specializacija

"Kurji tatovi niso problem, problem je organiziran kriminal"
17. 11. 2024 11.00Kaj bi morali storiti pri nas, da bi bil pregon najobsežnejših in najbolj odmevnih kazenskih zadev hitrejši in učinkovitejši? Pred dnevi so se na forumu o finančni in gospodarski kriminaliteti, pod vsebinskim vodstvom višjega državnega tožilca Boštjana Valenčiča, zbrali slovenski in tuji strokovnjaki iz pravosodja. Kakšne predloge ponujajo in s kakšnimi težavami se soočajo? Vedno več je opozoril, da trenutni zakon o kazenskem postopku ne ustreza sodobnim zahtevam. Zakaj številne sodne postopke še naprej zaznamujejo absurdno dolge obrazložitve? Kako preprečiti pretirano izločanje dokazov ter posledično osiromašeno dokazno gradivo?

Nejc Šimenko z razvojem Medicofit klinike pacientom omogoča dostop do najsodobnejše tehnologije v fizioterapiji
08. 11. 2024 17.23Obiskali smo Medicofit kliniko, uspešno slovensko zasebno zdravstveno podjetje, ki ima sedež v Ljubljani in postaja mednarodno prepoznavni center za celostno neoperativno rehabilitacijo ortopedskih poškodb in bolezni.

Prva Slovenka z diplomo z elitne britanske vojaške akademije
13. 07. 2024 10.45Do pasu v blatu, v dežju in mrazu, s še enkrat večjo težo od svoje na hrbtu in nadčloveškimi napori – hodi, teče, razmišlja, taktizira. Dosega izjemne rezultate in se ves čas postavlja ob bok najboljšim. "Preveč sem trmasta, da bi sploh pomislila na to, da bi obupala in se predala. Poleg tega bi bolj bolelo, če bi prišla nazaj in rekla, da nisem zmogla, kot pa če bi napela vse moči in stvar izpeljala do konca." Tako o specializaciji, najtežjem delu šolanja, ki ga je uspešno zaključila, pripoveduje 29-letna poročnica Greta Tomšič, prva Slovenka na elitni britanski vojaški akademiji Sandhurst.

Študij medicine na Primorskem: univerza bo sodelovala s 13 zavodi
01. 07. 2024 18.23Predstavniki Univerze na Primorskem in 13 zdravstvenih zavodov s celotne Primorske so v Kopru podpisali pismo o nameri o sodelovanju pri pripravi, razvoju in izvajanju študijskega programa medicine. Štiri bolnišnice ter zdravstveni domovi in zasebni zavodi so se predvsem zavezali, da bodo študentom omogočali praktično usposabljanje.

Pirc Musar odlikovala zaslužne za vstop Slovenije v EU in Nato
08. 05. 2024 13.52Predsednica republike Nataša Pirc Musar je na slovesnosti v predsedniški palači ob 20. obletnici članstva Slovenije v EU in zvezi Nato za zasluge pri uresničitvi teh dveh ključnih zunanjepolitičnih ciljev države z zlatim redom za zasluge odlikovala zunanje in obrambno ministrstvo ter ožjo pogajalsko skupino za pristop Slovenije k EU.

Ministrstvo: Družinskih zdravnikov v desetih letih več za 32 odstotkov
16. 04. 2024 17.59Ministrstvo za zdravje je v odzivu na javno pismo družinskih zdravnikov, v katerem so opozorili tudi na pomanjkanje družinskih zdravnikov, zapisalo, da se števila zdravnikov žal ne da povečati čez noč. Izboljšave zdravstvenega sistema pa da lahko udejanjijo zgolj s sodelovanjem in v stalnem dialogu z vsemi akterji v zdravstvu.

70 razpisanih mest družinske medicine, le 22 prijavljenih
16. 04. 2024 14.17Na aprilski razpis specializacij s področja medicine, ki se je iztekel prejšnji četrtek, se je na skupno 70 razpisanih mest družinske medicine prijavilo 22 kandidatov. Na specializacijo iz urgentne medicine pa se je na skupno 30 razpisanih mest prijavilo pet kandidatov, so sporočili iz Zdravniške zbornice Slovenije.

Novi razpis specializacij: največ mest za družinsko in urgentno medicino
29. 03. 2024 08.04Zdravniška zbornica Slovenije je objavila spomladanski razpis zdravniških specializacij, na katerega se lahko zdravniki prijavijo do 11. aprila. Skupaj je razpisanih 315 mest, od tega največ za družinsko medicino (70 prostih mest), urgentno medicino (30 prostih mest) in pediatrijo (23 prostih mest).

