slovenski diplomati

'Ne verjamem, da bi ZDA zapustile Evropo. To pa ne pomeni, da smo lahko brezbrižni'

27. 02. 2025 10.22

Zaradi ameriško-ruskih pogajanj o končanju rusko-ukrajinske vojne marsikje po Evropi vlada velika zaskrbljenost. Ena od Putinovih zahtev naj bi bila umik ameriških vojakov iz vseh držav članic Nata, ki so se zavezništvu pridružile po letu 1990. Če bi ZDA zapustile Evropo, kaj bi to pomenilo za njeno varnost in za varnost Slovenije? Smo se sposobni zaščititi sami? Kje bo Trump še popustil Putinu in kaj vse bo ta še zahteval? O tem smo se pogovarjali z Andrejem Benedejčičem, slovenskim veleposlanikom pri zvezi Nato.

Golob: Ukrajinski narod brani naše skupne vrednote

24. 02. 2025 13.41

Slovenija je solidarna z ukrajinskim narodom, ki brani naše skupne vrednote: svobodo, demokracijo, človekovo dostojanstvo, je na vrhu Obrambne in varnostne strategije enotnosti v Kijevu prek video povezave dejal premier Robert Golob. Evropa ima po besedah zunanje ministrice Tanje Fajon zelo jasna stališča glede vojne v Ukrajini, od katerih ne bo odstopala. Po njenem mnenju mora držati skupaj tudi pri predvidenih glasovanjih o različnih predlogih resolucij ob obletnici ruske agresije na Ukrajino v Združenih narodih, saj so ogrožena pravila svetovne ureditve.

Pirc Musarjeva: Naša dolžnost je povezovanje z državami, ki ne želijo biti tiho

20. 12. 2024 11.43

Naša dolžnost in pravica je, da se povezujemo z enako mislečimi državami, ki ne želijo biti tiho in biti postranska žrtev interesov velikih, je v nagovoru slovenskim diplomatom dejala predsednica Nataša Pirc Musar. Poudarila je pomen multilateralizma, mednarodnega prava in prizadevanj za mir, pa tudi profesionalne, državi privržene diplomacije.

Ob Natanjahovem govoru številni predstavniki držav zapustili dvorano

27. 09. 2024 21.36

Izraelski premier Benjamin Netanjahu je danes v Generalni skupščini ZN v New Yorku dejal, da se njegova država bori za preživetje. V svojem govoru je zagrozil Iranu s povračilnimi ukrepi, če bo Izrael napaden. Poudaril je še, da mora palestinsko islamistično gibanje Hamas, proti kateremu se v Gazi bori Izrael, oditi.

Golob pozdravil potrditev pakta za prihodnost, izpostavil vodno diplomacijo

22. 09. 2024 19.55

Premier Robert Golob je na sedežu ZN v New Yorku pozdravil potrditev pakta za prihodnost, ki so ga voditelji držav potrdili na začetku dvodnevnega vrha za prihodnost. V nastopu v Generalni skupščini ZN pa je izpostavil predvsem pomen vodne diplomacije. Še pred tem se je slovenski premier ob robu vrha srečal s predsednico mednarodnega odbora Rdečega križa (ICRC) Mirjano Spoljarić Egger in predsednikom Mednarodnega olimpijskega komiteja (MOK) Thomasom Bachom, so sporočili iz premierjevega kabineta.

Golob sprejel odstop Vesela od kandidature za evropskega komisarja

06. 09. 2024 14.32

Tomaž Vesel se umika kot slovenski kandidat za evropskega komisarja. Premier Robert Golob je njegov odstop že sprejel. Vesel je od kandidature odstopil zaradi različnih pogledov na delovanje prihodnje sestave Evropske komisije, ki izhajajo iz pogovora med njim in predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen.

