slovenski raziskovalci

Srečanje dveh malih borcev Urbana in Lore

26. 03. 2025 19.51

Prikupno srečanje dveh malih borcev s hudima redkima boleznima. V ljubljanskem Tivoliju sta se skupaj zabavala petletni Urban in dveletna Lora, ki Slovenijo združujeta v dobrodelnosti. Urban je skoraj na cilju, zdravilo zanj je že nared in ga bo verjetno kmalu dobil. Lorina pot pa se je šele dobro začela. Za razvoj zdravila potrebuje milijon evrov, družina pa je doslej zbrala slabo tretjino denarja, zato še naprej prosi za donacije.

Pri Loškem Potoku posneli risinjo z dvema mladičema

22. 03. 2025 13.16

V okolici Loškega Potoka je bralec v objektiv ujel redek živalski prizor. Ob robu gozda so na trati skupaj posedali samica in dva odrasla mladiča.

Preverite, kako bogat je vaš besedni zaklad

16. 03. 2025 13.00

Kakšen je povprečni besedni zaklad pri Slovencih? To si prizadevajo ugotoviti raziskovalci Inštituta za slovenski jezik s pomočjo besedne igre Besedomat. K igranju spletne igre vabijo čim več ljudi, rezultati raziskave pa bodo uporabni v medicini, denimo pri obravnavi možganskih poškodb ali zgodnjemu prepoznavanju demence.

Slovenski fizik odkril pojav, povezan s koncem vesolja

07. 03. 2025 13.52

V sodelovanju s kolegi iz Velike Britanije in Nemčije je slovenski fizik dr. Jaka Vodeb s kvantno simulacijo pridobil dragocen vpogled v razpad lažnega vakuuma. Po novih spoznanjih bi vesolje popolnoma spremenilo svojo strukturo, svet, kot ga poznamo, pa bi se sesul kot hišica iz kart. Vendar šele čez več milijard let.

Umetno 'sonce': V Franciji postavili nov rekord

20. 02. 2025 14.15

V tokamaku West v Franciji so postavili nov rekord v vzdrževanju vodikove plazme. Vzdrževali so jo približno 22 minut, s čimer so presegli nedavno postavljen rekord kitajskega tokamaka East. Gre za pomemben korak k razvoju prihodnjih fuzijskih reaktorjev, kot je Iter, ki bodo morale vzdrževati fuzijsko plazmo več minut.

IJS išče prostovoljce za ležanje v postelji

17. 02. 2025 09.53

Institut Jožef Stefan v okviru drugega dela raziskave o učinku vibracijske vadbe med hipoksično neaktivnostjo znova išče prostovoljce za dolgotrajno ležanje v postelji. Prvi rezultati kažejo, da lahko vibracijska vadba pod umetno težnostjo bistveno pripomore k preprečevanju negativnih učinkov, s katerimi se srečujejo astronavti in neaktivni ljudje.

Slovenski raziskovalci razvozlali, kakšen vonj imajo staroegipčanske mumije

14. 02. 2025 12.34

Staroegipčanska mumificirana telesa imajo vonj po lesu, sladkem in začimbah ugotavlja študija, ki so jo vodili raziskovalci z ljubljanske fakultete za kemijo in kemijsko tehnologijo in univerzitetnega kolidža v Londonu. Gre za prvo sistematično raziskavo vonjav mumificiranih teles, kjer so uporabili elektronski nos in izurjene človeške vohalce.

V Sloveniji smrtnost risov med najnižjimi v Evropi

28. 01. 2025 10.49

Slovenski raziskovalci z Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani in Zavoda za gozdove Slovenije so v sklopu vseevropske raziskave s tujimi kolegi ugotavljali, kako evrazijski risi, ki so najbolj ogrožena vrsta velikih zveri, živijo na različnih krajih po Evropi. Ugotovili so, da se risi s plenom v povprečju hranijo dva do tri dni, preživetje samic pa je za polovico večje od preživetja samcev. Podatki skoraj 700 risov, ki so jih opremili s telemetričnimi ovratnicami, so pokazali, da se Slovenija uvršča med države, kjer je preživetje odraslih risov med najvišjimi v Evropi.

Prelomno odkritje slovenskih fizikov: vpogled v skrivnostni vesoljski prah

06. 01. 2025 13.59

Raziskovalci ljubljanske fakultete za matematiko in fiziko so skupaj z mednarodnimi strokovnjaki na podlagi podatkov vesoljskega teleskopa James Webb prišli do prelomnega odkritja o razvoju lastnosti vesoljskega prahu v galaksijah zgodnjega vesolja. Študija med drugim razkriva ključno vlogo zgodnjih supernov pri njegovem nastanku.

