slepi ljudje

V napadih na Gazo več kot 400 mrtvih, kljub obsodbam Izrael napoveduje nove
18. 03. 2025 06.27Izraelska vojska je ponoči izvedla obsežne napade po celotni Gazi, pri čemer je po podatkih tamkajšnjega ministrstva za zdravje ubila najmanj 400 ljudi. Izraelski zunanji minister je sporočil, da so napade izvedli, ker Hamas ni pristal na novo predlagana določila dogovora. Napovedal je tudi, da ni šlo za enkraten napad, pač pa bodo z napadi nadaljevali v prihodnjih dneh. Iz sveta se vrstijo obsodbe izraelskih napadov. Tudi slovensko zunanje ministrstvo je Izrael pozvalo, naj nemudoma ustavi vse vojaške operacije in s tem omogoči vrnitev vseh talcev iz palestinske enklave.

'Kot naseljenec sem prišel v deželo nekoga drugega, a to zdaj skušam popraviti'
22. 12. 2024 18.59V Ljubljani se je nedavno mudil Jeff Halper, izraelski aktivist in borec za pravice Palestincev. Prepričan je, da imajo Palestinci podporo svetovne javnosti, a so problem vlade. Opozarja, da Palestincem grozi normalizacija stanja na terenu in da bi morala mednarodna skupnost jasno zavzeti stališče proti režimu apartheida. Sam sicer pravi, da se zaveda lastne moralne dileme, saj je tudi sam naseljenec. Vendar skuša izkoristiti svoje privilegije, ki jih ima kot Jud v Izraelu, in s svojim delovanjem pomagati, da bi v državi bili obe strani nekoč enakopravni in bi sobivali v eni demokratični državi.

35. Liffe: Coppolov megalomanski polom ali vizija prihodnosti?
24. 11. 2024 16.34Če je bil vizionarski filmar 85-letni Francis Ford Coppola vedno pred časom, spomnimo se le trilogije Boter, "vietnamiade" Apokalipsa danes, potem hkrati tudi velja, da je Megalopolis njegov srčni projekt, ki ga je pripravljal skoraj pol življenja in strnil v 138 minut dolgo epopejo.

'Čas je za ločitev Izraela in Palestine': 'Nihče pa ne želi Hamastana'
02. 09. 2024 18.20Dogajanje v Gazi je ena osrednjih tem letošnjega Blejskega strateškega foruma. Rešitve zaenkrat ni na vidiku, vojna v Gazi pa bo žal kmalu obeležila neslavno prvo obletnico.

'Mislim, da me čaka smrt. In tako je še najbolje'
21. 08. 2024 06.0027. avgust bo za 42-letnega Andreja Gnjota dan D. To je dan, ko bo sodišče v Srbiji odločalo, ali ga bodo izročili Belorusiji. V roke režimu, ki ga preganja, ker se ne strinja z njim. Če se bo to zgodilo, ga skoraj zagotovo čaka smrt. Pravzaprav bi v primeru izročitve tudi sam raje zaprosil za smrtno kot zaporno kazen: "Ker me ubijejo in to je to. Si predstavljate leta mučenja? Bolje je biti mrtev." A zaenkrat upa, da do tega ne bo prišlo. Da bo država, ki želi sedeti na dveh stolčkih – proruskem in proevropskem – le spregledala.

Pester dan v DZ: prekinitev, obstrukcija, nesklepčnost in hude obtožbe
17. 04. 2024 13.50Izredno sejo DZ so zaznamovali postopkovni zapleti in prekinitve. Opozicija je najprej želela umik predloga za posvetovalni referendum o uporabi konoplje v medicinske namene z dnevnega reda, zatem pa, da se umakne še predlog za posvetovalni referendum o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Seja je bila zato večkrat prekinjena, tudi zaradi nesklepčnosti. V SDS so kritični do ravnanj koalicije in predsednice DZ, ki da opoziciji omejujeta vzvode, ki jih ima na voljo. Jelka Godec je ocenila, da je v DZ umrla pravna država, Janša pa, da se v DZ posnemajo prakse ljubljanskega mestnega sveta.

