sodišče za človekove pravice

Trupla palestinskih reševalcev z zvezanimi rokami in nogami ter strelnimi ranami

02. 04. 2025 13.21

V množičnem grobišču v Gazi so našli 15 trupel palestinskih reševalcev, ki so jih ubile izraelske sile po vnovičnem kopenskem vdoru v to palestinsko enklavo. Po besedah očividcev je imelo nekaj trupel reševalcev zvezane roke ali noge, na glavi ali prsih pa so imeli strelne rane. To nakazuje, da bi lahko šlo za množično usmrtitev civilistov, kar je še en primer, ki bi ga lahko ICC uporabil kot dokaz, da Izrael v Gazi izvaja vojne zločine.

DZ za sodnika na Sodišču EU izvolil Marka Bošnjaka

28. 03. 2025 19.51

Državni zbor je na tajnem glasovanju za novega sodnika na Sodišču EU izvoli Marka Bošnjaka. Prav tako je večina poslancev podprla imenovanji dosedanjih sodnikov Maje Brkan in Damjana Kukovca na prosti mesti na Splošnem sodišču EU.

Trumpu prepovedali deportacije v zloglasni zapor v El Salvadorju

27. 03. 2025 06.38

Zvezno prizivno sodišče v Washingtonu je v sredo vladi predsednika Donalda Trumpa prepovedalo nadaljevanje deportacij osumljenih pripadnikov venezuelske kriminalne tolpe Tren de Aragua, ki jo je predsednik ZDA opredelil kot tujo teroristično organizacijo. Salvador naj bi za sprejem Venezuelcev od Trumpove vlade dobil šest milijonov dolarjev (5,5 milijona evrov).

ESČP od Srbije zahteva podatke o morebitni uporabi zvočnega topa

25. 03. 2025 20.45

Evropsko sodišče za človekove pravice je od Srbije zahtevalo, da ji do konca meseca odgovori na vprašanja o morebitni uporabi zvočnega topa na študentskem množičnem protestu v Beogradu 15. marca, za kar oblasti obtožujejo študenti in opozicija, je na svoji spletni strani sporočil nevladni Beograjski center za človekove pravice.

ZN: Izraelsko naseljevanje Zahodnega brega je vojni zločin

18. 03. 2025 15.10

Nezakonito izraelsko naseljevanje Zahodnega brega je vojni zločin, je dejal visoki komisar Združenih narodov za človekove pravice. Izrael, ki Zahodni breg nezakonito zaseda od leta 1967, je pozval, naj z naseljevanjem na območju nemudoma preneha.

Protestniki si običajno zatisnejo ušesa. Kaj je prestrašilo Srbe?

17. 03. 2025 14.00

V Srbiji ne potihnejo očitki o uporabi zvočnega topa, čeprav jih oblasti vsakodnevno zanikajo in grozijo s sankcioniranjem tistih, ki širijo informacije o tem. Nevladniki po drugi strani zahtevajo neodvisno mednarodno preiskavo in napovedujejo kazenske prijave. (Ne)uporaba zvočnega topa med nedavnimi protivladnimi protesti pa ne odmeva samo v Srbiji, ampak tudi drugod po svetu, saj incident komentirajo tudi tuji varnostni strokovnjaki. Ti menijo, da bi se nenavaden zvok morda lahko uporabil za izzivanje strahu. Kaj sicer t. i. zvočni top sploh je? Naprava je bila razvita za potrebe vojske, njena uporaba pa se je nato razširila.

ESČP obsodilo Ukrajino zaradi dogodkov v Odesi, umorjen eden od storilcev

14. 03. 2025 20.07

Evropsko sodišče za človekove pravice je razsodilo, da mora Ukrajina plačati odškodnino žrtvam požiga doma sindikatov v Odesi leta 2014.Takrat je v plamenih in skokih iz višjih nadstropji goreče stavbe, ki so jo zažgali ukrajinski skrajni nacionalisti, umrlo 46 'protimajdanskih' protestnikov. Le dan po sodbi je na ulicah Odese sredi belega dne pod streli padel eden od nacionalističnih aktivstov Demjan Ganul, ki naj bi bil udeležen v požigu. Motiv napadalca zaenkrat ni znan.

