smreke

Knjižna smrečica že sedmo leto zapored krasi mestno knjižnico v Kranju
18. 12. 2024 19.13Poznamo naravne in plastične novoletne smrečice. Pa tudi iz knjig. Knjižna smrečica se že sedmo leto nahaja v mestni knjižnici v Kranju. Avtorici sta Dita in Lara, knjižničarki, ki sta prvotno idejo našli na internetu. Skozi leta so se načini postavitve in pa knjige, ki jo sestavljajo precej spreminjali. Tudi vrh smreke je nekoč krasila zvezda, zdaj pa knjižnična maskota po imenu Modri pes, ki je pravzaprav zelen, vendar je kot se za knjižničnega psa spodobi, moder od vseh knjig, ki jih je prebral.

V slovenskih mestih se začenjajo prižigi praznične okrasitve
26. 11. 2024 08.22V številnih slovenskih mestih bodo v prihodnjih dneh prižgali praznične luči, poleg tega pa se obetajo tudi številni dogodki, ki napovedujejo uradni začetek veselega decembra. Ponekod stavijo na že znano okrasitev, drugje bodo predstavili novo. Prvi so luči 16. novembra prižgali v Arboretumu Volčji Potok.

Če bi danes zaključila kariero, bi bila absolutno zadovoljna z doseženim
05. 11. 2024 10.40Janja Garnbret ni le izjemna športna plezalka, ki se lahko pohvali z dvema zlatima olimpijskima medaljama (Tokio 2020, Pariz 2024), ampak tudi največja vseh časov po številu zmag na tekmah svetovnega pokala. In ne želi se zaustaviti, zgolj še bolj uživati v tem, kar najraje počne.

Podlubniki v gozdovih: za več kot osem milijonov škode
17. 10. 2024 15.37Med letošnjim januarjem in avgustom je bilo treba zaradi napada podlubnikov ter snegolomov in vetrolomov posekati dobrih 451.500 kubičnih metrov dreves. Po predhodni oceni zavoda za gozdove je nastalo za 8,3 milijona evrov škode, izhaja iz poročila o stanju in oceni škode v gozdovih zaradi prenamnožitve podlubnikov, ki ga je potrdila vlada.

Kulturna in kulinarična doživetja v Kranjski Gori
15. 07. 2024 00.15V Kranjski Gori in okoliških krajih vas pričakujejo živahna doživetja Julijskih Alp. Doživetij, ki jih želite preizkusiti tudi sami, je na pretek, od aktivnega preživljanja počitnic, do mirnega odkrivanja naravne in kulturne dediščine. Lahko odkrijete skrivnosti dobrega počutja v bogati wellness ponudbi, se udeležite poslovnih in družabnih srečanj ali pa z družino raziščete mistično preteklost Zgornjesavske doline. Tukaj vam res ne bo dolgčas.

Največje živo bitje v Sloveniji meri kar 67,02 metra
21. 03. 2024 13.42Osrednji dogodek ob mednarodnem dnevu gozdov je Zavod za gozdove Slovenije pripravil v Mestnem gozdu Pečovnik pri Celju. Ob tej priložnosti so odprli dve novi tematski poti in uradno razglasili najvišje drevo v Sloveniji. To je s 67,02 metra 140 let stara Pečovniška duglazija, iglavec, ki raste v omenjenem gozdu.

'Če ga ne bi rešil, bi kot mali preparat krasil mizo nekega poslovneža'
16. 03. 2024 12.49Po tem, ko so nevladne organizacije pristojne pozvale k preselitvi štirih medvedov, ki trenutno živijo v kletkah, v zavetišča v naravi, podpise k temu pa je prispevalo več tisoč ljudi, smo govorili s skrbniki treh medvedov. Pri nas jim ne manjka nič, pravijo, standardi oskrbe so zagotovljeni, takšnega življenja so navajeni, na nas so navezani in vsaka selitev bi zanje pomenila stres. In še: če teh medvedov ne bi rešili mi, jih danes ne bi bilo.

Smreke, lučke, brisače in bombe
02. 12. 2023 18.08December je tu, ali bo tudi vesel, bomo videli. Praznični mesec po številnih slovenskih krajih, tudi Ljubljani, že pozdravljajo lučke. Žal je december prinesel tudi konec premirja v Gazi, kjer naprej štejejo bombe in mrtve. Številke so grozljive. Več evropskih držav so prizadela huda neurja s snegom in orkanskim vetrom, na obale Črnega morja so pljuskali devet metrov visoki valovi. V Stožicah smo videli izvirne poskuse, kako posušiti zelenico in rešiti tekmo. In politika? Dokaj mirno je bilo.

