slavinec

Hojak, Štarkel in Herkovič v Dubrovniku do medalje
06. 04. 2025 18.22Slovenski judoisti se z evropskega pokala v Dubrovniku vračajo s tremi kolajnami. Najvišje se je na generalki pred EP v kategoriji do 73 kg prebil Martin Hojak, ki ga je šele v finalu ustavil prvo nosilec Švicar Nils Stump, pred tem pa je tekmovalec Bežigrada dosegel kar pet zmag.

Največje podjetje v lasti podjetnika je Bandljev Belektron
17. 02. 2025 14.19Največje slovensko podjetje v lasti podjetnika je Belektron v lasti Boštjana Bandlja, ki je leta 2023 ustvarilo nekaj manj kot 3,2 milijarde evrov prihodkov od prodaje. Najuspešnejši podjetnik v Sloveniji je Igor Akrapovič s 46 milijonov evrov dobička, največ zaposlenih pa ima Cablex, skoraj 3000, ugotavlja revija Podjetna Slovenija.

Andreji Leški po olimpijski medalji postala še judoistka leta
28. 01. 2025 20.23Judoistko ljubljanskega Bežigrada Andrejo Leški so danes v Mariboru razglasili še za judoistko leta 2024. Dvomov o najboljši po osvojenem olimpijskem zlatu v Parizu in bronu na evropskem prvenstvu v Zagrebu ter petem mestu na svetovnem prvenstvu tokrat ni bilo.

Razstava fotografij Borisa Pahorja svojo pot začenja na Cerju
18. 09. 2024 19.50Bi verjeli, da je bil eden najpomembnejših pisateljev in intelektualcev našega časa, Boris Pahor, pri 100 letih še vedno tako vitalen in igriv, da se je gugal na otroški gugalnici in da so se mu ob omembi francoskega poljuba zaiskrile oči? Vse to razkrivajo umetniške fotografije Alenke Slavinec, ki jih bodo premierno predstavili na Cerju.

Odtrgalo le štiri ure staro streho, tramove, dimnik, porušilo zgornje zidove
03. 08. 2024 08.16V poznem popoldanskem in večernem času so se v osrednjem in severovzhodnem delu Slovenije pojavile nevihte z močnim vetrom in točo, Uprava RS za zaščito in reševanje pa je skupaj ugotovila 249 krajev izrednih dogodkov. Gasilci so odstranjevali podrta drevesa, prekrivali poškodovane strehe in črpali vodo iz poplavljenih objektov.

Blejsko jezero polno potapljačev: ob reševalni vaji očistili tudi globočine
25. 05. 2024 19.27Na Bledu so se poleg turistov tokrat zbrali tudi potapljači. Eni so prišli, ker želijo pomagati ljudem. Potapljači reševalci iz vse Slovenije so namreč pripravili skupno vajo. Hkrati pa so se ljubiteljski potapljači v jezero potopili, da bi pomagali naravi; z dna so odstranili smeti. In kakšen je bil ulov? S pomočjo prostovoljcev so zbrali okoli 150 kilogramov odpadkov.

Kaja Schuster in David Štarkel v Dubrovniku na najvišjo stopničko
08. 04. 2024 08.35Slovenski judoisti so se pretekli konec tedna merili na evropskem pokalu v Dubrovniku, kjer so se odrezali odlično. V konkurenci 350 tekmovalcev iz 28 držav so z dvema zlatima in tremi srebrnimi medaljami zasedli skupno tretje mesto. Na najvišjo stopničko sta se zavihtela David Štarkel v kategoriji do 60 kilogramov in Kaja Schuster v kategoriji do 70 kilogramov, njun uspeh pa so z drugimi mesti dopolnili Maša Slavinec, Nika Tomc in Nace Herkovič.

Slovenci svetovni prvaki tudi v razvoju in proizvodnji kanujev
12. 10. 2023 09.43Soboški ROTO je na Paddle Sport Showu v Strasbourgu prejel nagrado World Kayak Industry Award za kanu ROTO Canadier. Kanu, ki je izdelan iz reciklirane plastične embalaže, je bil nagrajen kot najboljši kanu na svetu.

