smrtnost

V Sloveniji od 700 do 800 rjavih medvedov
30. 03. 2025 08.50V Sloveniji je konec leta 2023 na podlagi ocen genetskega štetja živelo od 695 do 797 rjavih medvedov, kar glede na zadnje genetsko štetje iz leta 2015 pomeni, da se je populacija v tem času povečala za približno četrtino. Populacija se je v tem času tudi nekoliko prostorsko razširila, je pred dnevi objavila Lovska zveza Slovenije.

Pisatelj Salman Rushdie bo objavil prvo leposlovno delo po napadu z nožem
29. 03. 2025 10.28V Indiji rojeni britansko-ameriški pisatelj Salman Rushdie bo objavil svoje prvo večje leposlovno delo po napadu z nožem leta 2022, v katerem je utrpel več ran in oslepel na eno oko, je sporočil njegov založnik. Zbirka kratkih zgodb z naslovom The Eleventh Hour bo izšla 4. novembra, piše francoska tiskovna agencija AFP.

Pri Loškem Potoku posneli risinjo z dvema mladičema
22. 03. 2025 13.16V okolici Loškega Potoka je bralec v objektiv ujel redek živalski prizor. Ob robu gozda so na trati skupaj posedali samica in dva odrasla mladiča.

V Sloveniji smrtnost risov med najnižjimi v Evropi
28. 01. 2025 10.49Slovenski raziskovalci z Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani in Zavoda za gozdove Slovenije so v sklopu vseevropske raziskave s tujimi kolegi ugotavljali, kako evrazijski risi, ki so najbolj ogrožena vrsta velikih zveri, živijo na različnih krajih po Evropi. Ugotovili so, da se risi s plenom v povprečju hranijo dva do tri dni, preživetje samic pa je za polovico večje od preživetja samcev. Podatki skoraj 700 risov, ki so jih opremili s telemetričnimi ovratnicami, so pokazali, da se Slovenija uvršča med države, kjer je preživetje odraslih risov med najvišjimi v Evropi.

Vročina bo zahtevala vse več življenj. Katera evropska mesta bodo najbolj na udaru?
28. 01. 2025 10.02Število smrti, katerih vzrok bo povezan z visokimi temperaturami ozračja, bo do konca stoletja v Evropi večje od smrtnih primerov zaradi mraza, kažejo ugotovitve nove britanske raziskave. Najbolj na udaru bodo sicer mesta v Sredozemlju.

Ukrajina zajela severnokorejskega vojaka, ki je nato zaradi poškodb umrl
27. 12. 2024 10.44Ukrajinske sile so zajele ranjenega severnokorejskega vojaka, ki se je v vojni z Ukrajino boril na ruski strani, je potrdila južnokorejska nacionalna obveščevalna služba. Lokacija zajetja ni znana. Pozneje so južnokorejski obveščevalci sporočili, da je severnokorejski vojak umrl za posledicami poškodb.

Bo Švedska prva država na svetu, ki bo izkoreninila raka materničnega vratu?
15. 12. 2024 15.35Na Švedskem vsako leto 500 žensk prejme diagnozo raka materničnega vratu, okoli 150 jih zaradi tega tudi umre. A število primerov se v zadnjih 30 letih znatno zmanjšuje, zahvaljujoč presejalnim programom, dobri organizaciji cepljenja dečkov in deklic proti virusu HPV ter t. i. catch up cepljenju žensk, starih od 25 do 30 let. Gre za primer dobre prakse, ki bi državo v treh letih lahko popeljal do cilja – postati prva država na svetu, ki je izkoreninila raka materničnega vratu.

Nicole Kidman se po smrti staršev zbuja zasopla in v joku
19. 11. 2024 17.01Igralka Nicole Kidman žaluje. Zvezdnici filmov Široko zaprte oči, Moulin Rouge in Ure do večnosti je pred dvema mesecema umrla mati, kot je povedala v nedavnem intervjuju za revijo GQ, pa se še ni sprijaznila niti z očetovo smrtjo, čeprav je umrl septembra 2014. 57-letnica je odprto spregovorila o svojem načinu žalovanja in razkrila, da se ponoči vsa zasopla zbudi in joka.

