smeti odpadki

Okoljski kriminal: 'Podjetje v stečaj, sanacijo pa spet plačajo davkoplačevalci'
14. 03. 2025 10.56Podjetje Isberg, registrirano v Brežicah, je pred leti na Dolenjskem najelo več lokacij in jih napolnilo z jumbo vrečami z odpadki. Ker je šlo podjetje v stečaj, v stečajni masi pa ni denarja, da bi odpadke odstranili na njegove stroške, jih bo odstranila država. V Šentrupertu pozivajo, naj se to zgodi čim prej. Zeleni Slovenije so sporočili, da so ogorčeni nad novim primerom okoljskega kriminala, kjer bo sanacijo nezakonito odloženih odpadkov znova plačala država.

'Požar v Puconcih ni naključje, javna služba sežiganja odpadkov ne deluje'
13. 03. 2025 14.52Požar v podjetju Cerop Puconci ni naključje, obvezna gospodarska javna služba sežiganja gorljivih komunalnih odpadkov ne deluje, so opozorili predstavniki podjetja, zbornice komunalnega gospodarstva in združenja predelovalcev komunalnih odpadkov. Državo so pozvali k nujni ureditvi energetske izrabe odpadkov.

V Sloveniji nasmetili nekoliko več od evropskega povprečja
15. 02. 2025 08.22Povprečen prebivalec EU je leta 2023 ustvaril 511 kilogramov komunalnih odpadkov. Slovenija je nekoliko nad povprečjem, saj je povprečen prebivalec predlani ustvaril 517 kilogramov odpadkov, so sporočili z evropskega statističnega urada Eurostat.

Nevarne odpadke iz Slovenije, Italije in Nemčije nelegalno zakopavali na Hrvaškem
14. 02. 2025 14.53Z nezakonitim odlaganjem medicinskih in nevarnih odpadkov iz Slovenije, Italije in Nemčije na Hrvaškem so kriminalci zaslužili najmanj štiri milijone evrov. V mednarodni preiskavi so zaradi nezakonitega odlaganja nevarnih odpadkov aretirali 13 oseb.

Po prazničnem vzdušju kopica odpadkov
09. 01. 2025 19.09Decembrski prazniki s seboj prinesejo obilico veselja in daril, a tudi manj prijetno posledico – kopico odpadkov. Po prazničnem vzdušju ostanejo ostanki pojedin, stare igrače, oblačila, steklenice, embalaža in celo smrečice, smetnjaki pa se napolnijo hitreje kot običajno. Statistika kaže, da se v tem času količina odpadkov poveča za do 25 odstotkov. Kako se spopasti s to problematiko in poskrbeti, da praznično razkošje ne pusti trajnega pečata na okolju?

Kostak naj bi odpadke v Spodnjem Starem Gradu le premikal, ne pa zakopaval
10. 12. 2024 17.08V družbi Kostak so ob robu novinarske konference, na kateri so predstavili nov Center za ravnanje z odpadki v Spodnjem Starem Gradu, zanikali nezakonito zakopavanje odpadkov. Po besedah predsednika uprave Miljenka Muhe so odpadke prestavljali, niso pa jih zakopavali. Policija, ki preiskuje zadevo, se še ni oglasila pri njih, je povedal.

Jušić nad PU Novo mesto odredil strokovni nadzor, preiskavo prevzel NPU
05. 12. 2024 15.39Iz Generalne policijske uprave so nam sporočili, da je primer domnevnega nezakonitega zakopavanja odpadkov v Krškem prevzel Nacionalni preiskovalni urad (NPU), generalni direktor Policije Senad Jušić pa je odredil strokovni nadzor nad Policijsko upravo Novo mesto, neuradno, ker je preiskava obtičala v predalu. Iz ministrstva za okolje, podnebje in energijo so nam medtem odgovorili, da bo inšpektorat, ki junija letos po ogledu stanja na terenu nepravilnosti sicer ni zaznal, najkasneje v začetku prihodnjega tedna na določenih mikrolokacijah izvedel preglede z georadarjem in dronom.

Je Slovenija pri recikliranju uspešna samo na papirju?
22. 11. 2024 06.00Ministrstvo bi kavcijski sistem za plastenke pijač uvedlo v letu 2027. Takšni so načrti, a zakona še ni na mizi. Ocenjujejo, da bi za 50 milijonov evrov postavili okoli 1700 naprav za plastenke, predvsem v večjih trgovinah. Kavcija bi za eno vrnjeno plastenko znašala med 20 in 25 centov. Na drugi strani del gospodarstva opozarja, da kavcije ne potrebujemo, ker smo že zdaj zelo uspešni pri recikliranju, uvrščamo se v sam vrh Evropske unije. Je Slovenija pri recikliranju uspešna samo na papirju?

