socialna zgodba

V gorečem domu umrli štirje otroci, njihova mati medtem nakupovala
26. 01. 2025 09.2530-letno Deveco Rose so oktobra lani spoznali za krivo za smrt svojih štirih sinov. Otroke je namreč brez nadzora pustila doma, sama pa odšla po nakupih, ko je v družinski hiši izbruhnil požar. Gasilci so ob prihodu četverico našli skrito pod posteljami ter jih nemudoma odpeljali v bolnišnice, a pomoč je prišla prepozno. V petek je sodišče njihovi mami izreklo 10-letno zaporno kazen.

Mama zbolela za rakom, hči pustila srednjo šolo in začela delati
12. 01. 2025 21.27Ko spoznavamo družine v stiski, se pred nami razprostirajo povsem različni življenjski scenariji – nekatere družine potrebujejo zgolj kratkotrajno spodbudo in nekaj usmeritev, druge pa so soočene z veliko bolj zahtevnimi, večplastnimi življenjskimi izzivi. Takšne družine pogosto potrebujejo celostno obravnavo in daljši čas podpore, saj je njihova stiska globoka, rešitve pa redko enostavne. Eden takšnih primerov je mama samohranilka, ki se je pred nekaj leti izčrpana in prestrašena obrnila na nas.

Na POP TV premierno srbski film, v katerem se oče iz poraženca prelevi v heroja
30. 07. 2024 09.52Oče je film o moškem, ki zaradi revščine izgubi svoje otroke. To je zgodba o človeku, ki je sprva poražen, izobčen in ponižan, a se na koncu prelevi v junaka. Film je presunljiv slavospev človeški vztrajnosti in starševski ljubezni. Drama bo na sporedu v petek, 2. 8., ob 23.15, na POP TV.

Grossmannov festival ob 20. jubilejni ediciji obljublja pester program
04. 06. 2024 16.12Ljutomer bo med 11. in 15. junijem gostil že 20. Grossmannov festival fantastičnega filma in vina. Ta bo kot vsako leto poleg filmskega programa ponudil delavnice, javne pogovore z umetniki, zabavni program s koncerti, povorko zombijev in kulinarični progam. Letos bodo prikazali 31 dolgometražnih in 37 kratkih filmov iz 21 držav.

Finančni Popkast: Vsi smo kapitalski trg
16. 05. 2024 08.39Kapitalski trg ni zgolj sijajen kraj za bogate vlagatelje, ampak je namenjen vsem. Država lahko z izdajo obveznic pridobi sredstva za socialna stanovanja. Podjetja lahko sredstva za razvoj dobijo na borzi in ne zgolj na bankah. Državljani lahko vlagajo in prejemajo visoke dividende.

Tekmovalci s predstavitvenimi jedmi že navdušili sodnike
18. 03. 2024 20.57Tekmovalce nove sezone MasterChefa Slovenija so pričakali zmagovalci preteklih sezon ter sodnika Karim Merdjadi in Luka Jezeršek. Slednjima se je pridružil chef Mojmir Šiftar, trojico pa so po kuharskih dvobojih s predstavitvenimi jedmi navdušili Matej Muhvič, Andreja Špeh, Jure Pavlič in Domen Beribak.

Zaradi spalne apneje ponoči večkrat nehal dihati: 'Več let se nisem naspal'
16. 03. 2024 07.11Danes spimo manj, kot smo spali pred 10 ali 30 leti. Posebej zaskrbljujoči pa so rezultati pri otrocih in mladostnikih, saj le dobra tretjina 11- in 13-letnikov ter približno petina 15- in 17-letnikov med šolskimi dnevi spi dovolj. Strokovnjaki opozarjajo, da se spati ne da na zalogo ter da pomanjkanje spanja vpliva tako na telesno kot duševno zdravje. Motnje spanja so sicer eden najpogostejših zdravstvenih problemov. Govorili smo s 37-letnim Milanom, ki to težavo po skoraj dveh desetletjih uspešno premaguje.