200 let slavi brajica, pisava za slepe, ki svet odkrivajo z dotikom
04. 01. 2024 20.05Danes praznujemo praznik, ki slavi enakost ljudi, pa tudi človeško sposobnost, da premagamo vse ovire, ki nam jih življenje postavi na pot. Danes namreč slavi brajica, pisava za slepe. Letos mineva točno 200 let, odkar so jo razvili in od takrat odprli pot v svet tistim, ki ne vidijo z očmi, a znajo svet odkrivati z dotikom.

Golob: Ko se nek proces znajde v slepi ulici, je treba skrbnika zamenjati
05. 10. 2023 11.51Ob napovedanih menjavah v vladi premier Robert Golob pritrjuje, da sta ministrica Irena Šinko in minister Uroš Brežan izgubila njegovo zaupanje. "Ko se nek proces znajde v slepi ulici, je treba skrbnika procesa zamenjati," je podkrepil svojo odločitev. Zato pa ima bodoča ministrica za zdravje njegovo močno podporo.

Evropa, quo vadis? Ko morilec otrok postaja junak in vzornik
23. 07. 2023 11.15"Pred leti so po terorističnem napadu Andersa Breivika na Norveškem na družbenih omrežjih pisali, kako tega ne odobravajo, da nočejo imeti nič s takim tipom človeka. Zdaj si upam reči, da je za mladega skrajnodesničarskega aktivista, ki je bil takrat še otrok in premlad, da bi bil politično indoktriniran, Breivik kakor bog, ki je storil, kar je bilo treba narediti," so dober teden nazaj zapisali pri Delu.

Poklic kriminalista: ne bodo vozili luksuznih vozil in počitnikovali na rajskih otokih
20. 06. 2023 10.59Nasmejana je stopila pred kamero. Če ne bi bila v uniformi, ne bi nikoli pomislila, da gre za kriminalistko. Po zaključku 12-dnevnega praktičnega dela kriminalističnega tečaja v Gotenici je 33-letna vedra in zgovorna Sara Kodermac odgovorila na moje vprašanje, zakaj v težak in nevaren poklic – dela namreč kot kriminalistka na oddelku splošne kriminalitete Policijske uprave Nova Gorica, njeno področje: mamila, pedofilija, prostitucija in premoženjska kazniva dejanja.

Psihiatrinja o zdravljenju vojnih travm: Grozote onkraj človeškega razuma
23. 04. 2023 14.28Ljudje, ki so preživeli 44-mesečno obleganje Sarajeva, imajo še danes, tri desetletja po vojni, znake postravmatskega stresnega sindroma, boleče spomine, strah in delno zaceljene rane pa jim znova odpirajo prizori iz Ukrajine, pojasnjuje nevropsihiatrinja, ki je vsa ta leta nudila pomoč žrtvam vojne. Slišala je veliko tragičnih zgodb, nepredstavljivih grozot, ki sežejo onkraj človeškega uma. Zaupala nam je, kaj se jo je najbolj dotaknilo, kje je sama našla uteho in kako presekati začaran krog t. i. transgeneracijske travme.

Zakaj so nam filmi s presenetljivimi konci tako všeč?
21. 03. 2023 11.57Kar nekaj filmov je takšnih, ki nas na koncu pustijo brez besed, saj se zgodba razplete tako, kot nikoli ne bi mogli niti predvideti. Zgodba nas nenehno drži na robu, sprašujemo se, kaj se dogaja, morda na kakšni točki celo mislimo, da smo ugotovili, kaj je bistvo filma, ki ga spremljamo, potem pa nastopi konec. In nam ni nič jasno. Koliko takšnih filmov ste že pogledali? Psihologi pravijo, da obstaja tehten razlog, zakaj so ljudem všeč filmi s takšnimi konci.

