socialni zavodi

Boštjančič in Prevolnik Ruplova za premislek o neprofitnosti koncesionarjev
25. 03. 2025 12.44Minister za finance Klemen Boštjančič in ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel sta v DZ poslala dopis, v katerem pozivata k premisleku o določilu predloga novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki predvideva neprofitnost koncesionarjev. Opozorila sta na bojazen, da rešitev ne bi dosegla namena in bi bila lahko predmet ustavne presoje.

Osnutek zakona za psihoterapijo: vključenih več resorjev in zbornica
29. 01. 2025 08.00Kaj se dogaja s težko pričakovanim zakonom o psihoterapiji? Po naših informacijah osnutek zakona, ki je v medresorskem usklajevanju, psihoterapijo poleg zdravstva vključuje še v socialo, šolstvo in druge resorje, prav tako pa je v igri ponovno psihoterapevtska zbornica, ki bo pregnala šarlatane. O trenutnem osnutku smo govorili z eno največjih organizacij, ki se ukvarja s pomočjo ljudem v stiski pri nas. Na Zvezi Anita Ogulin in ZPM tak zakon pozdravljajo, saj je po njihovi oceni narejen tako, da vključuje tudi najšibkejše, ki potrebujejo največ pomoči.

Kdo bo skrbel za ostarele? Zanimanje za zaposlitev na rekordno nizki ravni
11. 12. 2024 08.42Zanimanje iskalcev zaposlitve za delo v domovih za starejše in posebnih zavodih za odrasle je v letošnjem letu strmoglavilo na rekordno nizko raven, je pokazala nova anketa Skupnosti socialnih zavodov Slovenije, v kateri je sodelovalo 79 socialnovarstvenih zavodov. Domovi za starejše in posebni zavodi za odrasle so letos uspešno zaključili le 27 odstotkov razpisov za zapolnitev prostih delovnih mest, medtem ko je lani ta delež dosegel 30 odstotkov, leta 2020 pa več kot 50 odstotkov.

Pravljice, igrače in prostovoljstvo izboljšujejo našo družbo!
03. 06. 2024 00.15V znamenju trajnostnega razvoja je NLB Skupina januarja vstopila v četrto sezono projekta Okvir pomoči, osredotočen na inovativna podjetja, ki s svojimi idejami in delovanjem prispevajo k izboljšanju družbe. V času, ko se svet sooča s številnimi izzivi, kot so pretirana uporaba digitalnih tehnologij med mladimi, medvrstniško nasilje, kršenje človekovih pravic, enakost spolov in revščina, projekt Okvir pomoči poudarja pomen skupnega prizadevanja za boljši jutri. Svet gradimo posamezniki in prav posamezniki lahko posejemo zrno, ki bo obrodilo spremembe.

'Naše plače spodjeda inflacija, razžira pa jih tudi kozmični dež'
07. 12. 2023 07.18Pred vladnim poslopjem se je zbrala množica protestnikov na shodu dela sindikatov javnega sektorja. Vladi so sporočili, da je dovolj praznih obljub in da je čas, da dane zaveze izpolni. Pričakujejo uskladitev plač z inflacijo in odpravo plačnih nesorazmerij. Če dogovora ne bo, pa napovedujejo, da se bodo drugič zbrali še v večjem številu. Še pred shodom v središču prestolnice so se poklicni gasilci odpravili do ministrstva za obrambo, kjer so državnemu sekretarju predali svoje zahteve.

Zaradi pomanjkanja kadra grozi zapiranje bivalnih enot
05. 12. 2023 11.23V Skupnosti socialnih zavodov Slovenije znova opozarjajo, da se težave s kadrom in financami v domovih za starejše in v posebnih zavodih za odrasle povečujejo. Številni domovi in zavodi zato napovedujejo nadaljnje zapiranje bivalnih enot in oddelkov, številni se soočajo tudi z vse večjimi težavami v poslovanju, opozarjajo v skupnosti.

Sindikati, stroka in delodajalci šokirani, minister miri: Prispevek bo solidaren
28. 06. 2023 06.00Zakon o dolgotrajni oskrbi ali kako so se prižgali vsi možni alarmi. Predlog zakona, ki tako ali drugače zadeva ne le naše družinske člane, ampak prav vse nas, je vlada na dopisni seji potrdila mimo šokiranih sindikatov, delodajalcev in drugih interesnih združenj Socialno-ekonomskega sveta, še več – tudi mimo stroke, centri za socialno delo so bili denimo izključeni v celoti, in koalicijskih partneric. Zakaj s tako pomembnim zakonom vlada Roberta Goloba hiti na vrat na nos?

