sos telefon

Ob dnevu žena tudi protesti: Nočem cvetlice, daj mi delavske pravice!
08. 03. 2025 17.09Ženske in vsi, ki se zavzemajo za njihovo enakopravnost, ob mednarodnem dnevu žensk, 8. marcu, poudarjajo nujnost boja proti neenakosti in diskriminaciji. Hkrati opominjajo, da pravice niso podarjene, ampak priborjene. Tokratni mednarodni dan bo potekal pod geslom Za vse ženske in dekleta: Pravice. Enakost. Opolnomočenje. So pa se zvrstili tudi protesti.

Delova osebnost leta 2024 je zdravnik Samo Zver
09. 01. 2025 21.15Delova osebnost leta 2024 je vodja kliničnega oddelka za hematologijo v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana Samo Zver. Uredništvo Dela je skupaj z bralci izbralo osebo, ki je zdravnik, a "zdravi z optimizmom, ki bi bil zdravilo tudi za Slovenijo", so navedli.

Hiša ljubezni: Totalno iskreno podira tabuje!
05. 11. 2024 12.35Nova VOYO serija Hiša ljubezni je dvignila veliko prahu. Slovenci se pač nismo vajeni pogovarjati o spolnosti, fetiših, fantazijah in ostalih rečeh. A bi se morali. Ekipa VOYO se je odločila, da temu naredi konec. Tabuji so za to, da se jih podira, in zakaj to ne bi naredil VOYO, ki je znan kot pionir sprememb. Prav zato VOYO predstavlja dodatek k Hiši ljubezni – serijo spletnih videov, kjer bomo izvedeli vse, česar nismo upali vprašati.

'Mislim, da me čaka smrt. In tako je še najbolje'
21. 08. 2024 06.0027. avgust bo za 42-letnega Andreja Gnjota dan D. To je dan, ko bo sodišče v Srbiji odločalo, ali ga bodo izročili Belorusiji. V roke režimu, ki ga preganja, ker se ne strinja z njim. Če se bo to zgodilo, ga skoraj zagotovo čaka smrt. Pravzaprav bi v primeru izročitve tudi sam raje zaprosil za smrtno kot zaporno kazen: "Ker me ubijejo in to je to. Si predstavljate leta mučenja? Bolje je biti mrtev." A zaenkrat upa, da do tega ne bo prišlo. Da bo država, ki želi sedeti na dveh stolčkih – proruskem in proevropskem – le spregledala.

Ustavljanje na odstavnem pasu avtoceste je lahko smrtno nevarno
25. 07. 2024 10.25V poletnih mesecih je na naših avtocestah več prometa in posledično se lahko zgodi tudi več okvar vozil. V družbi Dars opozarjajo, da je ustavljanje na odstavnem pasu avtoceste lahko smrtno nevarno in dovoljeno le v nujnih primerih. Veliko hudih nesreč se zgodi ravno na tem delu avtoceste. Vse voznike zato pozivajo, naj bodo med vožnjo pozorni tudi na dogajanja na odstavnih pasovih.

'Nisem si več želela živeti, kot da ne obstajam, in svoje otroke objemati s pol srca'
11. 06. 2024 06.00Današnji pogovor v Popkastu je tekel o težkih življenjskih preizkušnjah, o tem, kako se pobrati, ko doživiš hudo travmo, travmo, ki te zaznamuje za vse tvoje življenje. In da je dovolj in da si končno zasluži življenje, kot si ga je ustvarila, da uživa v vlogi ženske, žene in matere, se je odločila tudi mlada in pogumna ženska Katja Pančur. Čeprav sebe nikoli nisem dojemala kot žrtev, tu je na plan prišla moja ruska trma, razlaga mlada ženska, je po letih trpljenja, zanikanja same sebe, zlorab končno spregovorila na glas. Od ranega otroštva in najstništva je bila namreč Katja zlorabljena tako čustveno kot tudi spolno s strani svojega posvojitelja – verskega voditelja.

