sls skd

Lojze Peterle izstopil iz NSi: 'Ne mislim ustanavljati nove stranke'

05. 11. 2024 13.22

Dolgoletni član NSi, njihov nekdanji evropski poslanec ter predsednik osamosvojitvene vlade Lojze Peterle je vodstvo Nove Slovenije v ponedeljek obvestil, da izstopa iz stranke. "Njegov izstop obžalujemo," je zapisal predsednik NSi Matej Tonin, a dodal, da se mu zahvaljujejo za vse, kar je storil za NSi in za razvoj krščanske demokracije v Sloveniji. Peterle je povedal, da se je za izstop odločil zaradi prevelikih razhajanj s sedanjim vodstvom stranke. Nove stranke ne namerava ustanavljati.

Uporaba imena SKD v roke Peterleta, ki ustanavlja Zavezništvo SKD

04. 12. 2023 19.43

Predsednik osamosvojitvene vlade Lojze Peterle in SLS sta podpisala dogovor, s katerim v Peterletove roke prehaja uporaba imena SKD. Peterle hkrati ustanavlja Zavezništvo SKD. Ne gre za stranko, temveč pogovor o ključnih vprašanjih Slovenije in EU. Cilj je prispevati h krepitvi demokrščanske linije na evropskih in parlamentarnih volitvah, pravi.

Doslej 14 vlad in devet različnih premierjev: najdlje je vladala LDS

25. 04. 2022 06.00

Po nedeljskih volitvah kaže, da bo Robert Golob nov mandatar za sestavo vlade. Doslej smo imeli v samostojni Sloveniji 14 vlad, ki jih je vodilo devet različnih premierjev. Največkrat, štirikrat, je vlado vodil Janez Drnovšek, ki je tudi najdlje predsedoval vladam, več kot deset let. Stranka LDS je bila doslej najdlje največja stranka v vladi. Medtem pa je največ vladnih koalicij tvorila DeSUS, ki je bila v vladah 22 let in pol. Janša je bil trikrat potrjen za predsednika vlade, skupaj je vladal sedem let, stranka SDS pa je bila del sedmih vlad, skupaj so bili v vladi 11 let in pol.

Doslej prestopilo 95 poslancev, Möderndorfer v štirih različnih poslanskih skupinah

23. 03. 2022 06.00

V vseh sklicih DZ je doslej iz svoje poslanske skupine v drugo prestopilo skupaj 95 poslancev. V sedanjem sklicu DZ je prestopilo 11 poslancev, največ jih je zapustilo SMC oz. danes Konkretno. Najmanj prestopov je bilo v mandatnem obdobju 1996-2000, a so vsi trije takrat odločilno vplivali na potrditev mandatarjev Janeza Drnovška, nato še Andreja Bajuka. Doslej je bil najbolj znan prestop Cirila Pucka, ki je sčasoma postal sinonim za odločilne prestope v politiki.

V postopku predlog za razrešitev Zorčiča z mesta predsednika DZ

29. 03. 2021 12.39

O usodi Igorja Zorčiča na mestu predsednika Državnega zbora bo parlament odločal v torek. Zorčič, ki je skupaj s poslancema Janjo Slugo in Branislavom Rajićem izstopil iz SMC, je namreč napovedal, da z mesta predsednika ne misli odstopiti, zato je koalicija vložila predlog za njegovo razrešitev. Za to potrebujejo 46 glasov.

Karl Erjavec: politični maček, ki je ministroval v šestih vladah

05. 12. 2020 18.42

60-letni Karl Viktor Erjavec je stari novi predsednik stranke upokojencev. V svoji politični karieri je vodil obrambni in okoljski resor, v dveh mandatih pa je opravljal položaj zunanjega ministra. V politiko je vstopil leta 1993 kot član SKD, leta 2004 je bil za kratek čas član LDS, nato pa je pristal v stranki DeSUS, v kateri je čez leto dni prevzel vodstvo in stranko vodil do januarja letos, ko ga je na kongresu premagala Aleksandra Pivec. Politični maček pa se je v desetih mesecih znova zavihtel na vrh stranke.

Tonin ob 20. obletnici ustanovitve NSi za krepitev stranke

04. 08. 2020 16.23

V NSi bodo danes zaznamovali 20. obletnico ustanovitve stranke. Predsednik stranke Matej Tonin se je ob tej priložnosti v poslanici zavzel za krepitev stranke, saj se bo s tem okrepila zdrava in racionalna politična sredina. Večjo slovesnost v NSi načrtujejo za 4. september, ko v gosteh pričakujejo tudi vodjo Evropske ljudske stranke Donalda Tuska.

Erjavec po porazu: Ko me bodo pokopali, bom še vedno član stranke DeSUS

18. 01. 2020 21.48

Prekaljeni politični maček Karl Erjavec je po 15 letih izgubil podporo stranke, vodenje DeSUS pa bo prevzela Aleksandra Pivec. Po porazu je Erjavec že napovedal odstop z mesta ministra za obrambo, ostaja pa član stranke. Kljub številnim aferam je v zadnjih 15 letih močno zaznamoval slovenski politični prostor.

