slovensko-avstrijska komisije

Slovenija išče rešitve za povratek državljanov iz Izraela
09. 10. 2023 11.15Zaradi spopadov med Izraelci in Palestinci, ki so izbruhnili po napadu Hamasa minuli konec tedna, več evropskih držav evakuira svoje državljane iz Izraela. Na Poljskem so tako že pristala tri letala, svoje državljane evakuirajo tudi Madžarska, Romunija, Srbija in Italija. S slovenskim zunanjim ministrstvom je do sedaj navezalo stik 29 slovenskih državljanov, ki se nahajajo v Izraelu. Deset jih že odpotovalo domov, za ostale zunanje ministrstvo išče možnosti za vrnitev, tudi s pomočjo drugih evropskih držav.

'Avstrijsko podaljšanje nadzora na meji je nesprejemljivo'
11. 04. 2023 09.14Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve (MZEZ) je namero Avstrije, da za šest mesecev znova podaljša nadzor na meji s Slovenijo, označilo za nesprejemljivo. Kot so še sporočili, obžalujejo tovrstno ravnanje avstrijskih oblasti, ko bo Evropska komisija prejela razloge za podaljšanje nadzora, pa se nameravajo na to ustrezno odzvati.

'Nadzora na notranjih schengenskih mejah se je treba znebiti'
31. 01. 2023 15.46Nadzora na notranjih schengenskih mejah se je treba znebiti, je povedala evropska komisarka za notranje zadeve Ylva Johansson. Komisija se po njenih besedah pogovarja s članicami, ki izvajajo nadzor, in njihovimi sosedami, tudi s Slovenijo in Avstrijo, da bi našli druge načine za zagotavljanje varnosti.

Madžarska grozi z vetom na embargo ruske nafte
02. 05. 2022 14.51Ob zaostrovanju svetovnih sankcij zoper Rusijo in evropski napovedi embarga na rusko nafto in plin pa ima Madžarska drugačne načrte. Poslanec madžarskega parlamenta je namreč dejal, da je Budimpešta pripravljena vložiti veto in tako Uniji preprečiti uvedbo nadaljnjih sankcij zoper državo okupatorko. Kot je zatrdil Gergely Gulyas, ne bo Madžarska nikoli podprla tovrstnih sankcij. Države članice Evropske unije sicer še vedno niso enotne glede embarga na uvoz ruske nafte. Nasprotno od Madžarske se Poljska močno zavzema zanj, Nemčija in Avstrija pa sta omilili svoje stališče in sta pripravljeni sprejeti embargo.

LMŠ: Sassolijevo izjavo vidimo kot veliko zaušnico Janezu Janši
23. 08. 2021 13.14Po razburljivi interakciji med premierjem Janezom Janšo in Davidom Sassolijem glede sprejema afganistanskih beguncev so dogajanje komentirali predstavniki slovenskih političnih strank. Medtem ko so eni dejali, da gre za "ponovno sramotenje ugleda Slovenije v tujini", so drugi premierju stopili v bran, češ da se popolnoma strinjajo z njegovo izjavo in da Sassoli "nima pojma o nastali situaciji". Dogajanje pozorno spremljajo tudi tuji mediji, med drugim ugledni nemški časopis Frankfurter Allgemeine Zeitung, ki poroča, da se stališču Janše pridružujejo tudi Avstrijci in Madžari.

'Mama, ne štimajte za Jugoslavijo, kar moram ajnrukat za kralja Petra!'
10. 10. 2020 07.13Usoda Koroške bo odločena na ljudskem glasovanju, je odločila pariška mirovna konferenca. Prebivalstvo se je znašlo na razpotju, med stoletno deželno zavestjo in narodnostnimi težnjami. Da imajo priložnost, da se otresejo tisočletnega nemškega jarma, je poudarjala novonastala Kraljevina SHS. Ne gre za odločitev med nemštvom in slovenstvom, temveč med kraljevino z vojaško obveznostjo in nerešenimi mejnimi vprašanji ter moderno republiko z delavskimi pravicami, pa je prepričevala avstrijska propaganda, pripoveduje zgodovinar Danijel Grafenauer. Odločilni dan, 10. oktober 1920, se je zapisal v zgodovino slovenskega naroda. 59 odstotkov volivcev je odločilo, da se Koroška priključi republiki Avstriji.