Slovenski veleposlanik v neposredni bližini strelskega obračuna

22. 08. 2024 20.05

Preden bo Kamala Harris na demokratski konvenciji uradno sprejela zgodovinsko predsedniško nominacijo, je to storil njen podpredsedniški izbranec Tim Walz. In medtem ko se v strogo zavarovani dvorani ob bleščeči koreografiji družijo predsedniki, najvidnejši politiki in zvezdniki, so nekateri gostje konvencije izkusili temnejšo plat Chicaga. Med njimi slovenski veleposlanik v ZDA Iztok Mirošič, ki se je skupaj z drugimi diplomati znašel v neposredni bližini uličnega strelskega obračuna.

Rusi zadeli otroško bolnišnico v Kijevu, Italija: To je vojni zločin

08. 07. 2024 11.09

V novih napadih na ukrajinsko prestolnico, v katerih so ruske sile uporabile hiperzvočne rakete, je umrlo najmanj 20 oseb, še več naj bi bilo ranjenih. Izstrelki so zadeli tudi največjo otroško bolnišnico v državi. "Povsod je bil dim, nisem mogla dihati, s krpo sem poskušala pokriti svojega otroka," je povedala mama dvomesečnega dojenčka. Več oseb naj bi ostalo pod ruševinami, reševalna akcija pa je v teku. Med številnimi voditelji, ki so napad že obsodili, je tudi slovenski premier Robert Golob. Slovenija je tudi med državami, ki so pozvale k sestanku Varnostnega sveta ZN. Italija je medtem Rusijo obtožila vojnih zločinov.

Slovensko veleposlaništvo ima v Londonu skoraj pol milijona dolga

21. 05. 2024 08.36

Najnovejši podatki, ki jih je objavilo Javno podjetje Transport for London, kažejo, da jim tuja veleposlaništva in diplomati dolgujejo skoraj 168 milijonov evrov pristojbine za vstop v mesto, ki so jo v Londonu uvedli pred dvema desetletjema. Na vrhu seznama je ameriško veleposlaništvo s 17,13 milijona evrov dolga, sledita Japonska s skoraj 12 in Indija z 10 milijoni. Slovensko veleposlaništvo jim dolguje 458.653 evrov.

Rusija sprejela povračilni ukrep: 'Vso odgovornost za posledice nosi Slovenija'

12. 04. 2024 10.20

Rusija je danes uslužbenca slovenskega veleposlaništva v Moskvi razglasila za nezaželeno osebo, je sporočilo rusko zunanje ministrstvo. Gre za povračilni ukrep po izgonu ruskega diplomata iz Slovenije konec marca. Slovensko zunanje ministrstvo je informacijo potrdilo. Diplomat mora Rusko federacijo zapustiti do prihodnjega petka, 19. aprila.

Ruska naveza v stranki Resnica: prijateljstvo z izgnanim ruskim agentom

03. 04. 2024 16.56

Bojan Potočnik, nekdanji direktor Policije, svetovalec Danila Türka in kandidat zunajparlamentarne stranke Resnica, se je prejšnji torek na veleposlaništvu Ruske federacije srčno poslovil od izgnanega ruskega diplomata Sergeja Lemeševa. Lemeševa je Slovenija razglasila za nezaželeno osebo zaradi škodovanja Sloveniji. S skupino somišljenikov so vojaškega atašeja in podpolkovnika, za katerega se sumi, da je pripadnik ruske obveščevalne službe SVR, pospremili z besedami "Srečno, prijatelj".

Napačno izobešena zastava v Oberstdorfu? Ne, Nemci so jo izobesili pravilno

27. 02. 2024 19.40

Ljubitelji smučarskih skokov so bili v zadnjem času navdušeni nad tem, kako dobro skačejo naši orli, a potem presenečeni, ko so kamere v Oberstdorfu pokazale slovensko zastavo. Ta je bila malce drugačna, kot smo je vajeni. Ali morda Nemci še danes ne vedo, kakšna je naša zastava, so se spraševali, toda strokovnjaki pravijo nasprotno. Nemci vedo, kako se zastavo pravilno izobesi, mnogi v Sloveniji, celo pisci zakona o zastavi, pa so na tradicijo pozabili.

