slovenska istra

60-kilogramski tovor na 50-kilogramskem vojaku
26. 01. 2025 07.00Poenostavljeno prepričanje je, da vojno zmagujejo izjemne taktike velikih generalov, napredna orožja in njihova količina ter pogum vojakov. Vse našteto vsekakor igra pomembno vlogo, vendar v resnici vse stoji in pade na logistiki. Preskrba s hrano, strelivom, orožjem, drugo opremo, energenti, sanitetnim materialom, prevoz ranjencev, ujetnikov ... Brez dobro delujočega kompleksnega sistema oskrbovanja, ki se razteza v globokem zaledju vojskujoče strani, nobena vojska na svetu ne more računati na uspeh.

V hrvaški Istri pri dveh Slovencih odkrili devet kilogramov marihuane
04. 12. 2024 15.17Na Hrvaškem so na območju Umaga zaradi suma preprodaje drog v sredo priprli dva slovenska državljana. Pri njiju so med hišnima preiskavama v torek odkrili devet kilogramov marihuane in manjše količine amfetamina, so sporočili z istrske policijske uprave.

Istrski med zaščiten kot skupni proizvod Slovenije in Hrvaške
08. 07. 2024 16.06Istrski med je po uredbi Evropske komisije zdaj tudi uradno vpisan v register zaščitenih označb porekla in zaščitenih geografskih označb. S tem je "istrski med" zaščiten kot skupni proizvod Slovenije in Hrvaške. Tako se med zdaj lahko prideluje le na geografskem območju slovenske in hrvaške Istre.

Ne potrebuje stranišča in kopalnice, ima pa telefon in računalnik
02. 05. 2024 07.00Že skoraj 20 let je bos, nima kopalnice, stranišča na izplakovanje, zobe si čisti z vejico, ki jo utrga z bližnjega grma. Ima pa pametni telefon in računalnik, ker ju potrebuje pri svojem delu. Nara Petrovič živi sredi gozda v Slovenski Istri in išče stik s sabo in naravo. Kadar ni doma, potuje po svetu in predava, uči ter podpira okoljske projekte.

Na 'prestolu' ostaja Grčija, zanimanje pa raste tudi za bolj unikatne kraje
28. 04. 2024 16.18Temperature so bile že v začetku aprila marsikod po Sloveniji poletne. In čeprav je kasneje sledila ohladitev, je marsikdo že takrat z mislimi odpotoval v bolj ali manj oddaljene kraje. Zdaj pa so pred vrati že prvomajske počitnice, ko bodo številni te "sanje" tudi uresničili. Kam se odpravljajo, po katerih destinacijah je največ povpraševanja in kakšni so letošnji prvomajski potovalni trendi? No, med njimi zagotovo ne najdemo več "last minute" potovanj, vse bolj priljubljeni pa so tudi poleti kar z ljubljanskega letališča. Kako pa na povpraševanje vpliva inflacija?

Fabio je zbiral podpise, veter je Srečku odpihnil zastavo
26. 01. 2024 08.22Kako so navijali za Slovenca in kako se držali za glavo, bi lahko povzeli dogajanje na tribuni pod Jaso. Rogla se je v četrtek ves dan kopala v soncu, najboljši deskarji na svetu pa so pritegnili pisano množico dejanskih navijačev in slučajnih radovednežev. Po kvalifikacijah je še tlelo upanje na slovensko medaljo, nato pa je moral v osmini finala en Slovenec izločiti drugega. O preteklosti in prihodnosti deskanja smo se pogovarjali z očetom slovenske junakinje zadnjih olimpijskih iger, katere obraz je krasil majice Istranov, ki so na sneg prišli samo zaradi nje.

Slovenska Istra: za izboljšave in odpravo ozkih grl 4,5 milijona evrov
23. 01. 2024 20.13Leto in pol je minilo od hude poletne suše, proti kateri so se v slovenski Istri borili tudi s pomočjo vojske, gasilcev in zasebnikov, ki so neposredno v vodarno vozili vodo. Po usklajevanjih med občinami, vodovodi in ministrstvom za okolje bodo kmalu objavili razpis za interventne ukrepe. 4,5 milijona evrov naj bi bilo dovolj za nekaj izboljšav in odpravo ozkih grl, s katerimi bi lahko s Krasa v Istro pripeljali dodatne količine vode.

