slovenska skupnost v Italiji

Cene mesa višje za 81 odstotkov. Bo meso za slovenskega kupca postalo predrago?

17. 09. 2024 06.00

Cene mesa so bile julija letos za 81,3 odstotka višje kot na začetku leta 2004. Zakaj je cena za potrošnike na prvem mestu, šele na četrtem pa poreklo? Slovenski potrošnik je za slovensko meso pripravljen plačati od 5 do 10 odstotkov več. Bi lahko meso postalo predrago? Kakšne so marže trgovcev? In kdo ima največje koristi pri rasti cen hrane in mesa?

Od 'kazenske' vojašnice prek ruševin do enega največjih vojaških muzejev v Evropi

26. 05. 2024 07.00

Nekdanja italijanska vojašnica, arhitekturno impozantni kompleks z vojaškim muzejem, katerega pobudnik je neko noč umrl v skrivnostnih okoliščinah. Pozneje, v jugoslovanskem obdobju, "kazenska vojašnica", izjemno nepriljubljena pri vojakih in častnikih. Iz nje 26. junija 1991 ob 11.10 na ceste zapeljejo prvi tanki JLA, da bi v kali zatrli slovensko osamosvojitev. Propadajoč objekt, ki ga Slovenska vojska uporablja kot poligon za treniranje in v katerem leta 2001 posnamejo celovečerni film Zvenenje v glavi. Danes pa največji muzejski kompleks pri nas in eden največjih vojaških muzejev v Evropi, v katerem lahko vidite tudi podmornico.

Po Italiji tudi Slovenija uvaja nadzor na meji

18. 10. 2023 11.12

Vlada bo v četrtek odločala o uvedbi nadzora na mejah s Hrvaško in Madžarsko, so potrdili na ministrstvu za notranje zadeve. Minister Boštjan Poklukar je okoli poldneva o tem že obvestil hrvaškega in madžarskega kolega, so dodali. Pred tem pa je italijanski notranji minister slovenskemu kolegu najavil diplomatsko noto, da bo Italija v soboto za vsaj dva meseca uvedla notranji nadzor na meji s Slovenijo.

Pirc Musarjeva z izjavo razburila zamejce v Trstu: 'Vaša domovina je Italija'

12. 10. 2023 08.44

Potem ko je predsednica republike Nataša Pirc Musar kmalu po izvolitvi s svojimi izjavami razburila koroške Slovence, je zdaj presenetila zamejce v Trstu. Na vprašanje dijakinje je odgovorila: "Vaša domovina je Italija." "Na tak način se o domovini ne razmišlja, kulturno in jezikovno smo del slovenskega naroda," je nekaj odzivov predstavnikov slovenske skupnosti v Italiji. Iz urada predsednice pa dodatno pojasnilo: "Predsednica je seveda imela v mislih, da so pripadniki slovenske manjšine državljani Italije ... Domovina je seveda širši pojem."

Bodo zamejski Slovenci ostali brez treh šol? Poslanka pisala vladi

22. 09. 2023 12.39

Pristojni italijanski ministrstvi sta sprejeli odlok, po katerem bodo v Furlaniji - Julijski krajini med letoma 2024 in 2027 ukinili tri ravnateljstva šol s slovenskim učnim jezikom. Senatorka Tatjana Rojc je v zvezi s tem v četrtek poslala poslansko vprašanje ministroma za šolstvo Giuseppeju Valditari in finance Giancarlu Giorgettiju.

Golob ob prazniku: 'Primorska je zgled sožitja in solidarnosti'

15. 09. 2023 07.27

V Sloveniji 15. septembra obeležujemo praznik vrnitve Primorske k matični domovini. S tem se spominjamo uveljavitve pariške mirovne pogodbe pred 76 leti, s katero se je večina Primorcev pridružila matičnemu narodu. Osrednja proslava ob letošnjem prazniku bo v soboto v Opatjem selu. Premier Robert Golob je v poslanici dejal, da je Primorska zgled sožitja in solidarnosti med ljudmi. Predsednica republike Nataša Pirc Musar pa je obsodila poskuse revidiranja slovenske zgodovine ter zlorabo teh tem v politične namene.

