slovenski domovi

Pred petimi leti umrl prvi, od takrat (uradno) presegli sedem milijonov smrti

11. 01. 2025 07.00

Mineva pet let, odkar je Kitajska sporočila, da so zaradi koronavirusa zabeležili prvo smrt. Teh je bilo pozneje ogromno, po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije več kot sedem milijonov, a žrtev naj bi bilo še veliko več. V Sloveniji je po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje od marca 2020 zaradi covida-19 umrlo več kot 2800 oseb. Virus sicer še ni izkoreninjen, njegove različice še vedno krožijo med ljudmi, porast okužb pa še vedno beležimo prav v zimskih mesecih. Pa smo pet let pozneje vsaj bolje pripravljeni na morebitno novo pandemijo?

Postelje v domovih prazne, ljudje pa čakajo na vstop tudi šest let

10. 01. 2025 06.00

41 milijonov evrov bo šlo letos v domove za starejše, v njihovo gradnjo ali obnovo. A večji problem kot zidovi so kadri, ki jih kronično primanjkuje. Lani je bilo po oceni Skupnosti socialnih zavodov Slovenije zaradi premalo kadra praznih več kot 900 postelj. Medtem nekateri čakajo tudi več let na vstop v dom. Gospod iz Kranja celo šest let.

Sneg zletel s strehe v Banjaluki in poškodoval dečka iz Slovenije

31. 12. 2024 08.20

Ob padcu snega s strehe mestne uprave v Banjaluki je bil poškodovan devetletni slovenski državljan, so sporočili iz bolnišnice, kamor so dečka prepeljali reševalci, poročajo lokalni mediji v BiH. V tamkajšnjem univerzitetnem kliničnem centru so potrdili, da je bil otrok poškodovan, vendar je bil po pregledu odpuščen brez hospitalizacije. Banjaluški župan zatrjuje, da so mestne oblasti zaradi nevarnosti padajočega snega in ledu še pred nesrečo pred stavbo postavile varnostni trak.

Znano je, kaj so nepridipravi ukradli Luki in Anamarii

29. 12. 2024 11.09

Slovenski košarkarski zvezdnik Luka Dončić ima za sabo neposrečen konec leta. Po poškodbi meč, ki ga je za kakšen mesec oddaljila od igrišč severnoameriške lige NBA, so dom prvega igralca ekipe Dallas Mavericks obiskali še tatovi. Zdaj je znano, kaj naj bi nepridipravi ukradli.

'Vsi otroci, ki so prišli na zdravljenje iz Gaze in Zahodnega brega, so se tja vrnili'

13. 11. 2024 12.05

Vsi otroci, ki so bili do leta 2018 zdravljeni v Sloveniji, so se vrnili nazaj v kraj, od koder so prišli, torej v Gazo ali na Zahodni breg. Pacienti skupine, ki je trenutno v Sloveniji, so že bili v Egiptu in tja naj bi se vsi tudi vrnili, pojasnjujejo v Ustanovi Pustimo jim sanje -Fundacija Danila Türka. "Otroci in mladostniki iz Gaze, ki so prišli na rehabilitacijo v Slovenijo, so telesno hudo poškodovani, v sebi nosijo duševne rane, strah in izgubo. Njihovi domovi v Gazi so pretežno uničeni. Rehabilitacija v tujini je zanje svetla točka, ki jim vrača upanje in moč, da si ponovno zaželijo prihodnosti," so dodali.

Jočejo tudi reševalci

07. 10. 2024 20.38

Medtem ko se domačini skušajo z lopatami prebijati skozi kupe nasutega blata okoli njihovih domov, reševalci še vedno skušajo najti pogrešane. A upanja, da se bo seznam preživelih podaljšal, je še manj. V Jablanico, ki se je pretekli konec tedna znašla na udaru skupka vode, blata in kamenja, je odšla tudi naša ekipa. Domačini so razkazali razdejanje, ki ga je ujma pustila za seboj: "Zgodbe so res težke," je s terena poročala Tanja Volmut.