Katere destinacije so tokrat glavni hit turističnih agencij?
28. 10. 2023 07.00Bližajo se prve počitnice po začetku šolskega leta. "Končno," si verjetno misli marsikateri učenec, dijak, pa seveda tudi učitelji in starši. Kam se tokrat odpravljamo Slovenci? Iskali smo najbolj zaželene destinacije za jesenski oddih. Razmere v svetu niso najbolj naklonjene potovanjem, zato na Mladiki opozarjajo, da naj bodo vsi državljani previdni, da naj se na pot dobro pripravijo in naj se izogibajo lokacijam po Evropi, kjer se odvijajo protivojni protesti.

Med osumljenci zaradi nezakonite gradnje v Istri tudi Slovenca
27. 07. 2023 15.46V okviru preiskav več poslovnih in zasebnih objektov v povezavi z nezakonito legalizacijo stavb je bilo na območju hrvaške Istrske županije pridržanih 13 ljudi iz Hrvaške in Srbije, pa tudi Slovenije. Obtoženi so zlorabe položaja in pooblastil ter napeljevanja k zlorabi in ponarejanju listin, je sporočila istrska policija.

Rezidence in vile Murva: stanovanja in vile z bazenom v osrčju slovenske Istre
22. 07. 2023 00.15Slovenska Istra je eden najlepših delov Slovenije in ima izjemno ugodno ozračje za bivanje. Ponaša se s čudovitimi obalnimi mesti, slikovitimi vasicami in čistim morjem.

Oče šestletnika v priporu. Mesec: V primeru kršitev bodo vpleteni odgovarjali
21. 07. 2023 09.30Oče šestletnega dečka, ki je osumljen omogočanja uživanja prepovedanih drog ter zanemarjanja mladoletne osebe in surovega ravnanja, je bil pred preiskovalnega sodnika priveden 13. julija, ta pa je zanj odredil pripor. Trenutno je moški še vedno v priporu, poteka preiskava. Inšpektorat za delo medtem izvaja inšpekcijski nadzor CSD-ja. Iz CSD Južna Primorska odgovarjajo, da so z mnenjem sodišču podprli predlog mame za zaščito otroka, a da do maja niso prejeli nobenih informacij, ki bi zahtevale ukrepanje s strani CSD-ja. Minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec je dogodek označil za "nesprejemljiv za slovensko družbo", napovedal pa je tudi ostre ukrepe v primeru zaznanih nepravilnosti.

'Slovenska beseda ne bo utihnila'
09. 07. 2023 18.57"Smrt fašizmu, svoboda narodu," je nedavno odmevalo v vasici Ocizla pri Kozini. S proslavo so se poklonili prvim borcem za slovenski jezik revolucionarne podtalne organizacije slovenskih in hrvaških domoljubov, predvsem protifašistom, imenovanih TIGR. Borili so se za svobodo, v kateri si lahko brez strahu govoril slovenski jezik in se gibal po slovenski zemlji.

Trije znaki kakovosti, po katerih prepoznamo pristnost tradicionalnih lokalnih izdelkov
25. 05. 2023 00.15Kar 29 pristnih slovenskih kulinaričnih izdelkov danes nosi evropsko zaščito z enim od treh znakov kakovosti: "zaščitena označba porekla", "zaščitena geografska označba" in "zajamčena tradicionalna posebnost".

'Vsaka kaplja šteje, vsak liter šteje': Povezava rižanskega in tržaškega vodovoda
22. 05. 2023 16.46V Trstu sta direktorja Rižanskega vodovoda Koper in podjetja AcegasApsAmga podpisala pogodbo o začetku delovanja povezave med Elerji in Korošci (Santa Barbara), skozi katero lahko teče 15 litrov vode na sekundo. Cilj sodelovanja je veliko bolj zmogljiva povezava prek Škofij.

Za srednjeročno oskrbo Istre z vodo na voljo 92 milijonov evrov
30. 03. 2023 17.42Med srednjeročnimi ukrepi za zagotavljanje ustreznih količin pitne vode slovenski Istri, ki jih je potrdila vlada, je nadgradnja kraškega vodovoda iz Brestovice in izgradnja novega povezovalnega vodovoda iz vodarne Korotan pri Postojni do Rodika. Za investicije, ki naj bi bile izvedene v treh do štirih letih, je na voljo 92 milijonov evrov.

Laskavi naziv prejelo olje Jurinčiča
29. 03. 2023 19.11Oljčno olje iz slovenske Istre je najboljše na severni polobli. Laskavi naziv je prejelo olje Jasa Arsena Jurinčiča, ki ima sicer le tristo oljk, s katerimi pridela le nekaj sto litrov olja letno. Nimamo velikih količin, lahko se pa kosamo v kakovosti, pravi, njegova skrivnost pa je zgodnje obiranje, posebna lega oljčnika in najmanjši konji na svetu, ki skrbijo za travo v njem.