Nov interventni zakon: podaljšali bi ukrep omejevanja cen oskrbnin
19. 06. 2023 18.10S 1. julijem, ko prenehajo določbe aktualnega interventnega zakona, ki omejuje rast cen storitev v socialnovarstvenih zavodih, bodo ti primorani prenesti razliko pri usklajevanju cen storitev na uporabnice in uporabnike. Ministrstvo za solidarno prihodnost je zato oblikovalo nov interventni zakon, s katerim podaljšuje ukrep omejevanja cen do 1. januarja 2024.

V Kranju bodo zgradili nov dom za starostnike, a kdo bo v njem delal?
10. 03. 2023 06.00Na dan, ko so v Kranju podpisali pismo o nameri gradnje 20-milijonskega novega doma za starejše na Zlatem polju, so iz Skupnosti socialnih zavodov Slovenije sporočili, da so domovi prisiljeni zavračati sprejem bolnikov, ki potrebujejo zahtevnejšo zdravstveno nego, saj zaradi neprimernih kadrovskih normativov nimajo dovolj zaposlenih. Je gradnja novih domov sploh smiselna, če ni kadra? "Glede na to, da občina v projekt vlaga svoja najboljša zazidljiva zemljišča in je plačala projektno dokumentacijo, pričakujemo, da bo ministrstvo do izgradnje doma, ki jo financira, poskrbelo za osebje in sistemsko rešilo te izzive," pravijo v Kranju.

Pozabljeni poslovni odjemalci: 'Ogrevanje bazena bo za 60.000 evrov dražje'
26. 01. 2023 19.21Po gospodinjstvih je cene daljinskega ogrevanja vlada zamejila še za vrtce, šole in zdravstvene domove, a se je medtem že odprla nova fronta – kaj bo z nekaterimi poslovnimi odjemalci? Stroški ogrevanja v eni izmed dražjih občin, Hrastniku, so zrasli za kar 60 tisoč evrov, župan pa pravi, da je poleg bazena ogrožen tudi obstoj prostovoljnega gasilskega društva in Rdečega križa, katerih ogrevanje bo višje za 4000 evrov.

Vlada določila najvišjo drobnoprodajno ceno električne energije in zemeljskega plina
22. 12. 2022 06.34Državna sekretarka na ministrstvu za infrastrukturo Tina Seršen je po seji vlade sporočila, da so z dvema uredbama določili najvišjo drobnoprodajno ceno električne energije in zemeljskega plina za nekatere osebe javnega prava. Obe bosta v veljavo stopili 1. januarja. Minister za finance Klemen Boštjančič je medtem sporočil, da so ukrepom, ki naslavljajo draginjo dodali še zvišanje neobdavčenih dohodkov iz delovnega razmerja. Vlada je ob tem sklenila, da še pred koncem leta v sistemskega operaterja prenosnega elektroenergetskega omrežja Eles vplača 170 milijonov evrov.

Socialni zavodi: Kadrovska kriza zapira vrata domov za starejše
07. 12. 2022 11.07Akutna kadrovska kriza bo zaprla vrata domov za starejše za nove stanovalce, opozarja Skupnost socialnih zavodov Slovenije, ki vlado poziva k takojšnjemu ukrepanju. Številni domovi za starejše so zaradi pomanjkanja delavcev zmanjšali namestitvene zmogljivosti, večletno zaostrovanje kadrovskih razmer pa bo že v tem mesecu socialnovarstvene zavode prisililo, da bodo zelo omejili ali povsem zaustavili sprejeme novih stanovalcev, pravijo.

Kako bi kandidati za župana Velenju povrnili naziv 'mesto priložnosti'?
18. 11. 2022 18.01V Velenju se za mesto župana potegujejo štirje kandidati in dve kandidatki. Aktualnega župana Petra Dermola izziva pet protikandidatov: Milan Medved, nekdanji direktor Premogovnika Velenje, inženir in podjetnik Benjamin Strozak, specialistka andragogike Lidija Črnko, gostinka in organizatorka socialne mreže Lidija Šolinc ter Jože Hribar, gostinec in mestni svetnik. Kako bodo mestu, ki mu grozi zapiranje za občino ene najpomembnejših panog, povrnili naziv "mesto priložnosti"?

