sodišče referendum

'V enem mandatu smo naredili več kot katera koli vlada v zadnjih 20 letih'

04. 04. 2025 06.00

Po sprejetju novele zakona o zdravstveni dejavnosti predsednik vlade Robert Golob vztraja, da zakon razmejuje delo v javni mreži in pri zasebnikih. Pri oblikovanju novele so upoštevali predloge strateškega sveta za zdravstvo pod vodstvom Erika Breclja. "Zame njegovo mnenje v tem primeru edino šteje," je povedal Golob, ki je volivce že pozval, naj se referenduma o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti ne udeležijo. Aktualna vlada je po njegovem mnenju naredila več kot katera koli druga v zadnjih 20 letih. Komentiral je tudi uvedbo ameriških carin za uvoz iz držav EU in zahtevano povečanje sredstev za obrambo.

SDS vložila zahtevo za referendum o pokojninah umetnikov, Vrečkova: To je sramota

31. 03. 2025 16.12

SDS je v DZ vložila zahtevo za razpis zakonodajnega referenduma o zakonu o dodatku za izjemne dosežke umetnikov, podprto z več kot 47.000 podpisi volivcev. Prvopodpisani pod pobudo, poslanec SDS Andrej Hoivik, je prepričan, da bodo na referendumu, za katerega pričakujejo, da bo v maju, zbrali potrebnih več kot 340.000 glasov proti. Koordinatorica Levice in ministrica za kulturo Asta Vrečko meni, da je zahteva za razpis referenduma sramota za SDS, "ki si je upal iti tako daleč v poniževanju dela umetnikov".

Oploditev z biomedicinsko pomočjo tudi za samske in ženske v istospolnih zvezah

25. 03. 2025 16.56

Koalicija je v DZ vložila novelo zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo. V izjavi za javnost so poudarili, da z novelo odpravljajo neustavnost, ki jo je ugotovilo ustavno sodišče. Dostop do oploditve z biomedicinsko pomočjo pa bodo omogočili tudi samskim ženskam in ženskam v istospolnih zvezah. Odpravljajo pa tudi prepoved hkratne uporabe darovanih jajčnih in semenskih celic, a le v upravičenih primerih. Nadomestno materinstvo je še vedno strogo prepovedano.

Conor McGregor je napovedal kandidaturo za irskega predsednika

21. 03. 2025 19.40

Irski borec mešanih borilnih veščin Conor McGregor je na družabnih omrežjih objavil, da bo kandidiral za vlogo predsednika Irske.

SDS zbral dovolj podpisov za referendum. Arčon: Manipulacija volivcev

20. 03. 2025 11.59

SDS je zbral dovolj podpisov za razpis referenduma o zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti, je na novinarski konferenci sporočil poslanec Zvone Černač. Do vključno srede, ko so aktivno zbirali podpise, so jih zbrali več kot 47.000, v DZ jih bodo vložili v prihodnjih dneh, je napovedal. Da gre v resnici za manipulacijo volivcev, razpis, uperjen je proti kulturi, pa je kritično ocenil podpredsednik vlade Matej Arčon.

Levica v ovadbi SDS očita kršitev proste odločitve volivcev

12. 03. 2025 15.23

Levica SDS zaradi plakatov, s katerimi nagovarjajo k podpori referendumu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti, očita instrumentalizacijo umetnosti za lastne politične točke ter obračun z Levico. Pri tem po njihovi oceni zavajajo in manipulirajo, zato bodo SDS kazensko ovadili zaradi suma kršitve proste odločitve volivcev.

Pokojnine umetnikov – prestiž za izbrance ali nagrada za izjemnost?

09. 03. 2025 14.16

SDS že dobra dva tedna zbira podpise za razpis zakonodajnega referenduma o dodatku k pokojninam za izjemne umetniške dosežke. Koliko so jih zbrali doslej, ne razkrivajo, 40 tisoč jih potrebujejo do 26. marca. Zakonu v SDS nasprotujejo, ker je po njihovem mnenju pisan na kožo "točno določeni kulturni eliti". Na ministrstvu za kulturo pa pojasnjujejo, da ne uvajajo nobenih novih dodatkov ali pravic, pač pa zgolj opredeljujejo merila, kaj so izjemni umetniški dosežki. Koliko umetnikov torej že prejema dodatke k pokojninam? Zakaj SDS motijo umetniki, ne pa športniki in znanstveniki? O tem nocoj v rubriki 24UR Fokus.

