slovensko meso

Kaj se postreže zraven pršuta? Nikakor ne kislih kumaric ali vloženih šampinjonov

28. 12. 2024 11.31

V teh prazničnih dneh je ena izmed slovenskih tradicij nedvomno pršut, ki ga ravno decembra najpogosteje postavimo na mizo in tudi pojemo največ. Pri nas je zgodba pršuta tesno povezana s Krasom, kjer izdelujejo geografsko zaščiten kraški pršut. Kaj to pomeni? Kakšna so pravila za njegovo izdelavo? Obiskali smo kmetijo Cigoj, kjer sami redijo prav posebno pasmo prašičev za pršute. Bili smo tudi v pršutarnah v Lokvah in Šepuljah, pokazali so nam proizvodnjo pršuta od začetka do konca.

Naročite narezek za novoletno pogostitev!

27. 12. 2018 21.46

December je čas veselja in druženj, druženj pa seveda ni brez dobre hrane. Če v teh dneh pričakujete goste ali pa organizirate sestanke, družabna srečanja s poslovnimi partnerji in novoletne zabave, pravočasno poskrbite, da boste svojim gostom ponudili le najboljše. In kaj je lahko boljšega od domačih tradicionalnih mesnin?! Da, z narezki nikakor ne morate zgrešiti! In če vam jih še lično dekorirajo in pripeljejo na dom, v službo ali na zabavo, ste zmagali.

Izdelek slovenske podjetnice bo popestril vaše jedi

25. 10. 2024 07.37

Med tekmovalci 9. sezone priljubljene oddaje Štartaj Slovenija je Polona Šterk, kmetica iz Kočevja, ki je svojo strast do zemlje in narave preoblikovala v podjetniško priložnost. V oddaji s svojo družino in bio fermentiranim mletim česnom predstavlja svojo pot, ki združuje trdo delo, inovativnost in predanost trajnostnemu kmetovanju.

SDH ne namerava prodati Farm Ihan

14. 10. 2024 16.25

Ob številnih medijskih ugibanjih, da bi lahko prišlo do prodaje Farm Ihan, v SDH zagotavljajo, da podjetja ne nameravajo prodati. SDH je sicer 100-odstotni lastnik tega kmetijskega podjetja, ki je v strategiji upravljanja državnih naložb uvrščeno med portfeljske naložbe. Zaskrbljenost nad morebitno prodajo so že izrazile kmetijske organizacije.

Bo na šolskih jedilnikih kmalu na voljo tudi meni brez svinjine?

23. 09. 2024 19.51

Islamska skupnost opozarja, da osnovnošolci trenutno najmanj enkrat tedensko za malico dobijo svinjino, zato številni muslimanski otroci takrat pojedo le kos kruha in jabolko. Za šolske jedilnike zato predlagajo tudi meni brez svinjine. Šolniki pa jim odgovarjajo, da šole niso restavracije in da imajo za tovrstne prilagoditve premalo kadra. V enem od zavodov dodajajo še, da se morajo priseljenci prilagoditi našim navadam, če se hočejo integrirati v slovensko družbo. "Takšna trditev je nezaslišana in nedopustna," pa poudarjajo v islamski skupnosti.

'Kmet je najcenejše komunalno podjetje, ki ureja našo okolico'

20. 09. 2024 06.00

Kakšno je stanje v živilsko prehrambeni industriji in kakšna je njena prihodnost? Kaj pa prihodnost pridelave mesa, se bo še izplačala? "Kakovostna hrana ni samoumevna, prepuščeni smo sami sebi, pričakoval bi od države, ki je starejša od 30 let, da bo imela neko strategijo," na alarmantno stanje opozarjajo ključni akterji na področju živil. Strategija države na tem področju je bila doslej najmanj pomanjkljiva, če že ne neobstoječa. In tudi zdaj ni jasno, kakšna pravzaprav je. Ministrica Mateja Čalušić sicer opozarja, da smo izgubili prehransko varnost v velikosti občine Murska Sobota.

Tujci prevzemajo živilske velikane: 'To je matematika, če se ne izide, je lahko težava'

19. 09. 2024 06.10

Kaj se je zgodilo z nekdaj slovenskimi živilskimi podjetji, paradnimi konji slovenskega gospodarstva in stebri prehranske neodvisnosti? Nekatera so propadla – prvi med njimi MIP, druga so bila prodana – Droga Kolinska, Fructal, Radenska ... Spet tretja so na smetišče zgodovine popeljali domači lastniki. Nekatera so pod tujimi lastniki še uspešnejša, denimo Ljubljanske mlekarne. V slovenski lasti tako ostaja le še peščica živilskih podjetij. Pri prevzemih ne gre za emocije, pravi Janez Rebec, predsednik uprave skupine Pivka-Delamaris. "To je matematika, če se ne izide, je lahko to težava." Kaj to pomeni za prehransko varnost in samooskrbo Slovenije?

