slovenski knjižni jezik

Knjižni sejem odprl vrata, zvrstilo se bo več kot 260 dogodkov
21. 11. 2023 07.42Slovenski knjižni sejem (SKS) bo danes zjutraj na Gospodarskem razstavišču odprl vrata za obiskovalce. Sejemsko dogajanje se bo raztezalo na več kot 2000 kvadratnih metrih v dvoranah Kocka in Kupola, kjer bodo knjige in druge publikacije razstavile vse večje slovenske založbe. Na različnih prizoriščih se bo do nedelje zvrstilo več kot 260 dogodkov.

'Reformacija je utrla pot slovenskemu jeziku, kulturi in narodni samobitnosti'
31. 10. 2023 07.53V Sloveniji je 31. oktober dan reformacije, praznik in dela prost dan, ki obuja spomin na versko, družbeno-politično in kulturno gibanje v 16. stoletju. Slovenci hkrati obeležujemo rojstvo slovenskega knjižnega jezika. Osrednja državna proslava je bila v ponedeljek v Lendavi, danes pa bodo po evangeličanskih cerkvah bogoslužja. "Naj vas ob današnjem prazniku spremljata knjiga in z njo misel, da sta vednost in kultura nosilna stebra nacionalne suverenosti, družbene solidarnosti, odprtosti in posameznikove svobode," je v svoji poslanici zapisal premier Golob.

Pirc Musarjeva: Za razvoj kritičnega mišljenja potrebujemo poglobljeno branje
30. 10. 2023 21.07V Gledališki in koncertni dvorani v Lendavi je potekala državna slovesnost ob dnevu reformacije. Osrednja govornica je bila predsednica Nataša Pirc Musar, ki je med drugim poudarila, da za razvoj kritičnega mišljenja potrebujemo poglobljeno branje, ob tem pa pozdravila dejstvo, da praznik letos zaznamujemo v krajih, kjer sobivajo trije jeziki.

Na odprtju frankfurtskega sejma o pomenu branja tudi v času vojne
17. 10. 2023 20.18V Frankfurtu je potekala otvoritvena slovesnost 75. Frankfurtskega knjižnega sejma (FKS), na katerem je Slovenija častna gostja. Sejem je odprla slovenska predsednica Nataša Pirc Musar, ki je v nagovoru med drugim izpostavila pomen knjige za Slovence in pomembnost branja knjig za razvoj analitičnega in kritičnega mišljenja.

Kdo so limke in gaserji?
02. 04. 2023 07.00Če imate najstniške otroke, potem ste zelo verjetno za limke in gaserje že slišali. To so mladi, pripadniki balkanske subkulture, ki "furajo" poseben modni stil: trenirke, zelo oprijete hlače ali kavbojke, superge točno določenih blagovnih znamk. V zadnjem času so zelo "in" tudi nogavice, ki jih potegnejo preko trenirke ali hlač. Imajo tudi svojo govorico, pogosto govorijo trdi l, imajo svojo glasbo. O vsem tem so nas podučili dijaki drugega letnika Ekonomske gimnazije in srednje šole Radovljica. Pojasnili so nam izraze, ki jih starejše generacije ne poznamo. Iskreno so govorili o tem, kaj jih v tej subkulturi tako privlači.

Tudi redke izdaje poklanja: Knjige je treba dati naprej, niso za to, da bi nekje ležale
08. 02. 2023 17.24Tri kilometre knjižnih polic – samo naslove bi prebiral več dni, pa več kot 200.000 časopisov in revij ter gramofonske plošče. In med čtivom poleg celotnih zbirk, tudi redke izdaje. Tako je videti bukvarna, ki jo že dve desetletji z vso predanostjo vodi velik ljubitelj literature, Dravograjčan Bogomir Fajmut – Fajči. In kjer knjig ne kupuješ, pač pa ti jih velikodušno pokloni. Ker – kot pravi – je zanj največje plačilo lesk v očeh bralca, ko končno najde svoj mali knjižni zaklad.

'Ni problem, če beremo digitalno, težavno postane, ko ne beremo več dolgih besedil'
22. 11. 2022 07.00Kdaj ste nazadnje prebrali knjigo v klasični tiskani obliki? Strokovnjaki za slovenski jezik ugotavljajo, da upada predvsem branje daljših besedil. Potapljanje v besede v tiskanem mediju ima specifične prednosti pred branjem z zaslonov, a je digitalno branje na drugi strani bolj priročno. Strokovnjaki se na koncu strinjajo, da je vsako branje kakovostnih beril dobrodošlo, saj je koristno na več ravneh. Med drugim omogoča, da se vživljamo v različne svetove, pripomore k boljšemu počutju, poznavanju tujih kultur, večji kreativnosti. Kakšne so razlike med branjem digitalnih in tiskanih besedil, katera razumemo bolje?