Posnetek nevarne vožnje: pridrvel po odstavnem pasu, naglo zavrl in odprl vrata
28. 03. 2024 13.24V uredništvo smo prejeli posnetek nevarne vožnje z južne ljubljanske obvoznice. Bralec je posnel voznika, ki je v smeri Malenc, med Barjem in izvozom Ljubljana Center, z neodgovorno in agresivno vožnjo po odstavnem pasu ogrožal sebe in druge udeležence v prometu. Policija o dogodku ni bila obveščena, poziva pa morebitne oškodovane osebe, da to sporočijo najbližji policijski postaji.

Sindikati predčasno zapustili pogajanja z ministrom Mescem
08. 03. 2024 16.15Sestanek socialnih partnerjev o evidentiranju delovnega časa se ni izšel po željah ministrstva za delo. Sindikati so namreč pogajanja predčasno zapustili. Razloge za to bodo javnosti pojasnili v ponedeljek, znano pa je, da so proti večjim spremembam zakonodaje, medtem ko delodajalci vztrajno nasprotujejo vsem novembra uveljavljenim spremembam.

Mesec o prenovi družinskega zakonika in sistemu za preverjanje plačnih razlik
08. 03. 2024 15.40Minister za delo Luka Mesec se je srečal s predstavniki Društva SOS telefon, ki so mu predstavili težave na področju preprečevanja nasilja nad ženskami. Po srečanju je dejal, da se pri prenovi družinskega zakonika osredotočajo na vprašanje nasilnih zvez, uvajajo pa tudi sistem, ki bo omogočal preverjanje plačnih razlik med moškimi in ženskami.

Predsednica in premier obiskala tiste, ki na najdaljšo noč pomagajo drugim
31. 12. 2023 15.55Predsednica republike Nataša Pirc Musar je na silvestrski večer obiskala Upravo RS za zaščito in reševanje ter Urad za obveščanje in alarmiranje, Društvo SOS telefon in Zavetišče za brezdomce v Ljubljani. Pri tem je poudarila pomen tistih, ki vedno, tudi na večer zabav in proslavljanja, žrtvujejo svoj čas in varnost, da pomagajo drugim. Predsednik vlade Robert Golob je obiskal dežurno reševalno ekipo Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana in se ob tem reševalnim ekipam po vsej Sloveniji zahvalil za požrtvovalno delo. Notranji minister Boštjan Poklukar pa je odšel k dežurnim policistom.

Njihova imena so izmišljena, njihove zgodbe niso
09. 12. 2023 15.00"Če me umori, me, prosim, ne pokopljite na pokopališču, ampak nekje čisto na samem, da bom lahko v miru počivala." "Grozil mi je, da me bo posilil, polil z bencinom, razkosal in vrgel v kislino." "Rekel je, da me bo našel, nastavil pištolo na čelo in me ustrelil." "Nikoli se ni drl name, le od dve do tri ure mi je razlagal, kaj vse sem naredila narobe." "Opravičevali so ga, da je pač iz take kulture." Senka, Marina, Sandra, Alma, Manca, Ajda, Regina ... 23 različnih žensk, ki jih druži podobna izkušnja – intimnopartnersko nasilje. Preživele so ga in iz njega prišle močnejše.

Knjiga o resničnih junakinjah: ženske, ki so preživele
25. 11. 2023 21.23Slovenska policija letno obravnava več kot tisoč primerov kaznivih dejanj z elementi nasilja v družini, v več kot 90 odstotkih so storilci moški, žrtve pa pretežno ženske in otroci. Društvo SOS telefon je lani prejelo 2200 klicev, kar je povprečno šest klicev na dan. Ob mednarodnem dnevu boja proti nasilju nad ženskami so s knjigo, ki združuje 23 zgodb žensk, opozorili na intimnopartnersko nasilje. Prek zapisov se bralci lahko soočijo s tem, kaj pomeni biti žrtev nasilja, kako različno se s to izkušnjo lahko spopadamo in kako težko se je iz kroga nasilja izviti.

