sotli

Nizke temperature poškodovale del sadnega drevja

07. 04. 2025 10.30

Velik del Slovenije razen Primorske so minulo noč zajele temperature pod ničlo. Večina sadjarjev je zelo dobro pripravila sadno drevje na tokraten prodor hladnega zraka. Nekaj poškodb na plodičih bo, kolikšna bo škoda, pa se bo pokazalo pozneje, je v prvi oceni dejala Metka Hudina iz Strokovnega sadjarskega društva Slovenije.

Nizke temperature poškodovale del sadnega drevja, a ne povsod

07. 04. 2025 06.45

Velik del Slovenije, razen Primorske, so minulo noč zajele temperature pod ničlo. Večina sadjarjev je zelo dobro pripravila sadno drevje na tokraten prodor hladnega zraka. Nekaj poškodb na plodičih bo, kolikšna bo škoda, pa se bo pokazalo pozneje, je v prvi oceni dejala Metka Hudina iz Strokovnega sadjarskega društva Slovenije.

Prihaja deževje: Arso izdal oranžno opozorilo, možne poplave

28. 03. 2025 10.20

Konec tedna pred nami vremensko ni nič kaj obetaven. Petek bo večinoma oblačen, a se bodo z vzhoda širile rahle padavine. V soboto pa se bo dež okrepil, največ ga bo na vzhodnem delu države. Agencija za okolje je zato za te kraje izdala oranžno opozorilo, pričakujejo tudi poplavljanje rek.

Lotrič: Vizija projekta JEK 2 je postavljena za ljudi

15. 10. 2024 13.46

Po tem ko je DZ sprejel odlok o razpisu posvetovalnega referenduma o izvedbi projekta drugega bloka jedrske elektrarne (JEK 2), je na regijskem obisku po Posavju skupaj z delegacijo predsednik državnega sveta Marko Lotrič. S tamkajšnjimi župani so spregovorili o izzivih regije ter naslovili problematiko energetske oskrbe Slovenije in spregovorili o drugem bloku jedrske elektrarne. Lotrič je v izjavi za medije podprl izvedbo projekta in izpostavil pomen lastne električne energije v prihodnosti.

Ob prazniku Marijinega vnebovzetja številne maše, tudi na Kredarici

15. 08. 2024 10.47

Ob največjem Marijinem prazniku, prazniku Marijinega vnebovzetja, danes v cerkvah po državi potekajo slovesne maše. V najbolj obiskanem slovenskem romarskem središču na Brezjah je osrednjo mašo vodil ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore. Maša je potekala tudi v kapelici na Kredarici.

'Dokler ne uredimo odpadkov obstoječe elektrarne, ne moremo govoriti o novem bloku'

06. 06. 2024 13.23

Vladna ekipa se je mudila na obisku v Posavju. Premier Robert Golob je pojasnil, da se je vlada odločila, da sejo opravi v Krškem. "V okviru obiska so ministri obiskali različne lokacije v skladu s svojimi pristojnostmi, sam pa sem obisk posvetil jedrski energiji," je pojasnil. Poudaril je, da je ponosen, da so položili temeljni kamen za gradnjo odlagališča radioaktivnih odpadkov in dodal, da dokler ne bo poskrbljeno za odpadke trenutne elektrarne, ne moremo govoriti o izgradnji novega bloka.

V Prekmurju klestila toča, v Kranju na avtobus padlo drevo, strele netile požare

31. 05. 2024 14.47

Gasilci so imeli zaradi neurja polne roke s podrtimi drevesi, poplavljenimi kletmi in cestami. V Kranju je na avtobus padlo drevo, poškodovanih ni bilo. Prekmurje pa je zajela toča. Udar strele je zanetil dva požara na stanovanjskih objektih, in sicer enega v občini Vrhnika, drugega pa v občini Velike Lašče

JEK2 bo stal več milijard evrov in ustvaril 5640 delovnih mest

21. 05. 2024 11.17

Predstavniki družbe GEN energija in Elektroinštituta Milan Vidmar so predstavili aktualne korake pri projektu, nove študije in interne ekonomske izračune, povezane s projektom JEK2, ter načrtovano predstavitev projekta po krajih Slovenije za zagotovitev čim širšega dostopa javnosti do vseh ključnih informacij o projektu pred napovedanim referendumom.

Jek 2 bi bil lahko zgrajen do leta 2040

09. 05. 2024 20.40

Priprava osnutka pobude za državni prostorski načrt za Jek 2 je v zaključni fazi in bo do konca meseca posredovan na pristojno ministrstvo, je na seji sveta regije Posavje v Krškem povedal generalni direktor Gen energije Dejan Paravan. Po zastavljeni časovnici naj bi bil Jek 2 zgrajen in v omrežje priključen do leta 2040.