Kaj prinaša zakon o interventnih ukrepih na področju zdravstva?
15. 12. 2023 15.28DZ je v četrtek sprejel zakon o interventnih ukrepih na področju zdravstva, dela in sociale ter z zdravstvom povezanih vsebin, ki bo po navedbah ministrstva za zdravje pripomogel k večji dostopnosti, organiziranosti in učinkovitosti zdravstvenega sistema. Zakon prinaša podlage za uvajanje obveznega zdravstvenega prispevka in številne druge ukrepe.

Vlada sprejela predlog, ki omejuje višino nadomestila za bolniško odsotnost
24. 11. 2023 18.30Vlada je na dopisni seji po nujnem postopku sprejela predlog zakona o nujnih ukrepih na področju zdravstvenega varstva, ki bo pripomogel k večji dostopnosti in učinkovitosti zdravstvenega sistema, so sporočili z urada vlade za komuniciranje. Predlog med drugim predvideva omejitev višine bolniškega nadomestila na 2,5-kratnik povprečne plače.

Brez izbranega družinskega zdravnika je ta hip več kot 140.000 ljudi
06. 11. 2023 19.47To rak rano slovenskega zdravstva bi lahko rešili, če bi se za družinsko medicino vsaj nekaj let zapored odločilo 100 specializantov medicine, so prepričani na Zdravniški zbornici. Na drugem letošnjem razpisu pa je za 47 mest prispelo le 21 prijav, kljub kroničnemu pomanjkanju družinskih zdravnikov zanimanja za to vejo medicine torej še ni dovolj. Na jesenskem razpisu so sicer zapolnili vsa mesta za specializacijo iz urgentne in interne medicine, ki so bila razpisana za območje celotne države.

Vojna med zdravstveno in zunajzdravstveno stroko: kaj je psihoterapija?
04. 10. 2023 08.00V Sloveniji se trenutno bije bitka med na eni strani psihiatri in kliničnimi psihologi, ki pravijo, da so zgolj oni usposobljeni za izvajanje psihoterapije, in na drugi strani psihoterapevti, ki so se več let na teološki fakulteti, Univerzi Sigmunda Freuda ali prek Slovenske krovne zveze za psihoterapijo izobraževali zunaj zdravstva. Kamen spotike predstavlja že sama definicija psihoterapije, se pa obe strani strinjata, da je treba izločiti šarlatane. Kako? Poglejmo njihove predloge.

Kako izobraženi so strokovnjaki, ki v Sloveniji izvajajo psihoterapijo?
24. 09. 2023 07.00Zlasti zadnje čase poslušamo, da je področje psihoterapije v Sloveniji povsem neurejeno – poklic psihoterapevta ni uradno priznan. Psihoterapijo tako lahko izvaja pravzaprav vsak, prav zato je treba paziti, na koga se obrnemo. In kako izvajalci psihoterapije pridobijo kompetence? Psihiatri po Medicinski fakulteti opravijo specializacijo iz psihiatrije, psihologi po končani Filozofski fakulteti opravijo specializacijo za klinično psihologijo, magistri zakonskih in družinskih študijev zaključijo program na Teološki fakulteti, magistri psihoterapevtske znanosti pa na Univerzi Sigmunda Freuda.

Arsenovič o financah občine: Za plače se vam ni treba bati, za razvoj Maribora pa
08. 09. 2023 13.16Župan Saša Arsenovič je v odzivu na izjavo sedmih svetniških skupin v mariborskem mestnem svetu ponovil, da ima občina težave predvsem zaradi podfinanciranosti s strani države, kar otežuje tudi izvajanje razvojnih projektov. Ti sicer še vedno tečejo, tudi denar za plače je, predlog rebalansa občinskega proračuna pa je napovedal za oktober.

Zaposleni v bolnišnici Slovenj Gradec z brezplačnim delom krajšali čakalne dobe
06. 07. 2023 14.16Osebje Splošne bolnišnice Slovenj Gradec je nedavno brezplačno opravilo 200 dodatnih ur dela. Z akcijo, ki so jo poimenovali Ni nam vseeno, so želeli prispevati k odpravljanju čakalnih vrst v zdravstvu, pokazati na nujnost sistemskih rešitev in da pacienti zanje niso le številke, so sporočili iz bolnišnice.

Izbirnega postopka na razpisu za specializacije družinske medicine vendarle ne bo
22. 06. 2023 07.39Na spomladanskem razpisu zdravniških specializacij so številna razpisana mesta za specializacijo družinske medicine pri zdravstvenih domovih ostala prazna. Na 13 razpisanih mest na nacionalnem razpisu družinske medicine pa se je prijavilo 14 kandidatov. Ker je ministrstvo za zdravje število mest nekoliko spremenilo, izbirni postopek ne bo potreben.

