slovenski alpinisti

Jernej Kruder z novim podvigom na eni najslavnejših sten na svetu

24. 12. 2024 20.58

Slovenski alpinisti in plezalci so v eni največjih in najslavnejših sten na svetu - kalifornijskem El Capitanu - že pustili pečat. Preplezali so nekaj težkih tehničnih in prostih smeri, tokrat pa je mejo še nekoliko dvignil Jerner Kruder. Nekdanji evropski prvak v balvanih je v kilometerskem granitu v štirih dneh, ki jih je preživel v navpičnici, prosto preplezal smer osme stopnje po francoski lestvici.

(Umazana) tekma med Slovenci in Nemci za planinske poti in koče

21. 11. 2023 10.02

Planinstvo na Slovenskem ima dolgoletno tradicijo, nova zgodovinska odkritja, do katerih se je uspel dokopati raziskovalec planinske zgodovine Dušan Škodič, pa osvetljujejo najzgodnejši razvoj planinstva in alpinizma pri nas, in sicer v drugi polovici 19. stoletja, pa vse do konca prve svetovne vojne. V knjigi Triglav je naš razkriva, kaj se je dogajalo pred ustanovitvijo predhodnice PZS, kako je potekala (umazana) tekma za planinske poti in koče med Slovenci in Nemci, kakšni so bili velikopotezni načrti za turistični naval na Triglav, zakaj je Nemška smer v Triglavski severni steni v resnici avstrijska in kdo je bil Klodwig Tchada.

Med izstopajočimi vzponi leta 2022 tudi vzpona mladih slovenskih alpinistov

26. 10. 2023 14.16

Znani so prejemniki zlatih cepinov za leto 2023. Med izstopajočimi vzponi pretekle sezone sta tudi vzpona slovenskih alpinistov. Gre za prvenstveno smer Fango Fiesta v Peruju, odprave v sestavi Andrej Jež, Anja Petek in Bask Aritza Monasterio, ter prvenstveno smer Screaming Barfies Matije Volontarja, Žige Oražma in Bora Levičnika v Himalaji.

Slovenijo pretreslo več hujših gorskih nesreč: 1997 umrlo pet gorskih reševalcev

10. 04. 2023 08.44

Snežni plaz, ki je tik pod vrhom Male Mojstrovke odnesel sedem pohodnikov, pri čemer sta se dva huje poškodovala, je le ena od vse bolj pogostih gorskih nesreč pri nas. K sreči tokrat smrtnih žrtev ni bilo. Od leta 1997 se je pri nas zgodilo nemalo gorskih nesreč, prav 97. leta je denimo v gorah umrlo pet gorskih reševalcev. Več smrtnih nesreč pa je bilo tudi v zadnjih letih. Spomnimo se lahko tudi uspešne lanske reševalne akcije, ko je strela na Triglavu udarila več planincev, reševalci pa so ostali ujeti na Kredarici.

Slovenski alpinisti preplezali 1100-metrsko steno v Himalaji, ki je ni še nihče

10. 11. 2022 12.04

Matija Volontar, Bor Levičnik in Žiga Oražem so konec oktobra zagrizli v 6180 metrov visoko himalajsko goro Pomlaca, ki se je po zahodni steni ni lotil še nihče. Preplezali so 1100 metrov dolgo smer in jo poimenovali Screaming Barfies, saj si jo bodo zapomnili po 'peklenskem' mrazu. Njihov prvotni cilj je bil skoraj 7000 metrov visok Tengi Ragi Tau, a med aklimatizacijo so opazili Pomlaco, ki jih je priklicala s svojo tančico skrivnosti. Gora se namreč ne bohoti tako kot okoliški višji himalajski nebotičniki, zato je očitno manj privlačna za osvajalce vrhov in tako slabo raziskana.

Viki Grošelj v Himalaji krstil 'Vrh Fakultete za šport'

19. 10. 2022 15.37

Osemčlanska ekipa, ki je v začetku oktobra odpotovala v Nepal, je uspešno zaključila odpravo. Pet alpinistov je osvojilo 7128 metrov visok himalajski vrh Himlung, na meji med Nepalom in Tibetom. Fantje so tako postali prvi Slovenci, ki so se vzpeli na to himalajsko goro. Viki Grošelj pa se je podal na 5405 metrov visoko neimenovano koto in jo poimenoval Vrh Fakultete za šport. Alpinisti so nove poskuse vzpona na Himlung opustili zaradi izjemno zahtevnih razmer – nizkih temperatur in močnih vetrov. V domovino se bodo vrnili 30. oktobra, so sporočili alpinisti izpod najvišjih vrhov sveta.