Ministrstvo zaradi slabega obiska ukinilo 60 od 222 digi info točk

20. 04. 2024 11.51

Z začetkom aprila je 60 od skupno 222 digi info točk, s katerim želi ministrstvo za digitalno preobrazbo povečati digitalno vključenost in pismenost prebivalstva, zaprlo svoja vrata za obiskovalce. Analize obiskanosti posameznih točk so namreč pokazale, da nekatere lokacije niso dosegale pričakovanih obiskov.

Na mejnih prehodih s Hrvaško in Madžarsko bodo znova policisti

20. 10. 2023 13.15

Minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar je podpisal odredbo o določitvi mejnih prehodov s Hrvaško in Madžarsko, na katerih bo med začasnim nadzorom dovoljeno prehajati državno mejo. Na njem je 14 prehodov, kjer bodo lahko mejo prestopili vsi, ki bodo izpolnjevali pogoje, ter 18 za tiste, ki imajo pravico do prostega gibanja po pravu EU. O uvedbi začasnega nadzora na mejah s Hrvaško in Madžarsko je Slovenija obvestila tudi Evropsko komisijo.

Poklukar kljub nadzoru ljudem ob meji zagotavlja normalno življenje

19. 10. 2023 16.11

Notranji minister Boštjan Poklukar je zagotovil, da bo nadzor na mejah s Hrvaško in Madžarsko ljudem, ki živijo ob meji, omogočal normalno življenje. To pričakuje tudi od italijanskih oblasti, ki bodo od sobote izvajale nadzor na meji s Slovenijo. Medtem ko prebivalci ob južni meji uvedbo mejnih kontrol podpirajo, saj da se bodo počutili bolj varne, pa je popolnoma drugače ob zahodni meji.

Pozebe, poplave, neurja, toča in plazovi – nova realnost za kmete, a zavarovana le četrtina zemljišč

09. 10. 2023 06.00

Pozeba, poplave, neurja, toča in plazovi. Vse to je letos klestilo po kmetijskih pridelkih, ponekod je popolnoma uničen. Skupna škoda samo avgustovskih poplav je okoli 145 milijonov evrov. A zavarovana je le dobra četrtina kmetijskih površin. Država od julija letos kmetom krije 60 odstotkov zavarovalne premije, a hkrati vse višje državno sofinanciranje premij blaži vse višje zavarovalne premije. Si kmetje lahko privoščijo zavarovanja? Ali je boljše vprašanje, si lahko privoščijo izgubo celotnega pridelka? "Določeno zavarovanje moramo imeti, ker kot je pokazalo letošnje leto, lahko čez noč izgubiš to, kar so ustvarjale tudi tri generacije," pravi kmet iz Starš Milan Selinšek.

Skupina DEMM se sprašuje, kako izraziti svoje misli?

04. 09. 2023 14.50

DEMM predstavljajo novo skladbo Mislim pač, okej?, v kateri na glas razmišljajo o mislih – o lepih, grdih, prepovedanih, samo njihovih mislih. In ker misli še niso dejanja, je v komadu vseprisoten tisti občutek in vedenje, da svojih misli ne bodo znali izraziti na pravi način. Pravijo, da je to pač iskreno mladostniško razmišljanje.

Neurje s točo v četrtek klestilo na območju Vojnika, pri sanaciji pomaga tudi vojska

21. 07. 2023 08.58

Po močnih sredinih neurjih so tudi četrtkove nevihte, ki so popoldne in zvečer zajele del države, prinesle številne nevšečnosti. Okoli 17. ure je najprej severni, nato pa osrednji in jugovzhodni del države zajelo neurje z močnim dežjem in vetrom, ponekod je padala tudi toča. Znova je bilo najhuje na Celjskem, poroča uprava za zaščito in reševanje. Močno neurje z nalivi, vetrom in točo je zajelo tudi območje Vojnika, kjer je tudi dan po hudem neurju na terenu več deset gasilcev, na pomoč so jih priskočili tudi vojaki.

Na cesti pogine tudi polovica lokalne populacije dvoživk

14. 03. 2023 09.38

Toplejši večeri so prebudili dvoživke, ki spomladi zapustijo svoja prezimovališča in se napotijo proti vodam, kjer bodo odložile nov zarod. A prečkanje ceste je za številne lahko usodno. Pod avtomobilskimi kolesi namreč pogine tudi polovica lokalnih populacij. Prostovoljci se zato že zbirajo in pomagajo koristnim dvoživkam varno prečkati ceste.