(Pre)polna miza ali prazna denarnica: vrača se celo skorbut
18. 11. 2024 05.57Skorbut, bolezen pomanjkanja vitamina C, se znova pojavlja zaradi naraščajočih življenjskih stroškov, nezdravega načina življenja in povečanja števila bariatričnih operacij, opozarjajo zdravniki v poročilu BMJ Case Reports.

Polarna medvedka skotila, bosta mladička preživela?
03. 11. 2024 12.49Polarna medvedka v živalskem vrtu v nemškem Karlsruheju je skotila dva mladiča, a se pristojni sedaj bojijo, da morda ne bosta preživela. Stopnja smrtnosti med mladiči je namreč že sicer visoka, ker se je dvojica skotila v zunanji ogradi, pa je možnost za njuno preživetje še veliko manjša, opozarjajo v živalskem vrtu.

'Ko jih naročate prek spleta kot kavbojke, omogočate biznis kriminalcem'
28. 09. 2024 10.57Osebje zavetišča Horjul se že teden dni noč in dan bori za življenja 15 pasjih mladičkov, ki so jih policisti zasegli v avtomobilu na meji. Bili so v izjemno slabem stanju, okuženi z giardio, korono in parvo pozitivni. Eden od njih je po nekaj dneh poginil. Gre za mladičke iz pasjih tovarn, ki jih preprodajalci prodajajo kot pasemske pse brez rodovnika za veliko nižjo ceno. "Kriminalci bodo vedno obstajali, a ponudbo ustvarja povpraševanje, zato so glavni krivci kupci. In Slovenija je polna teh psov," poudarjajo v zavetišču. Zato je čas, da s tem prenehamo.

Po dolgi borbi za življenje je ostal brez obeh nog in prstov na rokah
13. 09. 2024 19.42Sprva le nekajdnevno slabo počutje je takrat 53-letnega Andreja Rotarja pripeljalo v pravo nočno moro. Okužba, ki je povzročila sepso, ga je za več tednov, ki se jih sploh ne spomni, priklenila na bolniško posteljo. Po dolgi borbi za življenje je ostal brez obeh nog in brez prstov na rokah. Zdravniki ob svetovnem dnevu sepse opozarjajo, da je smrtnost pri tej bolezni še vedno izredno visoka.

Zabeležili rekordno smrtnost: Vrnitev ni več mogoča
31. 08. 2024 16.01Alarm zvoni na Hrvaškem. Število umrlih v zadnjem mesecu je za 13 odstotkov višje od števila umrlih julija lani in je drugo največje število umrlih v juliju v zadnjih desetih letih. Razlog pa bi moral skrbeti tudi turiste, ki radi dopustujejo pri južnih sosedih. Po mnenju strokovnjakov so glavni razlog za to najverjetneje ekstremni vročinski valovi, ki so letos prizadeli Hrvaško.

Ukrajinka iz morja izvleka strogo zaščitene školjke, grozi ji kazen
20. 08. 2024 11.34Hrvaška policija je kazensko ovadila 36-letno ukrajinsko državljanko, ki je na otoku Krk iz morja izvlekla tri školjke strogo zaščitene vrste veliki leščur. Sumijo jo kaznivega dejanja uničevanja zaščitenih delov narave. Ta vrsta školjke je tudi v Sloveniji doživela tragično usodo, ko je bila zaradi 'morske pandemije', katere vzroke še preučujejo, v Sredozemlju uničena skoraj celotna populacija te velike školjke.

Opičje koze: potek bolezni podoben kot pri noricah, cepivo že obstaja
16. 08. 2024 10.15Zaradi izbruha nove različice opičjih koz v Afriki je Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) v sredo razglasila javnozdravstveno krizo globalnih razsežnosti, kar je najvišja stopnja opozorila. V četrtek so prvi primer okužbe z novo različico zunaj Afrike potrdili tudi na Švedskem. Mateja Logar s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKCL je povedala, da imamo v Sloveniji protokole za primere okužb že iz leta 2022, ko so v Evropi zadnjič zabeležili povečano število okužb. Potek bolezni je sicer podoben kot pri noricah, vendar z razliko, da se vsi izpuščaji pojavijo hkrati, oseba pa je kužna, dokler ji ne odpadajo vse kraste.

