socialni prispevek

Upokojitvena starost se bo višala, z njo pa tudi odmerni odstotek

02. 04. 2025 10.45

Socialni partnerji so podpisali dogovor o predlogu pokojninske novele, ki ga je pripravila pogajalska skupina Ekonomsko-socialnega sveta. Premier Robert Golob je ob tem znova poudaril, da je reforma nujna. Delodajalsko stran veseli, da se prispevna stopnja ne bo zvišala, obrtniška zbornica pa izpostavlja tudi, da ne bo napovedanih drastičnih povišanj prispevkov za s.p.-je. Sindikati pravijo, da predlog ni idealen, je pa boljši kot pred pogajanji.

'Evropski državljani si želijo, da bi jih EU zaščitila in delovala enotno'

25. 03. 2025 07.00

Zimska raziskava Eurobarometer 2025 Evropskega parlamenta poudarja zgodovinske ravni odobravanja članstva v EU, povezane z mirom in varnostjo. 74 odstotkov državljanov meni, da ima njihova država koristi od članstva v EU. 62 odstotkov si želi, da bi imel Evropski parlament pomembnejšo vlogo. 66 odstotkov državljanov si želi, da bi imela EU večjo vlogo pri njihovi zaščiti pred svetovnimi krizami in varnostnimi tveganji. Obramba in varnost (36 %) ter konkurenčnost (32 %) veljajo za glavne prednostne naloge politike. Devet od desetih (89 %) državljanov EU meni, da bi morale države članice EU pri soočanju s sedanjimi svetovnimi izzivi delovati enotneje.

Od Alje do Žana: drugo srečanje šol, ki slišijo otroke

13. 01. 2025 11.20

V okviru projekta "Od Alje do Žana – Čuječa srca, budni umi", ki ga izvajajo Fundacija Alma, Slovenska filantropija in Zveza Anita Ogulin in ZPM, je uspešno potekalo že drugo srečanje pedagoških delavcev izbranih desetih osnovnih šol, namenjeno krepitvi duševnega zdravja otrok in ustvarjanju vključujočega šolskega okolja.

OZS pričakuje krizne ukrepe

07. 01. 2025 16.42

Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije (OZS) je lani pričakovala več napredka pri urejanju odprtih vprašanj glede obveznosti do zaposlenih in davčnih obremenitev. Želi čimprejšnje sprejetje ukrepov za primer morebitne krize ter celostno obravnavo pokojninske, davčne in zdravstvene reforme.

Kako poslujejo stranke? V reviziji za dobrih 253.000 evrov nepravilnosti

04. 07. 2024 11.59

Računsko sodišče je v revizijah pravilnosti poslovanja šestih političnih strank izdalo pozitivno mnenje NSi, Levici, SLS, SD in Svobodi, SDS pa mnenje s pridržkom. Znesek ugotovljenih nepravilnosti znaša dobrih 253.000 evrov, stranke so morale zato v humanitarne namene vplačati skoraj 20.000 evrov, ena stranka pa mora to še narediti.

Boštjančič: Lahko bi sodeloval s francosko skrajno desnico

21. 06. 2024 11.14

Finančni minister Klemen Boštjančič je v pogovoru za Politico dejal, da ne vidi težav pri sodelovanju s francosko skrajno desnico ter da jesenske predsedniške volitve v ZDA niso tako pomembne, kot je dogajanje v Evropi. Podpredsednik vlade je tudi dejal, da se z nekaterimi tujimi finančnimi ministri razume bolj kot s kolegi v lastni vladi in s tem poskrbel za dvignjene obrvi tudi pri predsedniku SD in gospodarskemu ministru Matjažu Hanu, ostro so se odzvali tudi v Levici. Finančno ministrstvo pa je v odzivu na prispevek Politica sporočilo, da intervju ni bil avtoriziran.

