solidarnostna pomoč

V gostinstvu in turizmu z novim letom višje plače

23. 12. 2024 10.00

Sindikat delavcev gostinstva in turizma Slovenije je z delodajalci po dveh letih pogajanj dosegel dogovor o prenovljeni kolektivni pogodbi, ki so jo podpisali danes. Pogodba zaposlenim med drugim zagotavlja višje povračilo prehrane in stroškov kilometrine ter zvišanje najnižjih osnovnih plač za okoli 15 odstotkov. Veljati bo začela z novim letom.

Za obnovo v kmetijstvu in gozdarstvu po poplavah doslej 34,5 milijona evrov

05. 08. 2024 16.20

Pred letom dni je Slovenijo prizadela ena najhujših ujm v novejši zgodovini. Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je od takrat pripravilo devet različnih oblik pomoči v skupni vrednosti 85,5 milijona evrov, doslej pa so za obnovo namenili 34,5 milijona evrov. Na Gospodarski zbornici Slovenije ugotavljajo, da sanacija ključne infrastrukture poteka, a po mnenju lokalnih predstavnikov prepočasi.

Vloge za solidarnostno pomoč po poplavah lahko oddate do 31. decembra

20. 12. 2023 12.24

Prebivalke in prebivalci, ki so bili prizadeti v avgustovskih poplavah, lahko, če tega še niso storili, do konca decembra na centrih za socialno delo oddajo vloge za izredno denarno pomoč in kritje stroškov najetega stanovanja oziroma uveljavljajo ostale ukrepe. Do danes so centri za socialno delo prejeli okoli 8200 vlog.

Priznanja za junake, ki so v poplavah reševali življenja in premoženje ljudi

08. 12. 2023 15.51

Policija in notranje ministrstvo sta se na proslavi zahvalila junakom iz vrst Policije, ki so v poplavah reševali življenja in premoženje ljudi. "Našim junakom smo se zahvalili za njihova dejanja in jim podelili medalje Policije za požrtvovalnost ter plakete ministrstva za izjemno strokovno delo, izjemne zasluge in dosežke pri širjenju varnostne kulture v času uničujočih poplav v Sloveniji ter za posebne prispevke h krepitvi ugleda ministrstva," so sporočili s Policije. Medalje je prejelo 59 posameznikov.

Dolgotrajna oskrba: prihajati bodo začele odločbe

10. 11. 2023 09.11

Po dveh desetletjih političnih preigravanj, različnih predlogov in neuspešnega urejanja tega področja smo avgusta končno dobili zakon, ki naj bi področje sistematske oskrbe uredil tudi sistemsko. V ponedeljek bodo upravičencem začeli pošiljati odločbe o vključitvi v zavarovanje, z novim letom se bodo začele uporabljati prve rešitve, poleti 2025 nas čaka nov obvezni prispevek.

Donacija občini Nazarje in podjetju Biomasa d.o.o. za obnovo po avgustovskih poplavah

06. 11. 2023 00.15

Solidarnostna pomoč s ciljem obnovitve energetskega sistema po naravni nesreči v občini Nazarje.

Vlada ukinja solidarnostni prispevek, neobvezna solidarnostna sobota ostaja

25. 10. 2023 15.42

Vlada je obravnavala predloga novele zakona o interventnih ukrepih po ujmi ter zakona o obnovi in razvoju. Med bistvenimi rešitvami je minister za finance Klemen Boštjančič izpostavil ukinitev obveznega solidarnostnega prispevka. Deloma ga bo nadomestilo začasno zvišanje davka od dohodkov pravnih oseb.

2741 družin in posameznikov prejelo solidarnostno pomoč

04. 10. 2023 12.30

18.057.953,08 evra je skupni znesek, ki ga bo tekom dneva prejelo 2741 družin in posameznikov za odpravo posledic poplav. Naslednje izplačilo solidarnostne pomoči bo 20. oktobra 2023. Štiričlanska družina bo prejela največ dobrih 11 tisočakov.

Vlada bo občinam povrnila 95 milijonov evrov intervencijskih stroškov

17. 09. 2023 19.35

Vlada je odločila, da 138 občinam povrne 95 milijonov intervencijskih stroškov. Službe zaščite in reševanja bodo prejele do 11,5 milijona, gasilske enote pa bodo za stroške intervencije prejele do 2,5 milijona evrov. Država je tudi Rdečemu križu in Slovenski Karitas nakazala pet milijonov evrov, ki sta jih organizaciji začeli razdeljevati v torek. Za pomoč so prejeli več kot 8500 vlog, večino sredstev pa so že izplačali.