Računsko sodišče in KPK nad izplačila dopustov ministrom Janševe vlade
28. 08. 2023 06.00Računsko sodišče je jasno: izplačilo neizrabljenega letnega dopusta ministrom in državnim sekretarjem ob koncu zadnje vlade Janeza Janše je bilo v neskladju z zakonodajo in tako je bilo po nepotrebnem izplačanih 204.756 evrov iz proračuna. Računsko sodišče pričakuje ukrepe za vračilo neupravičeno pridobljenega denarja. Tudi Komisija za preprečevanje korupcije je proti devetim ministrom prejšnje vlade – Zdravku Počivalšku, Alešu Hojsu, Andreju Vizjaku, Marku Borisu Andrijaniču, Simoni Kustec, Andreju Širclju, Jožetu Podgoršku, Boštjanu Koritniku in Marjanu Dikaučiču – uvedla prekrškovne postopke zaradi istih izplačil. Po mnenju pravnega strokovnjaka Luke Tičarja je tako izplačilo povsem neprimerno in zgrešeno.

Med potapljanjem na jugu Dalmacije umrla znana slovenska potapljačica
10. 08. 2023 16.18Med potapljanjem pri otoku Sušac na jugu Dalmacije je umrla slovenska potapljačica Irena Čok, je sporočila Slovenska potapljaška zveza. Ponesrečenka je bila predsednica Društva za raziskovanje morja Ljubljana in članica nadzornega odbora Slovenske potapljaške zveze.

Do zmag le Mecilošek in Vezjak
18. 06. 2023 16.57Evropski pokal v judu v nedeljo ni postregel s slovenskim uspehom. Do zmag sta prišla le Juš Mecilošek v kategoriji do 81 kg in Jaro Vezjak v kategoriji do 100 kg. Uspeh tekmovanja tako ostaja sobotno tretje mesto Maše Slavinec.

Podražitve v Mariboru: višji zneski na položnicah za vrtce, več tudi za kopanje
26. 05. 2023 16.30Maratonska, več kot šest ur dolga seja mariborskega mestnega sveta je prinesla nekatere nove podražitve. Višji zneski na položnicah bodo po novem tako pričakali starše vrtčevskih otrok, več bodo treba odšteti tudi za vstopnine v javne športne objekte. So pa svetniki z umikom točke z dnevnega reda preprečili zvišanje cen vožnje z gondolo, prav tako niso soglašali s predlagano podražitvijo vozovnic za mestni avtobus. O ostalih predlogih mestne uprave bodo razpravljali (in odločali) na naslednjem srečanju, seja je bila nazadnje namreč prekinjena.

V prvem krogu izvoljenih 165 županov, 47 dvobojev v drugem krogu
21. 11. 2022 06.28V prvem krogu županskih volitev so od 212 občin župane izvolili v 165 občinah, kažejo trenutni delni in neuradni izidi. Pred štirimi leti se je to zgodilo v 156 občinah. Župane za prihodnja štiri leta so v nedeljo dobili tudi v šestih mestnih občinah. V 51 občinah pa novi župani v letošnji volilni tekmi niso imeli protikandidata.

Znana večina županov, ponekod bo pestro tudi v drugem krogu
20. 11. 2022 18.18Volivci so župana in ostale občinske predstavnike – poleg v 12 mestnih občinah – volili tudi v ostalih 200 slovenskih občinah. Ponekod so bili rezultati že odločeni, saj se je za županski stolček potegoval le posamezen kandidat, drugod pa je bila tekma bolj napeta. V nekaterih občinah bo o novem županu odločal drugi krog lokalnih volitev, ki bo na sporedu četrtega decembra.

Judoistka in judoist Sloveniji priborila še dve medalji na OFEM
29. 07. 2022 10.45Slovenska ekipa na olimpijskem festivalu evropske mladine je bogatejša za še dve medalji. Tako kot prvo sta tudi tretje in četrto slovensko odličje osvojila judoista. Nik Purnat je v kategoriji do 90 kilogramov osvojil drugo mesto, njegova klubska kolegica Nika Koren pa je bila v kategoriji do 70 kilogramov tretja.

Judoist in plavalka poskrbela za prvi dve medalji za Slovenijo
28. 07. 2022 08.03Judoist Tobias Fürst Črtanec in plavalka Nija Gerdej sta tretji tekmovalni dan olimpijskega festivala evropske mladine poskrbela za prvi dve medalji za Slovenijo. Oba sta se razveselila srebrnih odličij.

Nagrada za gospodarske in podjetniške dosežke v roke petim podjetnikom
08. 06. 2022 18.01Gospodarska zbornica Slovenije je za izjemne gospodarske in podjetniške dosežke podelila nagrade, ki so tokrat šle v roke petim posameznikom. Tokratni nagrajenci so Dušan Rauter, direktor mariborskega podjetja Bintegra, Nuša Pavlinjek Slavinec, direktorica Roto Slovenija iz Murske Sobote, Enzo Smrekar, direktor Atlantic Droga Kolinska iz Ljubljane, Radovan Bolko, dosedanji predsednik uprave Kolektor Group iz Idrije ter Igor Kastelic, direktor podjetja REM iz Trebnjega.

