socialni pedagog

Zaradi težavnega učenca odpovedali pouk, ravnatelj dal odpoved
22. 10. 2024 15.28Na Hrvaškem pozornost javnosti že dlje časa vzbuja primer problematičnega učenca ene od zagrebških osnovnih šol, zaradi katerega so drugi učenci iz razreda na pobudo staršev pred časom več dni bojkotirali pouk. Učenec se je v ponedeljek vrnil v šolo, zaradi česar so za več kot tisoč učencev odpovedali pouk, ravnatelj šole pa je dal odpoved.

Srbija leto po napadu: 'Majske tragedije so v naši družbi pustile trajno brazgotino'
04. 05. 2024 20.04Napovedanih je bilo nekaj sprememb, sprejetih nekaj ukrepov. A vse to je namenjeno zgolj umirjanju razmer in ne radikalni spremembi v odnosu do nasilja, leto dni po masakru v Srbiji opozarja socialni pedagog in profesor psihologije na beograjski Filozofski fakulteti Dragan Popadić. "Ljudje so se začeli zavedati, da je nasilje prisotno v njihovem vsakdanu, oblast pa nepripravljena in nezmožna, da jih zaščiti. Majski dogodki so velik del ljudi pripeljali do spoznanja, da je sistem zatajil, ne pa še do tega, da uvidijo resnico, da je sistem pravzaprav tisti, ki generira nasilje." Da se kot družba nismo spremenili, jasno kaže primer male Danke, pa meni beograjska psihologinja in psihoterapevtka Tijana Mirović.

'Če mladostnik nima dobrega odnosa z vrstniki, je to velik znak za alarm'
07. 05. 2023 17.35Od 173 državnih šol v Beogradu je najmanj 67 šol prijavilo težjo obliko vrstniškega nasilja, kažejo podatki Centra za preiskovalno novinarstvo iz leta 2020. Čeprav konkretnih podatkov o nasilju med mladostniki v Srbiji ni, učitelji že dlje časa opozarjajo na to, da se to povečuje in stopnjuje. Srbski psihologi in pedagogi pa opozarjajo na vse slabšo dostopnost do psihosocialne pomoči, ki bi lahko preprečila marsikatero nasilno dejanje.

Obsojeni kriminalci iz šovov 'otrokom nato dajejo avtograme'
06. 05. 2023 09.03Strelska napada v Srbiji sta odprla razpravo o dostopnosti orožja in predvsem o normalizaciji nasilja v srbski družbi. To je prisotno v filmih, serijah, glasbi, pa tudi v realnem življenju in na političnem parketu. Strokovnjaki opozarjajo, da predvsem neustrezen odziv politike na vse pogostejše nasilje daje ljudem občutek nemoči, ki sami nasilja ne morejo ustaviti, niti se pred njim zaščititi.

'Za vse so krivi drugi, jaz s tem nimam nič'
23. 01. 2022 08.00Velik porast osebnostnih motenj pri nas skrbi strokovnjake, moral bi skrbeti družbo. Prisotnost odrasle osebe z osebnostno motnjo v družini namreč vpliva na vso družino, partnerski odnosi so slabi, trpijo tudi otroci. A težava je, da so nekatere lastnosti določenih osebnostnih motenj na marsikaterem poklicnem področju celo zaželene, čeprav se nato za vrati doma skriva pekel. Poleg tega osebe redko poiščejo pomoč, za slabe odnose in težave namreč krivijo izključno druge. O razvoju osebnostnih motenj smo se pogovarjali z izr. prof. dr. Hojko Gregorič Kumperščak, pedopsihiatrinjo in predstojnico Enote za otroško in mladostniško psihiatrijo v UKC Maribor ter Tino Ferlinc, specialistko otroške in mladostniške psihiatrije.

360 odstotkov več urgentnih napotitev, v bolnišnici pet namesto 22 dni. 'Stanje je kritično'
16. 01. 2022 07.47Zakorakali smo v leto 2022. Še eno leto tako začenjamo v znamenju koronavirusa, ki ob zdravstvenih in gospodarskih za seboj pušča tudi družbene posledice, še posebej pa posledice na duševnem zdravju otrok in mladostnikov. Številke so skrb vzbujajoče. "Imamo od dvesto pa do tristo šestdeset odstotkov več urgentnih napotitev, kot smo jih imeli pred epidemijo," pravi naša sogovornica, izred. prof. dr. Hojka Gregorič Kumperščak, pedopsihiatrinja in predstojnica Enote za otroško in mladostniško psihiatrijo v UKC Maribor.

Maščevanje devičnikov
21. 09. 2021 11.25Mlajši beli moški, ki so razočarani nad intimnimi odnosi, iščejo uteho na spletu. V oddaji Preverjeno raziskujemo frustracije spolno neaktivnih posameznikov, ki za prisilni, nenamerni celibat krivijo družbo, od tu tudi izhaja njihovo ime ''incel''.

