slabitev

Potrdili dva zdravstvena zakona: kaj pomenita za paciente?
22. 11. 2024 17.14Državni zbor je s 74 glasovi za in brez glasu proti sprejel zakon o pravici oseb po prebolelem raku in določenih drugih boleznih do enakega dostopa do zavarovalnih in kreditnih produktov. Pri sklepanju zavarovalnih pogodb, življenjskih ali kreditnih zavarovanj in kreditnih pogodb za nepremičnino imajo enako pravico kot drugi, določa zakon. Ob tem so poslanci s 50 glasovi za in nobenim proti sprejeli tudi zakon o zagotavljanju kakovosti v zdravstvu, ki bo vzpostavil pogoje za zagotovitev sistema vodenja in upravljanja kakovosti v zdravstvu. Zakon, ki se bo uporabljal za vse izvajalce zdravstvene dejavnosti, določa tudi ustanovitev sveta za kakovost in vzpostavitev javne agencije za kakovost.

Ženin streljal v jabolko, zadel sedem svatov
16. 11. 2024 17.42V Srbiji še vedno odmeva incident na poroki v Vojvodini, ki bi se lahko končal še precej bolj tragično, kot se je – s sedmimi po nesreči ustreljenimi svati. "Skoraj nemogoče si je predstavljati neko proslavljanje brez uporabe orožja," se varnostni strokovnjaki strinjajo, da je ta praksa na Balkanu povsem normalizirana, čeprav je popolnoma nezakonita. Prepričani so, da je čas, da se spremeni kultura, ki se je 90. leta prejšnjega stoletja znova uveljavila.

Scenarij Janše: razgradnja Svobode, slabitev SDS in predčasne volitve
24. 10. 2024 20.36Prvak SDS Janez Janša je v zapisu na omrežju X o domnevnem scenariju sil iz ozadja za razpad koalicije, ki bi vodil do predčasnih parlamentarnih volitev, v politično sfero vrgel še eno kost za glodanje. V koaliciji ob tem povečini zamahujejo z roko, vzroke za zapis vidijo različno, od izgube strateškosti do sojenja v zadevi Trenta.

ECB naj bi v septembru znižala obrestne mere, sledi še znižanje decembra?
11. 09. 2024 15.27Evropska centralna banka naj bi 12. septembra zaradi padajoče inflacije in počasne rasti znižala obrestne mere. Analitiki napovedujejo, da se bo depozitna obrestna mera znižala za 25 bazičnih točk. Do dodatnih nižanj bi lahko prišlo še decembra, nato pa še v letu 2025, ko bodo ponovno ocenili tudi gospodarske napovedi in inflacijo.

Vučićeva 'učna ura': na tablo 'načečkal' svoje sovražnike
06. 02. 2024 20.31Srbski predsednik Aleksandar Vučić je v ponedeljek stopil pred tablo in na njo zapisal svoje sovražnike in sovražnike Srbije. Ob tem pa je trdil, da imajo številne tuje službe, nevladne organizacije in tudi mediji (tako domači kot tuji) le eno agendo - oslabitev položaja Srbije v pogajanjih s Kosovom.

Indeks zaznave korupcije: lani padli na najnižjo raven, letos jo ohranjamo
30. 01. 2024 10.37Indeks zaznave korupcije za leto 2023, ki ga je objavil Transparency International, za Slovenijo razkriva enako oceno kot lansko leto. Že drugo leto zapored je namreč prejela oceno 56, Slovenija pa ob tem še vedno znatno zaostaja za povprečjem Evropske unije, ki znaša 64, so sporočili. A da slednje v luči škandalov na področju politične integritete, transparentnosti in sumov korupcije v javnem sektorju v lanskem letu niti ne preseneča, je kritična predsednica slovenskega satelita organizacije, ki je objavila indeks, Neža Grasselli. Kako pa so se odrezale ostale države?

'Slovenija bo uspešna s profesionalno, aktivno in motivirano diplomacijo'
17. 12. 2023 18.07Na Brdu pri Kranju se je zaključil prvi dan letošnjega posveta slovenske diplomacije. Gre za sklepni dogodek pred ključnim slovenskim zunanjepolitičnim izzivom desetletja. To je drugo nestalno članstvo naše države v Varnostnem svetu Združenih narodov, ki se začenja čez dobra dva tedna. Slovenske ambasadorje in diplomate na začasnem delu v tujini pa so pred dveletno misijo v OZN nagovorile predsednica republike Nataša Pirc Musar, zunanja ministrica Tanja Fajon in predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič.

