slana voda

Tik pred požari več tisoč poklicnih gasilcev ostalo brez službe

13. 01. 2025 19.33

Uničujoči požari, ki so celotne skupnosti spremenili v gore pepela in bodo po nekaterih ocenah očitno povzročili največ škode v zgodovini ZDA doslej, še vedno pustošijo okoli kalifornijskega Mesta angelov. 14 tisoč gasilcem je divjanje zubljev delno sicer uspelo zajeziti, a se ob tem zdaj srečujejo z nepredstavljivimi scenariji: v ceveh in hidrantih zmanjkuje vode, v ekipah zmanjkuje gasilcev. Zakaj je teh premalo in zakaj si pri gašenju ne pomagajo z morsko vodo?

Pomanjkanje vode otežuje gašenje: zakaj ne uporabijo oceanske?

12. 01. 2025 16.24

Bitka z ognjem je izjemno naporna za gasilce, dodatno pa jo otežuje pomanjkanje vode za gašenje. Številni se zato sprašujejo, zakaj gasilci za boj z ognjeno pošastjo pogosteje ne uporabljajo vode iz ocena, ki se ponuja v neposredni bližini.

Skoraj leto in pol po poplavah otroci v začasnih enotah, do novega vrtca še dolga pot

11. 12. 2024 12.42

Februarja prihodnje leto bo minilo leto in pol od katastrofalnih poplav, ki so hudo prizadele občino Mengeš in poplavile tamkajšnji vrtec. Otroci so od takrat razporejeni po vsej občini, za reševanje prostorske stiske pa so začasno postavili dve začasni bivalni enoti. Občina je že pred časom napovedala, da bo zgradila povsem nov vrtec, a starši menijo, da se časovnica odvija prepočasi. V nove prostore se bodo otroci in njihovi vzgojitelji oz. vzgojiteljice vselili predvidoma leta 2026, tudi na račun dolgotrajnih birokratskih postopkov.

Dieta s surovim mesom in slano vodo: ne le bizarna, tudi nevarna

07. 12. 2024 07.00

Surova jajca, surovo mleko, surovo meso in litri slane vode. Na družbenih omrežjih med Slovenci kroži ne le bizarna, ampak predvsem nevarna dieta. Njeni zagovorniki prepričujejo, da se bo telo na ta način hidriralo, očistilo strupov in pozdravilo vseh bolezni. Glavobole, visok pritisk, omotico, zatečenost, pa drisko, izpuščaje, kašelj, utrujenost in druge simptome, ki se ob tem pojavljajo, pripisujejo razstrupljanju in hkrati podpihujejo nezaupanje v uradno medicino. Nekateri tako prehranjujejo celo majhne otroke.

Kaspijsko jezero izginja: gladina bi lahko do leta 2100 padla za 18 metrov

24. 11. 2024 15.21

Kaspijsko jezero se vedno hitreje krči, opozarjajo znanstveniki. Do leta 2100 bi lahko gladina Kaspijskega jezera padla za med 9 in 18 metrov. K temu levji delež prispevajo podnebne spremembe, ki jih še pospešuje kurjenje fosilnih goriv.

Rožnate plavutke v muljasti vodi

13. 10. 2024 19.00

Ko pomislimo na potapljanje, se nam pred očmi najpogosteje prikažejo podobe elegantnih črnih senc, ki drsijo skozi kristalno modrino, obrkoža pa jih pisan morski svet, poln barvitih koral in nenavadnih rib. Toda potapljaški začetki so običajno precej bolj monotonih barv. Marsikdo, ki je potapljaški izpit naredil v morju, se nikoli ne potopi v sladko vodo. Ko pa se, ugotovi, da je tam povsem drug svet. S tal se lahko hitro dvigne mulj in voda postane tako motna, da se lahko tudi izgubiš. "Dejansko nimaš orientacije, ne veš, kaj je gor in dol, kaj je levo in desno," nam je nevarnost opisal izkušen inštruktor potapljanja.

Stotisoče poginulih rib preplavilo priljubljeno grško pristanišče

29. 08. 2024 06.55

Na tisoče in tisoče poginulih rib - takšne prizore lahko te dni domačini in turisti opazujejo v grškem mestu Volos. Ribe so namreč praktično preplavile tamkajšnje pristanišče, mestne oblasti pa pravijo, da prizadeto območje obsega več kilometrov ter da bi lahko poginule ribe povzročile še večjo okoljsko katastrofo tudi za ostale vrste na tem območju.