Silvo Karo drugi Slovenec z zlatim cepinom za življenjsko delo

08. 10. 2022 09.14

Alpinist Silvo Karo bo postal drugi Slovenec po Andreju Štremflju z zlatim cepinom za življenjsko delo, so sporočili podeljevalci prestižnih alpinističnih nagrad. Letošnja podelitev bo potekala med 17. in 20. novembrom v Brianconu.

Festival pohodništva Dolina Soče

14. 09. 2022 00.15

Lepote narave v družbi dediščine in dobrot: 9. september – 2. oktober 2022

'Vzpon na Triglav pozimi ni mačji kašelj, tam lahko vsaka napaka pomeni smrt'

17. 01. 2022 18.12

Minuli konec tedna je v gorah za sabo pustil črno sled, ugasnilo je šest življenj planincev. Gorske nesreče so se zgodile kljub temu, da že nekaj časa ni snežilo, se je vreme otoplilo, kar načeloma pomeni, da se sneg preobraža in je nevarnost plazov manjša. Kljub temu, da je bilo lepo, sončno vreme in so bile razmere videti idealne. To so primeri, ki potrjujejo, da so razmere v gorah pozimi v vsakem primeru težavne in da jih planinci prepogosto podcenjujejo. Imeti dobro opremo, namreč ne pomeni imeti izkušnje, ni zagotovilo, da jo bomo znali uporabiti in obvladali situacijo ter si rešili življenje.

Najhujše gorske nesreče pri nas

17. 01. 2022 15.22

Za nami je tragičen konec tedna v slovenskih gorah, kjer je v nesrečah v zahtevnih zimskih razmerah umrlo pet ljudi. Kot kaže, vsi zaradi zdrsov. V zadnjih desetih letih, vključno z 2021, je pri nas v gorskih nesrečah umrlo 179 ljudi.

Alpinist, gorski reševalec, zdravnik, včasih tudi tihotapec

11. 01. 2022 12.14

Iztok Tomazin je zdravnik, gorski in letalski reševalec, alpinist, himalajec, letalec, pisatelj, publicist in predavatelj. In po njegovi zadnji knjigi, ki se dotika vprašanj meja, državnih in tistih v glavi, je Iztok Tomazin razkril še eno svojo vrlino, ki mu je v preteklosti posredno omogočala alpinistične in druge športne dosežke. Iztok Tomazin se je v času Jugoslavije namreč znašel tudi v vlogi tihotapca. Čez mejo je v tistem času prenesel za cel kamion stvari, predvsem alpinistične opreme, na svojih ramenih je čez strme karavanške stene prenesel celo 30 kilogramov težkega in 2 metra dolgega zmaja. In to povsem sam, v temi in slabih vremenskih pogojih.

Božično-novoletno vzdušje 2500 metrov nad morjem

25. 12. 2021 09.49

Kakšno je praznično vzdušje na slovenski najvišji meteorološki postaji, dobrih 300 metrov pod našim kraljem gora, Triglavom? S helikoptersko posadko Slovenske vojske smo meteorologa pred božičem odpeljali na Kredarico, kjer bosta ostala do tretjega januarja. Za meteorologa Jožeta Senico sicer prazniki žal ne bodo taki, kot jih je načrtoval. Ko nas je vojaška ekipa odložila na Kredarici in letela nazaj v dolino po svojega vojaškega meteorološkega opazovalca, ki bi moral Senico nadomestiti, ob povratku na Kredarico ni mogla pristati zaradi premočnega vetra. Senica bo službo moral podaljšati, dokler se vremenske razmere ne umirijo.

'Če bomo zbrali dovolj denarja, bomo z gradnjo koče končali naslednje leto'

03. 07. 2021 17.25

Frischaufov dom na Okrešlju, ki je novembra 2019 zgorel zaradi napake na električni napeljavi, so na novo začeli graditi lansko jesen. Ker je bila letošnja zima radodarna s snegom, delavci malce zaostajajo z delom. Načrtovali so, da bo koča pod streho konec junija, zdaj vse kaže na začetek avgusta. V teh dneh na Okrešlju pričakujejo Slovensko vojsko, ki jim bo s helikopterjem pripeljala material za postavitev lesenega dela novega doma. Za zasilno oskrbo planincev pa je že odprta začasna brunarica.

Pri sanaciji slikovite ceste pomagajo delavci alpinisti

04. 10. 2020 18.43

Dober mesec že poteka sanacija dela pred več kot sto leti zgrajene ceste, ki se iz Ajdovščine vzpenja po planoti Gora do Predmeje. Zaradi zahtevnih del na strmih in visokih brežinah pri sanaciji sodelujejo delavci alpinisti, ki so usposobljeni za izvajanje višinskih del. In če že to ni dovolj težko, morajo pri delu paziti tudi na prav posebno rožico, zaradi varstva nočno aktivnih varovanih živali pa morajo dela potekati le čez dan.

