socialna delavka

Glasbena terapija za starejše: pesem je univerzalni jezik
18. 03. 2025 16.26Kako se približati ljudem, ki živijo v svojem svetu? Denimo bolnikom z demenco. Ali pa tistim, ki jim tudi zdravila ne pomagajo več? Z glasbeno terapijo. Pesem je namreč univerzalni jezik, pravi nizozemska socialna delavka, ki prepeva po bolnišnicah in domovih za starejše. 26-letnica svoje nastope deli tudi na družbenih omrežjih, kjer je ganila že na milijone ljudi. Imate angelski glas, ki orosi oči, ji sporočajo sledilci. Glasbena terapevtka poudarja, da ve, kako nemočno se pogosto počutijo svojci bolnih starostnikov, ker se tudi njen oče spopada z mišično boleznijo.

Trdi, da ga je k 'odstranitvi' žene nagovarjala ljubica, umora pa se ne spominja
04. 02. 2025 16.50Na Okrožnem sodišču na Ptuju se je začelo sojenje Tomažu Arkliniču, obdolženemu sostorilstva pri umoru njegove žene marca 2024. Tožilstvo obdolžencu očita, da je v sostorilstvu z Aleksandro Škamlec sodeloval pri umoru svoje žene. Arklinič se je branil z molkom in ni želel odgovarjati na vprašanja, prebral pa je pisni zagovor. V njem je navedel dolgotrajne konflikte, omejevanje stikov otrok z njegovimi starši in verbalno nasilje. Dejal je, da je ljubica nagovarjala k "odstranitvi" žene. Sprva je okleval, na koncu pa popustil.

V gorečem domu umrli štirje otroci, njihova mati medtem nakupovala
26. 01. 2025 09.2530-letno Deveco Rose so oktobra lani spoznali za krivo za smrt svojih štirih sinov. Otroke je namreč brez nadzora pustila doma, sama pa odšla po nakupih, ko je v družinski hiši izbruhnil požar. Gasilci so ob prihodu četverico našli skrito pod posteljami ter jih nemudoma odpeljali v bolnišnice, a pomoč je prišla prepozno. V petek je sodišče njihovi mami izreklo 10-letno zaporno kazen.

V pustnem kostumu na oder za 23 let
13. 12. 2024 06.00Si predstavljate, da se pri šestnajstih za pusta našemite v Piko Nogavičko, ste tako pristni in izvirni, da vas opazi znan režiser, in naslednjih 23 let preživljate sobotne matineje na odru v gledališču, kjer uprizarjate znamenito pegasto rdečelasko Astrid Lindgren, nad vami pa so navdušeni tako otroci kot starši? To se je zgodilo Kranjčanki Nežki Kukec.

'Nobena uporaba drog ni varna, lahko pa jo naredimo manj tvegano'
24. 11. 2024 16.47Slovenija ima čisto prvo varno sobo za uporabnike prepovedanih drog. Tehnično so v Novi Gorici pripravili dve, eno za injiciranje, kot je na primer heroin, drugo pa za snifanje in kajenje. "Nimamo utvar, da bodo ljudje zaradi nas preprosto nehali uporabljati droge," je ob tem jasen strokovni vodja projekta Luka Mrak, ki poudarja: "Nobena uporaba drog ni varna. Lahko pa jo naredimo manj tvegano." Zato v varni sobi zasledujejo predvsem tri cilje: umik drog z ulice, preprečevanje širjenja obolenj, kot sta hepatitis B in hepatitis C, ter preprečevanje smrti zaradi predoziranja. Ob tem pa uporabniku zagotoviti varen prostor, družbo pa narediti vsaj malce bolj sočutno.

Novembra za družine z otroki s posebnimi potrebami dodatna pomoč
21. 10. 2024 14.19Zavodi, centri za socialno delo in razvojne ambulante bodo novembra začeli izvajati projekt dodatne podpore družinam z otroki s posebnimi potrebami na njihovem domu, je ob predstavitvi projekta v Dornavi povedal minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac. Cilj je zagotoviti podporo celotnim družinam, ne le otrokom s posebnimi potrebami.