Domačini se veselijo podiranja ograje na meji: 'Zdaj se počutim kot v arestu'

28. 02. 2023 18.19

Ograjo na južni meji, ki naj bi bila odstranjena do konca leta, bo odstranjevalo podjetje Minis, ki je ograjo tudi postavljalo. V NSi zaradi suma netransparentnosti in korupcijskih tveganj pri izbiri ponudnika zahtevajo sklic komisije za nadzor javnih financ, na ministrstvu za notranje zadeve pa vztrajajo, da je bila izbira ponudnika transparentna in skladna z zakonodajo. Se pa odstranjevanja ograje veselijo živeči ob njej. Lado Šibilja z Bizeljskega pravi, da se ob ograji počuti kot v arestu. Tudi Ivanka Kocjan iz Stare vasi ob Sotli se veseli odstranitve ograje, saj se bodo lahko otroci zaradi ponovnega dostopa do Sotle spet kopali kot včasih. Prav tako so domačini prepričani, da migrantov ograja ni kaj dosti ustavila.

V prvem krogu izvoljenih 165 županov, 47 dvobojev v drugem krogu

21. 11. 2022 06.28

V prvem krogu županskih volitev so od 212 občin župane izvolili v 165 občinah, kažejo trenutni delni in neuradni izidi. Pred štirimi leti se je to zgodilo v 156 občinah. Župane za prihodnja štiri leta so v nedeljo dobili tudi v šestih mestnih občinah. V 51 občinah pa novi župani v letošnji volilni tekmi niso imeli protikandidata.

Najvišja povprečna plača v Podlehniku, najmanj delovno aktivnih v Kuzmi

20. 10. 2022 06.00

Še pred nedeljskim prvim krogom predsedniških volitev se pričenja kampanja pred lokalnimi volitvami, ki bodo v nedeljo, 20. novembra. Novinarji rubrike Dejstva bomo pod drobnogled vzeli kandidate za župane in občinske svete, med seboj primerjali občine, kako se je življenje prebivalcev v tem mandatu izboljšalo oziroma spremenilo, koliko projektov so zaključili in koliko evropskih milijonov pravočasno počrpali. Začenjamo s povprečno plačo, ki je v Sloveniji lani znašala 1.969 evrov bruto.

Nov predlog: 15 pokrajin, poseben status za Ljubljano

06. 07. 2022 14.21

Po tem, ko se je strokovna javnost poenotila v pobudi za ustanovitev desetih pokrajin z Ljubljano in Mariborom, ki bi imele poseben status, sedaj državni svet predlaga ustanovitev 15 pokrajin, poseben status pa bi imela samo Ljubljana. Državni svet bo paket treh zakonov za ustanovitev pokrajin vložil v parlamentarno proceduro. Zakonodajno iniciativo je podprlo 28 svetnikov, nihče ni bil proti. Gre za zgodovinski trenutek, je ocenil predsednik republike Borut Pahor, ki se je kot častni gost udeležil seje. Z odločitvijo državni svet zaključuje proces, začet leta 2019, ko je v vnovičnem poskusu ustanovitve pokrajin prevzel vlogo koordinatorja.

Zaradi nalivov 2. junija po državi za osem milijonov evrov škode

14. 06. 2022 14.21

Neurja z naraslimi vodami, ki so 2. junija prizadela del Slovenije, so po zbranih grobih ocenah v 32 občinah povzročila za osem milijonov evrov škode. Ker bo po prvih zbirnih ocenah škoda presegala 0,3 promila državnega proračuna, je Uprava RS za zaščito in reševanje izdala sklep o začetku ocenjevanja škode. V teku je zbiranje vlog oškodovancev.

Voda zalila bolnišnico v Slovenj Gradcu, na Dolenjskem zmanjkalo elektrike

02. 06. 2022 09.35

Vremensko dogajanje nad Slovenijo je bilo v četrtek zvečer zelo burno. Po celodnevnem pregrevanju ozračja so pozno popoldne začele nastajati nevihte z nalivi, močnim vetrom, udari strel in točo, ki je bila ponekod na Koroškem, v Spodnji Savinjski dolini in na Celjskem debela kot teniška žogica. Zaradi spreminjanja vetra z višino je prišlo do nastanka večjega nevihtnega sistema, ki se je prek Zasavja pomikal proti Dolenjski in Posavju. V Kamniku in Zagorju je poplavilo več objektov, prav tako so poplavljene in poškodovane ceste, na območju Brežic pa je močan veter odkrival strehe stanovanjskih hiš.