Avstrija v četrtek odpira meje s Slovenijo, Nemčija pa s 15. junijem
03. 06. 2020 06.25Italija je znova odprla meje za tuje turiste, ki so bile zaprte zaradi pandemije covid-19. Ob prehodu meje turistom ne bo več treba v 14-dnevno karanteno. Odpravili so tudi omejitev potovanj med italijanskimi deželami, ki je bila v veljavi od 9. marca. Naša severna soseda Avstrija je sporočila, da s četrtkom odpira meje s sosednjimi državami z izjemo Italije, Nemčija pa umika opozorilo glede potovanj v 31 evropskih držav od 15. junija.

SAB z Angeliko Mlinar
11. 04. 2019 10.30V stranki SAB so za ohranitev povezovanja evropskih držav, ker so izzivi pred Evropo in svetom taki, da jih posamezne države same niso zmožne rešiti. Nujno je sodelovanje, morajo pa biti odločitve tehtne, pravijo.

Zdaj tudi uradno: SAB se na evropske volitve podaja z Angeliko Mlinar na čelu
29. 03. 2019 12.07Koroška Slovenka in trenutna avstrijska evroposlanka Angelika Mlinar (Alde) bo na evropskih volitvah nosilka liste SAB. Predsednica stranke Alenka Bratušek je ponosna, da je kandidatka njihove stranke za evropsko poslanko ženska, ki smo jo že pred leti oklicali za "deveto slovensko evroposlanko". Na listi za evropski parlament je tudi generalni sekretar stranke Jernej Pavlič.

Zakaj slovenski turizem cveti, planinska dejavnost pa životari?
31. 01. 2019 17.27Slovenski turizem zadnja leta podira rekorde. Obiskovalce pa vse bolj privlačijo tudi naše gore. Turistični delavci sicer spodbujajo razvoj tega področja, a v PZS opozarjajo, da planinske koče in poti še vedno ostajajo na plečih prostovoljnega dela planinskih društev. Je tak način še 'spodoben', predvsem pa, kako dolgo bo še mogoč in kako planinsko infrastrukturo financirajo v Avstriji?

Šarec: Zaostanki le še na ljubljanskem CSD
28. 01. 2019 14.18DZ je januarsko sejo kot običajno začel s poslanskimi vprašanji vladni ekipi. Primer Šarec je med drugim v odgovoru na vprašanje v zvezi z zaostanki pri reševanju vlog na centrih za socialno delo dejal, da ima zaostanke le še ljubljanski center. Napovedal tudi nadaljnje ukrepe za izboljšanje delovanja DUTB ter dejal, da je rebalans državnega proračuna v danih okoliščinah optimalen.

V Avstriji in na Nizozemskem zaskrbljeni zaradi spora o meji med Slovenijo in Hrvaško
01. 01. 2018 17.09Novoletni prazniki v Piranskem zalivu minevajo mirno. Z uveljavitvijo arbitražne razsodbe lahko sicer tako hrvaški kot slovenski ribiči lovijo onkraj meje na morju, a morajo za to pridobiti ustrezna dovoljenja.

Zamejci po avstrijskih volitvah: To je krepak pomik na desno, a ne pričakujemo poslabšanja razmer
16. 10. 2017 15.11Ljudje zaradi azilantov in migrantov podpirajo stranke, ki se zoperstavljajo migracijam. Taka emocionalizacija politike vodi k temu, da ljudje ne volijo z glavo, temveč bolj po občutku, meni eden od predstavnikov zamejskih Slovencev v Avstriji, kjer bo vlado očitno prevzel komaj 31-letni Sebastian Kurz.

'Potrebujemo nov dublinski sistem, ki bo učinkovit tako v mirnih kot v kriznih časih'
10. 10. 2017 13.56Evropski komisar, pristojen za migracije, notranje zadeve in državljanstvo Dimitris Avramopulos pravi, da Slovenija dobro sodeluje v evropski shemi premeščanja prosilcev za azil. zavzema se za prenovo dublinskega sistema in napoveduje paket ukrepov za podporo državam v boju proti terorističnim napadom na javnih prostorih.