Psihoterapija: 'S trenutnim predlogom zakona bodo prikrajšanji najranljivejši'
10. 07. 2024 12.03Več psihoterapevtskih združenj in drugih organizacij opozarja na škodljivosti predloga zakona o psihoterapevtski in klinično psihoterapevtski dejavnosti. Na novinarski konferenci so zato predlagali rešitve, ki so po njihovih besedah v prvi vrsti boljše za ljudi, stroko in javni zdravstveni sistem. Predvsem so poudarili, da psihoterapija ne bi smela biti ločena na klinično in neklinično, da bi bilo treba poskrbeti za različne poti izobraževanja in dobro premisliti, kdo in kako bo reguliral delo psihoterapevtov. Odzvali sta se tudi velika slovenska humanitarka Anita Ogulin ter Slovenka leta in strokovnjakinja za socialno varnost Ana Petrič in poudarili, da so potrebe po psihoterapevtih velike. "S trenutnim predlogom zakona bodo za dragoceno pomoč prikrajšanji prav najranljivejši," je poudarila Ogulinova.

Več kot 160 psihoterapevtov in drugih strokovnjakov o glasu otroka v času ločitve
04. 06. 2024 18.48Najodmevnejši del 2. kongresa Slovenske krovne zveze za psihoterapijo, ki se ga je udeležilo več kot 160 psihoterapevtov in drugih strokovnjakov, je bil simpozij z naslovom Glas otroka in varstvo koristi otroka v primerih ločitev, kjer sta prisotna visok konflikt ali nasilje. Strokovnjaki so se spraševali, kakšno vlogo ima pri zaščiti glasu otroka psihoterapevt, ki je običajno bolj seznanjen z zgodbo družino in otroka ter običajno prvi prepozna nasilno vedenje in nanj opozarja strokovne službe.

DEOS Slovenki leta ne bo podaljšal mandata: 'Prav je, da išče nove izzive'
22. 05. 2024 19.40Borka za pravice starejših in boljše pogoje dela zaposlenih v domovih Ana Petrič, ki je zaradi svojega dela postala tudi Slovenka leta, po izteku mandata odhaja z mesta direktorice Centra starejših Notranje Gorice. A ne po lastni želji, temveč po želji lastnika, družbe DEOS, ki je v lasti družine ene najbogatejših Slovenk Alenke Žnidaršič Kranjc. Zakaj odslavljajo direktorico, niso pojasnili, je pa za nas spregovorila Petričeva.

Boj za evropske stolčke: Vesna stavi na Prebiliča, kaj pa ostale stranke?
08. 04. 2024 12.42Kdo vse se je prebil na kandidatno listo stranke Vesna za prihajajoče evropske volitve? Pričakovano je nosilec liste postal kočevski župan Vladimir Prebilič, v stranki pa so zdaj razkrili tudi osem bolj ali manj znanih imen, ki se bodo na volitvah potegovala za mesto v Evropskem parlamentu. Vesna je s predstavitvijo kandidatne liste in programa začela tudi z zbiranjem 1000 podpisov podpore. Katere stranke so že razkrile svoje kandidatne liste in na koga stavijo?

Tekmovalci s predstavitvenimi jedmi že navdušili sodnike
18. 03. 2024 20.57Tekmovalce nove sezone MasterChefa Slovenija so pričakali zmagovalci preteklih sezon ter sodnika Karim Merdjadi in Luka Jezeršek. Slednjima se je pridružil chef Mojmir Šiftar, trojico pa so po kuharskih dvobojih s predstavitvenimi jedmi navdušili Matej Muhvič, Andreja Špeh, Jure Pavlič in Domen Beribak.

Optimistična in energična Julija si prizadeva za lepši svet
13. 03. 2024 10.11Julija Bukvič dela kot osebna asistentka, ob delu pa izvaja delavnice o drogah in duševnem zdravju. Njena strast je kuhanje, ki bi ga rada približala mladim, zato v MasterChef Slovenija prihaja po novo znanje, pa tudi poznanstva.

