socialistični

'Tehnološki milijarderji želijo strmoglaviti demokracijo'
23. 01. 2025 07.29Španski premier Pedro Sánchez je dejal, da želijo tehnološki milijarderji uporabiti družbene medije za strmoglavljenje demokracije, in dodal, da bo voditelje EU spodbudil k ukrepanju. "Tehnologija, ki naj bi nas osvobodila, je postala orodje našega lastnega zatiranja," trdi.

Pirc Musarjeva: V miru in tišini, se spomnimo vseh, ki so nam bili blizu
01. 11. 2024 07.01Za današnji dan spomina na mrtve, ki je državni praznik in dela prost dan, je značilen obisk grobov pokojnih sorodnikov in prijateljev s polaganjem rož in prižiganjem sveč. Državni vrh na čelu s predsednico republike Natašo Pirc Musar je na Kongresnem trgu v Ljubljani položil venec k spomeniku vsem žrtvam vojn in z vojnami povezanim žrtvam. Predsednica je ob tem izrazila željo, da bi uspeli zapreti to poglavje slovenske zgodovine.

Ozadje dogovorov in kupčkanj pri komisarskih položajih
18. 09. 2024 17.36Ko je Ursula von der Leyen na težko pričakovani konferenci za medije v nabito polni dvorani razglasila sestavo in razrez komisarskih položajev, se je dvorana, z novinarji od vsepovsod, dvakrat skupinsko oglasila. Najprej je rahlo zabrenčalo ob napovedi komisarskega položaja madžarskega kandidata, prav smeh pa je vzbudilo zelo kratko in preprosto vprašanje finske novinarke, ki se je glasilo nekako v tem smislu: oprostite prosim, ampak kaj bo pravzaprav delala komisarka s Finske? Njen komisarski resor se imenuje tehnična suverenost, varnost in demokracija.

Številni zadržujejo dih: se zmaga res obeta skrajni desnici?
29. 06. 2024 07.41Francoski volivci se v nedeljo odpravljajo na prvi krog predčasnih parlamentarnih volitev, ki jih je predsednik Emmanuel Macron sklical po hudem porazu svoje stranke na evropskih volitvah. Prepričljive zmage se nadeja skrajna desnica, doslej vladajoči sredinski tabor pa prehiteva celo združena levica. Absolutne večine ni na vidiku za nikogar.

Boštjančič: Lahko bi sodeloval s francosko skrajno desnico
21. 06. 2024 11.14Finančni minister Klemen Boštjančič je v pogovoru za Politico dejal, da ne vidi težav pri sodelovanju s francosko skrajno desnico ter da jesenske predsedniške volitve v ZDA niso tako pomembne, kot je dogajanje v Evropi. Podpredsednik vlade je tudi dejal, da se z nekaterimi tujimi finančnimi ministri razume bolj kot s kolegi v lastni vladi in s tem poskrbel za dvignjene obrvi tudi pri predsedniku SD in gospodarskemu ministru Matjažu Hanu, ostro so se odzvali tudi v Levici. Finančno ministrstvo pa je v odzivu na prispevek Politica sporočilo, da intervju ni bil avtoriziran.

Umrl je Jacques Delors, 'arhitekt sodobne Evrope'
27. 12. 2023 18.53V starosti 98 let je na svojem domu v Parizu umrl nekdanji francoski socialistični politik in predsednik Evropske komisije med letoma 1985 in 1995 Jacques Delors, je sporočila njegova hči in županja mesta Lille Martine Aubry. Kot je dejala, je njen oče umrl danes v spanju.

'Hamas, Izraelovo bitje'
04. 02. 2024 17.44Zapriseženi so uničenju izraelske države, v ZDA in Evropski uniji razglašeni za teroristično organizacijo. Zanje velja, da Gazi že od leta 2007 vladajo z železno roko, neusmiljeno napadajo izraelske civiliste, izvršujejo ugrabitve in prebivalce Gaze uporabljajo za živi ščit. Metamorfoza organizacije, ki velja za "utelešenje zla" in "skrajno islamistično organizacijo", pa je povezana s strategijo izraelske države, ki si je po načelu 'deli in vladaj' desetletja prizadevala za ohromitev palestinskega boja za neodvisnost. Hamas je pri tem užival tudi (ne)posredno podporo Izraela.