48 ur je mimo: 'Nismo še tam, kamor vlada misli, da lahko pridemo'
24. 08. 2023 10.10Iztekel se je 48-urni rok, ki ga je bankirjem za pripravo interventnih ukrepov naložil premier Golob. Dopoldne so se srečali za tesno zaprtimi vrati, po pozivu, da prispevajo vsaj odstotek skupne bilančne vsote, pa so bankirji vladi ponudili desetino oziroma približno 50 milijonov evrov. Ob tem so vladajoče pozvali, naj, če že izredno obdavčujejo banke, enako prispeva tudi preostalo gospodarstvo.

Nekdanjima vodilnima v Zvonu Ena pogojna zaporna kazen
05. 07. 2023 13.16Senat mariborskega sodišča pod vodstvom Danila Obersnela je nekdanja člana uprave propadlega cerkvenega holdinga Zvon Ena Simona Zdolška in Matejo Vidnar Stiplošek spoznalo za kriva zlorabe položaja v zvezi s poslom nakupa argentinskih delnic. Čeprav je specializirano državno tožilstvo zanju terjalo zaporni kazni, jima je sodišče izreklo pogojni.

Po množičnih protestih Kitajska rahlja stroge covidne ukrepe
06. 12. 2022 08.52V kitajski prestolnici Peking so v torek lahko ljudje v pisarne, supermarkete in na letališča vstopili brez dokazila o negativnem testu na covid. Gre za enega od zadnjih omilitvenih ukrepov, ki jih je sprejela vlada po zgodovinskih protestih prejšnji mesec.

Zavarovalnice kupujejo medicinske centre
14. 09. 2022 06.00Tri zasebne zavarovalnice imajo velike apetite v zdravstvu. Zavarovalnica Triglav in Sava Re sta kupili največjega zasebnika Diagnostični center Bled, ki bo kmalu začel graditi novo zasebno bolnišnico v Ljubljani. Vzajemna pa je kupila zasebnika Barsos, Aristotel in ljubljanski Dentalni center Varuh zdravja. Nam grozi nov val privatizacije zdravstva? Bodo pri dostopnosti prebivalstva do zdravstvenih storitev vedno večje razlike?

Italijanski zunanji minister zaradi spora zapušča stranko
22. 06. 2022 10.35Italijanski zunanji minister Luigi Di Maio je potrdil, da zapušča Gibanje pet zvezd, največjo italijansko stranko. Napovedal je tudi, da bo oblikoval novo poslansko skupino, ki bo podprla vlado premierja Maria Draghija. Razkol bi lahko resno ogrozil stabilnost trenutne večstrankarske koalicije, pojavljajo se namreč tudi ugibanja, da bi lahko Gibanje pet zvezd iz nje izstopilo.

Slovenci dokaj naklonjeni energetskemu odmiku od Rusije
25. 03. 2022 12.38Inštitut za raziskovanje trga in medijev je marca izvajal raziskavo o vojni v Ukrajini in njenih posledicah. V anketi pod okriljem zveze Gallup International je sodelovalo več kot 23 tisoč državljanov 24 članic EU ter Švice in Srbije, med temi 735 Slovencev. Slovenci se najbolj bojijo povečanja življenjskih stroškov, glede sankcij proti Rusiji pa prevladuje mnenje, da so ustrezne.

'Sprejeta resolucija nas postavlja ob bok državam, kot sta Madžarska in Poljska'
16. 12. 2021 17.38Evropska poslanca Irena Joveva in Klemen Grošelj (LMŠ/Renew Europe) sta po glasovanju v Evropskem parlamentu glede resolucije o vladavini prava v Sloveniji povedala, da nas takšen izid "žal vnovič postavlja ob bok državam, kot sta Madžarska in Poljska, kjer je demokratično ureditev države oblast prelevila v avtoritarno družbo vladavine oziroma interesnih skupin ene stranke". Medtem v desnosredinski EPP ocenjujejo, da gre za poskus škodovanja slovenski vladi.

Skupina HSE z visoko izgubo, samo Teš z 280 milijoni evrov
22. 06. 2021 14.34Skupina Holding Slovenske elektrarne (HSE) je lansko poslovno leto sklenila s 184,1 milijona evri čiste izgube, potem ko je leto prej imela za 29,7 milijona evrov čistega dobička. Samo Termoelektrarna Šoštanj (Teš) je lani pridelala 280,4 milijona evrov čiste izgube. Prihodki od prodaje skupine so sicer dosegli rekordnih 1,8 milijarde evrov.

