space.com

Astronavtka s slovenskimi koreninami se vrača – prihaja nadomestna ekipa
14. 03. 2025 20.02Proti Mednarodni vesoljski postaji bo po več težavah in zamudah z raketo SpaceX poletelo plovilo Crew Dragon. Misijo Crew-10 sestavlja štiričlanska posadka, ki bo v vesolju predvidoma preživela naslednjih šest mesecev. Na Mednarodni vesoljski postaji pa bo četverica nadomestila tam obtičala astronavta. Astronavt Butch Wilmore in astronavtka s slovenskimi koreninami Suni Williams sta v vesolju že devet mesecev.

Ozrite se v nebo: Saturn dobro viden s prostim očesom
26. 08. 2023 17.00Plinasti velikan Saturn na današnjem nočnem nebu sveti najsvetleje v tem letu. Ta konec tedna se namreč šesti planet nahaja točno nasproti Soncu z Zemljo v sredini, njegova ploskev pa je zato odlično osvetljena. Šesti planet našega osončja je na jugovzhodu že pokukal izza obzorja, sedaj pa se bo počasi sprehodil čez celotno nočno nebo.

Virgin Galactic opravil turistično pot do roba vesolja in nazaj
10. 08. 2023 18.29Podjetje britanskega multimilijarderja Richarda Bransona Virgin Galactic je z izstrelišča v puščavi Nove Mehike uspešno izvedlo dolgo pričakovano turistično pot z raketnim letalom, ki je do roba vesolja in nazaj na Zemljo popeljalo tri potnike. To je sicer že sedma pot v vesolje podjetja Virgin Galactic od leta 2018.

Spomin na dom: satelit Juice posnel 'selfie' z Zemljo
17. 04. 2023 11.05V petek se je na osemletno pot proti Jupitru podala evropska raketa s sondo Juice. Ta bo na lunah največjega planeta v našem osončju iskala pogoje za življenje. A delo Juice se je začelo že v trenutku, ko je zapustila Zemljino orbito – v prvih treh dneh je na Zemljo namreč že poslala nekaj fotografij.

Webb znova navdušuje: Uran z ledenimi prstani in mistično atmosfero
08. 04. 2023 12.27Nasin teleskop James Webb znova navdušuje s fotografijami. Tokrat je v svoj objektiv ujel sedmi planet našega osončja – Uran, pa tudi njegove ledene prstane, lune in zanimivo atmosfero.

Vesolje naj bi bilo v obliki krofa, ne palačinke
27. 03. 2023 09.52Vesolje bi bilo lahko velikanski krof, čeprav je glede na dokaze videti kot palačinka, v novi raziskavi izpostavljajo astronomi. Do ugotovitve so prišli na podlagi nenavadnih vzorcev, ki se nahajajo v odmevih Velikega poka. Ob tem so skupaj z matematiki v nekaterih vzorcih odkrili anomalije, ki bi lahko pomenile, da je vesolje zavito v obliko ameriškega krofa.

Izstrelitev prve 3D-rakete v zgodovini: po treh minutah začela izgubljati višino
23. 03. 2023 14.53V sredo zvečer se je z Zemljinega površja proti vesolju podala prva raketa, sestavljena iz 3D natisnjenih delov. A še preden je moderni leteči predmet dosegel orbito, se je zalomilo. Po treh minutah v zraku je 11 milijonov evrov vredna raketa začela padati proti tlom.

Najbolj nazorna fotografija naše galaksije: 3,32 milijarde vesoljskih teles
19. 01. 2023 10.48Če ob jasnem vremenu ponoči dvignemo pogled v nebo, lahko skozi celo leto opazujemo del rokava naše galaksije Rimska cesta. Nova raziskava astronomov v Čilu pa je pokazala, da se v njeni ravnici skriva več kot 3,32 milijarde kozmičnih objektov. Znanstveniki so v do sedaj najbolj natančno fotografijo galaksije strnili 21.400 posnetkov.

Vseh sedem planetov na istem nebu
29. 12. 2022 17.48V noči na petek nas čaka prav poseben nebesni dogodek. Na nebu je namreč mogoče hkrati opazovati vse planete našega osončja. Pet najbližjih je opaznih s prostim očesom, Uran in Neptun pa sta vidna le s pomočjo daljnogleda ali teleskopa.