Hrvaški kolegi slovenskim: pošljite nam paciente in dali vam bomo provizijo
21. 06. 2023 14.10Pacienti, ki potrebujejo zdravljenje pri endodontu, morajo nanj čakati nedopustno dolgo, zato odhajajo na zdravljenje v tujino, pogosto na Hrvaško. Ob tem so zobozdravniki opozorili na paradoks. Bolniku iz Slovenije, ki ima napotnico za specialista endodonta, je po opravljeni storitvi s strani ZZZS povrnjen večji znesek, kot ga prejmejo naši zobozdravniki na primarni ravni. Tako slovenski denar za storitve, ki bi jih lahko opravili tudi slovenski zobozdravniki, odteka v tujino, opozarjajo.

Ministrstvo predloge zdravniških organizacij poslalo zdravstvenim zavodom
01. 06. 2023 11.29Zdravniške organizacije so na podlagi že predstavljenih pričakovanj za izboljšanje zdravstvenega sistema in na predlog ministrstva za zdravje pripravile celovit dokument z naslovom "Spremembe in rešitve za izboljšanje zdravstvenega sistema". Ključno sporočilo dokumenta je, da si zdravniki želijo delati v urejenem javnem zdravstvu in zato predlagajo rešitve, ki bi to omogočile. Usklajene predloge rešitev in sprememb za izboljšanje zdravstvenega sistema, so z ministrstva poslali zdravstvenim zavodom v širšo razpravo, kar koordinacijo veseli, je povedala predsednica Zdravniške zbornice Slovenije Bojana Beović.

Bo odbor za načrtovanje zdravniških specializacij povečal mesta na razpisih?
09. 05. 2023 15.27Odbor za načrtovanje zdravniških specializacij se bo po navedbah ministrstva za zdravje pred pripravo jesenskega razpisa seznanil s problematiko prijavljanja kandidatov na specializacije iz družinske medicine, pediatrije in urgentne medicine ter razmislil o drugačnem načinu priprave predloga jesenskega razpisa z več mesti za območje celotne države.

'Treba je povišati število mest na nacionalnem razpisu specializacij'
07. 05. 2023 11.42Na aprilskem razpisu zdravniških specializacij so zanimanje za urgentno medicino ob 17 razpisanih mestih izrazili le trije kandidati. Predstojnik urgentnega centra UKC Maribor Gregor Prosen odločevalce poziva k povišanju mest na t. i. nacionalnem razpisu, kjer se lahko mladi specialisti odločijo za delodajalca po zaključku specializacije.

Za družinske zdravnike in pediatre 'preveč' prijav, morali bodo v izbirni postopek
04. 05. 2023 17.08Zdravniška zbornica Slovenije je objavila stanje prijav na aprilski razpis specializacij. Ob tem je po besedah predsednice zbornice Bojane Beović nastal paradoks, saj bo med drugim za pediatrijo in družinsko medicino, kjer zdravnikov primanjkuje, zaradi znižanja mest na nacionalnem razpisu potekal izbirni postopek.

100 mest, 27 prijav: 'Glede na potrebe in razmere v zdravstvu je to katastrofa'
27. 04. 2023 19.35Na 100 razpisanih mest za specializacijo družinske medicine je do konca aprila prispelo 27 prijav. "Glede na potrebe in razmere v zdravstvu je to katastrofalno," ob tem izpostavlja družinski zdravnik Rok Ravnikar. Da bi razmere stabilizirali, bi se moralo na razpise več let zapored prijaviti vsaj 100 zdravnikov.

100 razpisanih mest za specializacijo družinske medicine in le 27 prijav
27. 04. 2023 11.39Na aprilski razpis specializacij s področja medicine, ki se je iztekel prejšnji petek, se je na skupno 100 razpisnih mest družinske medicine prijavilo 27 kandidatov. Na 18 razpisanih mest v Zdravstvenem domu Ljubljana, kjer v zadnjem času najbolj primanjkuje družinskih zdravnikov, se sicer ni prijavil nihče. Za stabilizacijo razmer na primarni ravni zdravstva bi se moralo na razpise več let zapored letno prijaviti vsaj 100 mladih zdravnikov, ob tem poudarja družinski zdravnik Rok Ravnikar.