Državni vrh položil venec k spomeniku žrtvam vseh vojn v Ljubljani
01. 11. 2023 07.10Predsednica republike Nataša Pirc Musar je ob dnevu spomina na mrtve v spremstvu državne delegacije položila venec k spomeniku vsem žrtvam vojn in z vojnami povezanim žrtvam ob ljubljanskem Kongresnem trgu. Polaganje venca so pospremile salve garde Slovenske vojske, zvok trobil policijskega orkestra in kvartet pevcev. Po državI se je sicer na današnji praznik zvrstilo več komemoracij in polaganj vencev.

V NSi, Svobodi in SD predlagajo spremembe ustave
04. 04. 2023 11.40Po daljšem usklajevanju so poslanci NSi, Svobode in SD vložili predlog za ustavne spremembe glede imenovanja in razreševanja ministrov. Takšnih predlogov je bilo sicer v preteklosti že več, med drugim jih je nekaj predlagala tudi SDS. S to spremembo ustave bi po besedah Ciglerja Kralja med drugim odpravili nesmiselne zagate po volitvah, ko se zgodi, da imamo v Sloveniji hkrati dva predsednika vlade, a nobenega s polnimi pooblastili. "Če bi vprašali ljudi, bi rekli, naj začnejo hitro delati. Ne danes, že včeraj," pa je dodal Sajovic. SDS in Levica predlaganim spremembam v takšni obliki nasprotujejo.

V švicarskem Luzernu omejili najemanje prek Airbnb
13. 03. 2023 12.59V švicarskem mestu Luzern so v nedeljo izglasovali omejitev kratkoročnega najemanja nepremičnin, tudi prek spletne platforme Airbnb, na največ 90 dni v letu. Za omejitev je glasovalo 64 odstotkov prebivalcev slikovitega mesta v osrednji Švici.

Zoran Smiljanić: Kako vzgajati mlajše? Naj berejo stripe!
09. 03. 2023 12.4862-letni Zoran Smiljanić spada med smetano domačih stripovskih ustvarjalcev. V več kot štirih desetletjih ustvarjanja je izpod njegovih prstov nastal bogat opus, v zadnjih letih pa je stripovsko obdelal tudi velike zgodovinske like, kot so Cankar, Plečnik in Kajuh. Več smo ga povprašali v intervjuju.

V mestu Bahmut potekajo srditi boji, ruske sile ga intenzivno obstreljujejo
13. 02. 2023 16.39Ukrajinski predsedniški urad je sporočil, da pred mestom Bahmut potekajo srditi boji, ruske sile pa naj bi z močnim obstreljevanjem in napadi pehote urno napredovale. Boj za mesto v regiji Doneck, ki je v vojni dobilo simbolen pomen, je najdlje trajajoča bitka od začetka ruske invazije, Rusija pa zavzetje predstavlja kot enega svojih glavnih vojaških ciljev. Moldavska predsednica medtem obtožuje Rusijo, da želijo v Moldaviji narediti državni udar.

Kraljica salse Celia Cruz bo na ameriškem kovancu za 25 centov
12. 02. 2023 14.44Ameriška zvezna kovnica se je odločila, da bo na novo izdajo kovancev za 25 centov uvrstila tudi obraz kubanske kraljice salse Celie Cruz. Poleg nje bodo v okviru počastitve znanih žensk, ki traja od leta 2022, na kovance za 25 centov v letu 2024 dali še podobe štirih drugih Američank.

Pajdaški kapitalizem je 'pravi' kapitalizem
04. 02. 2023 21.47V razpravah o učinkovitosti, moralnosti in nasploh zaželenosti dveh glavnih ekonomskih sistemov iz 20. stoletja se nekateri zagovorniki socializma marsikdaj odzivajo na kritike dejansko obstoječih socializmov (denimo Sovjetske zveze ali Jugoslavije) tako, da preprosto zatrdijo, da to ni bil "pravi" socializem. Trdijo, da bi bilo v "pravem" socializmu – za razliko od "neprave" socialistične Sovjetske zveze ali Jugoslavije – resnično poskrbljeno za javni interes ljudstva.

'Joj, kako so ga polomili, mi bomo to naredili drugače, bolje'
22. 01. 2023 07.45"Ko nova generacija "ugotovi", da so predniki naredili vse narobe in se istega problema loti "po svoje", povzroči iste uničujoče posledice," o vojni in miru pravi nekdanji taboriščnik Dušan Stefančič. Takšni poskusi so se vedno klavrno končali, a pojavijo se znova in znova. Ker so del človeške narave. Trenutno enega takšnih poskusov "popravljanja zgodovine" gledamo v Ukrajini. "Zgodovina se kruto ponavlja," ugotavlja Stefančič.