Mesec: Ključno je, da solidarnostna pomoč pride v prave roke in hitro

04. 09. 2023 14.45

Minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec je mesec dni po katastrofalnih poplavah obiskal kamniški center za socialno delo in se seznanil z razmerami na terenu. "Ključna vloga CSD je, da razdelimo solidarnostne pomoči, da pridejo v prave roke in to hitro," je dejal Mesec in pozval ljudi, naj oddajo vlogo za pomoč.

Za fizične osebe solidarnostni prispevek okoli 68 evrov

04. 09. 2023 12.08

Solidarnostni prispevek, ki ga kot enega od virov sredstev za pomoč po poplavah uvaja v soboto uveljavljeni interventni zakon, bi po izračunih finančnega ministrstva znašal okoli 68 evrov na zaposlenega. Na ministrstvu sicer pričakujejo, da se bo večina zavezancev odločila v sklad za obnovo prispevati z delom v soboto.

Pomoč je zapisana v zakon, kaj vse je na seznamu?

02. 09. 2023 08.19

Veljati je začel interventni zakon z nujnimi ukrepi za odpravo posledic in pomoč prizadetim v avgustovskih poplavah. Usmerjeni so v obnovo javne infrastrukture ter poenostavitev postopkov in pridobivanja dovoljenj, prinašajo pa tudi ukrepe za pomoč prizadetim. Večina ukrepov bo veljala do konca leta, sledil bo zakon o obnovi.

Državni zbor potrdil interventni zakon

31. 08. 2023 10.02

DZ je na izredni seji sprejel interventni zakon, ki prinaša nujne ukrepe za odpravo posledic in pomoč prizadetim v nedavnih vremenskih ujmah. V opoziciji v njem sicer vidijo številne pomanjkljivosti. V SDS so proti dodatnim obdavčitvam za obnovo po poplavah, v NSi jih bodo podprli, kot pravijo, "s stisnjenimi zobmi". Golob je dejal, da se bo za ureditev poplavljenih območij v naslednjih petih letih namenilo do sedem milijard evrov.

Kakšna pomoč je trenutno na voljo tistim, ki so jih prizadele poplave?

25. 08. 2023 10.22

Po podatkih vlade je po katastrofalnih poplavah, ki so v začetku meseca opustošile večji del države, neprimernih za bivanje skoraj 500 stanovanjskih objektov, 34 jih je popolnoma porušenih, še veliko večje število pa jih po uničenju potrebuje sanacijo. 649 ljudi se je moralo razseliti. Vlada je v četrtek potrdila predlog interventnega zakona, ki prinaša številne ukrepe za v poplavah prizadete prebivalce, a te mora zdaj potrditi še državni zbor. Kakšna pomoč pa je trenutno na voljo osebam, ki jo potrebujejo? Za vas smo na enem mestu zbrali vse informacije.

Solidarnostna sobota in obvezni prispevek. Kaj pomenita in kako bosta izvedena?

25. 08. 2023 14.09

Poslanci se bodo še pred iztekom parlamentarnih počitnic prihodnji teden, predvidoma v četrtek, sestali na izredni seji. Čaka jih obravnava predloga interventnega zakona o ukrepih za pomoč in sanacijo po nedavni ujmi. Na dnevnem redu bo tudi rebalans letošnjega proračuna, s katerim vlada namenja pol milijarde evrov za odpravo posledic poplav. Obsežen predlog zakona o interventnih ukrepih vsebuje 140 členov, med ukrepi, ki so pritegnili največ pozornosti, pa sta solidarnostna delovna sobota in solidarnostni prispevek. Sredstva s tega naslova bodo šla po predlogu v sklad za obnovo Slovenije.

Pregled ukrepov: kaj vse prinaša interventni zakon?

24. 08. 2023 17.03

Po več pogovorih je vlada sprejela predlog interventnega zakona, ki v več kot sto členih določa dodatne ukrepe za pomoč prebivalcem, gospodarstvu in občinam. Omenja tudi sanacijske ukrepe na javni infrastrukturi in vodotokih. Kaj vse pa se natančneje skriva v predlogu?