Od kmetije ni ostalo nič: 'Bežal je skozi plaz, pogrezal se je do kolen'
25. 08. 2023 21.51S terenskim vozilom, saj drugače ne gre, smo se prebili do Konjskega Vrha v občini Luče, kamor zdravila in hrano še vedno dostavljajo s helikopterji, tudi elektrike nimajo, zagotavlja jim jo agregat. Na kmetijo in v dve hiši, ki so še pred mesecem dni stale na pobočju z razgledom na Alpe, pa se ni več mogoče vrniti. Odnesel jih je namreč uničujoč zemeljski plaz.

Neurja nad Slovenijo: veter lomil drevesa, voda zalivala objekte, klestila toča
13. 07. 2023 10.23Vremensko dogajanje se naposled počasi umirja, ponekod po državi pa se jasni. Močni nalivi so se pozno zvečer preselili nad Dolenjsko in Zasavje. Velik nevihtni sistem, ki se je popoldan zaustavil nad Slovenijo, je sicer prinesel nemalo težav. Močni nalivi so povzročili poplave, sunki vetra vetrolome in odkrivanje streh, klestila pa je tudi toča, ponekod je presegala velikost teniške žogice. Vzhodno od Krškega je toča uničila praktično vse pridelke.

'Ali je Maribor tako bogat, da lahko denar nameni za nekaj, kar je 10 let prostovoljno?'
07. 04. 2023 12.36V društvu Humanitarček se sprašujejo, zakaj mestna občina Maribor namenja 3000 evrov za projekt Knjigobežnice anonimnega izvajalca. Takšen projekt so namreč sami doslej prostovoljno izvajali 10 let: "Veseli smo, da se bralna kultura širi. A ne moremo mimo dejstva, da se je 10 let projekt izvajal brezplačno. Zato se sprašujemo, ali res pripadamo tako bogati občini, da lahko 3000 evrov, s čimer bi lahko kupili 600 toplih obrokov, nameni za nekaj, kar je 10 let društvo izvajalo prostovoljno." Kot odgovarjajo na mariborski občini, je predmetni projekt izglasovan v okviru Participativnega proračuna Mestne občine Maribor, saj je predlog ustrezal vsem kriterijem za izbiro.

'Lastnik, ki ne more ustvarjati dohodka, tudi nima interesa za vzdrževanje'
19. 03. 2023 14.04Ljubljanski mestni gozdovi obsegajo 2151 hektarjev oziroma 7,8 odstotka površine Mestne občine Ljubljana. In upravljanje z njimi ni enostavno, saj je lastništvo zelo razdrobljeno. Mestni gozdovi imajo namreč kar 1562 lastnikov in solastnikov. S kakšnimi izzivi se spopadajo in kdo odloča o posekih dreves?

Opazujte drevesa. Ob napadu podlubnikov je treba hitro ukrepati
10. 03. 2023 09.31S pomladjo prihajajo višje temperature, s katerimi se začnejo življenjske aktivnosti smrekovih podlubnikov, kot so rojenje, zaleganje novih generacij in prehranjevanje na gostiteljskih drevesih. Na kmetijskem ministrstvu so zato opozorili pred osmerozobim in šesterozobim smrekovim lubadarjem, ki v naših gozdovih povzročata največ škode.

Napad podlubnika v Celju, odstraniti morajo bolne smreke
24. 02. 2023 15.45Inšpekcija za gozdarstvo ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je občini Celje naložila nujen sanitarni posek smrek, ki jih je napadel smrekov podlubnik, so sporočili. Bliža se pomlad in lubadar bo ponovno vse bolj napadal, opozarjajo. Občanke in občane prosijo, naj bodo pozorni, če se na njihovih vrtovih sušijo smreke. Če je povzročitelj lubadar, je takšno drevo nujno takoj posekati in skuriti.

Janković vztraja pri gradnji kanala C0: 'Projekt bo letos končan'
31. 01. 2023 13.56Ljubljanski župan Zoran Janković je po odločitvi Upravnega sodišča, da je AAG lahko stranka v postopku za pridobitev okoljevarstvenega soglasja za del kanala C0 med Črnučami in Brodom v Ljubljani, dejal, da je odpiranje tega soglasja za pravnomočno gradbeno dovoljenje "praktično neizvedljivo". Gradnjo nadaljujejo, končana bo letos, je napovedal.