'Nezaslišanih' 180 milijard dobička: naftna podjetja se kopajo v denarju
10. 02. 2023 11.02Naftne multinacionalke od BP do Shell so leta 2022 zabeležile dobrih 180 milijard evrov dobička – to je približno toliko, kot je BDP Madžarske. Okoli 124 milijard od tega velja za presežne dobičke, a korporacije vseeno ne spustijo cen goriva. Pozivov k temu, da je treba njihov pohlep korenito omejiti, zato ne manjka. Pa družbe? Trdijo, da denar potrebujejo za naložbe in skušajo zmanjšati pomen dejstva, da veliko teh sredstev porabijo za nagrade in zadovoljne lastnike.

Njegov svet zajela tema, novo luč našel v branju
04. 01. 2023 20.23Goran Glaser je 61-letni Mariborčan, ki kljub popolni slepoti živi polno in aktivno življenje. Rodil se je zdrav, videč deček, oslepel je pri 11 letih. "Na očesu se je pojavila podoba črnega metulja, slika se je hitro pričela širiti, vid je zameglilo," se spominja poti v temo. Sledili so šok, zmeda, številna vprašanja. Nov svet se mu je odprl, ko je v dar dobil prvi abecednik v Braillovi pisavi. Brati se jo je naučil v zgolj dveh dneh. Danes piše na računalnik z običajno tipkovnico, o svojem življenju je napisal celo knjigo. Ob svetovnem dnevu brajice pa poudarja njen pomen za življenje.

Nepozabno predpraznično druženje v Mastercard praznični vasici in Mastercard Pop-up restavraciji
28. 11. 2022 10.25Predpraznični dnevi v družbi najboljših domačih kuharskih mojstrov

Kandidati o 'versko slepi državi' in prepletanju religije s politiko
20. 10. 2022 08.21Vera je od nekdaj krojila ustroj države. Vpliva tako na načela prebivalstva kot tudi na zakone. Po poganstvu je prišlo krščanstvo, danes pa v Sloveniji deluje več deset registriranih cerkva in drugih verskih skupnosti. Poudarek na beli krščanski Evropi se je sicer znova zbudil v času begunskega vala leta 2015, jabolko spora pa je pri nas že pred tem predstavljala tudi izgradnja prve džamije v Sloveniji. Religija in vera sta tako kljub načelom ločenosti države in verskih skupnosti, svobodnega delovanja le-teh in načelu enakopravnosti verskih skupnosti še kako vpeta v politično dogajanje v Sloveniji. Kakšen pogled pa ima na odnos med državo in religijo sedmerica predsedniških kandidatov?

Alec Baldwin v novem intervjuju: Zadnji meseci so mi ukradli leta življenja
22. 08. 2022 06.00Alec Baldwin je preživel res težko leto. Po nesrečnem streljanju na snemanju filma Rust, v katerem je bila smrtno ponesrečena direktorica fotografije Halyna Hutchins, rekvizitno pištolo pa naj bi sprožil Baldwin, se je nanj vsul plaz obtožb, s katerimi se igralec spopada zadnjih 10 mesecev. 64-letni igralec je v novem intervjuju razkril, da je tudi sam najel zasebnega preiskovalca, ki raziskuje dogajanje tistega nesrečnega dne, in dodal, da ne verjame, da ga bodo doletele kazenske obtožbe.

Družina umorjenega Danijela dvomi v pošteno sojenje: 'Mrtva usta ne govorijo'
21. 08. 2022 10.19"Vsakič, ko gledaš film, v katerem nekoga ugrabijo, se najdeš v tem in podoživljaš stvari. Vidiš otroka, ki ne bo nikoli imel očeta, vidiš mamo, ki ne pride k sebi, njeno življenje se je končalo tistega dne. To so stvari, ki se ne bi smele zgoditi," pripoveduje skrušena sestra leta 2019 ugrabljenega in brutalno umorjenega Danijela Božića. Skoraj tri leta je minilo, a primer se ne premakne nikamor, zato družina dvomi, da bo sploh kdaj dočakala epilog.

