slovenski izvor

Pred petimi leti umrl prvi, od takrat (uradno) presegli sedem milijonov smrti

11. 01. 2025 07.00

Mineva pet let, odkar je Kitajska sporočila, da so zaradi koronavirusa zabeležili prvo smrt. Teh je bilo pozneje ogromno, po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije več kot sedem milijonov, a žrtev naj bi bilo še veliko več. V Sloveniji je po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje od marca 2020 zaradi covida-19 umrlo več kot 2800 oseb. Virus sicer še ni izkoreninjen, njegove različice še vedno krožijo med ljudmi, porast okužb pa še vedno beležimo prav v zimskih mesecih. Pa smo pet let pozneje vsaj bolje pripravljeni na morebitno novo pandemijo?

V BiH tudi slovenski reševalni psi: 'Ko najdejo osebo, to nakažejo z laježem'

08. 10. 2024 20.16

Se še spomnite reševalne psičke Ore in njenega vodnika Matjaža Bolke, ki sta septembra na svetovnem prvenstvu osvojila bronasto kolajno v iskanju pogrešanih oseb iz ruševin? Trenutno se kot del ekipe slovenske pomoči nahajata v Bosni in Hercegovini, kjer še vedno odstranjujejo posledice katastrofalnih poplav, ki so državo prizadele minuli teden. Slovenska civilna zaščita je tja napotila 46 svojih predstavnikov, ki pomagajo pri odkopavanju objektov in iskanju morebitnih preživelih. Tu pa je ključnega pomena tudi šest reševalnih psov, ki so se slovenski ekipi pridružili na misiji.

V lesnih peletih na slovenskem trgu se je letos pojavila plastika

24. 09. 2024 11.38

Zveza potrošnikov Slovenije je na testu preverila kakovost 22 vzorcev lesnih peletov v priročnem 15-kilogramskem pakiranju. Vsi so imeli na embalaži naveden kakovostni razred A1, a je test, na katerem se slovenski proizvajalci niso najbolj izkazali, pokazal nekaj odstopanj, predvsem pa je pri večini vzorcev razkril prisotnost plastičnih delcev, so ugotovili.

Finančni POPkast: Terjatev kot naložba

12. 09. 2024 07.00

Vlagatelji na Borzi terjatev v povprečju dosegajo donose med 7,5 in 11,5 odstotka na leto. Bolj kot je terjatev tvegana, višji je donos, vendar so za vzajemno financiranje primerne zgolj tiste terjatve, ki imajo dobro bonitetno oceno in predstavljajo minimalno tveganje.

Finančni komentar: Največji padec bitcoina od 2022

09. 07. 2024 07.00

Bitcoin je od sredine marca, ko je dosegel najvišjo zgodovinsko vrednost, izgubil kar 27 odstotkov, kar je največji padec v zadnjih dveh letih. V enakem časovnem obdobju je Ethereum zdrsel za 31-odstotnih točk. Kripto vlagatelji so v strahu.

Poznate 12.000 let staro skrivnost narave?

30. 05. 2024 00.15

Voda je osnovni pogoj in neusahljiv vir življenja. A naravno čista pitna voda že dolgo ni samoumevna dobrina, zato v sodobnem svetu postaja vse bolj cenjena. V svetovnem merilu prav posebno mesto zavzema negazirana naravna mineralna voda Radenska Naturelle, ki pod zemeljskim površjem svojo čistost in neokrnjenost ohranja že 12.000 let.

Borci prestali tehtanje, danes gre zares!

19. 04. 2024 14.22

Borci in borke, ki se bodo v soboto zvečer pomerili na borilnem spektaklu WFC 26 / BRAVE CF 81, so uspešno opravili z najbolj nevšečnim opravilom – uradnim tehtanjem. Sedaj imajo na voljo še približno 30 ur, da v telo povrnejo izgubljeno vodo, opravijo še zadnje medijske obveznosti in se osredotočijo na svoje tekmece, preden se bodo jutri odpravili v ljubljansko Halo Tivoli. Nekaj kart je še na voljo na Eventimu in bencinskih servisih Petrol.

