specialistične ambulante

Zdravniki posvarili pred posledicami novele zakona o zdravstveni dejavnosti

24. 03. 2025 11.15

Več kot 4000 zdravnikov je v javnem pismu poslancem DZ, ki bodo v četrtek odločali o predlogu novele zakona o zdravstveni dejavnosti, posvarilo pred posledicami novele. Novela bi lahko vodila v zmanjšanje števila zdravstvenih storitev in bi ogrozila nekatere stroke, je opozorila predsednica zdravniške zbornice Bojana Beović.

Gradnja zasebne bolnišnice sredi Ljubljane zraven URI Soča se bo začela

20. 03. 2025 06.00

30 milijonov evrov težka investicija, štiri velike in dve mali operacijski dvorani, še enkrat več diagnostičnih ambulant. To bo v zasebni bolnišnici, ki bo v predvidoma treh letih zrasla v neposredni bližini rehabilitacijskega centra Soča. Po tem, ko smo v rubriki Dejstva pred dvema letoma in pol razkrili, da je Diagnostični center Bled preko svojega nepremičninskega podjetja od ljubljanske občine kupil zemljišče za bolnišnico, je takratni minister za zdravje Bešič Loredan napovedal, da bo država zemljišče odkupila nazaj in gradnjo preprečila. A zgodilo se je ravno obratno.

Zdravstvenemu domu Tolmin grozi kolaps nujne medicinske pomoči

13. 03. 2025 17.14

Zdravstvena inšpekcija je šestim od 14 zunanjih zdravnikov, ki prek statusa samostojnega podjetnika opravljajo dežurstva v nujni medicinski pomoči Zdravstvenega doma (ZD) Tolmin, vročila opozorila pred prepovedjo opravljanja dejavnosti. Direktor ZD Primož Uršič opozarja, da od 20. marca ne bodo zmogli zagotavljati neprekinjene nujne pomoči.

Pirnat dvomi v ustavnost zdravstvene novele, večina zdravnikov kritična

23. 10. 2024 14.17

Pri zdravniški zbornici so izvedli obsežno anketo, v kateri je sodelovalo 3522 slovenskih zdravnikov in zobozdravnikov. 83 odstotkov vprašanih meni, da uvedba omejitve dodatnega dela zdravnikov z novelo zakona o zdravstveni dejavnosti ne bo pripomogla k izboljšanju kakovosti in obsega storitev v javnem zdravstvu, so sporočili iz zbornice.

Zaradi gradnje nove infekcijske klinike selitev urgentnih ambulant

05. 06. 2024 06.27

Pred začetkom gradnje nove infekcijske klinike Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana bodo preselili urgentne ambulante za odrasle in urgentne otroške ambulante. Urgenca te klinike bo tako naslednjih 18 mesecev delovala v prostorih nekdanjega Zavoda za varstvo pri delu (ZVD), ki je zdaj del glavne stavbe UKC Ljubljana.

Urgentne ambulante infekcijske klinike bodo začasno v nekdanjem objektu ZVD

03. 06. 2024 15.53

Pred začetkom gradnje nove ljubljanske infekcijske klinike bo v prihodnjem tednu potekala selitev urgentnih ambulant infekcijske klinike, ki bo prihodnjih 18 mesecev delovala v nekdanjem objektu Zavoda za varstvo pri delu (ZVD), ki je zdaj del glavne stavbe UKC Ljubljana. Infekcijska klinika bo sicer v času gradnje delovala na štirih lokacijah.

Infekcijska klinika: začela se je selitev enote za intenzivno terapijo

10. 04. 2024 14.06

Pred začetkom gradnje nove ljubljanske infekcijske klinike se je začela selitev bolnikov enote intenzivne terapije v namensko urejene prostore diagnostično-terapevtskega servisa. Gre za prvo od načrtovanih selitev v projektu izgradnje nove klinike, so sporočili iz Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana.

Olajšajte si zdravstvene skrbi s pogovorom z zdravnikom na daljavo

03. 04. 2024 10.10

Ključna prednost Zdravnika 360 je dostop do zdravstvenega nasveta na daljavo, po telefonu ali videoklicu, tudi ob koncih tedna in praznikih.

ZD Tolmin zaradi premalo zdravnikov zapira večino družinskih ambulant

20. 03. 2024 17.52

V Zdravstvenem domu Tolmin so zaradi preklica soglasij za nadurno delo od začetka marca težave pri organizaciji dela v splošnih ambulantah. Stanje pa je proti koncu meseca še slabše. Večina družinskih ambulant bo tako od sobote zaprtih. V Tolminu bo delovala nujna medicinska pomoč, v ambulantah zunaj Tolmina bodo skušali zagotoviti po enega zdravnika.

