slovenska ustava

'Orožje še nikoli ni prineslo miru in varnosti. Prinaša le uničenje in smrt'

27. 03. 2025 20.24

"Absolutno zavračamo retoriko, da je edina pot do miru pripravljanje na vojno," so v središču Ljubljane poudarili udeleženci shoda za mir in proti oboroževanju. Ob tem so poudarili, da načrti za oboroževanje Evrope potekajo brez sleherne javne razprave, brez demokratičnih procesov, "kot da gre za nekaj povsem samoumevnega in neizogibnega". Pobudniki poudarjajo, da je shod šele prvi korak v oblikovanju širokega in trajnega civilnega zavezništva, ki bo z različnimi akcijami in z vsemi razpoložljivimi sredstvi dosledno nasprotoval prevladi militarističnega enoumja in vojnega hujskaštva.

Milanović: To je sporočilo hrvaškega naroda vsem, ki bi ga morali slišati

13. 01. 2025 09.26

Zoran Milanović je na nedeljskih predsedniških volitvah prepričljivo osvojil nov petletni mandat na Pantovčaku. Prejel je več kot milijon glasov volivcev. Milanovića so v štabu, kamor je prišel v družbi soproge, pričakali z ovacijami in bučnim aplavzom. Kot je dejal v svojem govoru, zmago vidi kot priznanje za svoje delo, pa tudi kot jasno sporočilo aktualni vladi Andreja Plenkovića.

Po zborovanju v Celju: 'Gre za nedopusten poskus vplivanja na sodno odločanje'

27. 11. 2024 06.00

Strokovnjak za ustavno in upravno pravo Rajko Pirnat je torkov shod v podporo Janezu Janši označil za nedopusten poskus vplivanja na sodno odločanje. Pojasnil je, da je šlo za agresivno izražanje mnenj s tonom, ki vzbuja jezo, in da besede vodijo v dejanja. Pirnat je prepričan, da sodstvo ni nek zarotniški sistem, pri Janševem zborovanju pa vidi vpliv političnega stila Trumpa.

'Naredimo konec prilagajanju zgodovine trenutnim političnim interesom'

24. 06. 2024 16.37

Slovenija bo v torek ob 33. obletnici osamosvojitve praznovala dan državnosti, že danes pa so po državi potekale številne slovesnosti. Časi pred osamosvojitvijo niso bili lahki, a smo znali videti svetlo prihodnost, je na proslavi ob dnevu državnosti poudarila predsednica republike Nataša Pirc Musar. Zdaj so na obzorju temni oblaki, nanje moramo biti pripravljeni, a prebrodimo jih lahko le skupaj. Zato moramo vsak dan dokazovati, da smo skupnost, je pozvala.

Neuradni rezultati volitev: vodi Plenkovićeva HDZ, sledi Milanovićeva SDP

17. 04. 2024 08.30

Nekaj več kot 3,7 milijona volilnih upravičencev je izbiralo med 151 poslancev sabora, vse pa kaže, da so imele letošnje volitve rekordno volilno udeležbo. Izidi vzporednih volitev so že kmalu po zaprtju volišč kazali na zmago Plenkovićeve HDZ, neuradne rezultate volitev pa objavlja tudi hrvaška volilna komisija. Trenutno kaže, da je HDZ dobila 63 mandatov, stranka SDP hrvaškega predsednika Zorana Milanovića pa 42.

Pismo zdravnikov: Premalo nas je, da bi opravili vse potrebno delo

15. 03. 2024 11.52

117 zdravnikov, ki delajo na Onkološkem inštitutu, v javnem pismu opozarja na resne posledice neučinkovitega reševanja razmer v zdravstvu. Kot pravijo, z nadaljevanjem stavke in obstoječih razmer nemotena oskrba onkoloških bolnikov ne bo več mogoča. V sindikatu Fides so se medtem odzvali na besede premierja Roberta Goloba, ki je dejal, da so v pogajanjih dosegli napredek in da sindikat sprejema možnost zvišanja plač s 1. januarjem 2025.

NSi razmišlja o vložitvi zahteve za posvetovalni referendum

29. 02. 2024 13.31

DZ bo prihodnji teden obravnaval predlog zakona o uresničevanju kulturnih pravic pripadnikov narodnih skupnosti nekdanje SFRJ. V NSi so na predlog zakona vložili vrsto dopolnil, saj menijo, da je zakon ustavno sporen. Če dopolnil ne bodo sprejeli, bodo vložili zahtevo za posvetovalni referendum, so poudarili na novinarski konferenci NSi. Sprejetje predloga zakona o uresničevanju kulturnih pravic pripadnikov narodnih skupnosti nekdanje SFRJ je v interesu vseh, pa pravijo v Levici.