S 25 let starim avtom po svilni poti: 'V enem potovanju za 10 let življenja'

04. 02. 2024 10.36

Od nekdaj je navdihovala popotnike, pesnike in pisatelje, po njej je nekoč potoval tudi znameniti beneški pustolovec Marco Polo. In v zadnjih letih se o svilni poti znova govori tudi v svetovni politiki. A večina ljudi ima napačne predstave, da je svilna pot le ena označena in urejena pot. V resnici gre za mrežo poti in cest, ki so se prepletale od skrajnega vzhoda do zahoda. Čeprav je v svetovni književnosti veliko literature na to temo, za zdaj še nihče ni podrobno opisal in raziskal vseh teh cest na svilni poti. Prav to pa si je za svoj življenjski cilj zadal bosansko-hercegovski popotnik in publicist Hamza Ridžal, ki se je na popotovanje po svilni poti odpravil s starim passatom. V predvidoma sedmih ekspedicijah namerava prečesati in obiskati prav vsak kotiček nekdaj znamenite evrazijske trgovske poti in tako napisati najpopolnejši potopis o svilni poti doslej.

Zmotno prepričanje, da je 'današnja družba' v moralnem zatonu, ni nič novega

23. 12. 2023 07.00

V hudi krizi vrednot smo se znašli nedavno, ste slišali? Družba in svet širše sta na robu moralnega propada. Danes je vse drugače, kot je bilo včasih. Takole denimo pišejo v enem glavnih slovenskih časnikov: "Starih vrednot, ki bi kot zvezde pokazale pot iz stisk, kot da ni več, novih pa tudi ni videti na obzorju ... Evropska in vedno širša svetovna kriza je v svojem jedru kriza vrednot." No, to pravzaprav ni opis stanja decembra 2023, marveč gre za komentar izpred več kot leta in pol nazaj. Stvari so se od maja 2022, ko nas je zajela kriza vrednot, pa do danes verjetno le še poslabšale.

Po novem obvezno označevanje slovenskega izvora mesa na računih

01. 11. 2023 08.03

Trgovci morajo od danes v prodaji na drobno sveže meso slovenskega izvora na računu označiti z oznako SI. Z uvedbo masnih bilanc, kot se ukrep imenuje, naj bi preprečili lažno označevanje slovenskega porekla mesa. Ukrep je bil tudi ena od stavkovnih zahtev kmetijskih organizacij.

Iskanje preživelih v ruševinah: 'Psi so naučeni na vonj živega človeka'

11. 06. 2023 09.00

Slovenski vodniki psov reševalcev so znova dokazali, da so med najboljšimi na svetu. Na minulem svetovnem prvenstvu v Romuniji je štiričlanska ekipa osvojila 3. mesto v iskanju zasutih v ruševini. Ekipe reševalnih psov v Sloveniji sicer največkrat sodelujejo na intervencijah iskanja pogrešanih, kjer se pes zanaša le na svoj voh. "Tako intenzivno kot človek voha žlico kisa, bo pes zavohal tudi žlico kisa, ki bi jo zlili v olimpijski bazen," o izurjenem pasjem vohu pravi vodnica in članica tekmovalne ekipe Tamara Bonasera.

Janša namignil na odgovornost Levice. 'Njegove izjave so neprebavljive'

05. 05. 2023 18.35

Tudi po tragedijah v Srbiji je na plano prišel slovenski notranjepolitični razkol: predsednik SDS-a Janez Janša je spet razburil na Twitterju, ker je namignil na odgovornost Levice za nasilje. "Zavržno," na njegove besede odgovarjajo v stranki.

Kako odnos z mamo vpliva na izbiro toksičnega partnerja?