Solidarnostna sobota: 'Ukrep bi moral biti bolj dodelan, da bi učinkoval'

24. 08. 2023 06.00

Ukrep tako imenovanih solidarnostnih sobot ni bil sprejet z odprtimi rokami. "Ukrep, kot je predlagan, bi moral biti bolj premišljen, bolj dodelan, da bi učinkoval," je povedal Blaž Cvar, predsednik Obrtno-podjetniške zbornice. Več pomanjkljivosti je izpostavila tudi predsednica Zveze svobodnih sindikatov Lidija Jerkič, ki je med drugim poudarila, da solidarnostna sobota ni nikakor nadzorovana in da bi posledično lahko prišlo do zlorab.

Prihajajo solidarnostne sobote? 'Vsekakor to ne sme biti obveza'

22. 08. 2023 16.05

Vlada je med drugim za lajšanje posledic poplav predlagala uveljavitev tako imenovanih solidarnostnih sobot. "To vsekakor ne sme biti obveza," ob tem opozarja Obrtno-podjetniška zbornica. Trgovinska zbornica izpostavlja, da so bila v poplavah prizadeta tudi števila podjetja in da so mnoga podjetja in fizične osebe že donirala ali kako drugače pomagala prizadetim v poplavah. Na Gospodarski zbornici dodajajo še, da država za tak dan nikakor ne bi smela zahtevati plačila davkov in prispevkov.

Prva izplačila prizadetim v višini sedemkratnika minimalnih življenjskih stroškov

21. 08. 2023 06.23

Tudi v novem tednu se nadaljujejo sestanki in srečanja, na katerih pristojni skušajo pripraviti ukrepe za pomoč ljudem, ki so v nedavni vodni ujmi utrpeli škodo. Premier Robert Golob in ministri so se popoldne srečali s predstavniki humanitarnih organizacij. Po sestanku je minister Luka Mesec napovedal, da bo s 1. septembrom v veljavo stopil interventni zakon, ko bodo najbolj prizadete družine upravičene do enkratnega izplačila sedemkratnika minimalnih življenjskih stroškov, kar znaša slabih 11.500 evrov, nekaj manj za samske osebe. Pred tem bodo manjše zneske razdelile humanitarne organizacije. V tretji fazi sledi razdeljevanje sredstev 'za postavitev domov', prek solidarnostnega sklada Sklad za obnovo Slovenije.

Vlada in opozicija na istih bregovih: Glede večine ukrepov smo enotni

18. 08. 2023 06.49

Predsedniki parlamentarnih strank so na srečanju, ki so ga ocenili kot konstruktivnega, izmenjali poglede o predlogih ukrepov, ki bi jih uvrstili v interventni zakon za sanacijo poplav. Med omenjenimi ukrepi so solidarnostne delovne sobote, izdaja državnih obveznic in subvencioniranje obresti posojil pri nakupu novih strojev in opreme.

Šefic: Naša naloga je priprava predlogov in prioritet ter skrb za realizacijo

18. 08. 2023 06.00

Kako se bo vlada Roberta Goloba spopadla s posledicami najobširnejše vremenske katastrofe v zgodovini samostojne Slovenije? Rešitve so na mizi, a še niso sprejete, med njimi pa izredna solidarnostna pomoč, enoletni moratorij na posojila za vse prizadete, ne le za podjetja, ter brezplačna nastanitev v prazna državna stanovanja ter domove za starejše. Kako bo potekala obnova, kako bodo na terenu delovale tehnične pisarne, kdo bo določal prioritete? V oddaji 24UR ZVEČER je bil gost novi državni sekretar Boštjan Šefic, ki bo bedel nad obnovo po poplavah.

Vladnih 11,1 milijona evrov za pomoč bo razdeljenih po enotnih merilih

10. 08. 2023 14.01

Predstavniki Rdečega križa Slovenije, Slovenske Karitas, občin in Uprave RS za zaščito in reševanje so se na sestanku dogovorili, da bo 11,1 milijona evrov, ki jih je vlada namenila prizadetim v neurjih in poplavah, razdeljenih po enotnih merilih. Tako ne bo podvajanj. Sredstva zbirajo tudi Slovenci v zamejstvu in po svetu.

Začel je veljati zakon o dolgotrajni oskrbi

03. 08. 2023 06.07

Zakon o dolgotrajni oskrbi, ki je zdaj začel veljati, uporabljati pa se bo začel postopno od 1. januarja 2024, sistemsko ureja področje ter določa pravice in storitve. S 1. julijem 2025 pa prinaša obvezni prispevek, ki ga bodo plačevali tako delodajalci kot delojemalci in upokojenci. Zakon o dolgotrajni oskrbi iz leta 2021 je prenehal veljati.

