slovenija med vojnama

Podelitev Prešernovih nagrad: 'Nagrajenci pomagajo videti tudi onkraj vidnega'
07. 02. 2025 22.11V Cankarjevem domu so podelili najvišja priznanja za dosežke na področju umetnosti. Prešernovi nagradi za življenjsko delo sta prejela kiparka Dragica Čadež ter režiser in performer Dragan Živadinov. Kot je v nagovoru dejala predsednica upravnega odbora Prešernovega sklada Zdenka Badovinac, letošnji nagrajenci pomagajo videti tudi onkraj vidnega.

'Slovenija naj zahteva izključitev Izraela z Evrovizije 2025'
22. 12. 2024 13.22Napetosti po zadnji Evroviziji, ko je Evropska radiodifuzna zveza (EBU) izraelski pevki kljub številnim kritikam dovolila nastop na tekmovanju, se še niso polegle. Mesece pred spektaklom v švicarskem Baslu se znova vrstijo pozivi po izključitvi Izraela, tudi iz Slovenije. Svet RTV Slovenija je namreč nedavno odločil, da mora Slovenija pri zvezi EBU "nemudoma sprožiti zahtevo, da Izrael ne nastopi na izboru za pesem Evrovizije".

Pred volitvami v ZDA: Jezus bi bil danes skrajni radikalec
01. 11. 2024 11.58Kaj je danes v politiki skrajno, radikalno?

Komu zvoni? Strah pred politično desnico in porazi levice
21. 10. 2023 09.03Zadnja leta naj bi se v Evropi znova spopadali z vzponom desnega populizma. Desni populizem je predstavljen kot tujek, kot nekaj nenaravnega in nesprejemljivega, nekaj, kar ruši obstoječo politično-ekonomsko ureditev. Zmaga Fica na Slovaškem, ponovna zmaga PiS-a na Poljskem (čeprav najverjetneje ne bodo mogli oblikovati vlade) v zadnjem mesecu govorita tej tezi v prid.

Adijo celulit, strije in suha koža
12. 08. 2023 00.15Čeprav mnogi ljudje menijo, da je losjon za telo le dodatna, nepotrebna stopnja v svoji vsakodnevni rutini nege kože, pa je resnica ravno nasprotna.

'Leva stran, veslaj!'
16. 07. 2023 20.30Mali motorček je glasno zabrnel, ko je pomagal izvleči enega izmed splavov s "parkirišča" v rečnem rokavu na prostrano Dravo. Mariborski flosarji Stanko, Miha in Aljaž niso skrbeli samo, da je plovba mimo Lenta potekala varno, ampak so se izurili tudi v pregovorni štajerski gostoljubnosti, ki vedno poskrbi za polne želodčke in odpravi užejanost tudi v najbolj soparnem poletnem večeru. Nekdaj težaško delo na reki je zdaj postalo prava turistična atrakcija.

Slovenija Ukrajini poslala orožje druge svetovne vojne: 16 havbic M2A1
07. 04. 2023 05.00V Ukrajini poleg hrumenja oklepnikov M80A in tankov M-55S grmijo tudi 105-milimetrske havbice M2A1. V Ukrajino je Slovenija poslala 16 havbic ameriške izdelave, ki jih je naša država podedovala od JLA. Gre za orožje, ki je vrhunec slave doživelo med drugo svetovno vojno. S tem se je SV znebila 'težkega trojčka', saj je tako topove kot oklepnike in tanke Mors nameraval prodati že leta 2015. Informacijo o dobavi topov spremlja tudi komunikacijska zmeda na zunanjem ministrstvu in pri državnem sekretarju za nacionalno varnost, kjer imajo težave z opredeljevanjem velikosti vojaških formacij.

17 tekočih kilometrov gradiva, najstarejši dokument iz leta 1246
14. 02. 2023 14.3917 tekočih kilometrov arhivskega gradiva, ki priča o zgodovini Štajerske, Pomurja in Koroške, pa obsežna zbirka listin in fototeka. Gradiva pomembnih posameznikov, celo plemiških družin, in na tone arhivskih škatel z zapuščinami okoliških gospostev, v katerih najdemo sodne spise, prastare fotografije, risbe, notne zapise, pesmi in nekoč zasebne dnevnike. Tako bogato zbirko hrani ena najpomembnejših kulturnih ustanov pri nas – Pokrajinski arhiv Maribor. Letos praznuje 90-letnico ustanovitve, a njeni začetki segajo precej dlje. Ob častitljivem jubileju zato pripravljajo pester nabor razstav in delavnic ter predstavljajo svoje delo.

