slovensko mleko

Slovenija na pomoč civilistom v Gazi: 30 ton pomoči že na krovu C-17

14. 11. 2024 18.34

Vlada je palestinskemu civilnemu prebivalstvu v Gazi preko Jordanije namenila nov paket materialne pomoči v obliki hrane in sanitetnih pripomočkov. Na 14 letalskih paletah leži 30 ton pomoči. Državni sekretar na obrambnem ministrstvu Damir Črnčec, ki si je ogledal nalaganje humanitarne pomoči na letalo C-17, je poudaril, da lahko Slovenija s humanitarno pomočjo tudi najbolj pomaga tistim, ki pomoč na terenu tudi najbolj potrebujejo.

Slovenija bi za pomoč Gazi v Jordanijo napotila helikopter SV

07. 11. 2024 15.21

Bo Slovenija v Jordanijo že kmalu napotila vojaški helikopter za prevoz humanitarne pomoči v Gazo? Obrambno ministrstvo mora preučiti možnosti takšne odločitve, a še preden bi na Bližnji vzhod napotili slovenski cougar, mora biti med Gazo in Jordanijo vzpostavljen helikopterski humanitarni zračni most. Vlada je sicer ob tem sprejela, da bo Slovenija prek Jordanije v Gazo poslala tudi tretji sklop materialne pomoči v obliki hrane in sanitetnih pripomočkov.

Skriti obrazi sodobne revščine

13. 10. 2024 19.00

Med ozaveščanjem družbe o težavah, s katerimi se srečujejo številne družine, in opisovanjem njihovih stisk na Verigi dobrih ljudi vedno poudarjamo, da so obrazi sodobne revščine drugačni od tistih, ki jih poznamo iz tragičnih literarnih zgodb. Pogosto je na prvi pogled težko prepoznati mamo, ki nima dovolj denarja za nakup šolskih copatkov, ali očeta, ki lovi roke za položnice, da bi napolnil hladilnik. V teh časih, ko smo obkroženi, če ne celo zasuti z najrazličnejšimi stvarmi, si je težko predstavljati, da nekdo drug nedaleč stran morda nima niti osnov za dostojno življenje.

Slovenec podedoval kmetijo in iz nje ustvaril to

11. 10. 2024 08.47

Gregor Slavec, danes uspešen kmet in inovator, je svojo pot začel na povsem praznem zemljišču, ki ga je podedoval pred več kot desetletjem. To zemljišče ni imelo infrastrukture, niti pridelovalnih površin – bil je nepopisan list papirja, pravi Gregor. A ta prazen prostor je v njem zbudil željo po ustvarjanju nečesa velikega. Kljub pomanjkanju izkušenj v kmetijstvu se je odločil, da kmetijo razvije in jo usmeri v nekaj edinstvenega.

Hitri in drzni po gorenjsko, odstop ministrice in razkritje Hiše ljubezni

29. 09. 2024 18.27

Na stezi letališča v Lescah se je hrumenje letalskih motorjev umaknilo hrupu avtomobilskih in cviljenju gum. Legendarno nogometno igrišče "Bundes", na katerem so prve nogometne korake naredili številni slovenski profesionalni nogometaši, je znova oživelo. Minilo je 80 let od padca letala Spitfire MJ116 na barjanska tla. Ministrica Stojmenova Duh je po t. i. aferi modre luči odstopila, vlada in sindikati javnega sektorja pa so podpisali zgodovinski dogovor. Izvedeli pa smo tudi, kaj je Hiša ljubezni.

'Kmet je najcenejše komunalno podjetje, ki ureja našo okolico'

20. 09. 2024 06.00

Kakšno je stanje v živilsko prehrambeni industriji in kakšna je njena prihodnost? Kaj pa prihodnost pridelave mesa, se bo še izplačala? "Kakovostna hrana ni samoumevna, prepuščeni smo sami sebi, pričakoval bi od države, ki je starejša od 30 let, da bo imela neko strategijo," na alarmantno stanje opozarjajo ključni akterji na področju živil. Strategija države na tem področju je bila doslej najmanj pomanjkljiva, če že ne neobstoječa. In tudi zdaj ni jasno, kakšna pravzaprav je. Ministrica Mateja Čalušić sicer opozarja, da smo izgubili prehransko varnost v velikosti občine Murska Sobota.

Cene mesa višje za 81 odstotkov. Bo meso za slovenskega kupca postalo predrago?

