slovenski piloti

Eden največjih gradbenih poslov tega desetletja: na razpisu nobene konkurence

08. 11. 2024 19.12

Enega največjih gradbenih poslov tega desetletja, dodatno širitev kontejnerskega pomola v Luki Koper - si je, kot kaže, zagotovil Kolektor Koling, ki ga obvladuje Stojan Petrič. Na razpis, v katerem so kar trikrat podaljšali rok, je namreč prispela le ena ponudba. Kolektor bi za izgradnjo novega pomola ter poglobitev morskega dna in kanala za tovorne ladje zaračunal nekaj manj kot 190 milijonov evrov. Kako pa je mogoče, da na tako velikem razpisu ni bilo nobene konkurence?

Popravljeni air tractor spet v Sloveniji

07. 08. 2024 15.54

Letalo air tractor, ki je pred dvema tednoma sodelovalo pri gašenju požara v okolici Ilirske Bistrice, kasneje pa na portoroškem letališču, in je namesto na kolesih pristalo na plovcih, se je vrnilo s popravila v Španiji, je sporočila uprava za zaščito in reševanje.

Prvi posnetki gašenja iz slovenskih Air Tractorjev

18. 07. 2024 13.13

Požar na Krasu gasita tudi dve enoti za gašenje iz zraka, od Uprave za zaščito in reševanje pa smo pridobili prve posnetke uporabe slovenskih zrakoplovov. Z obema Air Tractorjema sicer operirajo španski piloti, saj so slovenski še v postopku izobraževanja.

Smo pripravljeni na sezono požarov?

05. 07. 2024 19.06

V prihodnjem tednu se nam znova obetajo visoke temperature. Za letošnje poletje so sicer napovedi, da ne bo tako mokro, kot je bilo lansko, niti ne tako vroče in sušno, kot je bilo predlansko. Za zdaj požarne ogroženosti v naravi še ni, a se lahko ta napoved hitro spremeni. Vsi se še spomnimo predlanskih požarov na Krasu, ko so nam ogenj pomagali gasiti Hrvati, Italijani, pa Romuni, Madžari, Slovaki. Letos, pravijo na upravi za zaščito in reševanje, smo pripravljeni, če se zgodi podoben scenarij. Že zdaj je enota za gašenje iz zraka z Air tractorjema s španskima pilotoma operativna. Kdaj si jima bodo pridružili še slovenski piloti?

20 let službe za preiskovanje nesreč vojaških letal

04. 06. 2024 15.07

Nesreče vojaških letal so izredno zahtevne, je ob 20-letnici delovanja letalskega preiskovalnega organa ministrstva za obrambo poudarila državna sekretarka notranjega ministrstva Tina Heferle. Državni sekretar obrambnega ministrstva Damir Črnčec pa je izpostavil vlogo vojske in policije pri reševanju življenj v lanskoletnih poplavah.

Enota za gašenje iz zraka je operativna, lahko bo gasila že letos

15. 05. 2024 14.10

Enota za gašenje iz zraka, opremljena z zrakoplovoma Air Tractor, je operativna in bo lahko že letos ob podpori španskih pilotov, vojske in policije gasila iz zraka, je v izjavi za javnost zagotovil generalni direktor uprave za zaščito in varovanje Leon Behin. Zadnji dve od štirih letal bosta v Slovenijo prispeli do konca meseca, je napovedal.

Ko veš, da si priletel domov

22. 04. 2024 06.03

Kadar pogovor nanese na ljubljansko letališče, se tudi tisti, ki mu najprej jezno očitajo (pre)slabo povezljivost s svetom in (pre)drage vozovnice, pogosto omehčajo, ko pomislijo na pristanek tam. Ko te ob izkrcanju z letala pozdravi pogled na mogočne gore, veš, da si se vrnil domov. Zavrteli smo časovni stroj in se z našimi sogovorniki vrnili v čase, ko drug konec sveta še ni bil tako samoumeven in si ljudje niso upali niti sanjati, da nekoč vseh svojih poti z letalom ne bodo več znali niti prešteti.

Plače iz pekla do raja

14. 01. 2024 07.16

Med božično-novoletnimi prazniki, prazniki luči, miru, zabave in veselja, se je ponekod razbesnel pravi ne raj, ampak pekel na Zemlji. Ne vem, kako bi drugače opisali razmere, ko se iz sob slišijo nemočni klici, da bi jim kdo pomagal, pobrisal za njimi, jih preoblekel, jim prinesel topel čaj in jim rekel prijazno besedo. Bilo je v enem izmed domov za starejše pri nas, kjer je zaoral trebušni virus, verjetno je bilo tiste dni podobno tudi drugje.