V 90. letu starosti je umrl Ivan Oman

18. 08. 2019 08.40

V 90. letu starosti je umrl starosta slovenskega osamosvajanja – Ivan Oman, eden izmed pobudnikov, soustanovitelj in prvi predsednik Slovenske kmečke zveze. Ta velja za prvo demokratično stranko, ustanovljeno v času 'politične pomladi'.

SDS in Nsi praznujeta 30. obletnico obstoja

09. 03. 2019 16.27

Opozicijski stranki SDS in NSi v teh dneh praznujeta 30 let od svojih začetkov. Stranka Janeza Janše je proslavila s slavnostno akademijo v Cankarjevem domu, še pred tem pa je Nsi praznovala v Festivalni dvorani Bled. Ob tej priložnosti pa je Slovenijo obiskal tudi Manfred Weber, vodja Evropske ljudske stranke in njen kandidat za predsednika Evropske komisije.

Umrla je Katarina Bajuk

18. 10. 2018 08.30

Umrla je Katarina Bajuk, soproga nekdanjega predsednika vlade in finančnega ministra Andreja Bajuka. Rojena je bila kot Katarina Grintal v Lukovici pri Domžalah, z Bajukom pa sta se spoznala v Argentini, kamor sta se njuni družini na varno umaknili po koncu druge svetovne vojne.

Podobnik se vrača, Janša: Po letih pozeb prihaja čas pomladi

29. 09. 2018 18.08

Marjan Podobnik, ki je bil znova izvoljen na čelo SLS, je stranko vodil že v letih 1992–2000, in sicer je bil prvi predsednik stranke po preimenovanju v SLS iz Slovenske kmečke zveze – Ljudske stranke. Stranko je pred njim vodil starosta slovenske politike Ivan Oman, za Podobnikom pa se je na čelu SLS v 18 letih zvrstilo osem voditeljev.

Kdo je kdo v Šarčevi vladi?

14. 09. 2018 06.00

13. slovenska vlada ima kar 16 ministrov. Med njimi so štirje "stari mački" iz Cerarjeve vlade, a le eden - Zdravko Počivalšek - bo ohranil dosedanji resor. Tja, kjer je že bil, spet odhaja Karl Erjavec. Kdo pa so ostali? Med njimi so študentka, trobentač, saksofonist, deskar na snegu, pisec besedil zabavne glasbe ...

Je Šarec pravi mož za izziv? Tri sestavine, ki odločajo o (ne)uspehu manjšinske vlade

02. 08. 2018 09.04

Če bo Slovenija dejansko dobila manjšinsko vlado, bo to za našo državo izlet v neznano, saj konkretnejših izkušenj s takšnim načinom vladanja nimamo. Analitiki že zmajujejo z glavo, izkušnje iz tujine pa kažejo, da se takšni politični eksperimenti kvečjemu obnesejo v zrelih demokracijah, kjer politika - kljub nasprotjem - ve, kaj je njeno poslanstvo.

Za 28 let vladanja so porabili leto in pol samo za sestavljanje vlad

07. 06. 2018 11.22

Analiza dvanajstih vlad v številkah in imenih je nazorna: kako dolgo, kdo s kom, za koliko časa. Izhodišče pa, koliko dni po volitvah je bilo potrebnih za povolilno matematiko, da so vlade tudi zaprisegle.

Sovražnik, velik sovražnik, smrtni sovražnik, koalicijski partner

06. 06. 2018 06.33

Janez Drnovšek je vodil štiri različne koalicije, Janez Janša dve, Lojze Peterle, Andrej Bajuk, Anton Rop, Borut Pahor, Alenka Bratušek in Miro Cerar pa so bili na čelu vlade le enkrat. Poti do oblikovanja vlad so se vile od gostiln do zasledovanj, bile skoraj praviloma mukotrpne in nagrajene s funkcijami, tudi asfaltiranji cest.

Pahor: Tudi če mi volilni rezultati niso všeč, jih je treba spoštovati

04. 06. 2018 09.12

"Seveda nisem dolžan najprej podeliti mandata relativnemu zmagovalcu volitev. A bom to storil, ker močno verjamem v demokracijo. Tudi če mi volilni izidi niso všeč, treba jih je spoštovati," je po volitvah dejal predsednik Pahor. Na novo vlado bi lahko čakali tudi več kot tri mesece.

Dosedanje volitve v številkah: kolikokrat je vlada sploh 'zdržala' do konca?

01. 06. 2018 06.00

Statistični pregled dosedanjih sedmih parlamentarnih volitev: v DZ se navadno prebije sedem strank, volilna udeležba strmo pada, tretjič (zapored) volimo predčasno, število žensk v parlamentu (tudi zaradi zakonsko obveznih kvot) raste. Največji odstotek glasov je leta 2000 prejela LDS (36,26 odstotka), največ mandatov pa leta 2014 SMC.