Prenovljena linija Capris znova preseneča!
03. 02. 2023 00.15Eleganca. Sočnost. Zrelost. Okus, ki ostaja še dolgo v spominu. Vse to – in še mnogo več – bi lahko zapisali za Capris, linijo mirnih vin iz kleti Vinakoper.

Načrt zajezitve Suhorce bodo pospravili v predal
20. 10. 2022 17.58Delovna skupina za oskrbo Istre z vodo je sprejela predlog, da se prekine postopek priprave državnega prostorskega načrta Suhorca, je po srečanju s skupino v Kopru povedal minister za okolje in prostor Uroš Brežan. Dolgoročno naj bi poiskali drug prostor za akumulacijo, prej pa obljubljajo druge ukrepe.

Pero Lovšin: Slovenci v svoji srži nismo šentflorjanci
16. 10. 2022 08.00Pankrti so nedvomno nosilci domače pank spomenice, hkrati pa veljajo za pionirje panka na Balkanu. Po bučni 40-letnici v Stožicah bodo letos obeležili 45-letnico, ki je tudi 40-letnica drugega albuma Državni ljubimci. Pred velikim koncertom se je frontman Pero Lovšin z nami zazrl v preteklost in skozi sedanjost pokukal v prihodnost.

Zaradi padavin rdeče vremensko opozorilo za jugovzhodni del države
16. 09. 2022 09.19Zaradi hudih nalivov, ki so težave povzročali že v četrtek, padavine pa se nadaljujejo tudi danes, so na nekaterih merilnih postajah izmerili celo rekordne količine padavin. Ponekod je v 24 urah padla večja količina padavin, kot v celotnem poletju. Zaradi obilnih padavin so že čez dan za večji del države razglasili najvišjo stopnjo vremenskega opozorila, je pojasnil meteorolog Brane Gregorčič. "Stanje je resno, a še ne kritično," pa je dejal hidrolog Andrej Golob. Visokovodni val se namreč pomika v spodnji tok, zaradi česar bi lahko kasneje tudi v tem odseku dosegli maksimalen pretok, ki pa bi nato začel upadati.

Prevozi vode v Istro so bili cenejši od predvidenega
30. 08. 2022 18.38V vodarno Rižanskega vodovoda je prispela zadnja cisterna vode iz Unice. Skupaj so pripeljali 53.000 kubičnih metrov vode, stroški so ocenjeni na 700.000 evrov, kar je bistveno manj od treh milijonov, ki jih je vlada dodelila pred začetkom, je v Cepkih pri Dekanih povedal državni sekretar na ministrstvu za obrambo Rudi Medved.

Po hrvaški Istri še slovenska: odprava omejitev uporabe pitne vode
29. 08. 2022 12.25Hidrološke razmere v Istrski županiji so se izboljšale, zato je župan Miletić preklical sklep o uvedbi ukrepov za zmanjšanje porabe pitne vode prve stopnje in sprejel sklep o odpravi omejitev. Vse omejitve uporabe pitne vode pa so preklicali tudi v slovenski Istri. Končali se bodo tudi prevozi vode s Planinskega polja v Istro.

Dež za nekaj dni ublažil kritično pomanjkanje vode v slovenski Istri
16. 08. 2022 12.45Podaljšani konec tedna, ki so ga v slovenski Istri pričakovali s strahom, se je iztekel brez redukcij oskrbe s pitno vodo. Poraba se je sicer povečala, a je padlo nekaj dežja, pa tudi s Planinskega polja so pripeljali največ vode doslej. Kljub temu vse omejitve ostajajo v veljavi, so poudarili na Rižanskem vodovodu.

V slovensko Istro začeli voziti vodo z Notranjske
26. 07. 2022 07.11Pri Planini so iz reke Unice začeli črpati vodo za potrebe slovenske Istre. Vojaški in gasilski tovornjaki s cisternami bodo surovo vodo prevažali do vodarne Rižanskega vodovoda v Cepkih pri Dekanih. Vodo prevažajo s štirimi gasilskimi avtocisternami in štirimi cisternami Slovenske vojske, so sporočili iz Uprave za zaščito in reševanje. Črpanje lahko poteka 24 ur na dan, v rotaciji pa je sedem enot. "Trenutno lahko prečrpamo 5000 litrov na minuto," je povedal Domen Torkar iz Uprave za zaščito in reševanje.

