smetišče

Jušić nad PU Novo mesto odredil strokovni nadzor, preiskavo prevzel NPU

05. 12. 2024 15.39

Iz Generalne policijske uprave so nam sporočili, da je primer domnevnega nezakonitega zakopavanja odpadkov v Krškem prevzel Nacionalni preiskovalni urad (NPU), generalni direktor Policije Senad Jušić pa je odredil strokovni nadzor nad Policijsko upravo Novo mesto, neuradno, ker je preiskava obtičala v predalu. Iz ministrstva za okolje, podnebje in energijo so nam medtem odgovorili, da bo inšpektorat, ki junija letos po ogledu stanja na terenu nepravilnosti sicer ni zaznal, najkasneje v začetku prihodnjega tedna na določenih mikrolokacijah izvedel preglede z georadarjem in dronom.

Težave z upornim sosedom, ki ima na svojem vrtu pravo smetišče

31. 10. 2024 07.24

Slovenci naj bi bili pregovorno vedno ljubosumni na svojega soseda ali pa z njim v sporu. Kot kaže, pa to ni le slovenska posebnost, v mirnem britanskem naselju imajo namreč prebivalci kopico težav z upornim sosedom, ki ima na svojem vrtu pravo smetišče. Lastnik ga ne želi pospraviti, ignorira neštete prošnje in pozive, smeti pa naj bi občasno na vrtu celo zažigal. Obupani sosedje kralja odpadkov za zdaj niso uspeli premagati niti prek sodišča.

Tujci prevzemajo živilske velikane: 'To je matematika, če se ne izide, je lahko težava'

19. 09. 2024 06.10

Kaj se je zgodilo z nekdaj slovenskimi živilskimi podjetji, paradnimi konji slovenskega gospodarstva in stebri prehranske neodvisnosti? Nekatera so propadla – prvi med njimi MIP, druga so bila prodana – Droga Kolinska, Fructal, Radenska ... Spet tretja so na smetišče zgodovine popeljali domači lastniki. Nekatera so pod tujimi lastniki še uspešnejša, denimo Ljubljanske mlekarne. V slovenski lasti tako ostaja le še peščica živilskih podjetij. Pri prevzemih ne gre za emocije, pravi Janez Rebec, predsednik uprave skupine Pivka-Delamaris. "To je matematika, če se ne izide, je lahko to težava." Kaj to pomeni za prehransko varnost in samooskrbo Slovenije?

'Najvišje smetišče na svetu' naj bi počistili droni

12. 08. 2024 12.01

Mount Everest je vsako leto bolj podoben odlagališču smeti, saj se na njegova pobočja zgrinjajo množice pustolovskih plezalcev, ki pa odpadkov ne odnesejo s seboj v dolino.

Bodo hrvaške kazni za slovenske ribiče obveljale?

14. 05. 2024 19.58

Bodo hrvaške kazni slovenskim ribičem za ribolov v Piranskem zalivu obveljale ali jih bo Evropsko sodišče za človekove pravice poslalo na smetišče zgodovine? Še ta teden bo v Strasbourgu znana odločitev glede pritožbe slovenskih ribičev zaradi množičnih kazni hrvaških organov za ribolov v vodah, ki so z arbitražo sicer pripadle Sloveniji, a južni sosedje razsodbe ne priznavajo.

'Reka ni smetišče': iz Ljubljanice potegnili za približno tono odpadkov

20. 04. 2024 15.14

V okviru 33. tradicionalnega čiščenja reke Ljubljanice, s katerim se je zaključila mesečna spomladanska okoljska akcija Za lepšo Ljubljano, so potapljači iz vode potegnili za približno tono odpadkov. Med temi so se znašli tudi predmeti, ki izvirajo iz kaznivih dejanj. Potapljači so se prvič spustili tudi pod ljubljansko tržnico.