Na beograjskih Terazijah velik sprejem protivladnih protestnikov

14. 03. 2025 09.45

Srbski študenti so za soboto napovedali velik protest pred Narodno skupščino Republike Srbije. Ta se je iz varnostnih razlogov odločila, da do ponedeljka zapre svoja vrata. V bližnjem parku se medtem zbirajo nasprotniki študentske blokade – šlo naj bi za plačance in Vučićeve podpornike – , zato bi zadeve lahko eskalirale. O tem, da obstaja možnost nasilnih izgredov, pričajo tudi vreče s kamenjem in betonske kocke, ki so jih prebivalci opazili na ulicah. Hrvaška je svoje državljane pozvala, naj ne hodijo v Srbijo, če ni nujno. Slovensko zunanje ministrstvo pa: "Izogibajte se mestom, na katerih se bodo odvijali dogodki, predvsem okoli vladnih institucij in nacionalne televizije."

Bervar Sternadova nima dovolj podpore, predsednica bo iskala novega kandidata

13. 03. 2025 14.58

Predsednica Nataša Pirc Musar se je po več krogih posvetovanj s poslanskimi skupinami odločila, da bo iskala novega kandidata za varuha človekovih pravic. Kandidatka Katarina Bervar Sternad namreč nima dovolj podpore za imenovanje. Za sodnika na Sodišču EU je medtem Pirc Musarjeva predlagala Marka Bošnjaka, predsednika ESČP.

Pirc Musarjeva v bran ICC: ZDA spodkopavajo temelje, ki so jih same gradile

07. 02. 2025 06.12

Ameriški predsednik Donald Trump je podpisal izvršni ukaz o sankcioniranju Mednarodnega kazenskega sodišča (ICC). Sodišče je obtožil, da zoper Ameriko in njihovega tesnega zaveznika Izrael izvaja nelegitimna in neutemeljena dejanja. Ukrep za uradnike, ki preiskujejo, aretirajo, pridržijo ali sodno preganjajo Američane in zaveznike iz držav, ki niso članice Rimskega statuta o ustanovitvi ICC, ter njihove družine predvideva finančne in vizumske omejitve. Mednarodno kazensko sodišče in Evropska unija sta obsodila sankcije Združenih držav. Kritična je tudi slovenska predsednica Nataša Pirc Musar.

Pri selitvi zapornikov v Dobrunje tudi pomoč iz tujine?

06. 02. 2025 06.00

Novi zapor v Dobrunjah za 86,5 milijona evrov bo končan aprila, selitev zapornikov pa bo velik izziv in skrivnost. Pred zaključkom gradnje strogo varovanega in najsodobnejšega zapora je ekipa Dejstev posnela, kako izgleda zaporniška celica, kje bo sodna dvorana za najbolj zahtevna sojenja, in izvedela, da bo selitev zapornikov izjemen varnostni in logistični zalogaj. Čeprav bodo podrobnosti selitve ostale skrivnost, bodo zanjo morda potrebovali pomoč iz tujine. Še vedno pa niso končani inšpekcijski postopki glede odvoza zemljine.

Bošnjak: ESČP potrebuje pomoč zaradi neutemeljenih kritik

01. 02. 2025 10.26

Evropsko sodišče za človekove pravice potrebuje pomoč zaradi kritik, ki postavljajo pod vprašaj njegovo vlogo zagovornika demokracije, je dejal predsednik sodišča Marko Bošnjak. "Upreti se moramo kritikam, ki so neutemeljene, nespoštljive in niso v skladu z nalogo, ki jo opravljamo," je menil na novinarski konferenci v Strasbourgu.

Ljubi me, dolžan si: ljubezen v času emocij in ekonomij dolga

01. 02. 2025 07.00

Če smo preživeli nedavni test moderne, ki nam je – kot vsakega decembra – razkrila blišč in bedo odnosov, za katere se med letom ne (po)trudimo, za praznike pa pričakujemo takšne in drugačne renesanse, je zdaj pred nami nova preizkušnja. Vse je že v rdeči barvi, okrašeno s srčki in ozaljšano z rožicami. Čas je za obredno vzneseno slavljenje ljubezni!

Sancinova: Smo v obdobju, ko spoštovanje človekovih pravic ni tako samoumevno

28. 01. 2025 15.52

Parlamentarna skupščina Sveta Evrope je za novo slovensko sodnico na Evropskem sodišču za človekove pravice (ESČP) izvolila Vasilko Sancin. Zanjo je glasovalo 125 članov skupščine od 171, ki so oddali glas, so sporočili na plenarnem zasedanju v Strasbougu. Devetletni mandat bo nastopila maja.