Avstrijska vojska na mejo z Italijo? Kancler omilil napoved in opravičil ministra, ki da je govoril le o skrajni možnosti
05. 07. 2017 18.25Po napovedi avstrijskega obrambnega ministra Hansa Petra Doskozila, da bo Avstrija zaradi povečanja števila beguncev kmalu uvedla nadzor na meji z Italijo, je avstrijski kancler Christian Kern nekoliko omilil napovedi. Pravi, da je minister govoril le o skrajni možnosti.

Svet žaluje z Londončani, vrstijo se izrazi solidarnosti in podpore
22. 03. 2017 19.57Po terorističnem napadu pred parlamentom v Londonu v Veliko Britanijo prihajajo prvi odzivi in izrazi solidarnosti. V boju proti terorizmu smo povezani bolj kot kadarkoli, pravijo Nemci in Francozi. Onkraj luže se je že odzval Trump.

Koroški deželni glavar bi rad umiril razmere, pripravljen je na pogovore
18. 02. 2017 08.59Po zapletih zaradi osnutka nove deželne ustave avstrijske Koroške, ki kot deželni jezik po novem omenja zgolj nemščino, bi rad koroški deželni glavar Peter Kaiser pomiril strasti. "Gre za kompromis, ki ga nisem želel, a sem ga moral sprejeti, da je slovenska narodna skupnost prišla v ustavo," pojasnjuje.

Brglez: Vpis jezika v deželno ustavo avstrijske Koroške ni le simbolično vprašanje, ima vpliv na življenje ljudi
15. 02. 2017 12.56Po informaciji, da namerava avstrijska Koroška vlada v novi ustavi zanikati slovenski jezik in kot edini deželni jezik ustoličiti nemščino, so se oglasili slovenski politiki. Koroška deželna politika se očitno vrača k starim vzorcem protislovenstva, to moramo preprečiti, pravijo. Zato koroški Slovenci prosijo za enotno podporo vseh slovenskih političnih strank.

Bruselj svetuje podaljšanje nadzora na mejah, DZ sprejel novelo zakona o nadzoru državne meje
25. 01. 2017 13.28Evropska komisija je priporočila še trimesečno podaljšanje začasnega nadzora na nekaterih notranjih mejah v petih državah v schengenskem prostoru, tudi na meji med Avstrijo in Slovenijo. Razlog so še vedno krhke razmere v Grčiji in članicah, kjer so gibanja migrantov najmočnejša.

Avstrijci odločeni omejiti dotok migrantov, skrbijo jih statistike posilstev, umorov, trgovine z drogami
07. 09. 2016 10.01Premier Cerar opozarja, da bi ob morebitnem naslednjem begunskem valu in vnovičnem odprtju balkanske poti lahko izbruhnil tudi konflikt v regiji. Medtem pa državni sekretar na notranjem ministrstvu Šefic poudarja, da je Slovenija na morebitna tveganja v prihodnosti pripravljena, a se moramo zavedati, da 100-odstotne varnosti ni.

Kar nekaj ljudi pripravljenih mladoletne begunce sprejeti v svoj dom, a to za zdaj še ni možno
02. 03. 2016 07.07Avstrija Nemčijo poziva, naj begunce sprejema neposredno iz Grčije, Turčije ali Jordanije. S tem bi prekinili kopičenje beguncev v Grčiji. Na grško-makedonski meji sicer trenutno na nadaljevanje poti čaka več kot 10 tisoč prebežnikov. Grčija pa je začela migrante vračati v Turčijo. V Sloveniji je trenutno 326 prosilcev za azil, od tega 32 mladoletnikov.

Ban Ki Mun zaskrbljen nad ostrejšimi ukrepi na balkanski poti
26. 02. 2016 09.31Geopolitična struktura Evrope in odnosi med državami močno vplivajo na reševanje migrantske krize. Grčija je denimo sprta tako s Turčijo kot z Makedonijo. Na Balkanu še niso pozabili svoje vojne. Grčija priliva olje na ogenj v odnosih z Avstrijo, saj je zavrnila obisk avstrijske ministrice. Ban Ki Mun pa svari, da ukrepi na mejah niso v skladu z Ženevsko konvencijo o beguncih.