V okolici ljubljanskega letališča začasno več vojaških letal

11. 01. 2024 14.24

V prihodnjih mesecih v okolici Letališča Jožeta Pučnika Ljubljana pričakujejo več vojaškega letalskega prometa. Letala Slovenske vojske so namreč zaradi rekonstrukcij na letališču Cerklje ob Krki za čas izvajanja del premestili na druga letališča, vojaški piloti pa začasno delujejo iz Letalske baze Brnik.

Marjan Šarec: 'Vsi moramo prispevati'

07. 01. 2024 09.00

Vojna še nikoli v tem stoletju ni bila tako blizu Slovenije, Slovenska vojska pa ima že skoraj deset let negativno oceno pripravljenosti v krizi ali vojni. Ministrstvo za obrambo je tako v nakupovalni mrzlici in še nikoli nismo namenili toliko denarja za obrambni sistem. Nakupi dveh novih transportnih letal, šestih helikopterjev, pripravlja se podpis protizračne obrambe Iris T, prišlo bo skupno 161 oklepnikov 4x4, v zaključni fazi naj bi bil nakup oklepnikov 8x8. A jasnih odgovorov in datumov ni.

Veličasten razgled iz 'najlepše pisarne na svetu'

25. 11. 2023 15.17

Od mature, preko fakultete za strojništvo, naporne selekcije, šole za častnike in skozi Letalsko šolo Slovenske vojske do "najlepše pisarne na svetu". To je pot, ki jo v šestih letih opravi vsak slovenski vojaški pilot. Letalska šola, ki deluje v sestavi 15. polka vojaškega letalstva, v tem trenutku usposablja več kot 40 motiviranih kandidatov. Gre za delo na dolgi rok, ki se obrestuje, pravi poveljnik Janez Gaube. Ne samo finančno. Letalstvo in vojska sta okolje nenehnega tehnološkega razvoja – od računalnikov, dronov, satelitov ter tudi vesolja in novih sistemov, poudarjajo v Cerkljah ob Krki.

Slovenski pilatusi prvič nad cilje v zraku

18. 11. 2023 07.00

Piloti 152. letalske eskadrilje SV končujejo desetdnevno urjenje v Grčiji. Letala Pilatus PC-9 so tokrat prvič 'napadla' cilje v zraku. Pri tem so jim pomagali grški zavezniki iz 117. letalskega bojnega polka.

Rekordi na nebu in pisarna z najlepšim razgledom

12. 11. 2023 16.58

23. julija letos je slovenski zračni prostor preletelo 1643 letal, kar je rekord vseh časov. Za to, da imajo letala ves čas, ko so nad Slovenijo, zadostno medsebojno razdaljo in da vse poteka varno, skrbijo območni kontrolorji Kontrole zračnega prometa Slovenije. Tisti v kontrolnem stolpu pa so odgovorni za letala v bližini letališča in vozila na manevrskih površinah. Obiskali smo jih in izvedeli, kdo ima prednost v tej gneči na nebu, kje je pisarna z najlepšim razgledom in kakšni so izzivi, ki jih čakajo v prihodnosti.

Ste tudi vi opazovali nizek prelet zavezniškega C-17?

08. 11. 2023 12.06

Bralci so z nami delili posnetke nizkega preleta vojaškega letala Boeing C-17 globemaster, ki je pritegnil pozornost marsikoga. Prelet so lahko opazovali širom Slovenije. Preletel je Portorož, opazili so ga v Idriji, pa nad Bledom. Kot je sporočila Slovenska vojska, gre za usposabljanje pripadnic in pripadnikov 16. centra za nadzor in kontrolo zračnega prostora Republike Slovenije. Letala bodo tako tudi v četrtek preletavala zračni prostor Slovenije na nizkih višinah.

Junija ob izplačilu nadur najvišja izplačila zaposlenim v Slovenski vojski

15. 10. 2023 16.34

V javnem sektorju so po višini mesečnih izplačil največkrat na vrhu zdravniki. Podatki za junij so nekoliko drugačni, saj prva mesta zasedajo zaposleni v Slovenski vojski. Na ministrstvu za obrambo pojasnjujejo, da je razlog za višje plače, ki jih je prejelo več uslužbencev obrambnega ministrstva, izplačilo presežnih ur, nekaterim tudi za pet let.

Polka, potica, slivovka in kontrolirana strmoglavljenja na letalonosilki

15. 09. 2023 07.00

Stari turbopropelerji rezko kot kosilnica na steroidih z ropotom režejo zrak ljubljanskega letališča. Rampa zadka je kakšnega pol metra dvignjena od asfalta piste in s fotografom Mirom Majcnom namenoma vstopiva med zadnjimi. Legendarno mornariško transportno letalo C2 Greyhound ima štiriindvajset sedežev in pri repu le dve majhni okenski lini, vsem ostalim med poletom ostane le pogled na hudo izrabljeno notranjost. Obloge visijo s stene, sedeži so raztrgani, izolacija razpada. Eno najstarejših letal nas bo odpeljalo na najnovejšo, največjo in najboljšo letalonosilko. Greyhound, drugače eno najbolj varnih mornariških letal zadnjih 60 let, zapre repno rampo, ko se potniška kabina začne hitro polniti z gostim dimom.