Še dolgo bodo potrebovali pomoč, da bodo njihova bivališča spet varen dom

11. 08. 2024 11.29

Leto dni mineva od katastrofalnih poplav, največje naravne nesreče v zgodovini Slovenije, ki je 4. avgusta 2023 prizadela dve tretjini naše države. Nihče jih ne bo pozabil, zagotovo pa ne tisti, ki so jim za vedno spremenile življenje.

Interventni zakon: zaposlene bi razbremenili tudi s prostovoljci

30. 05. 2024 21.33

Vlada je pripravila predlog interventnega zakona o nujnih ukrepih za izboljšanje kadrovskih in delovnih pogojev ter zmogljivosti pri izvajalcih socialnovarstvenih storitev in dolgotrajne oskrbe. S predlogom želi spodbuditi in podpreti zaposlovalce, zaposlene in tiste, ki se odločajo za zaposlitev v socialnem varstvu.

Kaj drži in kaj ne v izjavah politikov o migrantih?

06. 04. 2024 11.17

V zadnjih tednih smo spremljali izjave politikov – Golobovi odgovori na poslanska vprašanja, govori Janše in članov SDS na protestnem shodu proti aktualni vladi in izjave v medijih ter na družbenih omrežjih. Katere trditve o migrantih držijo?

V izraelskih napadih na Gazo doslej ubitih za okoli 200 razredov otrok

20. 11. 2023 21.13

Približno polovica populacije v Gazi, ki šteje okoli 2,3 milijona ljudi, je otrok. Samo v zadnjih 44 dneh odkar Izrael izvaja prekomerne "povračilne" bombne napade je bilo v tej palestinski enklavi ubitih najmanj 5500 otrok. To je za skoraj 200 razredov otrok, mnogi med njimi so sicer še predšolski otroci.

Vroče poletje in drugi ekstremi(zmi)

15. 07. 2023 07.00

Te dni preživljam dopustniško. A ne brezskrbno. Spremljam vedno nove, žal nič kaj športne – ampak temperaturne – rekorde. Ko si že zaželim vsaj rahle ohladitve, me do kosti zmrazi ob fotografijah, ki že od jutra polnijo vsa možna družbena omrežja – podrta drevesa, zaliti domovi, odkrite strehe, uničen pridelek ... Dan prej že za trenutek slavim neko zmago narave, a me realnost takoj spomni, da smo do zmage še kako daleč. Minuli teden zasledim izjavo, kako bo za predsednika vlade to najbolj vroče poletje do sedaj. Pa ne samo zanj. In (žal?) ne samo politično. In če morda odstopitev zdravstvenega ministra upravičeno dviguje politično temperaturo in polni strani medijev, imamo na drugi strani probleme, ki ravno tako potrebujejo nujno (medicinsko) pomoč. Začnimo s planetom.

Begunci: eni dobrodošli, drugi manj. Zakaj?

12. 07. 2023 06.00

Prihod okoli 9.000 ukrajinskih beguncev in preobrat slovenske protibegunske politike. Pred skoraj desetimi leti prihod 360.000 beguncev iz Sirije, Afganistana in Iraka. Politika jih je sprejela različno, delila jih je na begunce in migrante. Postavljali so žično ograjo in zapirali meje. Za ukrajinske begunce smo sprejeli poseben zakon, jim namenili dodatne namestitve, zbirali denar, oblačila in hrano. Je vojna v Ukrajini razgalila dvojna merila glede ravnanja z begunci? Zakaj skoraj 90 odstotkov oseb Slovenijo hitro zapusti in zakaj azilni postopek traja tudi dve leti? Koliko je sploh beguncev v Sloveniji in koliko pomoči dobijo?

Slovenija bo ukrajinskim beguncem letos namenila slabih 40 milijonov evrov

10. 07. 2023 13.13

Slovenija je v preteklem letu beguncem iz Ukrajine namenila dobrih 17 milijonov evrov, v letošnjem letu pa bo tega denarja skoraj 40 milijonov. Največji stroški so denarna pomoč, denarna pomoč za zasebno nastanitev, zdravstvene storitve in stroški, povezani z nastanitvijo in oskrbo državljanov Ukrajine, ki imajo priznano začasno zaščito in živijo v nastanitvenih centrih.