Francozinja, ki je zavračala spolne odnose z možem, ni kriva za ločitev

25. 01. 2025 16.04

Francozinja, ki ji je francosko sodišče zaradi zavračanja spolnih odnosov z možem pripisalo krivdo za ločitev, je s pritožbo zmagala na Evropskem sodišču za človekove pravice. To je v obrazložitvi zapisalo, da ne vidi nobenega razloga, ki bi lahko upravičil vmešavanje javnih organov v področje spolnosti posameznika. Razsodili so, da zavračanje spolnih odnosov ne more biti krivdni razlog za ločitev.

'Zavračanje spolnosti ne more biti krivdni razlog za ločitev'

23. 01. 2025 14.41

Evropsko sodišče za človekove pravice je odločilo, da če žena zavrača spolne odnose s svojim možem, to ne more biti opredeljeno kot krivdni razlog pri ločitvi. Pripisovanje krivde zaradi zavračanja spolnosti krši človekove pravice, so sklenili sodniki v Strasbourgu. Tožbo je vložila državljanka Francije, saj ima lahko določitev krivde pri ločitvah pomembne posledice.

Poklukar prestal interpelacijo in ostaja minister za notranje zadeve

21. 01. 2025 07.16

Minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar je v DZ uspešno prestal interpelacijo, ki so jo pripravili v NSi, glasove zanjo pa so prispevali tudi v SDS in trije nepovezani poslanci. Za njegov odhod je glasovalo 29 poslancev, 35 jih je bilo proti. Da bi interpelacija uspela, bi jo moralo podpreti 46 poslancev. Poklukar torej ostaja na funkciji. V opoziciji so ministru med drugim očitali neukrepanje ob nezakonitem imenovanju generalnega direktorja policije Senada Jušića, nepravilnosti v CVZ in slabo vodenje policije.

Odvetnike Navalnega v Rusiji obsodili na več let zapora

17. 01. 2025 10.21

Sodišče v mestu Petuški v regiji Vladimir vzhodno od Moskve je izreklo večletne zaporne kazni za tri odvetnike pokojnega ruskega opozicijskega voditelja Alekseja Navalnega. Obsodili so jih zaradi sodelovanja pri delovanju "ekstremistične organizacije".

Umrl je nevrokirurg Vinko Dolenc

16. 01. 2025 16.05

V 85. letu je umrl priznani nevrokirurg Vinko Dolenc, ki je veljal za pionirja operacij lobanjskega dna. Po njem se imenuje devet operativnih postopkov. Odmevna je bila tudi njegova sodna bitka, potem ko je Evropsko sodišče za človekove pravice lani odločilo, da mora država Dolencu plačati 390.000 evrov odškodnine.

Obtoženi umora Božića in poskusa umora Tešanovića zavrnili očitke iz obtožnice

08. 01. 2025 16.15

Obtoženi umora Danijela Božića in poskusa umora Žarka Tešanovića so ponovno zavrnili očitke iz obtožnice, ki jo je predstavilo tožilstvo. Obramba je predlagala tudi izločitev sodnice Klavdije Bercieri in preklic vseh glavnih obravnav, dokler sodišče ne bo odločilo o predlogih obrambe za izločitev dokazov, kar pa je sodnica zavrnila.

'Kot naseljenec sem prišel v deželo nekoga drugega, a to zdaj skušam popraviti'

22. 12. 2024 18.59

V Ljubljani se je nedavno mudil Jeff Halper, izraelski aktivist in borec za pravice Palestincev. Prepričan je, da imajo Palestinci podporo svetovne javnosti, a so problem vlade. Opozarja, da Palestincem grozi normalizacija stanja na terenu in da bi morala mednarodna skupnost jasno zavzeti stališče proti režimu apartheida. Sam sicer pravi, da se zaveda lastne moralne dileme, saj je tudi sam naseljenec. Vendar skuša izkoristiti svoje privilegije, ki jih ima kot Jud v Izraelu, in s svojim delovanjem pomagati, da bi v državi bili obe strani nekoč enakopravni in bi sobivali v eni demokratični državi.

Ob odvzemu jokali in se upirali: Slovenija jim mora izplačati odškodnino

19. 12. 2024 12.17

V odmevnem slovenskem primeru skrbništva in urejanja stikov s tremi otroki je Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP) odločilo, da je bila prepoved stikov matere z otroki neupravičena ter da so bile tako materi kot otrokom kršene pravice. Slovenija jim mora zato izplačati skupaj 36.500 evrov, so danes sporočili z ESČP.