17. 09. 2024 06.00

Cene mesa so bile julija letos za 81,3 odstotka višje kot na začetku leta 2004. Zakaj je cena za potrošnike na prvem mestu, šele na četrtem pa poreklo? Slovenski potrošnik je za slovensko meso pripravljen plačati od 5 do 10 odstotkov več. Bi lahko meso postalo predrago? Kakšne so marže trgovcev? In kdo ima največje koristi pri rasti cen hrane in mesa?

Novi lastniki Panvite v uporabo dobili tudi več tisoč hektarjev najboljše zemlje

08. 05. 2024 19.37

Po Drogi Kolinski, Žitu in Mercatorju je še en velikan slovenske kmetijsko predelovalne industrije pristal v hrvaških rokah. 51 odstotkov skupine Panvite je za 50 milijonov evrov kupil hrvaški finančni sklad. Na kmetijsko gozdarski zbornici se sprašujejo, kaj bo z več kot tri tisoč hektarji kmetijskih zemljišč, ki jih Panvita najema od države - pogodbo za najem so lani podaljšali še za desetletje. In kaj hrvaški prevzem na dolgi rok pomeni za slovenske kmete? Predvsem pa, kako to, da bodo Hrvati za Panvito odšteli tolikšno vsoto, ko pa je država pred leti pomemben delež v podjetju prodala za drobiž?

Poklon Petru Musevskemu: do konca januarja na ogled njegov filmski opus

15. 01. 2024 20.08

Do konca januarja pa bo v ljubljanski Kinoteki na ogled filmski cikel, posvečen legendarnemu preminulemu igralcu Petru Musevskemu. Ta vikend so ga začeli s filmom Rezervni deli režiserja Damjana Kozoleta o danes spet aktualnih problemih človečnosti in migrantske krize. Po premieri na Berlinalu ter številnih mednarodnih festivalih je Pero za vlogo zagrenjenega vdovca in tihotapca prebežnikov prejel vesno za najboljšo moško vlogo. Musevski je tri desetletja soustvarjal slovenski film, z vlogo zlomljenega alkoholika Ivana pa je zablestel v Cvitkovičevem filmu Kruh in mleko.

Če bi imeli le še tri evre in šest lačnih ust, kaj bi naredili?

27. 12. 2023 19.21

Za marsikoga je to nepredstavljiva situacija, za marsikatero slovensko družino, kažejo podatki Verige dobrih ljudi, pa velikokrat kruta realnost, pa čeprav tega na zunaj sploh ne kaže. Zato se je v duhu praznične kampanje Anamarija Ficko, odločila, da kot novinarka ne bo le poročala o takšnih zgodbah, ampak bo vanje, tudi tokrat s pomočjo svojih novinarskih kolegov, posegla bolj konkretno. In tako so se nekatere družine na božični dan na svojem pragu razveselile prav posebnega presenečenja.

Ministrica za zdravje z otroki: spodbudila jih je k zajtrkovanju in sajenju zelenjave

17. 11. 2023 06.36

Dan slovenske hrane so številne šole, vrtci in drugi vzgojno-izobraževalni zavodi 13. zapored začeli s tradicionalnim slovenskim zajtrkom, ki letos v ospredje postavlja žita. Glavni akterji pobude ob dnevu slovenske hrane sicer vse pozivajo k poseganju po lokalnih živilih.

Odlični namazi, primerni tudi za pogostitve in kuhanje

03. 11. 2023 07.33

Ekosirarna vam predstavlja naravne sirne namaze, ki so plod dela slovenske ekološke kmetije Kukenberger. Toni Kukenberger je z globokim spoštovanjem do tradicije prevzel kmetijo svojih prednikov, ki so na njej že štiri generacije. Njegovo zootehniško znanje o živalih in njihovi reji ter sveža energija sta skupaj ustvarila sodobno kmetijo, ki odpira novo poglavje v zgodbi slovenskih mlečnih izdelkov.

Projekt Štartaj Slovenija se seli na podeželje

10. 10. 2023 16.05

Dobrodošli, slovenski kmetje, v novem formatu oddaje Štartaj, Slovenija: na podeželju. Izdelke lahko že najdete v Intersparih širom Slovenije, njihove zgodbe in problematiko, s katero se na kmetijah vsakodnevno srečujejo, pa boste spoznali 15. oktobra ob 18.45 na POP TV.

Kratki film Resnica nominiran za študentskega oskarja in bafto

28. 08. 2023 17.44

Polurna nemško-srbska drama Resnica v režiji Tamare Denić, v kateri v glavni vlogi igra Nika Rozman, je bila v izboru več deset tisoč filmov z vsega sveta nominirana za študentskega oskarja. Film se je znašel tudi med študentskimi finalisti za prestižno mednarodno nagrado bafta, so sporočili iz Slovenskega filmskega centra (SFC).