Ostanek kitajske rakete se bliža Zemlji. Kam bo priletel?
04. 11. 2022 06.00Kitajska vesoljska agencija CSMA je v ponedeljek v zemljino orbito z raketo Dolgi pohod 5B poslala tretji in zadnji gradnik vesoljske postaje Nebeška palača. Ker agencija po izpustitvi tovora ostanka rakete ni več spremljala, bo ta v petek padel na neznano lokacijo na Zemljinem površju. 23-tonsko železo bi lahko po izračunih strokovnjakov tla doseglo ali v katerem izmed oceanov ali pa Severni in Srednji Ameriki, južni Evropi, Afriki ali Avstraliji. Verjetnost srečanja s človekom je izredno majhna, v preteklosti je večina ostankov kitajskih raket pristala v oceanih. Nekatera španska letališča so zaradi potencialne nevarnosti dopoldne zaprla svoj zračni prostor. Ukrep je prizadel prihode in odhode z letališč v Barceloni, Taragoni, Reusu in na Ibizi.

'Največji umi bi se morali osredotočiti na reševanje tega planeta, ne na iskanje novega'
14. 10. 2021 17.01Jeff Bezos, Richard Branson, Elon Musk – trojica bogatašev, katerih cilj je vesolje oziroma raziskovanje vesolja in iskanje načina, kako ga spremeniti v delovno okolje ali habitat. Vesoljski tekmi, ki jo bijejo med seboj, namenjajo milijone. A vse več je tistih, ki menijo, da je merjenje egov bogatašev nekoliko neokusno početje. Na čelo kritikov se je zdaj postavil britanski princ William, ki pravi, da se morajo največji umi sveta namesto na izlete v vesolje osredotočiti na to, kako rešiti Zemljo.

Na Mednarodni vesoljski postaji uhaja zrak, varnost posadke ni ogrožena
21. 08. 2020 08.47Iz Nase so sporočili, da so na Mednarodni vesoljski postaji astronavti opazili uhajanje zraka, kar pa ni nič novega ali nevarnega za posadko. Astronavti so se namreč že večkrat soočili s podobno situacijo, prav tako se med treningom za bivanje na vesoljski postaji seznanijo z možnostjo omenjenega dogodka.

Astronavtka ob prihodu domov posnela simpatično srečanje s psičko
14. 02. 2020 14.08Američanka Christina Koch se je v zgodovino zapisala kot ženska, ki je v vesolju preživela rekordnih 328 dni. Ob vrnitvi domov pa je ni bila vesela samo družina, ampak tudi njena psička. Njuno simpatično snidenje je tako ujela tudi kamera.

Nasina sonda domnevno prvič zaznala potres na Marsu
24. 04. 2019 09.27Nasina sonda je 6. aprila na Marsu domnevno prvič zaznala potres. To je tudi prva zabeležena seizmična aktivnost na nebesnem telesu, ki ni Zemlja ali Luna. Vir potresa bi lahko bil po navedbah znanstvenikov premikanje v notranjosti planeta ali udarec meteorita.

Kako bi pot na Mars vplivala na človeške možgane?
04. 11. 2017 13.13Mikrogravitacija v vesolju bolj ali manj negativno vpliva na človeško telo, človek pa želi še dlje za še daljše časovno obdobje. Zadnja študija je pokazala, kako se spremenijo možgani astronavtov, ki preživijo v vesolju okoli pol leta. Ugotovili so, da se možgani pomaknejo višje, prav tako se zmanjša prostor za likvor ter zoži centralna špranja.

Utrinki roja Perzeidov tudi podnevi?!
10. 08. 2017 10.39Te dni Zemlja znova roma prek ostankov kometa Swift-Tuttle, kar mi lahko vidimo kot utrinke meteorskega roja Perzeidov. Največ utrinkov je praviloma med 12. in 13. avgustom, torej letos v noči s sobote na nedeljo. Nekoliko bo predstavo motila svetla luna.