Fajonova v New Yorku: Konec vojne v Ukrajini je odvisen od Putina

22. 02. 2024 21.54

Konec vojne v Ukrajini je odvisen od ruskega predsednika Vladimirja Putina, ki pa trenutno ne kaže volje za to, je v New Yorku dejala zunanja ministrica Tanja Fajon, ki se bo ob drugi obletnici ruske agresije na Ukrajino udeležila razprav na to temo v Generalni skupščini in Varnostnem svetu ZN.

Nagrada za življenjsko delo direktorju Marmorja Hotavlje

31. 01. 2024 21.13

V Združenju Manager so pripravili tradicionalno januarsko srečanje, na katerem podelijo priznanja svojim članom za minulo leto. Za življenjsko delo na področju menedžmenta so tokrat nagradili dolgoletnega direktorja podjetja Marmor Hotavlje Branka Franca Selaka, mladi menedžer pa je postal direktor Corwin Slovenija Michal Maco.

Odsekana glava in provokacije: bo sledil kazenski pregon?

30. 11. 2023 09.19

Je Rok Snežič z majico, na kateri je upodobljen prizor Martina Krpana, ki oddrobljeno Brdavsovo glavo na pladnju prinese avstrijskemu cesarju, in z izjavo o "obvarovanju Slovenije pred muslimani" storil kaznivo dejanje? Na državnem tožilstvu so sicer zanikali našo informacijo o tem, da državna tožilka ni videla razloga za pregon.

Zaradi provokacije Snežiča bosansko veleposlaništvo posredovalo noto

29. 11. 2023 18.35

Zaradi domnevnih groženj Roka Snežiča bosanskemu novinarju Avdu Avdiću veleposlaništvo Bosne in Hercegovine od naše države zahteva varnostne ukrepe. Rok Snežič je na okrožno sodišče v Mariboru, kjer novinarja toži zaradi razžalitve, namreč prišel z majico s podobo Martina Krpana, ki seka glavo Turku, torej muslimanu. A to še zdaleč ni vse, naša kamera je ujela njuno prvo srečanje. "Martin Krpan je narodni heroj, Slovenijo je obvaroval pred muslimani, jaz sem Martin Krpan!" je sarajevskemu novinarju pred sodiščem zabrusil Snežič, sicer davčni svetovalec in lobist. Noto so bosanski diplomati poslali na slovensko zunanje in notranje ministrstvo. Kako bosta ukrepali? Pa tudi, kaj pravijo pravniki? Bi lahko Snežiča kazensko preganjali zaradi domnevnega spodbujanja sovraštva proti muslimanom?

Slovenija v Varnostnem svetu ZN dobiva status opazovalke

01. 10. 2023 07.12

Slovenija z današnjim dnem v Varnostnem svetu ZN, v katerega je bila izvoljena junija letos, uradno dobiva status opazovalke. To pomeni, da bodo lahko slovenski diplomati prisostvovali zasedanjem najpomembnejšega organa svetovne organizacije med pripravami za nastop mandata, ki bo trajal od 1. januarja 2024 do 31. decembra 2025.

Klakočar Zupančičeva bi glede Žbogarja pričakovala posvet s premierjem

22. 09. 2023 15.30

Samuel Žbogar je najboljša mogoča izbira za vodjo posebne misije za članstvo v Varnostnem svetu Združenih narodov (VS ZN), ocenjuje predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič. Glede na obljube premierja Roberta Goloba o usklajevanju zunanje politike bi sicer pričakovala, da bi se pred odločitvijo posvetoval tudi z DZ-jem. "Konec koncev gre za najvišje institucionalno telo pri nas," je dejala. Nekdanji predsednik republike Borut Pahor pa meni, da odločitev ni poštena in da po uspešni kampanji za Varnostni svet Boštjana Malovrha ne bi smeli potisniti na stran.

