socialni prispevki

Gospodarski krog vlado poziva k razbremenitvi
15. 04. 2025 16.14Gospodarski krog, ki združuje gospodarske in kmetijske organizacije, za ohranitev konkurenčnosti države vlado poziva k razbremenitvi gospodarstva in posameznikov. "Potrebujemo davčno razbremenitev, odlog uveljavitve zakona o dolgotrajni oskrbi, omejitev cen elektrike in debirokratizacijo," je strnil predsednik GZS Tibor Šimonka.

Rejniki bi po novem bili plačani več, nezaposlenim bi krili prispevke
03. 04. 2025 15.38Vlada je potrdila predlog novele zakona o izvajanju rejniške dejavnosti. S predlogom povišujejo plačilo rejnikom in uvajajo tri prejemke v višini 360 evrov, nezaposleni rejniki pa bi bili upravičeni do plačila prispevkov za socialno varnost.

Upokojitvena starost se bo višala, z njo pa tudi odmerni odstotek
02. 04. 2025 10.45Socialni partnerji so podpisali dogovor o predlogu pokojninske novele, ki ga je pripravila pogajalska skupina Ekonomsko-socialnega sveta. Premier Robert Golob je ob tem znova poudaril, da je reforma nujna. Delodajalsko stran veseli, da se prispevna stopnja ne bo zvišala, obrtniška zbornica pa izpostavlja tudi, da ne bo napovedanih drastičnih povišanj prispevkov za s.p.-je. Sindikati pravijo, da predlog ni idealen, je pa boljši kot pred pogajanji.

Višji računi za elektriko: gospodarstvu na pomoč s posebnim zakonom?
27. 11. 2024 17.45Predsednik vlade Robert Golob meni, da bi lahko gospodarstvu, ki mu je novi sistem obračunavanja omrežnine pri elektriki zvišal račune, pomagali s posebnim zakonom. Na podlagi analize delovne skupine bodo preučili možnost, da se preko posebnega zakona poseže v tarifne postavke, je dejal na vrhu slovenskega gospodarstva.

Zadnji žebelj v krsti: 'Slovenija, nisi več konkurenčna'
11. 10. 2024 06.00Slovenija ni več konkurenčna, svari Blaž Brodnjak. Zanimiva postaja sosednja Hrvaška, ki privablja podjetja ter razvojni in vodstveni kader. Da bi se Slovenci v tujini vrnili in da bi privabili tuji kader, vlada predlaga popust pri dohodnini, ki bi znašal 4000 evrov na leto. Je to dovolj? Je ukrep diskriminatoren do slovenskih delavcev, ki ostanejo doma?

Zakaj je – ob isti bruto plači – neto plača na Hrvaškem in v Avstriji višja?
10. 10. 2024 06.00Bomo Slovenci dočakali nižje davke na plače, kar je že večkrat obljubil premier Robert Golob? Da se bo to zgodilo še v tem mandatu, obljublja finančni minister Klemen Boštjančič. Vendar pa razbremenitev plač pogojuje z obdavčitvijo premoženja. Razlog? Da Slovenija ostane socialna država z javnim zdravstvom in šolstvom. Primerjali smo plače v Sloveniji, Avstriji in na Hrvaškem na primeru diplomirane medicinske sestre. Kdo dobi na koncu meseca več v svojo denarnico?

Zakaj v davčni reformi ni večkrat obljubljene razbremenitve dela?
29. 08. 2024 21.57Bo vladi uspelo uskladiti vsebino prvega paketa davčnih sprememb? Ministri naj bi davčne novosti potrjevali predvidoma v petek, iz kabineta gospodarskega ministra Hana pa ni še nobenega signala, da bodo koalicijski Socialni demokrati paket podprli. Za razliko od kritičnih delodajalcev so sindikati z vladnimi rešitvami tokrat bolj zadovoljni. Vprašanje pa ostaja, zakaj v prvem paketu ni večkrat napovedane razbremenitve dela, ki bi delavcem prinesla višje neto plače. Finančni minister napoveduje, da bo ta v drugem davčnem paketu.

Kako poslujejo stranke? V reviziji za dobrih 253.000 evrov nepravilnosti
04. 07. 2024 11.59Računsko sodišče je v revizijah pravilnosti poslovanja šestih političnih strank izdalo pozitivno mnenje NSi, Levici, SLS, SD in Svobodi, SDS pa mnenje s pridržkom. Znesek ugotovljenih nepravilnosti znaša dobrih 253.000 evrov, stranke so morale zato v humanitarne namene vplačati skoraj 20.000 evrov, ena stranka pa mora to še narediti.

