sledljivost živil

Odgovorne za lažna ekološka jajca s kmetije Kaučič oglobili in ovadili

09. 04. 2025 10.48

Uprava za varno hrano je zaradi ugotovljenih neskladij, ki jih je po razkritju skritih posnetkov reje kokoši pokazal inšpekcijski nadzor, kmetijskemu gospodarstvu Kaučič in podjetju M. M. Kaučič izdala plačilne naloge in odgovorne kazensko ovadila tožilstvu. Med drugim so ugotovili zavajajoče označevanje jajc kot ekoloških.

Cene mesa višje za 81 odstotkov. Bo meso za slovenskega kupca postalo predrago?

17. 09. 2024 06.00

Cene mesa so bile julija letos za 81,3 odstotka višje kot na začetku leta 2004. Zakaj je cena za potrošnike na prvem mestu, šele na četrtem pa poreklo? Slovenski potrošnik je za slovensko meso pripravljen plačati od 5 do 10 odstotkov več. Bi lahko meso postalo predrago? Kakšne so marže trgovcev? In kdo ima največje koristi pri rasti cen hrane in mesa?

Skrivnost zdravega otroštva ...

16. 12. 2023 00.15

Otroški svet je poln radovednosti, raziskovanja, a tudi rasti, razvoja in postavljanja temeljev za zdravo odraslost. Ključno je, da otrokom omogočimo optimalne pogoje za zdravje, ki so v veliki meri odvisni od prehrane in hranil, ki jih otrok zaužije ...

Inšpekcijski nadzor na stojnicah: neizdaja računov, zaposlovanje na črno

06. 07. 2023 14.20

Inšpekcijske službe letos koordinirano izvajajo nadzor nad prodajo sadja in zelenjave na stojnicah. Do sredine junija so izvedle več kot 500 nadzorov. Inšpektorji ugotavljajo različne kršitve zakonodaje, izrekli so tudi prepovedi opravljanja dejavnosti.

Ekološka hrana iz lokalnega okolja še pomnoži pozitivne učinke

20. 05. 2023 00.15

Ekološka hrana je temelj tako za zdravje sodobnega posameznika kot tudi za okolje in družbo kot celoto. Kadar ekološka hrana izvira iz lokalnega okolja, pa se njene prednosti z vidika hranilnih vrednosti in trajnostnega vpliva še pomnožijo.

Posnetki so pokazali nepravilnosti. Odgovorni pa pravijo, da gre za nezakonite dokaze

16. 12. 2022 10.06

Potem ko smo v začetku tedna poročali o nepravilnostih v klavnici KZ Rače, je inšpekcijska služba UVHVVR tam opravila nadzor. Ugotovitve nadzora so pokazale, da je bila oprema v klavnici ustrezna, prav tako so bili izvajalci ustrezno izobraženi, a posnetki so pokazali nepravilnosti pri ravnanju z živalmi, je pojasnil direktor Inšpekcije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin Branko Podpečan.

Okužbe s salmonelo v štirih regijah, tudi v Ljubljani

23. 11. 2022 09.14

V vzhodni Sloveniji so zaznali povečano število okužb s salmonelo. Do zdaj je potrjenih 19 primerov, ki jih obravnavajo območne enot NIJZ Ravne, Murska Sobota, Celje in Ljubljana. Epidemiološka preiskava je še v teku, so pa vzorce vzeli v enem od mesno pridelovalnih obratov, ki med drugim proizvaja tudi biftek. Čeprav neposredne povezave med okužbami in mesnim izdelkom še niso potrdili, je okuženim skupno zaužitje prav tega živila. Kot kaže, naj bi se okužili v času martinovanja.