V SB Izola odpada večji delež operativnega programa, celo do 20 odstotkov

10. 03. 2024 19.51

Medtem ko se vlada, ki je za svojo glavno prioriteto postavila zdravstveno reformo, ukvarja predvsem sama s seboj, smo na pragu že devetega tedna najdaljše zdravniške stavke v zgodovini države. In kako se ta kaže na terenu? V zdravstvenih domovih po Sloveniji imajo manj težav kot v bolnišnicah, kjer beležijo bistveno več umikov soglasij za nadurno delo in s tem tudi več težav pri organizaciji dela. Ponekod tako odpade od deset do 20 odstotkov ambulantnih pregledov in približno petina operacij, kar seveda daljša čakalne dobe in vpliva na finančno stanje bolnišnic, načenja pa že tudi odnose med zaposlenimi.

Najdaljša zdravniška stavka v zgodovini Slovenije: odpovedali 7000 terminov

11. 02. 2024 19.52

Z iztekom današnjega dne bo stavka zdravniškega in zobozdravniškega sindikata Fides trajala že štiri tedne oziroma 28 dni, kar je dlje, kot je trajala doslej najdaljša stavka leta 2016. V prvih treh tednih stavke so v bolnišnicah skupaj odpovedali oziroma prestavili približno sedem tisoč terminov zdravstvenih storitev, soglasja za nadurno delo pa je skupaj umaknilo približno 33 odstotkov zdravnikov v bolnišnicah in 17 odstotkov v zdravstvenih domovih.

Stavka Fidesa med najdaljšimi v zgodovini

08. 02. 2024 07.24

Stavka Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides, ki traja dobre tri tedne, se po dolžini že uvršča med najdaljše stavke v zgodovini. Leta 1996 je stavka trajala 22 dni, leta 2002 16 dni, leta 2016 je trajala 27 dni, aktualna stavka, ki se je začela 15. januarja, pa za zdaj traja 24 dni.

Kje je soglasja umaknila polovica zdravnikov, kje ga ni niti eden?

01. 02. 2024 17.16

Delež zdravnikov, ki so preklicali soglasje za delo prek polnega delovnega časa, je po bolnišnicah različen. Medtem ko v trboveljski bolnišnici soglasja za nadurno delo doslej ni umaknil noben zdravnik, je v novomeški bolnišnici soglasja preklicala že skoraj polovica vseh. Tam pravijo, da se jim zdi prav, da v tem primeru tem zdravnikom umaknejo dovoljenja za delo pri drugih izvajalcih: "Če dajo preklic soglasja lastni bolnišnici, potem je nehigienično, da bi delali dodatno izven nje." Tudi slovenjegraška bolnišnica že izdala preklic soglasij za delo pri drugem delodajalcu, razen za delo pri Gorski reševalni službi ter sistemu za transplantacijo organov.

Ministrica za zdravje: v eni od bolnišnic delež umaknjenih soglasij višji od 50 odstotkov

31. 01. 2024 15.31

Z zaostritvijo stavke so zdravniki začeli umikati soglasja za nadurno delo. Delali bodo največ 48 ur na teden in ne več kot 16 ur neprekinjeno. Ministrica za zdravje je dejala, da v sedmih bolnišnicah ni nihče umaknil soglasja, Psihiatrična bolnišnica Ormož od stavke odstopa, v eni od bolnišnic pa je delež umaknjenih soglasij višji od 50 odstotkov. Prav tako je potrdila, da je v eni od bolnišnic direktor umaknil soglasje zdravnikom za delo pri drugem delodajalcu.

Posledice stavke zdravnikov: v Novem mestu odpadla slaba polovica obravnav

27. 01. 2024 14.41

Bolnišnice po dveh tednih zdravniške stavke poročajo o različnih obsegih odpadlih zdravstvenih storitev – v UKC Ljubljana jih je po prvih analizah odpadlo med dva in tri odstotke, v novomeški bolnišnici pa povprečno od 40 do 45 odstotkov. V nekaterih bolnišnicah se bojijo uresničitve napovedi o umiku soglasij zdravnikov za nadurno delo.