DeSUS na oblasti 7.509 dni

28. 04. 2018 06.00

Poleg DeSUS-a so največ dni v vladi preživele še LDS, SD in SLS.

Marjana Podobnika izključili iz stranke SLS: 'To je bil nujen ukrep'

29. 08. 2016 11.29

Razsodišče Slovenske ljudske stranke je odločilo, da mora Marjan Podobnik, sicer eden od ustanoviteljev SLS, stranko zapustiti. Izvršilni odbor stranke Podobniku očita kršitev statuta in kodeksa etičnega ravnanja SLS. Predsednik SLS Marko Zidanšek današnjo odločitev vidi kot priložnost za prenovo na desnem političnem polu.

SLS iz stranke meče Podobnika, ker naj bi se na skrivaj dogovarjal z Janšo

08. 07. 2016 10.52

Izvršilni odbor SLS predlaga izključitev Marjana Podobnika iz stranke. Razlog naj bi bilo njegovo neetično ravnanje, saj naj bi se s prvakom SDS Janezom Janšo na skrivaj dogovarjal pred volitvami v Kmetijsko-gozdarski zbornici in po njih in skušal prevzeti stranko. Podobnik potezo stranke obžaluje.

'Prva vlada je Sloveniji zapustila zgled enotnega in učinkovitega delovanja izvršilne oblasti'

16. 05. 2015 16.35

"Ta vlada je Sloveniji zapustila zgled enotnega in učinkovitega delovanja izvršilne oblasti. Prav takšno izkušnjo bi Slovenija za rešitev svojih težav nujno potrebovala tudi danes." Tako 25 let potem, ko je prisegla prva slovenska demokratično izvoljena vlada, pravi njen predsednik Lojze Peterle.

6. december: dan prvih parlamentarnih volitev v samostojni Sloveniji

06. 12. 2014 07.38

Pred 22 leti so potekale prve parlamentarne volitve v samostojni Sloveniji. Odtlej je DZ sprejel več kot 3300 zakonov in drugih aktov, v DZ je bilo ustanovljenih 27 preiskovalnih komisij ter vloženih 34 interpelacij.

Demokratična stranka upokojencev Slovenije

16. 06. 2014 04.36

Demokratična stranka upokojencev Slovenije ali DeSUS, ki jo vodi Karl Erjavec, se v svojem delovanju zavzema predvsem za pravice upokojencev. Uvršča se med levosredinske politične stranke.

Slovenska ljudska stranka SLS

16. 06. 2014 08.13

Slovenska ljudska stranka je prva ustanovljena demokratična politična stranka po 2. svetovni vojni v Sloveniji. V tokratnem volilnem boju stavijo naizkušene ljudmi, ki so se s političnim delom že izkazali, pravijo.

Nova Slovenija

16. 06. 2014 06.00

V Novi Sloveniji pred tokratnimi volitvami stavijo predvsem na obsežen gospodarski program, ki bi naj prinesel nova delovna mesta in investicijam naklonjeno Slovenijo, ki bi podjetniški duh manj dušila s pretirano birokracijo.

Štiri od petih referendumov z najnižjo udeležbo razpisali s pomočjo SDS

09. 06. 2014 09.45

Referendum o arhivih bi skoraj potolkel rekordno najnižjo udeležbo na referendumih. Udeležilo se ga je namreč manj kot 12 odstotkov upravičencev, a referenduma o ustanovitvi pokrajin je imel še za odstotno točko nižjo udeležbo. Skupna točka obeh je, da ju je podpiral SDS.

VIDEO: Pahor volitve razpisal za 13. julij, Solidarnost napoveduje ustavno presojo

01. 06. 2014 07.03

Predsednik Borut Pahor je razpustil državni zbor in predčasne parlamentarne volitve razpisal za 13. julij. Pahor pravi, da volitve septembra niso mogoče, stranka Solidarnost, ki pravi, da so volitve sredi poletja kršitev človekovih pravic, pa je že napovedala ustavno presojo.

Umrl je Franc Zagožen

23. 02. 2014 13.08

V 72. letu starosti je umrl dolgoletni slovenski politik Franc Zagožen, ki je bil med drugim poslanec in tudi nekaj časa predsednik Slovenske ljudske stranke. "Bil je politik z velikimi črkami, saj je na prvo mesto vedno postavljal ljudi in državo, nikoli sebe," je ob tem zapisal Franc Bogovič.

Resolucija EPP: 'strankarska zadeva', ki sodstvu postavlja zelo konkretne zahteve

14. 11. 2013 13.59

Resolucija EPP o stanju v Sloveniji je po Janševih besedah nastala brez vpliva slovenskih strank. Mnenja ali gre za pritisk na sodstvo ali le za njegovo oceno, so deljena, Pirnat pa je opozoril, da je resolucija nesprejemljiva v delu, ko slovenskemu sodstvu postavlja konkretne zahteve.