Pridržali brata in očeta osumljenca, saj naj bi pomagala pri skrivanju trupla

06. 04. 2024 08.26

Osumljencema za umor dveletne Danke Ilić je sodnik po zaslišanju odredil pripor. Eden od osumljencev je krivdo priznal, drugi pa se je branil z molkom. Srbski mediji poročajo, da je policija pridržala tudi brata in očeta enega izmed osumljenih. Ta je namreč priznal, da naj bi mu pomagala pri skrivanju trupla. Medtem se iskanje trupla deklice še vedno nadaljuje.

Policija še ni našla Dankinega trupla: se nahaja na drugi lokaciji?

05. 04. 2024 08.24

11. dan od izginotja deklice Danke Ilić srbska policija nadaljuje z iskanjem njenega trupla. Moška, odgovorna za Dankino smrt, sta zločin priznala in policijo napotila na divjo deponijo, kamor naj bi odvrgla truplo. A po besedah srbskega notranjega ministra se je eden od storilcev čez dva dni vrnil na smetišče in mrtvo deklico odpeljal na drugo lokacijo. Prebivalci dekličinega domačega kraja Bor so se medtem zavili v žalost. V središču mesta so se s svečami in rožami poslovili od malčice.

Nevladniki prepričani v potrditev novele zakona o varstvu okolja

07. 03. 2024 15.18

Predstavniki Inštituta 8. marec, Društva Eko Anhovo in dolina Soče ter Amnesty International Slovenija so prepričani, da bodo poslanci potrdili novelo zakona o varstvu okolja. Kot so dejali na novinarski konferenci v Ljubljani, je kampanja za sprejem novele znova potrdila obsežno nasprotovanje ravnanju podjetij v škodo zdravja in okolja.

S strehe sveta odslej z iztrebki v vrečki: 'Naše gore so začele smrdeti'

08. 02. 2024 15.21

Po številnih pritožbah, da je pot na streho sveta onesnažena ne le s smetmi, ampak tudi s človeškimi iztrebki, so oblasti sprejele strožja pravila. Tako bodo morali gorniki odslej s seboj v bazni tabor odnesti tudi svoje iztrebke.

Mož jo meče iz stanovanja, čeprav ga je skoraj v celoti poplačala sama

28. 01. 2024 14.55

Jutranjo pot do prostorov Zveze prijateljev mladine Ljubljana Moste-Polje je prekinil receptor z besedami: "Anita, jezna gospa želi govoriti z vami." Odgovorila sem mu, da bom prispela čez dobrih deset minut. Prosila sem ga, naj gospo lepo usmeri k strokovnim sodelavkam. Povedal mi je, da gospa hoče govoriti le z menoj. Prijazno sem ga prosila, naj jo potolaži, da prihajam oziroma naj pusti telefonsko številko in jo pokličem, takoj ko prispem. Ob prihodu gospe ni bilo več. Receptor je povedal, da mu je zabrusila nekaj krepkih besed in ni želela pustiti svojega telefona niti imena.

Žalostni prizori: Drinsko jezero še vedno prekriva na tone smeti

13. 12. 2023 18.26

Plastenke, pnevmatike, avtomobilski deli, bela tehnika, sodi – Drinsko jezero pri Višegradu prekriva na tisoče kubikov plavajočih smeti. Gre za pravo ekološko katastrofo, problem pa se vleče že desetletja. Po nekaterih ocenah letno iz jezera odstranijo od šest do osem tisoč kubičnih metrov različnih odpadkov. Okoljevarstveniki ob tem opozarjajo na pasivnost pristojnih institucij.

Plaz na zagrebškem smetišču hudo poškodoval delavca, morali so mu amputirati roko

04. 12. 2023 13.43

Na zagrebškem odlagališču smeti Jakuševec-Prudinec se je sprožil zemeljski plaz in poškodoval tri ljudi. Eden izmed poškodovanih je bil nemudoma operiran, levo nadlaket so mu morali amputirati. To je že drugi plaz smeti na Jakuševcu v manj kot mesecu dni, kar mestna opozicija pripisuje veliki količini bioloških odpadkov.