Afere na trgu mesa: 'Tukaj se občasno pojavljajo posamezniki, ki izigravajo sistem'

18. 09. 2024 06.00

Kaj vse pretresa trg mesa? Afere, odpoklici izdelkov, tudi zavajanje kupcev. Zaupanje kupcev je težko pridobiti in zelo enostavno izgubiti. Tukaj se občasno pojavljajo posamezniki, ki izigravajo sistem, opozarja direktor državne skupine Farme Ihan Matej Resnik. Zakaj pa razburja vladna košarica? Kako inšpekcija kaznuje trgovce, ki lažno oglašujejo izdelke kot slovenske, čeprav kdaj to niso?

Ali res poznate vse prednosti mesa z znakom "izbrana kakovost – Slovenija"?

17. 09. 2024 00.15

Ali ste vedeli, da vaša odločitev za nakup mesa z oznako "izbrana kakovost – Slovenija" pozitivno vpliva na celotno verigo preskrbe s hrano?

Cene mesa višje za 81 odstotkov. Bo meso za slovenskega kupca postalo predrago?

17. 09. 2024 06.00

Cene mesa so bile julija letos za 81,3 odstotka višje kot na začetku leta 2004. Zakaj je cena za potrošnike na prvem mestu, šele na četrtem pa poreklo? Slovenski potrošnik je za slovensko meso pripravljen plačati od 5 do 10 odstotkov več. Bi lahko meso postalo predrago? Kakšne so marže trgovcev? In kdo ima največje koristi pri rasti cen hrane in mesa?

Rekorden uvoz mesa: raje kupimo slovensko ali cenejše meso?

16. 09. 2024 06.00

Lani smo uvozili rekordne količine mesa – 116,7 tisoč ton, pri tem največ, slabih 54 odstotkov, svinjine. Razlog? Ker imamo svinjine na voljo premalo. Samooskrbni smo z govedino in perutnino. Gre v tujino bolj kakovostno meso? 'Slabša živina gre v slovenske klavnice,' ocenjuje Jože Tomšič, vodja kmetijstva v Kmetijski zadrugi Trebnje.

Izvažamo boljše in uvažamo slabše meso

14. 09. 2024 14.54

V Sloveniji smo z govedino samozadostni, pa jo kljub temu uvažamo. Direktor zadruge Trebnje–Krka je jasen: izvažamo bolj kakovostno in uvažamo slabše meso. Slovenskemu kupcu je pač še vedno najpomembnejša cena, ne pa toliko kakovost in poreklo mesa. Kakšno meso torej jemo Slovenci? Kdo in kako meso nadzira? Pa tudi, kakšne so cene mesa pri nas in v sosednji Italiji.

Michelinov chef Gregor Vračko prebudil strast v tekmovalcih

18. 06. 2024 22.20

Tekmovalci so na zadnjem MasterClassu sezone pridobili ogromno novega znanja. Prav posebna izkušnja zanje pa je bilo kuhanje z Michelinovim chefom Gregorjem Vračkom, saj so jedi pomagali pripraviti in ju servirali sami.

Tja, kjer (se) Slovenci ljubijo

26. 05. 2024 08.57

Grčija je v slovenski kolektivni zavesti neločljivo povezana z romantiko. Ljubimo njene otoke s prelepimi plažami, ki jih oblizujejo valovi kristalno čistega morja. Kot smo se lahko prepričali na odprtju nove sezone čarterskih poletov tja, pa so Slovenci v Sredozemlje odnesli tudi svojo ljubezen. Robert in Ksenija sta z Brnika na Santorini odletela na medene tedne, Klemen in Neja pa sta se po dobrih dveh letih znova vračala na Kreto. In z njima je bila tokrat 14-mesečna Sofia, sad njune ljubezni, ki je vzklil prav na tem grškem otoku.

Sladka goveja juha ali za vrhunske slovenske sestavine in chefe ni meja

19. 05. 2024 07.00

Vrhunski slovenski chefi dokazujejo, da so najboljši grižljaji prav tisti, ki na krožniku pristanejo le nekaj kilometrov stran, od koder so bili pridelani. Priljubljeni sodnik Masterchefa Slovenija Mojmir Šiftar poudarja, da je osnova za vrhunske kreacije, ki bodo navdušile naše brbončice, lokalna in kakovostna surovina. Slovenske pridelovalce hrane pa poziva, naj začnejo ceniti svoje delo in dodano vrednost, ki jo prinaša njihovo trdo delo.