Julija Bukvič
29. 02. 2024 05.50Juliji se sodelovanje v oddaji zdi zanimiva pustolovščina. Pričakuje, da bo spoznala en kup super ljudi, da bo dobila veliko novega kulinaričnega znanja ter uživala v dobri hrani. Gledalcem sporoča, da če se kdaj v kuhinji ne bo najbolje znašla, to še ne pomeni, da ne zna kuhati, saj je kuhanje pred kamerami, sodniki in sotekmovalci gotovo neprimerljivo težje kot kuhanje doma. Med kuhanjem se prilagaja sestavinam, ki so v hladilniku, saj se drži načela, da se hrane ne meče v smeti. Njen zaščitni znak je klobuk, njena sanjska destinacija pa Japonska. Tam bi se predajala kulinariki in deskala na njihovih odličnih smučiščih. Verjame, da je treba kuhati z ljubeznijo, jesti z užitkom in si vzeti čas za dobre obroke.

(Ne)šolanje doma: ko starši poskušajo otroke popolnoma izločiti iz sistema
19. 01. 2024 20.04Lani se je na domu šolalo 862 učencev, a okoli 40 primerov je takšnih, s katerimi starši kršijo zakonodajo in poskušajo otroke popolnoma izločiti iz sistema. Nekateri otroci tako ostajajo popolnoma izolirani, osnovne šole ne zaključijo. Kar pa po mnenju strokovnjakov lahko na otroku in kasneje odrasli osebi pusti dolgotrajne posledice. Kakšne? In kako lahko zakonodaja takšne primere prepreči?

Velika Britanija: oče doživel srčni infarkt, dveletni otrok umrl od lakote
18. 01. 2024 09.36Iz Velike Britanije prihaja grozljiva zgodba. Policisti so 9. januarja v stanovanju našli truplo dveletnega dečka, ki je stradal do smrti, po tem, ko je njegov oče med božičnimi prazniki doživel srčni infarkt. Družino bi sicer 2. januarja morala obiskati socialna delavka, a ker od očeta ni prejela odgovora, ni prišla. Dokončno so v stanovanje vstopili 9. januarja, porajajo pa se očitki, da bi se morale odgovorne službe, vključno s policijo, odzvati prej.

Sorodnica udarila stanovalca in dogajanje predvajala na družbenem omrežju
11. 01. 2024 08.46Slovenijo pretresa nasilni dogodek v DSO Grosuplje. Sorodnica je v torek v času obiska vstopila v sobo stanovalca, ga udarila in dogajanje predvajala na družbenem omrežju. Policijo je o dogodku obvestilo več ljudi, ki so med prenosom zaznali nasilno dejanje. Osumljenka se je nedostojno vedla tudi do policistov. Stanovalec nima poškodb in se dobro počuti, zatrjujejo v DSO Grosuplje. Dom je žrtev ustrezno zaščitil, zatrjujejo na pristojnem ministrstvu.

Kako se vrniti na delo po trikratni možganski kapi? 'Moraš biti motiviran in tečen do sebe'
09. 01. 2024 06.0046 let in tri možganske kapi. To je zgodba Daniela Vladušiča, ki po kapeh ni zmogel več ne hoditi ne govoriti ne pisati. Kako se vrniti na delovno mesto po takšni bolezni in dolgotrajni bolniški? "Moraš biti motiviran in tečen sam do sebe, da ti uspe," danes odločno pripoveduje Daniel Vladušič, ki se je po letu dni vrnil na svoje delovno mesto. In prav to, dodaja, je pomemben del okrevanja. Katere pa so ključne pomanjkljivosti poklicne rehabilitacije? Zakaj toliko nejasnosti, zakaj siva cona?