V hudi nesreči na pobočju Krnice poškodovan Tadej Golob

08. 09. 2020 12.05

Pretekli konec tedna se je na pobočju Krnice nad Bavšico v občini Bovec zgodila hujša nesreča. 20 metrov v globino je zdrsnil 52-letni planinec in se huje poškodoval. Gre za znanega in večkrat nagrajenega slovenskega pisatelja, novinarja in kolumnista Tadeja Goloba. Po nesreči so ga prepeljali v jeseniško bolnišnico, zdaj pa se zdravi v UKC Ljubljana. Po besedah Vikija Grošlja je njegovo stanje resno, a stabilno in se izboljšuje. Ob nesreči je izredno prisebno odreagiral tudi Golobov soplezalec, sicer gorski vodnik Blaž Stres, svoje delo pa so ob zahtevnem reševanju profesionalno opravili tudi reševalci GRS Bovec.

Umrl je Tone Škarja: 'Na vrhovih Himalaje so Škarja in njegovi fantje pustili trajne sledi'

11. 05. 2020 14.59

V 84. letu starosti je umrl slovenski alpinist, gorski reševalec in pisatelj ter eden izmed glavnih tvorcev slovenske himalajske zgodbe, Tone Škarja. S svojim delom je pustil neizbrisen pečat v slovenskem planinstvu in alpinizmu. "Odšla je še ena plezalska legenda," je ob tem zapisal Vladimir Habjan. "Na vrhovih Himalaje so Tone Škarja in njegovi fantje pustili trajne sledi, z vzponi, ki segajo v sam vrh svetovnega alpinizma," je v odzivu zapisala PZS.

Nova prvenstvena smer in nov odmeven uspeh slovenskega alpinizma

01. 03. 2020 07.02

Celjska alpinista Luka Kranjc in Luka Lindič sta na odpravi v Patagoniji preplezala 500-metrsko prvenstveno smer v jugovzhodni steni St. Exuperyja in tako v niz odmevnih uspehov slovenskega alpinizma dodala še enega. Smer sta poimenovala Mir, med drugim zato, ker sta vse dneve uživala v tišini, medtem ko je bila v popularnejših smereh gneča. Junaka se domov vračata čez teden dni.

Lepo vreme se nadaljuje, kam na izlet?

11. 01. 2020 07.00

Januar nas razvaja z lepim in suhim vremenom, in kot kaže, bo tudi v prihodnjih dneh tako. Morda nam že zmanjkuje idej, kako bi lahko sončno vreme še bolje izkoristili, zato smo zbrali nekaj predlogov, kam jo mahniti na potep oziroma izlet. Za nasvet smo vprašali Marijano Podhraški, popotnico, ki obiskuje tudi manj znane slovenske destinacije in zgodbe s krajev piše na svojem blogu.

Nepalski veleposlanik: Naš cilj je sprejeti dva milijona turistov naslednje leto

21. 09. 2019 17.18

Slovenijo je obiskal nepalski veleposlanik, ki ima sedež na Dunaju in je pristojen tudi za našo državo. Njegov namen obiska je bil predvsem poslovno naravnan. Ob tem državi že dolgo časa povezujejo gore, saj je Slovenija prva, ki je v Nepalu odprla gorniško šolo. Ker je naslednje leto leto turizma v Nepalu, nam je veleposlanik pojasnil, kaj želijo doseči, z njim pa smo se pogovarjali še o drugih aktualnih temah.

V delovni gozdarski nesreči umrl alpinist in ekstremni smučar Davo Karničar

16. 09. 2019 19.21

V delovni gozdarski nesreči na Jezerskem je umrl 56-letni slovenski vrhunski alpinist in alpinistični smučar Davo Karničar, ki je leta 2000 kot prvi Zemljan smučal z vrha Everesta.

Alpinistična asa Stražar in Česen bosta prejela zlati cepin

01. 08. 2019 17.49

Za zgodovinski uspeh, "osvojeni sveti gral alpinizma", kot so svetovni mediji opisali podvig slovenskih alpinistov Luke Stražarja in Aleša Česna ter Britanca Toma Livingstona, bodo prejeli zlati cepin. Kot prvim na svetu jim je lani namreč uspelo osvojiti 7.145 metrov visoki pakistanski vrh Látok s severne strani.