Ste vedeli? Ta rastlina vsebuje več beljakovin kot meso

17. 11. 2023 06.00

Sestri Metličar v oddaji Štartaj, Slovenija: na podeželju predstavljata Poljko – linijo izdelkov iz črne soje, ki predstavlja čudovit spoj tradicije in inovacij. Črna soja je namreč ohranitvena sorta z Dravskega polja, iz katere na modernizirani kmetiji izdelujeta najrazličnejše beljakovinsko bogate izdelke, ki predstavljajo izvrsten nadomestek mesa.

Po novem obvezno označevanje slovenskega izvora mesa na računih

01. 11. 2023 08.03

Trgovci morajo od danes v prodaji na drobno sveže meso slovenskega izvora na računu označiti z oznako SI. Z uvedbo masnih bilanc, kot se ukrep imenuje, naj bi preprečili lažno označevanje slovenskega porekla mesa. Ukrep je bil tudi ena od stavkovnih zahtev kmetijskih organizacij.

Poglejte, kaj so storili slovenski kmetje!

20. 10. 2023 07.27

Oddaja Štartaj, Slovenija! se je z osmo sezono vrnila na POP TV v prenovljeni podobi. Preimenovala se je v Štartaj, Slovenija: na podeželju, v njej pa bo tekom sezone svoje izdelke predstavljalo sedem podjetnih slovenskih kmetov. Več o novih inovativnih izdelkih, ki jih lahko kupite na trgovskih policah v Intersparih širom Slovenije, si lahko preberete spodaj.

Projekt Štartaj Slovenija se seli na podeželje

10. 10. 2023 16.05

Dobrodošli, slovenski kmetje, v novem formatu oddaje Štartaj, Slovenija: na podeželju. Izdelke lahko že najdete v Intersparih širom Slovenije, njihove zgodbe in problematiko, s katero se na kmetijah vsakodnevno srečujejo, pa boste spoznali 15. oktobra ob 18.45 na POP TV.

Kdo se boji zelenega moža?

08. 07. 2023 14.09

Morda se še spomnite otroške igre "Kdo se boji črnega moža?". Črni mož zavpije "Kdo se boji črnega moža?" in se nato zapodi med otroke, ki jih lovi. Oni odgovarjajo "Nihče!" in se mu poskušajo spretno izogniti. Danes imam občutek, da se gremo eno drugo igro, v kateri se sprašujemo, kdo se boji "zelenega moža", le da je tukaj odgovor pogosto kar "Jaz!" ali pa "Vsi mi!", s seveda redkimi izjemami. Vsekakor v tem paničnem strahu pred "zelenim" ne morem mimo tega, da ne bi iskala tistih, ki so postavili pravila igre, tistih, ki strašijo z "zelenim možem". Zeleno brez dvoma pomeni neki konec starih navad, ampak ali pomeni tudi brezkompromisni konec vseh in vsega? Lakoto? Življenje v temi in mrazu?

Zakaj je pomembno vprašati o poreklu mesa v restavracijah?

27. 06. 2023 00.15

V zadnjih letih se vse več ljudi zanima za kakovost mesa, ki ga uživajo. To zavedanje se je razširilo tudi na gostinske obrate, hotele in druge ponudnike hrane, ki postajajo vse bolj osredotočeni na ponudbo slovenskega mesa.

Da bodo gostje v restavracijah vedeli, kakšno meso imajo na krožniku

30. 05. 2023 16.06

Označba izbrana kakovost, po kateri potrošniki kakovostne slovenske izdelke v trgovinah prepoznavajo od leta 2016, se širi tudi v gostinske obrate. Gostinci bodo lahko z njo označili jedi, pripravljene iz mesa, ki je vključeno v shemo Izbrana kakovost. S kampanjo želi država spodbuditi goste, da povprašajo o izvoru mesa in da pri naročanju jedi izberejo slovensko meso. Da bi pridobilo pravico do označbe, mora meso zadostiti strogim pogojem v celotni verigi. Živali morajo biti rojene, rejene in predelane v Sloveniji, krmljene s kakovostno krmo.

Trije znaki kakovosti, po katerih prepoznamo pristnost tradicionalnih lokalnih izdelkov

25. 05. 2023 00.15

Kar 29 pristnih slovenskih kulinaričnih izdelkov danes nosi evropsko zaščito z enim od treh znakov kakovosti: "zaščitena označba porekla", "zaščitena geografska označba" in "zajamčena tradicionalna posebnost".

