slovenska južna meja

Notranji ministri EU potrdili vstop Hrvaške v schengen
08. 12. 2022 06.34Evropski notranji ministri so sprejeli odločitev: Hrvaška vstopa v schengen. O slednjem so notranji ministri EU odločali na zasedanju v Bruslju, ki se ga udeležuje tudi slovenska notranja ministrica Tatjana Bobnar. Južna soseda Slovenije se bo schengnu pridružila s prvim januarjem 2023. Slovensko notranje ministrstvo je ob tem Hrvaški čestitalo ter sporočilo, da mejne kontrole med Slovenijo in Hrvaško ne bo več. Vstop Romunije in Bolgarije v schengen so evropski ministri medtem zavrnili, zaradi česar je evropska komisarka za notranje zadeve Ylva Johansson izrazila razočaranje.

Notranji ministri EU v petek o širitvi schengna s Hrvaško z januarjem
12. 10. 2022 13.38Hrvaški se obeta, da bo januarja 2023 vstopila v schengensko območje, s čimer bo odpravljen nadzor na meji s Slovenijo, je v minulih dneh potrdilo več virov pri EU. Svet EU, ki bo širitev schengna obravnaval na petkovem zasedanju notranjih ministrov v Luksemburgu, sicer čaka na mnenje Evropskega parlamenta, ki bo po pričakovanjih pozitivno. Dokončno bo o vstopu Hrvaške v schengen z januarjem prihodnje leto odločal Svet EU, kar naj bi se zgodilo decembra.

Vlada potrdila: Ograja bo padla, z deli pričnejo prihodnji teden
08. 07. 2022 16.03Ministrica za notranje zadeve Tatjana Bobnar je uradno potrdila, da bo ograja na južni meji začela padati naslednji teden. Odstranjevala jo bo vojska, nadzor meje pa bo izvajala Policija, je pojasnila. Varnost se zato ne bo zmanjšala, je zagotovila.

Fajonova: Slovenija bo vztrajala pri implementaciji arbitražne razsodbe
06. 07. 2022 14.31Zunanja ministrica Tanja Fajon se je v Zagrebu sestala s hrvaškim kolegom Gordanom Grlićem Radmanom, s katerim sta potrdila pripravljenost, da državi odprta vprašanja rešujeta skozi medsebojni dialog. V tem duhu bo po besedah Fajonove potekalo tudi reševanje vprašanja meje, nekatera vprašanja pa bodo čim hitreje skušali rešiti neformalni ravni. Poudarila je, da bo nova slovenska vlada spoštovala odločitev arbitražnega razsodišča in vztrajala pri implementaciji razsodbe. Fajonovo sta sprejela tudi hrvaški premier Andrej Plenković in predsednik Zoran Milanović.

Hrvaška na zemljevidu ECDC zelena, na slovenskem pa še vedno oranžna
28. 06. 2021 11.13Evropski center za obvladovanje in preprečevanje bolezni je pretekli četrtek objavil nov zemljevid evropskih držav, na katerem je bila Hrvaška sprva obarvana sivo. Napako so čez dan popravili in Hrvaško obarvali v zeleno. Slovenska vlada novih podatkov ni upoštevala, tako da je naša celotna južna soseda, z izjemo Panonske Hrvaške, še vedno obarvana oranžno. Tako velja, da je vstop v Slovenijo brez karantene mogoč z negativnim testom ali potrdilom o cepljenju oziroma prebolelosti.

Prehod meje: kdaj v karanteno in kdaj ne
16. 06. 2020 12.20V Sloveniji imamo po odprtju meja dva seznama. Na enem so države, ki jih je NIJZ uvrstil med varne, na drugem pa so tiste, iz katerih moramo ob vrnitvi v dvotedensko karanteno. Med obema seznamoma pa je večina ostalih držav sveta. Če ste slovenski državljan ali živite v Sloveniji in sodite v katero od izjem v 10. členu odloka, vam karantena tudi ob prihodu iz teh držav ne bo odrejena.