'Nasilje se pogosto ne konča z razpadom zveze, včasih le spremeni obliko'
25. 11. 2023 18.29"Ime mi je bilo Mateja, stara sem bila 33 let, mama osemmesečnega Maksa, ko se je moj Marko odločil, da me ubije." Tako pravi zgodba žrtve nasilja, ki jo je lani ob prvi Nacionalni konferenci o preprečevanju in odzivanju na nasilje nad ženskami v Sloveniji predstavilo društvo SOS telefon za ženske in otroke. In če so lani poudarjali ničelno toleranco do nasilja ter to, da mora krivdo nositi storilec, so letos poudarek namenili starševstvu in stikom v primerih nasilja v družini. Ti se namreč pogosto nadaljujejo tudi po razpadu zveze, govorniki pa so v petek pozvali k zagotavljanju varnosti žrtve tudi po tem.

Ostri odzivi na izjavo Zalarja: 'Moj namen ni bil žaljiv'
07. 06. 2023 10.51"Namesto da bi direktor psihiatrične klinike govoril o ukrepih in preiskavah nasilja, je odgovoril s svojo, skrajno neprimerno interpretacijo situacije na področju spolnih zlorab in nasilja," so besede Bojana Zalarja obsodili v Inštitutu 8. marec. Direktor psihiatrične klinike je namreč na torkovi tiskovni konferenci spregovoril tudi o prijavah spolnih zlorab, v resničnost katerih pa je izrazil dvom. Da gre za ponoven poskus utišanja žrtev, pa so bili kritični v Društvu SOS telefon. Zalar pa na obtožbe pravi, da je bila njegova izjava izvzeta iz konteksta in da izjavo obžaluje.

'Moja najljubša oseba se je naenkrat spremenila v pošast, ki me je izžela'
01. 06. 2023 14.02"Lahko sem angel ali hudič, svet je zame črno-bel. Zbeži stran od mene, sicer te bom uničil." S temi besedami in dvoumnim nasmeškom jo je opozoril. A ob tem je zanjo naredil vse, bil je šarmanten, očarljiv, ljubeč, pozoren, uspešen in tudi na pogled simpatičen. Tako ga opisuje. Bil je njena najljubša oseba, ki ji je čarala pravljico. Vse dokler se ta ni spremenila v pravo nočno moro. Rdečih zastavic je bilo več, a ko je v njem ugledala pošast, ki jo je navdajala s strahom in tesnobo, je bila že popolnoma ujeta. Po dveh letih nasilja, ki se je samo stopnjevalo, je uspela zbežati. Ugotovila je, da je bila najverjetneje v odnosu z narcisom.

SOS telefon za priseljenke: porast diskriminacije in spolnega nasilja
31. 05. 2023 19.02Zaradi nasilja vseh vrst, ki ga čedalje bolj zaznavajo nad priseljenci, predvsem nad ženskami in otroki, je Društvo SOS telefon odprlo posebno svetovalnico za priseljenke, žrtve nasilja. Medvrstniško maltretiranje, politična diskriminacija, vse več je tudi spolnega nasilja, opozarjajo, pri čemer se osredotočajo na nasilje v družini, ki ga priseljenke najtežje prijavijo, saj jih je strah, da bi morale zapustiti državo, če bi se ločile od moža.

Po covidu porast duševnih stisk. 'Vsakršna oblika nasilja je nesprejemljiva'
09. 05. 2023 09.34Minister za vzgojo in izobraževanje Darjo Felda, minister za zdravje Danijel Bešič Loredan in minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec so napovedali več aktivnosti za zagotavljanje varnega okolja v slovenskih šolah. V pripravi je več zakonov s področja duševnega zdravja, Mesec pa je napovedal tudi administrativno razbremenitev centrov za socialno delo. Bešič Loredan je povedal, da podpira vključitev vprašalnika o duševnem zdravju v dijaški sistematski pregled, a je po njegovih besedah problem v soglasju staršev.

Vihar, ki je pretresel svet: 'Nasilje ne izbira, lahko se zgodi vsakemu izmed nas'
08. 03. 2023 15.31Jaz tudi in Nisem prijavila. Kampanji, s katerima se je Inštitut 8. marec podal v boj za pravice žensk. Prva kampanja je že prinesla konkretne rezultate – redefinicijo spolnega nasilja. Upajo pa, da bodo lahko te dosegli tudi z drugo. Čeprav so od začetka ključnika #nisemprijavila zbrali že številne težke zgodbe žrtev spolnega nasilja, pa stopnja prijav ostaja nizka. Zaradi nezaupanja v institucije, zaradi dolgotrajnih postopkov, zaradi strahu ... Razlogov je več. Tudi zaradi prepogostega prelaganja krivde na žrtve. A temu je treba narediti konec, so jasne strokovnjakinje na tem področju. Potrebne so sistemske rešitve, izboljšano delovanje institucij, zaščita žrtev in tudi zgodnje učenje empatije – ne le kurativa, temveč tudi preventiva.