Kdo si lahko privošči bolniško – rekorder s 24.000 evri ali nekdo s 500 evri nadomestila?
03. 01. 2024 06.00Bolniška odsotnost – ena največjih težav slovenskega zdravstva. Kdo si bolniško lahko privošči? 42-letna delavka nam je razkrila svoje plačilne liste. Ker prejema zgolj 500 evrov nadomestila, si bolniško težko privošči. Posledice pa: dela z bolečinami, dan preživi le s pomočjo protibolečinskih tablet. Na drugi strani bolniškega sistema pa rekorder, ki je lani prejel dobrih 24 tisoč evrov iz zdravstvene blagajne v enem mesecu. Na bolniški je že osem let. Kako je to mogoče? Se obetajo spremembe?

Krizni center za mlade v Celju: Dragocena izkušnja in učenje za življenje
09. 12. 2023 18.45''Če ne bi prišel sem, je vprašanje, kako bi se moja življenjska zgodba razvila.'' To so besede nekaterih otrok, ki so prebivali ali odšli na pogovor v Krizni center za mlade v Celju, ki te dni praznuje svojo 25. obletnico. Ob tej prelomnici smo se pogovarjali s strokovno delavko centra, ki nam je zaupala, kakšno je njihovo poslanstvo, kako poteka obravnava otroka ali mladostnika in za kaj si v centru prizadevajo.

'Nasilje se pogosto ne konča z razpadom zveze, včasih le spremeni obliko'
25. 11. 2023 18.29"Ime mi je bilo Mateja, stara sem bila 33 let, mama osemmesečnega Maksa, ko se je moj Marko odločil, da me ubije." Tako pravi zgodba žrtve nasilja, ki jo je lani ob prvi Nacionalni konferenci o preprečevanju in odzivanju na nasilje nad ženskami v Sloveniji predstavilo društvo SOS telefon za ženske in otroke. In če so lani poudarjali ničelno toleranco do nasilja ter to, da mora krivdo nositi storilec, so letos poudarek namenili starševstvu in stikom v primerih nasilja v družini. Ti se namreč pogosto nadaljujejo tudi po razpadu zveze, govorniki pa so v petek pozvali k zagotavljanju varnosti žrtve tudi po tem.

Zaživel bo prvi program za zdravljenje nekemičnih odvisnosti, tudi od interneta
17. 09. 2023 19.17S septembrom bodo v Psihiatrični bolnišnici (PB) Idrija začeli z izvajanjem programa zdravljenja nekemičnih odvisnosti za odrasle. Gre za prvi tovrstni program pri nas, ki je namenjen posameznikom z vedenjskimi odvisnostmi od igranja iger na srečo, video iger, družbenih omrežij, interneta, seksualnosti in pornografije ter nakupovanja. Natančnih ocen o tem, koliko oseb v Sloveniji ima tovrstne odvisnosti, ni. Raziskave iz preteklih let pa so pokazale, da imajo izrazite znake zasvojenosti z igranjem iger na srečo več kot štirje odstotki ljudi. Zdravljenje po programu bo trajalo do šest tednov.

V Janševi odškodninski tožbi proti državi zaslišali tudi Janšo in soprogo
14. 07. 2023 15.24Na kranjskem okrožnem sodišču se je s pričanji nadaljevala obravnava odškodninske tožbe predsednika SDS in nekdanjega predsednika vlade Janeza Janše zaradi sodnega procesa Patria. Po zavrnitvi njegovega zahtevka zoper tožilko in sodnike se nadaljuje obravnava 900.000 evrov visokega tožbenega zahtevka proti državi.

Slabe razmere na ribiški ladji v Grčiji, diskriminirani pakistanski državljani
18. 06. 2023 09.43Na ribiški ladji v Grčiji, ki je nedavno potonila ob obali Grčije in na kateri je po vsej verjetnosti umrlo več sto potnikov, je bilo največ pakistanskih državljanov. Razmere na ladji naj bi sicer bile tako slabe, da je šest ljudi umrlo še pred potopom ladje.