Kavcija za plastenke pijač: kdo se bori za 'zlato' odpadne embalaže?
21. 11. 2024 06.09Zakaj v Sloveniji za vrnjene plastenke ne dobimo nazaj denarja kot v 14 drugih državah Evropske unije? Kdo bi imel od kavcije največ koristi in kdo največjo izgubo? In ključno vprašanje: koliko bi plačali potrošniki? Smo v evropskem tednu zmanjševanja odpadkov in ravno zdaj je ministrstvo za okolje prvič razkrilo predlog kavcijskega sistema za embalažo pijač. Imajo politično podporo? Proizvajalci pijač bi kavcijo uvedli, trgovci so razdeljeni, komunale pa zagovarjajo, da je ne potrebujemo.

Težave z upornim sosedom, ki ima na svojem vrtu pravo smetišče
31. 10. 2024 07.24Slovenci naj bi bili pregovorno vedno ljubosumni na svojega soseda ali pa z njim v sporu. Kot kaže, pa to ni le slovenska posebnost, v mirnem britanskem naselju imajo namreč prebivalci kopico težav z upornim sosedom, ki ima na svojem vrtu pravo smetišče. Lastnik ga ne želi pospraviti, ignorira neštete prošnje in pozive, smeti pa naj bi občasno na vrtu celo zažigal. Obupani sosedje kralja odpadkov za zdaj niso uspeli premagati niti prek sodišča.

Kaj je treba vedeti pred začetkom kurilne sezone?
24. 09. 2024 09.38Slaba kakovost zraka vpliva na nas bolj kot mnogi drugi okoljski dejavniki ter predstavlja najpomembnejši vir zdravstvenih težav, povezanih z okoljskim onesnaževanjem. Zrak v Sloveniji je najbolj obremenjen v zimskem času zaradi emisij iz malih kurilnih naprav na lesno biomaso. Še posebej problematične so vrednosti delcev PM10, drobnih delcev PM2,5 in benzo(a)pirena. Pred kurilno sezono so zato pristojni predstavili nasvete in zahteve za lastnike malih kurilnih naprav.

Konec brezplačnih vračil razburil modne navdušenke in vplivneže. 'Končno!'
12. 09. 2024 08.00Gigant Asos, britanski spletni prodajalec hitre mode in kozmetike, izjemno priljubljen tudi med slovenskimi kupci, je "razburil" z novico, da bo odslej (nekaterim) kupcem zaračunaval vračila. Znesek je precej simboličen, ampak v času družbenih omrežij lahko tudi takšna napoved sproži val ogorčenja. A po drugi strani se pojavlja vprašanje – ali nismo morda s spletnim nakupovanjem in hitro modo enostavno šli predaleč in so takšni ukrepi nujni? Že z vidika, če planeta ne želimo povsem onesnažiti s tekstilnimi odpadki.

Svinje lomastijo po Červarju. 'Kraj se spreminja v deponijo'
16. 08. 2024 13.36Turisti v Červarju pri Poreču so ogorčeni nad prizori iz središča mesta, kjer se svobodno sprehajajo svinje. Hranijo se z odpadki iz smetnjakov, kot je razvidno s fotografij, ki so zaokrožile na družbenih omrežjih, se med popoldanskim počitkom uležejo tudi na eno od starih vzmetnic pri parkirišču. Prebivalci so razjarjeni, češ da se mesto spreminja v deponijo. Mesto v deponijo sicer pogosto spremenijo kar turisti sami, saj svojih vreč z odpadki ne odvržejo v smetnjake, ampak jih preprosto pustijo na tleh, kjer se jih nato lotijo različne živali. Tisti, ki v Červarju bivajo že vrsto let, pa se zaradi živalskih someščanov niti ne razburjajo več, saj so jih že povsem vajeni. Imeli so že družbo konja, petelina, koz.

Nad Južno Korejo znova prileteli baloni s smetmi
18. 07. 2024 13.44Severna Koreja je proti južni sosedi znova poslala več balonov, ki naj bi prenašali smeti, je sporočila južnokorejska vojska. Ob tem je prebivalcem svetovala, naj se predmetov, ki jih prenašajo baloni, ne dotikajo in jih nemudoma prijavijo najbližjim vojaškim ali policijskim organom.

