slovenska gospodinjstva

Na avtocesti v prihodnosti 110 kilometrov na uro, v delih naselij 30?
18. 02. 2025 06.00Bi lahko v prihodnosti po slovenskih avtocestah namesto 130 vozili 110 kilometrov na uro, v vseh stanovanjskih naseljih pa največ 30 kilometrov na uro? Čeprav se na prvi pogled zdi kontradiktorno, pa študije iz tujine kažejo, da se potovalni čas zaradi manj težke noge voznikov prav nič ne podaljša. Na ta račun se namreč izboljša pretočnost prometa, zmanjšajo se fantomski zastoji. Ima pa znižanje hitrosti številne pozitivne učinke tako na zdravje prebivalstva in BPD ter pomeni manj smrtnih žrtev na cestah, kažejo impresivni rezultati iz tujine. Tako razlagajo v Podnebnem svetu, kjer so pred kratkim obravnavali ta nekoliko kontroverzni predlog, ki bo morda nekoč postal družbeni konsenz, kot je danes uporaba varnostnega pasu.

Odgovorili agenciji za energijo: EK zaskrbljena zaradi dogajanja glede omrežnine
15. 01. 2025 13.04Evropska komisija je na direktorat za energijo poslala dopis, v katerem v zvezi s sistemom obračunavanja omrežnine opozarja na veljavno zakonodajo EU o neodvisnosti regulatorjev. Če bo vlada sprejela ukrepe, ki bi posegli v neodvisnost agencije za energijo, bi lahko komisija sprožila postopek ugotavljanja kršitev obveznosti po pravnem redu EU.

Podnebni svet za nujno ukinitev subvencij za fosilna goriva
08. 01. 2025 11.53Podnebni svet, ki deluje kot vladno znanstveno posvetovalno telo pri oblikovanju in izvajanju podnebnih politik, je na prvi seji v letošnjem letu razpravljal predvsem o predlogih za zmanjšanje izpustov v prometnem sektorju. Med predlaganimi ukrepi so med drugim izpostavili nujnost ukinitve subvencij za fosilna goriva in promocijo javnega prometa.

Golob: Strošek za elektriko to zimo kljub novemu sistemu omrežnine ne bo višji
18. 11. 2024 13.58Ljudje po uvedbi novega sistema obračunavanja omrežnine pri elektriki po besedah premierja Roberta Goloba to zimo ne bodo imeli višjih stroškov. "Vlada je z regulacijo cen poskrbela, da bodo te ostale na enaki ravni, kot so bile pred uvedbo novega sistema," je povedal. Po novici, da je ruski Gazprom ustavil dobavo plina Avstriji, pa je povedal, da cena zemeljskega plina v Sloveniji za prihodnost pada. "Slovenija je danes neodvisna od dogajanj med Rusijo, Ukrajino in Evropo," je dodal.

Kako do pokojnine z varčevanjem
01. 11. 2024 06.58Za boljšo pokojnino je treba začeti varčevati čim prej, opozarjajo strokovnjaki. Nataša in Janez sta to upoštevala in začela varčevati takoj, ko sta dobila prvo službo. Sprva sta kot večina Slovencev varčevala konservativno, pozneje pa tudi več tvegala. Analizirali smo različne načine varčevanja za pokojnino, kaj se najbolj splača in kaj je najbolj tvegano. Mlada družina, ki ima še veliko let do pokojnine, si lahko privošči tudi tvegane oblike varčevanja, pravi prof. dr. Aljoša Valentinčič, a s tem nima v mislih naložbe v kriptovalute.

Najboljše toplotne črpalke za vaš dom: Primerjava različnih vrst
18. 10. 2024 08.58Toplotne črpalke so najbolj priljubljena rešitev za energetsko učinkovito ogrevanje sodobnih domov v Sloveniji. S svojo sposobnostjo izkoriščanja obnovljivih virov energije, kot so zrak, zemlja ali voda, toplotna črpalka ponuja trajnostno alternativo tradicionalnim načinom ogrevanja.

Karitas prizadetim v lanski ujmi razdelila že 12,7 milijona evrov pomoči
29. 07. 2024 08.17"Do sedaj smo razdelili že 12,7 milijona evrov pomoči," so sporočili s Slovenske karitas, ki sicer še naprej pomaga prizadetim v lanskoletnih poplavah. Ob tem dodajajo, da v pomoč vključujejo tudi gospodinjstva, ki so bila prizadeta tudi ob letošnjih neurjih. Tu pa ni le finančna pomoč, temveč tudi psihosocialna, od avgusta 2023 so namreč na terenu izvedli 2788 ur razbremenilnih pogovorov, ki jih je v 740 gospodinjstvih opravilo 12 strokovnjakov.