Nižje plače za slovenske diplomate. Se bodo nekateri vrnili domov?

01. 08. 2023 19.33

Bodo slovenski diplomati sploh še odhajali na predstavništva v tujino? Se bodo tisti, ki so že tam, predčasno vrnili domov? Z novim letom naj bi namreč imeli nižje neto plače zaradi spomladi sprejetega Zakona o čezmejnem izvajanju storitev. Socialni prispevki bodo po novem obračunani od višjih bruto plač, ki jih dejansko prejemajo v tujini, in ne več od tistih, ki bi jih zaslužili doma.

Slovenija bi se v varnostnem svetu lahko ukvarjala predvsem z vprašanji Balkana

06. 06. 2023 18.04

Slovenija bo v naslednjih dveh letih drugič sedela na mestu nestalne članice Varnostnega sveta ZN. To pomeni, da bo ob boku petih stalnih ter devetih nestalnih članic sodelovala pri odločitvah, ki zadevajo varnost in mir. Kot ocenjujejo tuji analitiki, bi se Slovenija v tem času lahko ukvarjala predvsem z vprašanji Balkana. Med drugim pa bo treba okrepiti tudi diplomatsko ekipo v New Yorku.

Bomo zbrali 128 glasov? 'Največja ovira Slovenije politična razklanost'

05. 06. 2023 19.28

V palači Združenih narodov v New Yorku bodo članice generalne skupščine v torek odločale o tem, ali bo Slovenija dobila sedež v varnostnem svetu in tako ob boku svetovnih velesil sodelovala pri najpomembnejših odločitvah v letih 2024 in 2025. Zunanja ministrica Tanja Fajon je na sprejemu na sedežu ZN v New Yorku med drugim poudarila, da je bila slovenska kampanja za nestalno članico Varnostnega sveta ZN v obdobju 2024-2025 pozitivna in navzoče pozvala, naj v torek oddajo glas Sloveniji.

Na sprejemu diplomatskega zbora o ruski invaziji in zunanjepolitični smeri

30. 01. 2023 16.10

Predsednica republike Nataša Pirc Musar in predsednik vlade Robert Golob sta na tradicionalnem sprejemu diplomatskega zbora na Brdu pri Kranju izpostavila zavzemanje Slovenije za spoštovanje človekovih pravic, pravno državo ter solidarnost. To bo tudi vodilo Slovenije pri kandidaturi za nestalno članico Varnostnega sveta ZN.

Fajonova pojasnila, v čem je razlika med njenim in Janševim obiskom Ukrajine

28. 07. 2022 17.52

Zunanja ministrica Tanja Fajon je v sredo obiskala Kijev in vlado seznanila s trenutnim stanjem v Ukrajini. Toda številne je njen obisk zmotil, saj je bila marca, ko se je v Kijev odpravil takratni premier Janez Janša, prav Fajonova med tistimi, ki so bili do obiska kritični. Danes je dejala, da so kritike zoper nje "izjemno neprimerne", saj da je zdaj slika drugačna. Oba sta se sicer na vojno območje odpravila iz istega razloga – da bi oblegani Ukrajini izkazala podporo.

Skupina članic EU ostro proti predlogu glede plina: To je misija nemogoče

22. 07. 2022 12.24

Skupina članic EU, predvsem južnih držav, po poročanju spletnega portala Politico ostro nasprotuje bruseljskemu predlogu uredbe glede racionalizacije porabe plina. Komisija predlaga zmanjšanje porabe tega energenta za 15 odstotkov, omenja tudi možnost obveznega zmanjšanja. "To je misija nemogoče, še Tom Cruise ne bi mogel doseči, da bi predlog podprli," je dejal eden od diplomatov, ki predlog sicer podpira. Energetski ministri bodo o predlogu razpravljali v torek.

