slovenski etnografski muzej

V registru nesnovne dediščine tudi bovški govor, petje na četrtko in miklavževo
04. 06. 2021 10.33V register nesnovne kulturne dediščine so na novo vpisani bovški govor, petje na četrtko in miklavževo. Vse tri enote je ministrstvu za kulturo, ki vodi register, predlagal Slovenski etnografski muzej kot koordinator varstva nesnovne kulturne dediščine. Miklavževo je bilo v register vpisano 1. junija, bovški govor in petje na četrtko pa 2. junija.

'V Sloveniji država iz muzejev izganja intelektualce'
02. 05. 2021 14.32Dogajanje v Sloveniji se je znova znašlo na straneh vplivnega francoskega Le Monda, tokrat pišejo o dogajanju v slovenski kulturi. "V enem letu je ultrakonservativna vlada odstavila skoraj vse direktorje glavnih kulturnih ustanov v Ljubljani," ugotavljajo.

(Ne)kulturna demontaža in vojna z mediji
21. 12. 2020 06.06Ni pomembno, si revizor ali zbiratelj, imaš izkušnje in znanje, vizijo in mednarodni ugled, ključna je barva, pa si, čeprav ti stroka prilepi rdeči karton, odslej direktor osrednjih nacionalnih kulturnih institucij. Kompetence, izkušnje in znanje ne štejejo, stroko se presliši. Vlada oziroma kulturni minister Vasko Simoniti imata svojo agendo. Razrešitve upornih, neposlušnih, (namerni) ponavljajoči razpisi, spremembe ustanovitvenih aktov vsled političnega kadrovanja, psovke in diskreditacije, celo ustavitev financiranja. Če je premier napovedal vojno z mediji, mu v takšnem tempu sledi kulturni minister z demontažo kulture. Ne ustavijo ga ne pisma podpore, ne peticije, ne protesti.

Ali ste vedeli, da so v čevljih z visoko peto sprva naokrog hodili moški?
09. 12. 2019 16.59Kakšno pot pa do danes naredili čevlji? Moški z vrha družbene lestvice so prvi začeli s trendi visokih pet, ki so danes simbol ženskosti. Razstava Bosi. Obuti. Sezuti. v Slovenskem etnografskem muzeju predstavlja tako zgodovino razvoja čevljev kot tudi zgodbe njihovih poti. Kar je bilo nekoč le lokalno rokodelstvo, je danes ogromna industrija, a kdo več zapravi za obuvala? Moški ali ženske?

Ljubljana bogatejša še za en urbani čebelnjak
22. 05. 2018 07.27Čeprav čebelarjenje v urbanem okolju ne prinaša presežkov medu, pa je pomembno predvsem z vidika opraševanja in ozaveščanja javnosti o pomenu čebel in drugih žuželk za človeštvo. Iz rastlin, ki jih oprašijo, proizvedemo kar 90 odstotkov svetovne hrane. V Ljubljani že nekaj let narašča število urbanih čebelnjakov, ki si jih na svojih balkonih, strehah ali dvoriščih ne želijo le posamezniki, ampak tudi podjetja.

Večer Daljnega vzhoda. Čisto blizu.
20. 05. 2014 10.31V osrednji mestni veleblagovnici boste lahko majski večer preživeli v soju rdečih lampijončkov in se sprehodili med svežimi idejami za dobre nakupe.

680.000 evrov odškodnine za sestre uršulinke
02. 09. 2013 10.01Ker se Slovenski etnografski muzej ni pravočasno izselil iz stavbe, ki po postopku denacionalizacije pripada sestram uršulinkam, je le-te niso mogle uporabljati. Zdaj jim je kranjsko sodišče dosodilo dobrih 680.000 evrov odškodnine.

Slovenka dobila ulico v Paragvaju
30. 12. 2009 09.53Slovenska antropologinja Branislava Sušnik, ki je od leta 1951 do smrti leta 1996 živela in delala v Paragvaju, ima odslej v tamkajšnji prestolnici še svojo ulico.

Dalajlama častni senator
05. 07. 2002 00.00Tibetanski duhovni voditelj dalajlama je prejel naziv častnega senatorja Univerze v Ljubljani. Naziv so mu podelili predvsem zaradi njegovega prizadevanja za mir in človeške vrednote. Dalajlamo pa je sprejel tudi predsednik Kučan.