Zamejski Slovenci v Italiji morajo za šumnik na vozniški doplačati 60 evrov

31. 03. 2023 20.26

Pripadniki slovenske manjšine v Italiji so znova na nogah. Če želijo v vozniškem dovoljenju imeti zapisano ime s šumniki, jih to stane dodatnih 60 evrov, na samo dovoljenje pa morajo zato čakati dlje. Gre za eklatantno nepravilnost in kršenje zakona, ki ščiti Slovence v Italiji, pravi slovenska senatorka v Rimu Tatjana Rojc. Številni se sprašujejo, ali to pomeni vračanje v temne čase sovraštva do vsega slovenskega. Tudi zato, ker avstrijska manjšina na južnem Tirolskem nima takšnih težav in ne doplačuje za to, da jim v dokument natisnejo umlaut.

Slovenski jezuiti: Zoper Rupnika so uvedeni previdnostni ukrepi, ne sankcije

07. 12. 2022 09.57

Slovenska Policija je v letih 2019 in 2020 zaznala nekaj sumov kaznivih dejanj spolnih zlorab, ki so jih bili osumljeni duhovniki katoliške cerkve. Za večji del prijav se je izkazalo, da so bile žrtve že odrasle osebe in so bila dejanja storjena v preteklosti ter v večini primerov že zastarala. Tudi obtožbe o zlorabah redovnic proti patru Rupniku so že zastarale, zato kazenskega pregona ne bo, proti njemu so uvedli le nekaj ukrepov. Med drugim ne sme opravljati spovedi in maševati v javnosti. "Ne gre za nikakršne sankcije iz Vatikana, pač pa za previdnostne ukrepe," poudarja provincial slovenskih jezuitov. Ki pa so dva meseca po zaključeni preiskavi še vedno v veljavi.

Janša želi opravičilo: Pričakujemo, da bo res pravična, srčna in pozorna

14. 11. 2022 15.18

Čestitke novoizvoljeni slovenski predsednici dežujejo z vseh strani, izjema ni niti domači politični parket. Svoje želje in čestitke so tako sporočili tudi prvak SDS Janez Janša, pravosodna ministrica Dominika Švarc Pipan in Slovensko sodniško društvo. Čestitke so prišle tudi z vrha Katoliške cerkve in Islamske skupnosti.

Italijanska župana razglasila dan žalovanja ob tragediji

06. 11. 2022 10.54

Župan italijanskega mesta Apricena je sporočil, da bodo v znak spoštovanja do preminulih, ki so tragično umrli ob strmoglavljenju helikopterja, razglasili dan žalovanja. Vsi načrtovani javni dogodki bodo prekinjeni. "Naša skupnost je blizu družinam žrtev te strašne tragedije," je dejal. Prav tako se bo zaradi žalovanja ustavilo mesto San Severo. V helikopterski nesreči je umrla štiričlanska slovenska družina, življenje pa sta izgubila tudi oba pilota in italijanski zdravnik.

'Janezu Janši sem podoben v vztrajnosti'

16. 10. 2022 07.00

46-letni Anže Logar je kandidaturo za predsednika republike vložil s podpisi pet tisoč volivcev, uživa pa tudi podporo svoje SDS. Poslanec je že tretji mandat, leta 2018 je neuspešno kandidiral za župana Ljubljane, v prejšnji vladi je bil zunanji minister. Prepričan je, da bi bil zaradi mednarodnih izkušenj in tudi, ker prisega na dialog, dober predsednik. Je predzadnji gost v seriji intervjujev, ki jih pred predsedniškimi volitvami pripravljamo na 24ur.com in za oddajo 24UR. Vprašali smo ga, v kakšnem odnosu sta z Janezom Janšo ter kakšen signal bi poslal predsedniku SDS, če bi presegel strankin rezultat na aprilskih volitvah. Zakaj se ni podpisal pod interpelaciji Tatjane Bobnar in Tanje Fajon? Bi kot nekdanji direktor Ukoma kandidiral za mesto direktorja javne televizije? In ali je znotraj SDS res glas opozicije?

V Italiji drugi krog lokalnih volitev

26. 06. 2022 07.54

V Italiji poteka drugi krog lokalnih volitev. V Gorici se bosta pomerila dosedanji župan in kandidat desne sredine Rodolfo Ziberna ter nekdanja senatorka in kandidatka Demokratske stranke (DS) Laura Fasiolo.

Slovo od Pahorja v torek na tržaškem pokopališču pri Sv. Ani

02. 06. 2022 12.15

Literata Borisa Pahorja, ki je v ponedeljek umrl v 109. letu starosti, bodo pokopali prihodnji torek dopoldne na tržaškem pokopališču pri Sv. Ani. V Mariboru so odprli žalno knjigo ob pisateljevi smrti. Žalno sejo so napovedali na Slovenski akademiji znanosti in umetnosti. V sredo zvečer pa so žalno sejo za pisateljem že pripravili v Narodnem domu v Trstu. Predsednik republike Borut Pahor, ki se je udeležil prireditve, je tržaškega pisatelja med drugim označil kot "trmasto in premočrtno osebnost z jasno izdelanim moralnim kompasom".