Dvorano na zunanjem ministrstvu poimenovali po Borisu Pahorju

15. 06. 2022 13.42

Ministrica za zunanje zadeve Tanja Fajon se je poklonila spominu na pisatelja in zamejskega Slovenca Borisa Pahorja in po njem poimenovala dvorano na ministrstvu za zunanje zadeve. Zbrane na današnji slovesnosti je nagovoril tudi Pahorjev sodobnik, prijatelj in sodelavec Evgen Bavčar.

Ruski diplomati zapuščajo Slovenijo: gre za zaostritev odnosov, a vseeno milejši ukrep

06. 04. 2022 19.32

Do 15. aprila mora Slovenijo zapustiti 33 od 41 ruskih diplomatov. In čeprav so v svetu tovrstne diplomatske poteze pogoste, Slovenija vsaj v zadnjih letih ukrepa zmanjšanja diplomatske misije ni uporabila proti nobeni državi. Gre za pošteno zaostritev diplomatskih odnosov, a je to vendarle milejši ukrep, kot bi bil izgon diplomatov, pravijo strokovnjaki s tega področja. V strankah opozicije medtem pravijo, da bi si želeli enotnega ravnanja na ravni Evropske unije.

Izgon ruskih diplomatov iz Slovenije je 'pričakovana, usklajena in pravilna odločitev'

06. 04. 2022 08.48

Ruski diplomati v Sloveniji pakirajo kovčke – 33 od 41 jih bo do 15. aprila moralo zapustiti Slovenijo. Odločitev je padla zaradi vojnih grozodejstev, ki jih Rusija vrši v Ukrajini. Nemčija, Italija in Danska so skupaj izgnale 85 ruskih diplomatov, več deset jih bo moralo zapustiti tudi Francijo. Gre za evropsko usklajen diplomatski pritisk, pravijo na Ministrstvu za zunanje zadeve in dodajajo, da ne gre za najostrejšo diplomatsko potezo. To bi bilo recimo popolno zaprtje ambasade ali izgon ruskega veleposlanika. Da je poteza pričakovana, usklajena in pravilna, meni tudi strokovnjak za varnost in obramboslovec Vladimir Prebilič.

Je napotitev Lesjaka v Kijev res zakonita? Kdo vodi slovensko zunanjo politiko?

01. 04. 2022 07.04

Slovenski veleposlanik v Ukrajini Tomaž Mencin, ki je trenutno na Poljskem, še vedno opravlja svojo funkcijo, Slovenija pa je v ukrajinsko prestolnico vseeno poslala še začasnega odpravnika poslov. Je napotitev Boštjana Lesjaka, ki nima opravljenega diplomatskega izpita, na pomemben diplomatski položaj nezakonita? Nekdanji veleposlanik v ZDA in na Nizozemskem Roman Kirn meni, da je, in dodaja, da je zunanje ministrstvo "ustvarilo dvoživko". Slovenijo namreč sedaj uradno zastopata dve osebi, ki skrbita za državne posle v Ukrajini, kar je nenavadno.

Slovenci ne podpirajo vojne retorike in ne podpirajo politike Janše do Ukrajine

25. 03. 2022 20.40

Kako se je glede vojne v Ukrajini odzvala slovenska oblast? Volivce smo v sodelovanju z inštitutom Mediana povprašali, kaj menijo o nekaterih najbolj odmevnih odločitvah premierja Janeza Janše oziroma aktualne vlade. In kakšni so odgovori ljudi?

Slovenija v Kijev pošilja podpolkovnika Boštjana Lesjaka

23. 03. 2022 05.59

Vlada bo po naših informacijah v glavno mesto Ukrajine poslala ekipo diplomatov prostovoljcev, ki pa je niso našli na ministrstvu za zunanje zadeve, ampak na ministrstvu za obrambo. Za odpravnika poslov naj bi izbrali podpolkovnika Boštjana Lesjaka, ki je poročen z Ukrajinko in državo tudi zelo dobro pozna. Janez Janša naj bi v četrtek z odločitvijo seznanil voditelje zveze Nato in EU na izrednem vrhu v Bruslju.