Milijonska jata pinož spet pri nas: objavili veličasten posnetek
30. 01. 2023 07.44Po štirih letih smo letos v Sloveniji ponovno priča veličastnemu dogodku, so sporočili člani društva za opazovanje in preučevanje ptic. V Sloveniji namreč gostimo milijonsko jato pinož. V Sloveniji se ta izjemen dogodek zgodi enkrat do dvakrat na desetletje.

Z etnologom o božičnih tradicijah – veste, zakaj postavljamo in krasimo smreke?
24. 12. 2022 07.00V božičnem obdobju, ki se začne z adventom (v Sloveniji temu pravimo tudi veseli december) in traja do praznika sveti trije kralji oziroma svečnice, smo se ljudje pripravljali na vrhunec praznovanja, torej božiča. Kot pravi etnolog Janez Bogataj, ne gre le za priprave določenih jedi in pogostitev ter okrasitev bivalnega okolja, ampak zlasti med verujočimi tudi za duhovno pripravo.

Napad lubadarja: V mariborskem mestnem parku bodo podrli 40 smrek
08. 12. 2022 16.04Zaradi pojava lubadarja na drevesih v mariborskem Mestnem parku bo treba odstraniti okoli 40 smrek pri otroških igralih, med njimi so tudi 130 let stari iglavci. S sečnjo bodo pristojne službe začele predvidoma prihodnji teden, zato obiskovalce parka prosijo za razumevanje in upoštevanje omejitev dostopa.

Joe Biden in Nancy Pelosi prižgala luči na osrednjih božičnih drevesih
01. 12. 2022 17.29Po tem, ko je prva ameriška dama Jill Biden predstavila notranjo praznično dekoracijo Bele hiše, so v Washingtonu razsvetlili tudi osrednji božični drevesi. Jelki, ki sta zažareli v soju božične dekoracije, krasita okolico predsedniške palače in ameriškega Kongresa.

Kateri župan sofinancira ogrevanje in kdo se bo odpovedal lučkam?
15. 11. 2022 06.00Pred dnevi je vlada izplačala energetske vavčerje za najbolj ranljive – prejemnike socialne pomoči in varstvenega dodatka. Kaj pa občine? Bodo župani svojim občanom zaradi energetske draginje dodatno pomagali? Kako bodo varčevale z energijo, bomo to občutili tudi na novoletnih lučkah? To smo preverili pri mestnih občinah in dveh občinah Trbovlje in Jesenice, kjer je cena ogrevanja poskočila.

Poziv lastnikom smrek: Pazite na podlubnike!
12. 10. 2022 11.31Na Inšpektoratu za kmetijstvo, gozdarstvo, lovstvo in ribištvo opozarjajo, da zaradi izjemno toplega in sušnega vremena v večjem delu Slovenije opažajo intenziven napad podlubnikov. Ti napadajo smreke izven gozdov, varne pa niso niti smreke v naseljih. Zavod za Gozdove Slovenije in gozdarska inšpekcija zato pozivata vse lastnike dreves smreke izven gozda, naj redno opazujejo svoja drevesa in v primeru kakršnega koli znaka napada podlubnikov na smreki takoj izvedejo sanitarno sečnjo in ukrepe za uničenje zalege podlubnikov.

Balkan v ognjenem prijemu: 19-letnik naj bi podtaknil 10 požarov
11. 08. 2022 09.40V Črni gori se gasilci še vedno borijo z obsežnimi požari, tokrat tudi na območju Hercegnovega, tam so aretirali 19-letnika, ki naj bi podtaknil okoli 10 požarov v okolici. Zvečer je gorelo tudi na Hrvaškem, kjer so požar uspešno lokalizirali.

Po gozdnem požaru nad Potočami: sanacija bo trajala več let
12. 06. 2022 10.41V gozdovih nad vasjo Potoče poteka sanacija po obsežnem požaru, ki je izbruhnil 28. marca. Sanirati bo treba približno 80 hektarjev gozda, pri čemer bodo skušali poskrbeti za čim večjo protierozijsko zaščito. Sečnja bo trajala več kot eno leto, nato pa je v načrtu še sajenje. Sanacija bo tako trajala več let.