Poročilo nevladnih organizacij: 'Politični pritisk na medije posebej osupljiv v Sloveniji'
09. 03. 2021 14.18Pred razpravo Evropskega parlamenta o ogrožanju medijske svobode na Poljskem, Madžarskem in v Sloveniji je danes 19 mednarodnih nevladnih organizacij in združenj s področja medijev in človekovih pravic Evropsko unijo pozvalo k "odločnemu ukrepanju za zaščito neodvisnega novinarstva" v teh treh državah. Nevladna organizacija za zaščito in promocijo temeljnih svoboščin Civil Liberties Union for Europe (Liberties) v svojem poročilu ugotavlja, da je politični pritisk na medije zaskrbljujoč na Poljskem, Madžarskem in v Sloveniji, ki je še posebej osupljiv primer.

Vobič: V enoumju ni prostora za novinarje in ni prostora za kritiko
26. 02. 2021 06.00Sodelovanje odgovornih in tistih, ki izvajamo svoje poslanstvo obveščanja javnosti, je vse manj samoumevno. Kaže, da smo priča drugemu krogu spopada zaradi financiranja Slovenske tiskovne agencije. Januarja je moral Urad vlade za komuniciranje stopiti korak nazaj. Po pritisku domače javnosti, koalicijskih partneric in evropskih institucij so STA plačali vsa sredstva, ki so jih dolgovali za leto 2020. Zdaj pa nočejo dati sredstev za januar. V Ukomu trdijo, da za to nimajo pravne podlage, saj še niso podpisali pogodbe za letos. V STA trdijo, da je to sprenevedanje in da UKOM jasno krši zakone. Dejanje vladnega urada že dobiva obsodbe tudi iz Evrope.

(Ne)kulturna demontaža in vojna z mediji
21. 12. 2020 06.06Ni pomembno, si revizor ali zbiratelj, imaš izkušnje in znanje, vizijo in mednarodni ugled, ključna je barva, pa si, čeprav ti stroka prilepi rdeči karton, odslej direktor osrednjih nacionalnih kulturnih institucij. Kompetence, izkušnje in znanje ne štejejo, stroko se presliši. Vlada oziroma kulturni minister Vasko Simoniti imata svojo agendo. Razrešitve upornih, neposlušnih, (namerni) ponavljajoči razpisi, spremembe ustanovitvenih aktov vsled političnega kadrovanja, psovke in diskreditacije, celo ustavitev financiranja. Če je premier napovedal vojno z mediji, mu v takšnem tempu sledi kulturni minister z demontažo kulture. Ne ustavijo ga ne pisma podpore, ne peticije, ne protesti.

Računsko sodišče: Izredni ukrepi Banke Slovenije v sanaciji bank na neustreznih podlagah
10. 12. 2020 10.59Računsko sodišče je v reviziji izvajanja nadzorstvenih funkcij Banke Slovenije ugotovilo, da je bila ta pri izvajanju nadzora nad poslovanjem bank pri zagotavljanju kapitalske ustreznosti in upravljanja s kreditnim tveganjem v letih 2008–2013 delno uspešna. Pri izreku izrednih ukrepov v sanaciji bank na ustreznih podlagah pa je bila neuspešna. Poročilo računskega sodišča pa je po mnenju Banke Slovenije narejeno na način, ki ni skladen s slovensko ustavno ureditvijo. "Vse to bremeni poslovanje Banke Slovenije in krni ugled države v mednarodni skupnosti, hkrati pa tudi ovira izvedbo sodnih postopkov."

Koalicija pristala na podaljšanje razprave o medijski zakonodaji
14. 07. 2020 12.43Evroposlanka Ljudmila Novak je namere vlade po spremembi medijske zakonodaje komentirala z besedami, da ne pristaja na "težnje po slabitvi neodvisnega in svobodnega slovenskega novinarstva". Tako v opoziciji kot tudi nekateri v koaliciji pa so se zavzeli, da se podaljša rok razprave. Na koalicijskem sestanku so se tako vendarle dogovorili, da se razprava podaljša do konca avgusta 2020.

Mercatorjevi upravi in nadzornikom razrešnica delničarjev
09. 06. 2020 18.37Mercatorjevi delničarji so se na skupščini seznanili s poročilom o lanskem poslovanju družbe ter upravi in nadzornemu svetu podelili razrešnico. Ker družba Poslovni sistem Mercator lani ni ustvarila dobička, skupščina o njegovi delitvi ni odločala, bilančna izguba pa ostane nepokrita, so sporočili iz družbe.