EU volitve: Toninov gentlemanski izhod v sili in tvegana komisarska računica Goloba

29. 04. 2024 16.31

Politično izhodišče za bitko domačih strank na evropskih volitvah je znano. Janševa SDS si lahko obeta štiri evropske poslance. Golobova Svoboda dva. Nova Slovenija, Vesna in Socialni demokrati pa vsak po enega. Kaj s tem sporočajo volivci? Ali lahko kampanja še bistveno spremeni končni rezultat? Kakšen vpliv bi imel istočasni trojni referendum in zakaj se slovenski oblasti tako mudi pri nominaciji evropskega komisarja? Ključne dileme, odprta vprašanja in volilne enigme sta pomagata razrešiti nekdanja evropska poslanka Romana Jordan in bivši zunanji minister Karl Erjavec.

'Slovenci smo nevtralni, ne bremeni nas preteklost na tem delu Balkana'

23. 12. 2023 17.53

Kosovo. (Geo)strateško ozemlje z bogato zgodovino, zaznamovano s križanjem različnih kultur, narodov in krvavimi konflikti. Po koncu zadnjega, ki se je končal leta 1999, so nadzor nad njim prevzele sile KFOR pod vodstvom zveze Nato. Nekdanja južna srbska pokrajina je po dolgih letih prizadevanj albanske večine februarja 2008 razglasila samostojnost, razmere v Republiki Kosovo pa se še vedno niso povsem umirile. Sile KFOR so še vedno odgovorne za zagotavljanje miru in stabilnosti, pri tem pa zelo pomembno vlogo igrajo pripadniki Slovenske vojske. Ob izpolnjevanju nalog bo leto 2024 tam dočakal že 48. slovenski kontingent in njegov 101 pripadnik.

Prva slovenska sodnica na ICC: Upam, da je moja izvolitev navdih za vse ostale

07. 12. 2023 10.55

Tožilka Mednarodnega kazenskega sodišča (ICC) Beti Hohler, ki so jo države pogodbenice rimskega statuta v torek v New Yorku izvolile na položaj sodnice, je v pogovoru s slovenskimi dopisniki izrazila upanje, da bo to morda navdihnilo tudi druge Slovence in Slovenke za delo v mednarodnih organizacijah.

Gospodarstvo sprejema povabilo, se bodo z Golobom sešli v sredo?

04. 12. 2023 10.31

Gospodarstvo z nezaupanjem sprejema povabilo predsednika vlade Roberta Goloba k dialogu z vlado, ki ga je premier dal na vrhu gospodarstva. Sešli naj bi se v sredo. Njihovo nezaupanje izhaja iz tega, ker so bili, kot so prepričani, v zadnjem obdobju prevečkrat izigrani in deležni le dodatnih obremenitev. Za vnovična pogajanja vladi postavljajo tudi nekaj pogojev. Minister Boštjančič zahtevo za razveljavitev ukrepov, ki dodatno obremenjujejo gospodarstvo, šele nato so se pripravljene vrniti za pogajalsko mizo, vidi kot izsiljevanje.

Proračuna sprejeta, januarja 8,2-odstotna uskladitev pokojnin

24. 11. 2023 16.47

Državni zbor je potrdil državna proračuna za prihodnji dve leti, ki za sanacijo po avgustovski ujmi določata skupaj 1,6 milijarde evrov sredstev. Celotni odhodki se bodo prihodnje leto povzpeli na 16,2 milijarde evrov in se nato leta 2025 nekoliko znižali. Primanjkljaj bo leta 2024 presegel tri odstotke BDP, socialni transferji se bodo uskladili v celoti.

Zakon o dolgotrajni oskrbi: prava rešitev za dostojno starost?

07. 10. 2023 12.00

V Sloveniji po nekaterih ocenah vsaj 60 tisoč ljudi že danes potrebuje dolgotrajno oskrbo. In v prihodnje jih bo še več. Smo namreč – in to je znano že leta – starajoča se družba. Kot kažejo projekcije, se bo število starejših od 80 let do leta 2050 podvojilo. Po dveh desetletjih političnih preigravanj, različnih predlogov in neuspešnega urejanja tega področja smo končno dobili zakon o dolgotrajni oskrbi, ki naj bi to področje uredil tudi sistemsko. Številni starostniki, ki ne zmorejo sami poskrbeti zase, so namreč zdaj velikokrat prepuščeni sami sebi. Ali pa odvisni od svojcev in pomoči na domu, ki je v pristojnosti občin. Kako in kdaj bo torej zakon o dolgotrajni oskrbi zaživel tudi v praksi? Kako se bodo uveljavljale pravice? Pa tudi: kdo bo ob hudi kadrovski stiski, ki pesti to področje, dolgotrajno oskrbo sploh izvajal? Kdaj bomo začeli plačevati nov socialni prispevek? O tem nocoj v rubriki 24UR Inšpektor.