Stanovanjska problematika: 'Prva prepreka je, ker sem mama z otroki'
07. 03. 2024 06.00"Oddam stanovanje prijetni in čisti zaposleni osebi, družine in živali nezaželene." To je oglas, ki na žalost ni tako neobičajen na našem tržnem najemnem trgu, kjer najemnine letijo v nebo. Streha nad glavo je za človeka s povprečno plačo vse težje uresničljiva pravica. Cene stanovanj so poskočile, kredita si marsikdo ne more privoščiti, čeprav za najemnino daje več, kot bi dajal za kreditni obrok. V najbolj nezavidljivem položaju pa so enostarševske družine, matere samohranilke, najemniki z minimalno plačo, ki so prisiljeni sprejeti najemodajalčeve pogoje. Nezaželena sta tako prijava bivališča kot uveljavljanje subvencije, pogosto so zneski najemnin na pogodbah nižji kot v resnici, stanovanja pa vse prevečkrat v slabem stanju z dotrajano in staro opremo. In ni neobičajno, da si marsikdo zaradi vlage in plesni pridela tudi bolezen.

Velika Britanija: oče doživel srčni infarkt, dveletni otrok umrl od lakote
18. 01. 2024 09.36Iz Velike Britanije prihaja grozljiva zgodba. Policisti so 9. januarja v stanovanju našli truplo dveletnega dečka, ki je stradal do smrti, po tem, ko je njegov oče med božičnimi prazniki doživel srčni infarkt. Družino bi sicer 2. januarja morala obiskati socialna delavka, a ker od očeta ni prejela odgovora, ni prišla. Dokončno so v stanovanje vstopili 9. januarja, porajajo pa se očitki, da bi se morale odgovorne službe, vključno s policijo, odzvati prej.

Kako se vrniti na delo po trikratni možganski kapi? 'Moraš biti motiviran in tečen do sebe'
09. 01. 2024 06.0046 let in tri možganske kapi. To je zgodba Daniela Vladušiča, ki po kapeh ni zmogel več ne hoditi ne govoriti ne pisati. Kako se vrniti na delovno mesto po takšni bolezni in dolgotrajni bolniški? "Moraš biti motiviran in tečen sam do sebe, da ti uspe," danes odločno pripoveduje Daniel Vladušič, ki se je po letu dni vrnil na svoje delovno mesto. In prav to, dodaja, je pomemben del okrevanja. Katere pa so ključne pomanjkljivosti poklicne rehabilitacije? Zakaj toliko nejasnosti, zakaj siva cona?

Krizni center za mlade v Celju: Dragocena izkušnja in učenje za življenje
09. 12. 2023 18.45''Če ne bi prišel sem, je vprašanje, kako bi se moja življenjska zgodba razvila.'' To so besede nekaterih otrok, ki so prebivali ali odšli na pogovor v Krizni center za mlade v Celju, ki te dni praznuje svojo 25. obletnico. Ob tej prelomnici smo se pogovarjali s strokovno delavko centra, ki nam je zaupala, kakšno je njihovo poslanstvo, kako poteka obravnava otroka ali mladostnika in za kaj si v centru prizadevajo.

Slovenska glasba, alkohol in skrita opozorila
10. 12. 2023 10.28"Slovenija, dežela, ki jo zaznamuje mokra kultura," se glasi začetek številnih raziskav in publikacij o alkoholu, a ko se to prepleta z glasbo, dobi zgodba še globlji pomen. V slovenskih pesmih je alkohol več kot le tema, je simbol, ki odseva globoko zasidrane družbene navade, vsaka tretja slovenska pesem pa alkohol poveličuje oziroma normalizira pitje opojne substance, ki v možganih sproža podobne mehanizme kot heroin.

'Nasilje se pogosto ne konča z razpadom zveze, včasih le spremeni obliko'
25. 11. 2023 18.29"Ime mi je bilo Mateja, stara sem bila 33 let, mama osemmesečnega Maksa, ko se je moj Marko odločil, da me ubije." Tako pravi zgodba žrtve nasilja, ki jo je lani ob prvi Nacionalni konferenci o preprečevanju in odzivanju na nasilje nad ženskami v Sloveniji predstavilo društvo SOS telefon za ženske in otroke. In če so lani poudarjali ničelno toleranco do nasilja ter to, da mora krivdo nositi storilec, so letos poudarek namenili starševstvu in stikom v primerih nasilja v družini. Ti se namreč pogosto nadaljujejo tudi po razpadu zveze, govorniki pa so v petek pozvali k zagotavljanju varnosti žrtve tudi po tem.