Umrl slovenski jezikoslovec Tomo Korošec
28. 05. 2022 15.56V 84. letu starosti je po hudi bolezni umrl slovenski jezikoslovec Tomo Korošec, so nam potrdili na Fakulteti za družbene vede. "Profesor vejica", kot so ga klicali študentje, je bil tudi zaslužni profesor, častni občan Laškega in avtor več knjig, slovarjev in učbenikov.

Dan reformacije tudi kot spomin na začetke slovenskega jezika
31. 10. 2021 07.19V Sloveniji je 31. oktober dan reformacije. Praznik in dela prost dan je namenjen spominu na versko, politično in kulturno gibanje v 16. stoletju, ki je obrodilo prvo tiskano knjigo v slovenskem jeziku. Izdal jo je Primož Trubar, s tem pa je obveljal za začetnika slovenščine.

Fran je dobil učenca Frančka
19. 09. 2021 07.23Zaživel je Franček, novi portal slovenskega jezika za mlade. Zgledoval se je po Franu, saj so si ga snovalci z Inštituta za slovenski jezik Frana Ramovša ZRC SAZU zamislili kot uvod v uporabo portala Fran. Namen Frančka je uvesti otroke od prvega razreda osnovne šole v uporabo slovarjev in slovnice. Z njegovo pomočjo bodo mladi dobili znanja za uporabo Frana, torej slovarjev, ki so v prvi vrsti namenjeni odraslim. Franček med drugim ponuja informacije o skoraj 100.000 besedah.

'Nič, kar smo dosegli v narodovi zgodovini, ni bilo doseženo čez noč'
31. 10. 2018 07.33V Sloveniji je 31. oktober dan reformacije, praznik in dela prost dan, ki obuja spomin na versko, politično in kulturno gibanje v 16. stoletju. Slovenci hkrati obeležujemo tudi rojstvo slovenskega knjižnega jezika in se spominjamo Trubarja. V evangeličanski cerkvi v Ljubljani je potekalo osrednje praznično bogoslužje, ki se ga je udeležil tudi predsednik republike Borut Pahor.

500 let od prve medijske revolucije: 'V začetku je bila beseda, l'ubi Slovenci'
31. 10. 2017 07.00Mineva natanko 500 let, odkar je Martin Luter na vrata cerkve pribil 95 tez z zahtevami po prenovi cerkve. Rodila se je reformacija, ki je močno vplivala tudi na Slovence. Primož Trubar je namreč Lutrov nasvet, naj vsak vernik bere Sveto pismo v svojem jeziku, vzel hudo zares in napisal prvo slovensko knjigo. Ostalo je zgodovina. Zaradi teh dveh mož ta članek berete v – slovenskem jeziku.

'Premalo je zavedanja, da je skrb za kulturo pravzaprav skrb za ohranjanje naroda'
08. 06. 2017 06.31Dan Primoža Trubarja so v DZ obeležili s proslavo. Predsednik odbora za kulturo Dragan Matić je povedal, da sta kultura in jezik narodova bit, brez njiju ni narodne zavesti. "Oboje nam je omogočilo, da smo 'stali inu obstali' do današnjih dni. Žal pa je danes področje kulture prvo, kjer se režejo proračunska sredstva," je opomnil.

Zadnja in edina slovenska slovnica po 41 letih dobila sodobno različico
22. 03. 2017 15.06Zadnja in edina slovenska slovnica, ki je izpod rok pokojnega profesorja Jožeta Toporišiča izšla leta 1976, je končno dobila sodobno različico, in to kar v dveh izdajah, in sicer za osnovne in srednje šole. Avtor Kozma Ahačič je skušal preseči dolgoletno tradicijo ene same slovnice, ki je za slovenski prostor značilna že vse od 19. stoletja, in je namenjena predvsem mladim, neprofesionalnim uporabnikom.

Gola resnica o Melanii Trump
30. 06. 2016 11.19Zgodba Melanie Trump je polna naključij in spleta neverjetnih, celo fantastičnih okoliščin. Melania nikoli ni blestela v šoli, nikoli ni študirala na Oxfordu, Sorboni ali Harvardu, nikoli ni bila vrhunska manekenka ali supermodel niti vrhunska športnica, znanstvenica ali podjetnica, pa vendar je verjetno najbogatejša Slovenka vseh časov, nasmiha pa se ji tudi vloga prve dame ZDA.