Slovenski znanstveniki sodelovali pri raziskovanju ene prvih galaksij v zgodnjem vesolju

11. 12. 2024 17.12

Slovenski raziskovalci so znova dokazali, da spadajo med najboljše na svetu. Profesorica dr. Maruša Bradač, raziskovalec dr. Nicholas Martis in doktorski študent Gregor Rihtaršič s Fakultete za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani so namreč sodelovali pri raziskavi, v kateri so z uporabo vesoljskega teleskopa James Webb zaznali in analizirali eno prvih galaksij v zgodnjem vesolju, imenovano Firefly Sparkle (Roj kresničk), ki jo opazujemo približno 600 milijonov let po Velikem poku. Odkritje predstavlja prelomnico v razumevanju zgodnjih faz nastanka vesolja, njihove ugotovitve pa bodo objavljene tudi v znanstveni reviji Nature.

Pet milijonov evrov za sofinanciranje italijanskega superračunalnika

28. 10. 2024 18.44

Vlada je na dopisni seji sprejela odločitev, da bo sodelovala pri italijanski prijavi za nakup novega superračunalnika in se ob tem v primeru izbire zavezala k sofinanciranju v višini petih milijonov evrov. "Slovenija bo podprla prijavo italijanskega superračunalniškega centra na razpis EU Skupnega podjetja EuroHPC za izgradnjo novega visokozmogljivega računalnika in tovarne umetne inteligence," so sporočili iz Ukoma in pojasnili, da je razlog za odločitev dejstvo, da je Slovenija že dolgo aktivna na področju visokozmogljivega računalništva. V teku so tudi priprave na samostojno prijavo na evropski razpis za superračunalnike.

Finančni komentar: Črni ponedeljek 2.0 – Sence preteklosti

22. 10. 2024 07.09

Črni ponedeljek 19. oktobra 1987 je pretresel finančni svet. V enem samem dnevu so borzni trgi izgubili milijarde, indeks Dow Jones pa je zabeležil največji padec v zgodovini, kar 22,6-odstoten. Danes nekateri strokovnjaki opozarjajo na zaskrbljujoče vzporednice s preteklostjo, saj so borzni trgi ponovno na rekordnih vrednostih, medtem ko so obrestne mere visoke.

Urbana vabijo v tujino, a to bo konec za ostale slovenske otroke: bo država pomagala?

10. 10. 2024 12.30

Družina dečka Urbana je po štiriletni kalvariji, izpostavljanju in boju za razvoj zdravila za redko genetsko bolezen že povsem na kolenih. Brazilska vlada pa jih zdaj vabi, da poravnajo še preostanek sredstev, ki manjkajo do ciljne črte. A le če klinično študijo izvedejo v Braziliji, v njo pa vključijo brazilske otroke. A če se, ker druge možnosti ne bodo imeli, odločijo za to možnost, to pomeni, da bodo ves skupni napor Slovencev, vsa prizadevanja slovenskih znanstvenikov in zdravnikov zaman. Čeprav bo to zadnja rešitev za Urbana, pa bo izgubljeno tudi upanje za še tri slovenske otroke in vse tiste, ki še bodo diagnosticirani s to redko boleznijo. Slovenski otroci pa, da bi sodelovali v kliničnih študijah v tujini nimajo možnosti, opozarja Urbanova mama, ki je nase prevzela tudi boj za vse druge otroke s to boleznijo. Še naprej si prizadeva, da bi preostanek sredstev le zbrali v Sloveniji. ZZZS je zato v pisni pobudi predlagal Ministrstvu za zdravje in Vladi RS, da Vlada RS omogoči dokončanje razvoja zdravila za sindrom CTNNB1 in njegovo registracijo, saj bo to izjemen razvojni dosežek.

Propad Biobanke: starši shranili, plačali, zdaj pa ni ne obvestil, ne odgovorov

30. 09. 2024 07.58

Okoli 4000 staršev je Biobanki v zadnjih 15 letih zaupalo hrambo vzorcev popkovnične krvi. Za to so vnaprej odšteli skoraj dva tisoč evrov. Zdaj naj bi Biobanka propadla, čeprav na spletni strani še vedno zagotavljajo, da trenutno ne sprejemajo novih vzorcev "zaradi modernizacije laboratorija, postopkov ter poslovnih sprememb" – ter da načrtujejo, da bodo "lahko v prihodnje ponudili še boljšo in dostopnejšo storitev". A vzorci so že pri novem podjetju, kjer pa bodo hrambo ponovno zaračunali. Zagotavljajo, da so vzorci na varnem, kako globoko bo za hrambo ponovno treba seči v žep, pa še ni znano.