25. 03. 2023 11.02

Zlasti ob materinskem dnevu pogosto slišimo: Mama je ena sama. Lep odnos z mamo je za otroka najdragocenejša popotnica za življenje, ker s tem razvije zdrav odnos do sebe in drugih ljudi. Vendar pa žal vsi tega niso bili deležni, zato je tudi pričakovanje brezpogojne ljubezni do mame lahko zelo boleče. Zaradi čustvenih vrzeli v odnosu z mamo, ki si jih je zaradi sramu, strahu in obsojanja drugih zelo težko priznati, lahko razvijemo motnje hranjenja, odvisnosti od droge, alkohola, spolnosti, iger na srečo in od toksičnih odnosov, pravijo strokovnjaki, ki dodajajo, da je to lahko še posebej boleče v intimi, ker si moški in ženske za partnerja izberejo repliko mame.

S kriptovalutami skušal prikriti več kot pol milijona umazanega denarja

15. 03. 2023 10.54

Kriminalisti so marca zaključili s preiskavo kaznivega dejanja pranja denarja. Podali so kazensko ovadbo zoper slovenskega državljana in njegovo družbo s sedežem na območju slovenske Istre. Ugotovili so, da je osumljeni prek svoje družbe poskušal prikriti izvor za nekaj več kot pol milijona dolarjev denarja (468.221 evrov), ki je izviral iz kaznivih dejanj goljufij, storjenih v tujini.

'Vedeli smo, da bo hudo, a takšnih razsežnosti si ne more predstavljati nihče'

12. 02. 2023 19.36

Zgodb s srečnim koncem po potresu v Turčiji in Siriji je le še peščica. Po šestih dneh se začenjata širiti strah pred boleznimi, zaradi plenjenja pa je bilo aretiranih vsaj 48 ljudi, zato vse več tujih reševalnih ekip zapušča prizorišče. Da je bil zaradi zaostrenih varnostnih razmer čas za umik, pravi tudi 11-članska slovenska ekipa, ki je s psi pomagala pri iskanju preživelih. V soboto so se vrnili domov vidno utrujeni, večina kosmatincev je tudi poškodovana, zaradi vse bolj intenzivnega vonja trupel, hrane in ostalega pokopanega pod ruševinami pa psi težko sploh še zaznajo preživele.

Obe reševalni skupini že doma: Reševalni psi so enakovredni člani enote

11. 02. 2023 11.37

Svojo reševalno misijo so v Turčiji uspešno zaključili slovenski 'kosmati heroji' in njihovi vodniki. Z letališča v Adani se s podporo Slovenske vojske s Falconom v dveh skupinah vračajo domov. Obe skupini sta že na slovenskih tleh. Kot je povedal vodja enote Blaž Turk, je bilo delo zelo zahtevno: "Slovenska ekipa je bila skozi celotno obdobje zelo motivirana, kljub nekaterim poškodbam psov in manjšim odrgninam reševalcev".

Odkritje slovenskega arheologa: majevski koledar, star več kot 3000 let

09. 01. 2023 10.35

Nova študija kaže, da je majevski koledar v resnici mnogo starejši, kot so domnevali. Starodavni koledar morda izvira že iz leta 1100 pred našim štetjem, kar je več stoletij prej, kot je bilo ocenjeno doslej. Za prelomno odkritje, ki je bilo objavljano v reviji Science Advances, je zaslužen slovenski arheolog Ivan Šprajc.

Kandidati o 'versko slepi državi' in prepletanju religije s politiko

20. 10. 2022 08.21

Vera je od nekdaj krojila ustroj države. Vpliva tako na načela prebivalstva kot tudi na zakone. Po poganstvu je prišlo krščanstvo, danes pa v Sloveniji deluje več deset registriranih cerkva in drugih verskih skupnosti. Poudarek na beli krščanski Evropi se je sicer znova zbudil v času begunskega vala leta 2015, jabolko spora pa je pri nas že pred tem predstavljala tudi izgradnja prve džamije v Sloveniji. Religija in vera sta tako kljub načelom ločenosti države in verskih skupnosti, svobodnega delovanja le-teh in načelu enakopravnosti verskih skupnosti še kako vpeta v politično dogajanje v Sloveniji. Kakšen pogled pa ima na odnos med državo in religijo sedmerica predsedniških kandidatov?