Novo življenje zapuščene blejske Pristave? Postala naj bi petzvezdični hotel
18. 01. 2022 18.40Eden najbogatejših Slovencev, podjetnik Otmar Zorn, namerava zapuščeno blejsko Pristavo, ki jo je kupil pred nekaj leti, preurediti v petzvezdični hotel z od 80 do 100 sobami različnih velikosti. Zgradba je bila sicer med obema vojnama zgrajena kot konjušnica, kasneje predelana v večstanovanjsko stavbo, nato v trgovski kompleks, zdaj pa že desetletja propada.

Nezakonit rave v enem največjih zapuščenih jugoslovanskih bunkerjev v Sloveniji
06. 11. 2021 07.00Skrivni bunker na obrobju Ljubljane, ki je javnosti manj poznan, je eden največjih v državi in je nastal zaradi zaščite političnega vodstva. Velikost presega tistega v Kočevju, a uporabljen ni bil nikoli, čeprav je po 70 letih še vedno v odličnem stanju. Poleg je še eden, nedokončan, a zgodba glavnega bunkerja je vsaj tako nenavadna, kot je zanimiva, saj praktično nihče ni vedel, kako velik je ta objekt (oziroma sploh niso vedeli zanj), in je nekako pristal v zasebni lasti. In zdaj, po vsem tem času, je skrit v gozdovih gostil nezakonito rejversko zabavo.

Izbrana Plečnikova dela vpisana na seznam svetovne dediščine UNESCO
28. 07. 2021 06.48Na Unescovem seznamu svetovne kulturne in naravne dediščine so odslej tudi izbrana Plečnikova dela v Ljubljani. Tako je v sklopu dvotedenskega zasedanja pod vodstvom Kitajske odločil odbor. Med drugim so nov naziv prejele Plečnikove Žale, NUK, kongresni trg s parkom Zvezda, cerkev sv. Mihaela v Črni vasi in cerkev sv. Frančiška Asiškega v Šiški ter nabrežja Ljubljanice. "Plečnikova Ljubljana je fenomen urbane krajine 20. stoletja, vpis na UNESCO seznam pa priznanje za kvalitete Plečnikovega javnega prostora" je dejal Tomaž Štoka, koordinator delovne skupine, ki je pripravila nominacijo.

100 let pogodbe, ki je 'naš narod razkosala na tri dele'
12. 11. 2020 07.41Pred sto leti so v Rapallu podpisali pogodbo, ki je začrtala mejo Kraljevine Srbov, Hrvatov in Slovencev z Italijo. Z rapalsko pogodbo je Kraljevina SHS v zameno za priznanje izgubila del ozemlja. S tem je pod Italijo prišlo okoli 300.000 Slovencev ali dobra tretjina slovenskega prebivalstva.

Garda Slovenske vojske za zgodovino
10. 09. 2020 15.33Garda Slovenske vojske je pri Aljaževem stolpu v sredo stala v častnem pozdravu. Na prvi pogled se dogodek ne zdi nič posebnega, a ko upoštevamo pomen Triglava za Slovence, za državo in na kratko preletimo zgodovino osvajanja vrha, vidimo, da gre za res poseben dogodek, ki ga je pripravila ena najelitnejših enot v Slovenski vojski.

Pahor podprl pobudo za postavitev spomenika prepovedanim in uničenim knjigam
23. 08. 2020 11.1623. avgust je evropski dan spomina na žrtve vseh totalitarnih in avtoritarnih režimov, ki ga obeležujemo tudi v Sloveniji. Skupina akademikov in drugih strokovnjakov humanističnih ved je na predsednika Boruta Pahorja naslovila pobudo za postavitev spominskega znamenja knjigam, ki so bile na Slovenskem prepovedane in uničene, ta pa je zamisel podprl.