SDS za referendum o dodatku k pokojninam, ministrstvo: To ne bi bilo smotrno

06. 02. 2025 15.31

SDS bo predvidoma konec prihodnjega tedna začela zbirati podpise za zakonodajni referendum o zakonu o dodatku k pokojninam za izjemne dosežke na področju umetnosti, je napovedal poslanec SDS Andrej Hoivik. Kot je dodal, je poslanska skupina SDS za vložitev pobude v tednu dni zbrala približno 8700 podpisov. Te morajo sedaj preveriti strokovne službe državnega zbora. Na kulturnem ministrstvu odgovarjajo: To ne bi bilo smotrno, saj so stroški zanj okoli pet milijonov evrov. "Po naših ocenah bi stroški referenduma ustvarili za 70 let dodatkov k pokojninam."

Ustavno sodišče prikimalo predsednici DZ, zanjo odločitev pričakovana

17. 12. 2024 14.35

Ustavno sodišče je odločilo, da sklep o nedopustnosti razpisa zakonodajnega referenduma o noveli zakona o parlamentarni preiskavi ni v neskladju z ustavo. Zahtevo za oceno ustavnosti sklepa je podala SDS. Za predsednico DZ Urško Klakočar Zupančič je odločitev sodišča pričakovana. "Kar sem zatrjevala ves čas in je tudi koalicija v DZ podprla, je sedaj zelo trdno ustoličilo tudi ustavno sodišče," je dejala.

Ustavno sodišče presodilo: omejitev umetnega oplojevanja neustavna

26. 11. 2024 10.19

Ustavno sodišče je presodilo, da je ureditev, po kateri samske ženske in ženske v istospolnih partnerskih zvezah niso upravičene do postopkov oploditve z biomedicinsko pomočjo, neustavna. Državni zbor mora zdaj v roku enega leta sprejeti popravek zakona. V največji vladni stranki pa so zagotovili, da se bodo nemudoma lotili priprave ustreznih zakonskih rešitev.

Boštjančič: Slovenija je sposobna finančno izpeljati projekt Jek 2

21. 10. 2024 10.55

Javna tribuna resornega ministrstva je prinesla različne poglede glede financiranja morebitnega projekta Jek 2. Finančno ministrstvo zagotavlja, da je država sposobna projekt izpeljati, kot najugodnejša možnost se kaže državna zadolžitev. Del sogovornikov je opozoril na tveganja, ki jih velika vloga države pri projektu prinaša. "Gre za izjemno tvegan finančni projekt, tako v času izgradnje kot v času delovanja," je opozoril ekonomist z ljubljanske ekonomske fakultete Marko Jaklič. Če bi se projekt zalomil, obstaja možnost bankrota države, pa so se strinjali poznavalci, kar bi pomenilo ukrepe fiskalne konsolidacije, kot sta jih morali sprejeti denimo Grčija in Argentina.

Verodostojnost in zaupanje: kateremu politiku volivci zaupajo najbolj?

18. 10. 2024 20.34

Kako kredibilna je slovenska politika? Premier Robert Golob pravi, da ima težave z dvojino in s tem zavrača očitke, da je bil v svojih izjavah, ko je govoril o tem, kdaj je prvič spoznal nekdanjo notranjo ministrico Tatjano Bobnar, nedosleden. Ob tem pa se dviga še dvom nad zakonitostjo posvetovalnega referenduma o drugem bloku jedrske elektrarne Krško. So se politiki v državnem zboru dogovarjali, kako bi izigrali zakonodajo in zagotovili projekt Jek 2, ne glede na rezultat novembrskega referenduma?

Mednarodna recenzija brez bistvene spremembe ocene ekonomske upravičenosti

18. 10. 2024 13.06

Na ustavnem sodišču je še druga pobuda za ustavno presojo odloka o razpisu posvetovalnega referenduma o Jeku 2. Vložili so jo dve fizični osebi ter nevladni organizaciji Focus in Pravni center za varstvo človekovih pravic in okolja, ki menijo, da je referendumsko vprašanje sugestivno in nejasno. Mednarodni neodvisni pregled vhodnih podatkov za analizo ekonomike projekta Jek 2 pa medtem ni bistveno spremenil prvotne ocene njegove ekonomske upravičenosti. Po reviziji je investicijska vrednost brez stroškov financiranja ocenjena na 9,6 do 15,4 milijarde evrov.

Zahteva za oceno ustavnosti sklepa o priznanju Palestine zavržena

08. 10. 2024 10.22

Ustavno sodišče je zavrglo zahtevo SDS in NSi za oceno ustavnosti in zakonitosti sklepa o priznanju Palestine, so danes sporočili s sodišča. Na seji minuli teden so ustavni sodniki s petimi glasovi proti trem odločili, da ustavno sodišče nima pristojnosti za presojo sklepa o priznanju države. Predsednik vlade Robert Golob je odločitev označil kot "popolnoma pričakovano". Kot je dejal, je bilo priznanje legitimno in legalno dejanje, zdaj pa da je tudi dokončno.