Sledljivost, kakovost in podpora lokalni skupnosti

28. 09. 2022 00.15

Najboljša izbira: lokalno pridelana hrana

Ekološko kmetijstvo mrtva črka na papirju? Večina strank brez konkretnih zavez

20. 04. 2022 06.09

Ob pridelavi visoko kakovostne in varne hrane ekološko kmetijstvo pomeni trajnostno gospodarjenje z naravnimi viri in uveljavljanje načela dobrobiti živali, je zapisano na straneh slovenskega kmetijskega ministrstva. Odločevalci naj bi se glede na zapisano zavedali pomena ekološkega kmetijstva, a stanje na terenu kaže, da gre še vedno za zgolj mrtve črke na papirju. Stranke smo vprašali, kako bi se soočile s to problematiko. V Zvezi društev ekoloških kmetov Slovenije si želijo več posluha za ekološko kmetovanje, ki je v Sloveniji slabo izkoriščena priložnost, ki bi pripomogla k naslavljanju tako okoljskih kot zdravstvenih izzivov države. Obljube političnih strank pred volitvami komentirajo z besedami, da je za zdaj veliko navajanja, kaj vse je treba postoriti, konkretnih nalog in zavez pa večinoma žal ni.

Dokazov, da je do zastrupitev prišlo zaradi tatarskega bifteka, še ni

30. 12. 2021 19.45

Ali je res tatarski biftek iz lokalne mesnice v Ilirski Bistrici povzročil zastrupitve s hrano? Vzrok okužbe še ni znan, nekaj okuženih je res navedlo, da so zaužili meso, a ne vsi. Po podatkih NIJZ ima kar 115 ljudi podobne simptome: bolečina v trebuhu, bruhanje in driska. Približno 30 jih je potrebovalo infuzijo. Po šestih vzorcih je bilo potrjeno, da gre za okužbo z norovirusom. Razloga za strah ni, ker okužba ni zelo nevarna, pravijo na NIJZ, previdnost pa ni odveč.

Kurjenje 'hrane' v avtomobilih: sežiganje poljščin bolj škodljivo od dizla

15. 11. 2020 07.09

Lepo se sliši, da v Evropi narašča raba biogoriv, a v resnici je to precej skrb vzbujajoče, saj je večina sestavljena iz rastlinskih olj. Ne samo da kurimo hrano v avtomobilih, obenem za biodizel porabljamo rekordne količine palmovega olja, zaradi pridobivanja katerega na številnih koncih sveta pospešeno krčijo gozdove, opozarjajo v Focusu. A če palmovo olje postaja nezaželeno, tveganje zdaj predstavlja velika verjetnost, da se bo zato povečala proizvodnja sojinega biodizla, ki je z okoljskega vidika prav tako sporen.

'Varnost hrane – naša skupna odgovornost.' Kako varno hrano imamo v Sloveniji?

08. 06. 2020 16.46

Potrošniki varnost živil pogosto dojemamo kot samoumevno, čeprav smo se že nekajkrat srečali s prehranskimi aferami ali izvedeli, katere pekarne, mesnice, gostilne so ponujale oporečno hrano. Prav zato, da bi opominjali na ta problem, je Generalna skupščina Združenih narodov 7. junij razglasila za svetovni dan varnosti hrane. V času epidemije covid-19 so izzivi zagotavljanja varnosti hrane in soodgovornost vseh deležnikov v prehranski verigi postali še posebej pomembno vprašanje.

Mesni obrati 2019: razkrivamo kršitelje

17. 02. 2020 16.03

Inšpekcija za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je v nadzoru 110 mesnih obratov lani izdala odločbe skoraj polovici. Štirim kršiteljem so bili inšpektorji primorani začasno zapreti mesnico. Pri nekaterih so namreč našli umazano posodo in pribor za pripravo mesnih izdelkov, insekte na delovnih površinah, umazane hladilnike, živila s pretečenim rokom uporabe, plesnive prostore, mišje iztrebke. Največ kršiteljev pa ni označevalo, od kod meso, ki ga prodajajo, izvira.

Pekarne 2019: Razkrivamo nove in stare kršitelje

08. 11. 2019 16.04

Inšpekcija za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je v nadzoru, ki ga izvaja nad slovenskimi pekarnami, znova odkrila številne nepravilnosti. Od začetka letošnjega leta do 30. septembra 2019 so inšpektorji kršitve zaznali v 32 pekovskih obratih. Pri enem od kršiteljev so inšpektorji odkrili vdor ščurkov, zaradi hujših kršitev pa so bili primorani zapreti en obrat.

HACCP sistem: trn v peti gostincev in živilcev?