'Od obdavčitve bank v petih letih pričakujemo 500 milijonov evrov'

05. 09. 2023 06.00

Mesec dni po zgodovinskih poplavah je čas za prvo revizijo sprejetih ukrepov za pomoč ljudem na poplavljenih območjih. Uvedba obveznega solidarnostnega prispevka je sprožila številna nasprotovanja in dvignila veliko prahu. Golob odgovarja, da tisti, ki bodo oddelali solidarnostni soboti, prispevka ne bodo plačali. Za obnovo bodo prispevale tudi banke, po napovedih Goloba z novo obdavčitvijo, kar bo naneslo na okoli 100 milijonov na leto v naslednjih petih letih. V sredo bo zaživela tudi številka 114, kjer bodo na voljo vse informacije in pomoč za prizadete državljane. "Če želimo sanirati in se v prihodnje izogniti škodi, moramo poslušati stroko," pa predsednik vlade odgovarja občanom, ki nasprotujejo selitvi naselij, ki so jih prizadele poplave.

DZ po vetu znova potrdil zakon o dolgotrajni oskrbi

21. 07. 2023 06.55

DZ je na vnovičnem glasovanju o zakonu o dolgotrajni oskrbi po izglasovanem odložilnem vetu DS zakon potrdil z 52 glasovi za in 10 proti. Za vnovično potrditev je bilo potrebnih vsaj 46 glasov. V poslanskih skupinah koalicije so poudarili, da je zakon ustrezen, poslanski skupini opozicije pa sta nasprotovali denimo financiranju dolgotrajne oskrbe.

Vlada: Izstop del strategije za preprečevanje sprejetja zakonov

21. 07. 2023 10.15

Pet interesnih združenj iz gospodarstva je sporočilo, da zaradi vladne kršitve pravil socialnega dialoga začasno izstopajo iz Ekonomsko-socialnega sveta. Na njihovo odločitev se je odzval minister za delo Luka Mesec, ki prekinitev dialoga vidi kot taktično potezo, s katero želi delodajalska stran zaostriti razmere, da bi se določene stvari ustavile. Z njim se strinja tudi predstavnik sindikalne strani, Branimir Štrukelj.

Državni svet sprejel veto na Zakon o dolgotrajni oskrbi

20. 07. 2023 07.05

Državni svet je na izredni seji s 17 glasovi za in 9 proti sprejel veto na Zakon o dolgotrajni oskrbi. Interesne skupine delodajalcev, lokalnih interesov ter kmetov, obrtnikov in samostojnih poklicev se namreč med drugim ne strinjajo s predvidenim financiranjem področja, ki s 1. julijem 2025 uvaja obvezen prispevek.

DS bo obravnaval predlog za odložilni veto na zakon o dolgotrajni oskrbi

19. 07. 2023 12.55

DS bo v četrtek na izredni seji obravnaval predlog za odložilni veto na zakon o dolgotrajni oskrbi. Interesne skupine delodajalcev, lokalnih interesov ter kmetov, obrtnikov in samostojnih poklicev so se namreč na skupni korespondenčni seji, ki je potekala v torek in danes, odločile za vložitev pobude za predlog odložilnega veta.

Poslanci potrdili preoblikovanje dopolnilnega zavarovanja

06. 07. 2023 06.16

Poslanci DZ so na izredni seji potrdili ukinitev oz. preoblikovanje dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. Za novelo zakona je glasovalo 51 poslancev, 29 pa proti. Po oceni koalicije gre za zgodovinski trenutek, v opoziciji pa so opozorili na finančne posledice za ljudi. Prenos prispevka se bo sicer uveljavil v začetku prihodnjega leta.