'Ne' referendumu. Opozicija: 'Ščitijo Goloba'

26. 09. 2024 17.49

DZ je z 49 glasovi za in 27 proti sprejel sklep o nedopustnosti razpisa zakonodajnega referenduma o noveli zakona o parlamentarni preiskavi. Sklep so predlagali poslanci koalicije, ki so ga ob glasovanju tudi podprli. Proti so bili v opoziciji ter nepovezana poslanka Mojca Šetinc Pašek. Poslanec Levice Miha Kordiš je bil vzdržan.

SDS za referendum o noveli zakona o parlamentarni preiskavi

17. 09. 2024 19.56

SDS je v DZ vložila pobudo za začetek postopka za razpis naknadnega zakonodajnega referenduma o noveli zakona o parlamentarni preiskavi, podprto z več kot 3000 podpisi. Ob tem je vodja poslancev SDS Jelka Godec znova ocenila, da novela ni primerna.

Ustavno sodišče o oceni ustavnosti in zakonitosti sklepa o priznanju Palestine

05. 09. 2024 06.15

Ustavni sodniki bodo danes med drugim obravnavali zahtevo poslancev SDS in NSi za oceno ustavnosti in zakonitosti sklepa o priznanju Palestine. Za zdaj sicer ni znano, ali bo sodišče sprejelo tudi kakšno odločitev glede postopka priznanja, ki je bil po prepričanju opozicije v nasprotju z ustavo in poslovnikom DZ.

Z Grimsom v Bruselj: prvi povezan z afero 'snegec', drugi s skrajno desnico

12. 08. 2024 14.35

Novi evropski poslanec iz vrst SDS Branko Grims si je za asistenta v Evropskem parlamentu izbral Gašperja Pečarja in Žana Žalca. Prvi je povezan s kokainsko afero 'snegec', drugi pa je vodja skrajnega desnega nacionalističnega gibanja Generacija identitete. In čeprav si lahko vsak evroposlanec svoje "sopotnike" v Bruselj izbere sam, so se v najbolj levi domači stranki spotaknili ob njegov skrajno desen izbor. Kaj pravi Grims?

Vložili zahtevo za oceno ustavnosti priznanja Palestine

03. 07. 2024 12.49

Skupina poslancev opozicijskih strank SDS in NSi je na ustavno sodišče vložila zahtevo za oceno ustavnosti in zakonitosti sklepa o priznanju Palestine, ki ga je državni zbor sprejel 4. junija. Poslancem koalicije med drugim očitajo, da so pri sprejemanju sklepa vlade o priznanju Palestine kršili ustavo in poslovnik DZ. Vodja poslanske skupine Gibanja Svobode Borut Sajovic je v odzivu ocenil, da je bil postopek izpeljan, kot mora biti. Podobno je ocenil vodja poslanske skupine Levica Matej Tašner Vatovec, ko je dejal, da je bilo priznanje izpeljano v skladu s poslovniškimi določili.

'Glavni razlog za pripombe ni bil Magnifico, ampak to, da je moj prijatelj'

02. 07. 2024 14.46

Ljubljanski župan Zoran Janković je o razpravi opozicijskih svetnikov na ponedeljkovi seji mestnega sveta o omejitvi prireditev v Tivoliju in na Rožniku dejal, da glavni razlog za pripombe ni bil Magnifico, ampak dejstvo, da je županov prijatelj. "Moja zgodba je zelo preprosta. Magnifico je dobil isto možnost, kot so jo imeli drugi," je poudaril.

'Odlok o razpisu posvetovalnega referenduma o 'evtanaziji' ni neustaven'

05. 06. 2024 15.27

Ustavno sodišče je ugotovilo, da odlok o razpisu posvetovalnega referenduma o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja ni v neskladju z ustavo. Odločilo je, da z očitki protiustavnosti neobstoječe zakonske ureditve, za katero še ni jasno, ali sploh bo sprejeta, predlagatelj ne more utemeljiti protiustavnosti referendumskega vprašanja.

Dejstva: 'Ali Golobova vlada starejšim ponuja smrt, mladim pa, da se zadevajo'?

03. 06. 2024 19.23

Osrednje soočenje pred nedeljskimi evropskimi volitvami na POP TV smo podrobno analizirali tudi v Dejstvih. Verodostojnost izjav devetih kandidatov za evropske poslance, ki jih je soočila voditeljica Petra Kerčmar, sta z nami v živo preverjala strokovna sodelavca - docent na Fakulteti za družbene vede doc. dr. Jure Požgan in magistrica razvojnih študij Lara Bandi. Oba pravita, da morajo biti izjave kandidatov za evroposlance točne in preverljive. Preverite, ali so kandidati za evropske poslance, govorili resnico in ali so operirali s pravimi podatki.