Turškim delavcem prekipelo, na ministrstvu za delo 'pozdravljajo njihov pogum'
07. 02. 2024 10.38Delavci štirih turških izvajalcev, ki sodelujejo pri projektu gradnje drugega železniškega tira Divača–Koper, so napovedali stavko. Delovne stroje nameravajo ugasniti prihodnji četrtek, 15. februarja. Med drugim zahtevajo dvig osnovnih plač vseh delavcev za 30 odstotkov, plačilo opravljenih nadur, ureditev varnosti in zdravja pri delu. V družbi 2TDK pravijo, da so se takoj po prejemu napovedi stavke sešli z vodstvi izvajalcev gradbenih del. Poudarjajo, pa da napoved stavke ne sme negativno vplivati na časovnico izvedbe projekta. Na ministrstvu za delo, kjer so spomnili na številne ugotovljene nepravilnosti pri inšpekcijskih nadzorih, "pozdravljajo pogum turških delavcev".

Kordiš: Poskušajo me disciplinirati in utišati, saj se me zlomiti ali kupiti ne da
06. 02. 2024 12.42Poslanska skupina Levica je na Mandatno volilno komisijo poslala predlog za razrešitev poslanca Mihe Kordiša z mesta predsednika odbora za delo, družino, socialne zadeve ter z mesta člana v odborih državnega zbora in v preiskovalni komisiji. Pričakujejo, da bo v najkrajšem času tudi zapustil poslansko skupino. Vodja poslanske skupine Matej T. Vatovec je povedal, da mu je Kordiš grozil "s posledicami, če ne bo po njegovo". Kordiš je nad pozivom presenečen. Prepričan je, da se ga skuša na ta način utišati zaradi njegovih dosedanjih političnih stališč. Za zdaj tudi ne vidi razloga, da bi odstopil kot poslanec.

Socialni transferji in pokojnine se bodo vendarle usklajevali z inflacijo
16. 11. 2023 15.21Vlada je sprejela dopolnila k predlogu zakona o izvrševanju državnega proračuna. Predlaga črtanje določbe, po kateri se osnovne plače v javnem sektorju v letu 2024 ne bi uskladile. Socialni transferji bi se v letu 2024 uskladili v višini 70 odstotkov rasti cen življenjskih potrebščin, pokojnine pa že januarja v višini 8,2 odstotka. Inštitut 8. marec je ob tem izrazil zadovoljstvo, da je minister za finance napovedal sprejem amandmaja, ki bo predčasno uskladil pokojnine.

Na srečanju s predstavniki delodajalcev poziv k obuditvi Ekonomsko-socialnega sveta
09. 10. 2023 15.25Predsednik vlade Robert Golob se je v družbi nekaterih ministrov sestal z vsemi 14 delodajalskimi organizacijami in združenji. Na sestanku so razpravljali o skupnih prizadevanjih za blaginjo prebivalcev po poplavah. Predstavniki delodajalcev so prejeli povabilo za vrnitev v Ekonomsko-socialni svet, govora je bilo tudi o (pre)visokih davkih, zaradi katerih po njihovem mnenju slovensko gospodarstvo ni konkurenčno.

Sum izkoriščanja delavcev: delali več kot 300 ur mesečno
06. 10. 2023 09.39V Delavski svetovalnici opozarjajo na sum izkoriščanja turških delavcev, ki delajo na projektu gradnje drugega tira železniške proge Divača–Koper. Delavci trdijo, da so delali tudi po več kot 300 ur na mesec brez možnosti ustreznega počitka, delodajalec pa v Sloveniji zanje ni plačal socialnih prispevkov. Delavska svetovalnica bo zaradi kršitev delovne zakonodaje podala kazenske ovadbe.

Boštjančiču se zdi dvig davka od dohodkov pravnih oseb realen predlog
05. 10. 2023 17.02Finančni minister Klemen Boštjančič je predstavnikom delodajalcev in delojemalcev predstavil ukrepe, vezane na odpravo posledic avgustovske ujme. Predlagane rešitve, kot je začasno zvišanje davka od dohodkov pravnih oseb, se kažejo kot realne, so pa še vedno le predlogi, je povedal po srečanju. Vse strani so se sicer zavzele za socialni dialog.