Kustečeva z novo službo, Visokošolski sindikat k preiskavi pozval KPK
03. 06. 2022 14.31V javnost je pricurljala novica, da se bo dosedanja ministrica za šolstvo Simona Kustec namesto na matični fakulteti FDV zaposlila na Univerzi na Primorskem (UP). Ob tem se je oglasil Visokošolski sindikat Slovenije, ki se sprašuje, zakaj bi UP hotela zaposliti Kustečevo in ali ima prestop znake korupcije. "Simona Kustec je s svojim preteklim raziskovalnim delom izkazala ustrezne kompetence, za katere verjamemo, da jih bo uporabila v prid razvoja raziskovalnega, razvojnega, pedagoškega in inovacijskega razvoja univerze. Ni nenavadno, da ministri po zaključenem mandatu nadaljujejo svojo raziskovalno kariero," pa so nekdanji ministrici v bran stopili na UP.

Janševa vlada zadnji teden mandata sprejela več (spornih) odločitev
13. 05. 2022 11.26Zadnji teden mandata je Janševa vlada sprejela številne odločitve, med njimi take, ki so na levici sprožile burne odzive. Tako so v novem koalicijskem trojčku že napovedali, da bodo uporabili vsa pravna sredstva, da prekličejo nakup oklepnikov boxer, prav tako je Janševa vlada postavila več veleposlanikov, zaradi česar je Robert Golob že napovedal sprožitev postopkov za njihovo menjavo.

Iz Drave potegnili kolesa, prometne znake, nakupovalne vozičke ...
19. 03. 2022 16.07Potapljači so v okviru mednarodne ekološke akcije v Mariboru, na Ptuju in v Varaždinu odstranjevali odpadke iz reke Drave. Tudi letos je bilo največ koles, prometnih znakov in nakupovalnih vozičkov, se pa potrjuje ocena, da so ljudje bolj ozaveščeni, saj ni več predmetov z nevarnimi snovmi, kot so hladilniki ali avtomobili, so povedali.

Državni svet ni izglasoval veta na zakon o organiziranosti šolstva
29. 12. 2021 14.08DS na izredni seji ni izglasoval odložilnega veta na novelo zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, ki spreminja sestavo svetov zavodov. Za veto je bilo 14 svetnikov, proti 21. Pobudo zanj je podala interesna skupina delojemalcev, ki meni, da spremembe zmanjšujejo vlogo stroke na račun večjega vpliva politike.

O koncesijah za visokošolske študijske programe bodo odločali državni sekretarji
03. 12. 2021 17.48Vlada je na dopisni seji sprejela sklep o imenovanju strokovne komisije za vodenje izbirnega postopka za podelitev koncesij za izvajanje visokošolskih študijskih programov prve in druge stopnje. Njen predsednik bo državni sekretar na ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport Mitja Slavinec. Tudi člana komisije bosta državna sekretarja, in sicer Franc Vindišar z ministrstva za zdravje ter Andrej Čuš z ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo.

Zelena luč ustanovitvi Visoke šole Grm Novo mesto, opozicija kritična
26. 10. 2021 13.59Poslanci so ob obstrukciji večine poslancev opozicije na tokratni seji s 45 glasovi za in enim proti potrdili predlog odloka o ustanovitvi samostojnega visokošolskega zavoda Visoke šole za upravljanje podeželja Grm Novo mesto. Ta zasebni zavod se bo tako preoblikoval v javnega, ustanoviteljske pravice in obveznosti pa bo izvrševala vlada.

Študij oktobra v živo, a ob pogoju PCT
23. 09. 2021 16.53Državna sekretarja, Mitja Slavinec z Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport ter Franc Vindišar z Ministrstva za zdravje, sta se sestala z rektorji univerz, Skupnostjo samostojnih visokošolskih zavodov, Študentsko organizacijo Slovenije in predstavniki študentskih domov, govorili pa so o izvedbi študijskega leta 2021/2022. Študij bo predvidoma potekal v predavalnicah, ob morebitnem poslabšanju epidemiološke slike pa ima posamezen visokošolski zavod avtonomijo, da sprejme dodatne ukrepe. Študentje bodo imeli možnost samotestiranja, na ministrstvu pa stremijo k čim višji precepljenosti študentov, ki je trenutno 42-odstotna.