Ministrica za mizo z direktorji bolnišnic: Vsi smo zaskrbljeni

26. 01. 2024 06.24

Ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel je v izteku drugega tedna zdravniške stavke sedla za mizo z nekaterimi direktorji zdravstvenih ustanov. Sestanek je bil namenjen seznanitvi s potekom dela v času stavke, z direktorji pa so se pogovorili tudi o morebitnem zaostrovanju stavke ter kaj bi lahko to pomenilo. Medtem pa je Fides ministrico znova pričakoval na stavkovnih pogajanjih, ki pa se jih ne ona ne vladna stran nista udeležila. Istočasno so namreč potekala pogajanja za zdravstveni steber. "To lahko razumemo tudi kot zaključek stavkovnih pogajanj s strani vlade," so zato dejali v Fidesu. Da vladne strani na ta pogajanja ni bilo, pa po besedah ministra za javno upravo Franca Propsa ne pomeni, da se iz njih umika.

Pogodba za dograditev infekcijske klinike UKC Ljubljana podpisana

22. 01. 2024 16.33

Ministrstvo za zdravje, Urad Republike Slovenije za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu, podjetje Kolektor Koling in UKC Ljubljana so podpisali pogodbo za dograditev Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana. V objektu so predvideni prostori za urgenco z diagnostiko in terapijo, specialistične ambulante in 24-urni hospital, oddelek intenzivne in polintenzivne terapije, otroški oddelek, oddelek za zelo nalezljive bolezni ter operacijska dvorana, ki bo hkrati služila tudi kot razbremenitev centralnega operacijskega bloka. Gre za prvo fazo s pogodbeno vrednostjo 95,5 milijona evrov z vključenim DDV.

Glas ljudstva bi s svojim zakonom reševal zdravstvo

12. 09. 2023 14.49

V iniciativi Glas ljudstva so kritični do usmeritev ministrstva za zdravje za leti 2024 in 2025, ki da ne naslavljajo ključnih problemov v zdravstvu – pacientov brez izbranega zdravnika, dolgih čakalnih vrst in privatizacije. Za reševanje teh problemov so pripravili novelo interventnega zakona in v državni zbor vložili pobudo za vložitev predloga zakona. "Zakon vlagamo v Državni zbor s prošnjo za razpis roka za zbiranje 5000 overjenih podpisov volivk in volivcev," so sporočili.

Kakšna bo nova zdravstvena strategija?

11. 09. 2023 15.48

Kakšne so smernice zdravstvene politike za leti 2024 in 2025, ki jih je pripravilo ministrstvo za zdravje? Neuradni dokument med drugim predvideva povečanje ekip v ambulantah družinske medicine, ukinitev stopnje nujnosti napotnic zelo hitro ter uvajanje plačevanja po kakovosti. Pripravlja se tudi platforma za samotriažo pacientov, kjer bodo lahko preverili svoje simptome pred vzpostavljanjem stika z zdravstveno službo.

V Psihiatrični bolnišnici Begunje spet delujejo specialistične ambulante

08. 08. 2023 10.08

V Psihiatrični bolnišnici Begunje, ki so jo močno prizadele petkove poplave, po običajnem urniku znova deluje specialistična psihiatrična ambulantna dejavnost, bolnišnična dejavnost pa zaradi izrednih razmer še vedno ostaja zaprta. V nujnih primerih paciente prosijo, naj se obrnejo na druge psihiatrične bolnišnice v državi.

Poplavljena psihiatrična bolnišnica bo spet odprla svoja vrata

07. 08. 2023 19.42

Z Gorenjskega prihajajo tudi dobre novice. Po posredovanju 140 zaposlenih v bolnišnici, gasilcev, civilne zaščite in številnih prostovoljcev bo edina psihiatrična bolnišnica na Gorenjskem, kjer je voda zalila dnevno bolnišnico, urgentno ambulanto, kuhinjo, pralnico in socialno službo, v torek spet odprla svoja vrata. Sprva bodo v Begunjah začele delovati specialistične ambulante, prihodnji teden pa upajo, da se bodo lahko vrnili tudi hospitalizirani bolniki, ki so jih v petek premestili v druge psihiatrične bolnišnice po državi.

Mariborska infekcijska klinika: kopalnica za 17 pacientov, plesen in vlaga

23. 07. 2023 20.14

Zaposleni na mariborski infekcijski kliniki so ogorčeni nad odločitvijo vlade, da prenovo 100 let stare klinike umakne iz vladnega načrta za okrevanje in odpornost. Obljubljenih 40 milijonov evropskega denarja tako ne bo. Ministrstvo za zdravje sicer zagotavlja, da se spreminja zgolj vir financiranja in da bodo denar zagotovili iz proračuna, v kliniki pa se bojijo, da je to le izgovor. Ob tem opozarjajo, da je stanje v tej muzejski zgradbi katastrofalno.

