sluh

Protestniki si običajno zatisnejo ušesa. Kaj je prestrašilo Srbe?

17. 03. 2025 14.00

V Srbiji ne potihnejo očitki o uporabi zvočnega topa, čeprav jih oblasti vsakodnevno zanikajo in grozijo s sankcioniranjem tistih, ki širijo informacije o tem. Nevladniki po drugi strani zahtevajo neodvisno mednarodno preiskavo in napovedujejo kazenske prijave. (Ne)uporaba zvočnega topa med nedavnimi protivladnimi protesti pa ne odmeva samo v Srbiji, ampak tudi drugod po svetu, saj incident komentirajo tudi tuji varnostni strokovnjaki. Ti menijo, da bi se nenavaden zvok morda lahko uporabil za izzivanje strahu. Kaj sicer t. i. zvočni top sploh je? Naprava je bila razvita za potrebe vojske, njena uporaba pa se je nato razširila.

Otroku v roki počila pirotehnika: 'Posledice bodo žal trajne'

31. 12. 2024 07.56

Uporaba pirotehničnih izdelkov ni šala. To je včeraj ponovno dokazala huda nesreča, ki se je zgodila na območju Ljubljane. Otrok je skušal prižgati pirotehnično sredstvo, ki sprva ni delovalo, nato pa mu je eksplodiralo v rokah. Ljubljanski policisti so sporočili, da je otrok pri tem utrpel zelo hude poškodbe. Stanje otroka, ki je utrpel trajne posledice, je po besedah vodje urgentnega kirurškega bloka na UKC Ljubljana Uroša Tominca stabilno.

'V eni roki sem imel petardo, z drugo sem prižgal, v sekundi je počila'

19. 12. 2024 06.00

Amputirane dlani, prsti, opekline glave, izguba sluha in vida, trajna invalidnost. To povzročajo petarde, ki so pri nas prepovedane že 16 let. A se najpogosteje znajdejo v rokah mladostnikov. Vendarle se stanje izboljšuje, poškodb je manj, kažejo podatki ljubljanskega kliničnega centra. A vsako leto vsaj en mlad človek zaradi pirotehnike ostane invalid.

V finale gresta Kira Štruc-Jurički in Lara Crnjac

24. 11. 2024 22.37

Novih pet izjemnih nastopov je za nami. Slišali smo dve čudoviti pevki, se zabavali ob glasbenem nastopu energičnih bratov, spremljali akrobacije in zabijanje v temi ter se navduševali ob spretnostih ob zračnem drogu. Usoda nastopajočih je bila znova v rokah gledalcev in žirantov, ki so odločili, da v finale pošljejo Kiro in Laro.

Bolezen ji je vzela vid in sluh, ne pa tudi volje za življenje

11. 09. 2024 17.06

"Če človek resnično ljubi naravo, lahko povsod najde lepoto," je nekoč rekel slikar Vincent Van Gogh. In temu stavku pritrjuje Tinka Tonejc, dekle, ki si je nekoč ob lepotah narave odpočilo predvsem oči, danes pa si dušo – ker oči ne vidijo več. Bolezen ji je že pri rosnih 16 namreč vzela vid in sluh, ne pa zaupanja v življenje. A Tinka Tonejc preizkušnjam navkljub še bolj verjame v življenje in se je kljub temu, da je pravkar končala že drugi boj z rakom, odločila, da nekoč preteče maraton. Letos ga bodo tekači na ljubljanskem maratonu tekli zanjo, ona pa morda uslugo vrne že čez nekaj let.

Brezplačen test vida in sluha na enem mestu – za vaše zdravje!

27. 08. 2024 00.15

Vid in sluh sta naši najpomembnejši čutili, zato je zanju treba pozorno skrbeti.

Dobrodelni koncert Viljem Julijan za male borce

05. 07. 2024 00.15

Za male borce - otroke z redkimi boleznimi bodo 12. oktobra tudi letos združili moči glasbeniki, ki bodo nastopili na tradicionalnem velikem dobrodelnem koncertu Viljem Julijan v Cankarjevem domu. Hkrati so v Društvu Viljem Julijan ob tem začeli tudi s poletno zbiralno akcijo za male borce, s katero želijo skupaj s koncertom zanje zbrati čim več sredstev.

Umrla je francoska pevka in pop ikona Francoise Hardy

12. 06. 2024 10.13

Umrla je francoska pevka Francoise Hardy. Stara je bila 80 let. Njen kristalno čisti glas in melanholična besedila so jo v 60. letih minulega stoletja izstrelila med mednarodne zvezde. Njeno smrt je v torek obelodanil njen sin Thomas Dutronc, poroča francoska tiskovna agencija.

