socialno šibko okolje

'Kako ujeti bomo v trenutnih razmerah, je odvisno predvsem od nas samih'

14. 11. 2021 16.02

Potovanje ni le odkrivanje novih dežel, sveta tam zunaj. Potujemo lahko tudi po lokalnih hribih in vasicah. Tisto najbolj intimno potovanje pa se odvija znotraj nas, ko odkrivamo nove stvari o sebi in svojih bližnjih. Do tega spoznanja je prišla tudi novinarka in pisateljica Anja Kovačič, ki se je odpravila iskat svobodo v Avstralijo, a se je po spletu okoliščin in zaradi pandemije znašla sama, ujeta na Salomonovih otokih. Svoje dogodivščine s 15-mesečnega potovanja, med katerim je doživela celo umor med aborigini, je strnila v svoj prvenec z naslovom Ujeta v svobodi. Ob izidu knjige nam je avtorica zaupala, kako so jo te izkušnje izoblikovale v osebo, ki se ne čuti več ujeto. Ne glede na trenutne okoliščine in pandemijo, ki še vedno divja po svetu.

Nevladni sektor, prostor mladih, v katerem lažje govorijo o duševnih težavah

02. 10. 2021 07.00

Obstaja več razlogov, zakaj mnogo mladih v Sloveniji, ki se znajdejo v duševni stiski, ne dobi pravočasne ali ustrezne strokovne pomoči: od pomanjkanja specialistov, dolgih čakalnih vrst za obravnavo pri njih in pomanjkljive zakonske urejenosti področja do stigme in predsodkov, ki mlade odvračajo od iskanja pomoči. Pri odpravljanju tabujev imajo pomembno vlogo nevladne organizacije, katerih prednost je to, da so neformalno povezane z mladimi in lahko največ naredijo na področju preventive. A tudi one se spopadajo z različnimi ovirami.

Prekolesarili 640 kilometrov in na morje peljali 100 otrok

05. 07. 2019 18.42

Zaposleni iz podjetja MIK Celje so v okviru 14. Mikove karavane otroškega smeha peljali 100 otrok na morje. Mikovi kolesarji so zato, da otroci iz socialno šibkejših okolij lahko uživajo v brezskrbnem poletju, prekolesarili več kot 640 kilometrov čez Slovenijo. V 14 letih so na morje popeljali že 1.450 otrok. Za otroške nasmehe skrbi tudi Amir Abdaković, ki je letos odpeljal dva polna avtobusa otrok na letovanje v Pacug.