Sarkozy obsojen na leto dni z elektronsko zapestnico

18. 12. 2024 15.57

Nekdanji francoski predsednik Nicolas Sarkozy mora zaradi korupcije in nedovoljenega vplivanja odslužiti enoletno kazen z elektronsko zapestnico. Kasacijsko sodišče v Parizu je namreč zavrnilo njegovo pritožbo na lansko odločitev prizivnega sodišča. Sarkozy je v odzivu poudaril, da se ne bo sprijaznil s krivico, ki mu je bila storjena.

Ruski novinarki štiri leta zapora zaradi sodelovanja s tujimi mediji

27. 11. 2024 09.49

Sodišče v mestu Čita na vzhodu Rusije je rusko novinarko Niko Novak v torek obsodilo na štiri leta zapora, ker naj bi sodelovala s tujim medijem in domnevno pomagala pri pripravi vsebin, ki diskreditirajo rusko vojsko. Sojenje je potekalo za zaprtimi vrati.

Po zborovanju v Celju: 'Gre za nedopusten poskus vplivanja na sodno odločanje'

27. 11. 2024 06.00

Strokovnjak za ustavno in upravno pravo Rajko Pirnat je torkov shod v podporo Janezu Janši označil za nedopusten poskus vplivanja na sodno odločanje. Pojasnil je, da je šlo za agresivno izražanje mnenj s tonom, ki vzbuja jezo, in da besede vodijo v dejanja. Pirnat je prepričan, da sodstvo ni nek zarotniški sistem, pri Janševem zborovanju pa vidi vpliv političnega stila Trumpa.

Ustavno sodišče presodilo: omejitev umetnega oplojevanja neustavna

26. 11. 2024 10.19

Ustavno sodišče je presodilo, da je ureditev, po kateri samske ženske in ženske v istospolnih partnerskih zvezah niso upravičene do postopkov oploditve z biomedicinsko pomočjo, neustavna. Državni zbor mora zdaj v roku enega leta sprejeti popravek zakona. V največji vladni stranki pa so zagotovili, da se bodo nemudoma lotili priprave ustreznih zakonskih rešitev.

Nekdanji ekonom mariborske nadškofije Mirko Krašovec v ustavno pritožbo

22. 11. 2024 10.35

Nekdanji ekonom mariborske nadškofije Mirko Krašovec ni zadovoljen z višino dosojene odškodnine, ki jo je terjal od države, potem ko je bil v dveh kazenskih postopkih pravnomočno oproščen. 30.000 evrov se mu namreč zdi premalo, zato se je odločil za spor na ustavnem sodišču, poroča časnik Delo.

Od umorjenega Kennedyja do Watergata in Monice Lewinsky

03. 11. 2024 16.00

Pomembno je razlikovati med ambicijami predsednikov in omejitvami, na katere naletijo v času svojega predsedovanja. Vse, kar so povedali med predsedniško kampanjo, je lahko postranskega pomena, saj imajo omejena pooblastila. Lincoln denimo ni želel državljanske vojne, Roosevelt je želel končati depresijo, Reagan je želel spodbuditi gospodarstvo in Bush verjetno ni imel namena narediti invazije na Afganistan. A so nastopile še druge sile in spodkopale njihovo predsedstvo ter odločile o končnem cilju. In kaj so prinesli ameriški predsedniki med in po drugi svetovni vojni?

Obsojeni spolni predator na Hrvaškem še vedno operira ljudi: 'Nadziramo ga'

30. 10. 2024 17.19

Bi dovolili, da vas operira kirurg, ki je obsojen spolnega nadlegovanja in poskusa posilstva? V bolnišnici v Vukovarju se dogaja prav to. Zdravnik, proti kateremu so pregon sprožili pred 10 leti, obsojen pa je bil pred enim letom, je v bolnišnici še vedno zaposlen. Sindikat namreč ni odobril njegove odpustitve.

Novi predsednik ustavnega sodišča bo Rok Čeferin

24. 10. 2024 09.55

Ustavno sodišče je na upravni seji za naslednjega predsednika ustavnega sodišča izvolilo dosedanjega podpredsednika Roka Čeferina. Funkcijo predsednika bo nastopil 16. decembra 2024, ko triletni mandat poteče Mateju Accettu.