Bobnarjeva: Politika ne sme nikoli več nadvladati Policije ali je zlorabiti za svoje cilje
27. 06. 2022 21.06Politika ne sme nikoli več nadvladati policije ali je zlorabiti kot orodje za dosego svojih ozkoglednih ciljev, je na slovesnosti ob dnevu policije poudarila ministrica za notranje zadeve Tatjana Bobnar. Napovedala je povrnitev zaupanja javnosti v policijo in se opravičila državljanom za nekatera nedopustna dejanja policije v času prejšnje vlade.

Tudi z okvaro vida lahko spremeniš svet na bolje
07. 06. 2022 00.15#ChangeMakers je svetovna kampanja za večjo ozaveščenost o izgubi vida.

'Okupatorji nočejo priznati, da je posebna operacija že propadla'
16. 05. 2022 09.52Ukrajinski vojaki, ki branijo mesto Harkov, so dosegli rusko mejo, je sporočil regionalni guverner. Trditev še sicer ni bilo mogoče neodvisno preveriti, poudarjajo tuji mediji. Ukrajinski predsednik Zelenski medtem pravi, da je ruska posebna operacija že propadla, čeprav priznava, da država nima sredstev, da bi Ruse pregnala iz Mariupola.

Napačni izračuni poslanskih mandatov: kako se je napaka sploh lahko zgodila?
10. 05. 2022 06.00Bi morala predsednik in direktor državne volilne komisije zaradi napačnih izračunov poslanskih mandatov odstopiti, kot zahteva predsednik vlade Janez Janša? Bi morali imeti volivci večji vpliv na to, kdo od kandidatov bo prišel v parlament? "Odkrivanje in odpravljanje napak v računalniških programih je eden težjih problemov v računalništvu," opozarja profesor Andrej Bauer s Fakultete za matematiko in fiziko. Doktor Ciril Ribičič pa predlaga uvedbo kombiniranega volilnega sistema, s katerim bi se ukinili okraji.

Blinken: Uporabe kemičnega orožja v Mariupolu ni mogoče potrditi
12. 04. 2022 06.45Na družbenih omrežjih so se pojavile navedbe, da naj bi Rusija v Ukrajini uporabila kemično orožje. "V Mariupolu so uporabili neznano snov," je dejala vodja odbora ukrajinskega parlamenta za vključitev Ukrajine v EU Ivana Klimpuš. Žrtve so imele hude dihalne stiske, pri nekaterih se je pojavila odpoved dihanja, je zatrdil nacionalistični bataljon Azov. Ameriški državni sekretar Antony Blinken je nato sporočil, da navedb o uporabi kemičnega orožja v Mariupolu ne more potrditi. Ruski predsednik Putin pa je znova izrazil prepričanje v zmago. Cilji "posebne operacije" bodo doseženi, o tem ni dvoma, je dejal med obiskom vesoljskega izstrelišča Vostočni na skrajnem vzhodu Rusije.

Skupaj naprej: 'Začeti moramo razmišljati o skupnosti, ne le o samem sebi'
11. 11. 2021 18.0020 mesecev dolga koronska kriza je družbo razdelila, znašli smo se v slepi ulici in čas je, da te delitve presežemo. V ta namen sta dve največji televizijski hiši v Sloveniji, POP TV in RTV, združili moči in ustvarili oddajo Skupaj naprej. Besedo smo dali gostom, ki ne taktizirajo, ki imajo vsebino, ki so znali dati v kontekst družbeno dogajanje ter nam odpreti obzorja, da se lahko skupaj vprašamo, v kakšni Sloveniji si pravzaprav želimo živeti. Poudarjajo, da ljudje izgubljamo stik med seboj. Pozabljamo, kako pomemben je fizičen dotik ter kako pomembna je medsebojna solidarnost. Kritični so, da se veliko preveč poudarja individualizem, namesto da bi v ospredje stopila skupnost. In prav to, pravijo, bi naredilo bistveno razliko pri spopadanju z epidemijo.