Gorenje v slovenskih domovih že več kot 70 let

10. 05. 2023 00.15

Začetki ene naših najbolj prepoznavnih blagovnih znamk segajo v petdeseta leta prejšnjega stoletja, ko je bila ustanovljena prva tovarna strojev in orodij. Z vstopom na trg gospodinjskih aparatov so v naslednjih letih utrdili svoj položaj kot eden vodilnih proizvajalcev v Evropi in po svetu.

Predstavitve strukturne prenove ZZZS ne bo, minister zaseden

30. 03. 2023 10.53

Na ministrstvu za zdravje bi morali jutri predstaviti predloga Zakona o zdravstvenem informacijskem sistemu in Zakona za strukturno prenovo ZZZS, ki sta prva koraka prenove zdravstvenega sistema. A tekom dneva so sporočili, da je novinarska konferenca odpovedana, in sicer zaradi neodložljivih obveznosti ministra.

Slovenska reševalna ekipa: Bila je psihično obremenjujoča, a pomembna izkušnja

14. 02. 2023 14.59

Upanje, da bi izpod ruševin v Turčiji in Siriji izvlekli preživele, počasi ugaša. A kljub temu vsak dan še vedno prihaja do čudežev, ki neumornim reševalnim ekipam dajejo moč za delo na terenu. Člani slovenske ekipe, ki so prejšnji teden pomagali pri reševanju in odpravljanju posledic v Turčiji, so izpostavili, da je takšen dogodek psihično obremenjujoča, a pomembna izkušnja za nadaljnje urjenje reševalcev. Tu pa so tudi dobrodelne organizacije. Rdeči križ Slovenije je za žrtve potresov doslej zbral skoraj 70.000 evrov finančne pomoči. Slovenska Karitas pa je že pred tem sporočila, da so do 11. februarja zbrali skoraj 122.000 evrov.

Koliko denarja država nameni kulturi?

08. 02. 2023 14.18

8. februar je praznik slovenske kulture od leta 1945, leto pozneje je postal državni praznik, leta 1991 pa še dela prost dan. Na Prešernov dan je statistični urad pripravil nekaj zanimivih podatkov o kulturi. Država je v 2021 za kulturo namenila skoraj 514 milijonov evrov, kar je znašalo en odstotek BDP. Kulturni delavci so v povprečju prejeli 1.477 evrov neto mesečne plače. V kinematografih smo so lahko ogledali 320 filmov, v muzejih in galerijah 955 občasnih in 137 stalnih razstav, skoraj 400.000 članov knjižnic pa si je izposodilo 18,7 milijona enot knjižničnega gradiva.

Bešič Loredan: Denarja je veliko, a ga bo brez ukrepov v 15 letih zmanjkalo

20. 01. 2023 08.23

Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan je javnosti predstavil analizo stanja slovenskega zdravstva. Analiza bo podlaga za zdravstveno reformo, ki bo po napovedih pripravljena v letošnjem letu, zaživela pa bo v prihodnjem. Po besedah ministra je cilj učinkovit, digitaliziran in finančno vzdržen zdravstveni sistem, vsi izzivi pa so rešljivi. Sledili bodo zgledu Finske in Estonije.

Starostniki čakajo v dolgi vrsti na dom, čeprav so postelje prazne, ker ni kadra

18. 01. 2023 06.00

V domovih za starejše kadra kritično primanjkuje. Nekateri domovi zato novih stanovalcev več ne sprejemajo. Kader v domovih je izčrpan do skrajnosti, domovi ustvarjajo nove bolniške in delovne invalide. Za svoje delo pa več kot polovica dobi manj od minimalne plače. Domovi razpise ponavljajo, interesa za skrb za starejše je vse manj ali ga celo ni. Na vhodu v domove čaka 14.457 ljudi, kdo bo skrbel zanje?