'Najboljši promotor Slovenske vojske je zadovoljen vojak'
03. 06. 2020 15.49Predsednik republike in vrhovni poveljnik obrambnih sil Borut Pahor in obrambni minister Matej Tonin sta si na Babnem polju ogledala predstavitev vojaških aktivnosti v okviru niza vaj Preskok 2020. Tonin je ob tem povedal, da obrambno ministrstvo s predlogom zakonom o investicijah na obrambnem področju v prihodnjih šestih letih načrtuje za 780 milijonov evrov investicij v Slovensko vojsko. Pahor ocenjuje, da bo to vojski zagotovilo, da "še naprej ostane vojaški steber slovenske varnosti".

Avstrija v četrtek odpira meje s Slovenijo, Nemčija pa s 15. junijem
03. 06. 2020 06.25Italija je znova odprla meje za tuje turiste, ki so bile zaprte zaradi pandemije covid-19. Ob prehodu meje turistom ne bo več treba v 14-dnevno karanteno. Odpravili so tudi omejitev potovanj med italijanskimi deželami, ki je bila v veljavi od 9. marca. Naša severna soseda Avstrija je sporočila, da s četrtkom odpira meje s sosednjimi državami z izjemo Italije, Nemčija pa umika opozorilo glede potovanj v 31 evropskih držav od 15. junija.

Migranti korak pred ukrepi države - vedno znova najdejo nove poti
02. 03. 2020 19.26Je Slovenija pripravljena na morebitno ponovitev scenarija begunskega vala iz leta 2015? Notranji minister v odstopu Boštjan Poklukar pravi, da država razmere budno spremlja, da izkušnje z večjim migrantskim valom že ima in da je tokrat policija bistveno bolje opremljena, kot je bila pred petimi leti. Nabavili so tudi že dodatnih 40 km ograje za našo južno mejo ter na določene točke postavili videonadzorni sistem in kamere.

Pravobranilec EU: Nismo pristojni za tožbo Slovenije
11. 12. 2019 08.25Generalni pravobranilec Priit Pikamäe je presodil, da Sodišče EU ni pristojno za obravnavo slovenske tožbe proti Hrvaški oziroma za odločanje o mejnem sporu, ki ne spada pod pravo Unije. Zunanji minister Cerar je v odzivu dejal, da je argumentacija Pikamäeja šibka in da moramo počakati na dokončno odločitev Sodišča EU. Spomnil je še, da njegovo mnenje za sodišče ni zavezujoče.

V Črnomlju niso navdušeni nad vojaki v zabojnikih: 'Prej smo imeli mir'
31. 08. 2019 18.54Slovenska vojska je v Črnomlju postavila manjšo bazo s štirinajstimi bivalnimi zabojniki, kjer bodo lahko prenočili vojaki, ki pomagajo pri varovanju južne meje. Baze se najbolj veselijo vojaki iz Štajerskega konca, ki so zdaj tudi po več kot štiri ure na poti v službo in nazaj.

Začeli s postavljanjem novih 40 kilometrov ograje na južni meji
21. 08. 2019 15.17Na južni meji je izvajalec del, srbsko podjetje Legi-SGS, ki ga je ministrstvo za javno upravo izbralo prek javnega razpisa, začel s postavljanjem novih 40 kilometrov panelne ograje. Zdaj že postavljajo štiri kilometre ograje pri kraju Preloka v Beli krajini.

Poslanci in evroposlanci ostro nad Salvinijeve ideje o ovirah na meji
05. 07. 2019 16.09V DZ se vrstijo obsodbe napovedi italijanskega notranjega ministra Mattea Salvinija glede možnosti postavitve ovir na slovensko-italijanski meji za zajezitev nezakonitih migracij. Nekatere poslanske skupine menijo, da bi bile fizične ovire nesprejemljive in neevropske, medtem ko so mnenja o mešanih patruljah še vedno različna. Do idej o fizičnih ovirah na meji so kritični tudi evroposlanci.