Vsi so iskali progastega goža, našli so jih pet

19. 09. 2024 08.39

Slovenski raziskovalci so javnost znova prosili za pomoč pri odkrivanju progastega goža, največje kače pri nas, ki ni strupena. Dobili so 50 ovekovečenj različnih vrst kač po vsej državi, pet pa je bilo tistih iskanih – vse iz slovenske Istre. "Velik odziv na akcijo je pokazal, da ljudje spoštujejo kače in jih iz leta v leto bolje poznajo," so prepričani.

Podjetje AstraZeneca omogočilo študentom predstavitev inovativnih idej

25. 05. 2024 00.15

Hekatoni veljajo zadnja leta med študenti za eno bolj priljubljenih oblik za predstavitev drugačnih, inovativnih idej in njihov razvoj . Prav zaradi tega in zaradi navezovanja pristnih stikov z mladimi se je podjetje AstraZeneca odločilo, da med študenti farmacije in medicine izvede hekaton, s pomenljivim naslovom Health Hack. Poleg odkrivanja inovativnih idej mladih, je slednje tudi steber za odkrivanje potencialnih kadrov, ki bodo morda lahko v bodoče prispevali k razvoju AstraZenece na slovenskem trgu. O pomenu tovrstnih tekmovanj in iskanju potencialnih kadrov smo se tokrat pogovarjali z Barbaro Ülen, vodjo inovacij in poslovne odličnosti na Balkanu znotraj družbe AstraZeneca.

Predsednica podprla boj za žive meje: Je preprost ukrep za velike učinke

22. 04. 2024 08.58

Predsednica Nataša Pirc Musar je v poslanici ob dnevu Zemlje posebej omenila ukrepe za boj proti podnebnim spremembam. Pozvala je denimo k rabi steklenic namesto plastenk in strateškemu načrtu za sodelovanje slovenskih znanstvenikov pri polarnih raziskavah ter podprla slovensko kampanjo Za žive meje. "Živa meja je preprost ukrep za velike učinke," je dejala.

Laibach: Slovenija je bližje Benetkam kot večina Italije

06. 04. 2024 07.00

Slovenska skupina Laibach, ki je s svojimi koncerti gostovala širom sveta, bo postala študijski predmet na Univerzi v Salernu, kjer se bodo študenti magistrskega študija uprizoritvenih umetnosti in multimedijskih produkcij učili o njenem prispevku k slovenski, balkanski, evropski in svetovni kulturi. Novico so Laibach izvedeli iz medijev, k predmetu jih še niso povabili kot gostov, bi se pa predavanj z veseljem udeležili, če bi bilo temu tako, so povedali za 24ur.com.

'Človeštvo bo prvič poznalo več zvezd in galaksij, kot je ljudi na Zemlji'

10. 03. 2024 18.25

Na drugem koncu sveta raste observatorij s prav posebnim teleskopom, ki nam bo omogočil še globlji vpogled v vesolje. Observatorij Vere Rubin v Čilu. Slovencem sicer dostop do južnega neba omogoča že več teleskopov in držav, s katerimi sodelujemo. A tisti v Veri Rubin bo še toliko bolj izjemen, saj bo znanstvenikom v le treh dneh omogočil dostop do podatkov, za katere bi pred 20 leti potrebovali desetletje, da bi jih dobili. "Kot pravi znanstveni vodja oz. direktor observatorija Vere Rubin, profesor Željko Ivezić, bo to prvič, ko bo človeštvo poznalo več zvezd in galaksij, kot je živih ljudi na Zemlji," pove astronomka in astrofizičarka Andreja Gomboc, s katero smo govorili tudi o pomenu razvoja vesoljskega sektorja in vesoljski tekmi med državami.

Predsednica republike podpisala odlok o razpisu evropskih volitev

23. 02. 2024 06.14

Predsednica republike Nataša Pirc Musar je podpisala odlok o razpisu volitev poslancev iz Slovenije v Evropski parlament. Volitve bodo 9. junija, volilna opravila pa bodo začela teči 11. marca. Od tedaj bo možno tudi vlaganje kandidatur. Predsednica je pozvala tudi k udeležbi na volitvah in posvarila pred lažnimi novicami.

Slovenski raziskovalci odkrili novo tehnologijo uravnavanja delovanja proteinov

17. 01. 2024 15.40

Raziskovalci Kemijskega inštituta so v sodelovanju z raziskovalcema Instituta Jožef Stefan (IJS) odkrili novo tehnologijo uravnavanja proteinov, s katero si obetajo, da bodo lahko nadzorovali terapijo in biotehnološke procese. Študijo so objavili v znanstveni reviji Cell Discovery. Rezultate bodo naslednji teden predstavili na Kemijskem inštitutu.