V ljubljanski ambulanti za zdravljenje odvisnosti od spleta imajo vse več dela
24. 06. 2021 06.00Strokovnjaki opozarjajo, da (pre)hitrega razvoja tehnologije ne zmoremo dohajati in se zato še ne zavedamo vseh posledic, ki jih prinaša. Digitalni zasvojenosti so mladi, odkar smo v času pandemije uvedli šolanje na daljavo, podvrženi še toliko bolj. Igranje videoiger med poukom ni več tako redek problem. Kakšni so nasveti za starše? In kako vemo, kdaj so nam stvari že ušle iz rok ter je nujno poiskati pomoč? O tem smo se pogovarjali z Rokom Gumzejem, strokovnim sodelavcem ekipe Logout, kjer trenutno okoli 600 uporabnikom pomagajo zaradi odvisnosti od spleta.

Merc: Občutek varnosti je zelo pomemben za otrokovo uspešnost
01. 05. 2021 07.0020-letnik z Gorenjske, ki je načrtoval maščevalni morilski strelski pohod, je v priporu v forenzični enoti mariborske psihiatrične bolnišnice. K sreči so ga policisti s pomočjo ameriških kolegov razkrinkali in preprečili najhuje. Motiv za napad naj bi bilo maščevanje nekdanjim sošolcem, domnevno zaradi vrstniškega nasilja v času šolanja. Nekdanji ravnatelj Dušan Merc je pri medvrstniškem nasilju poudaril vlogo učiteljev in dejal, da niso zgolj "učitelji predmetov, ampak tudi tisti, ki jim morajo otroci zaupati".

Preveč časa na spletu: slabši razvoj govora in komunikacije
20. 04. 2021 13.53Uporaba spleta in najrazličnejših zaslonov se v zadnjih letih med otroci in mladostniki povečuje, kar lahko škodljivo vpliva na njihov razvoj in povzroča zasvojenosti. Težava je še izrazitejša v času epidemije, ko sta se življenje in delo v veliki meri preselila pred ekrane.

Zakaj je pomembno, da mladi v stiski hitro dobijo terapevtsko pomoč?
04. 04. 2021 16.58Stiske otrok in mladostnikov med epidemijo covida-19 so se spremenile, postale so zaskrbljujoče, opažajo strokovnjaki. Več mladih toži o psihičnih težavah in večjem številu zlorab, več jih razmišlja o samomoru. Pogovarjali smo se z družinsko svetovalko in terapevtko za otroke in mladostnike Sabino Sopko, kako lahko terapevti pomagajo mladim v stiski in zakaj je dobro, da dobijo psihološko pomoč. Žal pa je pot do nje nedopustno dolga, so prepričani strokovnjaki.

Česa se otroci učijo z različnimi igračami?
02. 12. 2020 19.23Otroci so že napisali svoje želje in zagotovo se na večini seznamov, ki jih je dobil Miklavž, znajde tudi kakšna igrača. Verjetno se niti ne zavedamo, kaj kupujemo, ko si naš otrok zaželi kocke ali kakšno barbiko. Specialni pedagog Marko Juhant nam je razkril, česa vse se učijo otroci z različnimi igračami. A pri teh ni treba pretiravati. V povprečju Evropejci za igrače zapravimo okoli 200 evrov na leto. Kakovost igranja pa nikakor ni povezana s številom igrač.

Šestletniki v šoli: nezreli otroci ali helikopterski starši?
07. 09. 2019 07.44Vse več staršev se odloča, da vpis svojega otroka v prvi razred osnovne šole odložijo za leto dni. Razlogi za to so različni, nekateri starši menijo, da otrok pri šestih letih še ni zrel oziroma pripravljen za šolske klopi. A drugi pravijo, da gre pri odloženem šolanju za preveč zaščitniške starše. Zastavlja pa se tudi vprašanje, ali je program devetletke dovolj prilagojen za šestletnike?

Novi varuh človekovih pravic je specialni pedagog Peter Svetina
29. 01. 2019 19.03DZ je z 89 glasovi za in brez glasu proti za varuha človekovih pravic potrdil specialnega pedagoga Petra Svetino. Svetina bo na tem mestu nasledil Vlasto Nussdorfer, ki se ji mandat izteče 23. februarja.

VIDEO: Turek bo proti Špartancu maščeval prijatelja
10. 03. 2010 14.00Tudi WFC 10 bo tako kot njegov decembrski predhodnik poskrbel z izjemno zanimivim obračunom borcev v težki kategoriji. Špartancu Andreasu Kraniotakesu bo nasproti stal Gerald Turek.