V modro globino s še zadnjega stolpa v Sloveniji

15. 08. 2024 12.44

Ko se vzpenjaš po ozkih mokrih stopnicah navzgor, je na prvi skakalni ploščadi občutek še precej pomirjujoč. A višje kot greš, hitreje bije srce. Pogled s samega vrha stolpa, ko se ti na levi strani riše mogočna Mežakla, bazenska gladina pa je kar 10 metrov pod teboj, pa je že povsem zastrašujoč. Kaj šele, če se moraš pognati vanjo. "Tamle imate Gumija, on je legenda teh skokov, on vam bo vse razložil," se smejijo Jeseničani.

Kako se izogniti uničenju las v vročih poletnih mesecih?

13. 05. 2024 12.35

Ste se kdaj vprašali, kaj je potrebno za ohranjanje zdravih in močnih las? Naši lasje niso samo estetski dodatek, temveč tudi naravna zaščita pred vplivi okolja.

Fronta prinesla občutno ohladitev, na Kredarici 40 cm novega snega

17. 04. 2024 07.44

Vremensko dogajanje ob fronti, ki je k nam prinesla občutno ohladitev, sneženje in močan veter, se je ponoči umirilo. Največ padavin je padlo na Gorenjskem, na Kredarici je 40 centimetrov novega snega. Gasilci in druge službe so odstranili 51 podrtih dreves in črpali vodo iz objektov. Zabeležen je bil rekordni padec temperature pri nas.

Lebdenje: terapija, pri kateri se čas ustavi

19. 11. 2023 17.04

Ko se jajčasta komora v nekaj minutah napolni s slabega pol metra vode, 250 kilogramov epsom soli v njej poskrbi za to, da se vanjo ne potopimo, pač pa naše telo drži na površju. Pokrov se zapre, začetek terapije naznanita nekajminutna svetlobna in zvočna spremljava. Nato glasba utihne, LED-luči se postopoma ugasnejo, nastopita popolna tišina in tema. Začne se lebdenje.

Plaval več kot 60 ur in podrl svetovni rekord: 'Bolečina je bila neznosna'

05. 09. 2023 12.10

Moški iz Belgije je več kot dva dni plaval brez predaha, da je postavil nov svetovni rekord. 29-letni Matthieu Bonne je skupaj zamahoval 60 ur, 55 minut in 43 sekund, v tem času pa premagal 131 kilometrov. In to brez kakršnekoli pomoči ali opore. Poleg halucinacij, ki so se pojavile zaradi pomanjkanja spanca, mu je preglavice povzročala tudi slana voda.

Čar srbskih mest v popolnem mestnem oddihu

05. 06. 2023 00.15

Od zahoda proti vzhodu, od severa do juga, skozi različne regije, pokrajine, ravnine in gore... Srbija očara očarljiva mestna območja, kjer je zagotovljena dobra zabava in uživanje bogate kulture.

Pirc Musarjevo zaprosili, da bi postala ambasadorka slovenskega kmetijstva

13. 04. 2023 14.50

Predstavniki kmetijskih organizacij so predsednici republike Nataši Pirc Musar na srečanju v predsedniški palači predstavili največje izzive, s katerimi se soočajo. Kmetje so po koncu srečanja izrazili zadovoljstvo, da jih je predsednica sprejela in se z njimi odkrito pogovorila, v prihodnje pa naj bi sledilo več takšnih srečanj. Zaprosili so tudi, da bi Pirc Musarjeva postala ambasadorka slovenskega kmetijstva. Na uradu predsednice bodo o tej ponudbi še razmislili.

Sistem kroženja morskih tokov v Atlantskem oceanu bi lahko kolapsiral

30. 03. 2023 09.24

Hitro taljenje antarktičnega ledu povzroča izjemno upočasnitev globokih oceanskih tokov, kar bi lahko imelo katastrofalne posledice za podnebje, opozarja novo poročilo.