Ukraden tank našli na smetišču

21. 09. 2023 16.01

Iz baze za usposabljanje izraelskih oboroženih sil (IDF) pri kraju Eliakim na severu Izraela je bil ukraden star tank, ki so ga pozneje našli na smetišču, je v sredo sporočila izraelska policija. Po navedbah IDF-ja je bil tank Merkava pred dvema letoma umaknjen iz uporabe in je služil za usposabljanje. Policija okoliščine kraje še preiskuje.

Ne le velika podjetja, tudi majhne firme so utrpele veliko škodo

02. 09. 2023 18.46

Ko vode ni več, ko so stene znova pobeljene in tla posušena, se odpirajo nove razsežnosti posledic poplav. Kako stroje, sicer očiščene mulja in peska, znova spraviti v pogon, kako stavbe zavarovati, da ne bi prihodnje poplave znova ustavile proizvodnje, in kako naročnike prepričati, da si zanesljiv partner za nadaljnje posle? Vse to so težave, s katerimi se v dnevih po povodnji spopadajo obrtniki. Ne le velika podjetja, tudi majhne firme so utrpele veliko škodo, ki jo zdaj prijavljajo državi. V Cerkljah na Gorenjskem je tako obstal servis orgel, edinstvene inštrumente je poplavilo. Tuji dobavitelji bodo morali še nekaj časa čakati tudi na didaktične igrače ene od tamkajšnjih lesnih delavnic.

Deček z modrim dežnikom in vrečko prigrizkov

07. 08. 2023 08.13

Ko je helikopter Slovenske vojske pristal na travniku v Letušu, je k posadki pristopil tudi mali deček. V eni roki je držal moder dežnik s pošastjo, v drugi belo vrečko s prigrizki zanje. Tako je sprejel pomoč, ki je prišla v njegov kraj. Ganljiv trenutek, ujet v objektiv, s pripisom "vsi za enega, eden za vse", nedvoumno povzame dogajanje zadnjih nekaj dni in simbolizira fazo, v katero po katastrofalnem neurju prehaja Slovenija. Pomoč. Solidarnost. Hvaležnost. Slovenija ob vsaki krizi dokazuje, da ima cel kup dečkov z modrimi dežniki.

Obglavljanje, obešanje, streljanje: Največ usmrtitev v zadnjih petih letih

18. 05. 2023 10.33

Mednarodna organizacija Amnesty je objavila letni pregled smrtne kazni, v katerem navaja, da je bilo samo v lanskem letu v 20 državah usmrčenih skupno 883 ljudi, kar je 53 odstotkov več kot leto prej. Med državami, ki izvajajo smrtno kazen, močno prednjači Kitajska, vendar so podatki o številu usmrčenih državna skrivnost.

Deset zabaviščnih parkov, ki so za vedno zaprli svoja vrata

23. 04. 2023 07.19

Na stotine zabaviščih parkov po svetu je potisnjenih na smetišče zgodovine. Lastniki in upravljavci so jih opustili iz različnih razlogov – upada obiska, naravnih katastrof ali finančnih težav. A v takšnih opuščenih "mestih duhov" je nekaj mističnega, postapokaliptičnega, srhljivega. Tistim, ki najdejo pot do njih, nudijo vpogled v to, kakšna bi bila Zemlja, če bi ljudje z nje izginili.

Golob: BiH si zasluži evropsko perspektivo

12. 10. 2022 13.49

Evropska komisija predlaga, da se Bosni in Hercegovini podeli status kandidatke za članstvo v EU, je v Evropskem parlamentu dejal evropski komisar za širitev Oliver Varhelyi. Poudaril je, da mora BiH izpolniti več pogojev, med drugim na področjih sodstva, boja proti korupciji in svobode izražanja. Končno odločitev o podelitvi statusa kandidatke bo sprejel Evropski svet, v katerem sodelujejo voditelji držav članic EU, vse skupaj pa bi se lahko zgodilo decembra. Odločitev je pozdravil tudi predsednik vlade Robert Golob in omenil, da je slovenska diplomacija trdo delala, da bi prišlo do tega.