V BiH iz jame rešili enajst migrantov
11. 05. 2020 11.52Gorski reševalci so danes ponoči v Bosni in Hercegovini iz jame v podnožju planine Plješivica rešili 11 migrantov, ki so vanjo padli med begom pred obmejno policijo v poskusu nedovoljenega prehoda meje s Hrvaško.

Skupina Mercator lani zvišala prihodke, dobiček pri 4,7 milijona evrov
25. 04. 2020 08.22Skupina Mercator je leto 2019 sklenila z 2,14 milijarde evrov prihodkov od prodaje, kar je 1,8 odstotka več kot leto prej. Ob omenjeni rasti prihodkov se je okrepila dobičkonosnost – čisti dobiček je ob koncu lanskega leta dosegel 4,7 milijona evrov, potem ko je v 2018 znašal 1,6 milijona evrov. Mercator je pomembno znižal tudi zadolženost.

Satelitske slike prikazujejo posledice 'vročinskega vala' na Antarktiki
29. 02. 2020 15.37Na Antarktiki so februarja padali temperaturni rekordi. Bilo je podobno toplo kot v Los Angelesu in še topleje kot na slovenski obali. Posledice je mogoče jasno videti na Nasinih satelitskih slikah, ki prikazujeta, kako je "vročinski val" zbrisal sneg in led z otočka Eagle.

Od vizije do egoizma, hedonizma: 'Varujte tisto, za kar je moja generacija umrla'
17. 09. 2019 06.00Očetje EU so se zavedali, da je nevarnost levega ali desnega populizma v privlačni ideologiji, ki je mnogo manj sterilna od osnovnega koncepta demokracije. Zato mora imeti demokracija vedno dodano komponento svetovnega nazora, ki je vezan na vrednostni sistem, da lahko uspešno tekmuje s populistično konkurenco, ko razlaga človekove, družbene in globalne izzive. Menili so tudi, da brez jasnega svetovnega nazora, sistem razpade v egoistični – hedonistični materializem in ksenofobni nacionalizem. A po več kot 60 letih od podpisa Rimske pogodbe je zmerna evropska politika spet pred vprašanji, s katerimi so se srečali že očetje povezave.

Od kod orkanom uničujoča moč?
06. 09. 2019 13.15Oči svetovne javnosti so v zadnjem tednu usmerjene na Atlantik, kjer se je po sicer zelo skromnem začetku sezone orkanov ob koncu avgusta razvila tropska nevihta Dorian, ki je v le nekaj dneh prerasla v orkan najvišje kategorije. Gre za najmočnejši atlantski orkan, ki je kadarkoli dosegel kopno, za seboj pa je predvsem na Bahamih pustil pravo razdejanje. Od kod mu tako uničujoča moč?

Nove nečedne podrobnosti o sanaciji slovenskih bank
06. 06. 2019 21.23Razkrivamo vsebino dokumentov o drugi največji slovenski banki NKBM, ki nakazujejo, da se je končna višina potrebne dokapitalizacije, ki smo jo plačali davkoplačevalci močno razlikovala od tiste, ki so jo predvidevale revizije banke, in sicer za več kot 400 milijonov evrov. Za toliko več, kot je v svojih revizijah v najslabšem scenariju predvidevala banka sama, so namreč izračunali tuji strokovnjaki.

Hrvaški obveščevalci v Sloveniji zelo aktivni, a nas v poročilu ne omenjajo
06. 06. 2019 10.03Poročilo hrvaške varnostno-obveščevalne službe njihovega delovanja v Sloveniji ne omenja niti z besedo, pisanje bosanskih medijev o novačenju salafistov pa izpostavlja kot primer lažnih novic. To je normalno, saj tudi mi ne omenjamo njih, pravi nekdanji direktor Sove, a neurejeni odnosi med državama so zagotovo njihov glavni fokus. Tega pač ne poudarjajo, ker smo zavezniki.

SKB banka v roke madžarskim lastnikom
03. 05. 2019 10.46Francoska bančna skupina Societe Generale je SKB Banko in njene podružnice prodala madžarski Banki OTP. Posel morajo sicer potrditi še Banka Slovenije in Evropska centralna banka ter pristojni regulatorji.

BLOG: Intoleranca na gluten in celiakija
14. 04. 2019 07.00Intoleranca na gluten je postala vzrok za zdravstvene težave vse več ljudi. Povzroča velik stres na organizem in lahko pripelje do utrujenosti nadledvičnih žlez ali celo izgorelosti nadledvičnic, tako da se sposobnost telesa, da proizvaja kortizol, praktično izniči, kar povzroča nastanek težav s težo, utrujenost in depresijo. Takrat je odstranitev glutena iz prehrane prvi korak k izboljšanju zdravja.