Nenavadni dogodki: obarvano morje, pobegle čebele in 'ognjene' strele

02. 09. 2023 18.07

Teden se je (znova) začel deževno, končal pa z odprtjem šolskih vrat. Evropska neurja in ameriški orkan pa so poskrbeli za več nenavadnih, a osupljivih prizorov. Iz turkizno modre v rjavo se je na primer obarvala tretjina morja ob slovenski obali, nad Florido pa so v objektiv ujeli ognjeno Elijevo strelo. Nasin teleskop je posnel čudovito obročasto meglico, kanadski fotografi pa pobeg pet milijonov čebel.

Obrambno ministrstvo: Air tractorja bosta lahko na požarišču v 15 do 20 minutah

12. 07. 2023 13.47

Gasilni letali Air Tractor bosta že to požarno sezono pripravljeni za gašenje, je zagotovilo obrambno ministrstvo. Nameščeni sta na letališču Brnik, v primeru razglašene velike požarne ogroženosti pa bosta na požarišču v 15 do 20 minutah. To sezono bodo letali polnili še na letališčih, jeseni pa bodo dobavljeni tudi plovci, ki omogočajo zajemanje vode iz rek, jezer in morja.

Kaj na okoliških letališčih delajo prav in kaj pri nas narobe?

07. 06. 2023 06.30

Samo letos nam bo na bližnja letališča ušlo približno 300 tisoč potnikov. To so sicer zelo konservativne ocene, razlagajo na ministrstvu za infrastrukturo. Če bi namreč prišteli še potnike nizkocenovnih prevoznikov, ki letijo iz Benetk, Trsta, z Dunaja, iz Gradca in Zagreba, bi bile te številke krepko višje. Bili smo na letališču v Zagrebu, kjer je vstop v Schengen zelo olajšal potovanja. Tam letos pričakujejo 200 tisoč Slovencev, kar je četrtina več kot lansko leto. Na drugi strani pa analitiki opozarjajo, da se naše največje letališče tudi letos (še) ne bo pobralo. Kaj torej v tujini delajo drugače?

On je odgovoren, da se vsi skupaj ne zabijejo v tla

15. 05. 2023 06.00

Ko so preleteli naše glave, smo še nekaj časa upirali pogled v nebo. Se bodo morda še enkrat vrnili? O znameniti akrobatski skupini britanskih kraljevih letalskih sil je bilo prelitega še ogromno črnila, toda prelet v živo je vedno nekaj posebnega. V Sloveniji so se med potjo v Grčijo ustavili po svoji predstavi na kronanju novega kralja Karla III., na letališču v Cerkljah ob Krki pa smo jih povprašali glede (ne)varnosti letenja v tako tesni formaciji. Za rokav smo pocukali tudi Andreja Fiorellija, slovenskega "Red Arrowsa".

Slovenija čaka že kupljeno transportno letalo, želi pa še enega

12. 01. 2023 15.07

Obrambni minister Marjan Šarec napovedal večja vlaganja v letalsko floto in nove zmogljivosti, pa tudi gradnjo hangarja za novo transportno letalo, ki ga pričakujejo predvidoma letos. Za stalno operativnost vsaj enega nameravajo sicer kupiti še drugo transportno letalo. Ob dnevu slovenskega vojaškega letalstva pa so napovedali tudi nova zaposlovanja za potrebe cerkljanskega letališča. Zaposlili bodo dodatnih 75 vojakov in 25 vojaških uslužbencev, potrebovali pa bodo še dodatnih sto pogodbenih rezervnih vojakov.

Izdatna pomoč iz zraka na Krasu: 11 helikopterjev, Pilatus in kanader

22. 07. 2022 12.30

Boj z ognjenimi zublji na Krasu je še vedno v teku. Gasilcem so v veliko pomoč zračne sile, ki so ponovno v akciji, saj je gašenje s tal nevarno zaradi velike količine neeksplodiranih granat iz 1. svetovne vojne. V zraku so že več dni slovenski policijski in vojaški helikopterji ter pilatus, prihitela pa je tudi pomoč iz tujine. Italijani so pomagali že prej, prišel je slovaški vojaški helikopter, avstrijski policijski, pa še dva srbska in madžarska. Štab civilne zaščite je popoldne sporočil, da izdatno pomoč nudi 11 helikopterjev in pilatus. Vrnil se je tudi hrvaški kanader.

