slovenska politika

Slovenska politika pred volitvami: Kdo se povezuje in kje se zatika?

29. 04. 2025 06.00

Slovenske politične stranke leto pred volitvami intenzivno spremljajo ankete in tehtajo možnosti povezovanja, predvsem manjših strank, ki si želijo prestopiti parlamentarni prag. Predstavnika strank Vesna in Fokus, Uroš Macerl in Marko Lotrič, sta v oddaji 24UR ZVEČER razkrila svoje strategije in poglede na sodelovanje.

Kučan: Puška je mrtev predmet, če človek ne ve, kako jo uporabiti

27. 04. 2025 15.12

Nekdanji predsednik republike Milan Kučan je na eni od številnih slovesnosti ob dnevu upora proti okupatorju izpostavil nujnost obrambnega in zaščitnega usposabljanja državljanov. "Samo vojska, ki ima trdno oporišče in zavezništva v svojem ljudstvu, katerega vojaško izurjen del je, zmore biti v obrambi uspešna," je dejal.

FT: Trumpove carine bodo najmanj prizadele Slovenijo

08. 04. 2025 08.27

Kaj bo za posamezne države prinesel Trumpov gospodarski protekcionizem? Najbolj je na udaru Azija, kjer ZDA za nekatere trgovinske partnerice uvajajo krepko višje carine kot za EU. Carine tako ustvarjajo nov labirint pravil za trgovce in države, piše časnik Financial Times. Med tistimi državami, ki bi jih Trumpovi ukrepi najmanj neposredno prizadeli, pa bi lahko bila Slovenija. Ta namreč ne beleži velikega izvoza v ZDA.

Janković–Vučić: kaj je v ozadju trdnega zavezništva?

07. 04. 2025 19.18

Gesta srbskega predsednika, ki ima pri nas veliko večji odmev kot v Srbiji, ljubljanskemu županu prej škodi kot koristi, ocenjuje raziskovalec mednarodnih odnosov Faris Kočan. Med razlogi, zakaj se Janković ne distancira od politike svojega prijatelja, pa bi, kot pravi, lahko bili številni posli, ki jih je omogočil srbskemu kapitalu v Ljubljani. Nekdanji evropski poslanec Klemen Grošelj, ki ga je Vučić razglasil za sovražnika Srbije, medtem vladajočo politiko poziva k bolj odločnemu odzivu.

Med maslom in topovi: od kod denar za pospešeno oboroževanje?

06. 04. 2025 11.09

Ker Amerika Evropi več kot očitno hrbet obrača tudi tudi na obrambnem področju, evropske države ena za drugo hitijo s pospešenim oboroževanjem in višanjem obrambnih izdatkov. Tudi Slovenija, pravi premier Golob, pripravlja nabor ukrepov za obrambo, varnost in odpornost. Kaj pa to pomeni za javne finance, kje bo vlada vzela denar za vojsko? Kaj si od tega obeta slovenska orožarska industrija? Kaj kupuje obrambno ministrstvo in za koliko? Pa tudi: ali več orožja res prinaša več miru? O tem nocoj v rubriki 24UR Fokus.

Ilirija odprla vrata: poleg olimpijskega bazena še dvorane in atletska steza

18. 03. 2025 18.57

V Ljubljani so odprli Športni center Ilirija, s katerim je mesto med drugim dobilo prvi pokrit olimpijski bazen. Tudi sicer gre pri 62,5 milijona evrov z DDV vrednem projektu za najvrednejši športni objekt v prestolnici od odprtja dvorane in stadiona Stožice pred skoraj 15 leti.

Janša bi za obrambo vzel od zelenega prehoda in nevladnih organizacij

06. 03. 2025 17.17

Prvak opozicijske SDS Janez Janša je prepričan, da bo treba sredstva za obrambo dvigniti prej in bistveno bolj kot na dva odstotka BDP. Obenem pa meni, da ti dvigi ne smejo iti na račun zdravstva, šolstva, konkurenčnosti evropskega gospodarstva. Rezerve medtem med drugim vidi v sredstvih za zeleni prehod in za nevladne organizacije.

Astronavtka slovenskega rodu po devetih mesecih v vesolju kmalu domov

05. 03. 2025 10.47

Le še nekaj tednov nas loči do končne vrnitve dveh Nasinih astronavtov, ki sta obtičala v vesolju, na Zemljo. Po devetih mesecih v vesolju astronavta Butch Wilmore in Sunita Williams, sicer slovenskega rodu, čakata le še, da njuni zamenjavi naslednji teden prispeta na mednarodno vesoljsko postajo, preden se lahko odpravita domov.