Ustavno sodišče odpravilo preimenovanje Titove ceste v Radencih

03. 06. 2024 17.58

Ustavno sodišče je dokončno odpravilo odlok občine Radenci o imenovanju ulic, trgov in naselij, s katerimi je ta Titovo cesto preimenovala v Cesto osamosvojitve Slovenije. Ob tem ugotavlja, da je župan s prehitro objavo predpisa občanom in občinskim svetnikom samovoljno onemogočil sprožitev začetka referendumskega postopka.

Pomoč pri samomoru

26. 05. 2024 15.00

V Sloveniji je v luči posvetovalnega referenduma znova aktualna razprava o pomoči pri samomoru. Volivke in volivci bomo namreč 9. junija na dan evropskih volitev odločali tudi o pravici do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Ta referendum bo posvetovalni, kar pomeni, da za vlado ni zavezujoč. Je pa pomembno, kako bo odločilo ljudstvo, saj bo vlada mnenje državljank in državljanov težko prezrla. Da se boste lažje odločili, vam bomo v Fokusu znova pokazali, kakšen je postopek pomoči pri samousmrtitvi v švicarski ustanovi Dignitas. Obiskali smo jo leta 2019.

Preferenčni glas, evtanazija in konoplja: večina Slovencev odgovarja pritrdilno

24. 05. 2024 18.13

Državljani bomo 9. junija odločali na treh referendumih in odgovarjali na štiri vprašanja. Ustavno sodišče je namreč zavrnilo še zadnjo opozicijsko pritožbo glede ljudskega posvetovanja o rabi konoplje. Ali Slovenci odobravajo uporabo marihuane v medicinske oziroma osebne namene? So za ali proti možnosti predčasnega končanja življenja? Bi volivci radi preferenčni glas tudi na parlamentarnih volitvah? Objavljamo najnovejšo raziskavo javnega mnenja, ki so jo za našo medijsko hišo izvedli v inštitutu Mediana.

Odlok o razpisu referenduma o rabi konoplje ni v neskladju z ustavo

24. 05. 2024 18.30

Ustavno sodišče je ugotovilo, da odlok o razpisu posvetovalnega referenduma o rabi konoplje ni v neskladju z ustavo. Odločilo je, da hkratna izvedba posvetovalnega referenduma z evropskimi volitvami ne more pomeniti zlorabe posvetovalnega referenduma. Menijo tudi, da so poslanci odlok o razpisu referenduma sprejeli skladno z ustavo.

Referendum o prostovoljnem končanju življenja: kaj morate vedeti?

21. 05. 2024 17.53

Posvetovalni referendum o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, kot kaže, bo. Ustavno sodišče je namreč odločilo, da ne bo zadržalo odloka o razpisu referenduma, za kar so si prizadevali v SDS in NSi. Vsebinsko pa mora o ustavnosti odloka še odločiti. Kako naj bi ta predlog urejal pravico do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja?

Odbor DZ o referendumu o konoplji: ni v neskladju z ustavo

14. 05. 2024 11.09

Odbor DZ za zdravstvo je sprejel mnenje, da odlok o razpisu posvetovalnega referenduma o rabi konoplje ni v neskladju z ustavo. Za mnenje, ki ga je pripravila parlamentarna zakonodajno-pravna služba (ZPS) in bo posredovano ustavnemu sodišču, je glasovalo devet poslancev, štirje so bili proti.

NSi o noveli zakona o parlamentarni preiskavi zahteva posvetovalni referendum

13. 05. 2024 06.59

DZ je sprejel dopolnilo Svobode k predlogu novele zakona o parlamentarni preiskavi, po katerem DZ v primeru vložene zahteve do odločitve ustavnega sodišča glede ustavnosti akta o parlamentarni preiskavi ne more imenovati preiskovalne komisije. O noveli DZ dokončno ni odločal zaradi zahteve za razpis posvetovalnega referenduma, ki so jo tik pred zdajci vložili v NSi.

Volitve za evropski parlament, trije referendumi in osem milijonov volilnih lističev

12. 05. 2024 18.37

Skoraj 1,7 milijona volilnih upravičencev, 8,5 milijona volilnih lističev, pet glasovnic na volivca, za izvedbo bo skrbelo 20.000 ljudi – tako bodo v številkah 9. junija najverjetneje videti volitve za evropski parlament skupaj s tremi posvetovalnimi referendumi. Z razpisi referendumov bi, kot kažejo prve ankete, Gibanje Svoboda na volišča res lahko pritegnilo več volivcev, kar je bil tudi njihov namen. Ob tem pa so si prislužili nove kritike koalicijskih partnerjev Socialnih demokratov.