Gluha britanska deklica po prelomnem zdravljenju znova sliši

09. 05. 2024 10.14

Opal Sandy se je rodila popolnoma gluha zaradi slušne nevropatije, ki moti prenos živčnih impulzov iz notranjega ušesa v možgane. 18-mesečna deklica pa lahko po zaslugi prelomne genske terapije zdaj sliši skoraj normalno. Njen sluh pa bi se lahko še izboljšal, so optimistični zdravniki.

Usodne posledice necepljenja: bolezen ju je za vedno zaznamovala

19. 04. 2024 19.21

Tri leta in pol je bila stara Kristina Ražman, ko je hudo zbolela za noricami. A šele čez pet let so ugotovili, da so ravno norice vzrok za njeno skoraj 70-odstotno okvaro sluha, ki jo spremlja že celo življenje. Številne bolezni, kot so davica, rdečke, tetanus in ošpice se danes v Sloveniji ne pojavljajo več ali pa posameznike redko prizadenejo. In kako smo to dosegli? Nič drugače kot s cepljenjem. Letos mineva 50 let, odkar je Svetovna zdravstvena organizacija sprejela razširjeni program cepljenja.

Klopni meningoencefalitis: na leto zboli 110 ljudi, a možno ga je preprečiti

12. 04. 2024 07.48

Vse več je sončnih in toplih dni, zato se tudi pogosteje odpravljamo na prosto. Zaradi razmeroma mile zime bi bila letos aktivnost klopov lahko večja, opozarjajo na NIJZ. Najbolj razširjeni bolezni, ki ju prenašajo klopi, sta klopni meningoencefalitis in lymska borelioza. Klopni meningoencefalitis, ki lahko pri obolelemu pusti hude posledice, kot je invalidnost ali celo smrt, pa lahko preprečimo s pravočasnim cepljenjem, poudarjajo na NIJZ.

Male 'pošasti' v naravi, ki s svojim ugrizom prenašajo nevarne bolezni

20. 03. 2024 10.25

Toplejši dnevi že vabijo k aktivnostim na prostem in v naravi, kjer pa na nas čakajo tudi drobne živalice, ki s svojim ugrizom prenašajo nevarne bolezni. To sta lymska borelioza in klopni meningoencefalitis, ki lahko pri obolelemu pusti hude posledice, kot sta invalidnost ali celo smrt. In kako se lahko najbolje zaščitimo? Meningoencefalitis lahko preprečimo s pravočasnim cepljenjem, ki je na voljo skozi vse leto, za nekatere skupine pa je celo brezplačno. Lymsko boreliozo se medtem zdravi z antibiotiki.

Paul Simon si želi nastopati kljub izgubi sluha

15. 03. 2024 21.31

Pevec Paul Simon je svojim oboževalcem vlil kanček upanja. Lansko leto je glasbenik zlomil srca po vsem svetu, ko je dejal, da je postalo malo verjetno, da bi še kdaj nastopil v živo, saj je skoraj popolnoma izgubil sluh v levemu ušesu.

'Temu bomo naredili konec': sledi zaostritev kazni za huligane

24. 02. 2024 19.55

Medtem ko je za Viole sedem poškodovanih zgolj ena petarda, iz katere da mediji delamo senzacionalizem, kot so zapisali na transparentu, so si pristojni – policija, ministrstvo za šport, nogometna zveza Slovenije, tudi Olimpijski komite – enotni: temu bomo naredili konec, kazensko zakonodajo do huliganov, ki ogrožajo ljudi, bomo zaostrili. Slednje podpira tudi mariborski župan, ki bo sklical skupni sestanek tako upravnega odbora kluba kot Viol.

Mark Ruffalo noseči ženi zamolčal tumor: 'Povedal sem ji po porodu'

24. 01. 2024 11.31

Zvezdnik Mark Ruffalo je pred dvajsetimi leti izvedel, da ima možganski tumor, ko je bila njegova žena v devetem mesecu nosečnosti, tik pred rojstvom njunega prvega otroka. Igralec ni imel srca, da bi ji za tumor povedal in je molčal, dokler ni rodila in sta povila sina. "Vedno sem vedela, da boš umrl mlad," mu je rekla žena v solzah, ko ji je en teden po rojstvu povedal, da ima možganski tumor.