Obraz znane viralne šale na obisku v Ljubljani

19. 10. 2022 08.13

Slovensko prestolnico je obiskal Arató András, bolj poznan pod vzdevkom Hide the Pain Harold. Madžar, znan po svojem kislem nasmehu, si je v Ljubljani privoščil ocvrt zrezek, pomfrit in kozarec piva. "Pozdravljena, Slovenija," je zapisal na svojem Instagram profilu in s svojimi 341.000 sledilci delil fotografijo večerje.

Slovenski potrošnik: 'Naivnež in cenovni fanatik'

09. 10. 2022 07.17

Morda je na načelni ravni resda okoljsko zaveden, a ko kupuje hrano, mu nista pomembna ne izvor ne ogljični odtis in tudi kakovost postane manj pomembna. Posega po najcenejših izdelkih, čemur se čudijo celo trgovci sami, pravi dr. Aleš Kuhar, agrarni ekonomist. Opozarja tudi na to, da država nima načrtov reforme kmetijstva, namesto tega kmetom delijo denar, pri čemer pa se nihče ne vpraša, kakšen izplen imamo državljani od subvencioniranja kmetov, ki trenutno uživajo obdobje debelih krav.

Policisti razbili kriminalni združbi, zasegli 84 kilogramov kokaina

24. 06. 2022 16.45

Koprski policisti so v preteklih mesecih na območju slovenske Istre razdrli dve organizirani kriminalni združbi, ki sta se ukvarjali s proizvodnjo in preprodajo prepovedanih drog. Ena izmed njiju je bila članica večje mednarodne organizacije. Slovenski policisti so sodelovali z našimi zahodnimi sosedi, pri tem pa kriminalnima združbama med drugim skupaj zasegli več kot 84 kilogramov kokaina, več kot 9 kilogramov konoplje, pa tudi več vrst drugih drog in več milijonov evrov.

Zakaj (ne)poslušaš jazz?

30. 04. 2022 10.00

Glasba ima že od nekdaj pomembno vlogo v življenju ljudi. Če jo je človek najprej ustvarjal za obredne namene, je danes predvsem sredstvo sproščanja in izražanja identitete. Da je pomemben del našega vsakdana, se strinjajo tudi strokovnjaki, pomemben del pa je predvsem v življenju mladih, saj naj bi pri njih predstavljala osrednjo kulturno dejavnost. Rek, povej mi, kaj poslušaš in povem ti, kdo si, tako zagotovo drži, saj je glasbeni okus ena izmed pomembnih skupnih točk, po katerih izbiramo družbo. Svetovni splet in globalizacija sta imela pomemben vpliv na to, kakšno glasbo danes poslušamo, predvsem radijske glasbene lestvice pa narekujejo glasbeni okus množic. Se ob tem zavedamo, kje je njen izvor?

Sij Acroni v poročilu: Odpraševalne naprave, manj porabe vode, zamenjava vrat

23. 04. 2022 15.33

V podjetju Sij Acroni so na podlagi poziva krajevne skupnosti Slovenski Javornik – Koroška Bela izdelali poročilo o zmanjševanju vplivov na okolje. S tem odgovarjajo na pomisleke krajanov o onesnaževanju in pojasnjujejo, kako s številnimi naložbami zmanjšujejo negativne vplive na okolje. Kot navajajo, so v zadnjih 12. letih v najsodobnejšo tehnologijo, kar ima pozitiven vpliv na okolje, vložili 348 milijonov evrov. Med drugim so namestili odpraševalne naprave, zmanjšali so porabo vode, na vseh proizvodnih obratih so namestili industrijska rolo vrata.

Tradicija velike noči na slovenski mizi

16. 04. 2022 07.00

Velika noč je največji in najpomembnejši krščanski praznik, saj kristjani takrat praznujejo temelj njihove vere – vstajenje Jezusa Kristusa od mrtvih. K veliki noči sodi bogato obložena miza z značilnimi jedmi, med katerimi ima posebno mesto meso. Običaj je povezan s koncem 40-dnevnega posta, ki se konča na velikonočno nedeljo. Praznovanje se je včasih prilagajalo naravnim pomladanskim ciklusom in izražalo željo po dobri letini ter boljših obrokih. O velikonočnih dobrotah, tradiciji in običajih smo se pogovarjali z etnologinjo Majo Godina Golija.