Na referendumu Italijani odločen 'da' manjšemu številu poslancev

21. 09. 2020 16.51

Italijani so na referendumu z veliko večino podprli zmanjšanje števila članov italijanskega parlamenta. Glede na izide s 75 odstotkov volišč je ustavno reformo podprlo 69 odstotkov volivcev. Slovenska senatorka v Rimu Tatjana Rojc je ocenila, da bo to zmanjšalo možnosti za izvolitev predstavnika slovenske narodne skupnosti v italijanski parlament.

Slovenska zastava zaplapolala na tržaškem Narodnem domu

13. 07. 2020 06.15

V Trstu so na dan, ko mineva sto let od fašističnega požiga, v navzočnosti predsednikov Slovenije in Italije Boruta Pahorja in Sergia Mattarelle podpisali dokument o prenosu lastništva Narodnega doma v roke slovenske manjšine. Sam proces vračanja bo po pričakovanjih sicer trajal več let. Pahor je skupaj z italijanskim predsednikom obiskal tudi bazoviško fojbo in tam položil venec v imenu sprave med narodoma.

Za snemanje v Sloveniji veliko zanimanja, a zaplete se pri dovoljenjih

23. 11. 2019 08.20

Slovenska avdiovizualna industrija, katere jedro predstavlja film, je ena najhitreje rastočih v Sloveniji, privablja turiste ter skrbi za promocijo države. A kljub temu je državna podpora vse manjša, ena ključnih težav pa je pridobitev dovoljenj za snemanje, čeprav imamo v Sloveniji številne atraktivne destinacije, za katere je veliko zanimanja tujih producentov.

V Novi Gorici na protestu proti Salviniju simbolno padel zid na meji

05. 07. 2019 07.36

Nadzorujemo meje na morju, z vsemi razpoložljivimi sredstvi pa želimo nadzirati tudi tiste na kopnem, je v Trstu dejal italijanski notranji minister Matteo Salvini. Na Tržaškem, Goriškem in nekaterih mejnih prehodih so sicer ob obisku ministra in vodje skrajno desne Lige potekali protesti, v Novi Gorici pa so z zrušenjem simboličnega zidu izrazili nasprotovanje izjavam Salvinija o zidu na meji.

V Trstu odpoved spremembi deželnega zakona za slovensko manjšino

21. 06. 2019 15.31

Potem ko v četrtek skupščina Furlanije-Julijske krajine (FJK) ni odločala o predlogu spremembe deželnega zakona za slovensko manjšino iz leta 2007, se je danes član vlade FJK Pierpaolo Roberti uradno odpovedal spremembi zakona. Ob tem je za prihodnji teden sklical sestanek, na katerega bodo vabljeni tudi predstavniki slovenske manjšine.

Italijanski poslanec za spremembe zaščitnega zakona: omejitev slovenske manjšine?

06. 06. 2019 10.33

Italijanski poslanec desnosredinske Naprej Italija predlaga spremembe zaščitnega zakona, ki predvideva tudi popis prebivalstva, v katerem bi se morali prebivalci opredeliti, kateri jezikovni skupnosti pripadajo.

Zakaj slovenski turizem cveti, planinska dejavnost pa životari?

31. 01. 2019 17.27

Slovenski turizem zadnja leta podira rekorde. Obiskovalce pa vse bolj privlačijo tudi naše gore. Turistični delavci sicer spodbujajo razvoj tega področja, a v PZS opozarjajo, da planinske koče in poti še vedno ostajajo na plečih prostovoljnega dela planinskih društev. Je tak način še 'spodoben', predvsem pa, kako dolgo bo še mogoč in kako planinsko infrastrukturo financirajo v Avstriji?

'Ne zaslužimo si prisotnosti fašistov, ki so odgovorni za veliko gorja v Evropi'

19. 01. 2019 08.45

Prihod zagovornikov fašizma v Gorico in njihov protest ob obletnici bitke na Trnovem je tudi letos sprožil burne odzive tako v Italiji kot na slovenski strani. V znak protesta proti občinski oblasti v Gorici, da je sprejela predstavnike odreda X MAS, so se na drugi lokaciji sredi Gorice zbrali tudi predstavniki antifašističnih organizacij.