Huda suša v Kaliforniji, na podeželju zmanjkuje vode za pitje in tuširanje

06. 06. 2022 11.46

Kalifornija se sooča s hudo sušo. Prebivalci v mestih bodo morali močno zmanjšati porabo vode, medtem ko tisti v bolj ruralnih območjih vsak dan živijo s skrbjo, ali bodo še imeli dovolj vode za pitje in tuširanje. Gospodinjska opravila, kot je pranje perila, so za nekatere postala luksuz.

'Sprejem beguncev iz BiH je bil v Sloveniji zelo grd'

17. 05. 2022 21.15

Naslovnice danes polnijo krvavi spopadi v Ukrajini in fotografije bežečega civilnega prebivalstva, pred 30 leti pa je vojna vihra divjala nam še bližje. Vojna v Bosni in Hercegovini je trajala med letoma 1992 in 1995. Zahtevala je več kot 100.000 smrtnih žrtev. 2,2 milijona ljudi oziroma več kot polovica takratnega prebivalstva BiH je zbežalo iz države ali bilo notranje razseljenih. Nekateri begunci so prispeli tudi v Slovenijo, predstavniki sedme sile pa se spominjajo, kako je takrat komaj novonastala slovenska država skrbela zanje. Ali, kako ni ...

Zbirni centri polni smeti, bo zakon uredil razmere?

30. 11. 2021 19.32

Zbirni centri za odpadke se še vedno utapljajo v smeteh. Po ocenah zbornice komunalnega gospodarstva je na njihovih dvoriščih približno šestkrat več odpadkov, kot bi jih lahko bilo. Zaradi nekaterih interventnih rešitev so sicer razmere nekoliko boljše kot pred dvema letoma, vlada pa zdaj v državni zbor pošilja zakon, ki bi razmere uredil trajno. Po napovedih ministra bi predlagane spremembe lahko prinesle tudi nižje zneske na položnicah državljanov.

Dikaučič po nujnem postopku vložil predlog sprememb zakona o državnem tožilstvu

24. 11. 2021 18.11

Po imenovanju Tanje Frank Eler in Mateja Oštirja za slovenska evropska delegirana tožilca se je oglasil tudi slovenski pravosodni minister Marjan Dikaučič, ki je omenjenima čestital, a skoraj istočasno po nujnem postopku vložil tudi predlog sprememb zakona o državnem tožilstvu. Po novem bi tako končni izbor opravila vlada, in ne več evropsko tožilstvo, pravosodno ministrstvo pa bi lahko kar samo predlagalo kandidate, ki se niso prijavili na razpis. Nekdanji pravosodni minister Aleš Zalar ob tem: "Mislili smo, da smo ob vseh zapletih glede imenovanja delegiranih tožilcev že dosegli dno, a zdaj vidimo, da ga pravzaprav še nismo."

Iz Jeriševe jame izvlekli 500-kilogramski razpadajoči avtomobil

25. 10. 2021 14.35

Ljubljanski jamarji so Jeriševo jamo v občini Sežana, ki bolj kot na jamo spominja na smetišče, razbremenili kupa vseh mogočih odpadkov. Dela so se lotili že pred enim mesecem – odpadke so zbrali v velikih vrečah – zdaj pa so jih s pomočjo 40 ton težkega žerjava izvlekli na plano. Pravi podvig je bil izvlek starega avtomobila, saj je bil v slabem stanju, po teži pa ravno na meji zmogljivosti žerjava. V jami sicer ostaja še okrog 10 vozil.