Kot bi se zdravili 15 metrov pod morjem

20. 01. 2024 10.59

Od dekompresijske bolezni, zastrupitev z ogljikovim monoksidom, tinitusa in long covid sindroma – zdravljenje s hiperbarično kisikovo terapijo, ki naj bi celo imela 'antiaging učinek', je vse bolj priljubljeno in daje pozitivne rezultate. Potrebe so velike, a žal je iz obveznega zdravstvenega zavarovanja plačanih bolj malo stanj, pri katerih se hiperbarična medicina lahko uporablja kot adjuvantna oblika zdravljenja. Kako deluje, za koga vse je primerna in zakaj moramo biti previdni pri tem, katerega ponudnika izberemo?

Dragocenejše od zlata: našli žival, ki so jo zadnjič videli pred 86 leti

29. 11. 2023 15.23

V Južni Afriki se je po treh letih končala znanstvena misija, katere cilj je bil najti dolgo pogrešanega Winstonovega zlatega krta. Bila je uspešna, človeške oči so prvič po letu 1937 uzrle to izmuzljivo žival.

Policisti mladoletniku zasegli prepovedane petarde

22. 11. 2023 10.48

Sevniški policisti so nekaj pred 20. uro med kontrolo prometa v naselju Celine ustavili voznika mopeda. Med postopkom so mladoletnemu vozniku zasegli 646 različnih prepovedanih petard kategorije F2.

Polka, potica, slivovka in kontrolirana strmoglavljenja na letalonosilki

15. 09. 2023 07.00

Stari turbopropelerji rezko kot kosilnica na steroidih z ropotom režejo zrak ljubljanskega letališča. Rampa zadka je kakšnega pol metra dvignjena od asfalta piste in s fotografom Mirom Majcnom namenoma vstopiva med zadnjimi. Legendarno mornariško transportno letalo C2 Greyhound ima štiriindvajset sedežev in pri repu le dve majhni okenski lini, vsem ostalim med poletom ostane le pogled na hudo izrabljeno notranjost. Obloge visijo s stene, sedeži so raztrgani, izolacija razpada. Eno najstarejših letal nas bo odpeljalo na najnovejšo, največjo in najboljšo letalonosilko. Greyhound, drugače eno najbolj varnih mornariških letal zadnjih 60 let, zapre repno rampo, ko se potniška kabina začne hitro polniti z gostim dimom.

Domnevni fragmenti Beethovnove lobanje znova na Dunaju

30. 07. 2023 15.06

Fragmenti lobanje, ki naj bi pripadali Ludwigu van Beethovnu, so znova na Dunaju, kjer je nemški skladatelj iz 19. stoletja tudi pokopan. Ameriški poslovnež Paul Kaufmann je fragmente, ki jih je podedoval, podaril medicinski univerzi na Dunaju, kjer bodo raziskali skladateljeve bolezni in vzrok njegove smrti. "Kosti spadajo tja, na Dunaj," je Kaufmann povedal novinarjem.

Beethovnove zdravstvene težave skušali preiskati z analizo njegovih las

23. 03. 2023 10.30

Beethoven je imel pred smrtjo verjetno genetsko nagnjenost k bolezni jeter in okužbo s hepatitisom B, so pokazali testi. Skupina raziskovalcev pod vodstvom Univerze v Cambridgeu je namreč analizirala pet pramenov las, da bi sekvencirala skladateljev genom. Kljub naporom niso mogli ugotoviti dokončnega vzroka njegove izgube sluha.

Domena za spletno stran hongkonške agencije ustvarjena v Sloveniji

10. 03. 2023 17.11

"Moja napaka je bila, da sem družini predlagal, naj plačilo honorarja namesto meni, nakažejo podjetju v tujini." S temi besedami je svoj odstop pospremil Roman Bošnjak, ki vztraja, da je azijska agencija pred leti z njim navezala stik na enem izmed kongresov v tujini. Pa je agencija res azijskega porekla, Bošnjak pa z njo ni povezan globlje? Dokopali smo se do novega svežnja dokumentov, ki se vse manj skladajo z izjavami kirurga. Ne samo, da je bil Bošnjak še do nedavnega uradni kontakt za paciente, pred desetimi leti je bila kar v Sloveniji ustvarjena celo spletna stran agencije. Zgodba pa očitno dobiva tudi prve politične nastavke.