30. 10. 2019 06.00

Inšpektorji so pri nadzoru pekarn in gostiln ugotovili, da se številne ne držijo pravil, ki zagotavljajo, da bi potrošniki kupili ali na krožnik dobili neoporečno in varno hrano. Ta pravila so sicer izdelana in jasno zapisana – imenujejo se HACCP sistem. A kaj pravzaprav določa HACCP, kaj je njegov glavni namen? Pogovarjali smo se s strokovnjakinjami iz Biotehniškega izobraževalnega centra Ljubljana in obiskali njihov Center kulinarike in turizma.

Slovensko meso v samem vrhu kakovosti

24. 06. 2019 00.01

Slovenci smo lahko hvaležni za ugodne pogoje tako za vzgojo zelenjave in sadja, kot za vzrejo živine in perutnine. Posledično pa smo upravičeno ponosni na bogato zakladnico živil lokalnih ponudnikov, ki slovijo po najvišji kakovosti. Nič čudnega, da nas vse pogosteje opozarjajo na izjemen pomen uživanja domačih izdelkov in pridelkov. Tokrat smo pod drobnogled vzeli meso in mesnine ter skušali najti odgovore, zakaj je bolje uživati slovensko meso od uvoženega.

Veste, kaj jeste?

17. 05. 2019 13.00

Italijanske in nemške gostince, trgovce in potrošnike je pretresla afera z olivnim oljem. Europol je zasegel 150.000 litrov ponarejenega ekstra deviškega olja, ki ga je dlje časa delujoča in organizirana kriminalna združba v petih do vrha naloženih tovornjakih iz Nemčije prevažala na mize najbolj uglednih italijanskih restavracij.

Res odloča samo cena?

13. 02. 2019 18.53

Ob aferi s poljskim mesom tudi slovenski potrošniki zaskrbljeno zremo v krožnike in se sprašujemo, kaj sploh jemo, od kod je hrana. Če doma približno vemo, od kod je meso, tega ne moremo vedeti v restavracijah, menzah, šolah, vrtcih. Javni razpisi nabavo močno omejujejo, a čeprav morajo izbirati najcenejše, se v šolah in vrtcih trudijo dobavljati tudi kakovostno.

Sistem sledljivosti ne deluje, javna naročila dajejo prednost nizkim cenam

01. 02. 2019 19.04

Ker je v javnih zavodih, torej tudi v šolah in vrtcih, pri nabavi hrane največkrat edini kriterij nizka cena, se lahko zgodi, da takšno meso pristane na krožnikih najbolj ranljivih – naših otrok. Kuharji sami priznavajo, da je edino orožje pri preverjanju kakovosti dobavljene hrane njihova lastna ocena. Zato celo na računskem sodišču razmišljajo o tem, da bi sistem javnega naročanja pri hrani v javnih zavodih ukinili.

Nad razmerami v nekaterih obratih so bili šokirani celo inšpektorji

10. 11. 2018 07.00

Od umazanije do stare hrane, umazanih prostorov, celo mišjih iztrebkov. Kaj kažejo letošnji, še nepopolni rezultati? Pomanjkljivosti v higieni in znanju o varni hrani pri gostincih pa ugotavlja tudi zdravstvena fakulteta. Seveda nikakor ne gre vseh gostiln in pekarn metati v isti koš. Večina je namreč zgledno urejena.

'Inšpektorji se vtaknejo v vsako podrobnost, a tako je tudi prav'

26. 01. 2018 08.35

Kakšno hrano jemo, se sprašujejo številni Slovenci po primeru Mesnin dežele kranjske, kjer je v mesu pristala celo plastika in pesek. Inšpektorji zatrjujejo, da je hrana na naših policah varna in da je primerov, kot je MDK, malo. Vsako leto opravijo okoli 300.000 nenapovedanih pregledov in 20.000 nadzorov. Da so ti nadzori zelo strogi, potrjujejo tudi v KZ Laško, kjer pravijo, da se inšpektorji vtaknejo v vsako stvar, a da je tako prav.

EU poskuša izboljšati sledljivost hrane na naših policah in okrepiti zaupanje potrošnikov

15. 03. 2017 12.24

Evropski parlament je sprejel uredbo, ki bo okrepila sistem uradnih pregledov živil v prehrambeni verigi. Tako bodo izboljšali sledljivost hrane, preprečili goljufije in okrepili zaupanje potrošnikov. Po škandalu na Madžarskem in Slovaškem, ko so analizirali kvaliteto hrane in ugotovili nižjo kakovost od enakih izdelkov v drugih državah, bo primerjalno analizo kmalu dobila tudi Slovenija.