Trije znaki kakovosti, po katerih prepoznamo pristnost tradicionalnih lokalnih izdelkov

25. 05. 2023 00.15

Kar 29 pristnih slovenskih kulinaričnih izdelkov danes nosi evropsko zaščito z enim od treh znakov kakovosti: "zaščitena označba porekla", "zaščitena geografska označba" in "zajamčena tradicionalna posebnost".

'Zaposlovanje tujcev ureja pet med seboj neusklajenih ministrstev'

21. 05. 2023 10.20

Slovenija se sooča z izjemno resno kadrovsko težavo. Na Zavodu za zaposlovanje je prijavljenih rekordno malo oziroma 50.000 brezposelnih, delodajalci pa iščejo več kot 60.000 delavcev. Smo tik pred začetkom poletne turistične sezone, a pomanjkanje kadra lahko za podjetja pomeni tudi katastrofo. Brez tujih delavcev ne bomo zmogli izpeljati sezone, opozarjajo turistični delavci. Vlada je sicer še pravočasno sprejela nov zakon o tujcih, ki naj bi poenostavil pridobivanje delovnih dovoljenj. Pa jih res?

Šolstvo po finsko: res le med in mleko?

17. 05. 2023 06.00

Finski izobraževalni sistem pogosto jemljemo za zgled. Šole so - na račun visokih davkov - brezplačne, pogoji za učiteljski poklic pa zelo zahtevni. Plače so sicer višje kot pri nas, a obogateti se ne da, pravi Damijan Marin, učitelj športne vzgoje: "Če sta v družini dva učitelja, plači ne bosta dovolj za nakup hiše v Helsinkih." In v Avstriji? V zameno za plačevanje davkov dobijo boljši dostop do zdravstvenih storitev, ocenjuje vzgojiteljica Tanja Strmčnik.

Mercator mlekarnam: Povišanje je neutemeljeno, gre za izsiljevanje?

16. 01. 2023 14.00

Iz Ljubljanskih mlekarn so sporočili, da so prejšnji teden ustavili dobavo Mercatorju, ker "partner ni sprejel že začetek novembra napovedanega dviga veleprodajnih cen, ceno izdelka na polici pa kljub temu dvignil". Iz Mercatorja medtem pojasnjujejo, da so sprejeli 19 od 20 zahtevanih povišanj cen, pri zadnjem pa so ocenili, da je "povišanje resnično neutemeljeno", poleg tega menijo, da bi bilo treba preveriti, ali je tovrstno izsiljevanje za povišanje cen z grožnjami in dejansko prekinitvijo dobav skladno s slovensko zakonodajo.

Živinorejci: Ko pade slovenska živinoreja, pade celotno slovensko kmetijstvo

03. 01. 2023 19.48

Katastrofalna poletna suša, visoki stroški energentov in krme, za povrh pa še vladni načrti o bolj brezmesnem načinu prehranjevanja. "To je demonizacija slovenske živinoreje," so jasni govedorejci, ki vlado opozarjajo, da se bodo pozivom k manjši konzumaciji mesa odločno uprli. "Nikomur ne bomo ničesar vsiljevali," pa žogico umirja premier Golob.

Šolarji dan začeli s tradicionalnim slovenskim zajtrkom

18. 11. 2022 08.44

Po šolah, vrtcih in drugih vzgojno-izobraževalnih zavodih so mladi dan slovenske hrane začeli s tradicionalnim slovenskim zajtrkom. Letošnji je 12. po vrsti. Kmetijska ministrica Irena Šinko bo ob tej priložnosti obiskala Osnovno šolo Turnišče, kjer se bo s šolarji pogovarjala o pomenu kmetijstva, pridelavi hrane ter spoštovanju hrane.

Slovenski potrošnik: 'Naivnež in cenovni fanatik'

09. 10. 2022 07.17

Morda je na načelni ravni resda okoljsko zaveden, a ko kupuje hrano, mu nista pomembna ne izvor ne ogljični odtis in tudi kakovost postane manj pomembna. Posega po najcenejših izdelkih, čemur se čudijo celo trgovci sami, pravi dr. Aleš Kuhar, agrarni ekonomist. Opozarja tudi na to, da država nima načrtov reforme kmetijstva, namesto tega kmetom delijo denar, pri čemer pa se nihče ne vpraša, kakšen izplen imamo državljani od subvencioniranja kmetov, ki trenutno uživajo obdobje debelih krav.