Evropski poslanci pozvali k ustanovitvi sodišča, ki bi kaznovalo ruske zločine
19. 01. 2023 15.16Evropski parlament se je zavzel za ustanovitev posebnega sodišča za obravnavo in kaznovanje ruskih zločinov v Ukrajini, vključno s kaznivim dejanjem agresije proti Ukrajini. Rusiji namreč za napad na sosedo ne morejo soditi pred Mednarodnim kazenskim sodiščem, saj ta ni njegova članica. Dokument je podprlo 472 evropskih poslancev (osem glasov so prispevali poslanci iz Slovenije), 19 jih je bilo proti, 33 pa vzdržanih.

Tonin: V središče je treba postaviti bolnika, ne pa državni zdravstveni sistem
18. 01. 2023 13.13Predsednik NSi Matej Tonin je predstavil paket devetih rešitev za vsem dostopno javno zdravstvo. Med njimi v NSi predlagajo vključitev vseh razpoložljivih zdravstvenih kapacitet v reševanje krize ter zdravstvene storitve, ki bi bile tudi pri zasebnikih in koncesionarjih plačane iz zavarovanja.

Škotska in Španija sprejeli novo zakonodajo o pravicah transspolnih oseb
22. 12. 2022 16.53Transspolne osebe bodo lahko od 16. leta na osebnih dokumentih spremenile spol, za to pa ne bodo potrebovale zdravniškega potrdila, pač pa bo dovolj že izjava. Takšne spremembe zakonodaje so sprejeli v španskem in škotskem parlamentu. A sprejemanje nove zakonodaje je v obeh državah spremljala tudi burna polemika.

Gladomor: ko je v Ukrajini umrlo tudi do 25.000 ljudi na dan
26. 11. 2022 07.28V Ukrajini obeležujejo dan spomina na žrtve velike lakote, znane tudi kot holodomor ali gladomor, ki jo je organiziral takratni sovjetski režim in je v letih 1932 in 1933 v tedanji sovjetski socialistični republiki zahtevala življenja od sedem do deset milijonov ljudi. Žrtev se bodo spomnili tudi v Ljubljani.

Dan spomina na mrtve v znamenju obiska grobov
01. 11. 2022 07.12Z obiskom grobov se bomo danes poklonili spominu pokojnih. Na dan spomina na mrtve, ki je državni praznik in dela prost dan, bo marsikdo obiskal sorodnike in prijatelje ter odšel na bolj oddaljena pokopališča. Pri spomeniku vsem žrtvam vojn in z vojnami povezanim žrtvam v Ljubljani pa bo osrednja državna slovesnost ob prazniku. Predsednik Republike Slovenije Borut Pahor je v spremstvu državne delegacije k spomeniku položil venec.

'Edina tradicija, v katero verjamem, je antifašistična tradicija'
17. 10. 2022 21.18V tednu pred volitvami se nadaljujejo pogovori s predsedniškimi kandidati v oddaji Svet na Kanalu A. Tokrat je bil gost kandidat Levice Miha Kordiš. Med drugim je pogovor potekal o tem, ali bi znal biti predsednik vseh, ali obžaluje katero od svojih izjav in kakšen bi bil kot predsednik. Poudarja, da je v kampanjo vstopil z namenom, da bi predsedniški funkciji vrnil vsebinsko težo. Obljublja, da se bo kot predsednik postavil za ljudi in okolje.

V Parizu med nogometnim prvenstvom ne bo velikanskih zaslonov
04. 10. 2022 20.54Pariz je še eno v nizu francoskih mest, ki bojkotirajo navijaške cone in velikanske zaslone za spremljanje bližajočega se svetovnega prvenstva v Katarju. V času prvenstva naj po glavnem mestu Francije ne bi postavljali velikanskih zaslonov in navijaških con. Razlog naj bi bil pomanjkanje človekovih pravic v državi gostiteljici. Poleg Pariza iz etičnih razlogov tekmovanje bojkotirajo še Lille, Marseille, Bordeaux, Strasbourg in Reims.

Zakaj je Gorbačov Slovenijo označil za 'izložbeno okno socializma'
03. 09. 2022 13.42V letih pred razpadom vzhodnega bloka je zadnji voditelj Sovjetske zveze Gorbačov med obiskom Jugoslavije kljub nasprotovanju Beograda obiskal tudi Ljubljano. Želel se je namreč na lastne oči prepričati, kako je videti "socialistični laboratorij" oziroma "izložbeno okno socializma", kot je poimenoval Slovenijo.