Beg zdravstvenega kadra: iz bolnišnice v trgovino

17. 01. 2023 06.03

Kritično pomanjkanje družinskih zdravnikov. Maribor, Nova Gorica, Kranj, izbruhnilo je v Ljubljani. Samo v zadnjih dveh letih je ljubljanski zdravstveni dom zapustilo več kot 30 družinskih zdravnikov, ki so odšli tudi v okoliške domove. Denimo v Medvode in Domžale, kjer imajo družinskih zdravnikov dovolj. Ne le zdravnikov, kronično, ponekod celo do 40-odstotno, je pomanjkanje medicinskih sester. Sestre zapuščajo poklic in se zaposlujejo v trgovinah. Razlog? Manj napora, boljši pogoji. Tudi višja plača?

Protestniki na ulicah zahtevali enakopravno in vsem dostopno javno zdravstvo

10. 01. 2023 06.06

Na Trgu republike v Ljubljani se je zbrala večja množica ljudi, ki med drugim zahteva dostopnejši javni zdravstveni sistem. Številni so imeli v rokah transparente, mnogi pa tudi liste s svojo zaporedno številko v čakalni vrsti. Protestniki so prisluhnili več nagovorom in skladbam Janija Kovačiča, po trgu pa je odmeval tudi zvok žvižganja in aplavzov. Podobno je tudi v drugih mestih po državi, kjer so ljudje na ulicah prav tako izrazili svoje nezadovoljstvo. Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan je bil do stavke kritičen, premier Robert Golob pa se jo je udeležil.

Med 50 rekorderji z najvišjimi plačami v javnem sektorju 48 zdravnikov

09. 01. 2023 10.07

Na portalu plač javnega sektorja je objavljenih 50 najvišjih plač v javnem sektorju za oktober prejšnjega leta. Med rekorderji so tudi tokrat zaposleni v zdravstvu, v glavnem zdravniki, vsi pa so prejeli bruto plačo nad 10 tisoč evri, najvišja plača pa je bila izplačana zdravniku ljubljanskega Kliničnega centra v višini 15.156 evrov. Druga najvišja plača je bila prav tako izplačana v UKC Ljubljana v znesku 15.091 evrov. 15 najbolje plačanih zdravnikov prihaja iz UKC Ljubljana, dva iz UKC Maribor, med rekorderji pa je tudi veliko zaposlenih v zdravstvenih domovih in še nekaterih drugih bolnišnicah.

Dan pred zdravniki bodo 'stavkali' pacienti: Nevzdržna situacija

21. 12. 2022 18.02

Potem ko je sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Fides enodnevno opozorilno stavko napovedal za 11. januar, bodo zdaj "stavkali" še pacienti. Iniciativa Glas ljudstva to stavko napoveduje za dan pred zdravniško.

Nekoč občina mladih, ki zdaj drema na zamujenih priložnostih in investicijah?

18. 11. 2022 15.21

Mesto vrtnic, mesto mladih in mesto priložnosti. Pa tudi slovenski Las Vegas. Vse to je nekoč opisovalo Novo Gorico z okolico. Ima svojo univerzo, številne igralnice, ki so čez mejo vabile naše zahodne sosede, in tudi več izhodišč za razvojni preboj. A očitki, da je občina predolgo počivala na svojih lovorikah, med večletnim dremežem pa da je zamudila številne priložnosti, ki bi ji lahko povrnile nekdanji sloves, so vse glasnejši. Katere so največje težave, s katerimi se bo moral ob uspehu na lokalnih volitvah spopasti novogoriški župan?

'Boljši sem v mednarodni politiki kot Logar in Pirc Musarjeva'

11. 10. 2022 06.00

Milan Brglez, nekdanji predsednik parlamenta, zdaj evropski poslanec, je v predsedniško igro vstopil pozno. Tako pozno, da Socialni demokrati (kandidira sicer tudi s podporo Gibanja svoboda) kršijo zakon, ker so zamudili rok za odprtje volilnega transakcijskega računa. Pravi, da je sam pristopil k predsedniku vlade in da kljub kratki kampanji računa na drugi krog. Med njim in Natašo Pirc Musar se še kar iskri. Očita ji davčno optimizacijo na škodo državljanov. "Ko dobim udarec pod pasom, sem se v politiki naučil, da pač udarce moraš vračati." Koliko zasluži sam? Pred našim mikrofonom smo Milana Brgleza gostili v sklopu pogovorov s predsedniškimi kandidati.