Da lahko 'Maverick' in druščina varno kraljujejo v zraku

12. 06. 2022 10.36

V dneh, ko blagajne svetovnih kinematografov polni nadaljevanje kultnega letalskega filma Top Gun s Tomom Cruisom kot likom Mavericka v glavni vlogi, smo se pomešali med tiste, ki (po)skrbijo za to, da vojaški piloti lahko sploh kraljujejo v zraku. "Da lahko piloti opravijo svojo nalogo, stoji za njimi še cela falanga ljudi, ki skušajo zagotoviti, da se bodo fantje varno vrnili domov," pravi štabni vodnik Damjan Ržen.

Celjan leti že več kot 540 zaporednih dni: 'Vsak trenutek v zraku je čudež'

06. 03. 2022 07.03

Frenk Lokovšek iz jadralno-padalskega kluba Albatros Celje je eden izmed pionirjev slovenskega jadralnega padalstva. Leti že 31 let, njegovi kolegi pa ga opišejo kot človeka, ki rad deli modrosti in je srečen že samo zato, ker lahko leti. Uspelo mu je postaviti nov slovenski rekord v zaporednih letalnih dnevih. Pred tem je bil z neverjetnimi 539 dnevi slovenski rekorder Milan Velkavrh, 10. februarja pa je ta dosežek presegel Lokovšek.

Vaja DRM2EX: Potres, evakuacija covidne vojakinje in reševanje v gorah

26. 10. 2021 15.14

Slovenska vojska ima zadnji teden oktobra eno največjih letošnjih vojaško-civilnih vaj, DRM2 EX21 – Zaščita, reševanje in vojaška mobilnost. Od strelišč pri Postojni in gorskih reševalcev do simuliranega reševanja vojakinje s covidom – vse te vaje so namenjene odkrivanju napak in izboljšanju postopkov.

11-letni Benjamin spoznal vlogo vojaškega pilota

13. 10. 2021 19.13

11-letni Benjamin Drobnič obožuje letala in helikopterje ter že od malega sanja, da bo nekoč postal vojaški pilot. To je lahko za nekaj trenutkov izkusil že danes. Odpeljali smo ga na vojaško letališče v Cerkljah ob Krki, kjer so ga sprejeli piloti Slovenske vojske in mu predstavili svoj poklic. Med drugim je tudi poletel.

Slovenski pilot reševal ljudi iz Kabula: To je stvar, ki je ne bom nikoli pozabil

31. 08. 2021 18.04

Matej Ceglar je druga generacija slovenskih pilotov, ki so izurjeni za letenje z vojaškim transportnim letalom C-17 Globemaster III. Pred tem je bil približno štiri leta zaposlen v Slovenski vojski kot pilot letala PC-9M "Hudournik", pred nekaj leti pa je prišla poizvedba, ali bi koga zanimalo letenje v Papi na Madžarskem, kjer so nastanjena tri transportna letala C-17. Ceglar se je prijavil, dobil in odšel na izobraževanje v ZDA. Pred kratkim pa je pomagal reševati ljudi iz Kabula: "Mislim, da je bil to sigurno eden najtežjih, najlažjih, najbolj srečnih, najbolj žalostnih trenutkov v karieri. Najbolj ponosen sem, da smo lahko kaj takega naredili."

Enodnevni preobrat: protitočna zaščita za S5-DBS znova dovoljena

01. 07. 2021 16.29

Poročali smo, da je Agencija za civilno letalstvo podala precej jasno in obširno pojasnilo, zakaj je morala prepovedati letenje protitočnega letala, a je v enem dnevu nato odobrila izjemo, ki jo je minister za kmetijstvo napovedal že isti dan po prepovedi. Mariborska protitočna obramba ima tako začasno dovoljenje, ki velja tri mesece.

Med prednostmi Pipistrelovih letal, ki jih bo preizkušala SV, tihost in varčnost

29. 06. 2021 16.57

Minister za obrambo Matej Tonin in direktor ajdovskega podjetja Pipistrel Ivo Boscarol sta podpisala sporazum o preizkušanju ustreznosti šolanja vojaških pilotov s Pipistrelovimi letali. Dogovorila sta se tudi za posebno partnerstvo med ministrstvom in podjetjem, ki predvideva napore za pridobivanje sredstev EU in Nata za razvojne projekte.

Nizko, hitro, bojno – zračna podpora za vojaški napad

19. 06. 2021 07.00

Bojna skupina Evropske unije velja za oboroženo krilo zunanje politike EU, v njej pa sodeluje tudi Slovenska vojska. Pol leta bo pod drobnogledom ocenjevalcev 1. brigada, motorizirana četa 10. pehotnega polka pa bo na tokratni misiji globoko v kočevskih gozdovih. Piloti helikopterjev Slovenske vojske pa so pokazali, zakaj so med najboljšimi na svetu in kaj pomeni taktično bojno letenje v pravem pomenu besede.