Časovna kapsula razkrila skrivnosti bistriškega župana pred 100 leti
26. 07. 2020 06.58V Ilirski Bistrici razkrivajo zgodovinske zgodbe, ki so bile več kot sto let ujete v Čenarjevi hiši, kjer je z družino prebival Franc Starec, ki je županoval Bistrici, ko je bila leta 1911 povzdignjena v trg. Vnukinja Gabrijela, ki je hišo podedovala, in njen mož Alojz Fatur sta jo zdaj prodala, a je Fatur pred tem na podstrešju v zazidanem oknu našel list z zapisi, ki ga je župan skril. A ne zgolj listine, vse, kar je v hiši ostalo, je prava časovna kapsula, ki razkriva življenje družine in tistega časa.

Mia, Tanja in Vildana: 'Pri moških nikoli ne komentiramo, kako je lep in ima 10 otrok'
08. 03. 2020 10.52Na mednarodni dan žensk smo k pogovoru povabili tri srčne, odločne in uspešne ženske – dve inženirki, ki sta bili tudi med nominirankami za inženirko leta, in zdravnico, ki se že 20 let posveča skrbi za starejše. S sogovornicami smo spregovorile o njihovi življenjski poti, o stvareh, ki jih ženejo dalje, življenjskih lekcijah, pa tudi o odnosih med moškimi in ženskami v družbi. Kot so poudarile, tukaj nismo zato, da bomo bili bitko med spoloma, ampak da bomo sodelovali.

Bo Plečnikova zapuščina kmalu del Unescove dediščine?
23. 01. 2020 13.49Vlada je dala zeleno luč nominaciji stavbnih in urbanističnih del arhitekta Jožeta Plečnika v Ljubljani za vpis na Unescov seznam svetovne kulturne in naravne dediščine.

'Populizem ni nujno fašizem, je pa na dobri poti'
21. 09. 2019 07.40"Obkladanje ljudi s fašisti in nacisti, pa tudi s komunisti, je zame nesprejemljivo. To je etiketa, ki se jo nalepi nekomu, ki ga ne maraš," pripoveduje Dušan Nećak, zaslužni profesor s Filozofske fakultete. "Eni pravijo, da se zgodovina ponavlja, drugi pravijo, zgodovina se ponavlja, a kot farsa, tretji pravijo, da se zgodovina nikoli ne ponavlja, sam pa sem mnenja, da se zgodovina ponavlja na ta način, da zaznamo, da smo nekatere stvari, ki se dogajajo danes, že videli v zgodovini."

Slovenski gospodarstveniki zadovoljni z obiskom pri Medvedjevu
11. 09. 2019 12.23Predstavniki največjih slovenskih podjetij v Rusiji so zelo zadovoljni z obiskom vladne delegacije pod vodstvom premierja Marjana Šarca v Moskvi, katere del so bili tudi sami. Tovrstni obiski so, kot so pojasnili v Moskvi, za njih zelo pomembni, saj jim odpirajo vrata in nove priložnosti.

V čezmejni Cesti gradov moči združuje 26 avstrijskih in devet slovenskih gradov
16. 06. 2019 07.00Večji obisk in prepoznavnost – to sta osnovna cilja tri leta trajajočega in milijon evrov vrednega projekta 470 kilometrov dolge Ceste gradov, v sklopu katerega si je roke podalo skupno že 35 avstrijskih in slovenskih dvorcev in gradov. Prvi rezultati so že tukaj – slovenski partnerji beležijo več turistov, na murskosoboškem območju za kar 98 odstotkov. In kaj v projektu Slovenci sploh ponujamo?

Glasovanje odpadlo, Maks Fabiani ostaja častni občan Komna
25. 04. 2019 13.01Občinski svet Občine Komen naj bi na današnji seji odločal o odvzemu naziva častnega občana arhitektu in nekdanjemu županu Štanjela Maksu Fabianiju zaradi članstva v fašistični stranki. Potem ko je deset od skupaj 13 svetnikov komenskemu županu Eriku Modicu poslalo predlog za umik te točke z dnevnega reda, pa glasovanja danes očitno ne bo.