'Objave, ki že mejijo na gladiatorstvo, so žal odraz družbe tega časa'
06. 09. 2023 18.54Posnetek, ki razkriva bedo življenja v domovih starejših občanov. Nasilje, ki bo na oskrbovancih pustilo strah ali travmo. In skrb vzbujajoče dejstvo, da je bil nekdo priča dogodku, a ni storil ničesar. Ne gre za osamljen primer, nasilje nad starejšimi se dogaja marsikje in v različnih oblikah, opozarjajo v združenju Srebrna nit. K težavam, ki jih je treba reševati na sistemski ravni, še dodatno prispevata trenutno stanje duha v družbi in zasvojenost z družbenimi omrežji. "Ta mlade nagovarjajo, naj bo objava čim bolj pompozna, groba, nasilna, viralna, to meji že kar na gladiatorstvo. In to je žal odraz celotne družbe tega časa," ocenjujejo v Delovni skupini za nenasilje v zdravstveni in babiški negi.

Šestletnik, ki se je vrnil z vikenda pri očetu, pozitiven na kokain
20. 07. 2023 19.52V javnost je prišla neverjetna zgodba, ko so institucije, kot kaže, povsem zatajile. Šestletni deček iz slovenske Istre je bil po vrnitvi z vikenda pri očetu pozitiven na testu za prepovedane droge. Po tem, ko je mama CSD že dalj časa opozarjala, da je oče odvisnik, in ko je svoje skrbi s centrom delila tudi že šola, so v dečkovem sistemu našli kokain. Na centru je zdaj v teku inšpekcijski nadzor.

Ukradeni čilski otroci: Američan po 42 letih našel družino
28. 05. 2023 14.40Scott Lieberman, Američan, ki živi v San Franciscu, je vedno vedel, da je bil posvojen iz Čila. Ni pa vedel, da so ga ukradli kot dojenčka. In ni bil edini. Iz Čila je po državnem udaru leta 1973 izginilo na tisoče otrok. Mnogi od njih so odrasli na zahodu.

Ko znanje jezika za tujce ni le zaželeno, ampak tudi obvezno
28. 05. 2023 07.00Diskriminacija in socialna izključenost, predsodki, pomanjkanje podpore pri iskanju nastanitve, zdravstvenih storitev, izobraževanja ... To je le nekaj težav, s katerimi se po selitvi v novo okolje srečajo delovni migranti. Znanje jezika, kot osrednji steber integracije, ima pri tem osrednjo vlogo, a države se do tega pogoja različno opredeljujejo. Preverili smo, kako se tega izziva lotevajo v Sloveniji, Avstriji in Nemčiji.

Beg možganov kot priložnost: kaj lahko ponudi Slovenija?
18. 05. 2023 06.00Polona Globočnik, Miha Šaberl in Kristi Hodak Knobloch – izobraženci s karierami na Dunaju, v Pragi in Londonu – o tem, zakaj so izbrali tujino. So visoki davki v Sloveniji edini razlog? Ali Slovenija lahko sodeluje v globalni tekmi za višje plače in boljšo kakovost življenja? In kaj je treba narediti, da bo beg možganov postal priložnost za hitrejši razvoj države?

Izkušnja Draga Kosmača: 'Nujno potrebujete zdravnika, rešilca za vas ni, pokličite taksi'
15. 12. 2022 08.55Dostopnost do zdravstvene oskrbe je v Sloveniji zadnja leta vse slabša, kar na lastni koži izkusijo številni Slovenci, ki do diagnoz za zelo resne bolezni pridejo (pre)pozno, vse slabši je dostop do zdravnika ob stanjih, kjer lahko hitra obravnava pomeni mejo med življenjem in smrtjo ali resnimi posledicami za nadaljnje življenje. V stiski, kaj storiti, se je pred kratkim znašel Drago Kosmač, javnosti sicer znan tudi kot junak iz časov vojne za Slovenijo. Politika medtem išče rešitve in zatrjuje, da se področja zdravstva – po desetletjih spodrsljajev – tokrat res loteva resno.