Ministrica ob dnevu žena: 8. marec opomnik za bran priborjenih pravic
08. 03. 2023 07.11Ženske ne dopustimo, da imamo manj pravic kot moški, slabše možnosti in nižji položaj ter da smo zaradi spola žrtve nasilja, je osrednje sporočilo organizacij za vprašanja žensk na današnji mednarodni dan žensk, 8. marec. Ministrica za kulturo Asta Vrečko je v poslanici izpostavila, da bi moral biti današnji dan opomnik za vse, da pravice, solidarnost in enakost niso samoumevne, temveč da si je treba zanje prizadevati vsak dan.

'Za številne ženske 8. marec ni praznik': raziskava o nasilju in neenakosti
07. 03. 2023 09.40Kar 70 odstotkov prebivalk Slovenije v anketi Mediane, sicer izvedeni v 36 državah sveta, ocenjuje, da imajo v Sloveniji ženske pri zaposlovanju in karieri manjše možnosti kot moški. Odstotek je primerljiv z evropskim povprečjem, ki znaša 67 odstotkov, a občutno višji od globalnega povprečja, ki je dosegel 53 odstotkov. Kakšno pa je mnenje o plačni vrzeli, otrocih, nasilju nad ženskami? "Zavedamo se, da marsikatera ženska ne zmore poklicati na pomoč in da zanje 8. marec ni praznik. Poslušajmo. Ne obsojajmo. Ukrepajmo," pozivajo tudi v Društvu SOS telefon, kjer opozarjajo, da je nasilje nad ženskami ena najpogostejših kršitev človekovih pravic na svetu.

Na medenih tednih po potapljanju ostala sredi morja, sedaj tožita agencijo
05. 03. 2023 20.38Mladoporočenca iz Kalifornije sta se na medene tedne odpravila na sanjske Havaje. Počitnice pa so se spremenile v pravno nočno moro, saj Američana sedaj trdita, da ju je agencija, s katero sta se odpravila raziskovat podvodni svet, pustila sredi razburkanega morja. Proti agenciji sta vložila tožbo, v kateri zahtevata pet milijonov dolarjev (4,6 milijona evrov).

'V femicide jih vodita predhodno nasilje in posestniška drža nad partnerko'
26. 02. 2023 14.32Policisti letno obravnavajo več tisoč primerov nasilja v družinskem okolju, ki v najbolj skrajni obliki preraste v intimno-partnerski umor oziroma femicid. V Sloveniji v povprečju beležimo med pet in sedem takšnih umorov letno.

Koga razhod (ne) osreči? Devet vprašanj za tiste, ki razmišljajo o ločitvi
05. 02. 2023 07.01Bliža se valentinovo, praznik zaljubljenih, ki pa po nekaterih podatkih ljudi vzpodbudi k razmišljanju o zvezi oziroma k razmišljanju o stanju, v katerem se nahaja. Medtem ko eni razmišljajo, da je skrajni čas, da se poslovijo od samskega življenja, drugi razmišljajo o selitvi v skupno stanovanje, zaroki, poroki ... Spet tretji pa o – ločitvi. Pa zaključek zveze, kadar ne govorimo o dejavnikih, kot so nasilje, zasvojenost ali izguba zaupanja, samo po sebi res prinese srečo?