Boštjan Gorenc - Pižama: Pod krinko anonimnosti smo lahko kdor koli hočemo. Večina izbere, da bodo kreteni
14. 03. 2016 06.08Boštjan Gorenc - Pižama je s knjigo sLOLvenski klasiki 1, v kateri je omrežil naše največje mojstre peres in njihove literarne like, pristal na vrhu lestvice najbolj prodajanih knjig, prva naklada pa je pošla že po slabih treh tednih. Uspeh je presenetil tudi njega.

'Z reformacijo v prvi vrsti obeležujemo rojstni dan slovenskega knjižnega jezika'
31. 10. 2015 06.30Slavist Kozma Ahačič je ob prazniku dejal, da nas danes čas slovenskega protestantizma opozarja, da je mogoče ključne premike na katerem koli področju našega življenja narediti tudi v najtežjih pogojih. S tem praznikom v prvi vrsti praznujemo rojstni dan slovenskega knjižnega jezika, pa meni predsednik DZ Milan Brglez.

Praznujemo dan reformacije – obdobja, ki je prineslo slovenski knjižni jezik
31. 10. 2013 07.18Martin Luther je pred 496 leti na vrata cerkve v Wittenbergu obesil 95 tez, s čimer se je začela reformacija, obdobje, ki je Slovencem dalo prvo knjigo v slovenščini in s tem knjižni jezik. Zato je 31. oktober državni praznik in dela prost dan.

Boris Pahor – od persone non grata do kandidata za Nobelovo nagrado
26. 08. 2013 08.52Boris Pahor – Tržačan, stoletnik, ki uspešno kljubuje letom, o sebi pravi: "Ko me danes ustavljajo mimoidoči, da bi mi stisnili roko, ne vem, kaj bi, saj sem kot pisatelj živel in delal dolga desetletja, prepoznavnega pa so me naredili mediji in tujina šele v zadnjih letih."

Rode ob obletnici pridigal o dilemah preteklosti in pogledu v prihodnost
09. 12. 2012 17.13Ob 550-letnici ljubljanske škofije je kardinal Rode orisal čas od ustanovitve omenjene škofije ter govoril tudi o protestantizmu in času druge svetovne vojne. Po razmišljanjih o preteklostih pa je po Rodetovih besedah čas za pogled v prihodnost.

'Trubar bi bil zgrožen nad nepoštenjem sedanje elite'
31. 10. 2011 08.23Letošnja slovesnost ob dnevu reformacije na domačiji Primoža Trubarja je potekala v znamenju pomena slovenskega knjižnega jezika. Po mnenju glavnega govornika je dan posvečen prenovi vere in pomenu jezika.

'Vihar, ki je prinesel srečo'
29. 10. 2010 22.18Reformacija je bila za slovenski narod ogromen vihar, ki je s svojo re-formo, dobesedno izklesano v protestu kot izhodišču protestantizma, narodu prinesla tudi srečo, je na slovesnosti pred dnevom reformacije poudarila ministrica Širca.

Slovenci imamo nov praznik ...
18. 06. 2010 12.27... žal pa ne tudi dela prostega dne. 8. junija se bomo po novem s praznikom poklonili Primožu Trubarju, ki naj bi se rodil na ta dan leta 1508.

Izreden pomen za Slovence
31. 10. 2008 08.28Reformacija je Slovencem prinesla prvo knjigo v slovenskem jeziku in s tem knjižni jezik, zato ima državni praznik izreden pomen za Slovence.

Praznik vseh Slovencev
31. 10. 2007 08.00Na dan reformacije se spominjamo Primoža Trubarja, ki nam je dal prvo slovensko knjigo.

Številnim jezikom grozi izumrtje
21. 02. 2007 08.53UNESCO na mednarodni dan jezika opozarja na jezikovno krizo, saj številnim manjšinskim jezikom grozi izumrtje.

Dan maternega jezika
21. 02. 2006 10.26Obeležujemo dan maternega jezika. Cilj praznovanja je ohranjanje jezikovne in kulturne različnosti.

Spomin na začetek slovenstva
31. 10. 2005 08.2031. oktobra obeležujemo dan reformacije. Ta je Slovencem prinesla prvo knjigo v slovenskem jeziku in s tem knjižni jezik.

Proslava v počastitev dneva reformacije
30. 10. 2003 00.00V Cankarjevem domu je potekala osrednja državna počastitev dneva reformacije. Slovesnost sta pripravila Slovensko protestantsko društvo Primož Trubar in ministrstvo za kulturo. Poleg dramskih igralcev in glasbenikov so premierno predvajali dokumentarni film o spominih na Primoža Trubarja.

8. dnevi knjige
22. 04. 2003 00.00S pozdravnimi besedami predsednika Janeza Drnovška, ministrice za kulturo Andreje Rihter, predsednika Društva slovenskih pisateljev Toneta Peršaka in drugih so se v ljubljanskem parku Zvezda začeli 8. slovenski dnevi knjige.