Oblikovano končno besedilo Zakona o dolgotrajni oskrbi: 'V središču uporabnik'

09. 06. 2023 11.23

Ministrstvo za solidarno prihodnost je pripravilo besedilo Zakona o dolgotrajni oskrbi. Tega zdaj čaka še končna uskladitev znotraj koalicije in z ministrstvom za finance. "Središče usklajenega besedila novega zakona ostaja posameznik, uporabnik storitev," ob tem zagotavljajo na ministrstvu. "Smo hitro starajoča družba, aktivno prebivalstvo bo imelo od plačevanja prispevka, navkljub temu, da storitev dolgotrajne oskrbe sami še ne bomo potrebovali, korist že takoj," so dodali.

ESS bo proučil obremenitev plač pri napotitvi delavcev v tujino

09. 12. 2022 16.39

ESS je dal soglasje k predlogu novega zakona o čezmejnem izvajanju storitev, bo pa ustanovil delovno skupino, ki bo proučila učinke nameravanega črtanja določbe, da se lahko za delavce, ki so bili napoteni v tujino, kot osnovo za plačilo prispevkov upošteva plačo za enako delo v Sloveniji, ne njihovo dejansko plačo.

'Trenutek čiste blaženosti me je prevzel na traktorju med kupom smeti'

15. 10. 2022 10.35

Darko Štrbac se je marca letos preselil na Portugalsko na sedem mesecev dolgo učno in humanitarno popotovanje, ki mu ga je omogočil program Evropska solidarnostna enota. S prostovoljnim delom je pomagal drugim, pri tem pa našel sebe, pravi. V prostem času je raziskoval portugalska mesta, njihove hribe, naravo, gradove, slapove, reke in plaže, kampiral pod zvezdami in se učil zgodovine. Domov se vrača z bogatimi izkušnjami, novim znanjem in številnimi poznanstvi. Prav ljudje so bili tisti, ki so poskrbeli, da se v tuji državi nikoli ni počutil kot tujec.

Sodišče: izplačilo solidarnostne pomoči bi za 103.374.290 evrov obremenilo proračun

18. 10. 2021 12.42

Višje delovno in socialno sodišče je ugodilo pritožbi države glede neizplačevanja solidarnostne pomoči na podlagi Kolektivne pogodbe za negospodarske dejavnosti. Članom sindikata ministrstva za obrambo tako (za zdaj) državi ni treba izplačati 693 evrov z zakonskimi zamudnimi obrestmi, zato se bodo glede odločitve obrnili na vrhovno sodišče. Glavni razlog? Sodba bi pomenila, da tudi vseh 179.000 javnih uslužbencev dobi to pomoč, v skupni višini 103.374.290 evrov, kar bi preveč obremenilo proračun.

Potres razdejal Petrinjo in okolico, umrlo najmanj sedem ljudi

29. 12. 2020 11.12

Območje Petrinje je po ponedeljkovem potresu z magnitudo 5 streslo več popotresnih sunkov. Dan kasneje pa je nov, večji sunek močno poškodoval središče mesta. Po podatkih hrvaške seizmološke službe je bila magnituda potresa 6,2. Hrvaški mediji poročajo o najmanj sedmih smrtnih žrtvah. Reševalni psi med ruševinami še iščejo preživele. Tla se na Hrvaškem še vedno tresejo, malo pred 19. uro je okolico Siska stresel potres z magnitudo 3,9.

KSJS: Pričakovanja, da bi vsi v javnem sektorju prejeli solidarnostno pomoč, so lahko preveč optimistična

12. 05. 2020 11.42

Kako je z izplačilom solidarnostne pomoči? Bo izplačana? Ali dodatek glede na kolektivno pogodbo pripada vsem javnim uslužbencem? Bi morali vsi javni uslužbenci solidarnostno pomoč dobiti izplačano posebej? Konfederacija sindikatov javnega sektorja uslužbence opozarja pred prevelikimi pričakovanji.

DZ potrdil državna jamstva za posojila podjetij v višini dveh milijard evrov

28. 04. 2020 06.34

Državni zbor je sprejel zakon, s katerim bo država jamčila za posojila, ki jih bodo podjetja vzela za oživitev proizvodnje po epidemiji novega koronavirusa. Skupni obseg jamstev je določen pri dveh milijardah evrov, kar bi po besedah premierja Janeza Janše kratkoročno moralo zadoščati. V Levici, LMŠ in SD ob tem opozarjajo, da zaradi pogojev številna podjetja ne bodo mogla koristiti državnih jamstev.