Zmotno prepričanje, da je 'današnja družba' v moralnem zatonu, ni nič novega

23. 12. 2023 07.00

V hudi krizi vrednot smo se znašli nedavno, ste slišali? Družba in svet širše sta na robu moralnega propada. Danes je vse drugače, kot je bilo včasih. Takole denimo pišejo v enem glavnih slovenskih časnikov: "Starih vrednot, ki bi kot zvezde pokazale pot iz stisk, kot da ni več, novih pa tudi ni videti na obzorju ... Evropska in vedno širša svetovna kriza je v svojem jedru kriza vrednot." No, to pravzaprav ni opis stanja decembra 2023, marveč gre za komentar izpred več kot leta in pol nazaj. Stvari so se od maja 2022, ko nas je zajela kriza vrednot, pa do danes verjetno le še poslabšale.

Moj sin kot Pitagora

17. 12. 2023 07.00

Polovica fantov pri nas meni, da ženske niso primerne za voditeljice.

Pomemben korak k reševanju potreb po čisti energiji

15. 12. 2023 12.11

Slovenski raziskovalci so pri študiju minerala rutila opazili, da ta material spontano cepi vodo na ione. Njihova raziskava odpira novo smer v raziskavah katalitske cepitve vode in predstavlja pomemben korak za reševanje vse večjih svetovnih potreb po čisti energiji, so sporočili z Instituta Jožef Stefan.

Znani Slovenci v teh dneh pogosto opaženi na avtobusih: Preverili smo, zakaj!

14. 12. 2023 00.15

Vam pogosto zmanjka idej za kratek izlet v bližini doma? Ko se naslednjič vprašate "kam pa danes", vam predlagamo, da izberete kar eno izmed najlepših evropskih prestolnic, domačo Ljubljano.

Očka Dončić, rekordi in tri generacije Kreslinov na odru

09. 12. 2023 17.41

Teden, ki se izteka, so zaznamovali novi dosežki Luke Dončića, ki mu je očetovstvo očitno dalo dodaten zagon. Fotografski objektivi so zabeležili premikajočo se največjo ledeno ploščo na svetu ter zimske radosti ob obilni – in ponekod rekordni – snežni pošiljki, ki je sicer povzročala težave na Otoku, v Nemčiji in Rusiji. Naši fotografi pa so ovekovečili dogajanje na Miklavževanju, političnem parketu, protestih in tri generacije Kreslinov skupaj na istem odru. Najbolj prikupna fotografija tedna pa prihaja s Floride.

Sviz pripravlja protestni shod: 'Gre za zadnje opozorilo'

23. 10. 2023 12.16

Sviz v sredo pripravlja protestni shod pred poslopjem vlade, na katerem bodo izrazili nestrinjanje z vladnim predlogom v pogajanjih o odpravi plačnih nesorazmerij v javnem sektorju. Predlog nesorazmerja ohranja in prenaša v nov plačni sistem, na delovnih mestih s strokovnimi nazivi v vzgoji in izobraževanju ter kulturi pa jih celo povečuje, menijo. Protesta se bo udeležilo okoli 1500 ljudi, šole, vrtci in vse druge ustanove na področju kulture, znanosti in visokega šolstva pa bodo normalno delovale.

Kdo bo tokrat med najprodornejšimi zdravniki in farmacevti v regiji?

06. 10. 2023 11.31

Razpis za 10. International Medis Awards for Medical Research odprt še do 2. novembra

Nekoč vedra vode, zdaj mejnike pri raziskovanju ALS ustvarjajo tudi Slovenci

03. 10. 2023 10.48

Se še spomnite veder ledene vode, s katerimi so se nekoč polivali znani, pa tudi manj znani po svetu? Takrat je šlo za ozaveščanje o hudi genetski bolezni amiotrofična lateralna skleroza, bolj znana pod kratico ALS. Ljudje so takrat osveščali, znanstveniki pa raziskujejo tudi vzroke za nastanek te bolezni in frontotemporalne demence (FTD). Mednarodna skupina raziskovalcev, del katere so tudi slovenski znanstveniki, pa je zdaj dosegla nov mejnik. Odkrili so namreč nov mehanizem, povezan z mutacijo v genu C9orf72.

Širitev Sandoza: 'Z izbiro Ljubljane pošilja močno sporočilo'

20. 07. 2023 11.20

Vodilni svetovni proizvajalec generičnih in podobnih bioloških zdravil Sandoz je napovedal, da bo na svoji lokaciji v Ljubljani zgradil najsodobnejši razvojni center. Naložba je vredna 90 milijonov dolarjev (80 milijonov evrov), najsodobnejši center pa bo v Ljubljani zrasel do leta 2026. Kot komentirajo v podjetju, bo center predstavljal pomemben korak pri širjenju zmogljivosti tehničnega razvoja Sandozove biofarmacevtike.