Koprski ribiči ostro nasprotujejo izsušitvi struge Rižane
22. 07. 2022 15.34Ribiška družina Koper ostro nasprotuje izsušitvi struge reke Rižane, saj v njej ne živijo le ribe. Kot so poudarili v odzivu na zamisel o zmanjšanju ekološko sprejemljivega pretoka v reki, ljudje ne znamo več sobivati z naravo. Direktor Rižanskega vodovoda Martin Pregelj medtem opozarja, da bo vode v primeru suše v vsakem primeru zmanjkalo. Medtem župani slovenske Istre poudarjajo, da so ljudje v zadnjih dneh začeli bistveno bolj skrbno ravnati s pitno vodo in občutno zmanjšali porabo, na dopisni seji pa je vlada sprejela načrt zagotovitve interventnih prevozov vode za oskrbo slovenske Istre.

Vanganelsko jezero se sme uporabiti za kmetijsko rabo
21. 07. 2022 17.38Direkcija za vode je izdala dovoljenje za uporabo Vanganelskega jezera in drugih manjših zajetij za kmetijsko rabo. "V pripravi je načrt dopolnilne oskrbe z vodo s cisternami, ki ga pripravlja obrambno ministrstvo," je na novinarski konferenci po seji vlade pojasnil minister za okolje Uroš Brežan. Opozoril je, da je situacija glede vodooskrbe v slovenski Istri je zelo resna, zato se je treba pri porabi vode obnašati varčno. "Upoštevajte vse ukrepe, ki jih pripravljajo Rižanski vodovodi in lokalne skupnosti," je pozval.

V Istri začeli čezmejni projekt sodelovanja ob množičnih nesrečah
09. 07. 2022 14.58V Istri so začeli z evropsko sofinanciranim projektom Max Aid, s katerim se bodo v primeru množičnih nesreč čezmejno povezali z zdravstvenimi ustanovami na hrvaškem delu polotoka. Projekt je vreden nekaj več kot 440.000 evrov, s pridobljenimi izkušnjami želijo pomagati tudi obmejnim krajem na območju Kvarnerja.

Predrzneži vklapljajo zalivalne sisteme Marjetice Koper
08. 07. 2022 16.41Zaradi dolgotrajne suše so razpoložljive količine vode v slovenski Istri na kritični meji. Zato so občine tega območja v torek sprejele vrsto ukrepov za zmanjšanje porabe vode in prepovedale vso nenujno uporabo vode. Tako so javna in komunalna podjetja, ki upravljajo javno infrastrukturo, v sredo izklopila zalivalne sisteme na javnih zelenicah, zaprla tuše na plažah in izklopila fontane ter vodne motive na javnih površinah. Zaposleni v Marjetici Koper ugotavljajo, da ponoči nekdo namerno vdira v zalivalne sisteme in vklaplja zalivanje zelenic. Vandalizem so prijavili Policiji.

'Redukcijam pitne vode na Obali se najverjetneje ne bomo mogli izogniti'
07. 07. 2022 13.25Prazne fontane, nedelujoči tuši na plažah, presušena tla ... To so podobe slovenske Istre, ki se sooča s hudo sušo. Tako hudo je, da se letos redukcijam vode, obdobjem, ko iz pip na Obali ne bo pritekla voda, najbrž ne bo mogoče izogniti. Kdaj se obeta ta scenarij, ko druge rešitve več ne bo, v rižanskem vodovodu ne morejo napovedati, saj je vse odvisno od tega, kdaj bo treba vodo začeti vračati v sistem. In obeti niso najboljši. Naš hišni prognostik napoveduje, da se vsaj do 20. julija ne pričakuje obilnejših padavin, situacijo pa bo še dodatno zaostrila vročina, ki se vrača naslednji teden.

Nov predlog: 15 pokrajin, poseben status za Ljubljano
06. 07. 2022 14.21Po tem, ko se je strokovna javnost poenotila v pobudi za ustanovitev desetih pokrajin z Ljubljano in Mariborom, ki bi imele poseben status, sedaj državni svet predlaga ustanovitev 15 pokrajin, poseben status pa bi imela samo Ljubljana. Državni svet bo paket treh zakonov za ustanovitev pokrajin vložil v parlamentarno proceduro. Zakonodajno iniciativo je podprlo 28 svetnikov, nihče ni bil proti. Gre za zgodovinski trenutek, je ocenil predsednik republike Borut Pahor, ki se je kot častni gost udeležil seje. Z odločitvijo državni svet zaključuje proces, začet leta 2019, ko je v vnovičnem poskusu ustanovitve pokrajin prevzel vlogo koordinatorja.