Pomanjkanje hranil vpliva na razvoj nevrodegenerativnih bolezni

15. 03. 2023 07.55

Delovanje možganov in skladiščenje informacij bi lahko primerjali s proizvodnjo, ki vsak dan ustvari in obdela ogromno količino informacij. Te ob ustreznih pogojih razporedi in shrani. Možgani kot kompleksen sistem velikega števila možganskih celic – vsebujejo namreč več sto milijard nevronov in še 10-krat več podpornih celic (celic glia) – za svoj razvoj in normalno delovanje tako kot vsi deli telesa potrebujejo energijo, ki jo primarno pridobijo s hrano. Ta predstavlja nepogrešljivo gonilo celotnega živčnega sistema in pomembno vpliva na številne kognitivne sposobnosti, predvsem na razmišljanje, koncentracijo in pomnjenje.

Nizki vodostaji: čolni na suhem v Fažani in izsušeni kanali v Benetkah

21. 02. 2023 15.45

V zadnjih dneh se v Benetkah, od koder običajno poročajo o poplavah, spopadajo z izjemno nizkim vodostajem, ki otežuje vodni promet. Nizko oseko beležijo tudi na Hrvaškem in pri nas.

'Če ne bo kadra, se bodo lokali, gostilne, restavracije, pa tudi hoteli zapirali'

25. 01. 2023 06.00

V Sloveniji po nekaterih ocenah primanjkuje skoraj 12 tisoč delavcev v gostinstvu in turizmu, njihova povprečna bruto plača sega le malo nad minimalno. Dve leti epidemije covida-19 in strogih omejevalnih ukrepov, ki so gostincem onemogočili delo in vodili v odpuščanja, sta zahtevali svoj davek, kadrovska stiska pa se je še poglobila. Mlade delo v gostinstvu ne zanima, za tujo delovno silo pa smo večinoma le odskočna deska za delo v drugih državah EU, kjer so plače višje, pogoji dela pa boljši.

Je novogoriška brezposelnost najnižja doslej?

14. 11. 2022 06.00

V tretjem soočenju pred lokalnimi volitvami na 24UR ZVEČER so se pomerili kandidati za župana oz. županjo Nove Gorice – aktualni župan Klemen Miklavič, Samo Turel (Gibanje Svoboda), Tomaž Horvat (SD) in Damjana Pavlica (SDS). Ali se v Novi Gorici kaže trend odseljevanja občanov? Je stopnja brezposelnosti na najnižji ravni? So okoliške občine bolj uspešne pri črpanju sredstev?

Deli Portorika in Dominikanske republike brez elektrike in pitne vode

20. 09. 2022 07.18

Orkan Fiona se je, po tem ko je pustošil po Portoriku in Dominikanski republiki, še okrepil in je zdaj že druge kategorije na petstopenjski lestvici. Fiona je na oba karibska otoka prinesla močno deževje in veter ter povzročila hude poplave. Skoraj 90 odstotkov Portorika je še vedno brez elektrike, le okoli 30 odstotkov prebivalcev ima dostop do pitne vode. Predsednik Dominikanske republike je medtem sporočil, da bodo v najbolj prizadetih provincah razglasili stanje naravne katastrofe.

V Posočju plazovi zaprli cesto, v Ljubljani zalilo šole, galerijo, porodnišnico ...

15. 09. 2022 13.26

Po za september rekordno topli noči so Slovenijo zajela neurja z nalivi in močnim vetrom, ki so povzročila in še povzročajo kar nekaj nevšečnosti. Gasilci odstranjujejo podrta drevesa, črpajo vodo iz objektov in pomagajo pokrivati odkrite strehe. Na glavni cesti Kobarid-Bovec se je sprožilo več plazov in podorov, zato je cesta zaprta. Na Celjskem je padala toča, v Ljubljani pa je meteorna voda med drugim zalila osnovno šolo, sedež NLB, porodnišnico, lekarno in Narodno galerijo. Težave so imeli tudi na Brniku, kjer so morali nekaj letov preusmeriti na sosednja letališča.

V presušeni reki Pad odkrili bombo iz druge svetovne vojne

08. 08. 2022 07.32

Zaradi velike suše so v italijanski reki Pad odkrili neeksplodirano bombo iz druge svetovne vojne. Vojaški strokovnjaki so izvedli detonacijo 450 kilogramov težke bombe blizu mesta Mantova. Evakuirali so približno 3000 prebivalcev, zaprli zračni prostor območja in rečni promet na plovni poti.