V New Yorku odslej stoji tudi slovenska zastava

02. 01. 2024 19.43

Na sedežu Združenih narodov (ZN) v New Yorku je potekala slovesna postavitev zastav ob nastopu mandata petih novih članic Varnostnega sveta (VS) ZN za obdobje 2024–2025, med katerimi je tudi Slovenija. Veleposlanik Samuel Žbogar je v nagovoru ob dogodku med drugim poudaril, da bo delo slovenske misije v Varnostnem svetu vodila zunanja politika miru.

Slovenska ustava praznuje 32 let

23. 12. 2023 07.32

Mineva natanko 32 let od sprejema ustave samostojne Slovenije. Temeljni in najvišji splošni pravni akt je tedanja skupščina sprejela 23. decembra 1991 in je pomenil osamosvojitev Slovenije od Jugoslavije tudi v pravnem smislu. Na ta dan od leta 1997 praznujemo dan ustavnosti, ki ga je ustavno sodišče v tem tednu obeležilo s slavnostno sejo.

Sodniki dobili na mizo predlog za 577,73 evra mesečnega dodatka

30. 11. 2023 13.14

V Sodnem svetu so prejeli predlog pristojnega ministrstva za mesečni dodatek sodnikom v višini 577,73 evra, ki ga ocenjujejo kot korak v pravo smer, a menijo, da ne odpravlja neustavnosti pri sodniških plačah. Če ustavna odločba glede plač ne bo uresničena do 3. januarja, bo Sodni svet vložil zahtevo za določitev načina izvršitve ustavne odločbe.

DZ razrešil ministrico za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Ireno Šinko

13. 10. 2023 15.20

Državni zbor je z 49 glasovi za in enemu proti razrešili ministrico za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Ireno Šinko. Predlog razrešitve je po izgubi zaupanja v DZ poslal premier Robert Golob, ki ga je zmotil ministričin odziv in branjenje uprave za varno hrano tudi po tistem, ko se je izkazalo, da smo Slovenci zaužili več ton sadja z vsebnostjo pesticidov. "Zagotovim lahko, da je bil nadzor uprave učinkovit," je še pred glasovanjem zatrdila Šinkova. Premier Golob je napovedal, da bo vodenje kmetijskega resorja ob tem začasno zaupal obrambnemu ministru Marjanu Šarcu.

'Državnost je večno negovanje družbe, da ostaja odprta in vključujoča'

25. 06. 2023 07.25

Slovenija obeležuje 32 let od njene osamosvojitve, ko je takratna slovenska skupščina sprejela ključne dokumente za odcepitev Slovenije. Predsednik vlade Robert Golob je v poslanici ob prazniku opomnil, da je dan državnosti "spomin na državotvorno dejanje slovenskega naroda in obenem naša skupna zaveza k spoštovanju demokratičnih vrednot". Skupaj se moramo truditi, da bi gradili boljši jutri za vse, je še pozval.

'Sem lojalen. Ustavi, zakonom, najbolj pa svoji ženi'

18. 06. 2023 07.00

Notranji minister Boštjan Poklukar je že kot kandidat za ministra po odstopu Tatjane Bobnar, ki je Golobu očitala politizacijo policije, veljal za lojalno in politično preverjeno izbiro. A političnih navodil ne dobiva, je povedal v prvem intervjuju, odkar je 21. februarja nastopil mandat.

Fajonova za večjo uporabo kvalificirane večine v zunanji in varnostni politiki unije

12. 06. 2023 14.09

Zunanja ministrica Tanja Fajon in zunanji ministri šestih drugih članic EU so se v mnenjskem prispevku za Politico zavzeli za večjo uporabo kvalificirane večine v zunanji in varnostni politiki unije. Poudarili so, da se ne zavzemajo za spreminjanje pogodb, ampak predlagajo pragmatičen pristop.

Ob začetku ramazanskega bajrama v Ljubljani odprli razstavo Arneja Hodaliča

21. 04. 2023 09.45

Muslimani po koncu postnega meseca ramazana začenjajo tridnevno praznovanje ali ramazanski bajram. V Muslimanskem kulturnem centru Ljubljana je potekala osrednja bajramska molitev, ki jo je vodil mufti Nevzet Porić. Kot je dejal, nas je čas, v katerem živimo, oddaljil drug od drugega. Vernike je pozval, naj praznični čas namenijo krepitvi odnosov v družini in se spomnijo tudi tistih, ki so osamljeni in jim primanjkuje bližine in sočutja.

