iz celjske bolnišnice. Kot pravi, so se ljudje dolžni informirati in tudi izbrati, katerim informacijam bodo verjeli. Potočnik tudi že ves čas epidemije dela s covidnimi bolniki in še vsak, ki ga je povprašal o tem, je obžaloval, da se ni cepil. "Toliko izgorelih mladih zdravnikov, starih okoli 30 let, še nisem videl," je še dejal in opozoril, da jih zato veliko odhaja v tujino.