Ukradeni čilski otroci: Američan po 42 letih našel družino
28. 05. 2023 14.40Scott Lieberman, Američan, ki živi v San Franciscu, je vedno vedel, da je bil posvojen iz Čila. Ni pa vedel, da so ga ukradli kot dojenčka. In ni bil edini. Iz Čila je po državnem udaru leta 1973 izginilo na tisoče otrok. Mnogi od njih so odrasli na zahodu.

'Bil sem šokiran, da je hčerka do smrti izstradala svoja dva otroka'
23. 04. 2023 08.34Paul Makenzie Nthenge naj bi svojim sledilcem rekel, naj stradajo, da bodo srečali Jezusa. Policiji je uspelo rešiti več članov kulta in jih odpeljati v bolnišnico na zdravljenje, a med preiskavo odkrivajo tudi vse več trupel.

'O pokojnih se veliko pogovarjamo in skrbimo, da (vsaj v spominu) ostajajo z nami vsak dan'
05. 04. 2023 09.25Prvič po tragediji se je Miha Lešnik, brat in sin umorjenih v Gerečji vasi, bil je božič 2020, odločil spregovoriti za medije. Da bi zaščitil nečaka, s katerim so se preselili v drug kraj – le pisno. Spodnje vrstice so dragocene, saj novinarji redko dobimo vpogled v to, kaj se dogaja daljnosežno po zločinih, kakršen je bil ta. Prav tako pa pokaže, koliko pomeni podpora preostale družine in prijateljev, ki je v takšnih primerih neprecenljiva.

'Nobena teorija te ne more pripraviti na vodenje tihega poroda'
02. 04. 2023 12.00Na drugi strani staršev, ki se spopadajo z izgubo otroka med nosečnostjo, porodom ali kmalu po rojstvu, stojijo zdravstveni delavci. Profesionalci. Ginekologi, babice, medicinske sestre, osebni zdravniki. Kljub naučenim pristopom in prijemom ob izgubi tudi njim ni lahko, čeprav se nosečnicam in porodnicam zdi drugače. "Definitivno mi ni bilo tako težko kot paru, vseeno pa je hudo tudi za zdravstvenega delavca. Mislim, da je bil to eden hujših dni v mojem življenju," svojo izkušnjo vodenja poroda mrtvorojenčka opisuje babica Maja Golob.

Severina kriva razžalitve socialne delavke: sodišče razkrilo, kaj je govorila
28. 03. 2023 12.55Hrvaško pevko so v primeru razžalitve socialne delavke proglasili za krivo. Tožnica, neimenovana socialna delavka, pa je na zagrebškem sodišču citirala pevkine besede, pri katerih se ni držala nazaj. Severina se lahko na odločitev sodišča pritoži, kar bo po besedah njene ekipe za odnose z javnostmi tudi storila.

'Vsak dan, vsak mesec je preveč. Hude stiske povzročajo trajno škodo'
25. 03. 2023 07.00"Najbolj škodljivo je, kadar eden od staršev v boj proti drugemu staršu potegne otroka. Otrok mora ostati v vlogi otroka. On ni tisti, ki se bo dogovarjal, to je odgovornost staršev. Otrok tudi ni prenašalec informacij," opozarja Tatjana Milavec, sekretarka Skupnosti centrov za socialno delo Slovenije.

Odvzem otrok tudi pred evropsko sodišče, sodnico prijavili zaradi pristranskosti
15. 03. 2023 19.55V primeru treh otrok, ki jih je sodišče pred tremi leti na silo odvzelo materi in jih dodelilo očetu, se je zgodil velik preobrat. Center za socialno delo je sodišču predlagal, naj otroke vendarle dodeli materi. Toda sodni mlini meljejo počasi, otroci, ki so bili v določenih obdobjih celo povsem brez stika z mamo, pa lahko le nemočno čakajo na odločitve odraslih. Primer bo medtem obravnavalo tudi Evropsko sodišče za človekove pravice, kjer bo kot tretja oseba svoje pravno mnenje predstavil tudi varuh človekovih pravic.