Slovensko meso za izvoz, 'manj kakovostno' meso za uvoz

25. 03. 2023 20.32

Slovensko meso ali tuje? Po eni strani pozivi, naj pojemo manj mesa, po drugi raste uvoz cenenega mesa. Čeprav ga v Sloveniji pridelamo dovolj, pa ga izvažamo in uvažamo tuje. Celotna veriga od kmetov in proizvajalcev do trgovcev in strokovnjakov poziva, naj kupujemo slovensko, bolj kakovostno meso. Pri uvozu cenejšega mesa gre za viške, menijo strokovnjaki, in takšna proizvodnja je usmerjena zgolj v en cilj - v čim cenejši izdelek za manj zahtevne trge. Vse pogosteje pa na izbor, kaj bomo kupili, vpliva tudi cena.

Sanjski David z vrtnicami in ples plodnosti na Ptuju

13. 02. 2023 06.00

Ko je stopil v gostilno, so se vse glave obrnile proti njemu. Lepo urejen in visokorasel, v rokah je nosil velikanski šopek rdečih vrtnic. Dekleta so mu skočila v objem in padla na kolena. Ne, ni šlo za prizor iz nove sezone Sanjskega moškega, ampak za eno izmed domiselnih mask, ki so preplavile slovensko pustno prestolnico. S tem, da se na Ptuju ljudje pravzaprav šele dobro ogrevajo, kurenti pa se v "plesu plodnosti" že divje vrtijo v najbolj nori čas v letu.

Višja minimalna plača prinaša za 130 evrov višji regres

12. 01. 2023 18.56

Vse se draži. Hrana in meso tudi za več kot tretjino, življenjski stroški so enormni. Zato vlada za 100 evrov dviguje minimalno plačo in bo namesto 778 ta zdaj znašala 878 evrov. A to pomeni tudi, da bo več državljanov 1. februarja padlo v ta razred, že zdaj naj bi jih bilo približno 50 tisoč. In kaj to pomeni za sistem plač v Sloveniji? Se je že zrušil? Podjetniki opozarjajo, da bi lahko tako visok dvig minimalne plače sprožil domino efekt. V obrtni zbornici pričakujejo, da se bodo posledično kmalu povečali tudi apetiti ostalih zaposlenih, kar bi lahko v teh negotovih časih predstavljalo veliko grožnjo za slovensko gospodarstvo.

Strokovnjaki za prehrano na nogah: 'Grob napad na zdravje Slovencev'

19. 12. 2022 18.40

Strokovnjaki za prehrano so na nogah. Premier Robert Golob je namreč ustanovil novo posvetovalno telo – strateški svet za prehrano, vanj pa ni vključil niti enega strokovnjaka z medicinske in biotehniške fakultete. Še več, med člani strateškega sveta naj bi bila polovica privržencev veganstva. Z obeh fakultet so zato predsedniku vlade poslali dopisa, v katerih opozarjajo na škodljivo sestavo strateškega sveta. Kritični so tudi v Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije, kjer svarijo pred demonizacijo slovenske živinoreje.

Okužbe s salmonelo v štirih regijah, tudi v Ljubljani

23. 11. 2022 09.14

V vzhodni Sloveniji so zaznali povečano število okužb s salmonelo. Do zdaj je potrjenih 19 primerov, ki jih obravnavajo območne enot NIJZ Ravne, Murska Sobota, Celje in Ljubljana. Epidemiološka preiskava je še v teku, so pa vzorce vzeli v enem od mesno pridelovalnih obratov, ki med drugim proizvaja tudi biftek. Čeprav neposredne povezave med okužbami in mesnim izdelkom še niso potrdili, je okuženim skupno zaužitje prav tega živila. Kot kaže, naj bi se okužili v času martinovanja.

Slovenski potrošnik: 'Naivnež in cenovni fanatik'

09. 10. 2022 07.17

Morda je na načelni ravni resda okoljsko zaveden, a ko kupuje hrano, mu nista pomembna ne izvor ne ogljični odtis in tudi kakovost postane manj pomembna. Posega po najcenejših izdelkih, čemur se čudijo celo trgovci sami, pravi dr. Aleš Kuhar, agrarni ekonomist. Opozarja tudi na to, da država nima načrtov reforme kmetijstva, namesto tega kmetom delijo denar, pri čemer pa se nihče ne vpraša, kakšen izplen imamo državljani od subvencioniranja kmetov, ki trenutno uživajo obdobje debelih krav.

Sledljivost, kakovost in podpora lokalni skupnosti

28. 09. 2022 00.15

Najboljša izbira: lokalno pridelana hrana