Manj denarja za duhovnike: kršenje ustave ali odprava nezakonitega stanja?
21. 09. 2023 06.00Ob spreminjanju zakona o verski svobodi, ki je verskim uslužbencem nadomestilo za plačilo socialnih prispevkov znižal za 40 odstotkov, kljub temu, da je zakonodajnopravna služba državnega zbora spremembo zakona ocenila za neustavno, so padale težke besede. S tem zakonom se krši mednarodno pravo, ustavo in zakon, očita opozicija. Gre le za odpravo nezakonitega stanja, ki ga je vzpostavila vlada Janeza Janše, vztraja koalicija. Do odločitve državnega zbora so kritični tudi predstavniki verskih skupnosti, ki so pri sprejemanju novele pogrešali dialog, spremembe pa da so jih negativno presenetile. V oddaji 24UR ZVEČER sta mnenja soočila pristojna ministrica Asta Vrečko in Gabriel Kavčič iz Slovenske škofovske konference.

Emil Frey vozila s poslanstvom
19. 09. 2023 09.21Avgustovska vodna ujma in njeno opustošenje Slovenije nas je pustila brez besed. Vendar ne brez dejanj. V Skupini Emil Frey pomagamo kot posamezniki, podjetja in kot skupina.

Nižje plače za slovenske diplomate. Se bodo nekateri vrnili domov?
01. 08. 2023 19.33Bodo slovenski diplomati sploh še odhajali na predstavništva v tujino? Se bodo tisti, ki so že tam, predčasno vrnili domov? Z novim letom naj bi namreč imeli nižje neto plače zaradi spomladi sprejetega Zakona o čezmejnem izvajanju storitev. Socialni prispevki bodo po novem obračunani od višjih bruto plač, ki jih dejansko prejemajo v tujini, in ne več od tistih, ki bi jih zaslužili doma.

Vlada: Izstop del strategije za preprečevanje sprejetja zakonov
21. 07. 2023 10.15Pet interesnih združenj iz gospodarstva je sporočilo, da zaradi vladne kršitve pravil socialnega dialoga začasno izstopajo iz Ekonomsko-socialnega sveta. Na njihovo odločitev se je odzval minister za delo Luka Mesec, ki prekinitev dialoga vidi kot taktično potezo, s katero želi delodajalska stran zaostriti razmere, da bi se določene stvari ustavile. Z njim se strinja tudi predstavnik sindikalne strani, Branimir Štrukelj.

'Od Goloba pričakujemo, da naredi red v svojih vrstah'
29. 06. 2023 06.00Kakšno oskrbo si zaslužijo naši družinski člani in koliko bomo zato plačali mi? Pri tako pomembnem vprašanju skrbi dejstvo, da vlada z ministrom za solidarno prihodnost Simonom Maljevcem na čelu zatrjuje eno, medtem ko bodoči izvajalci zakona, centri za socialno delo in domovi za starejše zavzemajo popolnoma nasprotno stališče. V skupnosti Centrov za socialno delo priznavajo, da so se z zakonom seznanili prek medijev, v Združenju delodajalcev so kritični do načina financiranja, saj da številke niso utemeljene, sindikati pa Goloba pozivajo, naj svojo ekipo vzame v roke, jo 'resetira' ter poduči in poziva, naj se udeležujejo sej Ekonomsko-socialnega sveta.

Prihaja nova dajatev: vlada sprejela predlog zakona o dolgotrajni oskrbi
26. 06. 2023 15.25Vlada je na dopisni seji potrdila predlog zakona o dolgotrajni oskrbi, ki predvideva uvedbo dodatnega prispevka, in zanj predlagala sprejem po nujnem postopku. Zakonu je prižgala zeleno luč, čeprav se Ekonomsko-socialni svet do njega ni opredelil, kar je razburilo tako delodajalce kot sindikate. Oboji trdijo, da vlada s tem krši pravila sveta.

Kaj pa, če bi namesto plač raje obdavčili premoženje?
25. 05. 2023 16.27Hitra rast upokojevanja in izdatkov pokojninske blagajne državo postavlja pred težko odločitev. Ve namreč, da bo v naslednjih sedmih letih morala najti dodatno milijardo evrov za pokojnine. Zato se mora odločiti, ali naj še dodatno zviša prispevke za socialno varstvo, ki so že zdaj za okoli polovico bolj obremenjeni od evropskega povprečja, ali pa ubere drugo pot. Ustanovitelji visokotehnoloških podjetij se zavzemajo za drugo pot, državi pa bi jo prek novoustanovljenega združenja radi pomagali najti.

'Vsak romski otrok, ki pot nadaljuje v srednjo šolo, je pravi čudež'
20. 05. 2023 08.15Minila so desetletja poskusov, kako otroke iz težavnih socialnih okolij, tudi romske otroke, vključiti v šole, ki so sicer obvezne. Kako jim zagotoviti normalnejše življenjsko okolje in jim omogočiti zaposlitve. In ne le, da jugovzhod Slovenije pri tem ni bil najbolj uspešen, podatki kažejo, da gre še celo vedno bolj na slabše. Od 439 romskih otrok v Novem mestu, ki bi med letoma 2017 in 2021 lahko dokončali osnovno šolo, jih je namreč devetletko zaključilo le 28.