Globalno predrugačenje sveta: Ne vemo, če so ZDA še naš partner

05. 03. 2025 06.00

Kot meni obramboslovec in nekdanji evropski poslanec Klemen Grošelj, bi se morala slovenska politika okoli vprašanja zvišanja prispevka za obrambo poenotiti. Prihaja namreč do pomembnih geopolitičnih sprememb: "Gre za globalno predrugačenje sveta." Slovenski interes je, da se vključimo v krog držav, ki bodo povezano delovale v tem novem svetu. Ta dva odstotka nista vprašanje le vojaške varnosti, ampak tudi našega gospodarskega pozicioniranja, opozarja.

Bomo dali še milijardo več za obrambo?

04. 03. 2025 06.00

"Gre za obrambo evropskih vrednot življenja," pravi Ursula Von Der Layen. Največja opozicijska stranka SDS meni, da bi morali dvoodstotno zavezo BDP, ki smo jo dali Natu, začeti izvajati že naslednje leto in ne leta 2030, o čemer je še nedavno govoril predsednik vlade in Gibanja Svoboda Robert Golob, ki sedaj pravi, da je politična realnost drugačna.

Vse manj za maslo, vse več za topove

03. 03. 2025 20.33

Medtem, ko domača politika poziva k enotnosti Evropske unije, niti sama ni enotna pri vprašanju, ali bi morala Slovenija bistveno povečati sredstva, ki jih namenja za svojo vojsko. Koalicijska partnerica Levica npr. še naprej na glas razmišlja o izstopu iz zveze Nato, zadržani so tudi Socialni demokrati, ki jih skrbi, kje bi država črpala denar za višje obrambne izdatke. "Svet je znorel" pa pravi opozicija, ki pričakuje, da bo najpozneje do prihodnjega leta Slovenija izpolnila svojo obljubo zvezi Nato in za obrambo namenila dva odstotka bruto domačega proizvoda.

Fajonova: Takšne ignorance geopolitičnih dejstev si ni bilo mogoče zamisliti

05. 02. 2025 11.33

Nedavne izjave novega predsednika ZDA o ameriškem prevzemu Gaze, kjer želi Donald Trump zgraditi "riviero Bližnjega vzhoda", so v mednarodni skupnosti dvignile veliko prahu. Kritike prihajajo tako z Arabskega polotoka kot tudi iz Evrope in dežele tam spodaj. Odzvala se je tudi slovenska zunanja ministrica Tanja Fajon, ki je poudarila, da na srečanje med Trumpom in izraelskim premierjem nihče ni gledal s pretiranim optimizmom, da si pa nihče ni predstavljal "tako resne ignorance zgodovine palestinskega ljudstva". Slovenija še naprej odločno zagovarja rešitev dveh držav.

Vizije o scenarijih preskrbe Slovenije z električno energijo do leta 2040

21. 01. 2025 17.05

Predstavniki energetskih družb, fakultet ter raziskovalnih in drugih organizacij so na posvetu pri premierju Robertu Golobu predstavili vizije o možnih scenarijih preskrbe Slovenije z električno energijo do leta 2040. Stališča so bila različna, so se pa vsi strinjali, da moramo na tem področju doseči širši družbeni konsenz.

Predsednik nove stranke Fokus je Marko Lotrič

18. 01. 2025 12.00

Zbrani na ustanovnem kongresu stranke Fokus so vodenje stranke pričakovano podelili njenemu pobudniku Marko Lotriču. Stranka, ki po njegovih besedah ni nastala po naključju, ampak iz nuje po drugačni, učinkoviti politiki, v osrčje programskih prioritet postavlja močno gospodarstvo, nižanje davčnih bremen in regionalizacijo Slovenije.

Glavar avstrijske Štajerske bi za himno pesem, ki opeva ozemlje Slovenije

10. 01. 2025 19.11

Tik pred novim letom je madžarsko stalno predstavništvo pri Natu podarjalo atlas z zemljevidom velike Madžarske, ki si med drugim prisvaja del Slovenije. Del Slovenije kot svoj pa opeva tudi himna, ki bi jo novi glavar avstrijske Štajerske rad vpisal v ustavo. In kaj o tem meni in ali bo ukrepala slovenska politika?

Punčka, ki so jo iskali vsi

01. 01. 2025 17.30

Zgodilo se je spomladi, pojasnjeno še vedno ni. Nenadno izginotje deklice ni pretreslo le Srbije, ampak celotno regijo, tudi Slovenijo. Ko smo ob koncu leta, kot običajno, prečesali našo statistiko, smo ugotovili, da vas je med vsemi novicami, ki smo jih objavili v letu 2024, najbolj zanimala prav usoda male Danke. Redne gostje na seznamu najbolj branih novic ostajajo tudi vremenske novice, čeprav leto 2024 na srečo ni bilo leto naravnih katastrof na naših tleh. Seveda pa ni šlo niti brez politike. Naša 24ur.com sicer še naprej ostaja najbolj brana spletna stran v Sloveniji.