Ključni korak danske zdravstvene reforme: zaprli več kot 90 bolnišnic
14. 04. 2023 14.40Ministrstvo za zdravje je obiskala delegacija iz Danske, ki je predstavila zdravstveni sistem in strukturne reforme na področju zdravstva. V središču reforme je bila centralizacija nujne medicinske pomoči v večjih bolnišnicah in zapiranje manjših bolnišnic. Ob dobrih izkušnjah z reorganizacijo bolnišnic in izobraževanjem večjega številka zdravnikov pa se trenutno soočajo z begom medicinskih sester iz bolnišnic.

Na Gorenjskem pomanjkanje pediatrov: dojenčki čakajo na pregled več mesecev
29. 03. 2023 16.53Medtem ko zdravniški sindikat načrtuje stavko, so se na nas obrnile zaskrbljene mame, ki na prvi pregled z novorojenčkom v razvojni ambulanti na Gorenjskem čakajo tudi do pol leta. Vse to zaradi pomanjkanja pediatrov, ki bi jih na primarni ravni potrebovali vsaj od 60 do 100 več. Kot pojasnjujejo v Kranju, imajo razpis odprt že več kot eno leto, a pediatrov na razvojnem oddelku enostavno ne dobijo. Zaposleni bi lahko bili trije, a trenutno za poln delovni čas dela ena sama pediatrinja, dve pa zaradi kadrovske stiske pomagata dvakrat na teden. Trudijo se, da bi dojenčki do obravnave prišli v najkrajšem možnem času, a kot pravijo, gre za sistemski problem.

'Odložim orodje in stečejo mi solze. Svoje 'dočke' Aline nisem videl že eno leto, zjutraj pa grem spet na fronto'
21. 02. 2023 16.48Ruslan je spil že kar nekaj vodke in jasno je, da se mu je zato malo razvezal jezik. Sam je pristopil k naši kameri in v pogovor sem se zapletel bolj z namenom, da ga zamotim, da pusti ekipi, da konča v miru javljanje v oddajo. A njegova zgodba se je pokazala kot eden od razlogov, zakaj smo ponovno prišli v Ukrajino.

Pot danskih zvezdnikov – od izjemne osebnosti do vrhunskosti
04. 02. 2023 13.52Danska akademija Oure se lahko po končanem svetovnem rokometnem prvenstvu pohvali s kar 12 posamezniki, ki so ključne korake v razvojnem procesu naredili prav pri njih. Akademija se povezuje tudi s slovenskimi klubi, ki zasledujejo podobno miselnost.

Izzivi pediatrije: veliko upokojitev in usmeritev v 'sodobne' bolezni
02. 12. 2022 06.00V Sloveniji manjka več kot tisoč zdravnikov, da bi dosegli njihovo povprečno število na 1000 prebivalcev v Evropski uniji. Pomanjkanje čutijo tudi na področju pediatrije, vendar pa razlog za to ni majhen interes za to specializacijo ali odhodi pediatrov v tujino. Je pa slabo načrtovanje v zdravstvu povzročilo, da na področju pediatrije ni bilo kontinuitete – premalo razpisanih mest za specializacijo je povzročilo primanjkljaj čez leta, opozarja predsednica Razširjenega strokovnega kolegija za pediatrijo dr. Nataša Bratina. Ta izpostavlja, da težavo predstavlja tudi velik delež upokojitev pediatrov. "Treba je nadoknaditi upokojene zdravnike in povečevati število zaposlenih na primarnem in hospitalnem nivoju," je jasna. Ob tem pa je vse večja tudi potreba po pediatrih, ki se spoznajo na "sodobne" bolezni otrok.

Pomanjkanje splošnih in družinskih zdravnikov vseevropski problem
04. 11. 2022 13.41V Ljubljani poteka generalna skupščina Evropskega združenja splošnih in družinskih zdravnikov (UEMO), na kateri zdravniki splošne medicine iz Slovenije, Srbije, Portugalske in Velike Britanije primerjajo različne prakse v Evropi in kot največji problem izpostavljajo pomanjkanje kadrov v javnem zdravstvenem sistemu.

Kriza cen, ne hrane: špekulanti in 'veliki igralci' krivi za nevzdržne podražitve
12. 08. 2022 11.25Kdaj bodo tisti, ki zasedajo ključna mesta, razumeli, za kaj v resnici gre? Tako se sprašujejo pri nevladni organizaciji grain.org. Gre za organizacijo, ki se zavzema za večjo vpletenost skupnosti v prehransko verigo, ki je v zadnjih letih prešla v roke globalnih igralcev. Opozarjajo - soočamo se z že tretjo prehransko krizo v 15 letih, naučili pa se nismo ničesar, čeprav se ustvarjajo nova in nova zavezništva, projekti pa dobijo veliko denarja.