Mož, ki je peš dosegel severni in južni pol: Računovodje bi rešili Antarktiko

25. 09. 2021 21.45

Pri 11 letih si je Robert Swan zapičil v glavo, da bo kot prvi človek na svetu pripešačil na severni in južni tečaj. 20 let pozneje mu je uspelo, takoj nato si je zadal nov cilj: ohraniti Antarktiko, "edini kraj na svetu, za katerega smo vsi odgovorni". "Če rečeš, da boš nekaj naredil, moraš to tudi narediti. Na svetu je preveč besed," pravi in se bori dalje.

'Ko stopiš za vogal, za katerega ni pogledal še nihče, je občutek res svojevrsten'

19. 09. 2021 16.16

Člani Društva za raziskovanje jam Ljubljana že 111 let odkrivajo skrivnosti jam, jih dokumentirajo in se aktivno vključujemo v njihovo varovanje. Na leto opravijo čez 200 različnih jamarskih akcij, ki trajajo od nekaj minut do več kot teden dni. Septembra so se lotili dveh vidnejših spustov v zemeljske globine. Na Kaninskih podih v Breznu spečega dinozavra so presegli globino 1000 metrov in odkrito jamo dodali na seznam kot deseto več kot 1000 metrov globoko jamo v Sloveniji. Jeriševo jamo, ki je spominjala na smetišče, pa so razbremenili kupa odpadkov.

Simoniti 'pobegnil' s seje o neonacizmu

13. 09. 2021 15.12

Skupna seja Komisije za peticije, človekove pravice in enake možnosti ter Odbora za kulturo je bila predčasno prekinjena. Na njen so nameravali razpravljati o obsodbi neonacizma ter o tem, da ta ni v javnem interesu. Minister za kulturo Vasko Simoniti je sejo predčasno zapustil, predsedujoča Nataša Sukič pa je nato sklenila zasedanje odborov prekiniti.

'Zahtevamo, da se za vedno prekine okoljski teror v Zalogu'

28. 06. 2021 09.50

Četrtna skupnost Polje in tamkajšnja civilna iniciativa sta sklicali novinarsko konferenco v zvezi s problematiko nepravilno skladiščenega komunalnega blata v ljubljanskem Zalogu in okolici. Nanjo so povabili tudi ljubljanskega župana Zorana Jankovića in direktorja podjetja ML Surovine Aljošo Alkhatiba, a se slednji na vabilo ni odzval. Po besedah krajanov jih to ne preseneča, saj so bili že ob prvem stiku z njimi "deležni številnih groženj, najprej po telefonu, nato pa še prek njihove odvetniške službe". S podjetja pa so nam medtem odgovorili, da se že dogovorajajo za izvoz odpadkov.

'V Zalogu ne bomo dovolili, da bi postali smetišče'

18. 06. 2021 18.39

Nov dan, novo črno odlagališče komunalnega blata. Po Pivoli, Dramljah in Šentjurju se je kup odpadnega blata pojavil tudi v prestolnici. Neznosen smrad se te dni širi po ljubljanskem Zalogu, z visokimi temperaturami pa postaja vonj vse močnejši, opozarjajo krajani. Kupi komunalnega blata, ki nezaščiteni počivajo ob skladišču, sedem metrov nad podtalnico, pripadajo podjetju ML Surovine, sicer vpletenemu tudi v nedavne primere na Štajerskem. "V Zalogu ne bomo dovolili, da postanemo smetišče," lastnikom podjetja sporočajo krajani, združeni v civilno iniciativo. O primeru so že obvestili tako pristojno inšpekcijo kot agencijo in ministrstvo za okolje.

Izginuli mehiški študentje: identificirali posmrtne ostanke 20-letnika

16. 06. 2021 19.12

Po sedmih letih še vedno ni znano, kaj se je zgodilo z izginulimi študenti v Mehiki. Preiskovalci so sedaj identificirali posmrtne ostanke tretje žrtve. Te so našli v soteski le slab kilometer od smetišča v Coculi, kjer naj bi člani kriminalne tolpe mlade fante ubili in zažgali.