Levica: Za zavarovanje naj vsak prispeva po svojih zmožnostih
09. 05. 2023 13.04Potem ko je vlada napovedala ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja oz. njegovo preoblikovanje v obveznega, je Levica pripravila svoj predlog o preoblikovanju, v katerem koalicijskim partnericam predlaga uvedbo progresivnosti. Kot navajajo, zasledujejo princip, naj vsak prispeva po svojih zmožnostih oz. da bi tisti, ki zaslužijo več, tudi plačali več za zavarovanje.

Upokojenci pozivajo k uskladitvi pokojnin: Vlada ne upošteva inflacije
12. 04. 2023 13.13Zveza društev upokojencev Slovenije (Zdus) in Sindikat upokojencev Slovenije sta na novinarski konferenci pozvala vlado k izredni uskladitvi pokojnin za 3,5 odstotka in še dodatni odstotek uskladitve za upokojene do leta 2011. Takšen sklep je namreč sprejel svet Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije (Zpiz).

Stroški dela na uro v Sloveniji še vedno precej pod povprečjem EU
30. 03. 2023 12.34Povprečni stroški dela na uro v gospodarstvu so se v območju z evrom lani glede na leto 2021 zvišali za 4,7 odstotka na 34,3 odstotka, v celotni EU pa za pet odstotkov na 30,50 evra. V Sloveniji so prav tako porasli za pet odstotkov na 23,10 evra, je objavil evropski statistični urad Eurostat.

Davčna reforma bo prinesla nove zmagovalce in poražence
18. 03. 2023 07.00Minister za finance je predstavil prve obrise davčne reforme, ki bo zajemala tako obdavčitev dela kot premoženja. Delo naj bi razbremenili, premoženje pa bolj obdavčili, temeljno vodilo pri obojem pa naj bi bilo, da bi davke plačevali glede na ekonomsko moč posameznika. Davčni sistem naj bi bil tudi bolj pregleden. Kot pravijo na vladi, končnih rešitev še ni, te bodo oblikovali šele po široki javni razpravi. O tem smo povprašali ekonomista Janeza Šušteršiča, sicer tudi nekdanjega finančnega ministra v Janševi vladi, in glavnega ekonomista pri Gospodarski zbornici Slovenije Bojana Ivanca.

Ministrstvo enega za drugim ovrglo argumente proti dvigu minimalne plače
17. 01. 2023 13.44Zaradi zvišanja minimalne plače nas čakajo še višje cene, podražile se bodo tudi storitve v javnem sektorju. S tem smo naredili nov korak proti uravnilovki, povečalo se je število kreditno nesposobnih, ljudje bodo izgubili pravico do socialnih transferjev, ogrožena so delovna mesta ... To je le nekaj argumentov proti dvigu, ki so jih na ministrstvu za delo enega za drugim ovrgli.

ESS bo proučil obremenitev plač pri napotitvi delavcev v tujino
09. 12. 2022 16.39ESS je dal soglasje k predlogu novega zakona o čezmejnem izvajanju storitev, bo pa ustanovil delovno skupino, ki bo proučila učinke nameravanega črtanja določbe, da se lahko za delavce, ki so bili napoteni v tujino, kot osnovo za plačilo prispevkov upošteva plačo za enako delo v Sloveniji, ne njihovo dejansko plačo.

Nika Kovač: Bojim se nedelje
25. 11. 2022 14.36Nika Kovač, direktorica Inštituta 8. marec, velja za neustrašno. Fizični napad, katerega tarča je bila pred kratkim, je pri njenih prizadevanjih ni ustavil, pač pa jo je le še bolj spodbudil. Boji pa se nedelje. Dneva, ko si želi, da bi Slovenci in Slovenke na referendumu o RTV Slovenija glasovali ZA in s tem znova pokazali, v kakšni državi si želijo živeti. Pojasnila nam je, kaj pravzaprav pomeni glas za in zakaj je tako pomembno, da ga ljudje oddajo.

Odločitev 2022: kdo vas je najbolj prepričal?
17. 10. 2022 19.12Živimo v negotovih časih, v katerih poleg trdne vlade potrebujemo tudi trdnega predsednika oziroma predsednico republike, ki bo narod znal ali znala pomiriti, mu vliti upanje in samozavest, da zmoremo. V prvem predsedniškem soočenju, ki ga je vodila Maja Sodja, so odpirali teme, ki so pomembne za celotno družbo, in postavljali vprašanja, pri katerih so se pokazale razlike med kandidati in njihovimi osebnostmi.