Sindikati, stroka in delodajalci šokirani, minister miri: Prispevek bo solidaren

28. 06. 2023 06.00

Zakon o dolgotrajni oskrbi ali kako so se prižgali vsi možni alarmi. Predlog zakona, ki tako ali drugače zadeva ne le naše družinske člane, ampak prav vse nas, je vlada na dopisni seji potrdila mimo šokiranih sindikatov, delodajalcev in drugih interesnih združenj Socialno-ekonomskega sveta, še več – tudi mimo stroke, centri za socialno delo so bili denimo izključeni v celoti, in koalicijskih partneric. Zakaj s tako pomembnim zakonom vlada Roberta Goloba hiti na vrat na nos?

Zakon o dolgotrajni oskrbi: 'Največji korak v zadnjih 30 letih v Sloveniji'

27. 06. 2023 09.43

Vlada je v potrdila Zakon o dolgotrajni oskrbi. Kot navajajo na ministrstvu, je bila zakonska ureditev področja dolgotrajne oskrbe nujna, saj se v Sloveniji soočamo z izzivi starajoče družbe, grozi nam pa tudi pomanjkanje kadrov za izvajanje socialnovarstvenih storitev. Novi zakon naslavlja vse ključne izzive starajoče in dolgožive družbe. V Svobodi so predlogu naklonjeni.

Levica: Za zavarovanje naj vsak prispeva po svojih zmožnostih

09. 05. 2023 13.04

Potem ko je vlada napovedala ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja oz. njegovo preoblikovanje v obveznega, je Levica pripravila svoj predlog o preoblikovanju, v katerem koalicijskim partnericam predlaga uvedbo progresivnosti. Kot navajajo, zasledujejo princip, naj vsak prispeva po svojih zmožnostih oz. da bi tisti, ki zaslužijo več, tudi plačali več za zavarovanje.

Ali ukrepi rešujejo zdravstveno krizo?

22. 04. 2023 20.21

Ali vladni ukrepi rešujejo zdravstveno krizo? Vprašanje, na katerega so v organizaciji iniciative Glas ljudstva odgovarjali udeleženci okrogle mize s ciljem, da branijo javno zdravstvo. Opozorili so na škodljive posledice treh vloženih zakonov o digitalizaciji, prenovi zdravstvene zavarovalnice in ukinitvi dopolnilnega zavarovanja, in vladajoče pozvali, naj nemudoma ukrepajo. Na javno odprt dogodek so bili vabljeni vsi: od premierja in šefa strateškega sveta do zavarovancev. Edini od politikov se je dogodka udeležil Miha Kordiš iz Levice, ki je predlog prenove ZZZS-ja sesul in vizijo zdravstvenega ministra označil kot načrt za privatizacijo zdravstva.

'Z elitističnim in samovšečnim protestom delajo nasprotno od tega, kar potrebujemo'

20. 04. 2023 11.13

Že mogoče, da ima vse več Nemcev dovolj aktivistov in protestnikov Zadnje generacije, a ti ne nameravajo popustiti in so v nemški prestolnici začeli z novim valom protestov, čeprav so učinki njihovih akcij pogosto vse prej kot ekološki, kritiki pa menijo, da lahko z oteževanjem življenja ljudi škodijo prizadevanjem za boljše varstvo okolja.

Namesto dopolnilnega zavarovanja obvezni prispevek 35 evrov

12. 04. 2023 07.46

Poslanci največje vladne stranke Gibanja Svoboda so v parlamentarni postopek vložili novelo zakona, s katero želijo ukiniti dopolnilno zdravstveno zavarovanje in ga prenesti v obvezno. Zavezanci bi po novem plačevali 35 evrov mesečno, sredstva pa bi se stekala neposredno v blagajno ZZZS. Odločitev prihaja po tem, ko je zavarovalnica Generali napovedala 30-odstotni dvig premije zavarovanja, kar je sprožilo val kritik v koaliciji, ki je ocenila, da je podražitev neupravičena. Ukinitev dopolnilnega zavarovanje je lahko všečna politična odločitev, ki pa bo dražja, kot se zdi na prvi pogled, pa opozarjajo v Slovenskem zavarovalnem združenju.