Dihajte lažje in naravno s sodobnimi prezračevalnimi sistemi
23. 02. 2024 09.39Svež zrak je za človeka nujno potreben tako za produktivnost kot za splošno zdravje telesa.

Skupina Gen s tremi milijardami prihodkov in 205 milijoni čistega dobička
25. 01. 2024 11.00Skupina Gen je po prvih ocenah lani ustvarila 2,97 milijarde evrov prihodkov, kar je 28,9 odstotka manj kot predlani. Čisti dobiček je znašal 204,5 milijona evrov, potem ko je leto prej 23,6 milijona evrov.

Slovenija stoji na cestah: gospodarstvo bi 'aktiviralo' odstavni pas
22. 01. 2024 18.41Kilometrski zastoji na avtocestnem križu in vpadnicah ter zastarelo in slabo delujoče železniško omrežje. Prometne razmere v Sloveniji so postale nevzdržne in obremenjujejo tako okolje kot ljudi, prevozniškemu in logističnemu sektorju pa povzročajo velike skrbi in stroške, se hudujejo v slovenskem gospodarstvu. Zahtevajo pospešitev postopkov umeščanja v prostor in izgradnjo tretjih pasov na avtocestah, prioritetno okoli Ljubljane ter na vseh vpadnicah proti Štajerski, Primorski, Gorenjski in Dolenjski. Dokler ti ne bodo zgrajeni, pa se v primeru javnega prometa in vozil z več potniki zavzemajo za takojšnjo, čeprav začasno, uporabo odstavnih pasov.

'Po tednih, ko so z vseh strani prejemali pomoč, so ostali sami s svojimi težavami'
16. 11. 2023 15.47Tri mesece in pol po katastrofalnih poplavah, še posebej pa po razdoru zaradi zbranega denarja za mengeškega gasilca, so vse glasnejša vprašanja o tem, kje je končalo na milijone evrov, ki so jih ljudje darivali za prizadete v ujmi. Slovenska karitas je doslej razdelila več kot šest milijonov evrov gospodinjstvom, ki so jih prizadele avgustovske poplave. Največ prošenj za finančno pomoč so dobili iz savinjske regije. Opozarjajo, da je trenutno na terenu najbolj pomembna psihosocialna pomoč. Koliko denarja so zbrale in razdelile druge humanitarne organizacije?

Koliko Slovenci porabimo za vino?
11. 11. 2023 11.44Mize se bodo na martinovo šibile od dobrot in mladega vina. Na praznik vina smo zbrali nekaj podatkov o tem, koliko grozdja so pridelali vinogradniki in koliko za vino na leto odštejejo slovenska gospodinjstva. Vinogradniki so lani na nekaj več kot 14.000 hektarjih vinogradov pridelali okrog 82.000 ton grozdja. Bele sorte so obrodile nekoliko bolje od rdečih, v povprečju 5,7 tone na hektar.

Rdečemu križu in Karitasu dodatnih 98 ton hrane
10. 11. 2023 16.24Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je v okviru operativnega programa za hrano in osnovno materialno pomoč iz sklada za evropsko pomoč za najbolj ogrožene zagotovilo dodatnih 98 ton hrane, ki bo novembra dostavljena na razdelilna mesta Rdečega križa in Slovenske karitas, so sporočili z ministrstva.

Upokojenci bodo podali pobudo za oceno ustavnosti pokojninskega zakona
07. 11. 2023 17.50Skupina upokojencev bo na ustavno sodišče podala pobudo za oceno ustavnosti 116. člena zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju. Ta določa, da upokojenec, ki začne znova delati, postane zavarovanec in se mu pokojnina ne izplačuje. Pobudo podpirajo tudi v DeSUS, saj menijo, da gre za kršitev ustave, je dejal predsednik Anton Rifelj.

Kako začeti varčevati in graditi svoje premoženje?
23. 10. 2023 00.15Skoraj gotovo med nami ni nobenega, ki si ne bi želel varne finančne prihodnosti. Da bi čez pet, deset, dvajset let lahko uresničili svoje želje in živeli čim bolj brezskrbno, varčujemo. Tako ali drugače. Ampak kako lahko varčujemo tako, da iz svojih prihrankov naredimo največ?

Koliko slovenska gospodinjstva porabijo za hrano in prevoz?
14. 10. 2023 08.27Slovenska gospodinjstva so lani za nakupe življenjskih potrebščin v povprečju namenila 23.934 evrov oz. 10.006 evrov na posameznega člana. Od tega so največji del – več kot petino – predstavljali izdatki za prevoz, ki vključujejo tudi nakupe prevoznih sredstev, ugotavljajo na Statističnem uradu RS. Sledijo hrana in stanovanjski stroški.