Sledljivost, kakovost in podpora lokalni skupnosti

28. 09. 2022 00.15

Najboljša izbira: lokalno pridelana hrana

Ogled poceni delovne sile v Bangladešu: zraven tudi slovensko podjetje

15. 06. 2022 16.53

Bangladeški delavci, posedeni na tla, okoli vratu pa papir z njihovimi osebnimi podatki. Tako so konec lanskega leta avtoprevozniki, med njimi tudi slovensko podjetje, izbirali bodoče voznike tovornjakov. Stranka Levica je v odzivu zapisala, da je bilo ministrstvo za delo, ki ga vodi Luka Mesec, že obveščeno o primeru in je v fazi zbiranja vseh potrebnih informacij.

Ljubljanske mlekarne bodo kmetom za mleko plačale 5 centov več

06. 04. 2022 00.15

Ljubljanske mlekarne bodo tudi v mesecih aprilu in maju dvignile odkupno ceno mleka.

'Cene hrane se bodo dvigovale, a ne bo šlo za drastične podražitve'

15. 01. 2022 07.00

"V tem trenutku slovensko gospodarstvo še ni v stanju, ko bi bilo treba zvišanje cen hrane blažiti s tako drastičnimi ukrepi, kot je zniževanje DDV-ja," meni agrarni ekonomist Aleš Kuhar, ki se mu zdi bolj smiselno, da bi država pomoč usmerila k tistim, ki bi zaradi zvišanja cen res doživeli eksistenčno stisko. A kot poudarja, dvig cen ne bo tako drastičen: "Za zdaj moramo sprejeti, da se bodo živilski artikli dražili, a ne pretirano."

Prednovoletne gostije po nasvetih Ane Roš

30. 12. 2021 13.37

December je čas, ko se hiter življenjski tempo za vse nas vendarle malce umiri. Je čas, ko se ozremo nazaj na vse naše dosežke, opravljeno delo, dogodke, ki so zaznamovali to iztekajoče se leto. Morda še najpomembnejše, december je čas druženja z najbližjimi. Je čas polnih miz in širokih nasmehov. Da bodo druženja ob obloženih mizah resnično zavidanja vredna, nam je z nasveti za vrhunsko prednovoletno pojedino postregla naša najboljša kuharska mojstrica Ana Roš.

Praznični program: kaj bomo gledali decembra?

03. 12. 2021 11.43

Na televizijskih ekranih bomo decembra lahko gledali pestro ponudbo šovov, filmov in serij. Na POP TV bodo dobile epilog priljubljene oddaje in serije, kot so Slovenija ima talent, Kmetija, Ljubezen po domače in Sekirca v med. Na VOYO prihaja že 3. sezona kuharske komedije Ja, Chef! oboževalci Queenov pa si bodo lahko ogledali muzikal Bohemian Rhapsody. Glasbeno bo obarvan tudi vstop v novo leto, saj bo na sporedu koncert pevke Adele, filmski navdušenci pa si bodo lahko čas krajšali s Petelinjim zajtrkom.

V kuhinji pri 'ozvezdenem' kuharju, Luki Koširju z Griča

26. 09. 2021 14.45

Medtem ko njegova sestra Barbara krožnike krasi z vijoličastimi cvetovi zdravilne dišavnice boreč, kuharski mojster Luka Košir nanje polaga kozji sir z makom in koščke buč. Prav tistih buč, ki jih je v četrtek dopoldne nabiral na njivi, ko je na njegov telefon prišlo sporočilo chefa Jorga Zupana s čestitkami, za katere pravi, da jih najprej sploh ni razumel. Toda idejni vodja kulinarične zgodbe z michelinom nagrajene ljubljanske restavracije Atelje je Luki čestital, ker se je znašel v družbi najboljših. Novopečenega slovenskega dobitnika Michelinove zvezdice smo v njegovi kuhinji obiskali tudi mi.

'Vloga vitamina D pred novim valom epidemije covida-19'

25. 09. 2021 07.00

O vlogi vitamina D v boju proti infekcijam je debata dolga toliko, kolikor dolgo obstajajo možnosti njegovega dodajanja v človeško prehrano. Glede na manjšo precepljenost je specialist, gastroenterolog Darko Siuka, dr. med., znova spomnil na potencialno učinkovitost dodajanja vitamina D in dodal: "Zlasti pandemija covida-19 je v Sloveniji razgalila velik javnozdravstveni problem, ki ga predstavlja pomanjkanje vitamina D." In še: "Sedaj je na voljo najpomembnejši ukrep – cepljenje."

Prenovljena podoba izdelkov Zelene Doline

07. 07. 2021 08.06

Pod sloganom »Naravni od nekdaj« se predstavljajo najbolj priljubljeni mlečni izdelki iz najboljšega mleka slovenskih kmetij