Kumer miri: Najprej varčevanje, zapiranje smučišč v najhujšem scenariju
02. 10. 2022 19.14Žičnicam in smučiščem ne bomo prepovedali delovanja, to bi bil res le skrajni ukrep, odgovarja minister za infrastrukturo Bojan Kumer po intervjuju, s katerim je slovenske žičničarje dvignil na noge. V nedeljo je pojasnil, kakšni bi bili varčevalni ukrepi, če bi pozimi primanjkovalo elektrike: najprej znižanje temperature ogrevanja in izklop javne razsvetljave, nato omejevanje porabe v industriji, predvsem v jeklarnah in železarnah, šele nato pa tudi pri drugih velikih porabnikih, kot so smučišča. Takšna izjava ministra pred začetkom sezone je žičničarje močno razburila, še posebej zato, ker so bili že med epidemijo covida med najbolj prizadetimi.

Kumer: Povsem mogoče je, da bi vlada prepovedala obratovanje žičničarjem
01. 10. 2022 13.22Vlada si bo v strateških energetskih družbah zagotovo želela večji vpliv države, ali lastniško ali upravljalsko, se bo še videlo, je dejal minister za infrastrukturo Bojan Kumer. Poudaril je, da bi si v Geoplinu želeli večji vpliv, nič pa da ne bi bilo narobe, če bi bil tudi Petrol v večjem deležu v državni lasti. Dotaknil se je tudi oskrbe z energijo. Vlada ima, če ni mogoče z vsemi razpoložljivimi viri poskrbeti za zadostne količine, zakonsko možnost, da zapove podjetjem in prebivalstvu varčevanje. Če tudi to ne bi bilo dovolj, bi nastopile redukcije.

Branik javnega Bešič Loredan operira pri zasebniku
15. 09. 2022 06.00Danijel Bešič Loredan ob rednem delu ministra za zdravje še vedno dela kot zdravnik. Pri zasebniku, v Kirurgiji Bitenc, enem največjih koncesionarjev, ki je v lasti Marka Bitenca. Hkrati je Bešič Loredan še nosilec dejavnosti v Medicinskem centru Šalara, prek katerega dela v Zdravstvenem zavodu Zdravje. Bo torej minister, ki hkrati dela v zasebnem zdravstvu, ukinil tako imenovane dvoživke, kot so napisali v koalicijski pogodbi? Ali bi z uresničitvijo koalicijske pogodbe minister prepovedal delo sebi?

'Privatna bolnišnica je rezultat desetletij razgradnje javnega zdravstva'
13. 09. 2022 13.40Na naše poročanje o tem, da bosta delno državni zavarovalnici gradili zasebno bolnišnico v prestolnici, so se že odzvali v vladnih strankah Levica in SD. Iz Levice sporočajo, da je privatna bolnica za elite rezultat desetletij razgradnje javnega zdravstva, iz SD pa, da v zvezi s tem v prihodnjih dneh pričakujejo koalicijski pogovor in pojasnila zdravstvenega ministra.

Prva petina spremenjenih kadrovskih normativov že septembra
11. 08. 2022 14.23V skladu s spremembami pravilnika o normativih socialnovarstvenih storitev, ki so določile povečanje števila zaposlenih v obstoječi mreži izvajalcev do leta 2030 za več kot 2200, se bo v septembru uveljavila prva petina kadrovskih normativov v socialnovarstvenih zavodih. Skupni strošek na letni ravni bo po oceni deset milijonov evrov.

'Govoriti, da zdravniki pri koncesionarjih delajo samo za profit, je nesprejemljivo'
14. 07. 2022 06.00Levica v svojem ideološkem boju ne popušča, tudi čez trupla bolnikov, pravi kirurg onkolog Erik Brecelj. Interventni zakon ministrstva za zdravje za skrajševanje čakalnih vrst so po rekordnih sedmih urah in serijskem vlaganju amandmajev na matičnem odboru poslanci potrdili, a med drugim brez podpore Levice. Da so v tej že začeli novo predvolilno kampanjo, so jim očitali celo koalicijski partnerji v stranki Svoboda, z Levico se je v nekaterih točkah presenetljivo strinjala celo SDS. Kaj na vse to, tudi na kritike stroke, pravi zdravstveni minister Danijel Bešič Loredan?