Avstrijski kancler: Avstriji nihče ne more očitati, da ni solidarna
18. 02. 2016 08.20Avstrijski kancler je zavrnil kritike EU zaradi odločitve o zaostrovanju nadzora na meji. Glede opozorila Bruslja, da so avstrijske kvote za begunce v nasprotju z evropskim in mednarodnim pravnim redom, je dejal: "Na pravna vprašanja bodo morali odgovoriti pravniki, politično pa pravim, da ostajamo pri tem."

'Schengensko območje je zaradi migrantske krize tik pred propadom'
25. 01. 2016 06.48Notranji ministri EU so pozvali Evropsko komisijo, naj pripravi pravno in praktično podlago za možnost uporabe skrajne možnosti nadzora na notranjih mejah v schengenskem območju. Na grško-makedonski meji je v spopadih med migranti ena oseba umrla. Na Švedskem pa je mladi prosilec za azil zabodel in ubil uslužbenko begunskega centra.

Slovenija omejuje tok migrantov. Vstop dovoljen le tistim, ki želijo azil v Avstriji ali Nemčiji
21. 01. 2016 06.49Na spremenjene razmere pri pogojih sprejemanja migrantov se odziva tudi Slovenija, ki bo odslej dovoljevala vstop v državo zgolj tistim migrantom, ki bodo zaprosili za mednarodno zaščito in tistim, za katere je vnaprej potrjeno, da jih bodo države, kamor so namenjeni, sprejele. Notranja ministrica opozarja, da ni razlogov za zaskrbljenost.

Stoji okoli 20 kilometrov ograje, v Špilju sta se skupini 'za' in 'proti' beguncem spopadli z lesenimi deskami
15. 11. 2015 06.57Begunski val se nadaljuje, se je pa zaradi dogodkov v Parizu spremenila varnostna situacija. ''Natančno spremljamo in ravnamo ter se prilagajamo v skladu za aktualno varnostno situacijo,'' so povedali na policiji.

FOTO in VIDEO: Cerar: Na vračanje beguncev ne bomo pristali
12. 11. 2015 06.38Slovenija na to ne bo pristala, je na vprašanje, ali bi morali biti zaskrbljeni zaradi možnosti vračanja beguncev v države članice EU, odgovoril Cerar. Kot je opozoril, si ti begunci k nam ne želijo, Slovenija z dvema milijonoma ljudi takega ukrepa ne bi mogla prenesti, poleg tega pa zanj ni pravne in dejanske osnove.

Slovenija se ograjuje: prve aktivnosti v Zavrču, ograje bodo varovali vojaki in policisti
10. 11. 2015 06.37Ker begunski val ne pojenja, severne države pa omejujejo število beguncev, ki jih sprejmejo v enem dnevu, se je vlada odločila, da bo na mejo s Hrvaško postavila ograje. "Bile naj bi začasne, usmerjevalne, merile naj bi 1,80 metra v višino in prav toliko v širino, ojačane pa bodo s trimetrskimi stebri. Varovali jih bosta vojska in policija," je pojasnil župan Zavrča, kjer jih bodo najprej postavili.

Prvi tovornjaki z bodečo žico naj bi bili že v Sloveniji
04. 11. 2015 06.45V Sloveniji naj bi že bili koluti bodeče žice, ki naj bi jo vlada kupila na Madžarskem. Namenjena pa je varovanju naše meje s Hrvaško. Žico naj bi naša vlada naročala tudi na Poljskem. Ograja bo stala več 10 milijonov evrov, strošek je vlada upoštevala v proračunu za prihodnje leto.

FOTO in VIDEO: Cerar: Če bo potrebno, bomo namestili tehnične ovire, tudi ograjo
03. 11. 2015 06.38Ker so številni begunci poskušali prek avtoceste, ki je v bližini starega mejnega prehoda Špilje, vstopiti v Avstrijo, so se tamkajšnji organi odločili, da postavijo bodečo žico. Postavitve tehničnih ovir in ograje na schengenski meji ne izključuje niti naš premier Cerar, če se bo val migracij nadaljeval in nadzor nad zunanjimi evropskimi mejami ne bo kmalu učinkovito vzpostavljen.