Znanstveniki v skrbeh za belega kita, ki je pred dnevi zataval v Seno

07. 08. 2022 16.08

Beli kit, ki je pred dnevi zašel v francosko reko Seno, je izgubil tek in energijo. Znanstveniki mu bodo skušali pomagati z vitaminskim koktajlom. Upajo, da mu bo to povrnilo moči in bo našel pot nazaj v morje.

Bodo v SDS na poti do uveljavitve zakona o RTV postavili še kakšno oviro?

15. 07. 2022 20.09

Vlada je skozi parlamentarno sito spravila še zakon o javni radioteleviziji. A vse bolj verjetno je, da bodo morali koalicijski poslanci zaradi morebitnega veta državnega sveta prav ta zakon že kmalu znova zagovarjati in potrjevati. Pričakujejo namreč, da jim bodo v SDS na poti do njegove uveljavitve postavili še kakšno oviro. Roko sodelovanja medtem premier Golob ponuja obema opozicijskima strankama. Jo bosta sprejeli? Pa tudi, kako mu je s komentarjem o soncu in morju uspelo povzročiti kar nekaj dvignjenih obrvi?

Kaos v Valencii na najbolj deževen majski dan v zgodovini

05. 05. 2022 11.43

Neurje, ki se je v torek zvečer razbesnelo nad Valencio v Španiji, je v mestu povzročilo vsesplošni kaos. Po podatkih španske meteorološke službe je v 24 urah padlo več kot 200 litrov dežja na kvadratni meter, kar je največja količina padavin, zabeležena maja, odkar so leta 1871 začeli voditi evidence. Obilno deževje je ohromilo promet, gasilci pa so nekatere voznike reševali iz avtomobilov, potem ko so obtičali na poplavljenih območjih.

Pripravite se na poletje, približuje se sezona bazenov

28. 04. 2022 13.20

Ali tudi vi že odštevate dni do vročih poletnih dni, sezone piknikov, poležavanja na soncu in poletnih osvežitev? Letos vam ne bo treba na morje, niti na jezero, ampak si lahko svoj kos plaže uredite kar na domačem vrtu, preverite kako.

Volišča najbolj oblegana na plebiscitu, največ predčasnih glasov na tokratnih volitvah

21. 04. 2022 06.00

Volivci so se najbolj množično doslej odpravili na plebiscit o samostojnosti Slovenije, ki je potekal leta 1990. Takrat je svoj glas oddalo 93,2 odstotka volilnih upravičencev. V samostojni Sloveniji pa je največ volivcev šlo na prve volitve za predsednika republike leta 1992. Takrat jih je svoj glas oddalo 1.280.252 oz. skoraj 86 odstotkov upravičencev. Na isti dan so potekale tudi prve parlamentarne volitve v samostojni Sloveniji, volilna udeležba je le malenkost zaostajala za predsedniškimi. Medtem pa so volišča predčasno najbolj oblegana na tokratnih volitvah.

Zala s skupino do sladke zmage, Luka za kazen v hot dog kostum

07. 04. 2022 22.14

Na izzivu skupin se je najbolje odrezala modra skupina pod vodstvom Zale Resnik Poljašević, ki je pripravila kreativni hot dog in zelo dobro sladico. Za posebno nagrado je Luka Jezeršek moral skočiti v hot dog kostum in se posloviti od najmlajših gledalcev.

Zakaj je vaš nos ravno takšen?

07. 02. 2022 00.15

Smrkanje, kihanje in zamašen nos pozimi? Seveda, nič novega. A z izbiro prave metode lahko intenzivnost in trajanje tovrstnih znakov prehlada omilimo, z rednim in pravilnim čiščenjem nosu pa do določene mere celo preprečimo.

10-letno turško deklico našli mrtvo, njena mati in trije sorojenci v azilnem domu v Zagrebu

11. 12. 2021 12.11

Potapljači Slovenske vojske in hrvaške policije so v reki našli truplo 10-letne turške deklice, ki je v četrtek zvečer izginila v narasli reki Dragonji. Našli so jo okoli 300 metrov od kraja izginotja na hrvaški strani reke. V reševalno akcijo je bilo vključenih okoli sto ljudi, iskali so jo tudi z droni. Tragedijo je komentiral tudi državni sekretar na notranjem ministrstvu, Božo Predalič, ki za smrt krivi mati otroka. Družina deklice je trenutno nastanjena v azilnem domu v Zagrebu.