Ničelna toleranca do nasilja in zaščita žrtev: Krivdo mora nositi storilec
27. 11. 2022 15.11Statistike nasilja nad ženskami so grozljive, a številke ne orišejo še toliko bolj pretresljivih zgodb, ki stojijo za njimi. To so zgodbe fizičnega, psihičnega, spolnega, ekonomskega in drugega nasilja, ki ga podpirajo globoko ukoreninjeni družbeni vzorci in patriarhalna družba. Femicidov, najhujših oblik nasilja nad ženskami, smo letos v Sloveniji zabeležili že 12. "Tudi v Sloveniji je dom najnevarnejši kraj za ženske," je pred prvo Nacionalno konferenco o preprečevanju in odzivanju na nasilje nad ženskami v Sloveniji opozorila ministrica za notranje zadeve Tatjana Bobnar. Za izboljšanje razmer pa postavljajo dva cilja: vzpostavitev ničelne tolerance do nasilja in učinkovitost ukrepanja. Poudarek tu pa je prav na zaščiti žrtve in ne storilca.

Odprli Hišo strahov: 'Nasilje je nesprejemljivo'
11. 11. 2022 14.51Mreža nevladnih organizacij Prava zveza je v središču Ljubljane ponovno odprla Hišo strahov, ki skozi varno izmišljeno simulacijo nasilnega okolja ozavešča o nasilju. Hiša strahov je sestavljena iz več tematskih sob, ki letos poleg družinskega, vrstniškega in spletnega poudarjajo tudi rastočo problematiko spolnega nasilja.

'Babje solze' v sodni dvorani
11. 10. 2022 14.14Kakšni so postopki od prijave posilstva do sodne obravnave in sodnega epiloga? V zadnjih desetih letih je Policija prejela 515 prijav posilstev, od tega letos 55. Pomemben podatek je, da je na sodiščih skoraj štirikrat več obsodilnih kot oprostilnih sodb.

Lani 63 samomorov več kot 2020, torej 63 več prizadetih družin
03. 09. 2022 16.30V Sloveniji je problem samomorilnosti zelo pereč, saj je bila lani vsaka petdeseta smrt posledica samomora. Umrlo je 432 oseb, 63 več kot leta 2020. "Na ravni populacije je bilo v lanskem letu 63 smrti več zaradi samomora, kar je veliko. Nenazadnje to pomeni tudi 63 več družin, ki ji je samomor prizadel," opozarja Saša Roškar z NIJZ. Samomor predstavlja velik javnozdravstveni problem in preprečevanje samomora je naloga prav vsakega od nas.

Po izreku prepovedi približevanja, kako varne so sploh žrtve nasilja?
10. 05. 2022 19.33"Čeprav nasilnežem sodišča odredijo prepoved približevanja, žrtve nismo varne in nismo zaščitene," pravi sogovornica, ki je tako psihično kot fizično nasilje trpela več let. Ko je zbrala pogum in partnerja končno prijavila, mu je bila za pol leta odrejena prepoved približevanja. V tem času je bila v kriznem centru, kjer se je počutila varno, ko je prišla domov, pa so se pritiski partnerja kljub prepovedi približevanja nadaljevali. Policija naj bi redno opravljala nadzor na naslovu, kjer se je nasilje dogajalo, je v luči dogajanja na Koroškem povedal policist Policijske postaje Celje. A žrtve pravijo, da tega niso deležne.

Umor 33-letnice: motiv najverjetneje ljubosumje
10. 05. 2022 12.29V soboto je 38-letni moški na Koroškem napadel 33-letno partnerko in jo tako hudo poškodoval, da je naslednji dan umrla. Po dosedanjih ugotovitvah je osumljeni z rezervnim ključem vstopil v hišo oškodovanke, jo napadel ter jo z uporabo fizične sile tako zelo poškodoval, da je naslednji dan umrla. Policija ga je prijela na kraju dogodka.

Letno izrečenih okoli 900 ukrepov prepovedi približevanja, tretjina jih ukrep krši
09. 05. 2022 19.51Slovenijo je prejšnji konec tedna pretresla nova družinska tragedija, v kateri je bila žrtev ženska, ki je že iskala pomoč zaradi družinskega nasilja. V Dravogradu je 38-letnik kljub veljavni prepovedi približevanja prišel na dom 33-letne partnerice in ji vzel življenje. V društvu SOS telefon znova opozarjajo, da kot družba in država nismo naredili dovolj na področju preprečevanja nasilja v družini. V Sloveniji Policija vsako leto izreče okoli 900 ukrepov prepovedi približevanja, več kot tretjina nasilnežev pa ta ukrep krši.