Danes prost vstop
03. 12. 2001 00.00Seznam prireditev, ki bodo 3. decembra zaznamovale dan odprtih vrat v slovenski kulturi.

Grad Goričane vrnili cerkvi
10. 10. 2001 00.00Ministrstvo za kulturo je izdalo odločbo, s katero je vrnilo grad Goričane in pripadajoče zemljišče v last in posest Nadškofiji Ljubljana.

Hrvaško pohištvo v Sloveniji
03. 04. 2001 00.00V Slovenskem etnografskem muzeju so odprli razstavo Etnografskega muzeja Zagreb z naslovom Pohištvo na Hrvaškem - Etnološki pogled na notranjo ureditev doma. Razstavo je zasnovala kustosinja Zvjezdana Antoš. Večer je popestrila hrvaška folklorna skupina Lado.

Ljubezen je v zraku
17. 01. 2001 00.00Veleposlanica Republike Slovenije v Stockholmu Dragoljuba Benčina je v Nacionalnem muzeju v mestu Jyvaeskyla na Finskem danes slavnostno odprla razstavo "Ljubezen je v zraku - ljubezenska darila v slovenski tradicijski kulturi", ki jo je pripravil Slovenski etnografski muzej iz Ljubljane.

Šantlovi akvareli v Rimu
11. 04. 2000 14.41V galeriji Il Sagiattore na Vii Margutti v Rimu bodo danes odprli razstavo Ciklus ljudskih niš - akvareli Saše Šantla. S to razstavo Slovenski etnografski muzej (SEM) letos že drugič gostujre onkraj meja Slovenije. Februarja je bila namreč razstava skupaj s publikacijo o slikarju predstavljena v galeriji Kulturnega doma v italijanski Gorici. Pri rimski razstavi je sodelovalo veleposlaništvo Republike Slovenije v Rimu. Leta 2001 naj bi po napovedih iz SEM Šantlove akvarele videli še v Londonu.

Ljubezen je v zraku
14. 02. 2000 23.09V Slovenskem etnografskem muzeju so danes ob 18. uri odprli razstavo z naslovom Ljubezen je v zraku, ki je posvečena ljubezenskim darilom v slovenski tradicijski kulturi.

Razstava starih in novih igrač v SEM
02. 06. 1999 15.15Na razstavi Igrače - Stare in nove, moje in tvoje, ki bo na ogled od 4. junija do konca januarja 2000, bo avtorica razstave Tanja Tomažič predstavila zbirko igrač, ki jih hrani Slovenski etnografski muzej (SEM) v Ljubljani, dopolnjeno z igračami iz nekaterih drugih zbirk in tistimi, ob katerih se otroci zabavajo in učijo danes, so novinarjem povedali v SEM. Ta zbirka igrač, ki sicer ne sodi med najobsežnejše na Slovenskem, je pričevalna za obdobje od 19. stoletja do danes. Vsebuje predmete iz zbirke nekdanjega Deželnega muzeja v Ljubljani in zbiratelja Otona Grebenca.

Beblerjeva indonezijska zbirka v Slovenskem etnografskem muzeju
13. 07. 1998 13.35Od 16. julija do 18. oktobra bo v Slovenskem etnografskem muzeju na Metelkovi 2 v Ljubljani na ogled t. i. Beblerjeva indonezijska zbirka. Razstavo pod naslovom Iz dežele sončnega sijaja in mesečevih senc bosta ta četrtek ob 20. uri slovesno odprla veleposlanik Indonezije v Republiki Sloveniji Sumaryo Suroyokusumo in državni sekretar v ministrstvu za kulturo Silvester Gaberšček. Z razstavo daje Slovenski etnografski muzej (SEM) javnosti na vpogled del svojih bogatih zbirk, obenem pa bo to priložnost za pogled v začasno preurejene prostore razstavne hiše.

SEM gostil udeležence raziskovalnega projekta Linen on net
30. 03. 1998 07.46Slovenski etnografski muzej (SEM) je včeraj gostil udeležence mednarodnega raziskovalnega projekta Linen on net (Platno na mreži) iz Finske, Švedske, Italije in Nemčije, ki s slovenskimi etnografi sodelujejo v projektu raziskovanja skupnih korenin in značilnosti platnenih vzorcev evropskih narodov.