Minister Poklukar: Ni potrebe, da vojska dobi dodatna pooblastila
15. 05. 2019 08.31Ilirskobistriški policisti so včeraj zajeli 74 nelegalnih prebežnikov, kar kaže, da se pritisk na slovensko mejo stopnjuje. O tem, kako varovati mejo, so na pobudo SDS razpravljali poslanci, saj po njihovem mnenju Šarčeva vlada ne stori dovolj za varovanje meje. Pogovarjali smo se s predsednikom odbora za notranjo politiko Zvonkom Černačem, sklicateljem seje, in notranjim ministrom iz vrst LMŠ Boštjanom Poklukarjem.

Slovenska vojska za varovanje južne meje dodatno angažirala 35 pripadnikov
12. 05. 2019 12.31SV je na zaprosilo policije poslala okrepitev na južno mejo, ima pa tudi pripravljene enote, da lahko vsak trenutek okrepi prisotnost, je dejal obrambni minister Karl Erjavec. Kot so pojasnili v SV, so za sodelovanje pri varovanju južne meje v soboto dodatno angažirali 35 pripadnikov. Policija je pojasnila, da so za dodatne pripadnike zaprosili že pred primerom ugrabitve, ker redno spremljajo gibanje in naraščajoče trende ilegalnih migracij.

Organe pregona skrbi vedno večje število tihotapcev
06. 09. 2018 20.37Slovenska južna meja je na udaru. V prvih osmih mesecih letošnjega leta jo je ilegalno prečkalo 5350 prebežnikov, skoraj štirikrat več kot v enakem obdobju lani. A bolj kot samo število nedovoljenih prestopov, ki ga policija še obvladuje, naše organe pregona skrbi število tihotapcev. Gre za vodiče in voznike, ki zaračunavajo velike vsote samo za to, da ilegalca prepeljejo nekaj kilometrov iz Hrvaške do Italije.

Kljub intenzivnim pripravam na implementacijo arbitražne odločbe, na Trdinovem vrhu vse po starem
07. 10. 2017 19.08Slovenska vlada se, dobre tri mesece po arbitražni razsodbi, intenzivno pripravlja na njeno implementacijo. A na Trdinovem vrhu stanje za zdaj ostaja nespremenjeno. V vojaškem objektu, ki je po odločitvi sodišča pripadel Hrvaški, je še vedno slovenska vojska. Slovenija namreč vztraja, da ga bo zapustila, če bo naša južna soseda pristala na implementacijo razsodbe.

V DZ nezadovoljni z izjavami Erjavca v Bruslju: 'To služi le strankarskim interesom, nikakor pa ne državi'
18. 07. 2017 13.43Predsednik SD Dejan Židan je v Bruslju ponedeljkov poziv zunanjega ministra Karla Erjavca k resni razpravi o incidentih v Piranskem zalivu v vladi in koaliciji ocenil kot izrazito dobronameren: "Če kdor koli misli, da je dogovor s Hrvaško mogoč, je pretirano naiven." Zaradi Erjavčevih izjav je menda precej nejevoljen predsednik DZ Milan Brglez.

V Piranskem zalivu v 17 dneh 36 incidentov, slovenski ribiči upajo na čimprejšnjo uveljavitev razsodbe
17. 07. 2017 16.13Od arbitražne razsodbe do včeraj, torej v 17 dneh, je slovenska policija v Piranskem zalivu zabeležila kar 36 incidentov. Novo mejno črto vztrajno prestopajo tudi hrvaški ribiči. Zunanji minister Karl Erjavec je v Bruslju zato pozval k resni razpravi vlade o enostranskih dejanjih Hrvaške v Piranskem zalivu. "To ni več hec," je prepričan minister.