Porast zanimanja za poklic vojaškega pilota in vojaške tabore pri mladih

30. 12. 2024 13.46

Slovenska vojska ob koncu leta 2024 šteje 7332 pripadnic in pripadnikov, so zapisali na ministrstvu za obrambo, kjer so ob koncu leta zadovoljni, da zapolnjujejo kadrovski manko. Veliko zanimanje opažajo predvsem za poklic vojaškega pilota in vojaške tabore pri mladih.

Begunska družina v Sloveniji: 'Če bi se vrnili v Sirijo, bi bili tudi tam begunci'

25. 12. 2024 18.14

"Če bi odšel v Sirijo za vedno, bi bil tudi tam begunec. Izgubil bi svojo drugo domovino." Tako pa po padcu režima Bašarja Al Asada pripoveduje sirski književnik palestinskega rodu, ki je pribežališče pri nas poiskal pred skoraj desetletjem. S štirimi otroki je v Sloveniji zgradil povsem novo življenje, zato zanj odločitev, da bi se vrnil v Sirijo, ni enostavna ali samoumevna. V nasprotju z več evropskimi državami, tudi sosednjimi Hrvaško, Italijo in Avstrijo, se slovenska politika do tega trenutka za radikalnejše ukrepe sicer še ni odločila.

Vonta: Davkoplačevalski denar se je pretekal v strankarska glasila SDS

16. 12. 2024 16.48

Predsednica preiskovalne komisije DZ, ki preiskuje sume nezakonitega financiranja strank, Tamara Vonta je dejala, da so ugotovitve komisije potrdile, da se je med vlado Janeza Janše davkoplačevalski in denar državnih podjetij pretakal v "strankarska glasila SDS". Vmesno poročilo napoveduje do poletja, preiskavo bodo razširili tudi na druge stranke.

Politiki menijo, da družbena volja za dostojen pokop žrtev obstaja

14. 12. 2024 18.58

Je slovenska politika končno dozorela? Bo Slovenija ob 80. obletnici konca druge svetovne vojne, ki jo bomo zaznamovali prihodnje leto, vendarle dostojno pokopala vse žrtve vojnega nasilja in povojnih pobojev? Ostanki več kot tri tisoč žrtev iz Jame pod Macesnovo gorico v Kočevskem rogu so shranjeni kar v garaži komunale v Kočevju. Na posvetu, ki ga je pripravila predsednica države Nataša Pirc Musar in so se ga udeležili predstavniki vseh političnih strank, so ugotovili, da družbena volja za dostojen pokop obstaja.

Pri nas okoli 15.000 psihopatov: 'Upremo se jim lahko le po psihopatsko'

11. 12. 2024 06.00

V Sloveniji naj bi delovalo 15.000 psihopatov, a psihopatija ostaja tabu. Psihopati lahko povzročijo resno gospodarsko škodo in motnje v delovnih okoljih. Slovenci smo v prazničnem času tako dobili še kakšno koristno božično-novoletno darilo. Pod okriljem dr. Andreje Pšeničny in dr. Leonide Zalokar se je rodil Inštitut za znanstveno proučevanje in raziskovanje psihopatije. Ključno je namreč pravočasno prepoznavanje psihopatov in njihova ustavitev, kar pa zahteva pogum in odločnost, ki ju slovenskemu narodu pogosto primanjkuje, poudarja dr. Zalokarjeva.

Do osumljenca pripeljala sledilna naprava na avtomobilu žrtve

10. 12. 2024 06.06

Preiskovalni sodnik ljubljanskega okrožnega sodišča je za vse tri osumljence mafijske likvidacije odredil enomesečni pripor. Vzrok – sum dveh kaznivih dejanj, in sicer umora ter nedovoljenega prometa z drogami. Kot so sporočili s sodišča, je bil pripor odrejen iz vseh treh pripornih razlogov – možnosti pobega in vplivanja na priče ali uničenja sledi, pa tudi ponovitev istega dejanja. S policije pa sporočajo, da kriminalistična preiskava intenzivno poteka še naprej tako doma kot v tujini. Damijana Žišt že več let spremlja delovanje škaljarskega in kavaškega klana tudi v Sloveniji.

35 let po akciji Sever: 'To je bil prelomni trenutek'

30. 11. 2024 19.42

Na predvečer 35. obletnice akcije Sever, ki je z enotnim in odločnim odzivom Slovencev 1. decembra leta 1989 preprečila napovedan "miting resnice", ki so ga v Ljubljani želeli izvesti srbski nacionalisti, se je v Cankarjevem domu odvila osrednja slovesnost. Takratni organi za notranje zadeve so s pomočjo gasilcev, zdravstvenih delavcev, celo železničarjev, ki so se uprli, da bi v Ljubljano prevažali udeležence mitinga – Slovenijo zavarovali pred nasilnim posegom in morebitnim vojaškim udarom ter s tem zaščitili demokratične procese v Sloveniji.