200 milijonov evrov za zdravstvene domove, kdo bo gradil?

14. 03. 2023 06.09

Zdravstveni domovi so vratarji v zdravstveni sistem, so enotni direktorji in zdravniki domov. Ob pomanjkanju družinskih zdravnikov in medicinskih sester pa jih tareta tudi prostorska stiska in dotrajanost vsaj 40 let starih zidov. Bo 200 milijonov evrov za prenovo domov povečalo dostopnost do zdravnika? Ljubljana bo gradila tri, Medvode načrtujejo prizidek, Ilirska Bistrica ga je že zgradila.

Preusmeritev ambulant v ZD Fužine podaljšana do konca januarja

30. 12. 2022 15.06

Zaradi bolniških odsotnosti zaposlenih bo začasna preusmeritev ambulant Zdravstvenega varstva odraslih iz ZD Polje v ZD Fužine podaljšana predvidoma še do konca januarja 2023.

V prihodnjem letu začetek nadgradnje onkološkega inštituta

11. 10. 2022 20.15

Svet Onkološkega inštituta Ljubljana se je seznanil z investicijskimi načrti bolnišnice. Glede na terminski načrt bi inštitut januarja 2023 lahko pridobil gradbeno dovoljenje za nadgradnjo stavbe H in novogradnjo petnadstropnega stolpiča, s katerim bi reševali prostorsko stisko. Gradnja bi se predvidoma lahko začela v oktobru.

Javno ali zasebno zdravstvo?

18. 09. 2022 07.00

Prva zasebna bolnišnica v prestolnici in tri zavarovalnice, ki pospešeno kupujejo zasebne zdravstvene centre, med njimi večinoma koncesionarje. Zdravstveni minister, ki ob ministrovanju še vedno operira pri zasebniku. Zdravniki in medicinske sestre, ki zaradi boljših pogojev in višje plače odhajajo k zasebnikom. Kaj vse to pomeni za že tako opešani javni zdravstveni sistem, vladno obljubo o koreniti zdravstveni reformi, zavezo koalicije, da bodo ukinili t. i. dvoživke? O spremenjeni zdravstveni krajini v Sloveniji že ves teden poglobljeno pišemo v rubriki Dejstva, nocoj pa poročamo tudi v rubriki 24UR Fokus.

Delno državni zavarovalnici bosta gradili zasebno bolnišnico v prestolnici

13. 09. 2022 06.00

Skoraj 20 tisoč kvadratnih metrov, 80 postelj, do 400 pacientov – takšna bo prva zasebna bolnišnica v prestolnici. Gradila jo bo družba DC Naložbe v lasti največjega zasebnega izvajalca zdravstvenih storitev, tj. Diagnostičnega centra Bled. In kdo nakup financira? Dve zavarovalnici – Zavarovalnica Triglav in Sava Re, ki sta delno v državni lasti. Kaj to pomeni za javne bolnišnice, bodo zapirale vrata zaradi odhodov kadrov v zasebništvo? Gre za siromašenje javnega zdravstva z javnim denarjem? Kaj pravi minister za zdravje Danijel Bešić Loredan? Minister Loredan v treh tednih za to konkretno temo še ni našel časa za pojasnila.

Zdravljenje bolnikov z multiplo sklerozo zastalo, vse več duševnih stisk

22. 03. 2022 13.57

Epidemija covida-19 je močno posegla tudi v življenje bolnikov z multiplo sklerozo in njihovih družin, so na novinarski konferenci opozorili strokovnjaki. Zaradi omejitvenih ukrepov proti širjenju koronavirusa je zdravljenje bolnikov zastalo. Posledice, ki jih je pustila epidemija, pa niso le telesne, temveč je vse več tudi duševnih stisk.

Ob vlomu v mariborski zdravstveni dom nekaj tisoč evrov škode

09. 03. 2022 14.18

Neznanec, ki je v noči na torek vlomil v prostore mariborskega zdravstvenega doma v Dvořakovi ulici, je ukradel več predmetov in manjšo vsoto gotovine. Z dejanjem je po ocenah Policije povzročil okoli 5000 evrov škode. Ambulante, ki so bile zaradi vloma v torek zaprte, danes znova obratujejo, so povedali v mariborskem zdravstvenem domu.

V Mariboru vlomili v prostore zdravstvenega doma

08. 03. 2022 15.21

Neznanci so minulo noč vlomili v prostore mariborskega zdravstvenega doma v Dvorakovi ulici. Kriminalistična preiskava še poteka, zato podrobnosti niso znane. Tamkajšnje ambulante so zaradi vloma danes ostale zaprte.