Streha sveta zasuta z zamrznjenimi odpadki: šotori, embalaža hrane, kisikove jeklenke ...
06. 07. 2024 11.07Mount Everest je zasut z zaledenelimi smetmi. Vedno večja gneča na strehi sveta tako ne terja le vedno več življenj, ampak pomeni tudi visoko okoljsko škodo. Tja so se na najvišjo čistilno akcijo na svetu podali šerpe in vojaki. Za čiščenje v neusmiljenih vremenskih pogojih bodo potrebovali več let.

Na južnokorejskem letališču pristal balon s smetmi in iztrebki
26. 06. 2024 09.00Južnokorejsko mednarodno letališče Incheon za kratek čas ni delovalo, in sicer zaradi balonov, polnih odpadkov, ki jih je nad to državo poslala njihova soseda Severna Koreja. Začasno so bile zaprte vse tri vzletno-pristajalne steze. Medtem je Severna Koreja izvedla nov poskus izstrelitve rakete, a se je končalo neuspešno, z eksplozijo v zraku, je sporočilo južnokorejsko obrambno ministrstvo.

Baloni s smetmi: nenavadna bitka med Severno in Južno Korejo se nadaljuje
01. 06. 2024 16.03Severna Koreja je čez močno utrjeno južno mejo znova poslala več balonov z odpadki, sporoča južnokorejska vojska. Podoben incident se je minuli teden že zgodil, Severna Koreja pa naj bi se za neprijazno pošiljko odločila kot znak maščevanja za propagandne letake, ki so prišli z juga.

Blejsko jezero polno potapljačev: ob reševalni vaji očistili tudi globočine
25. 05. 2024 19.27Na Bledu so se poleg turistov tokrat zbrali tudi potapljači. Eni so prišli, ker želijo pomagati ljudem. Potapljači reševalci iz vse Slovenije so namreč pripravili skupno vajo. Hkrati pa so se ljubiteljski potapljači v jezero potopili, da bi pomagali naravi; z dna so odstranili smeti. In kakšen je bil ulov? S pomočjo prostovoljcev so zbrali okoli 150 kilogramov odpadkov.

Predstavo Kako bi Lumpiji rešili svet sooblikovali otroci
16. 05. 2024 21.02Ob mednarodnem dnevu družin v Cankarjevem domu pa smo izvedeli, kako bi Lumpiji rešili svet. Gre za gledališko igro v režiji Tadeja Piška, ki je nastala na podlagi predlogov in idej otrok v okviru projekta Bela embalaža. V lutkovni predstavi so otroci spoznavali, kako in zakaj varčevati z vodo, ravnati z odpadki in se nasploh bolj prijazno obnašati do našega planeta.

Mnenja o sežigalnicah se bodo kmalu javno kresala
06. 05. 2024 16.08Uredba o opravljanju obvezne državne gospodarske javne službe sežiganja komunalnih odpadkov, ki je deležna sprememb glede količine komunalnih odpadkov in števila objektov, bo šla v javno obravnavo predvidoma sredi meseca. Poleg obstoječe celjske sežigalnice bosta predvidoma zrasli še novi v Ljubljani in Mariboru, kjer pričakujejo nižje položnice.

'Pokvarjen aparat sodi na servis, ne v smeti'
01. 03. 2024 19.11Ljudje smo danes zagotovo malce bolj razvajeni, kot so bili naši predniki. Ko se je njim denimo kaj pokvarilo, so poklicali mojstra, zadnja desetletja pa raje zavijemo v trgovino po nov aparat. Toda ta filozofija se je izkazala za napačno in se po vsem svetu počasi spreminja. Podjetje Zeos, ki se ukvarja z odpadki, je začelo akcijo, s katero želi ljudi prepričati, da pokvarjen aparat sodi na servis, ne v smeti. In za to ponujajo celo nagrade.

Reševanje ujetih delavcev se nadaljuje, plaz predstavlja tudi okoljsko nevarnost
14. 02. 2024 13.27Na stotine turških reševalcev se še vedno trudi rešiti devet rudarskih delavcev, ki jih je zasul zemeljski plaz, ki se je zgrnil nad rudnik, v katerem so delali. V kakšnem stanju so delavci, se še vedno ne ve, oblasti pa so pridržale štiri osebe.