Varaždinski župan: Če bi bili v rastlinjakih ljudje, bi lahko imeli smrtne žrtve

26. 05. 2022 08.36

Ne le Slovenijo, tudi sever Hrvaške so v sredo popoldne prizadela močna neurja s točo in povzročila ogromno škodo tako na objektih kot kmetijskih zemljiščih in uničila skoraj polovico hrvaške proizvodnje cvetja. Na srečo v rastlinjakih ni bilo nikogar, sicer bi bile lahko tudi smrtne žrtve, je povedal župan Varaždina.

Najdaljše zaporne kazni v Sloveniji: kdo so storilci in kaj so zagrešili?

06. 12. 2021 14.59

Za zdaj še nepravnomočna dosmrtna kazen, ki jo je za trojni umor sodišče naložilo Silvu Drevenšku, je najdaljša v slovenskem sodnem sistemu doslej. Tožilci so doslej dosmrtno zaporno kazen zahtevali že štirikrat. Objavljamo kronologijo nekaterih kaznivih dejanj v zadnjih desetletjih, za katere so storilci dobili najdaljše kazni.

Vrača se dirka Hrvaška–Slovenija

13. 10. 2021 13.26

Po letu premora KK Adria Mobil in BK Zagreb v nedeljo organizirata 13. dirko Hrvaška–Slovenija. Lani je dirka odpadla zaradi koronavirusa. Prva dirka je bila organizirana leta 2008 in je potekala od Ljubljane do Zagreba. Start je bil na Prešernovem trgu in cilj na Sljemenu–Medvedgrad. Organizatorja sta od prvotne dirke spremenila ime, vendar poslanstvo dirke ostaja enako, s kolesarsko dirko še bolj povezati dve sosednji državi.

Štiri slovenske šole med najboljšimi v poučevanju na daljavo

16. 09. 2021 20.40

Evropska komisija je letos prvič podelila evropsko nagrado za inovativno poučevanje, ki so jo danes prijele tudi štiri slovenske šole. Tema prve izvedbe sta bila učenje na daljavo in kombinirano učenje, kar je v tesni povezavi z akcijskim načrtom za digitalno izobraževanje in pandemijo covida-19.

Zaradi vračanja z dopustov gneča na cestah

06. 06. 2021 18.04

Zaradi vračanja dopustnikov z oddiha na hrvaški strani mejnih prehodov so nedeljo zaznamovali daljši zastoji. Na mejnem prehodu Gruškovje so morala osebna vozila za vstop v Slovenijo čakati več kot tri ure. Na gorenjski avtocesti pred Karavankami pa je nastal večkilometrski zastoj.

Gostinci: Vse, kar se dodatno sprosti, je dobrodošlo

17. 05. 2021 13.22

Gostinci so veseli dodatnega sproščanja ukrepov za preprečevanje širjenja okužb, a hkrati v en glas poudarjajo, da za uspešno poslovanje potrebujejo še večje omilitve ukrepov, zlasti kar se tiče trimetrske razdalje med mizami. Ob tem opozarjajo tudi na kadrovsko problematiko, saj so v času zaprtja mnogi zapustili gostinsko branžo.

Na mejnih prehodih s Hrvaško gneča in čakalne dobe pri vstopu v Slovenijo

16. 05. 2021 12.35

Za vstop v Slovenijo na mejnih prehodih s Hrvaško že ves dan nastajajo daljše čakalne dobe. Promet se je v popoldanskem času in proti večeru še povečal. Trenutno je največja gneča na mejnih prehodih Dobovec in Obrežje, kjer vozniki tudi najdlje (tri ure) čakajo za vstop. Po dve uri in pol potniki čakajo na prehodu Ormož in Bistrica ob Sotli, dveurni zastoj je nastal tudi na prehodu Petišovsi, kažejo podatki Prometno-informacijskega centra za državne ceste.

Cvar: Sproščanje je upanje, da v gostinstvu čim prej začnemo obratovati nemoteno

05. 03. 2021 08.02

Od ponedeljka bo v posavski in jugovzhodni statistični regiji dovoljeno izvajanje gostinskih storitev na terasah in vrtovih lokalov. V sekciji za gostinstvo in turizem so sicer predlagali, da bi se gostinske dejavnosti odpirale tako v notranjih kot zunanjih prostorih. Kljub temu predsednik sekcije za gostinstvo pri OZS Blaž Cvar meni, da gre za korak v pravo smer. Napovedal je tudi, da bodo prihodnji teden združenja, ki zastopajo turizem, na nujni seji odbora za gospodarstvo podala ključne predloge za PKP 9.