Ustavno sodišče presodilo: omejitev umetnega oplojevanja neustavna

26. 11. 2024 10.19

Ustavno sodišče je presodilo, da je ureditev, po kateri samske ženske in ženske v istospolnih partnerskih zvezah niso upravičene do postopkov oploditve z biomedicinsko pomočjo, neustavna. Državni zbor mora zdaj v roku enega leta sprejeti popravek zakona. V največji vladni stranki pa so zagotovili, da se bodo nemudoma lotili priprave ustreznih zakonskih rešitev.

Kako bo potekalo zaslišanje Marte Kos?

06. 11. 2024 18.43

V četrtek bo potekalo pomembno glasovanje tudi za Slovenijo in kandidatko za evropsko komisarko Marto Kos. Člani odbora Evropskega parlamenta za zunanje zadeve bodo zaslišali izbranko Golobove vlade, ki ji je predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen v svoji novi komisarski ekipi dodelila resor širitve. Kaj jo čaka? Se lahko slovenska komisarska saga v političnem finišu še zaplete? In kakšne so izkušnje prejšnjih slovenskih komisarjev Violete Bulc ter Janeza Potočnika?

Golob: Z Bidnom se nisva strinjala o vsem, a razume stališča Slovenije

23. 10. 2024 08.57

Obisk predsednika vlade Roberta Goloba v Beli hiši je minil v zavezniškem vzdušju. Voditelja sta poleg drugih pomembnih strateških tem govorila o odprtju humanitarnega koridorja med Jordanijo in Gazo ob diplomatskem posredovanju Slovenije. Po obisku je Golob sporočil, da sta imela odkrit pogovor in da se o nekaterih stvareh tudi nista strinjala. "Zavezniki in prijatelji si moramo odkrito povedati, kaj si mislimo," je dejal in dodal, da Biden razume in pozna stališča Slovenije glede Bližnjega vzhoda.

Golob pri Bidnu o humanitarnem koridorju med Gazo in Jordanijo

22. 10. 2024 18.30

Kot smo neuradno izvedeli, naj bi v ozadju srečanja med Robertom Golobom in Joejem Bidnom potekali dogovori o precej konkretnejših korakih, kot je to navedeno v uradnih zaznamkih premierjevega obiska v ZDA. Srečanje predsednikov bi lahko namreč prineslo rešitev, ki bi (vsaj delno) izboljšala humanitarne razmere v Gazi. Slovenija naj bi skupaj z ZDA pomagala Jordaniji pri vzpostavljanju humanitarnega koridorja iz Gaze. Ta naj bi tekel do Jordanije in naj bi deloval pod zaščito Združenih držav Amerike. ZDA naj bi tako prepričale Izrael, da zagotovijo varnost humanitarnih konvojev.

Predlagatelji referenduma o Jeku 2 vložili predlog za njegov preklic

22. 10. 2024 11.39

Poslanske skupine, ki so predlagale posvetovalni referendum o projektu nove nuklearke v Krškem (Jek 2), so v državni zbor vložile predlog odloka za razveljavitev njegovega razpisa. O preklicu referenduma naj bi državni zbor odločal v četrtek. Predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič je namreč predhodno povedala, da umik zahteve za razpis referenduma ni mogoč, da pa je treba sprejeti odlok o prenehanju veljavnosti prejšnjega. Državna volilna komisija pa je sporočila, da so že ustavili vse referendumske aktivnosti, ki bi imele finančne posledice.

Golob z delegacijo na delovni obisk v Belo hišo: v ospredju energetska varnost

21. 10. 2024 15.59

Premier Robert Golob bo v torek v Washingtonu, kjer ga bo na delovnem obisku kot prvega predsednika slovenske vlade po 18 letih gostil predsednik ZDA Joe Biden. Tako v Ljubljani kot v Washingtonu za osrednje teme srečanja navajajo sodelovanje na področju energetike in inovacij ter nekatere ključne mednarodne izzive.

Verodostojnost in zaupanje: kateremu politiku volivci zaupajo najbolj?

18. 10. 2024 20.34

Kako kredibilna je slovenska politika? Premier Robert Golob pravi, da ima težave z dvojino in s tem zavrača očitke, da je bil v svojih izjavah, ko je govoril o tem, kdaj je prvič spoznal nekdanjo notranjo ministrico Tatjano Bobnar, nedosleden. Ob tem pa se dviga še dvom nad zakonitostjo posvetovalnega referenduma o drugem bloku jedrske elektrarne Krško. So se politiki v državnem zboru dogovarjali, kako bi izigrali zakonodajo in zagotovili projekt Jek 2, ne glede na rezultat novembrskega referenduma?