Eko Anhovo: Salonit nizkotno pritiska na delavce
14. 02. 2024 11.27V društvu Eko Anhovo podjetju Salonit Anhovo očitajo nizkotne pritiske na delavce, ki da jih bodo z avtobusom vozili na četrtkov protest, Društvu obolelih zaradi azbesta pa povezave s podjetjem. Nad tem društvom, ki nasprotuje predlogu novele zakona o varstvu okolja, s katerim bi zaostrili zahteve glede izpustov iz naprav za sosežig, so razočarani tudi v Zvezi sindikatov azbestnih bolnikov Slovenije. V Kanalu ob Soči so medtem odprli vprašanje sporazuma o donacijah, ki naj bi jih občini plačeval Salonit.

S strehe sveta odslej z iztrebki v vrečki: 'Naše gore so začele smrdeti'
08. 02. 2024 15.21Po številnih pritožbah, da je pot na streho sveta onesnažena ne le s smetmi, ampak tudi s človeškimi iztrebki, so oblasti sprejele strožja pravila. Tako bodo morali gorniki odslej s seboj v bazni tabor odnesti tudi svoje iztrebke.

Švedska 'kraljica smeti' obtožena največjega zločina proti okolju
29. 12. 2023 10.23Nekateri so afero označili za največji okoljski zločin v zadnjih 50 letih. NMT Think Pink – nekoč slavno podjetje za ravnanje z odpadki, znano po svoji blagovni znamki rožnatih vreč za smeti – je obtoženo nezakonitega zakopavanja in odlaganja več 10 tisoč ton odpadkov na 21 lokacijah v 15 občinah. Podjetje vodi Bella Nilsson, ki ji na Švedskem pravijo "kraljica smeti", poleg nje pa se bo na sodišču zagovarjalo še 10 posameznikov.

Kraška megla, pogozdovanje z droni in plavajoče smeti
16. 12. 2023 07.00Skrivnostna kulisa je poskrbela za dodaten dramatični učinek ob otvoritvi še ene gradbene etape največjega infrastrukturnega projekta v državi. Medtem pomoč za slovenske gozdove prvič prihaja iz zraka. Stroji pa so začeli z rušenjem nelegalno postavljenega objekta na Hvaru. Svetovne medije so dosegle fotografije žalostnih prizorov Drinskega jezera pri Višegradu. Kaj je še zaznamovalo pretekli teden?

Žalostni prizori: Drinsko jezero še vedno prekriva na tone smeti
13. 12. 2023 18.26Plastenke, pnevmatike, avtomobilski deli, bela tehnika, sodi – Drinsko jezero pri Višegradu prekriva na tisoče kubikov plavajočih smeti. Gre za pravo ekološko katastrofo, problem pa se vleče že desetletja. Po nekaterih ocenah letno iz jezera odstranijo od šest do osem tisoč kubičnih metrov različnih odpadkov. Okoljevarstveniki ob tem opozarjajo na pasivnost pristojnih institucij.

Turisti smetijo, rimski Kolosej so preplavile podgane
26. 08. 2023 20.26Mestne oblasti v Rimu se soočajo z novo nadlogo. V okolici turistično priljubljenega Koloseja so se namreč namnožile podgane. Te pa niso všeč obiskovalcem, ki so na njihovo prisotnost jezno začeli opozarjati na družbenih omrežjih. A za razmnožitev naj bi bili odgovorni prišleki sami, saj za seboj puščajo smeti.

Po državi se kopičijo kupi odpadkov
16. 08. 2023 18.43Medtem ko prebivalci poplavljenih območij še naprej sanirajo svoje domove in podjetja, se na deponijah po državi kopiči vse več kupov najrazličnejših odpadkov. Samo v ljubljanski Voki Snagi so v teh dneh zbrali več kot 1100 ton kosovnih odpadkov in gradbenega materiala. Ker so bile med odpadki lahko tudi nevarne snovi, na Arsu pripravljajo načrt vzorčenja tal, brezplačno analizo prisotnosti težkih kovin je ponudilo tudi ljubljansko podjetje, okoljsko ministrstvo pa vsem prizadetim svetuje, da odpadkov nikar ne razkužujejo.

Najprej žrtve poplav, zdaj lokalni heroji: Mladi čistijo reke v Indoneziji
03. 08. 2023 08.16Mladostniki iz Indonezije so postali spletna senzacija. Potem ko so njihove domove najprej zajele poplave, fantje niso čakali križem rok, temveč so ustanovili aktivistično skupino Pandawara in očistili reke ter plaže tretjega največjega indonezijskega mesta Bandung na Javi. Pri tem so zbrali več kot devet milijonov sledilcev na družbenih omrežjih TikTok in Instagram ter vplivali na druge mlade po vsej državi, da se pridružijo boju proti onesnaževanju.