Upokojenci pozivajo k uskladitvi pokojnin: Vlada ne upošteva inflacije

12. 04. 2023 13.13

Zveza društev upokojencev Slovenije (Zdus) in Sindikat upokojencev Slovenije sta na novinarski konferenci pozvala vlado k izredni uskladitvi pokojnin za 3,5 odstotka in še dodatni odstotek uskladitve za upokojene do leta 2011. Takšen sklep je namreč sprejel svet Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije (Zpiz).

Bešič Loredan: ZZZS je od nas, državljanov, mi plačujemo prispevek

05. 04. 2023 06.00

Da gre za velik dan za slovensko zdravstvo, je ob predstavitvi dveh zakonov o zavodu za zdravstveno zavarovanje in zdravstvenem informacijskem sistemu dejal minister Danijel Bešič Loredan. Kot poudarja, začenjamo gradnjo temeljev novega zdravstvenega sistema, njegovo prenovo in nadgradnjo. A člani ekonomsko-socialnega sveta so zaradi določbe v zakonu o ZZZS, ki prinaša korenite spremembe pri upravljanju, kritični. Odslej naj bi namreč zavarovalnico vodila tričlanska uprava, skupščino 45 članov pa bi zamenjal manjši, 11-članski organ.

Bančni razlaščenci bi lahko terjali sredstva od državnega sklada

10. 03. 2023 15.04

Razlaščeni vlagatelji v bančni sanaciji bi po predlogu skupine pravnih strokovnjakov tožbe vložili zoper sklad, ki bi ga ustanovila država. Sodišče, pristojnost katerega bi predlagalo vrhovno sodišče, bi pravde lahko združilo. Če bi odločilo, da so utemeljene, bi višino odškodnine izračunale upravne enote, predlaga skupina.

Na ulici vse več mlajših: Predpostavka o 'pravih' brezdomcih že dolgo ne drži

19. 02. 2023 07.00

Hana Košan je strokovna sodelavka in predsednica društva Kralji ulice. Ko sva pred približno letom dni govorili o brezdomstvu, je rekla: "Novinarji mi pogosto rečejo, naj jim za prispevek oziroma članek najdem 'pravega' brezdomca." Za 'pravega' brezdomca velja moški v srednjih letih, ki živi na ulici in je odvisen od alkohola, drog ali obojega. A v resnici to že dolgo ne drži več. Struktura brezdomcev se je v zadnjih letih močno spremenila, na ulici je vse več mlajših.

Vrečkova: Kultura je bistvena za dobro počutje posameznika

08. 02. 2023 07.14

Na slovenski kulturni praznik, Prešernov dan, po državi potekajo večje in manjše prireditve. Številne kulturne ustanove pa so za obiskovalce brezplačno odprle svoja vrata. Ministrica za kulturo Asta Vrečko je položila venec pred Prešernovim spomenikom v Ljubljani in v poslanici poudarila, da je kultura bistvena za dobro počutje posameznika in da je tkivo skupnosti. Premier Robert Golob pa je dodal, da je naša odgovornost, da kulturi namenjamo spoštovanje.

Zavetišča za zapuščene živali ogorčena, nekatera razmišljajo tudi o zapiranju

02. 02. 2023 10.43

Zavetišča za zapuščene živali po Sloveniji so nezadovoljna s predlogom pravilnika dnevne oskrbe psov in mačk, ki za prispevek države za hrano mačk predlaga do 40 centov, za pse pa do dva evra na dan. Nad takšnim predlogom so zavetišča ogorčena, nekatera razmišljajo tudi o zapiranju. Javna razprava o predlogu pravilnika se sicer izteče v petek. "Nedopustno je, da se varčuje na nebogljenih živalih," pa opozarja poslanka SD Meira Hot.