Čas politične propagande in manipuliranja z volivci
06. 04. 2019 07.00V času, ko se vse več volivcev odloča na podlagi čustvene intuicije in manj na podlagi razuma, politična propaganda pa ima v družbenih omrežjih neregulirano platformo za manipuliranje z volivci, ne gre nobenega volilnega izida vnaprej odpisati. Zmaga Donalda Trumpa je šolski primer tega, ni pa edini.

Novo pomembno odkritje naših arheologov s pomočjo najnovejše tehnologije
30. 03. 2019 07.00Strokovnjakom iz Narodnega muzeja Slovenije je v okviru evropskega projekta Claustra+ uspelo potrditi nov odsek poznorimskega zapornega sistema, imenovanega claustra Alpium Iuliarum. Na podlagi terenskih raziskav in lidarskega posnetka jim je uspelo dokumentirati skromne ostanke nekoč mogočnega zapornega zidu.

Nova cerkev tik ob koprski železniški postaji
05. 03. 2019 20.21Pravoslavna skupnost se v Kopru pripravlja na gradnjo nove cerkve, prve po drugi svetovni vojni. Med obema vojnama so bile na naših tleh tri pravoslavne cerkve, vendar so dve po Hitlerjevem naročilu porušili, ostala je le ljubljanska. Novo cerkev bodo postavili tik ob koprski železniški postaji, zgrajena bo iz istrskega kamna.

Občina, v kateri organizirajo tradicionalno dobrodelno nogometno tekmo
05. 11. 2018 17.56Na vrsti je Občina Miren Kostanjevica, ki je bila ustanovljena leta 1994, ko se je odcepila iz Mestne občine Nova Gorica. Tu sta doma kraški pršut in teran. Med obema vojnama se je veliko prebivalcev odselilo, po drugi svetovni vojni pa se je začela industrializacija, kar je povzročilo opuščanje kmetijstva.

Restavrator Aljaževega stolpa: Na vrhu je edino pravo mesto za original
03. 09. 2018 06.00Gorazd Lemajič je restavrator-konzervator in eden glavnih operativcev projekta obnove Aljaževega stolpa. Med čistilno akcijo smo ga ujeli na Kredarici in izvedeli vse o tem, kako bo potekala odstranitev stolpa, kako zahtevna bodo restavratorska dela, pa tudi o tem, kako je na vrhu Triglava potekala malarska vojna in zakaj bi namestitev stolpa v muzej povzročila shizofreno stanje.

Pahor ob dnevu upora proti okupatorju pozval k spravi in premoščanju razlik med Slovenci
27. 04. 2017 07.47Predsednik Pahor je državni praznik počastil z dnevom odprtih vrat v predsedniški palači. V nagovoru je Slovence pozval k spravi in premoščanju razlik glede dogodkov izpred več kot sedemdeset let. Poudaril je, da bomo samo tako kot narod zmogli skozi preizkušnje v prihodnosti in se izognili ponovnemu razkolu.

Ptički se ženijo, mi pa praznujemo gregorjevo – slovenski praznik ljubezni
12. 03. 2017 07.43Gregorjevo po ljudskem izročilu napoveduje pomlad, znan je tudi kot dan, ko se ptički ženijo oziroma slovenski praznik zaljubljencev. Številni so na predvečer po potokih spuščali barčice s svečami. Veste, od kod ta običaj?

Na večer pred gregorjevim barčice preplavile potoke
11. 03. 2017 11.02Spuščanje barčic na predvečer gregorjevega je že star običaj. Lansko leto je veselje najmlajših v Ljubljani in tudi ponekod drugod onemogočilo slabo vreme, letos pa ni razloga, da ne bi ob potokih mrgolelo nasmejanih otrok in ostalih navdušencev. Kam se lahko odpravite?

Pretresljiva resnična zgodba o ženski, ki se je povzpela do neba in padla nazaj na trda tla
02. 06. 2015 10.11Bili smo na premieri dokumentarnega filma o Pavli Jesih, ki je bila v prvi polovici 20. stoletja med vodilnimi v alpinizmu in v kinu. Čeprav je med vojno logistično, finančno in z lastnim delom izdatno podpirala OF, se je po njej znašla v primežu nacionalizacije, na koncu pa je bila še po krivici obsojena kolaboracije z okupatorjem.