slavenka drakulić

V 2021 so povedali …

31. 12. 2021 07.00

Na zadnji dan letošnjega leta se spomnimo izjav, ki so jih za naš portal povedali naši sogovorniki. V letu 2021 smo intervjuvali glasbenike, igralce, pisatelje, tekmovalce resničnostnih šovov in mnoge druge posameznike, ki so zaznamovali slovensko ali tujo kulturno in zabavno sceno. Preberite si izbor njihovih misli, ki so se nam najbolj vtisnile v spomin.

Slavenka Drakulić: Picasso je bil suženj svoje umetnosti

25. 04. 2021 08.00

Hrvaška pisateljica Slavenka Drakulić je ena od največkrat prevedenih hrvaških avtoric v druge jezike. Njena dela so prevedena v več kot dvajset evropskih in svetovnih jezikov. V svoji zadnji knjigi, ki je nastajala tudi v času pandemije covida-19, je pisala o Dori Maar, hrvaško-francoski fotografinji, ki je odraščala v Argentini in ljubila enega in edinega Pabla Picassa. Roman, ki se bere kot Dorin dnevnik, navdušuje s podrobnostmi in predvsem s čustvenim nabojem, zaradi katerega se zdi, da Doro poznamo že vse življenje.

Ženska dela v Moderni galeriji

07. 12. 2000 00.00

V Moderni galeriji v Ljubljani bo nocoj ob 20.00 svojo premiero doživel prvi profesionalni avtorski projekt Barbare Kapelj Ženska dela: obrobljanje, vozlanje, pletenje, tkanje. Režiserka je našla navdih za prestavo v knjigi Svetlane Slapšak Ženske ikone 20. stoletja. Pritegnile so jo avtorice kot so Laurie Anderson, Simone de Beauvoir, Slavenka Drakulić, Marguerite Duras, Jenny Holtzer, Sylvia Plath, Gertrude Stein, Naomi Wolf, Virginia Woolf, in seveda Damjana Černe, Bara Kolenc, in Romana Šalehar, saj so predstavo enakovredno ustvarjale vse sodelavke. Ustvarjalke so prisluhnile mnogim zgodbam avtoric v njihovem lastnem jeziku, prisluhnile so zvenu in pomenu besed. Da ne bi presekale ritma besed so deli predstave nastali po angleških, francoskih in italijanskih predlogah. V predstavi se prepletajo drobci ženskega vsakdana, zgodovine in spomina, drobci iz knjig, glasbe in filma. Ustvarjalke so neštete ženske zgodbe in zgodbe o ženskah obrobljale, vozlale, pletle in tkale. Med seboj jih povezuje scenografija, ki se kot ogromen tkalni stroj razteza po celotni dolžini prizorišča.