Vse za alpinizem: 'Sešila sem 300 spalnih vreč, da sem zaslužila'

23. 06. 2019 07.00

Le 14 gorskih velikanov na Zemlji presega mejo 8000 metrov. Moški so prve vzpone na himalajske vršace končali v 60. letih 20. stoletja. Ženske, Japonke, pa so na vrh osemtisočaka Manaslu, stopile šele leta 1974. Češka alpinistka Dina Šterbova je kar 14 let zbirala informacije o prvih ženskih podvigih na osemtisočake in jih zapisala v knjigi. Z njo smo se pogovarjali o njihovih zgodbah iz najvišjih nadstropjih sveta.

Živalski vrt na 'strehi sveta': prestopanje trupel in prepričanje, da denar kupi vse

30. 05. 2019 06.00

Ed Dohring, zdravnik iz Arizone, je celo življenje sanjal o tem, da bo nekoč stal na 'vrhu sveta'. A ko se je pred nekaj dnevi v nepregledni koloni ljudi, med katerimi je imela večina pomanjkljivo alpinistično znanje, končno približeval uresničitvi svojih sanj, je bil osupel nad tem, kaj ga je tam pričakalo: "Bilo je strašljivo, bilo je kot v živalskem vrtu."

Janez Svoljšak in Miha Zupin kot prva osvojila tri vrhove na Aljaski

15. 05. 2019 11.25

Slovenski alpinizem se ponaša z novim izjemnim uspehom, pod katerega se podpisujeta Janez Svoljšak in Miha Zupin. Mlada gorenjska alpinista sta v odmaknjenih gorah Aljaske preplezala pet kompleksnih prvenstvenih smeri v skupni dolžini 4250 metrov. Tri od teh so pripeljale na deviške vrhove, kamor človek še ni stopil.

'Delali smo vsi za enega in eden za vse'

05. 05. 2019 07.00

Slovenski alpinizem je ena izmed (redkih) športnih dejavnosti v Sloveniji, ki je v svetovnem vrhu že več kot 40 let. Med svetovno strokovno javnostjo velja Slovenija za alpinistično velesilo. Kljub majhnosti in številčni šibkosti. 

Slovenski uspeh: po 40. letih osvojili 7.145 metrov visok vrh

28. 12. 2018 21.38

Zgodovinski podvig, osvojeni sveti gral alpinizma, trenutno največja lovorika v visokogorskem plezanju. V takšnih presežnikih se je sredi avgusta pisalo o vzponu, ki so ga 40 let poskušali opraviti najboljši alpinisti sveta, Aleš Česen, Luka Stražar in Tom Livingston so prvi na svetu 7.145 metrov visoki pakistanski vrh Latok 1 dosegli s severne strani.

'Plezanje je lepota gibanja v navpičnicah'

27. 09. 2018 14.07

Slovenski športni plezalci zadnja leta krojijo svetovni plezalski vrh. Pred 17 leti je v ledino zaorala Martina Čufar, od takrat se plezalska vnema povečuje. Ta konec tedna bo na svetovnem pokalu v težavnostnem plezanju v Kranju tekmovalo kar 16 slovenskih plezalcev. O športnem plezanju, kako se je razvijalo, spremenilo, zakaj je postalo priljubljeno, smo se pogovarjali z Mino Markovič in Tomom Česnom.

Veliko število in zahtevnost reševanj, popadljivi psi, lažni klici na pomoč ...

26. 07. 2018 11.27

Reševalci se letos soočajo s peklenskim tempom pri reševanju iz gora. Število nesreč in poškodb je večje, težje so tako intervencije kot posledice. Poročajo tudi o nepredstavljivih in neodgovornih dogodkih, ki otežujejo reševanje, kot so popadljivi psi brez nagobčnikov in celo lažni klici na pomoč. Opozarjajo, da helikoptersko reševanje ni preprosto, saj si pri njem ne morejo privoščiti nobene napake.

Andreju Štremflju kot prvemu Slovencu zlati cepin za življenjsko delo v alpinizmu

12. 06. 2018 12.32

Dobitnik letošnje nagrade zlati cepin za življenjsko delo v alpinizmu je slovenski alpinist Andrej Štremfelj. 61-letni Kranjčan je tudi edini prejemnik zlatega cepina tako za življenjske dosežke kot za vrhunski vzpon, saj si je za prvenstveni vzpon po južnem stebru Kangčendzenge prislužil prvi podeljeni zlati cepin skupaj z Markom Prezljem.

'Ne moreš reči, da je bilo nekaj pretežko, če nisi niti poskusil'

03. 03. 2018 07.00

Ines Papert je ena najboljših alpinistk na svetu in hkrati mati, ki v svojem življenju ni nikoli izbirala bližnjic. S svojo železno voljo premika meje mogočega, tako v alpinizmu kot v zasebnem življenju in vedno znova dokazuje, kaj pomeni biti ekstremna plezalka.