Zdravstvena stroka od odločevalcev zahteva vključenost. 'Kadra ni dovolj'
11. 07. 2022 15.53Da je zdravstvenega kadra v zdravstveni negi dovolj, je ocenil minister za zdravje Danijel Bešič Loredan, ki se je ob tem skliceval na številke. Vendar pa so v Zbornici - Zvezi nad njegovo izjavo presenečeni in se sprašujejo, katere številke to kažejo. Njihovi podatki namreč kažejo ravno nasprotno, da je kadra premalo ter da se bodo stvari na tem področju še poslabšale, "če država ne bo sistemsko pristopila k reševanju težav". V Konfederaciji sindikatov javnega sektorja ob tem od vlade zahtevajo vključenost v odločanje. Kot so opozorili, besedila predloga Zakona o nujnih ukrepih za zagotovitev stabilnosti zdravstvenega sistema namreč niso prejeli: "Prav zaradi takšnega ravnanja je socialni dialog v preteklem letu zamrl."

'Dvoživke', korupcija, toksični odnosi: Kako bi stranke izboljšale delovanje zdravstvenih ustanov?
08. 04. 2022 07.28Profesionalni nadzorniki, depolitizacija zdravstva, ciljno izobraževanje vodstvenih kadrov v zdravstvu, več kadrovskih štipendij, krepitev javnega zdravstva, več popoldanskega dela v zdravstvenih ustanovah, ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, digitalizacija zdravstva, telemedicina, piramida za zdravo življenje, krepitev primarne ravni, ustanovitev agencije za nabave v zdravstvu, interes pacienta v središču ter fiksni in variabilni del plače in individualne pogodbe za vrhunske strokovnjake. To je le nekaj idej političnih strank pred parlamentarnimi volitvami – odgovarjale pa so na vprašanje, kako nameravajo bolje organizirati delovanje zdravstvenih ustanov, ki jih pestijo toksični odnosi in nezadovoljni zaposleni – ceno pa plačujejo pacienti.

Stavka sindikata zdravstva in socialnega varstva jutri bo: niso našli skupnega jezika
15. 02. 2022 09.09Reprezentativni sindikati zdravstva in socialnega varstva ter zdravstvene nege tudi ob nadaljevanju pogajanj niso zbližali stališč glede sindikalnih stavkovnih zahtev, med drugim po zvišanju plač. Sindikati zato vztrajajo pri sredini stavki, ki so jo sicer napovedali konec januarja. Vlada je pooblastila tudi posebno vladno pogajalsko skupino za pogajanja o razrešitvi stavkovnih zahtev, vendar strani nista našli skupnega jezika. Stavka bo tako v sredo med 7. in 22. uro. Minister za zdravje Janez Poklukar sicer pravi, da po današnjih pogajanjih razlogov za stavko ne vidi. Ta se zdi neupravičena tudi ministru za delo Janezu Ciglerju Kralju.

Tonin na kongresu NSi: Pripravljeni smo voditi naslednjo vlado
27. 11. 2021 09.50Na današnjem digitalnem programskem kongresu so delegati NSi sprejeli osnutek programa, s katerim bo stranka nastopila na državnozborskih volitvah. Predstavili so kandidate za volitve v DZ ter opredelili položaj stranke v političnem prostoru in njeno kratkoročno politično vizijo. Najprej so udeležence kongresa nagovorili člani ministrske ekipe iz vrst NSi. "Čas je, da slovenski javnosti sporočimo, da smo pripravljeni voditi naslednjo vlado. Ko bodo volivci na prihodnjih volitvah dovolj odločno podprli Novo Slovenijo, se bomo izognili neučinkovitosti koalicije KUL in ostrini SDS," je dejal predsednik stranke Matej Tonin.

Skupnosti socialnih zavodov: Sredstva dviga plač bi morali nujno zagotoviti iz proračuna
12. 11. 2021 16.30V Skupnosti socialnih zavodov Slovenije menijo, da bi morala sredstva za pokritje dogovorjenega dviga plač v socialnem varstvu nujno zagotoviti vlada v proračunu in tako preprečiti, da se rast stroškov dela prevali na stanovalce prek višjih oskrbnin. Slednjemu nasprotujejo tudi v Sindikatu upokojencev, kjer sicer dvig plač zaposlenih pozdravljajo. Vlada in reprezentativni sindikati na področju zdravstva in socialnega varstva so namreč parafirali dogovor, ki bo okoli 35.000 zaposlenim v zdravstvu in socialnem varstvu prinesel višje plače.