Zeleni dnevi, zelene poti
30. 09. 2023 07.00Po hitrem preletu zbranih mednarodnih dni, ki so tako ali drugače povezani z okoljem, sem jih naštela nekaj manj kot 30, pri čemer seznam gotovo ni popoln. Okolje ima tako – vsaj na koledarju in simbolično – veliko pozornosti. Poleg že uveljavljenih okoljskih dni pa v zadnjem času opažam trend, da se tudi različni drugi svetovni dnevi nekako barvajo zeleno. Običajno vsak tak dan zaznamuje neka tema ali prioriteta in zelenega je tudi v tem spektru čedalje več. Ravno v času nastajanja tega zapisa smo zaznamovali svetovni dan turizma, pred tem pa Evropski teden mobilnosti. Slednji je že v svojem bistvu zelen, saj spodbuja trajnostne oblike prevoza, turizem pa – kljub številnim nezanemarljivim okoljskim vplivom – tudi nastopa v zeleni preobleki.

Rdeči Križ Slovenije in Karitas prejela 4056 vlog prosilcev za pomoč po ujmah
28. 08. 2023 07.29Danes se iztekajo roki za oddajo vlog prosilcev za pomoč po nedavnih ujmah. Rdeči Križ Slovenije je zjutraj prejel skupno 2506 vlog, Slovenska karitas skupno 1550 vlog, število vlog pa še ni dokončno. Pojavljajo se informacije, da nekateri iz centrov odnašajo večje količine materiala, policija in dobrodelni organizaciji tega ne opažajo.

Kakšna pomoč je trenutno na voljo tistim, ki so jih prizadele poplave?
25. 08. 2023 10.22Po podatkih vlade je po katastrofalnih poplavah, ki so v začetku meseca opustošile večji del države, neprimernih za bivanje skoraj 500 stanovanjskih objektov, 34 jih je popolnoma porušenih, še veliko večje število pa jih po uničenju potrebuje sanacijo. 649 ljudi se je moralo razseliti. Vlada je v četrtek potrdila predlog interventnega zakona, ki prinaša številne ukrepe za v poplavah prizadete prebivalce, a te mora zdaj potrditi še državni zbor. Kakšna pomoč pa je trenutno na voljo osebam, ki jo potrebujejo? Za vas smo na enem mestu zbrali vse informacije.

Rdeči križ in Karitas z donacijami zbrala že več kot dva milijona evrov
11. 08. 2023 13.41Rdeči križ Slovenije (RKS) je za prizadete v zadnjih poplavah prek bančnih transakcij fizičnih oseb in gospodarskih družb ter z SMS-donacijami do zdaj zbral več kot milijon evrov. Na terenu je dejavnih več kot 1000 prostovoljcev RKS. Pri Slovenski karitas ocenjujejo, da je petkova ujma v Sloveniji poškodovala vsaj 4000 hiš in stanovanj. V Ljubljani, Kamniku in okolici Cerkelj jih je popolnoma uničenih 77, na Koroškem in v podravski regiji pa 51. Na Karitas so doslej zbrali več kot 1,5 milijona evrov za pomoč žrtvam poplav, je povedal generalni tajnik Karitas Peter Tomažič.

V Celju evakuirali več kot 4000 ljudi, v Laškem takšnega pretoka ne pomnijo
04. 08. 2023 08.28Iz Koroške in Savinjske prihajajo katastrofalni posnetki razmer. Voda odnaša hiše, ceste, mostove, ulice, poplavni val pa se še širi. Na določenih območjih so še vedno ujeti prebivalci, saj se reševalne službe ne morejo prebiti do odrezanih krajev. V Celju so evakuirali več kot 4000 prebivalcev. Iz Laškega poročajo o pretoku vode, kakršnega ne pomnijo. Civilna zaščita poziva, da se ob zvoku siren umaknite na varno, nikar ne rešujte predmetov, ampak v prvi vrsti poskrbite za svoje življenje in življenje svojih bližnjih. Razmere so izredne in ponekod kaotične tudi na Koroškem.

Nov poziv vladi, naj določi najvišje dovoljene cene elektrike
04. 05. 2023 14.07Gospodarske zbornice in delodajalska združenja so znova opozorili na zaostrene razmere za delovanje gospodarstva. Glavni razlog so po njihovih navedbah previsoke cene električne energije, zaradi katerih slovenska podjetja izgubljajo mednarodno konkurenčnost. Vlado so znova pozvali, naj po zgledih iz tujine določi najvišje dovoljene cene elektrike.