Opozicijo naklonjenost še eni univerzi čudi: Jo sploh potrebujemo?
25. 08. 2021 09.19Odbor Vlade RS za državno ureditev in javne zadeve je obravnaval predlog sklepa o nameri za ustanovitev javnega visokošolskega zavoda – univerze v Novem mestu, kmalu naj bi ga sprejela še vlada. Kot pravijo na ministrstvu za izobraževanje, gre sicer v tej fazi šele za pobudo, ki jo mora obravnavati še posebna komisija. A kakšen bi sploh bil namen še četrte javne univerze, zakaj jo rabimo? Je Slovenija dovolj velika za štiri tovrstne javne zavode, kako je z zanimanjem za študij? Opozicija medtem zagovarja obstoječi znanstveno-raziskovalni sistem javnih univerz in institutov, pred ustanavljanjem novih bi najprej okrepili te. Če pa je nova univerza način, da bi se posamezniki in zasebni visokošolski zavodi blizu SDS dokopali do javnega denarja, to zagotovo ni v javnem interesu, še poudarjajo.

Za starše, ki pripeljejo otroka v vrtec ali razrede prve triade, pogoj PCT ne velja
23. 08. 2021 11.03Vlada RS je na dopisni seji odločila, da za starše in druge osebe, ki pripeljejo ali odpeljejo otroka v vrtec, v prve tri razrede osnovne šole, v osnovno šolo s prilagojenim programom ali v zavod za vzgojo in izobraževanje otrok in mladostnikov s posebnimi potrebami, izjemoma ne velja pogoj PCT. Obvezno pa je nošenje zaščitne maske in upoštevanje vseh drugih preventivnih ukrepov. Za vse druge prihode staršev v vrtec ali šolo (na primer ob uvajanju otroka - novinca v vrtec, na pogovorne urice in roditeljske sestanke) pa vselej velja tudi pogoj PCT.

Poslanci podprli dodatek k pokojninam vrhunskim športnikom invalidom
09. 07. 2021 15.10Poslanci so v državnem zboru skoraj soglasno, s 84 glasovi za in enim proti, podprli novelo zakona o dodatku k pokojnini za delo in izjemne dosežke na področju športa, ki odpravlja diskriminacijo pri obravnavi vrhunskih športnikov invalidov. Z dopolnilom se širi krog upravičencev še na dobitnike medalj s svetovnih prvenstev gluhih.

V Mariboru mobilna cepilna enota z avtobusom do vrat, bolnišnica v stare tire
05. 07. 2021 15.52Mariborski zdravstveni dom mobilno cepilno enoto pripravlja kar na avtobusu mestnega potniškega prometa. S tem želijo več ljudi privabiti za cepljenje in dvigniti delež precepljenosti. Ta je na območju, ki ga pokriva ZD dr. Adolfa Drolca sicer nekoliko višji od slovenskega povprečja, a če bi želeli doseči zastavljeno 60-odstotno precepljenost, bi morali cepiti še najmanj 10.000 oseb. Razmere v UKC Maribor se medtem umirjajo, se pa skoraj na vseh oddelkih poznajo zaostanki. Precepljenost med zaposlenimi je 60-odstotna, kmalu pa bodo cepljenje ponudili tudi tistim, ki pridejo v bolnišnico na pregled oziroma preiskavo.

Inštitut za mikrobiologijo bogatejši za avtomatsko napravo za pipetiranje
17. 06. 2021 18.22Inštitut za mikrobiologijo in imunologijo ljubljanske medicinske fakultete je bogatejši za avtomatsko napravo za pipetiranje. Kot so povedali, gre za donacijo ZDA Sloveniji in veliko pridobitev za inštitut, kjer so se naprave zelo razveselili, saj gre za velik korak k bolj učinkoviti in standardizirani diagnostiki novega koronavirusa.

Odgovor gostincem: 'Žičničarji s preverjanjem potrdil niso imeli težav'
04. 05. 2021 07.27Kakšno poletje nas čaka? Ključna pri tem bosta potek cepljenja in pripravljenost ljudi, da se cepijo, menijo strokovnjaki. Ob tem se seveda postavlja vprašanje, zakaj je več deset tisoč odmerkov cepiva AstraZenece ostalo neporabljenih, medtem ko tisti, ki se želijo cepiti, ne pridejo na vrsto. Kdaj bo pri nas prišlo do splošnega cepljenja populacije? In katera nova sproščanja si lahko obetamo kmalu? Tudi množične koncerte, odprtje diskotek in barov? O tem je spregovorila vodja strokovne skupine za covid-19 Mateja Logar.