sončno obsevanje

Tri stvari, ki jih lahko vsak od nas stori za Zemljo

22. 04. 2022 10.59

Ob svetovnem dnevu Zemlje smo okoljske organizacije prosili, naj nam naštejejo tri stvari, s katerimi lahko vsak od nas pripomore k bolj zdravemu okolju. Jejte lokalno in ekološko pridelano hrano, če lahko greste peš ali s kolesom, pustite avto doma, uporabljajte energetsko učinkovitejše naprave – to je le nekaj nasvetov, ki smo jih dobili. "Prihodnost na vzdržen, trajnostni način je naša edina prihodnost," ob tem dodajajo na Zavodu RS za varstvo narave.

Agrometeorologinja: Travniki kričijo po vodi, v slabem stanju ozimna žita

23. 03. 2022 11.30

Že minula zima ni postregla z dosti padavinami, suša pa se nadaljuje tudi v spomladanski čas. Že nekaj tednov več ali manj povsod po Sloveniji ni bilo padavin. Travniki kričijo po vodi, v slabem stanju so ozimna žita, presušeni so gozdovi, je trenutne razmere povzela agrometeorologinja Andreja Sušnik.

Poletje 2021 se bo uvrstilo med najbolj sončna poletja v zgodovini meritev

20. 08. 2021 07.00

Letošnje poletje s sončnimi žarki zares ne skopari. V večjem delu Slovenije smo namreč od prvega junija do danes našteli že več kot 800 sončnih ur, kar krepko presega povprečje med letoma 1971 in 2000. Ker je pred nami še nekaj sončnih dni, lahko že zdaj z veliko gotovostjo rečemo, da se bo letošnje poletje uvrstilo med pet najbolj sončnih poletij v zgodovini meritev. Tudi sicer Slovenija spada med bolj obsijane države v Evropi, zato ji lahko upravičeno rečemo dežela na sončni strani Alp. Ali veste, kaj vse vpliva na trajanje sončnega obsevanja in kje v Sloveniji so najboljši pogoji za obratovanje sončnih elektrarn?

Katere vrste snežnih plazov poznamo?

20. 02. 2021 07.08

Kljub lepemu vremenu se obisk visokogorja tudi v prihodnjih dneh močno odsvetuje, za svoje cilje si raje izberite nižje in manj strme vrhove. Nevarnost snežnih plazov namreč nad nadmorsko višino 1500 metrov ostaja znatna, tretje stopnje na petstopenjski lestvici, kar pomeni, da je proženje mogoče že pri manjši dodatni obremenitvi, na strmih območjih pa se lahko veliki plazovi tudi spontano prožijo. Največjo nevarnost bodo v prihodnjih dneh predstavljali spontani plazovi mokrega snega, na mestih z napihanim snegom pa se lahko že ob manjši dodatni obremenitvi sprožijo kložasti plazovi.

Zbudili smo se v mrzlo jutro, marsikje najhladnejše po februarju 2018

12. 01. 2021 08.06

Današnje jutro je bilo po podatkih vremenoslovcev marsikje najhladnejše po januarju 2019 ali celo februarju 2018. Najhladneje je bilo na Babnem Polju, kjer se je živo srebro spustilo do minus 19 stopinj Celzija. Velja poziv k previdnosti, na urgentnem kirurškem bloku v Ljubljani so samo včeraj obravnavali 45 padcev na ledu ali snegu.

Kako taljenje arktičnega ledu vpliva na vreme po svetu?

04. 10. 2018 19.00

Temperatura na Zemlji je vse višja, kar je posledica toplogrednih plinov, ki jih spuščamo v ozračje. Eden najbolj očitnih pokazateljev globalnega segrevanja ozračja je arktični morski led, ki se vsako zimo poveča in vsako poletje skrči v odzivu na spremembe temperature, sončno obsevanje in veter. Krčenje arktičnega ledu ima velik vpliv na vremenske vzorce po svetu.

Elektrarna na domači strehi: kje je dobra lega, koliko denarja potrebujete in kdaj se investicija povrne

10. 03. 2017 08.06

Sončne elektrarne za gospodinjstva že dolgo niso več modna muha ali nekaj, kar si na streho namestijo "okoljski aktivisti". So dobra investicija, ki koristi tako okolju kot denarnici, pomembno pa je, da še v času načrtovanja sončne elektrarne upoštevamo vse dejavnike okolja in stavbe, da bo izkoristek optimalen.

Dnevna svetloba se naj v prostoru kar najbolje izkoristi

01. 06. 2015 08.03

Dnevna svetloba je za ljudi življenjsko potrebna, na kar želijo spomniti tudi Združeni narodi z »Mednarodnim letom svetlobe 2015«. Kako učinkuje svetloba na telo? Kje so razlike med dnevno in umetno svetlobo? In zakaj ne zadoščajo le velike okenske površine, da se dnevna svetloba tudi v notranjih prostorih kar najbolje izkoristi?

Slovenija se segreva hitreje od ostalega sveta. Nam grozi Kalifornija?

15. 05. 2015 13.43

Zgodbe o globalnem segrevanju niso zgodbe. To je realnost. Globalno gledano je bilo leto 2014 najtoplejše, odkar imamo meritve, torej od leta 1880. Prav tako smo kar devet od 10 najtoplejših let zabeležili v 21. stoletju.

Letošnje poletje: štirje vročinski valovi in 900 ur sonca

01. 09. 2012 06.30

Letošnje poletje se po vročini, suši in trajanju sončnega obsevanja uvršča na 2. mesto v več kot 100 letih. Najhujša suša je prizadela južni del Primorske, padavin pa je primanjkovalo tudi na Krasu, v Vipavski dolini in delu Notranjske.