TZS: Regulirane cene elektrike so višje od tržnih
14. 04. 2023 11.49V Trgovinski zbornici Slovenije so prepričani, da bi morale biti najvišje dovoljene maloprodajne cene električne energije nižje. Trenutne so namreč višje od tržnih, kar po njihovem mnenju naše gospodarstvo postavlja v nekonkurenčen položaj. Konkretno: sicer omejena cena, ki jo plačujejo slovenska podjetja, je za 65 evrov na MWh višja od cene v Nemčiji in skoraj trikrat višja od cene na Hrvaškem. Ogrožena so delovna mesta, opozarjajo.

'Brutalne' najemnine in 'oderuški' krediti: 'Privilegij je, da si suženj banke'
05. 04. 2023 06.00150 povprečnih plač mora danes odšteti posameznik, da bi si lahko privoščil nakup 50 kvadratov velikega rabljenega stanovanja v Ljubljani. Obrestne mere za stanovanjska posojila so že nad štirimi odstotki, zato je zanimanja za kredite manj. Na najemnem trgu medtem vladata negotovost in nestabilnost, za garsonjero je treba odšteti tudi do 900 evrov mesečno. Prišli smo do točke, ko je obrok kredita pogosto nižji od najemnine, a je danes privilegij že to, da ti banka posojilo odobri, saj se število kreditno sposobnih prebivalcev z leti zmanjšuje. Se torej bolj splača živeti v najemu ali kupiti lastno stanovanje? Vlada napoveduje poostren nadzor nad najemnim trgom, na mizi je tudi predlog regulacije rasti najemnin.

Slovenski bančniki ponovno mirijo: Za paniko ni razloga
27. 03. 2023 19.41Negotovost se nadaljuje po nedavnem propadu ameriške banke SVB in težavah švicarske banke Credit Suisse, ki jo je zaradi hudih likvidnostnih težav prevzela konkurenčna banka UBS. Kako so v takšnem mednarodnem okolju varne slovenske banke, je odgovarjal tudi minister za finance.

Z manjšimi ukrepi do nižjih računov za ogrevanje
23. 01. 2023 09.05Predstavljamo preproste nasvete, ki ustvarjajo prihranke pri stroških ogrevanja, in razkrivamo, kateri je najugodnejši in najučinkovitejši sistem ogrevanja na dolgi rok.

Tudi poslanci iščejo rešitev za kreditno (ne)sposobnost prebivalstva
17. 01. 2023 18.22Komisija DZ za nadzor javnih financ je banke in Banko Slovenije pozvala k dogovoru, kakšne omejitve glede kreditiranja, ki so v nacionalni pristojnosti, bi bile za Slovenijo primerne. Banke med drugim pravijo, da so preveč omejene pri kreditiranju, regulator pa, da so tveganja v bančnem okolju povečana in da so ukrepi primerni.

V Slovenijo znova alžirski plin, v veljavi novi ukrepi proti energetski krizi
01. 01. 2023 08.23Veletrgovec s plinom Geoplin odslej zemeljski plin v Slovenijo dobavlja tudi iz Alžirije. Triletno pogodbo za diverzifikacijo nabavnih virov je po prekinitvi dobav iz Rusije novembra sklenil z alžirsko državno družbo Sonatrach. Z novim letom pa so se začeli uporabljati novi ukrepi, namenjeni pomoči v energetski krizi. Na voljo so med drugim subvencije podjetjem za stroške energentov in gospodinjstvom za lesne pelete za ogrevanje, regulirane so cene elektrike za mikro, mala in srednja podjetja, pa tudi cene elektrike in plina za javne zavode in občine.

Pismo vladi: 'Modela pomoči podjetjem ne podpiramo, nujna dodatna pomoč'
05. 12. 2022 15.45Delodajalska združenja niso zadovoljna s predlogom zakona o pomoči za gospodarstvo za omilitev posledic energetske krize. Zato so na predsednika vlade Roberta Goloba naslovila pismo, v katerem ga opominjajo, da so vladi poslala že več predlogov, kako bi lahko pomagala podjetjem zaradi visokih cen energentov. Dodala so tudi, da modela pomoči podjetjem ne podpirajo.

Kako do visokih prihrankov pri ogrevanju?
25. 11. 2022 00.15Energetska kriza je prodrla v vse pore in jasno je, da bo letošnjo zimo ogrevanje dražje kot v preteklih letih, zato vse več posameznikov išče učinkovite in cenovno ugodne načine ogrevanja svojih domov.