V Evropskem parlamentu tudi pozivi k sankcijam proti Dodiku

08. 03. 2022 11.37

O vse bolj napetih razmerah v Bosni in Hercegovini ter o poročilu posebnega odbora o tujem vmešavanju v evropske demokracije in dezinformacijah so razpravljali tudi evroposlanci. Slišati je bilo pozive k uvedbi sankcij proti Dodiku. Medtem analitiki ocenjujejo, da so varnostne razmere na celotnem Zahodnem Balkanu stabilne, Dodik pa da naj bi bil eden glavnih igralcev Kremlja na Balkanu.

Raziskovalci odkrili razlike med udomačenimi in divjimi sevi običajnih kvasovk 

06. 03. 2022 07.14

Raziskovalne skupine iz Francije, Švedske, Italije in Slovenije so raziskale učinek udomačitve na običajno kvasovko in odkrile izrazite razlike med udomačenimi in divjimi sevi v sposobnosti spolnega razmnoževanja in rasti v različnih pogojih. Slovenski raziskovalci so odgovorili na enega ključnih vprašanj: ali lahko z minimalnim urejanjem genoma spremenijo značilnosti kvasovke? Odgovor je – da.

'Nisem prevaral nobenega volivca. Vztrajam, ker mi ni nihče ničesar dokazal'

27. 02. 2022 07.00

Kakšne bodo gospodarske posledice konflikta za slovenska podjetja, ki delujejo v Ukrajini in Rusiji? O tem, pa tudi o kadrovskem cunamiju v energetiki, političnem eksperimentu Povežimo Slovenijo in osebni odgovornosti pri nabavi zdravstvene opreme, ki je pod drobnogledom organov pregona, smo se pogovarjali z gospodarskim ministrom Zdravkom Počivalškom. Intervju s prvakom koalicijske Konkretno odpira serijo debat z najmočnejšimi domačimi političnimi igralci, ki jih pred aprilskimi volitvami pripravljamo v naši osrednji informativni oddaji in na 24ur.com.

Dve leti covida-19: od prvih opozoril o nenavadni pljučnici do pandemije

31. 12. 2021 12.11

Pred dvema letoma so v javnost prišla prva poročila o pojavu nepojasnjene pljučnice, ki je izbruhnila v mestu Vuhan na Kitajskem. Bolezen so v mesecih po tem poimenovali covid-19, povzroča pa jo novi koronavirus. Ta se je hitro razširil po vsem svetu in naša življenja kroji že dve leti. Bolezen je doslej terjala 5,4 milijona smrti po svetu, v Sloveniji več kot 6000.

Evropska delegacija o Sloveniji: Stanje demokracije je zaskrbljujoče

18. 11. 2021 07.28

V Bruslju bi morali razpravljati o oktobrski misiji za ugotavljanje dejstev glede stanja demokracije v Sloveniji, vendar je zaradi odsotnosti vodje delegacije razprava preložena na 29. november. Misijo so sicer zaznamovali komentarji predsednika vlade Janeza Janše, ki ni želel sprejeti evropske delegacije. Ta je medtem že objavila poročilo in v njem izrazila zaskrbljenost zaradi ozračja sovražnosti, nezaupanja in globoke polarizacije v Sloveniji, ki je spodkopalo zaupanje v različne javne organe in tudi med njimi.

S ponarejenimi računi za več kot 600.000 evrov oškodovali državni proračun

17. 05. 2021 11.33

Trije direktorji družbe, slovenski, hrvaški in srbski državljan, so s ponarejenimi računi izkazovali fiktivne posle v skupni vrednosti več kot 2,7 milijona evrov in tako so družbi omogočili utajo DDV-ja za več kot 600.000 evrov. Pri vsem jim je pomagal 69-letnik, ki so mu denar nakazovali, slednji pa ga je še isti dan dvignil na različnih lokacijah po državi.