'Čeprav je bil hudo bolan, se ni mogel niti za trenutek uleči'
11. 08. 2022 08.04Severnokorejski voditelj Kim Džong-un je med pandemijo covida trpel za "vročino", je povedala njegova sestra. Za izbruh covida sta s sestro, ki je vplivna višja uradnica, okrivila Južno Korejo - češ, da je čez mejo pošiljala predmete, okužene s covidom. Zdaj so razglasili "bleščečo zmago v bitki s pandemijo".

Padali so pod meči in streli
08. 07. 2022 15.55Politična zgodovina moderne Japonske je prepredena z umori in poskusi umorov najvišjih predstavnikov države in vplivnih akterjev političnega življenja. Tega ni povsem zaustavila niti ekonomska in družbena liberalizacija ter pacifizacija države po drugi svetovni vojni. Umor Šinza Abeja je tako najnovejši v vrsti atentatov na vplivne predstavnike japonske države.

Vplivnežem brez kvalifikacij prepovedano razpravljati o strokovnih temah
24. 06. 2022 06.00Kitajska je z novo zakonodajo vplivnežem prepovedala nekatera ravnanja. Pri prenosih v živo vplivneži brez primernih kvalifikacij ne bodo več smeli razpravljati o strokovnih temah, kot so pravo, medicina, gospodarstvo in izobraževanje. V zakonodaji, ki jo sestavlja 18 smernic, je Kitajska vplivnežem, ki prenašajo v živo, prepovedala skupno 31 ravnanj.

Mizar: Ni večje magije, kot je sinergija med glasbenikom in občinstvom
01. 06. 2022 12.36Kultna makedonska zasedba Mizar se po več kot šestnajstih letih vrača v Slovenijo, sicer pa bo imela koncerte tudi v Zagrebu in na Reki. Imeli smo priložnost zastaviti nekaj vprašanj, in sicer sta bila sogovornika aktualni pevec Zoran Tortevski in ustanovni član ter kitarist Gorazd Čapovski.

Paradigmatske spremembe in krize: kapitalizem, gospodarstvo in regulacija države
28. 05. 2022 15.22Pri odzivanju na krize kapitalizma se vloga kapitalistične države v odnosu do regulacije gospodarstva spreminja. Šele velike krize – finančne, gospodarske, vojaške, zdravstvene – dejansko pripeljejo do paradigmatskih sprememb v kapitalizmu. To je stalnica, ki se vleče že vsaj od 20. stoletja naprej. Velika kriza v času prve svetovne vojne in imperialističnega bojevanja za resurse je rezultirala v prvi socialistični revoluciji v Rusiji leta 1917. Ta dogodek je imel vpliv na celoten svet, saj so po tem dogodku različne države in vladajoči razredi iskali načine, kako preprečiti možnost socialistične revolucije in razlaščanje najbogatejših.

Ivo Ban: To priznanje mi pomeni zelo veliko, ker gre za stanovsko nagrado
26. 05. 2022 13.31Legenda slovenske igre Ivo Ban, ki ga lahko spremljamo tudi v nekaterih naših serijah in nadaljevankah, je letos prejel berta za življenjsko delo, kar ni mala stvar, se strinja 73-letnik. Nagrada, ki jo podeljuje Društvo slovenskih režiserjev, je potrdila, da se je odločil za pravi poklic, da njegov talent ni ostal neopažen in da je njegovo delo očitno všeč tako ljudem iz stroke kot tudi gledalcem, ki ga na odrih in televizijskih zaslonih lahko spremljajo že več kot pet desetletij.

Človekove pravice: od razrednega kompromisa do neoliberalne prisvojitve
21. 05. 2022 10.25Leta 1948 je bila sprejeta v Organizaciji združenih narodov Splošna deklaracija človekovih pravic. Deklaracija je bila kompromis med različnimi pogledi, kaj vse sodi v človekove pravice in je nastajala dolgo časa. Pomenljivo in pomembno je, da v tej deklaraciji najdemo štiri vrste pravic: politične, ekonomske, socialne in kulturne pravice. Deklaracija je v bistvu odražala specifičnost razmerij moči v povojni konstelaciji: močan socialistični blok in močna keynesianska država blaginje na strani kapitalističnega bloka, znotraj katerih so bile leve stranke in delavski razred (sindikati) izjemno močni.