'Muslimanska ruta je najbolj stereotipiziran in politiziran kos oblačila'

02. 04. 2023 18.43

Po incidentu, ki se je zgodil na eni izmed ljubljanskih srednjih šol, ko učitelj učenke, ki je nosila hidžab, ni želel poučevati, se je marsikomu porodilo vprašanje, kakšna sploh so pravila na tem področju? Ali lahko muslimansko dekle pri pouku nosi hidžab, nikab ali burko? Odgovor: lahko. Slovenski zakoni in ustava namreč narekujejo versko svobodo in svobodo verskega izražanja. "V Sloveniji se v pravno formalnih okvirjih muslimanska zakrita ženska vsekakor lahko udeležuje izobraževanja," pove religiologinja Nadja Furlan Štante. A vse ni tako enostavno, v določenih primerih se lahko to svobodo namreč tudi omeji. "Vsaka takšna omejitev mora biti seveda vnaprej predpisana in skrbno pretehtana," opozarja varuh človekovih pravic.

Golob: Enotnost je mogoče začela nekoliko pešati, spomnimo se začetkov

23. 12. 2022 20.34

V Gallusovi dvorani Cankarjevega doma se odvija osrednja državna proslava ob dnevu samostojnosti in enotnosti, na katero je v spremstvu soproga prišla tudi nova slovenska predsednica Nataša Pirc Musar. Slavnostni govornik je premier Robert Golob. "Le če bomo enotni, bomo našli najboljše rešitve," je izpostavil.

Pahor se poslavlja, Pirc Musarjeva pripravljena na delo

21. 12. 2022 10.39

V četrtek bo zaprisegla prva slovenska ženska predsednica, ki bo dan kasneje tudi uradno začela petletni mandat. Nataša Pirc Musar je v drugem krogu predsedniških volitev premagala protikandidata Anžeta Logarja, v petek pa bo tako predsedniško palačo po desetih letih zapustil Borut Pahor.

Bobnarjeva: Policija se mora vzdržati nerazumnega omejevanja svoboščin

12. 12. 2022 16.28

Poročilo strokovnega nadzora nad ravnanjem Policije med protesti še vedno odmeva med organi pregona, saj je pokazalo sistemske, pa tudi druge nepravilnosti in pomanjkljivosti. Ministrstvo za notranje zadeve je zato na Brdu organiziralo posvet, ki se ga je udeležila tudi ministrica v odhajanju Tatjana Bobnar.

Podpredsednica Evropskega parlamenta Eva Kaili ostaja v priporu

11. 12. 2022 07.46

Kot smo poročali, so Bruselj pretresle aretacije zaradi korupcije. Tožilstvo v Bruslju je odločilo, da bodo v okviru preiskave nadalje pridržane in obtožene štiri osebe, med katerimi je tudi grška evroposlanka in ena od podpredsednic Evropskega parlamenta Eva Kaili. Dodali so, da je bila v soboto izvedena preiskava na domu še enega poslanca Evropskega parlamenta, Belgijca Marca Tarabelle.

Kandidati o 'versko slepi državi' in prepletanju religije s politiko

20. 10. 2022 08.21

Vera je od nekdaj krojila ustroj države. Vpliva tako na načela prebivalstva kot tudi na zakone. Po poganstvu je prišlo krščanstvo, danes pa v Sloveniji deluje več deset registriranih cerkva in drugih verskih skupnosti. Poudarek na beli krščanski Evropi se je sicer znova zbudil v času begunskega vala leta 2015, jabolko spora pa je pri nas že pred tem predstavljala tudi izgradnja prve džamije v Sloveniji. Religija in vera sta tako kljub načelom ločenosti države in verskih skupnosti, svobodnega delovanja le-teh in načelu enakopravnosti verskih skupnosti še kako vpeta v politično dogajanje v Sloveniji. Kakšen pogled pa ima na odnos med državo in religijo sedmerica predsedniških kandidatov?

Pirc Musarjeva, Logar in Brglez o referendumih, Ukrajini in boksanju v DZ

07. 10. 2022 22.57

Prvo soočenje treh kandidatov - Anže Logar, Nataša Pirc Musar in Milan Brglez. Kdo je iskren, kdo ni? Kdo bi koga podprl v drugem krogu, če mu ne uspe preboj v finale? Kakšna bo vloga prve dame ali prvega gospoda? Kako kažejo prve javnomnenjske ankete in kaj kandidati mislijo o tem?

Jeseni dražje oskrbnine za starejše? 'Nekateri nimajo niti za kavo'

03. 08. 2022 19.57

Ne le zaradi hrane, elektrike in plina, za katere bomo prav vsi državljani morali odšteti več, za najstarejše in najranljivejše, ki že tako v žepih nimajo prav veliko, bodo mesečni stroški poskočili tudi zaradi neenotnosti politikov. Nova vlada je namreč zagotovila denar za predvidene nove zaposlitve v domovih, a z istim zakonom zamaknila izvajanje dolgotrajne oskrbe, ki ga je Janševa vlada predvidela za 1. januar 2023. SDS zato takšnemu zakonu nasprotuje, saj da bi se z njihovim zakonom znižale cene oskrbnin. Se torej tako levica kot desnica borita za dobrobit starejših ali gre le za politične igre in nabiranje točk na njihovih plečih?