Antifašisti preglasili pripadnike skrajno desničarskega gibanja

03. 11. 2018 07.57

V Trstu se je zbralo dva tisoč pripadnikov desničarskega gibanja CasaPound. Na drugem delu mesta je nasprotovanje neofašistom izražalo okoli 3000 predstavnikov antifašističnih skupin, med katerimi so bili tudi Slovenci. "Tukaj smo zato, da povemo, da je Trst antifašistično mesto," je bilo eno izmed njihovih glavnih sporočil.

Bomo v deželnem parlamentu Furlanije - Julijske krajine še imeli svoje predstavnike?

29. 04. 2018 07.21

V Furlaniji - Julijski krajini (FJK) potekajo deželne volitve, na katerih se desnosredinskemu zavezništvu nekdanjega premierja Silvia Berlusconija obeta prepričljiva zmaga. Med kandidati za 49 sedežev v deželnem parlamentu v Trstu so na različnih listah tudi številni Slovenci.

Boris Pahor pri svojih 104 letih kandidira na deželnih volitvah

02. 04. 2018 11.00

Tržaški pisatelj Boris Pahor, s 104 leti najstarejši kandidat na deželnih volitvah v Furlaniji-Julijski krajini, želi s svojo prepoznavnostjo pomagati stranki Slovenska skupnost zbrati dovolj glasov za poslanca v deželnem parlamentu. Pahor je izrazil prepričanje, da ga bodo volivci podprli, ker jim je simpatičen, ne zato, da bi zmagal.

Renzi odstopil: Potrjujem 'ne' vladanju s skrajneži. Svojega mnenja nismo spremenili

05. 03. 2018 06.05

Po porazu na parlamentarnih volitvah je dosedanji italijanski premier Matteo Renzi odstopil z mesta vodje stranke. Na parlamentarnih volitvah v Italiji je s približno 37 odstotki glasov zmagalo desnosredinsko zavezništvo, znotraj katerega je do tujcev sovražna Liga premagala Berlusconijevo Naprej Italijo. Vodja Lige Matteo Salvini je po uspehu svoje stranke poudaril, da so Italijani Ligi dali mandat, da državo "osvobodi negotovosti in nestabilnosti".

Žavbijev oče sinu verjame: 'Rekel je, da je šel v Sirijo pomagat'

10. 05. 2016 08.22

Rok Žavbi naj bi pomagal opremljati nove borce za bojišča v Siriji in jih učil, kako ravnati z orožjem. Italijanski organi so o njem vedeli veliko, slovenski pa niso imeli dokazov o kaznivih dejanjih. Pravosodni minister je zavrnil očitke, da zakonodaja ni dovolj dobra, težava je neizkušenost policije, obveščevalcev in tožilstva.

KOMENTAR: Vsi se sklicujejo na domnevno dobrobit otrok

25. 11. 2015 06.30

Danes je vesel dan za tiste, ki hočejo dejstva, je leta 2009 ob predstavitvi dveh obsežnih raziskav o istospolnih družinah dejala takratna nemška zvezna ministrica za pravosodje Brigitte Zypries.

FOTO in VIDEO: Ena od begunk pri Župelevcu rodila kar na poti. V Brežicah in Dobovi okoli 3000 novih beguncev

21. 10. 2015 06.10

V Slovenijo prihajajo novi begunci. Na območju Stare vasi je skupina okoli 1500 beguncev prečkala zeleno mejo. Policija jih je izsledila in jih peš pospremila proti Sloveniji. Iz Hrvaške naj bi jih proti Sloveniji napotili z avtobusi. V Rigonce pa je z vlakom prišla še ena velika skupina.

Slovenska manjšina v Trstu kritična do slovenske poslanke

06. 04. 2014 17.03

Stranka Slovencev v Italiji se je ostro odzvala do slovenske poslanke v spodnjem domu italijanskega parlamenta Tamare Blažina, ker je predlagala popravek k novemu volilnemu zakonu. Ta je po njihovem mnenju škodljiv za slovensko manjšino.

Pletersko hruško obdajata predvsem molitev in tišina

10. 07. 2011 16.47

10. julija leta 1403 je celjski grof Herman II. Celjski ustanovil kartuzijanski samostan Pleterje. Gre za najstrožji red v rimskokatoliški Cerkvi, kjer za menihe veljajo številne omejitve, predvsem pa morajo živeti v tišini in molitvi.