Izbruh nove različice opičjih koz, WHO razglasila javnozdravstveno krizo
14. 08. 2024 20.12Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je zaradi izbruha nove različice opičjih koz v Afriki razglasila javnozdravstveno krizo globalnih razsežnosti, kar je najvišja stopnja opozorila. Leta 2022 so opičje koze v angleščini preimenovali v mpox, da bi se izognili stigmatizaciji, ki izhaja iz prvotnega imena.

Črna prihodnost na področju raka: smrtnost med moškimi skoraj dvakrat večja
13. 08. 2024 09.11Nova študija prikazuje zaskrbljujoče podatke o raku. Ne le število rakavih obolenj, do leta 2050 naj bi se med moškimi močno povečalo tudi število smrti zaradi raka. Povečanje naj bi bilo sodeč po študiji kar 93-odstotno. Največji porast naj bi se medtem zgodil pri moških, starejših od 65 let, ter v državah in območjih z nizkim oz. srednjim indeksom človekovega razvoja. Vendar pa rakava obolenja ob tem naraščajo tudi med ženskami in v starostni skupini mlajših od 50 let. Bi lahko ta trend zasukali?

Turista iz morja vzela nekaj lupin leščurjev, kazen: 1800 evrov
08. 08. 2024 09.20Policija je v Umagu in na območju Rovinja "ujela" turista, ki sta iz morja vzela leščurje. Prvi tri, drugi pa dva. Čeprav ni šlo za žive živali, sta kršila zakon, saj je vrsta zaščitena, prepovedano pa je tako nabiranje živih primerkov kot njihovih lupin. Proti njima so sprožili prekrškovni postopek, plačati bosta morala več kot 1800 evrov kazni.

'Babyboom' delfinov v našem morju
22. 07. 2024 19.54V našem morju pa smo priča pravemu 'babyboomu' delfinov. Običajen letni prirast je od enega do šest mladičev, letos pa so jih pet našteli v enem samem tednu. Odlična novica za populacijo velike pliskavke v našem morju. Novi prebivalci v naših vodah so v tej fazi zelo občutljivi, zato morajo vsi, ki plujejo po morju, ob morebitnem srečanju biti še posebno previdni.

Eksperimentalno zdravilo življenjsko dobo miši podaljšalo za 25 odstotkov
21. 07. 2024 18.43Novo eksperimentalno zdravilo je življenjsko dobo miši "srednjih let" podaljšalo za kar 25 odstotkov. Znanstvenik, ki je vodil poskuse, pravi, da bi lahko delovalo tudi pri ljudeh. Številni drugi znanstveniki so sicer glede "zdravljenja" staranja skeptični, predvsem se jim zdi nepredstavljivo, da bi "kar vsakega 50-letnika zdravili do konca življenja". "Vsako zdravilo ima stranske učinke," je opozorila ena od znanstvenic.

Študija odkrila povezavo med prepovedjo splava in smrtnostjo novorojenčkov
25. 06. 2024 11.33Prepoved splava v ameriški zvezni državi Teksas je povezana s 13-odstotnim povečanjem števila smrti med novorojenčki in dojenčki, ugotavlja v ponedeljek objavljena študija zdravstvene revije JAMA Pediatrics.

Že več kot 1000 primerov oslovskega kašlja: zakaj takšen izbruh?
10. 05. 2024 10.31Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje so v letošnjem letu v Sloveniji potrdili že 1164 primerov oslovskega kašlja. Večje izbruhe te bolezni beležijo tudi v drugih evropskih državah. Kot poudarjajo na NIJZ, je za obvladovanje oslovskega kašlja ključno vzdrževanje visoke precepljenosti otrok in mladostnikov, zelo priporočljivo pa je tudi cepljenje za nosečnice.