Nov predlog: 15 pokrajin, poseben status za Ljubljano

06. 07. 2022 14.21

Po tem, ko se je strokovna javnost poenotila v pobudi za ustanovitev desetih pokrajin z Ljubljano in Mariborom, ki bi imele poseben status, sedaj državni svet predlaga ustanovitev 15 pokrajin, poseben status pa bi imela samo Ljubljana. Državni svet bo paket treh zakonov za ustanovitev pokrajin vložil v parlamentarno proceduro. Zakonodajno iniciativo je podprlo 28 svetnikov, nihče ni bil proti. Gre za zgodovinski trenutek, je ocenil predsednik republike Borut Pahor, ki se je kot častni gost udeležil seje. Z odločitvijo državni svet zaključuje proces, začet leta 2019, ko je v vnovičnem poskusu ustanovitve pokrajin prevzel vlogo koordinatorja.

'Pri izginotju tovornjaka smo bili jaz in država žrtev prevare'

13. 03. 2022 08.21

Serijo predvolilnih intervjujev z najmočnejšimi domačimi političnimi igralci nadaljujemo s predsednikom NSi Matejem Toninom. Obrambni minister razkriva, koliko slovenskih vojakov in kje konkretno bo zaradi vojne v Ukrajini sodelovalo v Natovih bojnih skupinah na tujem. Kdo in zakaj kadruje v bogati energetiki? Kakšna je politična teža druge največje vladne stranke v aktualni koaliciji? In še; ali je Janez Janša res boljša izbira kot Matej Tonin, češ da je bolj odkrit in pri njem vsaj veš, kje si, kot pravi filozof Slavoj Žižek?

Slovenska ustava je stara natanko 30 let

23. 12. 2021 09.39

Mineva natanko 30 let od sprejema Ustave samostojne Slovenije. Temeljni in najvišji splošni pravni akt je tedanja skupščina sprejela 23. decembra 1991 in je pomenil osamosvojitev Slovenije od Jugoslavije tudi v pravnem smislu. Obletnico sprejema Ustave so na ustavnem sodišču sicer obeležili že pred enim tednom s slavnostno sejo.

Pahor ob 30. obletnici sprejetja ustave: Ustava je bila plod poglobljenega dialoga

22. 12. 2021 16.15

Predsednik republike Borut Pahor je z današnjo slovesnostjo v predsedniški palači obeležil 30. obletnico sprejetja ustave. Slavnostna govornika sta bila sekretar nekdanje komisije skupščine za ustavna vprašanja Miro Cerar in Pahor, ki je ob tem poudaril, da je bila ustava plod poglobljenega dialoga in sodelovanja političnih sil.

Javna tribuna: v kakšni državi želimo živeti?

16. 12. 2021 16.49

Slika stanja, v kakršnem je Slovenija, je žalostna – opustošenje državnih inštitucij, plenjenje vsega, kar se da, ni morale, ni zakonov, ni Ustave … Slovenija je bila do nedavnega zgled drugim državam, danes ni več zgled nikomur. A še je čas in upanje, da vrnemo stvari v normalo, so bili prepričani sogovorniki Golobove javne tribune. Priložnost za to bo na volitvah 24. aprila prihodnje leto – k udeležbi so pozvali vsi. Iz tihe večine moramo postati glasna in prepoznavna večina.

Vrh EU pred težavno razpravo o Poljski in primarnosti evropskega prava

21. 10. 2021 17.46

Voditelje članic EU čaka danes v Bruslju težavna razprava o tem, kako se odzvati na nedavno sodbo poljskega ustavnega sodišča, ki spodkopava načelo primarnosti evropskega prava. Nemška kanclerka Angela Merkel je pozvala h kompromisu. Nizozemski premier Mark Rutte pa vztraja, da se je treba odzvati odločno, tudi z odtegnitvijo denarja za Poljsko.

Ljubljanski nadškof, poslanec SDS in poljski veleposlanik na shodu proti splavu, posredovala Policija

02. 10. 2021 18.02

V središču Ljubljane se je zbralo nekaj sto ljudi, ki so protestirali proti z ustavo zagotovljeni pravici do splava. Shoda so se udeležili tudi ljubljanski nadškof Stanislav Zore in poslanec SDS Branko Grims ter poljski veleposlanik Krzysztof Olendzki. Posredovala je tudi Policija.