Kdo je nova predsednica republike Nataša Pirc Musar?
13. 11. 2022 21.06Nataša Pirc Musar, ki je drugem krogu predsedniških volitev premagala Anžeta Logarja, bo prva ženska na položaju predsednice Slovenije. Nekdanja novinarka in informacijska pooblaščenka na najvišjo politično funkcijo v državi stopa kot odvetnica brez političnih izkušenj, zavezana liberalnim vrednotam in varovanju človekovih pravic.

'Mama je prišla v sobo, ugotovila, da še ni prepozno, in me odpeljala k psihiatrinji'
17. 05. 2022 17.32Nisi okej? Povej naprej. Pod tem geslom poteka prva nacionalna kampanja proti stigmatizaciji duševnega zdravja v Sloveniji. Vendar pa destigmatizacija ne bo dovolj, država se namreč sooča s hudimi težavami na področju dostopnosti pomoči. Oziroma – kot je na dogodku kampanje poudarila psihiatrinja dr. Vesna Švab: "Veliko je mogoče narediti s kampanjo osveščanja, mogoče je izobraziti svojce, da vedo, kako biti pozoren na stiske, zapiranje vase. Ampak če ni strokovne pomoči, je problem velik. In strokovne pomoči v tej državi ni dovolj. Srečujemo se z nerazumnimi čakalnimi dobami. Treba je reorganizirati službe, da se bodo odzvale na potrebe ljudi."

Luka Mesec o obrambi, Natu in (svoji) politični prihodnosti: Nehati se moramo obnašati panično
20. 03. 2022 07.00Koordinator Levice Luka Mesec je prepričan, da bo zavezništvo KUL zdržalo tudi po volitvah, čeprav pravi, da je Šarčeva vlada padla, ker se druga stran ni vedla dovolj resno. O tem, ali jih bo Robert Golob v primeru volilne zmage pustil pred vrati koalicije, ne želi špekulirati, je pa jasen, da bi bilo področje obrambe eno ključnih v koalicijskih pogajanjih. Levica namreč niti v luči vojne v Ukrajini ne odstopa od svojih stališč, ko gre za vojsko, Nato ali obrambni proračun.

Nekdanja sodnica, ki je kritizirala predsednika vlade, iz pravosodja v politiko
31. 01. 2022 07.00Minuli teden je presenetila novica, da se nekdanja sodnica Urška Klakočar Zupančič podaja v politiko. Postala je podpredsednica stranke Gibanje Svoboda, ki jo vodi Robert Golob. Klakočar Zupančičeva je javnosti postala znana v lanskoletni aferi, ko je politika zahtevala, da se jo sankcionira, ker je na svojem zaprtem profilu Facebooka kritizirala predsednika vlade. Zaradi političnih pritiskov je protestno zapustila sodniške vrste.

'Velikokrat se sprašujem, zakaj ravno jaz ob sebi nimam ljubečih staršev'
14. 12. 2021 06.00"Ko sem sama, me je velikokrat strah, kdo bo moja družina, in se sprašujem, zakaj ravno jaz nimam ob sebi ljubečih staršev," to je izpoved 12-letnega dekleta, katerega zgodba je v teh predprazničnih dneh dodobra pretresla družbena omrežja, a nikakor edina. Zdaj ji iščejo rejniško družino, ker nima sorodnikov, ki bi bili pripravljeni skrbeti zanjo.

'Socialno tržno gospodarstvo' - nesporazum ali izpraznjenost slovenske politike?
20. 11. 2021 07.00Datum državnozborskih volitev je znan, volilne kampanje so, sicer neuradno, že v polnem teku. Z vsakim novim škandalom vlade se kaže tudi nemoč opozicije, da predstavi konkretno alternativno politično-ekonomsko zgodbo. Namesto nekega novega koncepta, KUL poudarja pot nazaj, del liberalne politike pa išče novega obraza, za kar se zdi, da so ga v viharju zamenjav in nepotrditve dosedanjega vodstva različnih energetskih družb tudi našli. Neobstoj koncepta, s katerim bi lahko liberalne stranke združene v KUL lahko predstavile alternativo obstoječemu konservativnemu neoliberalizmu, ne preseneča, saj so v zadnjih dveh desetletjih vse vlade sprejemale dokaj podobne socialne in ekonomske politike.