Letos v zraku nadpovprečna količina cvetnega prahu
26. 05. 2022 10.49Letošnja sezona pojavljanja cvetnega prahu je v Sloveniji izstopajoča, ugotavlja stroka. Sezona se je začela nadpovprečno zgodaj, doslej pa smo imeli že več obdobij z visokimi obremenitvami zraka s cvetnim prahom. Trenutno je v zraku predvsem cvetni prah trav, večina dreves pa zaključuje sezono sproščanja cvetnega prahu. V naši državi so glavni alergen trave. Visoke obremenitve se bodo sicer zmanjševale tudi s košnjo, a stroka še nekaj časa ne pričakuje izrazitejšega znižanja.

Na Bledu se je ustalil prvi par štorkelj
06. 05. 2022 18.20Bled ima novo atrakcijo. Stoji na vrhu smreke in je tako severno v Sloveniji še niso videli. Nedavno je na Bled prišel in se tam ustalil prvi par štorkelj. V nekaj dneh sta si ustvarila gnezdo, pri tem pa so jim na pomoč priskočili tudi domačini.

Tonin v Preddvoru: Državo in lokalno skupnost čaka veliko dela
05. 04. 2022 20.04Obrambni minister Matej Tonin je ob današnjem ogledu pogorišča nad Potočami v Preddvoru izpostavil, da lokalno skupnost in državo čaka veliko dela. Pojasnil je tudi, da bo ministrstvo v prihodnosti namenilo poseben helikopter, ki bo v stalni pripravljenosti za primer požara.

Včasih je bil gozd kmetova banka, zaradi podnebnih sprememb le še hranilnik?
17. 02. 2022 06.00Če so še pred 20 leti v slovenskih gozdovih prevladovali iglavci, je zdaj 55 odstotkov listavcev. Vzrok so ujme in podnebne spremembe, ki bodo sooblikovale naše gozdove tudi v prihodnje. Temu se bo morala prilagoditi lesnopredelovalna industrija, ki zdaj v več kot 80 odstotkih sloni na predelavi iglavcev. Na ministrstvu za gospodarstvo si želijo vlagatelja, ki bi vložil v žago za predelavo listavcev. Sovlagatelje za vzpostavitev lesnopredelovalnih centrov išče tudi državni SiDG. Na koncu se bomo morali prilagoditi tudi kupci, če bomo še želeli kupovati izdelke iz slovenskega lesa, in pa manjši lastniki gozdov. Včasih je namreč gozd veljal za kmetovo banko, a zdaj se tržno najzanimivejše drevesne vrste umikajo iz nižin.

Ujme in lubadar podrli za 8000 olimpijskih bazenov lesa
07. 02. 2022 06.00V zadnjih osmih letih so morali v slovenskih gozdovih posekati za 8000 olimpijskih bazenov, polnih lesa, poškodovanega v žledu, vetrolomih in snegolomih, nato ga je načel še smrekov lubadar. Usoda naših gozdov je negotova zlasti zaradi podnebnih sprememb. V prihodnjih desetletjih se bo smreka umikala na višja območja, v težavah je tudi bukev. Naši gozdovi bi lahko bili čez 50 let bolj podobni mediteranskim.

Neprijetno božično darilo: strupena kača zašla v okrašeno smreko
15. 12. 2021 18.01Britansko družino Wild, ki živi v Južni Afriki, je v hiši presenetila kača. Med opazovanjem novoletne smreke je družina zagledala nepričakovanega gosta, kačo boomslang, ki se je skrivala med okraski in smrekinimi vejami. Boomslang velja za eno najbolj strupenih kač v Južni Afriki, pravijo pa ji tudi drevesna kača. Brez protistrupa je lahko usoden že en sam ugriz. "Pravkar smo okrasili drevo in otroci so pred prižigom lučk podenj položili darila," pravi Rob Wild. Družina je kačo po uspešnem ulovu vrnila v divjino, Rob pa se je ob koncu akcije še pošalil: "Za božič sem si želel pod drevescem veliko stvari, vendar si nisem želel štiri metre dolge strupene kače."

Božične smreke v zahvalo za napore zdravstvenih delavcev
13. 12. 2021 16.40Predstavniki Slovenskih državnih gozdov so zdravstvenim delavcem UKC Maribor in Ljubljana poslali veliki božični smreki ter več manjših, ki bodo pričarale praznično vzdušje v skupno devetih bolnišnicah. Na ta način se v SiDG želijo zahvaliti zdravstvenemu osebju za ves trud in napore, ki jih vlagajo v obvladovanje zdravstvene krize v Sloveniji.