Ministrica: Ukrep digitalnih bonov je diskriminatoren v več pogledih

29. 08. 2022 09.21

Po vrsti spodrsljajev in nezadovoljstva je Slovenski regionalno razvojni sklad odredil ustavitev vseh aktivnosti, povezanih z izdajo digitalnih bonov starejšim. Kot največjo težavo so izvajalci izpostavil dejstvo, da bi bone lahko izkoristilo le 5000 starejših od 55 let, v naši državi sicer živi več kot 740 tisoč potencialnih upravičencev. "Ukrep digitalnih bonov je diskriminatoren v več pogledih," je izpostavila ministrica Emilija Stojmenova Duh in napovedala, da pripravljajo novelo zakona.

ZN se z Rusijo pogajajo glede deblokade ukrajinskih pristanišč

03. 06. 2022 08.16

Mineva sto dni, odkar je ruski predsednik Vladimir Putin 24. februarja sprožil invazijo na Ukrajino z besedami, da gre za posebno vojaško operacijo za demilitarizacijo in denacifikacijo zahodne sosede. Po prvih napovedih, da bodo ruske sile v le nekaj dneh prevzele nadzor nad državo, sta se zdaj obe strani znašli v vojni izčrpavanja. Ruska invazija je za seboj že pustila daljnosežne posledice. V vojni v Ukrajini ne bo zmagovalcev, ruska invazija pa je za seboj pustila opustošenje in izgube, so opozorili tudi Združeni narodi (ZN). Zmaga bo ukrajinska, pa je v videonagovoru ob stotem dnevu vojne dejal predsednik Volodimir Zelenski. Predsedniku sta se pridružila tudi premier Denis Šmihal in predsedniški svetovalec Mihajlo Podoljak, ki bila ob predsedniku že v videu na prvi dan vojne, 24. februarja. V Kremlju pa po 100 dneh vojne pravijo, da ne nameravajo odnehati, dokler ne bodo dosegli zastavljenih ciljev.

'Že 70 let več kot le streha nad glavami študentov'

24. 05. 2022 16.54

Študentski dom Ljubljana je z osrednjo slovesnostjo obeležil svojo 70-letnico. Slavnostni govornik je bil predsednik Republike Slovenije Borut Pahor, ki je pohvalil prizadevanja zavoda, da študentom z vse Slovenije in tudi tujine omogoča kakovostno in ugodno bivanje v prestolnici.

ZD Ljubljana ostro nad ministrstvo: Svetovanje članov ministrske ekipe je neokusno

20. 01. 2022 16.42

Zdravstveni dom Ljubljana se je odzval na poziv Ministrstva za zdravje, naj v prestolnici zaradi zastojev vzpostavijo vsaj dve mesti za PCR-testiranje. V odzivu so priznali, da je na testirnem mestu v Stanežičah gneča in da bolniki dolgo čakajo na odvzem brisa. A ob tem so žogico vrnili ministrstvu za zdravje, češ da se to ne zaveda pomanjkanja kadra oziroma družinskih zdravnikov, ki naj bi po predlogu ministrstva pomagali izvajati PCR-testiranje. Na ministrstvu pravijo, da razumejo razmere in obremenitve celotne primarne ravni, ki v teh težkih trenutkih izvaja enormen napore, da zagotovi tekoče izvajanje cepljenja proti covidu-19 in testiranja na okužbo s koronavirusom ob izvajanju svojega osnovnega poslanstva.

V Kranju za družine v stiski zbrali skoraj 25.000 evrov

04. 01. 2022 08.55

V dobrodelni akciji "V Kranju dobro v srcu mislimo", ki je potekala decembra lani, se je za devet družin in štiri posameznike v stiski nabralo skoraj 25.000 evrov. Na pomoč so s prostovoljnimi prispevki priskočili posamezniki in lokalna podjetja, pa tudi nogometni reprezentant Josip Iličić in kranjski osnovnošolci.