Sestri po smrti mame medicinskemu centru očitata več kot 60 nepravilnosti
07. 05. 2024 19.43Največja zasebna bolnišnica v Sloveniji, Medicinski center Medicor v Izoli, kjer zdravijo kardiovaskularne bolezni, se sooča s hudimi obtožbami. Več kot 60 nepravilnosti ji očitata hčerki pokojne 80-letne pacientke, ki je izkrvavela po posegu na srcu. V bolnišnici vse očitke zavračajo, ministrstvo za zdravje pa je v tem primeru odredilo sistemski nadzor. K strokovnemu nadzoru je pozvalo tudi Zdravniško zbornico in Zbornico zdravstvene in babiške nege.

Član nekdanje zasedbe Pink Floyd po devetih letih posnel nov album
27. 04. 2024 10.14Član nekdanje zasedbe Pink Floyd David Gilmour je po devetih letih posnel nov album Luck and Strange, ki bo izšel 6. septembra pri založbi Sony Music. Album je snemal v Brightonu in Londonu s producentom Charliejem Andrewom in skupino glasbenikov, med katerimi so nekatera znana imena, kot sta Guy Pratt in Roger Eno, poročajo tuji glasbeni mediji.

Letos že 947 primerov oslovskega kašlja, v istem obdobju lani zgolj osem
23. 04. 2024 10.06V Sloveniji smo letos po podatkih NIJZ zabeležili že 947 primerov oslovskega kašlja, od novembra lani, ko je začelo število obolelih strmo naraščati, pa že 1041. Pristojni zato pozivajo k cepljenju. To ni priporočljivo zgolj za otroke – zanje je tudi obvezno – ampak tudi za odrasle. Zaščita namreč s časom upada.

Maraton hitrosti: policisti na več sto lokacijah poostrili nadzor
19. 04. 2024 07.09Danes po slovenskih cestah poteka maraton nadzora hitrosti, v sklopu katerega bodo policisti med 6. in 18. uro na več sto vnaprej znanih krajih poostrili nadzor. Za dobro prometno varnost smo odgovorni vsi, največ pa lahko naredimo predvsem z odgovornim obnašanjem v prometu in vožnjo v skladu z zmožnostmi in razmerami na cestah, so opozorili na Generalni policijski upravi.

WHO opozarja na nevarnost širjenja ptičje gripe med sesalci
18. 04. 2024 15.53Svetovna zdravstvena organizacija je danes izrazila zaskrbljenost zaradi vse večjega širjenja ptičje gripe na vedno več živalskih vrst, tudi domače živali, kot so krave in koze. Bolezen bi se lahko začela širiti tudi med ljudmi, pri katerih je stopnja smrtnosti "izjemno visoka".

Deček, ki je umrl zaradi meningokoknega meningitisa, je bil v stiku s 96 ljudmi
09. 04. 2024 11.34V nedeljo je v Novem mestu umrl najstnik, pri katerem je bil postavljen sum na invazivno meningokokno okužbo. Epidemiološka služba je do sedaj identificirala 96 kontaktov v družinskem okolju, med prijatelji, učenci in učitelji v OŠ. "Vsi so prejeli navodila in kemoprofilakso," poroča Nacionalni inštitut za javno zdravje.

Zaradi meningokoknega meningitisa v Novem mestu umrl deček
08. 04. 2024 14.41Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje so sporočili, da je njihova epidemiološka služba prejela obvestilo o smrti najstnika, pri katerem je bil postavljen sum na invazivno meningokokno okužbo. V teku je epidemiološka preiskava, osredotočena je na iskanje oseb, ki so bile v tesnem stiku z obolelim najstnikom.

Ultra predelana hrana velika grožnja za naše zdravje
29. 02. 2024 10.18Ultra predelana hrana, kot so industrijsko vnaprej pripravljene jedi, denimo pekovski izdelki, gazirane pijače, prigrizki, je velika grožnja za naše zdravje, ugotavljajo znanstveniki. Takšna hrana je namreč neposredno povezana s kar 32 škodljivimi učinki na zdravje, vključno z večjim tveganjem za bolezni srca, raka, s sladkorno boleznijo tipa 2, slabim duševnim zdravjem in prezgodnjo smrtjo, kažejo ugotovitve največjega pregleda s tega področja doslej.