Izbira specializacije odvisna od delovnih razmer, plače in ugleda
29. 09. 2021 06.00Ocenjena vrednost šestletnega študija medicine na ljubljanski univerzi je 90.000 evrov, kar je daleč največ med vsemi študijskimi programi v Sloveniji. Visoki so tudi stroški specializacij. Država za specializanta iz družinske medicine, ki se za delo v lastni ambulanti usposablja štiri leta, letno odšteje nekaj več kot 40.400 evrov. Kljub visokim stroškom izobraževanja zdravnikov in velikemu interesu za študij medicine pa se na državni ravni še vedno soočamo s pomanjkanjem zdravnikov. Država se je problema lotila s povečanjem prostih mest na obeh medicinskih fakultetah, a je to le kratkoročno 'celjenje ran'.

Opozicijo naklonjenost še eni univerzi čudi: Jo sploh potrebujemo?
25. 08. 2021 09.19Odbor Vlade RS za državno ureditev in javne zadeve je obravnaval predlog sklepa o nameri za ustanovitev javnega visokošolskega zavoda – univerze v Novem mestu, kmalu naj bi ga sprejela še vlada. Kot pravijo na ministrstvu za izobraževanje, gre sicer v tej fazi šele za pobudo, ki jo mora obravnavati še posebna komisija. A kakšen bi sploh bil namen še četrte javne univerze, zakaj jo rabimo? Je Slovenija dovolj velika za štiri tovrstne javne zavode, kako je z zanimanjem za študij? Opozicija medtem zagovarja obstoječi znanstveno-raziskovalni sistem javnih univerz in institutov, pred ustanavljanjem novih bi najprej okrepili te. Če pa je nova univerza način, da bi se posamezniki in zasebni visokošolski zavodi blizu SDS dokopali do javnega denarja, to zagotovo ni v javnem interesu, še poudarjajo.

Precepljenost med zaposlenimi v domovih za starejše 50-odstotna, teste bo krila država
20. 08. 2021 18.50V domovih starejših se je po podatkih ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti doslej cepilo 50 odstotkov zaposlenih. Necepljenim, ki se bodo morali od 23. avgusta redno tedensko testirati, bo stroške testov krila država. Ministrstvo sicer ocenjuje, da so domovi dobro pripravljeni na četrti val epidemije.

Sprememba Zakona o tujcih otežuje dostop do študija v Sloveniji
28. 05. 2021 09.59Na študentske organizacije se obračajo tuji študenti, ki jih je prizadela sprememba Zakona o tujcih iz marca letošnjega leta. Po novem za pridobitev dovoljenja za začasno prebivanje zaradi študija, garantno pismo skrbnikov, s katerim dokazujejo zadostna sredstva za bivanje, namreč ne zadostuje več. V ŠOS opozarjajo, da bo zaradi sprememb v postopku največ škode utrpelo slovensko visoko šolstvo.

Zakaj je pomembno, da mladi v stiski hitro dobijo terapevtsko pomoč?
04. 04. 2021 16.58Stiske otrok in mladostnikov med epidemijo covida-19 so se spremenile, postale so zaskrbljujoče, opažajo strokovnjaki. Več mladih toži o psihičnih težavah in večjem številu zlorab, več jih razmišlja o samomoru. Pogovarjali smo se z družinsko svetovalko in terapevtko za otroke in mladostnike Sabino Sopko, kako lahko terapevti pomagajo mladim v stiski in zakaj je dobro, da dobijo psihološko pomoč. Žal pa je pot do nje nedopustno dolga, so prepričani strokovnjaki.

Kustečeva uspešno prestala interpelacijo in ostaja ministrica za izobraževanje
15. 03. 2021 06.10Ministrica za izobraževanje, znanost in šport Simona Kustec je po maratonski razpravi uspešno prestala interpelacijo in ostaja ministrica za izobraževanje. Opozicijskim LMŠ, SD, Levici in SAB v DZ tako ni uspelo zbrati dovolj glasov v podporo interpelaciji, za je namreč glasovalo 38 poslancev, proti pa 41. Da bi interpelacija uspela, bi jo moralo podpreti vsaj 46 poslancev. Da bo ministrica interpelacijo prestala uspešno, je bilo razbrati že iz poslanskih razprav, poleg koalicijskih strank so ji podporo napovedali tudi v SNS in Desusu.