Odpadajoč omet, zamaščene nape, plesnive stene - to je le nekaj nepravilnosti v kuhinjah vrtcev, šol in domov za ostarele

06. 06. 2016 18.47

Inšpektorji so v 62 vrtcih, šolah in domovih za ostarele odkrili številne nepravilnosti. Kot ugotavljajo, je najslabše v šolskih kuhinjah. V enem izmed domov za ostarele pa so ugotovili, da je ena oseba hkrati previjala in hranila oskrbovance.

Pravijo, da človek je, kar jé. Bomo torej jedli bolj poceni in od daleč ali lokalno in zdravo?

30. 05. 2016 06.00

Ko govorimo o pravični trgovini, običajno pomislimo na izkoriščanja delavcev nekje daleč stran. A temu ni tako, saj se izkoriščanja dogajajo tudi pri nas. Tokrat spodbujamo h kupovanju lokalno, ekološko in pravično pridelane hrane, s čimer podpremo slovenskega kmeta, mu zagotovimo pravično plačilo ter uživamo kakovostnejša živila.

Problemi slovenskega kmeta: Odkupne cene vedno nižje, cene na policah pa nepremenjene

15. 10. 2015 18.12

Glavni krivec za slabšanje položaja kmetov so odkupne cene, ki so v povprečnu padle za med 15 in 20 odstotkov, to pa je posledica viškov na trgu, nepoštene prakse in ukinitve mlečnih kvot. A medtem ko odkupne cene padajo, se cene za potrošnike na policah ne znižujejo, opozarjajo kmetje.

ZEMLJEVID: Preverite, ali je na seznamu mesarjev, ki so zavajali kupce, tudi vaš mesar

07. 07. 2015 10.26

Uprava za varno hrano je objavila seznam slovenskih mesarjev, ki so zavajali kupce. Po seznamu spornih pekarn in gostiln, so sedaj na spletu objavili še seznam mesarij, kjer je uprava odkrila nepravilnosti. Med kršitelji so se znašli veliki in mali mesarji, prav tako trgovske verige.

VIDEO: Preverite, kako se pridelkom sledi z njive in do police. In kje lahko sami vidite, od kod je vaša solata

07. 05. 2015 07.35

Po odgovor na vprašanje, ali je dobaviteljem na trgovske police res tako enostavno spraviti kaj "nedovoljenega", smo se odpravili k pridelovalcu zelenjave Igorju Jarkoviču, ki nam je razložil, kako označi svoj pridelek, da mu lahko sledimo vse do trgovinske police. Govorili pa smo tudi o tem, kako (ne)realna so pričakovanja slovenskih kupcev.

ZEMLJEVID: Med 59 gostilnami, kjer so inšpektorji odkrili najhujše nepravilnosti, tudi takšna brez tekoče vode

04. 02. 2015 09.06

Inšpektorji so lani pregledali 1384 gostinskih objektov. V dobrih 58 odstotkih niso ugotovili nepravilnosti, so pa večja neskladja odkrili v 247 objektih. 59 objektov so zaprli oziroma izdali začasno prepoved obratovanja. Gostinci opozarjajo, da so tarče nečloveške birokracije.

V šestih pekarnah ob pregledu skoraj obnemeli, higienske razmere so bile porazne

10. 12. 2014 11.26

Inšpektorji so se v preteklih dneh lotili slovenskih pekarn. V šestih so naleteli na zelo slabe higienske razmere: plesnive stene in stropi, umazana tla, iztrebki glodavcev in zapredki insektov v vrečah z moko.

Rezultati nadzora: v mletem govejem mesu tudi sledi svinjskega - zaradi slabega čiščenja opreme

17. 07. 2014 12.38

Pristojni ugotavljajo, da so nosilci živilske dejavnosti po lanskoletni aferi s konjskim mesom poostrili nadzor nad sledljivostjo govejega mesa in vzpostavili ustrezen notranji nadzor glede možne prisotnosti konjskega mesa.