Božiček za en dan že zavija darila, v Notranjih Goricah hitijo s pisanjem voščil
14. 11. 2021 19.46Prostovoljcem akcije Božiček za en dan je v devetih letih uspelo osrečiti več kot 78.000 otrok in starostnikov. Veselja pa ne bodo v mlada in starejša srca socialno šibkejših nehali vlivati niti letos. Božičkov seznam obdarovancev je že izdelan. Tudi v Centru starejših Notranje Gorice ne bodo pozabili razvedriti obrazov starostnikov z božičnimi pismi. Nadaljujejo tradicijo Mala pozornost za veliko veselje in vabijo k sodelovanju. Tudi letos so si zastavili cilj osrečiti 21.000 starejših v domovih za ostarele, čeprav so že lani presegli to številko, saj so jih obdarovali kar trikrat več.

Biti brez službe je nekaj najhujšega v življenju
19. 10. 2021 11.27"Samo jokaš na začetku. Navajen si bil delati, potem pa – konec. In potem iščeš in iščeš, vsi gledajo nate, kot da si len, nezainteresiran za službo, ti pa dobivaš samo negativne odgovore delodajalcev." To je le ena izmed zgodb in stisk brezposelnih ljudi, ki nočejo živeti na plečih države, ki bi radi bili koristni, a se jim vrata delodajalcev nenehno zapirajo pred nosom. Brezposelnost se pri nas sicer zmanjšuje že deveti mesec, kažejo podatki Zavoda RS za zaposlovanje. Se pa povečuje dolgotrajna brezposelnost. Statistika pa ne zajame množice ljudi, ki so lani in letos prejemali protikoronsko pomoč, kar je prikrita brezposelnost. Ne zajame niti tistih, ki so izgubili zaupanje v zavod in iščejo svoje možnosti za preživetje, niti ne zajame prekarnih delavcev. In teh navsezadnje ni malo, razlaga Tjaša Razpotnik Tomažin iz Verige dobrih ljudi. Na Zvezo prijateljev mladine Ljubljana Moste Polje se namreč od začetka epidemije zgrinja vse več ljudi, ki so izgubili službo, ali pa delajo v nemogočih razmerah.

Maria je odvrgla staro prtljago in zakorakala v novo življenje
02. 10. 2021 09.29Maria Arko v areni ni dala vsega od sebe, saj se ni želela vrniti na posestvo. Zaradi slabih odnosov ji je zmanjkovalo moči, še posebej jo je pretresel verbalni napad mladega Aljaža Pušnika. A prav zaradi teh izkušenj se je pričela ceniti in je zaživela na novo.

'Počutil sem se kot govno. Spraševal sem se, zakaj sem temu svetu v napoto'
19. 09. 2021 07.00Delavsko okolje, finančna stiska, družinsko nasilje, smrt najbližjih, metanje mladoletnika na cesto, življenje na ulici, spanje v kleteh in na podstrešjih blokov, nočne vožnje med končnimi postajami avtobusnih linij, pretepi, kraje, kazni, sodišča, vzgojni zavodi in na koncu prevzgojni dom. Adis Mujkanović in Besmir Racaj sta še kot najstnika izkusila institucionalizacijo, spoznala njen sistem in se čez nekaj let postavila na svoje noge. Danes, ko gledata nazaj na zavodsko življenje, sta hvaležna za pridobljene izkušnje, čeprav so bile te včasih tudi zelo neprijetne in boleče.

Kam, ko svojci 'izgorijo', oseba pa ogroža svoje življenje? Makov svet za ljudi z demenco
25. 07. 2021 07.10V Sloveniji je več kot 32.000 oseb z demenco. Do leta 2030 naj bi se ta številka podvojila. Demenca je napredujoča bolezen, ki osebo oropa zmožnosti, da poskrbi za svoje osnovne potrebe, pri svojcih, ki za takšno osebo skrbijo, pa se pogosto pojavi izgorelost, bolezen zaznamuje družinsko dinamiko. Ko bolezen napreduje v hujšo obliko, se pogosto pojavi potreba po namestitvi osebe v primerno ustanovo. Teh je pri nas premalo. So pa za center Makov svet bogatejši v Gornjem Gradu, kjer so skušali investitorji ustvariti okolje, povsem prilagojeno osebam z demenco.