Avstrija želi nadzor na notranjih mejah podaljšati za nedoločen čas. Slovenija je proti
26. 04. 2017 12.23Avstrijski notranji minister želi, da bi nadzor na nekaterih notranjih mejah EU podaljšali za nedoločen čas. "Dokler zunanje meje ne bodo ustrezno zavarovane, bomo izvajali nacionalne ukrepe," je dejal. Slovenija je ves čas proti. Še vedno tudi ni rešena pretočnost prometa na mejnih prehodih na slovenski južni meji.

V Sloveniji se je začelo snemanje korejske romantične drame
04. 03. 2016 16.01V Slovenijo je prispela ekipa korejskega televizijskega kanala TVN, ki bo na izbranih lokacijah: v Ljubljani, Piranu in na Bledu posnela predvidoma 50 minut filmskega materiala, ki bo prikazan v petih oz. šestih od skupno 16 delov nove nadaljevanke Dear my friend.

FOTO: Slovenija poostrila nadzor na meji in postopke obravnave migrantov
17. 11. 2015 07.05Slovenija je po napadu v Parizu poostrila nadzor državne meje, varovanje objektov in intenzivirala aktivnosti v notranjosti države. Boštjan Šefic je ocenil, da je stanje v Sloveniji še vedno stabilno in varno. Predstavniki držav na balkanski migracijski poti so se zavzeli za upočasnitev migrantskega toka.

Južna meja zadnja ovira pred iskanjem boljše prihodnosti
03. 02. 2013 18.43Slovenska policija ima znova veliko dela z nezakonitimi prebežniki, za katere je naša južna meja zadnja ovira pred iskanjem lepše prihodnosti v Nemčiji ali Italiji. V primerjavi z letom 2011 se je lani število nezakonitih prehodov meje povečalo kar za polovico.

Strokovne službe DZ: Izjave Pukšiča, da se obisku v Južni Ameriki odpoveduje, nimamo
24. 09. 2012 13.28Predsednik državnega zbora Gregor Virant je zatrdil, da potovanju poslanca Franca Pukšiča nasprotuje in da bo naredil vse, da ga prepreči. Pukšič je medtem zatrdil, da ne gre za nobene kaprice in da se je potovanju že odpovedal.

Slovenskim ribičem milijonska odškodnina za izpad dohodka
06. 06. 2011 20.48Slovenija je ob zaprtju pogajalskega poglavja o ribištvu Hrvaške dosegla, da južna soseda sicer lahko razglasi ekološko ribolovno cono, a le za tretje države, ne pa tudi za države EU. Tako bodo naši ribiči lahko lovili do Vrsarja, a šele po določitvi meje med državama.

IAEA: Tokio naj razširi evakuacijsko cono
31. 03. 2011 07.44Vsebnost radioaktivnega joda v morju pred poškodovano jedrsko elektrarno Fukušima raste iz dneva v dan. Rastejo tudi pritiski na japonsko vlado, naj razmisli o širitvi evakuacijske cone. Slovenj Gradec je za pobrateno mestu Mjoko zbral 10.000 dolarjev.

Rupel: Zakaj sporazum ne vsebuje zemljevida?
11. 05. 2010 20.34"Sporazum Drnovšek-Račan vsebuje zemljevid, iz katerega je razviden stik med slovenskim in mednarodnim morjem, arbitražni sporazum pa arbitrom nalaga, da pač nekaj najdejo," meni Dimitrij Rupel.

Dokument iz leta 1994: Umag v Sloveniji
11. 11. 2009 10.55Pred 15 leti je odbor za mednarodne odnose, katerega član je bil sedanji premier Borut Pahor, sprejel zaupni dokument, v katerem bi imela Slovenija mejo do reke Mirne, ki vključuje tudi Savudrijo, Umag, Buje, Grožnjan in Novigrad.

Policija z novim helikopterjem
19. 10. 2007 14.33Letalska policijska enota je prevzela v uporabo nov helikopter, ki bo služil za nadzor schengenske meje.

Hrvaška zavrača uredbo
05. 01. 2006 07.54Uredba o določitvi slovenskega ribolovnega območja nima nobene podlage v mednarodnem pravu, trdi Zagreb.