Po sumu korupcije v UKCL Bošnjak odstopil z mesta predstojnika nevrokirurgije

10. 03. 2023 13.06

Potem ko je v javnost prišla informacija, da je morala tuja državljanka kirurgu ljubljanskega kliničnega centra poleg plačila po rednem ceniku UKC za "zasebni honorar" zdravnika nakazati še dodatnih 6000 evrov, je generalni direktor UKC Ljubljana Marko Jug zdaj podal nekoliko več informacij. Sporočil je, da je profesor in kirurg Roman Bošnjak zaradi incidenta odstopil z mesta predstojnika nevrokirurgije, a da za zdaj v kliničnem centru ostaja kot nevrokirurg. Je pa slednji pojasnil, da mu ni žal, da je operacijo opravil saj je s tem omogočil deklici kakovostno življenje.

'Če moj otrok ne bi bil dovolj močan, da to preživi, tudi jaz ne bi'

14. 02. 2023 09.40

33-letnica je po potresu v Turčiji z 10 dni starim sinom preživela več metrov pod ruševinami, živa zakopana. Rešili so ju po več kot 90 urah, sreča v nesreči pa je, da med potresom ne ona ne dojenček nista utrpela večjih poškodb ter da sta preživela tudi njen mož in drugi sin. Zdaj je z novinarji delila, kako sta brez hrane, vode, v popolni temi in utesnjenem prostoru z novorojenčkom uspela preživeti več dni.

Ashton Kutcher je bil ob izidu avtobiografije Demi Moore besen

02. 02. 2023 07.00

Demi Moore je leta 2019 izdala avtobiografijo z naslovom Inside Out, v kateri je odkrito spregovorila o zakonu s 15 let mlajšim igralcem Ashtonom Kutcherjem. Med drugim je razkrila, da je želela biti "kul" žena, zato je privolila v trojčka, in priznala, da jo je Ashton večkrat prevaral. O knjigi nekdanje žene je zvezdnik spregovoril v nedavnem intervjuju.

Poškodbe s pirotehniko: 'Rehabilitacija se konča, a zaznamovan si do smrti'

07. 12. 2022 10.49

Bližajo se prazniki, ki si jih nekateri še vedno radi popestrijo z uporabo pirotehničnih sredstev. Policisti zato opozarjajo na previdno in uvidevno uporabo pirotehnike, tudi do domačih živali.

Ashton Kutcher spregovoril o težki bolezni brata dvojčka

06. 12. 2022 06.00

Ashton Kutcher je pred kratkim spregovoril o boju z avtoimuno boleznijo vaskulitis, s katero se je srečal sam, razkril pa je tudi, s katerimi zdravstvenimi težavami se je morala v preteklosti soočiti njegova družina, predvsem njegov brat dvojček, ki se je rodil s cerebralno paralizo.

Največje sojenje v zgodovini Belgije: bodo žrtve končno dobile zadoščenje?

05. 12. 2022 07.54

Marca 2016 so na bruseljskem letališču in nato še na vlaku podzemne železnice, ki je peljal skozi evropsko četrt mesta, eksplodirale tri bombe. Šest in pol let kasneje se je v zvezi z umorom 32 ljudi začelo sojenje desetim osebam, ki naj bi trajalo sedem mesecev. Še več kot 300 oseb je bilo v napadu ranjenih, žrtve in njihove družine pa so se pritoževale, da vse skupaj traja že predolgo. Šlo je za najsmrtonosnejši napad na Belgijo po koncu druge svetovne vojne, ki je med drugim sprožil proteste, mejne nadzore, parlamentarne preiskave in celo delno evakuacijo jedrskih elektrarn.

Po enoletnem boju z redko vrsto raka umrl 25-letni glasbenik Cormac Roth

31. 10. 2022 20.36

"Počnite stvari, ki jih imate radi. Življenje je kratko. Je kaos. In nikoli ne veste, kdaj se vam to lahko zgodi," je na družbenem omrežju v enem izmed zapisov pred smrtjo svojim oboževalcem sporočil 25-letni glasbenik Cormac Roth. Najmlajši sin igralca Tima Rotha je novembra 2021 razkril, da so mu diagnosticirali raka zarodnih celic 3. stopnje oz. horiokarcinom.

'Tišina uma je ključ do dolgega življenja'

31. 10. 2022 12.12

Številne destinacije na svetu slovijo po dolgem življenju svojih prebivalcev. Kaj pa je skrivnost okrožja Lerik v južnem Azerbajdžanu? Gorski zrak. Ekipa CNN Travel je obiskala vasico, v kateri naj bi živeli stoletniki, ki so še vedno fizično in umsko povsem sposobni in jih leta še niso dohitela.