Med miti in resnicami slavnih psiholoških študij človeškega konformizma in preslepljenosti
18. 09. 2021 07.00Petdeset let nazaj ta mesec je slavni stanfordski psiholog Philip Zimbardo izvedel nevaren "eksperiment", v katerem je hotel raziskati, kako se začnejo spontano vesti navadni ljudje, ki so jim z danes na jutri pripisane vloge avtoritete (paznika) in podrejenosti (zapornika). Se bo njihova individualna osebnost takoj po družbeni redefiniciji radikalno spremenila? Je posameznik prvenstveno le prazen kozarec, ki ga (skoraj) do vrha napolni kultura?

'Če je cepivo Pfizerja in Moderne mercedes, je cepivo AstraZenece dober clio'
29. 01. 2021 06.00Cepljenje proti covidu-19 se je v Sloveniji začelo 27. decembra 2020 in za maskami strokovnjakov, ki so na ta dan poročali o prvih cepljenih v DSO-jih, se je skrival nasmešek. Od takrat je minil že več kot en mesec in v tem času smo do 27. januarja cepili 51.653 ljudi, 13.319 z dvema odmerkoma. Ker pa smo še daleč od cilja, tudi zaradi nezaupanja v cepiva, moramo začeti pri osnovah: kako delujejo cepiva, kakšna so, kdo stoji za njihovim razvojem?

Eni ne bi Janše, drugi ne Erjavca: Janševa vlada le še manjšinska
19. 12. 2020 10.36Kot da zdravstvena kriza v kombinaciji z desetletja podhranjenim zdravstvom ni dovolj, se je Slovenija znašla še sredi politične krize, glavne politične sile v državi pa se zadnje dni ukvarjajo predvsem s preštevanjem glasov. Kdo jih ima torej dovolj, da legitimno vodi vlado oziroma - kdo je na poti do večine in kdo se na oblasti vse bolj drži z "nepredvidljivimi glasovi"?

Počivalšek: Poziva k zaprtju vseh nenujnih dejavnosti ne morem podpreti
08. 12. 2020 08.18Poziva k zaustavitvi oziroma zaprtju gospodarskih dejavnosti zaradi slabe epidemiološke situacije, ki ga je minister za zdravje Tomaž Gantar posredoval gospodarskemu ministru Zdravku Počivalšku, ta ne bo podprl. Namesto tega predlaga korenito spremembo strategije boja proti epidemiji. Glede na število okužb in stanje v bolnišnicah Slovenija še ni pripravljena niti na rdečo fazo, pa je dejala vodja svetovalne skupine za covid-19 Bojana Beović.

'Zdaj veste, kako se počutimo mi ves čas'
01. 05. 2020 12.30Ljudje z gluhoslepoto, torej tisti, ki so gluhi in slepi hkrati, so že vse življenje v izolaciji. Z njimi ne znamo komunicirati in so popolnoma odvisni od ljudi, ki jim pomagajo. Čas izolacije, ki jo je prinesla pandemija, ljudje z gluhoslepoto znova doživljajo kot obdobje, preden so jim razni posamezniki ali organizacije začele nudili strokovno pomoč.

'Nevarnost ponovnega vala ni mimo, nekateri ukrepi morda odpravljeni do konca meseca'
05. 04. 2020 15.21Vse ukrepe, ki jih je vlada sprejela za zajezitev epidemije koronavirusa, je po besedah premierja Janeza Janše sprejela na podlagi mnenja stroke. "Tiste stroke, ki je bila bolj na ravni zahteve časa," je dejal. Po premierjevi oceni nam gre za zdaj zmerno dobro. Ob obisku UKC Ljubljana pa je opozoril, da tudi nevarnost ponovnega vala ni mimo.