ČASOVNICA: To so misije in dogodki, na katere bodite pozorni v letu 2016
13. 01. 2016 07.00Esa bo proti Marsu poslala plovilo, julija bo sonda Juno po petih letih prispela do Jupitra, končali se bosta misiji Dawn in Rosetta ... Na nekaterih delih sveta bodo lahko videli popolni Sončev mrk, Merkur bo prečkal Sonce, seveda bomo deležni meteorskih rojev ...

Misija, ki bo na Zemljo prinesla kamenje z Marsa, že leta 2022?
15. 09. 2015 08.11Na Mars so zdaj plovila letela le z enosmerno karto. A že kmalu bi se lahko z razvijajočo tehnologijo plovilo vrnilo do matičnega planeta, a misija še ni potrjena. Zadeve bi se lahko začele odvijati po letu 2020, ko Nasa na Mars pošilja nov rover.

Ruski kozmonavti na ISS našli plankton, Nasa zgodbe ni potrdila
22. 08. 2014 06.30Ruski kozmonavt je zatrdil, da so na zunanji strani mednarodne vesoljske postaje našli morski plankton. Ni pa jim jasno, kako ga je prineslo tja: ali prek kontaminiranih modulov ali prek zračnih tokov. Nasa zgodbe ni potrdila.

Znanstveniki imajo novo orodje, s katerim bi lahko iskali življenje na drugih planetih
19. 06. 2014 11.30Znanstveniki so izumili novo orodje, s katerim lahko uspešneje zaznajo metan na drugih planetih. Živa bitja tako ali drugače proizvajajo metan na Zemlji. Če bi na nekem planetu zaznali metan, bi ga lahko označili za možnega, da gosti življenje.

VIDEO: Trčenje v vesolju: kitajske smeti zadele ruski satelit
10. 03. 2013 06.30V manjši ruski satelit so trčile kitajske vesoljske smeti, ki so v vesolju ostale od testiranj v letu 2007. Za zdaj še ni jasno, ali je ruski satelit le poškodovan ali je popolnoma uničen. Ker je smeti v vesolju vse več, strokovnjaki menijo, da bo takšnih trčenj vse več.

Kepler odkril 461 domnevnih novih planetov
08. 01. 2013 08.42Nasin teleskop Kepler je odkril 461 potencialnih novih planetov. Število domnevnih planetov izven našega osončja se je tako povzpelo na 2740. Med omenjenimi 461 planeti so tudi štiri t. i. Superzemlje. V Mlečni cesti bi lahko bilo kar 17 milijard novih Zemelj.

Znanstveniki odkrili nov Zemlji podoben planet
19. 12. 2012 10.36Znanstveniki so spet odkrili planet, na katerem bi bili lahko podobni pogoji za življenje kot na Zemlji. Planet kroži okoli zvezde Tau Ceti, ki je od nas oddaljena le 12 svetlobnih let. Planet, podoben Zemlji, je eden od petih planetov, ki krožijo okoli svoje zvezde.

Bo kmalu proti Luni spet poletel človek?
09. 11. 2012 06.30Pri Nasi naj bi v bližnji prihodnosti razkrili načrte, da bodo proti Luni znova poslali plovilo s človeško posadko. To pa naj bi bil le nekakšen uvod za obisk asteroida.

Po plemenite kovine in vodo v vesolje
24. 04. 2012 11.32Podjetje, ki uživa podporo soustanovitelja Googla in Jamesa Camerona, namerava za pridobivanje surovin izkoriščati asteroide. Njihov cilj so asteroidi, ki so blizu Zemlji, a pred dejanskim delom na asteroidu jih čaka še poglobljeno raziskovalno delo.

Sonce vse bolj aktivno
07. 03. 2012 10.31Nedeljska sončna erupcija naznanja nove nemirne dogodke, ki jim bomo priča v prihajajočih tednih, zaznamovali pa bodo lahko tudi naše počutje. Možni so slabše počutje, aritmije, motnje ravnotežja, bolečine v sklepih in razdražljivost.

Slepi potnik na raketoplanu
19. 03. 2009 11.04Na raketoplanu Discovery so imeli slepega potnika - netopirja. Njegova vesoljska avantura pa je bila kratkotrajna. Žival, ki naj bi bila poškodovana, izstrelitve najverjetneje ni preživela.